Van Willigen LEGER TREE LEPELS, LEVERWORST-RECLAME NICO GRAAFF'1 LuÉdoelirt. Motordienst Artillerie L. DEKKER, Eirrmastreat 61. enz. Voor BLOEMEN Of PLANTEN Èi inschrijving leerlingen Bernard Koomen AHILDERINE TWEED CONFECTIEBEDRIJF LIKDOORNS Groote voorraad Openbare Lagere Scholen Koningstraat De duikboot „O 25" te water gelaten Uit het politie-rapport t* Voetbalcompetitie „Zeemacht De NJ*V*-marschen rond Den Haag Bollenvelden van Breezand Garage Moorman SPORTCOSTUUMS JONGENSPAKKEN Sjno'ist'tacit 50 dc/i Een i/erstanc/ige vrouw FaROOZEKRBHS EEN FAMILIE-ERFSTUK I-/. Van geslacht op geslacht blijft het een trouwe hef per/ Zoo'n degelijke naaimachine van Verkrijgbaar bij Keizerstraat VAN GALEN, BLOEMENHANDEL, MANUFACTUREN flinke winkeljuffrouw leerling-winkeljuffrouw KANNEWASSER - Zuidstraat 9ev dagd OFFICIEELE MEDEDEELING Hier'n 1, --- Laat U bij ons eens gratis proefscheren door een Philips-des- kundige! f 19.50 L. SCHELTIS, SutteAijeó100 p/EL. u^AJbw^pAJumaMU! iMceJUcPi nieuuM Het Leger des Heils Koninkl. Onderscheiding Brand in de Hemmerkooi Verkrijgbaar bij Begunstigd door fraai weer en onder zeer groote belangstelling is Woensdagochtend van de overdekte bouwhelling van de werf Wil- ton-Fijenoord te Schiedam met gunstig ge volg te water gelaten de duikboot „O 25", in aanbouw voor de Koninklijke marine. Onder hen, die van hun belangstelling kwa men getuigen, werden opgemerkt: mr. dr. F. L. J. van Haaren, burgemeester van Schie dam: schout-bij-nacht L. A. C. N. Doorman; overste J. J. C. C. Bennik; luit.-kolonel F. Lugt; vice-admiraal b.d. A. Vos; de officieren van den marine stoomvaartdienst H. de Vries Ezn., H. Riemers en J. C. van Pappelen- dam, F. J. de Hoop en de luitenant ter zee lste klasse G. B. M. van Erkel. De doopplechtigheid. Op het feestelijk versierde podium verzamel den zich tegen den tijd, dat de „O 25" te water moest loopen, de genoodigden. Precies om twaalf uur werden de laatste beletselen weg genomen en verrichtte mevr. Van Erkel Hanbury de doopplechtigheid. Terstond daarna kwam er beweging in' het schip, dat in enkele seconden tijd, met de nationale driekleur in top en onder het gejuich van de vele toeschou wers en onder het sirenegeloei van de op de rivier liggende booten, vlot te water gleed. Daar werd het opgevangen door de wachtende sleepbooten, die het vervolgen naar de vooraf aangewezen ligplaats aan de werf sleepten, waar de bodem verder afgewerkt zal worden. De „O 25" is één van de zes duikbooten, voor den bouw waarvan de regeering op een vorige begrooting de benoodigde gelden had uitge trokken. Het schip heeft een lengte van 77.50 en een breedte van 6.50 meter; de waterver plaatsing bedraagt boven water 965, onder water 1174 m3. Het heeft een diepgang van 3.90 m en is voorzien van twee Sulzer twee- tact compressorlooze Dieselmotoren van 2500 pk elk, gebouwd bij de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen. De snelheid zal boven water 21, onder water circa 9 mijl bedragen en de be manning zal 38 koppen tellen. Verwacht wordt, dat het schip in het laatst van Juli of in het begin van Augustus met zjjn proeftochten zal Redevoeringen. Nadat de „O 25" aan zijn element was toe vertrouwd begaven de genoodigden zich naar de villa van den heer Wilton, waar allereerst ir. C. H. Teschmacher, directeur van de werf, het woord gevoerd heeft. Deze meende, dat in de vlot verloopen te water lating de belofte schuilt, dat er binnen kort weer een goed schip aan de sterkte van de Nederlandsche marine kan worden toe gevoegd. Toch zal de indienststelling, ondanks allen voorspoed bij den bouw tot dusver, nog wel eenige maanden op zich laten wachten. Spr. prees den steun van de leidende figuren der marine tijdens den bouw en bracht verder in herinnering, dat het meer dan een eeuw ge leden is, dat het eerste schip voor de marine bij een onderneming van de werf n.1. Feyen- oord werd besteld. Sindsdien zijn er over en weer prettige relaties ontstaan; spr. hoopt, dat de gegroeide traditie behouden zal blijven. Na mevr. Van ErkelHanbury onder aanbie ding van een stoffelijk blijk van erkentelijk heid dank gezegd te hebben voor het verrich ten van de doopplechtigheid, wenschte de heer Teschmacher de „O 25" een voorspoedige vaart toe. Luit. ter zee lste klasse G. B. M. van Erkel, deze rede beantwoordend, heeft gezegd, dat de Nederlandsche scheepsbouw al verscheidene goede duikbooten gebouwd heeft. Ook de producten van Wilton-Feyenoord staan bij de marine hoog aangeschreven. Een duikboot is een betrekkelijk klein schip, doch de bouwtijd is gewoonlijk nogal lang. In het verleden ge schiedde het bouwen van duikbooten als regel met vertraging; thans evenwel is dit anders geworden: ze worden op tijd, of nog daarvóór afgeleverd. In het geval van de „O 25" zijn de bouwers zelfs 2y2 maand eerder klaar dan be paald was. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat de werf dit tempo zal kunnen volhouden bij den bouw van de andere schepen voor de marine. Vervolgens sprak mr. F. L. J. van Haaren, burgemeester van Schiedam, die de directie van Wilton-Feijenoord geluk wenschte met het werk, in den bouw van de „O 25" volbracht. Spr. roemde den deskundigen arbeid van de werf, die er toe bijdraagt den naam van Schie dam hoog te houden. De heer Van Haaren zeide er van overtuigd te zijn, dat de „O 25" de marine zal helpen, haar tegenwoordige, moeilijke taak te verlichten. Ir. G. de Rooy heeft den wensch uitgespro ken, dat de afbouw van de „O 25" even vlot moge verloopen als de bouw tot dusver. In dichtvorm bracht deze spr. hulde aan- allen, die bij den bouw van het schip betrokken waren. Tenslotte heeft de heer Teschmacher de sprekers bedankt. RIJYVIELOYERTREDERS. Gedurende de laatste twee dagen werden ruim 30 personen bekeurd wegens overtredin gen van de Motor- en Rijwielwet en de Rij- wielbelastingwet. FIETSEN. Aan de adressen Van Galenstraat 65, Gra- vendwarsstraat 3 en le Emmadwarsstraat 10 zijn resp. een Heerenrijwiel, een jongensfiets en een oude heerenfiets terug te bekomen. HONDJE. Het hondje, waarvan wij Woensdag mede- deeling deden dat het beschikbaar was, is gehaald, doch thans kan de politie wederom een hondje (terrier) voor een belangstellen de „aanbieden", Er begint nu schot te komen in de afwer king van de competitie en het einde komt in zicht. Zaterdag 4 Mei zijn weer acht wedstrij den vastgesteld en het ziet er naar uit, dat alle acht ook gespeeld zullen worden als het weer zich goed blijft houden. De reeds meermalen vastgestelde wedstrijd: OfficierenSchorpioen 1 is om half drie op het Werfterrein en wordt een overwinning voor de Officieren, als de voorteekenen niet bedriegen, want de Torpedomakers brengen er hoe langer hoe minder van terecht. Met een overwinning behouden de Officieren hun kans en zij zullen die waarnemen. Kwart voor vier speelt dan het tweede elftal van de Schorpioen tegen den Plaatselijken Dienst. Zal dit de eerste en eenige overwinning worden van Bethlehem en zijn schare Wij helpen het hem wenschen en zij verdienen het ten volle. Ove rigens is de wedstrijd van weinig belang. Op het Watervogels-terrein zijn een paar belangrijke wedstrijden vastgesteld. De eerste is TroependetachementVerbindingsdienst, die moet worden gewonnen door het Troependeta chement, anders kunenn zij hun kans op een prijs wel afschrijven. Zij hebben uit 7 wed strijden 9 punten en zjjn dus nog niet kansloos; de Verbindingsdienst met 6 punten uit 8 wed strijden is uitgeschakeld. De tweede is de ontmoeting Kustartillerie Erfprins versus Marinekazerne. Erfprins heeft reeds meer malen 'bewezen een goede ploeg te zijn. Zij zijn nog ongeslagen en zullen wel trachten dit record te handhaven. Of dit geluaken zal is wat anders, de Marinekazerne zit op het oogenblik goed in elkaar en weet van zich af te bijten. In ieder geval verwachten wij hier een spannenden strijd. Een der mooiste en spannendste wedstrijden van dezen Zaterdag is zeker die van 2 uur op het Onderzeedienst-terrein, de wedstrijd Zoek- lichtafdeelingKijkduin B. Hoe de kracht der Zoeklichtafd. zich iedere week demonstreert, hebben wij al meermalen uiteengezet. Kijk duin B daarentegen is een van die onopval lende elftallen, die somt onverwachte dingen kunnen doen, in ieder geavl niet tot de zwakke broeders kunnen worden gerekend. Wij zijn benieuwd naar den uitslag, maar geven de Genie toch de beste kans. De Kooij 1 krijgt op hetzelfde terrein de stokers van H. M. Van Speyk als tegenstanders. Voor de Van Speyk is de wedstrijd van weinig belang, daar zij toch kansloos zijn, maar De Kooij 1 moet win nen en zij zullen dan ook geen risico nemen, hersteld en spelen nu in hun volle kracht, de De Vliegtuigmakers hebben zich heclemaal punten gaan dus wel zeker naar het Vlieg kamp. Dirksz Admiraal komt in het strijdperk tegen De Kooij 2 op het Atlas-terrein om twee uur. Te rekenen naar de ranglijst heeft De Kooij 2 niet veel kans en het ziet er naar uit, dat de puntjes mee naar het Fort gaan. De Vliegeniers speelden anders de laatste wed strijden best en zijn aan de winnende hand. Zeker is, dat zij het niet cadeau zullen geven. Dirksz Admiraal mag echter geen punt meer verliezen en wij zien hen winnen. De tweede wedstrijd hier is van groot be lang voor de Adelborsten. Deze treden aan tegen het 21ste G.B. en zij moeten winnen. Het is mogelijk, dat Been en zijn jongens het niet eens zullen zijn met deze prognostiek, maar het is voor de Jonkers de laatste kans op een, zij het lagen, prijs en die dient te worden benut. Alleen verwachten wij dan een beetje meer feu sacré en niet een lauwe party. Hier volgt het complete programma: Afdeeling A. Terrein Rijkswerf: 15.45 u. Plaatselijke DienstSchorpioen 2. Terrein Watervogels: 15.15 u. VerbindingsdienstTroependetache ment. Terrein Onderzeedienst: 15.15 u. Hr. Ms. Van SpeykDe Koojj 1. Afdeeling B. Atlas-terrein: 14.00 u. Dirksz AdmiraalDe Kooy 2. 15.15 u. Kon. Instituut21ste G.B. Terrein Watervogels: 14.00 u. Kustart. ErfprinsMarinekazerne. Terrein Onderzeedienst: 14.00 u. ZoeklichtafdeelingKijkduin B. Terrein Rijkswerf: 14.30 u. OfficierenSchorpioen 1. Successen voor de Marine. De jaarlijksche marschen, georganiseerd door de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond, welke gisteren voor de vierde maal zijn gehouden, zijn dezen keer een bijzonder groot succes geworden. Reeds bij den start op het terras van het Kurhaus te Scheveningen hadden zich honderden belang stellenden verzameld. Het vertrek der circa 5000 deelnemers, waarbij ongeveer 2000 militairen, had plaats onder begunstiging van stralend voorjaars weer. Onder de talloos velen, die dit vertrek bijwoonden, bevond zich ook de opperbevel hebber van leger en vloot, generaal H. G. Winkelman, die vergezeld van zijn adju dant, kapitein Romswinckel, het voorbijtrek ken der diverse detachementen gadesloeg. Ook langs de verdere route was de publieke belangstelling buitengewoon groot. De te volgen weg liep o.m. langs het land goed van H. M. de Koningin „De Raaphorst" en het zal voor verscheidene militaire deta chementen en groepen een zeer groote voldoe ning zijn geweest, dat H. M. de Koningin ge durende anderhalf uur het voorbijtrekken van talrijke groepen gadesloeg. Talrijke militaire afdeelingen genoten de eer op dezen bijzon deren dag en bij deze even bijzondere gelegen heid voor Hare Majesteit te mogen defileeren. De binnenkomende detachementen militai ren, alsook de burgerlijke groepen hadden van honderden toeschouwers, die zich achter de afzettingen hadden verzameld, een hartelijke begroeting in ontvangst te nemen. Nadat alle deelnemers op het voor deze ge beurtenis wel iets te klein Kurhaus-terrein een plaats hadden gevonden, maakte de voor zitter der jury, de gep. gen.-majoor Wagner, het resultaat van dezen succesvollen marsch bekend: Eervolle vermeldingen kregen om.: Militaire groepen: Koloniale Reserve, Ma- rine-Datachement Den Haag, Koninklijke Mi litaire Academie, Marine-Detachement Hoek van Holland, vijfde depot bereden artillerie, zesde compagnie depot bataljon grenadiers, zeemilitie 1940 1 (rom 1) bak 17, adelborsten, vliegkamp De Kooij. Wisselbeker van H. M. de Koningin (voor het beste militaire detachement): Koninklijke Militaire Academie. Deze bijzondere eereprijs werd met een toepasselijk woord uitgereikt door generaal Winkelman. ExTra-prijs van den chef van den Marine- Staf: Adelborsten, Per nieuwe touringcar a.s. Zondag naar de Duur der rit plm. 2 uur Vertrek 2 uur en 4 uur Plaatsen, 50 ct. p. persoon, tijdig bespreken 16 00 20.75 - 26.00 met plusfours 12,50 - 15.00 - 17.50 Ook Uw likdoorns en eelt ver dwijnen onteilbaar zeker door de onweerstaanbare werking van Cedé-zBlf. Per doos 45 cent bij Apothekers en Drogisten. Onze wekelijksche reclame Heldersche Moppen Vanaf morgen tot en met Vrijdag a.s. 25 cent per half pond C. VAN HEES, Keizerstraat 41 Tel. 790 Kanaalweg 192 Tel. 620 denkt aan KEUKENGEREI van K0NINGSTR.II7 TEL.971 SP00RSTR.88-90DEN HELDER TEL.449 Versche Kopboter met rijksmerk 86 ct. Jonge en belegen N.-H. 40 Ed. Kaasjes 11 0 en 89 ct. Meubelen Bedden Spiraals Dekens Matten Vloerbedekking Den Helder IgP Wij zijn 0 0 goedkoopst M van altijd den Bloemenschuit, KEIZERSBRUG Ruime keuze Lage prjjzen. V, gesorteerd voor den Bloementuin. ZIET U ZELF Vakkundige tuinaanleg Beleefd aanbevelend, L. VAN GALEN. Telefonn ut k en leeftijd boven 18 jaar Burgemeester en Wethouders van DEN HELDER maken bekend, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor den cursus, welke 2 September 1940 aanvangt, zal plaats hebben voor de Gemeentescholen: No. 4 (Schoolstraat), Hoofd de heer W. C. J. eth; No. 5 (Parallelweg), Hoofd de heer A. Kramer; No! 6 (2e GoversdwarsstraatHoofd de heer R. Windsma; No! 7 (Weststraat), Hoofd de heer J. Sinjewel; No. 8 (Herzogstraat), Hoofd de heer A. Treffers; Javastraat (tijdel. in school 8, Herzogstraat), Hoofd de heer No.NioM(Vischmarkt), Hoofd de heer M. v. d. Horst; No. 14 (Oostslootstraat), Hoofd de heer L. J. v. d. Kuijl; Tuindorp (Brakkeveldweg, Hoofd de heer R. Gravemaker, op Maandag 6 Mei a.s. des namiddags van 4 tot 4% uur; 4 4*4 2 3% 4 414 Dinsdag 7 Mei a.s., Woensdag 8 Mei a.s., Donderdag 9 Mei a.s., Vrijdag 10 Mei a.s., M - H - 1» M M H 2 3% t - 4 n 414 VA'JUC*6 av H 4 4 (4 1 De scholen 5. 8 en Javastraat zgn opleidingsscholen voor Gymnasium, Lyceum, H.B.S. enz. Aan school no. 5 is voor de leerlingen der 5e en 6e klasse een cursus In de Fransche taal verbonden, terwijl het in het voornemen ligt ook aan school 8 een zoodanigen cursus te vormen. Belanghebbenden moeten zich aanmelden aan de school, waaraan zij hun kinderen geplaatst wenschen te zien, onder overlegging van een geboortebewijs van die kinderen of het trouwboekje der ouders. Om te kunnen worden toegelaten moeten de leerlingen vóór 1 October 1940 den leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Den Helder, Mei 1940. ;chu llt WEG met kwast, zeepjj mesjes, handdoeken en scheergeknoei. Scheet U eleetrisch met de Philips „PhiliShave" Ziedewon- derlijke sleuven, die in alle richtingen de haren „vangen" l Masseer kin en wangen zachtjes, en de baard wordt tot onder huid-- niveau weggeschoren» Vrijdag 3 Mei en Zaterdag 4 Mei Keizerstraat 111-115 Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Mei: Leverworst van 20 voor 12 cent per pond. Keizerstraat 93 - Den Helder - Tel. 592 Koningstraat 57 - Den Helder - Tel. 697 De traditie getrouw heeft onze gemeente op den Hemelvaartsdag bezoek gehad van Mu ziek- en Zangvereenigingen van het Leger des Heils van den Helder. Hoewel het niet direct ongunstig was te noemen, was de sterke Oos tenwind niet geschikt voor een zendingstocht over ons eiland, vooral daar een openlucht samenkomst in de Dennen op het programma stond. Toch viel deze bijeenkomst in de bos- schen nog een vrij druk bezoek ten deel. Voor den aanvang van de samenkomst in de Dennen werd nog een bijeenkomst gehouden op den hoek Parkstraat—Nieuwstraat en een rond gang door den Burg. Onze vroegere plaatsgenoot, dr. C. J. Rab. gemeente-veearts, hoofd van den Vleeschkeu- riogsdienst en directeur van het Openbaar Slachthuis der gemeente Renkum, wonende te Oosterbeek, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In het achterhuis van de hofstede „De Hem merkooi" is gistermorgen, omstreeks half tien door onbekende oorzaak brand ontstaan. Di rect werd de brandweer gewaarschuwd, doch de bewoners wachtten de komst van de motor spuit niet af en grepen krachtig het vuur aan met emmers water. Toch liet de brand zich aanvankelijk ernstig aanzien. To enechter de brandspuit ter plaatse arriveerde was het vuur gebluscht. De bewoner, de heer C. Koorn heeft zich bij het blusschingswerk evenwel vrij ernstig aan de beide handen gebrand. Vooral had men veel moeite met 't dooven van het brandende en smeulende riet en daarmede schijnt de heer Koorn zijn brandwonden te heb ben bekomen. De motorspuit is niet meer in werking gesteld. De brandweer heeft zijn werkzaamheden bepaald tot het dekken met zeil van het vrij groote gat dat in het dak is gebrand. De hofstede is eigendom van mej. wed. P. Koorn. Verzekering dekt de schade. Den Hoorn, Texel, 30 April. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana hield D.E.K. een taptoe door Den Hoorn, gevolgd door een concert in de kom van het dojp. Dit concert werd geopend met koraal- muziek, gevolgd door een potpourri van vader landsche liederen en met een pittige marsch en het Wilhelmus besloten. Hulde aan onze fanfaremannen, die blijk geven, ondanks de moeilijkheden, door gemis aan gemobiliseerde leden, toch, zij het ook met de zeer gewaardeerde hulp van aan Den Hoorn gelegen militairen, den moed niet te verliezen. Een en ander bracht in ons rustige dorp heel wat volk op de been. MEIERBLIS. De traditie getrouw heeft Den Hoorn ook dit jaar weer zijn „meierblis" gehad. De jeugd heeft zich flink geweerd en heel wat huismoe ders van haar oude rommel afgeholpen, zoodat de stapel zeer groot was. Hoog laaiden de vlammen weer op. De be langstelling was dit jaar echter niet zjoo groot als gewoonljjljj mede door de taptoe.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8