Teleurstelling te Parijs Noorschen veldtocht als gewonnen DeEngelsche maatregel De strooper van Waddinxveen In Londen steeds krachtiger critiek op de regeering betreffende de Middeilandsche Zee Een socialistisch Engeland thans bereikbaar Rooscvclt tegen oorlogsuitbreiding Avontuur van Amerikaansch vrachtschip De Groningers tóch in den draaimolen Moedige redding van een kind Vragenstellers hebben geen succes De geallieerden nief ges'aagd in Noorwegen Wat de pers in de drie landen over de genomen beslissing zegt „Alieen einduitslag telt" Vreemdelingen-vloed in Roemenië Poolschc zwendelaars in arrest Overheidspersoneel geen kostwinnersvergoeding Nog geeo duurtetoeslag voor ambtenaren Postvluchtcn op Indië EERBERICHT In trein of bus geen fototoestel OFSCHOON DE FRANSCHE BLA DEN VERMOEDEN, DAT LONDEN REDEN HAD ANDERE ACTIES TE VERWACHTEN, ACHT DE PERS DER OPPOSITIE IN ENGELAND CHAMBERLAIN VERANTWOORDE LIJK VOOR DE NEDERLAAG IN NOORWEGEN. Ofschoon het nog te vroeg is, om thans reeds de balans van den oorlog in Noorwe gen op te maken is wel komen vast te staan dat de Engelschen het pleit in liet Zuiden van Noorwegen hebben verloren, gelijk reeds enkele dagen te voorzien viel. Nadat de En- gelsche troepen zich eerst onder druk van de Duitschers in het gebied ten Zuiden van Drontheim ijlings hadden moeten terugtrek ken op hun landingsbases te Andalsnes, heb ben zij ook dit laatste steunpunt in het Zui den tenslotte moeten prijsgeven. Wat laat hebben de Engelschen vermoede lijk hun publiek gewaarschuwd, dat de taak der geallieerde troepen in Noorwegen lang niet gemakkelijk was. Dat heeft men van deri beginne af gewe ten. Het gevolg is nu, dat de openbare mee- ning ontevreden is over deze behandeling, cn de leiding er van verdenkt, de moeilijkhe den te hebben onderschat. Dit komt ook tot uitdrukking in een deel van de Engelsche pers, waarin de critiek gaandeweg veel krachtiger wordt. De oppositie begint zich feller en feller te uiten en de hoofdartikelen van gister in de „Daily Herald" en de „News Ciironicle" zijn van een toon, zoo scherp als sinds het uitbre ken van den oorlog niet is voorgekomen. „Engeland, de voorvechter der democratie heeft in Noorwegen e'en groote nederlaag ge leden", aldus het Labour-orgaan „Chamber- lain moet daarvoor de verantwoordelijkheid dragen, maar toonde hij Donderdag eenig be sef van den ernst van de situatie? Neen, zijn typische emotie behalve zelfvoldane beha gelijkheid schijnt die van gekwetste ver bazing te zijn. Korten tijd later verklaarde een van zijn woordvoerders, lord Stanhope, dat de nederlaag in Noorwegen geen terug slag genoemd kon worden en hij uitte er zelfs twijfel aan of het een „oponthoud" ge noemd kon worden. Dat is de geest van de regeering. Dat vormt het probleem waarvoor de natie zich gesteld ziet." De „News Ciironicle is iets minder scherp, maar niet veel. De „Daily Mail" wenscht antwoord op de vraag waarom de vloot niet onmiddellijk Drontheim is binnengevaren op denzelfden dag en op dezelfde manier als te Narvik is geschied. De „Times" en de „Daily Telegraph" hou den zicli nog altijd onzijdig, maar ook deze bladen hebben geen goed woord over voor het beleid van de regeering en van het mili taire oppercommando. VREES VOOR ONGUNSTIGE UITWERKING OP NEUTRALEN üeen enkele Engelsch blad laat verder na, er op te wijzen, dat de Britsche ontruiming van Zuid-Noorwegen het gevaar meebrengt dat neutralel anden zich thans meer zullen laten intimideeren door Duitschiand. Van daar dat nogmaals wordt onderstreept, dat landen, die zich door Duitschiand bedreigd voelen, zich zooveel mogelijk behooren te versterken en de grootste waakzaamheid in acht moeten nemen. In Noorwegen is peble- ken hoe verderfelijk onachtzaamheid is, en in hoe groote mate daardoor hulpverleening verhinderd wordt- De commentaren in de Fransche pers kalm van toon. Evengoed als voor Engeland is ook vooi Frankrijk het verlaten van het gevechtster rein in Zuid-Noorwegen een teleurstelling In weerwil van dezen tegenvaller zijn echter de commentaren in de Fransche pers kalm van toon cn bepalen zij zich in hoofdzaak tot het verklaren van de genomen beslissing. Het kan niet ontkendw orden dat de Fran- schen hierin blijk geven de zaak wat beter in te zien dan hun Engelsche collega's. In eerste instantie toch, hebben de Engel schen hun nederlaag te wijten aan de om standigheid, dat zij, tegen wil cn dank, liet oorspronkelijk iniatief aan de Duitschers hebben moeten overlaten. Uit consideratie van politieke methode. Uit na dere verklaringen van Chamberlain daar omtrent is dit opnieuw duidelijk gebleken; de Engelsche regeering heeft reeds sinds lang geweten, dat het Duitsche opper bevel bepaalde plannen in het schild voer de, maar moest, alvorens tot een bepaalde actie te kunnen overgaan, wachten op den eersten slag van den kant der Duitschers, die in 't geheim tot in alle details hun ver rassende maatregelen konden uitwerken. De Engelschen (en Franschen verkeeren in het nadeel, dat zij niet het moreele risico kunnen nemen, de integriteit van neutrale f landen te schenden, die weliswaar politiek met hen synipathiseeren, maar nochtans hun neutraliteit niet wenschen prijs te ge ven, ten behoeve van een offensief tegen liet Derde Rijk. uit vrees, deze landen te ver ontrusten en de sympathieën dezer landen van zich te vervreemden. Beter ten halve gekeerd dan koppig te volharden in een verkeerde manoeuvre, is te Parijs de algemeene opvatting. Deze tac tische dwaling, zoo schrijft Luciën Roinier in „Le Figaro", moet ons niet doen verge ten, welk een fout de Duitschers hebben ge maakt, toen zij den oorlog anar Noorwegen overbrachten. Een defensieve, maar voor zichtige en solide houding van de Gealli eerden op Noorsch gebied, moet op den duur noodzakelijkerwijze de gevolgen van de Duitsche fout aan het licht doen ko men." Dat de Duitsche propaganda zich van deze episode zal meester maken om er zeer vergaande conclusies uit te trekken, achten de Parijsche bladen zeer waarschijn lijk, maar „men kan dit triomfgeschal rus tig over zich heen laten gaan", aldus voegt men er aan toe. Immers, men mag niet verwachten, dat in een oorlog als de tegenwoordige alles altijd voor den wind zou gaan en het alleen de einduitslag is, die telt en die beslissend zal zijn voor de positie van de landen, die tijdelijk aan den vijand onderworpen worden. Hoe men er te Berlijn over denkt In Berlijnsche bevoegde kringen neemt men aan, dat de veldtocht in Noorwegen in hoofdzaak als geëindigd kan worden be schouwd. Men gelooft hier niet, aldus de Berlijnsche corr. van het Hsbl., dat er nog sprake zal zijn van eenige verdere serieuze actie der geallieerde landingslroepcn. Integendeel, men neemt aan, dat nu successievelijk alle nog overgebleven troepen wel zullen pogen weder scheep fe gaan en naar Engeland en Frankrijk terug te keeren en dat ver zekeringen van het tegendeel slechts voor de galerij zijn bedoeld. Gebleken is, dat sterke Noorsche troepencontingenten zoodra zij van de vlucht der Geallieerden hoorden, zich onvoorwaardelijk aan de Duitschers hebben overgegeven. Dit voorbeeld, zal naar men te Berlijn verwacht, nu door de overige nog actief gebleven Noorsche troe pen wei worden gevolgd, vooral aangezien nu ook de Duitsche troepen uit Oslo cn Bei-gen elkaar hebben bereikt en daarmee alle verbindingslijnen in Zuid-Noorwegen in Duitsche handen zijn. In de Wilhelmstrasse ziet men in dit snelle verloop van de Noorsche expeditie natuurlijk ook een groot politiek succes voor Duitsrhland. Schade voor de Engelsche scheep vaart. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft: Ten aanzien van een artikel in de „Te- vere", waarin beweerd wordt, dat het be sluit van de admiraliteit om de Engelsche scheepvaart niet meer door de Middeiland sche Zee te laten gaan den dood beteekent van de pas opgerichte United Kingdóm Commercial Corporation, terwijl bovendien de opbrengst der Engelsche scheepvaart met 50 procent wórdt verminderd en de Engel sche imDOi't uit den Balkan tot nul wordt teruggebracht, wordt er op gewezeh in ge zaghebbende kringen, dat 1. De maatregelen niet op de geheele Brit sche scheepvaart voor de Middeiland sche Zee van toepassing is. 2. Het mogelijk zal zijn omgebruik te ma ken van neutrale schepen voor goede renvervoer naar Groot-Brittannië. 3. De landfoute via Turkije en Syrië naar Egypte open staat. 4. De weg om den Kaap de Goede Hoop voor reizen naar Australië en het Verre Oosten maar één dag langer is. De vertraging voor reizen naar Indië zou eenigszins langer zijn. Men zal zich herinne ren, dat de oorspronkelijke Engelsche me- dedeeling de hoop tot uitdrukking bracht, dat de omstandigheden in staat zouden stel len om in de naaste toekomst de voorzorgs maatregelen voor de scheepvaart op te hef fen. LABOURPARTIJ GEEFT VERKLARING UIT. EEN De Labourpartij heeft een verklaring uit gegeven betreffende „de oorlog en daarna de binnenlandsche politiek van Labour" waarin verklaard wordt, dat een socialis tisch Brittannië een ideaal is, dat in onzen tijd verwezenlijkt kan worden. Het program behelst o.m. de volgende punten, openbare eigendom der sleutelin dustrieën en -diensten, met inbegrip van steenkool, electriciteit en transport, volledi ger erkenning van de functies der vakver- eenigingen in het nationale leven, drasti sche herziening van het systeem der suc cessierechten en steiler opklimmen der in komstenbelasting en extar heffingen en be lastingen op buitengewone winsten en an dere vormen van onverdiende inkomsten veiTneerdering. Jaarlijksche kapitaal belas ting gedurende den oorlog en een koene heffing van het kapitaal worden onmis baar geacht om het hoofd te bieden aan de oorlogsschuld. Andere voorstellen hebben betrekking op de economische en sociale ontwikkeling. Erfelijk lidmaatschap van een tweede Parlementslichaam zooals het Hoogerhuis wordt een „onverdedigbaar anachronisme" genoemd. De vervulling van dit program, zoo wordt hieraan toege voegd, is afhankelijk van de overwining, welke de Labourpartij vastbesloten is tot tand te brengen. REGEERING DOET ALLES WAT ZIJ KAN. Roosevelt heeft in de persconferentie ver klaard, dat de Vereenigde Staten er als steeds naar streven, uitbreiding van den Europeeschen oorlog tot andere gebieden en andere naties te voorkomen. Hij gat te kennen, dat hij dit in zijn onderhoud van gisteren met den Itaiiaanschen ambassa deur Prins Colonna duidelijk had gemaakt Toen de president gevraagd werd, welke maatregelen hij nam om uitbreiding van den oorlog te voorkomen, antwoordde hij, dat de regeering alles deed wat zij kon, Bij vergissing door een Engelsch bombardementsvliegtuig in de ha ven van Bergen beschoten. Een Briisch bombardementsvliegtuig heeft machinegeweervuur gericht op de dekken van het Amerikaansche vrachtschip Flying Fish, tijdens den EngelschDuitschen slag in de haven van Bergen, zoo meldden de gezagvoerder en de bemanning bij hun aankomst in New York. Een matroos ver klaarde, dat de Engelsche piloot klaarblij kelijk de Amerikaansche vlag, die in top gevoer werd, niet heeft gezien. De kapi tein zeide, dat toen de Duitschers in Ber gen aan land gingen, zij beschikten over groote voorraden. Verder vertelden de leden der bemanning van de Flying Fish, dat het Amerikaansche vrachtschip Charles R. McCormick ook door een reeks kogels getroffen werd, wel ke de maststagen en het want deden bre ken. Het logboek van de Flying Fish be helst verder bijzonderheden over de bezet ting van Bergen. Het geeft een beschrijving van den aanval in den vroegen morgen van 10 April, waarbij een door een gealli eerd vliegtuig neergeworpen bom een Duit schen kruiser „midscheeps tusschen de beide schoorsteencn" trof. De kruiser kap seisde en zonk geheel, terwijl rook cn vlammen hoog de lucht in vlogen. Vele arrestaties, en vele verblijfs vergunningen ingetrokken. In Boekarest, zijn de laatste dagen talrijke Engelschen aangekomen, die zich voor het grootste deel touristen noemen. Tegenover eenige dezer vreemdelingen is opgetreden, daar zij groote belangstelling toonden voor verkeerstechnische en militaire inrichtingen en fototoestellen zij zich hadden. In Saloniki hebben eenige weken geleden verscheidene vertegenwoordigers van de nieuwe Engelsche Luchtvaart Maatschappij in Griekenland vertoefd, naar het zeggen om onderhandelingen te voeren over den aanleg van twee nieuwe civiele vliegvelden voor een nieuwe luchtlijn. In de Grieksche hoofdstad heeft boven dien de plotselinge aankomst van talrijke En gelschen aanzienlijk opzien gebaard. Verder wordt gemeld, dat van 240 Duitsche nationaal-socialisten dezer dagen de ver blijfsvergunning is ingetrokken. Verscheide- nen hunner woonden reeds lang in het land Te Sibiu, het geestelijke centrum van de Duitsche minderheid, zijn enkele arrestaties verricht wegens het herbergen van Duitsche „toeristen". Deze zijn over de grens gezet. IN T GEWEER TEGEN VALSCHE GERUCHTEN. In een door de Belgische bladen gepu bliceerd officieus communiqué wordt het pu bliek gewaarschuwd tegen de verspreiding van valsclie geruchten. Voor het geval van een inval in België wordt 't publiek aan geraden, zich te verzetten tegen de versprei ding van deze valsche berichten, die in ver schillenden vorm kan geschieden. „OUD BEZIT" NAAR DUITSCH LAND GESTUURD. Gisteren heeft de justitie te Amsterdam een huiszoeking gedaan ten huize van de beide Poolsche kooplieden A. en J. S. in de Euterpestraat. De beide mannen werden Za terdag j.l. reeds gearresteerd en thans wordt vermoed, dat zij zich aan valsch heid in geschrifte hebben schuldig gemaakt Zij worden er van verdacht effecten naai Duitschiand te hebben gestuurd als zoo genaamd „oud bezit" en hierbij, om dit vooi wendsel oud bezit te bewijzen, valsche eer tificaten bij de zending te hebben gevoegd Eenige bescheiden zijn in beslag genomen Na de huiszoeking zijn de beide Polen die in den vorigen wereldoorlog in ons land zijn komen wonen, voor de rechter commissaris geleid, die over hun insluiting in het huis van bewaring zal moeten be slissen. GEMEENTEN WAREN TE VER GEGAAN. Uit een brief van den minister van Defensie aan de burgemeesters blijkt dat teneinde het aanvullend karak ter beter tot zijn recht te laten ko men aan het personeel van overheids organen geen kostwinnersvergoeding zal worden toegekend. De minister schrijft in zijn toelichting o.a.: „Het is gebleken, dat in sommige gemeenten wijziging is gebracht in de wijze, waarop aan de gemobili seerde ambtenaren en arbeidscon tractanten zekere inkomsten worden verzekerd over den tijd van hun ver blijf in werkelijken dienst. De strek king van de wijziging zon zijn om dit personeel voor kostwinnersvergoe ding in aanmerking te doen komen en vervolgens van gemeentewege een toeslag op de overige inkomsten te geven. Hieraan zal dus thans een einde moeten komen. OPZET OF SCHRIK REACTIE? Onmiddellijke invrijheidstelling gepleit. Gistermiddag is 't pleidooi in de zaak Wad dinxveen voortgezet. Zooals men weet, wordt R. er van verdacht, in den nacht van 4 op 5 October 1938 als strooper opzettelijk te hebben geschoten op den rijksveldwachter v. d. Hoef. De veldwachter werd zeer ern stig gewond. Verdachte en zijn verdediger stellen zich op het standpunt, dat hier geen sprake van opzet was, doch slechts van een betreurens waardig ongeluk, het afgaan van het schot door de schrikreactie bij het aanroepen door den veldwachter. Men weet niet precies wat er heeft plaats gehad. Een verklaring, die aanvaardbaar is en die niet in strijd is met andere verkla ringen, is niet gegeven. Uitvoerig bespreekt pi., mr. Simon, de geringe waarde der di verse reconstructies. Niemand immers is in staat de schrik te reconstrueeren, onder in vloed waarvan verd. de onwillekeurige be weging maakte, met ais gevolg hét schot. Alles is razend snel gegaan, zoodat het niet te verwonderen is, dat men nooit precies zal weten wat er voorviel. PI. kwam tenslotte tot de conclusie, dat de opzet ontbrak, zoodat verd. niet wegens po ging tot doodslag of poging tot zware mis handeling veroordeeld kan worden. „Ik zie met groot vertrouwen uw arrest tegemoet", zoo zeide spr., „Ik ben er van overtuigd, dat uw college deze verdachte zal vrijspreken. Het Hof, onder uw presidium, meneer de President, zal zijn roem en faam in strafza ken hoog houden. Daar ben ik tot in mijn ziel van overtuigd". Moge het Hof het verdrietige lijden van dezen man, die reeds achttien maanden pre ventief in het Huis van Bewaring heeft door gebracht, doen eindigen en verd. onmiddel lijk in vrijheid stellen. Het arrest zal op 16 Mei worden uitgespro ken. Organisaties breken een lans voor het lagere personeel. Volgens mededeelingen van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken staat de regeering op het standpunt, dat op dit oogenblik het nog niet gewettigd is een duurtetoeslag toe te kennen, maar zulks wel het geval zal zijn, wanneer het indexcijfer in verhouding tot dat van de periode 19371938 met 10 pet. zal zijn geste gen Op dat tijdstip zou de regeering aan de ge huwde ambtenaren en daarmede gelijkstaan den met een bruto inkomen van ten hoogste f 1800 een duurtetoeslag van 5 pet. willen toekennen. De vertegenwoordigers der organisaties waren van oordeel, dat de positie, waarin in het bijzondere het lagere personeel verkeert, zoodanig is, dat reeds thans op toekenning van een duurtetoeslag, zij het ook niet over de geheele linie, aanspraak bestaat. De positie der postvliegtuigen was gisteren: U i t r 6 i si Oehoe" (gezagvoerder Smirnoff) te Rangoon wordt 5 Mei te Batavia verwacht. „Nandoe" (Gravis) te Alexandrië wordt 8 Mei te Batavia verwacht. Thuisreis: „Gier" (Blaak) te Alexandne wordt 4 Mei te' Napels verwacht „Eemoe" (Kalberer) te Rangoon wordt 7 Mei te Napels venvacht Een handigheidje, waardoor de kermis pracüsch doorgaat In den raad van Groningen is, zooals wij berichtten, na uitvoerige debatten beslo ten dit jaar geen kermis te houden. Naar men ons meldt, heeft het Neder- landsch lunapark „Nationaal Vermaak" nu de Groningsche gemeenteraad geen toesteim ming voor de kermis heeft willen verleenen, een terrein gehuurd in de gemeente Haren, vlak bij de grens der gemeente Groningen, op welk terrein nu van 11 tot en 21 Mei een dergelijke kermis zal worden gehou den. Wanneer de militaire overheid dus nu niet ingrijpt, zullen de Groninge.rs toch in den draaimolen kunnen zitten en poffertjes .ctenl DE BILT SEINTJ Verwachting voor het geheele land: Droog, vrij warm, weer, behoudens eenige kans op onweer, helder tot half bewolkt, meest matige Oos telijke tot Noordelijke wind Klein Russinneije vlei tijdens proefvaart van groote hoogte te water. Juist tijdens de laatste redevoering ter gelegenheid van een proefvaart op het Noordzeekanaal van een voor Rusland be stemd schip viel een tweejarig dochtertje van een Russisch scheepsbouwinspecteur van het hooge schip te water. Gelukkig zagen eenige arbeiders van de N.S.M. het ongeluk gebeuren. Zij sloegen alarm en een employé van de Scheeps bouw Maatschappp, de sleutelbewaarder C. Goselink, snelde onmiddellijk te hulp. Hij liet zich langs een lijn op een meerstoel zakken en sprong vervolgens te water. Het meisje was reeds zinkende, toen de heer Goselink het wist te grijpen. Met het ge redde kind zwom hij terug naar de meer stoel. Juist had hij daar een ijzeren trede gegrepen, toen hij door de koude bevangen werd en zijn bewustzijn verloor. Op dat oogenblik draaide een passeerend rondvaarbootje van de Reederij Kooij bij. De kapitein van dit bootje, de heer Adri- aan Salomons, sprong gekleed te water. Aan den voet van de meerstoel slaagde hij er in den l>ewusteloozen redder en het kind zoo lang boven water te houden tot er een vlet kwam, die het drietal oppikte. De heer Goselink, aan wiens moedig op- treden het kleine Russinnetje haar lever» dankt, was spoedig weer bijgebracht Kapitein Salomons had inmiddels in zijn natte plunje weer plaats genomen achter het stuurwiel van zijn rondvaartbootje... zegt Het Volk. Voor de redders is spontaan een collecte gehouden, die ruim honderd gulden op bracht. Ruimschoots voldoende voor het stoomen van de iiatgeworden pakken! Antwoorden van de ministers zul len hen wel niet bevredigen! Op vragen van het sociaal-democratische kamerlid van der Goes van Naters heeft de minister van Justitie geantwoord dat het boek „Gesprekken met Hitier" van Rausch- ning in beslag is genomen omdat daar belee digingen van het hoofd eener bevriende staat (Duitschiand) voorkwamen. De ver koop van het matrozenlied: „Wij strijden te gen Engeland" valt niet onder de strafbepa lingen en ook de militaire overheid ziet geert reden gramofoonplaten van dit liein beslag te nemen. De heer Marchant d' Ansembourg (N.S.B.)' kreeg evenzoo nul op het request. De mi nister achtte een bijeenkomst van leden van het internationaal vakverbond te Amster dam niet staatsgevaarlijk. De besprekingen waren niet openbaar en de deelnemers kwa men uit onzijdige landen. Krapper bepalingen voor bet iotografeeren. De opperbevelhebber van land- en ze* macht heeft een verordening uitgevaardigd betreffende fotografeeren en vervoer van fototoestellen, gereed om een opname mee te i ernchten. Zoo zal het verboden zijn in een trein of ander openbaar middel van vervoer fototoestellen voor direct gebruik (voorzien van plaats of film dus) voorhan den te hebben. Militaire onderwerpen mo* gen met worden gefotografeerd. In niet- - ederlandsche voer- of vaartuigen zal mert geen fototoestellen mogen hebben. Onthef; ingen zullen al dan niet voorwaardelijk worden verleend en kunnen zonder opgaaf ian reden weer worden ingetrokken. VAKVERBOND EENSTEMMIG VÓÓR ROOSEVELT.. „Pe |aarvergadering van het Amerikaan sche v akverbond heeft zich eenstemmig uit* gesproken voor een derde ambtsperiode van president Rooseveit. De voorzitter der fede- i a ie, v\ illiams Green, beschuldigde John Lewis er van, een derde partij te willen or- ganiseeren in de hoop, als candidaat voor het presidentschap te worden aangewezen»

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2