TRIUMPH Woningbouw voor groote gezinnen ^IvERUJflRmiNG DE BESTE 1? SIGARET ROODE STER fe, prebthbfurtPti 'N TRIUMPH VAN SMAAK! MculinieuwJ Voorstel betreffende den bouw van 52 woningen Utaaï yacw, w-t fteeft? HOOFDZAAK VAN UW SIGARET? novripc Alkmaar ■ITo^ KWALITEIT EN SMAAK - ROOK Zaterdag 4 Mei 1940 Tweede Blad Toonkunst Natuurhistorisch Museum Hebt U al een kaart voor den TAV EN U-avond? Aanvullingsagenda Gemeenteraad Van PTT-girls, onbegrepen eigenbelang en bosschage's Verhuring van een strandgedeelte aan N.V. „Zeebad Huisduinen Burgerlijke Stand van Den Helder Bij rondschrijven van 10 November 1938 heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen mededeeling ge daan van een regeling, welke was vastgesteld voor den bouw van woningen voor groote ge zinnen. Volgens deze regeling konden ten be hoeve van den bouw van woningen voor groote gezinnen (waaronder hier te verstaan gezinnen met meer dan 5 inwonende kinde ren (met beperkt inkomen, die niet in staat zijn de huur van een voor zulk een gezin vol doend ruime woning te betalen, rentedragen de voorschotten uit 's Rijkskas en bijdragen fonds perdu beschikbaar worden gesteld. Aanvragen daartoe moesten vóór 1 April 1939 bij het Werkfonds worden ingediend. De re geling is aldus, dat de voorschotten worden bepaald op zoodanige bedragen, dat de an- nuïteitslasten gelijk of nagenoeg gelijk zijn aan die, welke zouden drukken op de exploi tatie van, voor de categorie van bewoners geschikte, woningen van normaal type, d.w.z. met drie slaapvertrekken, die te zelfder tijd in dezelfde gemeente zouden worden ge bouwd. Tot dekking van het deel der stich- tingskosten, dat geacht wordt overeen te ko men met de extra-kosten, ten gevolge van de meerdere noodzakelijke woonruimte, worden bijdragen a fonds perdu verstrekt. Bepaald is, dat de bouw en exploitatie der woriingen moet plaats hebben, hetzij door vereenigingen, vennootschappen of stichtingen, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werk zaam en als zoodanig toegelaten, hetzij door gemeenten. B. en W. hebben zich na de ontvangst van deze circulaire in verbinding gesteld met het bestuur van Woningstichting. Dit bestuur is van oordeel, dat in deze gemeente groote be hoefte aan woningen voor groote gezinnen bestaat; het meende, dat door den bouw van 50 van zoodanige woningen in de behoefte zou worden voorzien. In verband hiermede adviseerde het bestuur tot den bouw hiervan medewerking te verleenen. Na de ontvangst van dit advies, waarmede B. en W. zich konden vereenigen, heeft het College overwogen op welk terrein de wonin gen zouden kunnen worden gesticht. De buitengewone omstandigheden, welke het gevolg zijn van den in ons werelddeel uitgebroken oorlog, hebben ten gevolge, dat het bouwcrediet zich afzijdig houdt, waar door vele bouwondernemers hun plannen voor woningbouw niet tot uitvoering kunnen bren gen. In een zoodanige positie verkeert een in deze gemeente wonende bouwondernemer, de heer J. Geervliet, aan wien door de ge meente grond van 3.75 per m2 was uit gegeven voor den bouw van een belangrijk complex woningen aan de Billitonstraat. Be doelde grond was hem reeds in 1938 toege zegd, doch met het in exploitatie brengen er van werd gewacht tot het gereed komen van een ander woningcomplex, waardoor de grond ook aan betrokkene was uitgegeven. Deze ondernemer heeft, vóórdat de prijsstijging in trad, wèl beslag kunnen leggen op de voor naamste door hem voor dezen bouw benoo- digde bouwmaterialen, doch hij is door de ge noemde oorzaak niet in staat zijn plannen met welker uitvoering nauwelijks was aan gevangen (slechts de sleuven voor de fun deeringen werden gegraven) voort te zet ten. Door overleg tusschen ons en bedoelden bouwondernemer kan nu deze oplossing wor den verkregen, dat deze grond, welke voor den beoogden bouw zeer geschikt is, weder ter beschikking van de gemeente komt; hier tegenover dient dan aan bedoelden bouw ondernemer den bouw van bedoelde woningen te worden opgedragen. Alleen onder deze voorwaarde is betrokkene bereid den grond weder af te staan. Met de betrokken instanties van het Rijk is over de mogelijkheid, om de oplossing in dezen zin te zoeken, overleg gepleegd. Nadat bij het overleg een bevredigend resultaat werd verkregen, zijn door Woningstichting plannen ontworpen, waarbij uiteraard moest worden rekening gehouden met de veranderde omstandigheden, waaronder de woningen zul len worden gebouwd. Deze plannen hebben betrekking op den bouw van 30 woningen voor groote gezinnen en 22 andere woningen; de woningen zijn ont worpen op het hiervoor bedoelde terrein aan de Billitonstraat. De frontbreedte van eerst bedoelde woningen is ontworpen op 6 m, die der andere woningen op 5.27 m. De woningen zullen worden gebouwd in zes blokken, n.1. vier blokken woningen voor groote gezinnen van onderscheidenlijk 12, 6, 6 en 6 woningen en twee blokken van ieder 11 andere wonin gen. De woningen voor groote gezinnen zul len een inhoud verkrijgen van 283 m3, de an dere woningen een inhoud van 255 m3. De netto bouwkosten dezer woningen, naar den toestand op 15 Januari 1940, zijn door den technisch adviseur van Woningstichting, met inbegrip van de aannemerswinst, geraamd op f 3880.onderscheidenlijk 3600. per \vo- ning. Het zal de aandacht trekken, dat de bouwkosten van een woning voor een groot gezin op slechts 280.— meer worden ge- P? en advies kosteloos raamd, dan die van een andere woning, ter wijl aanvankelijk door den Minister een bij drage k fonds perdu. groot 500 per wo ning werd toegezegd. Hier dient evenwel bij te worden aangeteekend, dat deze 22 wonin gen zullen worden van een aantrekkelijker type dan het gebruikelijke; Woningstichting is in dit opzicht min of meer gebonden aan de plannen van bedoelden ondernemer. De bouw van zoodanig type woning achten wij zeker verantwoord. Er zijn ook vele beter ge situeerde arbeiders, die hier een geschikte woning zoeken, waaronder onderofficieren van marine en leger. Het is dus noodig ook voor deze categorie voorzieningen te treffen. En overigens zullen deze woningen, welke toch nog een zeer lagen huurprijs zullen heb ben, opschuiving op de woningmarkt tenge volge hebben. Zooals uit het voorafgaande volgt, ligt het in de bedoeling, voor de in dit voorstel be doelde woningen geen aanbesteding te hou den, doch den bouw er van op te dragen aan genoemden bouwondernemer, die in staat moet worden geacht den bouw te kunnen uit- voeren. Door dat deze ondernemer een groot gedeelte van de benoodigde bouwmaterialen in voorkoop heeft, kon hij lager bouwsom be dingen dan bij de huidige materiaalprijzen mogelijk zou zijn. Volgens door den heer Geervliet aan Woningstichting gedane aan bieding is deze bereid de 30 woningen voor groote gezinnen te bouwen voor 3447.per stuk en de 22 andere woningen voor 3160. per stuk. Het bestuur van Woningstichting heeft zich, onder overlegging van de plannen en verdere daarbij behoorende bescheiden, tot ons gewend met verzoek te bevorderen, dat voor de uitvoering daarvan, op de genoemde wijze, de benoodigde grond- en bouwvoor- schotten worden verleend en ten behoeve van de woningen voor de groote gezinnen een bij drage a fonds perdu van 600.— per woning. De verhooging der bijdrage is gemotiveerd in verband met de sedert ingetreden stijging der bouwkosten. Uit deze begrooting blijkt, dat in totaal noodig is: wegens grondvoorschot een be drag van 35.500. wegens bouwvoorschot een be drag van 167.400.— wegens bijdrage fonds perdu een bedrag van 18.000.— Voorts blijkt er uit, dat de huren van de woningen voor groote gezinnen zijn te stel len op 5.per week, met inbegrip van waterlevering; die van de overige woningen op 5.20 per week. eveneens met inbegrip van waterlevering. Bij het beschouwen van het verschil in deze huurbedragen moet reke ning worden gehouden met de hoogere bouw kosten van de woningen voor groote gezin nen en met de bijdrage k fonds perdu, welke voor deze woningen zal worden verleend. Aangezien het B. en W. gewenscht voor kwam het standpunt van den Minister van Binnenlandsche Zaken over de behandelde aangelegenheid te kennen .alvorens haar aan den raad ter beslissing voor te leggen, heb ben zij zich tot genoemden bewindsman ge wend met het verzoek te mogen vernemen of hij bereid is te bevorderen, dat de benoo digde voorschotten uit 's Rijkskas, zoomede genoemde bijdrage k fonds perdu, of een zoo veel hooger bedrag als beschikbaar kan wor den gesteld, voor de uitvoering van dezen woningbouw worden verleend. Alleen indien het Rijk medewerking verleent, behoort naar het oordeel van B. en W. tot uitvoering der plannen te worden overgegaan. Het College heeft gegronde reden voor de verwachting, dat deze medewerking zal worden verkregen en dat de bijdrage ii fonds perdu op 600. per woning zal worden bepaald. Daar het van groot belang is, dat zoo spoedig moge lijk met den bouw kan worden aangevangen, stellen B. en W. den raad thans voor tot het verleenen van medewerking tot dezen bouw te besluiten. Voor het volgend seizoen heeft Toonkunst grootsche plannen. Op het winterprogramma staan twee mees terwerken, welke beiden met solisten, koor en orkest worden uitgevoerd. In de tweede helft van October wordt een uitvoering van Handel's oratorium „Samson" voorbereid, welk werk voor dubbelkoor en 4 solisten met begeleiding van orkest, klavier en orgel is gecomponeerd, terwijl in de „Lij- aenstijd", dus tegen Paschen 1941, Bach's meesterwerk „de Matthaus Passion" het kunstlievend publiek zal worden aangeboden. Onnoodig te verklaren, dat niets onbeproefd zal worden gelaten beide werken een waar dige vertolking voor te bereiden. In verband met de veelvuldige bezetting, welke in deze werken wordt vereischt, is eenige uitbreiding van het ledental gewenscht. Het ligt in de bedoeling van bestuur en directeur op de wekelijksche repetitie van nu af tevens een begin te maken met het beoefe nen van de koralen en koren uit de „Matthaus Passion". Nadere bijzonderheden zullen per affiche, advertentie en berichten worden bekend ge maakt. Zondagmiddag zal het Natuurhistorisch Museum geopend zijn van 3 tot 5 uur. Bij vol doende belangstelling zal er om half vier een korte uitlag met lichtbeelden plaats hebben in het leslokaal. Zoo niet, haalt ze dan nog beden- middag aan ons Bureau. Gistermiddag is de kaartverkoop voor onze premie-voorstelling van „Wester- man Zoon" op te voeren door TAVENU begonnen. Tal van gegadigden haastten zich bereids kaarten te halen en wij mo gen zeker wel het advies geven, dat men met dit halen niet te lang wachte. tenein de voor een teleurstelling gevrijwaard te worden. „Westerman Zoon" is een bijzonder goed tooneelspel, waarmede TAVENU on getwijfeld eer zal inleggen. De bezetUng is uitstekend en het betreft hier een stuk, waarvan men iets medeneemt. Het kan niet anders of er zal voor dit stuk veel belangstelling bij onze lezers be staan, zoodat de veronderstelling ge wettigd is, dat een volle Casino-zaal Woensdag zal kome# genieten. Zooals men weet bedraagt de entrêe slechts 35 cent per plaats, inclusief be lasting. De kaarten zijn verkrijgbaar aan ons Bureau iederen dag van 8 uur 's mor gens tot 8 uur 's avonds. Vanmiddag tot 5 uur. De plaatsbespreking geschiedt Dinsdag en Woensdag a.s. van 25 uur, In Ca sino ad 5 cent per plaats. Op deze uren kan men zich in Casino tevens van plaats bewijzen voorzien. Wij dringen er tenslotte nog eens met nadruk op aan dat men zich zoo spoedig mogelijk van kaarten voorziet. Indien men plannen heeft dezen avond mee te maken, besluite men nog vandaag en koope men nog heden de kaarten. De Aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag 7 Mei 1940, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize, bevat de volgende punten ter be handeling: Een tweetal ingekomen stukken, waarvan voorgesteld wordt deze voor kennisgeving aan te nemen. Woningbouw. Voorstel betreffende den bouw van 52 wo ningen door Woningstichting. APOTHEKEN. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 6 Mei tot 13 Mei wordt avond en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Zoo langzamerhand behoeven wc ons dus niet meer te gaan schamen, als we lieden uit Arnhem, Hilversum. Blocmen- daal of Limburg op bezoek krijgen en het onderwerp „onze bosschen" wordt aangesneden. Ook wij hebben thans bosschages, die voor de anderen niet behoeven onder te doen. ook wij hebben een park. waarin men kostelijk kan dwalen, ook wij hebben „hunker"' laantjes (om met de Vlissingers te spreken), ook wij hebben een natuur reservaat. dat weliswaar niet zoo grosz- artig is als de erkende reservaten op de Veluwe en Limburg, maar dat er toch best kan zijn. Ja onze Donkere Dui nen. Bent U er geweest met Hemel vaartsdag1 Wij wel. Men liep over de hoofden, zij het dan bij manier van spreken. Iedere vierkante meter bevatte vijf Nieuwediepers en zij. die er met kennelijke vrijage-bedoelingen rond- ijsbeerden. kregen geen schijn van kans. omdat alle bankjes allang waren inge nomen door de Heldersche opa's en opoe s. Die daar trouwens het meeste recht op hebben en (gelijk hebben ze!) er niet aan dachten om op te staan voor de aanwezige lentekalveren, die hen met een scheef oog aanzagen. Ons natuurreservaatwe hébben het! Laat ons het in zoo ongerept moge- lijken staat houden. Ten bate van ons zelf en van het nageslacht, dat ons dankbaar zal zijn. Niet in de nabijheid van de Zuid straat wonende, was het sedert onheuge lijke jaren mijn gewoonte de zaken die men op het postkantoor moet afhande len, op het Kanaalwegsche kantoor te plegen. Dat ligt in de lijn. zelfs op den lsten van de maand, als het op ons P.T.T.-kantoor even druk is als in de Donkere Duinen met Hemelvaartdag. Maar ditmaal leidde Fortuna mijn wegen over de Zuidstraat en het was in het Hulppostkantoor, dat ik achter de neergelaten blauwe gordijnen een onvergetelijke ontdekking deed. Want wat streelt 's mans oog tenslotte aan genamer dan het schouwspel van twee charmante jonge dochteren, twee vrien delijke P.T.T.-girls, die zich hier in gracieuse harmonie van hunne menig vuldige plichten kwijten. Het was er druk en het was er vol. hetgeen te begrijpen was. Ik vermoed dat het er altijd druk en vol zal zijn en ik kan U wel verzekeren dat. ware ik nog jong en onbezonnen, en ik. net als vroeger, voor mijn opa postwissels moest gaan verzilveren, ik den Kanaalweg den Kanaalweg liet en van de Zuidstraat- sche P.T.T.-service gebruik maakte. Want. ik herhaal het. wat is er voor den heer der schepping tenslotte pretti ger dan zich te laten bedienen door twee zulke beleefde, opgewekte, pittige en correcte dochteren Eva's? Tenslotte nog dit: zooals men in deze Heldersche Courant kan lezen werd er een paar dagen geleden een vergade ring belegd van de Véreeniging Voor Vreemdelingen Verkeer „Helders Be lang". Daar vertelde men, dat er een nieuwe lijst van hotels, restaurants en pensions aangelegd moet worden, maar dat de eigenaars dezer hotels, restau rants en pensions permanent vertikken uit eigen initiatief de opgave te ver strekken. Men moet er speciaal een mannetje voor uitsturen om de, in dit opzicht van weinig inzicht en veel laks heid blijk gevende Helderianen. achter een zeker lichaamsdeel te wandelen. Een raadselachtige laksheid, temeer als men weet, dat iets dergelijks GRATIS geschiedt, in onderscheid met andere steden in den lande, waar men voor een dergelijke service dik betalen moet. Zoo iets noemt men nu „typisch Heldersch Het moge „typisch" zijn, maar zeker is het tevens bedroevend Zoodat we er verder beschaamd het zwijgen toedoen. Ingevolge raadsbesluit van 10 November 1936 werd door deze gemeente, gerekend met ingang van 1 Januari 1937. voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren, van den Staat der Nederlanden gehuurd een gedeelte van het Noordzeestrand, gelegen tusschen peilraai 160 en de oostelijke begrenzing van het Kijkduins- hoofd, tegen een jaarlijksche huursom van 25.Het betreft hier het strandgedeelte. lat gelegen is vóór het badpaviljoen te Huis duinen en dat krachtens raadsbesluit van den zelfden dag voor gelijk tijdvak en tegen den zelfden huurprijs werd onderverhuurd aan de N.V. ..Zeebad Huisduinen". Aangezien deze verhuringen derhalve op 31 December 1939 afliepen, hebben B. en W. tijdig de noodige stappen tot bestendiging van het gebruik van dit strandgedeelte onderno men. Daar de gemeente, op grond van de be palingen van het nieuwe rijkszeeweringsregle- ment. tegenwoordig voor het gebruik van het 3trand ook een vergunning behoeft, hebben B. en W. zulks met een verzoek daartoe tot den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks waterstaat te Haarlem gewend. Naar aanlei ding van dit verzoek is van die zijde de vraag gesteld of er dezerzijds mede ingestemd zou kunnen worden om ook het gebruik van het strandvak nabij het fort Kijkduin, alsmede dat van het strandgedeelte nabij de Donkere Duinen, welke strandvakken de gemeente reeds onderscheidenlijk tot en met 31 Decem ber 1943 en 31 December 1942 in huur heeft, in de bedoelde vergunning op te nemen. Op grond van een en ander stellen B. en W. den raad voor hun machtiging te willen ver leenen: a. tot het aanvaarden van de voorwaarden, verbonden aan de bovenbedoelde publiekrech telijke vergunning tot het gebruik maken van: 1. het strandgedeelte vóór Huisduinen; 2. het strandgedeelte nabij fort Kijkduin; 3. het strandgedeelte nabij de Donkere Duinen; b. tot het aangaan van de ter zake be trekkelijke huurovereenkomst met den Staat der Nederlanden; c. tot het aangaan van de door ons ont worpen huurovereenkomst met de N.V. „Zee bad Huisduinen", ter zake van het gebruik van het onder a. 1 bedoelde strandgedeelte. ONDERTROUWD: J. C. Bouwman en H. Dekker. GETROUWD: W. van Velzen en N. Koe slag; W. A. Jongepier en H Wegman; OVERLEDEN: J. van Os, m., 73 jaar. BEVALLEN: M. M. de Graaf— Van Schie, d.; A. M. J. OeleLuwema, d.; C. M. Grote- wal—Haring, d. HEK BESCHADIGD. Een bewoner van het Havenplein deed bij de politie mededeeling, dat een militaire auto tegen een hek was gereden op het Haven plein, welk hek daardoor beschadigd werd. Er was eens een vaandrig in Vee re. Die zichzelf op iets fijns wou tracteereo. Roode Ster was zijn keus En nu gaat hij zijn neus t Op dit heerlijk aroom abonneeren! Zeldzaam zacht en y licht in de pijp! Our ZONDAG 5 MEI. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. <L Poel. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur: Ds. K. Hart, van Oost» wolde. 's-Morgens 10.45 uur: Ds. Tollenaar. n.m. 4 uur: Ds. Tollenaar. 's Avonds 5.45 uur: Cand. Y. Feenstra. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur: Cand. Y. Feenstra. 's Avonds 5.45 uur: Ds. K. Hart, van Oostwolde. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdag a.s., 's avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof van Scheveningen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) v.m. 10 uur en n.m. 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat s' Morgens 10 uur, dienst, Pastoor H. J. Verhey. Evangelisatie (Palmstraat) 'a Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat 's Morgens 10 uur: Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatpredikfng Molenplein. 's Avonds 8 uur: Samenkomst. Evangelisatie Middenstraat 117. 's Avonds 8 uur: Samenkomst. De heer Vries over „Levend water". Leger des Heils T.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. HUISDUINEN JULIANADORP Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Avonds 7 uur: De heer Sevensma van Amsterdam. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroonstraat Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elk® maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: „De 9 Vrijgezellen". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Het Gestolen Manuscript" en „100 Ser vice". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Gevaarlijke Vingers" en „De Groote Boschbrand". Zondag 5 Mei. Casino, 8.15 uur: Seance telepaath Maloitz. BARO.METERSTAND VAN DEN HELDER. Barometerstand Den Helder: 756,0 Maximum temp. lucht: 133 Temp. 8 uur: 10,7 Wind: richting N.O.; kracht: 4. Temp. zeewater: 10,3 Licht op: 8.01

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5