-01 mm- Wie? Ruzie WAT <SE¥IEIN) 01 (BI©S£©PEKI? ttDe 9 Vrijgezellen'' Arrondissements rechtbank Alkmaar Rialto Theater Tivoli Theater „Het gestolen Manuscript" ACCOUNTANTSKANTOOR H. R. KOUSBROEK Weststraat 106 Tel. 851 Witte Bioscoop Twee spannende films EEN GAST? - NIETS IN DE KAST Alleen voor Heeren Verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ZOMERSPROETEN? Drogisterij Steinberg, Keizerstr. 47-49 Nachtblindheid gesimuleerd Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Speciaalzaak in naaimachine» geopend Groteske film van en met Sacha Guitry. De Fransche film „De 9 Vrijgezellen" is een film, die men met stijgende verbazing aan schouwt. Met verbazing, niet zoozeer van wege het feit, hoe het mogelijk is, dat men in deze rolprent kans gezien heeft een rhyth- me vol te houden, dat feitelijk reeds bij de eerste meters op hooge toeren inzet, maar wel vanwege de omstandigheid, dat het mo gelijk is dat men groteske nonsens op een dermate filmisch-appetijtelijke wijze vermocht te brengen. En hiermede heeft men dan tevens de kern dezer film aangegeven, waarvan de moraal hopeloos zoek is (ook al van den eersten meter af), doch die den toeschouwer voortdurend boeit door zijn schier eindelooze opeenvolging van humor en groteske situaties, welke alleen door de Fransche cinematografie op een der gelijke aannemelijke wijze opgediend kon wor den. Deze film is een film van Sacha Guitry. Sedert een lange rij van jaren behoort Gui try tot die flonkerende geesten, waaraan de republiek, ook sedert vele jaren, rijk ge weest is. De persoon van Guitry is aan de Fransche kunst der laatste decennia inhaerent. Zoowel in de literatuur, in de dichtkunst, als in de dramaturgie en de film neemt Guitry een voor aanstaande plaats is. Guitry is een dier merk waardige geesten, die kans zien op ieder ge bied naar voren te treden, een figuur, die tel kens weer voor het voetlicht treedt en daarbij blijk geeft van zeer bijzondere artistieke gaven. Als tooneelspeler neemt Sacha Guitry de eerste plaats in in zijn land en sedert verschei dene jaren heeft hjj bewezen ook het wezen der Fransche film niet alleen te beheerschen, maar dit ook uit te dragen en te stimuleeren. Dit bewees de film, die het vorige jaar in Den Helder draaide („De roman van een leuge naar") en dat bewijst thans weer de film „De 9 Vrijgezellen". Een wonderlijk verhaal. Een verhaal, dat alleen maar bedacht kan worden door iemand als Sacha Guitry. Ziehier het gegeven: De Fransche regeering besluit dat alle vreemde lingen de grens overgezet dienen te worden, hetgeen het einde beteekent van vele car rières, niet in de laatste plaats van een aantal jonge en oudere vrouwen, die het einde van hun bestaan in het land vreezen. Maar geen nood... een heldere geest ziet in dit alles een mogelijkheid om zichzelf te verrijken en ge lijktijdig de vrouwen aan de Fransche natio naliteit te helpen. Te dien einde richt hij een inrichting voor losloopende vrijgezellen op, die na korten tijd aan de dames uitgehuwelijkt worden. Men begrijpt, dat dit alles legio mogelijk heden bezit voor een klucht met eindelooze variaties. En men krijgt ze, deze variaties. Guitry zet U al deze mannen en al deze vrou wen voor en hij plaatst zich zelf met char mante onbescheidenheid in het middelpunt. Zooals gezegd, van moraal is in deze film geen sprake, of het moest zijn de moraal der onzin, der ten top gevoerde nonsens. Maar toch volgt ge dat luchtig spel met spanning, toch verveelt ge U geen moment. Integendeel, telkens weer wordt men ge frappeerd door de soms zeer origineele vond sten uit het wondere brein van Guitry, die wederom bewees niet alleen een voortreffelijk filmscenario-schrijver te zijn, doch daarnaast een allround acteur. En dat is een combinatie, die in de film wereld slechts zeer sporadisch voorkomt. De tweede hoofdfilm, die deze week in Tivoli draait, is van een apart genre, zoowel sensa tioneel als komisch. En in beide opzichten bijzonder geslaagd. Een mysterieuze moord vindt er plaats om een oud manuscript van Shakespeare. En deze moordzaak wordt opgelost door een luchtig levend echtpaar. Het zijn de jonge acteurs Robert Montgomery en Rosalind Russell, die zorgen voor 1% uur van span nend, maar onschuldig vermaak, waarbij men niet alleen kan genieten van de sensatie, maar tevens zijn hart kan ophalen aan de geestige en origineele situaties en dialogen. Het is een van die films geworden, die het publiek on verdeeld genoegen geven, meer en vollediger dan soms een film van grootere allures ver mag. En dit is zeker te danken aan het feit, dat Metro Goldwyn Mayer terdege het belang van fijn verzorgd amusement gaat inzien en naast de hoofdrolspelers bijzondere goede ac teurs heeft geplaatst. Het verhaal behandelt een moord, die ge- Lid v. h. Nederl. Instituut van Accountants Leraar M. O. Boekhouden Inrichten en controleren van administraties. Behandelen belastingaangiften. Opname uit .De 9 Vrijgezellen" (Rialto) pleegd wordt, om in het bezit te komen van een kostbaar manuscript, dat liefst de som van 500.000 dollar kost. Wij zullen het gegeven niet tot in details behandelen, daar juist de clou van deze film is den mysterieuzen dader op te sporen. Het bljjft n.I. niet bij één moord. Neen, de dader moet een drietal menschen het leven benemen, om veilig te kunnen zijn. En de detective, die in dit verhaal bijgestaan door zijn vrouw, zoo'n voorname plaats in neemt, vindt dan ook slechts door een toeval het spoor, dat leidt tot de inhechtenisneming van den moordenaar. Voor de pauze draaide een alleraardigste film, eveneens van Amerikaansche makelij „100 service". Een film, die zich kan be roemen op tal van komische momenten met een aantal uitstekende en bekende filmsterren. Het programma van De Witte staat we derom in het teeken der sensatie. Twee films, die de liefhebbers van „thrill" ongetwijfeld uit het hart gegerepen zullen zijn. De eerste heeft tot titel „Gevaarlijke Vingers", de 2de „De Groote Boschbrand". Een programma dat er zjjn mag en dat twee en een half uur spanning waarborgt! dan naar Iets over een electrisch droog- seheer-apparaat. Scheren is een bezigheid, waarover de mee ningen nogal uiteenloopen, maar in zooverre komen de meeningen daaromtrent overeen, dat het gros van de heeren der schepping het een groot en dagelijks weerkeerend euvel vinden. Om aan dit historische euvel het hoofd te bieden, om den man uitkomst te verschaffen voor het tijdroovend werk, dat het scheren dikwijls is, zette Philips een aantal knappe koppen aan het werk en het resultaat was, dat een droogscheer-apparaat uitgevonden werd, hetwelk men aaoduidt met den naam „Phili Shave". De eigenschappen van dit apparaat zijn velerlei: men heeft geen kwast meer noodig, geen zeep, geen handdoek, geen mesjes niets van dat alles. Men heeft alleen het ap paraat. Het is een zeer bijzondere vinding, waarvoor de belangstelling van zichzelf scherende hee ren zeer zeker gewenscht is. Wie er meer van wil weten wende zich tot de firma Scheltis in de Keizerstraat, die gaarne bereid is U een demonstratie met dit merkwaardige scheer-apparaat te geven. MANNEN Aanbiedingen kwamen In van: 1 bakschipper, 23 bankwerkers (18 ben. 18 j.), 5 betonvlechters, 10 bollenarbeiders (1 ben. 18 j.), 16 chauffeurs. 1 conciërge, 10 electriciens ben. 18 j., 1 etaleur, 62 grond werkers, 4 kantoorbedienden (1 ben. 18 j.), 2 kappers (1 ben. 18 j.), 2 kellners, 3 kleer makers, 29 landarbeiders (1 ben. 18 j.), 2 loodgieters, 4 loopknechts (2 ben. 18 j.), 3 machinisten, 4 magazijnbedienden, 4 matrozen, 3 monteurs (1 ben. 18 j.), 17 opperlieden, 1 reiziger, 3 scheepmakers (2 ben. 18 j.), 17 schilders (5 ben. 18 j.), 1 schoenmaker, 2 stokers, 1 stucadoor ben. 18 j., 20 timmer lieden (2 ben. 18 j.), 61 transp.arbeiders, 1 tuinman, 91 werklieden (4 ben. 18 j.), 1 win kelbediende. Totaal 405 personen. Aanvragen kwamen in om: I bankwerker ben. 18 j., 3 betonvlechters, 4 bollenarbeiders, 2 brugwachters, 1 chauf feur, 1 conciërge, 1 electricien ben. 18 j., 72 grondwerkers, 2 huisknechts, 1 incasseerder, 2 kantoorbedienden, 2 kappers, 4 kleerma kers, 1 kok, 14 landarbeiders (2 ben. 18 j.), 1 loodgieter, 10 loopknechts (7 ben. 18 j.), 3 metselaars, 3 monteurs (1 ben. 18 j.), 2 op perlieden, 5 scheepmakers, 14 schilders (4 ben. 18 j.), 1 slager, 1 stoffeerder, 2 stokers, 1 straatmaker, 1 stucadoor ben. 18 j., 1 teller, 21 timmerlieden (6 ben. 18 j.), 48 transport arbeiders, 4 tuinlieden, 86 werklieden (4 ben. 18 j.), 8 woningopnemers. Totaal 289 pers. Geplaatst werden: 3 betonvlechters, 4 bollenarbeiders, 2 brug wachters, 1 conciërge, 1 electricien ben. 18 j., 7 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 2 kleermakers, 12 landarbeiders, 1 loodgieter, 3 loopknechts (2 ben. 18 j.), 3 metselaars, 1 monteur, 1 motordrijver te Groningen, 1 op perman, 5 scheepmakers (1 uit Harlingen. 4 uit Amsterdam), 13 schilders (4 ben. 18 j.), 2 stokers, 1 straatmaker, 1 stucadoor, 1 tel ler, 18 timmerlieden (4 ben. 18 j.), 48 transp. arbeiders, 3 tuinlieden, 77 werklieden (4 ben. 18 j.), 8 woningopnemers. Totaal 323 pers. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven: 4 bakkers, 4 bakschippers, 24 bankwerkers (18 ben. 18 j.), 1 boekbinder, 20 bollenarbei ders (2 ben. 18 J.), 21 chauffeurs, 10 con ciërges, 9 electriciens ben 18 j., 1 etaleur, 42 grondwerkers, 1 huisknecht, 8 incasseerders, 13 kantoorbedienden (2 ben. 18 j.), 3 kap pers, 7 kellners, 1 ketelmaker, 1 kok, 1 ko perslager, 58 landarbeiders (1 ben. 18 j.), 4 letterzetters, 1 loodgieter, 4 loopknechts, 3 machinisten, 3 magazijnbedienden, 4 matro zen, 11 metselaars, 1 molenaar, 4 monteurs (2 ben. 18 j.), 1 motordrijver, 17 opperlieden, 1 reiziger, 6 scheepmakers (4 ben. 18 j.), 25 schilders (2 ben. 18 j.), 1 schoenmaker, 1 steenzetter, 1 stoffeerder, 1 stoker, 1 stuca door ben. 18 j., 1 stuurman, 1 stypeur, 16 timmerlieden, 1 touwslager, 80 transportar beiders, 5 tuinlieden, 6 visschers, 2 voerlie den, 1 wachtsman, 158 werklieden (3 ben. 18 j.). Totaal 590 personen. VROUWEN Aanbiedingen kwamen in van: II aardappelschtlsters, 1 dagdienstbode, 6 dagmeisjes (2 ben. 18 j.), 2 dienstb. intern, 1 huishoudster, 1 hulp i. d. huishouding, 4 morgenmeisjes (3 ben. 18 j.), 2 naaisters, 2 verkoopsters ben. 18 j., 1 verpleegsters, 17 werksters. Totaal: 48 pers. Aanvragen kwamen in om: 8 aardappelschilsters, 14 dagdienstboden, 13 dagmeisjes (6 ben. 18 j.), 5 dienstb. in tern, 2 huishoudsters, 2 kantoorbedienden, 1 kinderjuffrouw, 1 middagmeisje, 18 morgen meisjes (8 ben. 18 j.), 1 naaister, 1 tweede meisje, 2 verkoopsters (1 ben. 18 j.), 1 werk meisje, 26 werksters. Totaal: 95 personen. Geplaatst werden: 9 aardappelschilsters, 1 dagdienstb., 1 dag meisje, 1 huishoudster, 1 kantoorbediende, 2 morgenmeisjes (1 ben. 18 j.), 1 naaister, 1 verkoopster, 1 werkmeisje, 15 werksters. To taal: 33 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven: 9 aardappelschilsters, 2 dagmeisjes, 2 dienstb. intern, 3 huishoudsters, 1 kantoor- bed. 2 morgenmeisjes, 2 naaisters, 3 verkoop sters, 1 verpleegster, 3 werksters. Totaal: 28 personen. Horizontaal. I Familielid. 4 Meisjesnaam. 7 Uitroep van medelijden. 10 Heeft in alle niet-oorlog- voerende landen officieel of officieus plaats gehad. 11 Officier in het leger (afk.) 12 Jongensnaam. 13 Ontkennend voorvoegsel. 14 Geen (latijnsch). 15 Deel van een etmaal. 17 Twee takken van een drie- takkig Staatsbedrijf (afk.) 19 Gemeente in Drente. 21 Wild paard of wilde ezel. 23 Garenklos. 24 Merk van zeker verlich tingsartikel. 26 Gemeente in Oost-Vlaan- deren. 28 Het jaar. 29 Oud-Germaansche volks stam, uit Jutland. 30 Na een jaar (afk.). 31 Bepaalde maat. 32 Maatstaf. Verticaal. 1 Voorzetsel en bij woord. 2 Klein straaldier. 3 Geestelijke. 4 Niettemin. 5 Uitspanningsoord in Italië. 6 Rivier in Italië. 7 Maatschappij voor personen- en vrachtvervoer. 8 Stad in Portugal. 9 Uitroep. 14 Rijgsnoer. 15 Groet. 16 Muzieknoot. 18 Bloedstelpend verband. 20 Verplaatsbaar hijschtoestel 22 Belangrijke berg pas in Enropa. 25 Dringend, eerbie dig verzoek. 27 Dierlijk product. 28 Twee op elkander volgende klinkers. 30 Naschrift. 32 Gode zij lof (afk.) OPLOSSING. 1. Jasmijn: 2. Animo; 3. Noviomagum: 4. Valladolid; 5. Anathema; 6. Exponent; 7. Re- hoboth; 8. Bedelarij; 9. Eierlepel: 10. Kari- mata; 11. Evenredig; 12. Economisch; 13. Fayence; 14. Saraceen; 15. IJsgenoegens; 16. Nationaal; 17. Simili; 18. Overwaarde; 19. Orgelpijp. De zin was: Jan Vaer bekeef sijn soon om dat hij lagh en sliep. De prijs werd gewonnen door den heer F. J. OUWENS, Piet Heinstraat 8. CORRESPONDENTIE. G. C. V. en F. v. d. L. Uw opmerking was juist Het heeft gelukkig geen storenden invloed uitgeoefend. Daarvoor was de naam te bekend. Op den heok van Galenstraat—Herzogstraat is ruzie. Alsof er nog geen ruzie genoeg in de wereld is zult u zeggen. Inderdaad, maar deze ruzie was niet weed of onmenschelijk. Integendeel. Het was zelfs vermakelijk om te zien hoe fel de beide partijen elkaar bestreden. Mag ik u ze even voorstellen? De eerste een leuke vroolijke echte Holland- sche jongen met een rood. verhit gezicht van opwinding en strijdlust. Stevig houdt hij een autoped in zijn beide knuistjes geklemd. De andere is ook een jongen. In tegenstel ling met zijn tegenpartij ziet hij er keurig netjes uit en maakt zoo den indruk van een net en beleefd jochie, die goed zijn best doet op school en een voorbeeld voor de heele klas is. Toch is het hem aan te zien, dat ook hij boos is. Veracht en met een bewust meerder heidsgevoel kijkt hij op zijn kleine tegenstan der neer. „En 't is mijn autoped", zegt de eerste, „en je komt er niet an, je blijft er maar met je p...ten af". „Nou, en je moeder heeft gezegd, dat ik er ook even op mocht akelig joch, en als ik niet mag, zal ik 't lekker aan je moeder zeggen". „Nou, zeget, zeget," aldus de eerste weer. „maar ik zeg je, dat je eraf blijft". En net terwijl hij dat zegt komt van den overkant een dame aanhollen, blijkbaar de eerste zijn moeder. „Toe Wimpie", zegt zij, „Joop mag ook wel even op je autoped hoor", en meteen ontrukt zij den dapperen verdediger den auto ped uit de handen. Spijtig en met een verbeten gezicht kijkt deze toe en ziet dat zijn moeder zijn mooie autoped zoomaar aan zijn vijand geeft. Verwonderd ziet h|j echter dat deze plotseling van gedachte is veranderd. „Neen, nu wil ik niet meer", zegt hij tegen Wimpie zijn moeder, en toen tegen Wimpie zelf „ik ga lekker met mjjn mooie spoortrein spelen, en d i e heb jij lekker niet, lekker", en hij steekt heel onfatsoenlijk zijn tong tegen Wimpie uit. Dat is Wimpie blijkbaar al te machtig, en ik zie aan zijn gezicht dat hjj op wraak zint. Dan, plotseling klaart zijn gezicht op en juichend haast roept hij zijn vijand toe: En mijn zussie heb lekker de mazelen en de jouwe niet, lekker"Dan pakt moeder hem lachend bij zijn arm en neemt hem mee naar huis. Zijn zieke zusje, dat voor het raam zit, heeft de heele ruzie meegemaakt, maar weet niet, dat dank zij haar mazelen, haar broertje zich als overwinnaar be schouwt. C. R. Koop een potje ANTISPROET en U zult spoedig zien, dat dit middel afdoende is. Potjes 35 en 80 cent. Den Helder Bevordering in Nederlandsch-Indië. Matroos le kl. D. F. de Ruijter en L. C. van der Maas tot Kwartiermeester, 1 No vember 1939. 1 December 1939: Stoker olieman A. A. Wensink, W. H. van Gent en P. Boer tot Korpl. machinist. Matroos 2e kl. C. Buijnink tot Telegrafis- tenmaat. Stoker 2e kl. D. Poot en H. G. van Os tot Stoker le kl. Matroos 3e kl. J. P. S. Drevijn tot Matroos 2e kl. Marinier 3e kl. M. Siccama tot Mariner 2e kl. 1 Januari 1940: Konstabelsmaat M. Stql tot Korpl konst. Mariniers le kl. H. A. M. Nijssen, H. Kwak, W. A. Aalbersberg, J. Derksen, P. Smit, A. J. W. van der Kajnp, T. M. J. Crama, tot korpl. der mariniers. Matrozen 2e kl. M. C. Wrjnands, C. Cha- telain, K. Flens, P. Breeman, A. Korteweg, A. Haas, J. van der Plas, J. G. Verdijssel- donk, H. de Koster, J. Kluijfhout, J. W. Hof land, tot matrozen le klasse. Matrozen 3e kl. H. Mulder, P. Ploeger, T. de Koek, L. H. Verhulst,J. van Boven, G. L. Post, J. J. Boidin, J. A. Schravesande, P. J. Blom, W. J. Wingelaar, J. G. Doppegieter, G. L. P. Lippens, S. Bremer, R. Wiersma, C. A. de Bruin, tot matrozen 2e klasse. Stokers le kl. J. D. Markies, M. C. Fon- taine, D. van Dijk, F. J. Rosier, C. Kroon, tot stoker-olieman. Stoker 2e kl. P. C. Hendriksen, W. Lock, tot stokers le kl. 1 Februari 1940: Bootslieden G. Stam, J. Dekker, A. C. M. Wassink tot schippers Sergt.-konstabel J. Vos tot majoor-konst. Korpl.-konst. J. de Visser tot sergt.-konst. Majoor-telegrafist J. J. L. de Hij tot opper- telegrafist. Sergt.-telegrafist P. Mathijsen tot majoor telegrafist. Sergt.-telegrafist C. P. van Haasteren tot majoor-telegrafist. Majoor-machinist J. A. Djjksma tot adj.- o.o.-machinist. Sergt.-machinist L. W. F. Kasteeren W. A. Merkx, M. M. Tameris tot maj.-machinist. Korpl.-machinist J. Hofftieijer tot sere*t - machinist. Korpl.-monteur T. A. van Driel en A. Nij- wening tot sergt.-monteur. W unmnoq 'H T (W) -Jiiur^A-^Sjag majoor-vlgtmkr. (M.) b Korpl.-vlgtgmkr. (M) A. M. Harmelink T van der Meulen, D. A. de Wijn tot ser'et- vlgtgmkr. (M). 6 Sergt.-vltgmkr. K. Tol tot majoor-vltgmkr. (H). Sergt.-bottelier W. M. Vlasveld tot mai - bottelier. J' Botteliersmaat A. van Es tot Korporaal- bottelier. y De zeekrijgsraad te Willemoord heeft den 22-jarigen zeemilicien-matroos 3e klasse H. D. tot een maand gevangenisstraf veroor deeld daar hij in December van het vorig jaar nachtblindheid had voorgewend om te wor den afgekeurd. In hooger beroep heetf het hoog militair gerechtshof deze straf voorwaardelijk opge verstopping. overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen: aambeien, rheumatiek. zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Het resultaat is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge zondheid, men gevoelt zich vrijer enbetet Flacon I 1.IS. Dubbala tlacon I 1.7S bij apotheker» en vakcRoglsten. Van den heer P. Walrecht^ Keizerstraat 51. Hedenmiddag 3 uur opent de heer P. Wal- recht in het pand Keizerstraat 51 een spe ciaalzaak in naaimachine's. De heer Walrecht is geen nieuweling in het vak: gedurende geruimen tjjd was hij filiaal- chef in het Singerfiliaal aan de Bierstraat, zoodat hij op veel kennis inzake de naaima chinebranche kan bogen. Geleverd worden door hem thans Lewen- stein's naaimachine's, zoowel voor huishoude lijk als industrieel gebruik, Nouman-machine'a, moderne salonkasten en diverse andere be trouwbare merken. Voor reparatie aan alle merken machine's werd het nieuwe bedrijf speciaal ingericht. Voorts kunnen dame's hier hun orders plaatsen voor plisseeren, ajouren, knoopen overtrekken, appliqueeren, condon- neeren, enz. enz. Zooals gezegd, hedenmiddag wordt geopend. De heer Walrecht heeft als attractie een aar dige openingsreclame. De winkel ziet er goed verzorgd uit, de be kende meubelfabriek „De Ster", Spoorstraat zorgde voor de bespanning van het interieur en deed dit op zeer geslaagde wijze. Uitspraken. De rechtbank deed Dinsdag vóór den aan vang der zitting de navolgende uitspraken: J. G. S. te Den Helder werd wegens schuld- heling veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een geldboete van 75.— subs. 25 dagen. (De Officier had een gevangenisstraf geëischt van zes maanden). S. B. te Wieringen werd veroordeeld we gens heling van verduisterde goederen, tot een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. (De eisch luidde: 8 maanden ge vangenisstraf) T. P. de J. te Zijpe werd eveneens wegens heling tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld. (Ook in deze zaak was de eisch 8 maanden). A. S. te Zijpe werd wegens het vervoeren van vuil zaad, vermengd met haver, gerst enz., in hooger beroep veroordeeld tot 20. boete, subs. 20 dagen, met inbeslagneming van het vervoerde graan. (De Officier had, evenals de Kantonrechter dezelfde straf ge ëischt, echter zonder verbeurdverklaring der goederen). J. K., te Callantsoog, die achteruit met z'n vrachtauto een erf was afgereden en daardoor in botsing was gekomen met een andere auto, werd in hooger beroep voor het hem ten laste gelegde vrijgesproken. (De Offi cier had, evenals de Heldersche Kantonrech ter 20.boete subs. 1 week hechtenis ge vraagd.) C. K., uit Harlingen, werd conform den eisch van den Officier veroordeeld' tot 300 boete, subs. 60 dagen, zulks wegens eeh aan rijding te Anna Paulowna, welke aanrijding zwaar lichamelijk letsel tengevolge had. Wieringen. Een stukje spek. Het was een struische Wieringer juffrouw, die zich voor de Rechtbank te verantwoor den had. Haar werd ten laste gelegd, dat zij een stuk spek van 1% kg uit de militaire keuken te Den Oever had gekocht. Maar verd. mej. M. R., niet op haar mondje gevallen, beweerde bij hoog en b(j laag, dat ze dit spek van een soldaat ten ge schenk had ontvangen en niet had gekocht. De wnd. president, Mr. Fruin, meende toch, dat verd. had kunnen weten, dat de zaak niet in orde was, temeer omdat verd. wel in die militaire keuken werkte. Ja, ik was er wel eens om de aardappelen te schillen aldus verd. En U wist heelemaal niet wat er gebeurde? Want die soldaat zond ook wel eens boter, zakjes met koffie en thuis naar zijn woon plaats in Amsterdam, hield Mr. Fruin aan. Ik wist het echt niet: zeide verd. Maar u moogt zoo maar niet van een sol daat, die in de keuken werkte pakjes aan nemen, zeide de president. En toch wist ik het niet, hield verd. vol. Ik heb niet gevraagd, hoe hij aan het spek kwam, en ik heb er ook niet voor betaald. Heeft hij het u later niet gezegd? vroeg mr. Fruin. Dat wel, en toen had ik er spijt van: antwoordde verd. De varensgezel J. V. uit Amsterdam, thans dienstplichtige en gedetineerd, werd als ge tuige gehoord en wierp een ander licht op de zaak. Hij was werkzaam in de keuken te Den Oever en kwam veel bij verd. aan huis. Het spek had hij haar voor een gulden verkocht. Deed u dat om te verdienen of uit vrien delijkheid? vroeg de president. Ze waschte kleeren voor mij: aldus get. En betaalde u daar wat voor? wilde ml. Fruin weten. Nee, niks: zeide get. Zij zegt, dat ze niets voor het spek be taalde, hield de president get. voor. Dat is wèl zoo! antwoordde deze. Ik kan het me heusch niet herinneren, zeide verd. Ah, U begint al bij te draaien, was het oordeel van mr. Fruin. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, requisitoir nemend, zeide, dat verd. had kunnen weten, dat het spek, dat ze van den soldaat aannam van verduistering afkomstig was. Immers, ze werkte in de militaire keu ken en een soldaat is niet bij machte om zoo maar goederen weg te geven. De Officier neemt aan, dat verd. inderdaad het spek heeft gekocht en acht dan ook schuldheling bewezen. Ze helpt hiermede sol daten in de gevangenis te brengen. De eisch dan 3 weken gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6