dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Noor wegens overweldiging Duitschlands Felle taal van Lloyd George Luchtmacht zeevloot grootste nederlaag Groote buit aan juweelen KOTH 7 E Eeuwfeest van de Haarlemmermeer tegen „Niemand ter wereld durft meer vertrouwen op een woord der tegen woordige Duitsche regeering Teleurstellende dag voor de bollenstreek Britsche luchtmacht- verliezen NARVIK zwaar gebombardeerd KONINGSTRAAT. 76. DEN HELEE». TtUTOON 50 (2 LIJNEN) 6 MEI 1940 Gccn nachtelijke tochten op de Donau Uniformen in blik in. j m„ ii. ti ii j kt 68e JAARG. No. 8917 167 radio luisteraars op de 1000 inwoners «Aan Engelsche heerschappij een einde 1" Smokkelaarsdrama Nieuw Japansch offensief in China 22 rijwielplaatjes „gevonden" Ontploffing tijdens een bruiloft Vreemde ballon neergeschoten HELDERSCHE COURANT MAANDAG MINISTER KOHT tVAT DE DUITSCHERS NIET DURFDEN TE DOEN TEGEN DE LANDEN. WAARMEDE ZIJ IN OORLOG WAREN, DURF DEN ZIJ WEL TEGEN HET AR- ME WEERLOOZE NOORWE GEN. In een interview heeft de Noorsche minis ter van buitenlandsche zaken, Koht, ver klaard, dat zijn bezoek aan Londen was ge regeld, vóór de geallieerde troepen uit Zuid- Noorwegen werden teruggetrokken en dat zijn reis daarmede geen verband hield. „Men was van meening. aldus Koht, dat er een zoo nauw mogelijke samenwerking tusschen de regeeringen van Noorwegen en Engeland moest bestaan". Koht verwachtte Halifax, Churchill en andere Britsche bewindslieden en te Parijs de Fransche sta.atslieden te ont moeten. Hij sprak tegen, dat de regeering én de koning van Noorwegen het land zou den verlaten. „Wij zullen blijven waar ge vochten moet worden", zeide hij. De Zweed- sche neutraliteitspolitiek is zeer natuurlijk: Niemand in Noorwegen wenscht Zweden in den oorlog betrokken te zien. DE REDE VAN KOHT. In zijn radiorede heeft minister Koht onder meer nog gezegd: „Wat de Duitschers niet durfden te doen tegen de landen, waarmede zij in oorlog waren, Engeland en Frankrijk, durfden zij wel tegen het arme, weerlooze Noorwegen, dat slechts neutraal wenschte te zijn. Dat deel van ons land, dat zij niet bij het eerste treffen onderwierpen, mishandelden zij met een meedoo- genloos geweld, waarvan wij vroeger slechts vernamen uit de heidensche tijden van Hunnen en Vandalen, Zij denken eindelijk een vijand gevonden te hebben, dien zij op verschrikkelijke wijze kunnen straffen: dit Germaansche Noorsche volk, dat de lessen der Nazi's niet zal aan vaarden. Duitschland wenschte ons door geweld aan zijn zijde in den oorlog te brengen. Het kwam met eischen, die ons tot een Duitsch oorlogeinstrument tegen de westelij<ke mo gendheden gemaakt zouden hébben. Het be gon zelfs met de bezetting van ons land, voor het eenig voorstel gedaan had, omdat het vastbesloten was Noorwegen in zijn macht te krijgen. Wie kan onderstellen, dat de Duit sche regeering ons de vrijheid na den oorlog zou hergeven? Ieder die zich herinnert, wat er gebeurde met Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Po- Het ministerie van Luchtvaart en Mari ne heeft elk nachtelijk verkeer op den Do nau verboden Dit is gedaan ter voorkoming van daden van sabotage op de over den Donau gelegen Carnavoda-brug, die het oude koninkrijk Roemenië met de ®o- broedsja verbindt, en op de olie-buisleiding ie Constantza. Volgens een Belgisch gerucht zouden 300 Duitsche uniformen in melkblikken zijn gevonden. In verband met de publicatie in zekere dagbladen van een bericht over de ontdek king van driehonderd Duitsche uniformen jn melkblikken heeft het Brusselsche Parket n instructie geopend tegen onbekenden we gens 't publiceeren v. berichten met een na- "deeligen invmoH ht* d°r bevolking. len, na alle mooie beloften, die zij van Duitschland kregen, zal weige ren in een nieuwe Duitsche belofte van denzelfden aard te gelooven. Dit is misschien Duitschlands grootste nederlaag in de laatste jaren, deze moreele nederlaag, dat niemand ter wereld langer durft te vertrouwen op een woord van de tegenwoordige Duitsche regeering." Koht verwierp de stelling, dat de inval het antwoord op het Britsche mijnleggen was. „De aanval zeide hij was wel over wogen en tevoren beraamd. Het Noorsche leger en de vloot waren niet zoo voorbereid als voor een dergelijken plotselingen aan val wel wenschelijk ware geweest Daar voor zijn sommigen onzer verantwoordelijk Maar niet alleen de vloot, ook het leger heeft daarna weerstand geboden. Ook nu nog zijn de Noren meester in een groot deel van hun land en trouw aan hun Koningen hun wettige regee-ring". Koht sprak over de hulp der gealleerden en deelde mede. dat zelfs de Poolsche regee ring 4000 man gezonden heeft. Het zou eenigen tijd duren alvorens deze hulp gevol gen zou hebben. Koht vroeg den Noren niet ongeduldig te worden, indien de ontwikke ling langzaam scheen te gaan. „De oorlogsleiding schoot te kort" Chamberlain als blunderaar. In de „Sunday Pictorial" heeft Lloyd Ge orge de Britsche regeering aangevallen over de wijze van oorlogvoering. Hij is van mee ning, dat de Britsche regeering voorbereid had moeten zijn op de snelle Duitsche actie in Noorwegen. Het expeditiecorps, dat naar Noorwegen werd gezonden was te klein en onvoldoende uitgerust. Lloyd George verklaart, dat het parlement schuldig zal zijn aan hoogverraad wanneer 't de zaak niet onmiddellijk ter hand neemt De oorlogsleiding moet op drastische wijze worden gewijzigd. Ook het Britsche arbeidersorgaan de Dai ly Herald levert scherpe critiek. In een hoofdartikel zegt het blad- „Wij keeren terug tot den aanval op den heer Chamberlain. In de komende dagen ho pen we bovendien de namen te weten te ko men van de anderen die den blaam moeten deelen voor de Britsche nederlaag in Noor wegen. Maar wie deze andere blunderaars ook mogen zijn, de heer Chamberlain draagt de grootste verantwoordelijkheid. Minder dan een maand geleden beloofde hij in het Huis „volledige hulp voor Noor wegen". Veertien dagen geleden beloofde Churchill, een zijner ministers dat hij „in den loop van den zomer den grond van de Vikings, het land van de Noren, zou be vrijden en schoonmaken van de smerige besmetting der Duitsche tyrannie". Juist een week geleden zeide Sir Samuel Hoare, .stap voor stap moeten de geallieer den dén greep der Duitschers op de Noor sche havens en vliegvelden vernielen". En wat is nu gebeurd? De volle hulp van Engeland is uitgeloo pen op een klinkende Duitsche overwin ning in Zuidelijk Noorwegen. „De smerige besmettingd er Nazi-tyrannieheeft zich verder over dat land uitgestrekt en de schoonvegende krachten der democratie zijn er uitgewezen. En de troepen die stap voor stap den Duitschen greep hadden moeten verbrijzelen hebben dagen achter een niets anders gedaan dan achteruit stappen. Heeft de premier in zijn rede van Donder dag het flauwste begrip getoond van het effect dat onze mislukking in Zuid-Noorwe- gen op het Noorsche volk moet hebben? Uitgave der Uttg.-Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder TEVERGEEFS WACHTTE MEN OP KIJKERS EN KOOPERS. Na de recorddru)cte van Hemelvaarts dag is deze Zondag voor de bollenstreek een teleurstelling geworden. Hoofdzakelijk heeft het ongunstige weer in de ochtend uren daaraan schuld gehad, want door de donkere lucht en de enkele flinke regen buien hier en daar, werden vele weerhou den. er op uit te trekken. En de zon, die later doorbrak, kon toch niet meer goed maken ,wat Pluvius bedorven had, zoodat men in de bollenstreek vergeefs wachtte op kijkers en koopers. Wel kwamen er in de middaguren nog wat automobilisteen en fietsers, maar in het centrum van bollen land, Ilillegom en Lisse, was het nauwe lijks drukker dan op gewone Zondagen, zoodat de politie niet eens maatregelen be hoefde te nemen om het verkeer te rege len. Toch viel er nog genoeg te bewonde ren, want tulpen- en hyacintenvelden prij ken nog in vollen luister. Wie echter nog wat van deze glorie wil zien, moet zich baasten, want zij zal weldra vergaan zijn. Mede ten gevolge van het veranderlijke weer, dat het optreden van het zoogenaam de „vuur" in de hand werkt. Het is dan ook te verwachten, dat het „ontkoppen" of afrissen der bloemen deze week in versneld tempo zal geschieden. Daarmee is echter niet gezegd, dat het geheele klurige bloem tapijt, dat de velden dekt, verdwenen zal zijn en vooral wanneer late tulpensoorten bloeien, zal het zeker nog de moeite waard zijn, een tocht door de bollenstreek te on dernemen. VOOR EEN WAARDE VAN RUIM 17000 GULDEN BIJ EEN INBRAAK TE LAREN GESTOLEN. Tijdens afwezigheid der bewoners is Zondagmiddag tusschen half een en zes uur ingebroken in een villa, staande aan de Derkinderen- laan 4 te Laren en bewoond door den heer D. A. Blaauw, directeur van de N.V. van Houten te Weesp. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door het inslaan van een ruit van de keukendeur. Zij door zochten enkele kasten en verd we nen met een buit van juweelen, welke een waarde vertegenwoordigt van ruim zeventienduizend gulden. Bovendien viel hun een bedrag aan geld van f 130.in handen. Onder 'het gestolene bevindt zich een collier met 67 paarlen ter waarde van twaalfduizend gulden. Meer dan een millioen eigen toestellen. Het aantal radioluisteraars, dat blijkens aangifte een eigen ontvangtoestel bezit, be droeg einde Maart jl. 1.065.042. Het aantal aangeslotenen op radio-distributie-inrichtin- gen bedroeg op dien datum 411.873. zoodat een totaal aantal van 1.467.915 luisteraars, of 167 op de 1000 inwoners is geregistreerd. Vandaag zijn in de Haarlemmer meer de vlaggen uit. want hoewel de tijdsomstandigheden ertoe geleid hebben van een feestelijke viering af te zien. geheel ongemerkt wil men het feit niet laten voorbijgaan, dat honderd jaar geleden een aanvang is gemaakt met de drooglegging en inpoldering van de Haarlemmer meer. Men heeft zich beperkt tot een officieele herdenkingsbijeenkomst in het Polderhuis te Hoofddorp, op welke bijeenkomst H.M. de Koningin zich officieel heeft doen vertegen woordigen en welke voorts werd bijgewoond door den Minister van Waterstaat. Ir. J. W. Albarda. den commissaris der Koningin, in de provincie Noordholland, mr. dr. A. ba ron Roëll en vele andere autoriteiten. Groot opgemaakt brengen de Duitsche bla den de berichten over geweldige verliezen welke de Britsche vloot Vrijdag voor de Noorsche kust tengevolge van bomaanvallen door Duitsche vliegers zou hebben geleden. In het zeegebied ten westen van Namsos zou een Britsch slagschip op westelijken koers door Duitsche duikbommenwerpers zijn aangevallen en getroffen. Na een ge weldige ontploffing is het schip gezonken. Andere schepen van het Britsche eskader die het resultaat van den vliegeraanval van verre hadden waargenomen, begaven zich terstond naar de plaats, die door rookwolken werd aangeduid, zegt hetD.N.B. Zij kwamen echter te laat 0111 nog hulp te kunnen bie den. De Duitsche vliegtuigen kruisten nog geruimen tijd boven de plaats, waar het slagschip ten onder was gegaan. Zij konden vaststellen, dat zelfs geen boot of lid der be manning van het gezonken slagschip tus schen de wrakstukken op het water dreef. Ook een zware kruiser van de York Klasse werd volgens Duitsche opgave getroffen door een bon van zwaar kaliber op het voorschip en een op het achterschip. De bodem vloog in brand. Terwijl zich talrijke ontploffingen voorde den, zonk het schip na dertig minuten. Vlak bij den boeg van een anderen kruiser, sloeg een zware bom is, zoodat deelen van het schip door de lucht werden geslingerd. Een torpedobootjager kreeg een treffer van middelzwaar kaliber aan den scheepswand, staakte daarop het vuur en bleef met slagzij liggen. Verwacht kan worden, dat het schip geheel verloren is. Een andere torpedobootjager kreeg zware beschadigingen door bomtreffers op het ach terschip. Een volgeladen, groot transportschip van 12.000 ton, werd midscheeps door een bom van middelzwaar kaliber getroffen. Verder werd een koopvaardijschip door het luchtwapen gdwongen in Drontheim binnen te loopen. Ook de vijandelijke vlooteenheden voor Narvik werden door Duitsche vliegers' geteisterd. Een slagkruiser werd door twee treffers op het voorschip bzeschadigd. Dee len van zijn artillerie werden buiten gevecht gesteld. Op een kruiser brak brand uit, een transportschip kreeg een voltreffer van mid deizwaar kaliber. „De zinkende zeemacht van En geland." De' Voelkischer Beobachter meent, dat d heerschappij van Engeland over de noordzee definitief gebroken is en dat zijn oostflank aan Duitsche slagen bloot staat. Duizenden Britsche matrozen en soldaten hebben Vrij dag-met de tot zinken gebrachte oorlogssche pen en transportschepen een graf in de Noordzee gevonden. Veel belangrijker ech ter dan deze offers is het feit, dat het lucht wapen in staat is, een zeemacht zulke sla gen toe te brengen. Vrijdag is een einde ge maakt aan het diepgewortelde geloof van al le „Goede Engelschcn", dat zware oorlogs schepen tegen bomaanvallen veilig zijn. De eene door een duikbommenwerper gewor pen bom van 3 Mei 19i0, die voor Namsos het Britsche slagschip naar den kelder zond, heeft geschiedenis gemaakt. „Onwaai zegt Londen." Uit Londen komt over deze aanvallen op het Engelsche vlooteskader weinig commen taar. Slechts deelt de Britsche admiraliteit mede: „De Duitsche bewering, als zouden een Britsch slagschip en een kruiser van de York klasse bij operaties ter hoogte van Namsos tot zinken zijn gebracht, is onjuist". De mogelijkheid, dat zware, zelfs zéér zwa re schade is opgeloopen wordt door dit be richt echter niet buiten gesloten. Deze weinig positieve ontkenning wordt al gemeen opgevat als een erkenning van be paalde verliezen, welke men in voile omvang nog niet wil publiek maken. ItaliS verheugd. In Rome schijnt men buitengewoon tevre den over deze geslaagde bomaanvallen op de Britsche vloot. Evenals Duitschland, zegt men, zag Italië bijtijds in, dat de ontwikke ling van het luchtwapen het einde betcekcn- de van de behegrsching der Zeeën door ka pitale schepen. Italië zal zich dan ook nog intensiever gaan toeleggen op de uitbreiding van zijn reeds zoo machtige luchtwapen, om daar door, gesteund door zijn centrale positie, in waarheid de oude wereldzee te beheerschen. Het Engelsche Ministerie van Luchtvaart publiceert de grootste lijst van verliezen sinds het begin van den oorlog, omvattende 119 man, waarvan zeven gewond, 52 ver mist en de overigen dood of vermoedelijk dood. Onder de vermisten bevindt zich es kaderleider Kenneth Doran, oud 26 jaar, die den vermaarden Britschen aanval leid de op Kiel. een dag nadat de oorlog was uitgebroken. FRANSCHE LICHTINGEN NAAR HUIS De Fransche regeéring heeft besloten, dat de gemobiliseerdpn, behoorende tot de lichtingen 1912 en 1913 Zaterdag 11 Mei a.s. naar huis zullen gaan. Aan de ItaliaanschZuidslavische grens zijn Italiaansche douaniers slaags geraakt met een bende smokkelaars die 15 paarden over de grens wilde smokkelen. De smokke laars beantwoordden het vuur van de douaniers. De Zuidslavische grenswacht werd door het schieten gealarmeerd en kwam de Italianen te hulp. Na een leven dig vuurgevecht namen de smokkelaars de vlucht. Zij lieten de paarden achter. Op het terrein van den strijd werd een met bloed bevlekte doorschoten hoed ge vonden, waaruit men opmaakt, dat minstens een der smokkelaars werd gewond. De Japanneezen hebben een nieuw offen sief naar het Chineesche binnenland ge opend ten noordwesten van Hankau, waar een strijd woedt om het bezit van Sinyiang en Fantsjeng, steden van strategische be- teekenis in het dal van de rivier de Han. Chineesche vliegtuigen hebben een Japan- sche basis aangevallen en opslagplaatsen in brand geschoten. Chineesche troepen zou den Oostwaarts trekken langs den Noorde lijken oever van de Yangtse, blijkbaar om de Japanners te Hankau te bedreigen. Politie gelooft er niet veel van. De Amsterdamsche Dolitle heeft een 50- jarig los-werkman, die te werk was gesteld bij de werkverschaffing te Amersfoort, aan gehouden. De man was in het bezit van niet minder dan twee en twintig rijwiel-belasting- piaatjes, welke hij beweerde te hebben ge vonden. Daar een van de plaatjes blijkens naam en adres toebehoorde aan iemand te Soester- berg, is de man echter ingesloten. De politie onderzoekt thans, waar hij de een en twintig andere „gevonden" kan hebben. STRIJD TIJDENS EEN ZWAREN SNEEUWSTORM. Gemeld wordt, dat gisteren bij Narvik de strijd in een zwaren sneeuwstorm is voort gezet. Geallieerden bombardeeren de Duit sche stellingen te land en uit zee. Volgens de laatste berichten zouden de voornaam ste Duitsche defensiestellingcn zich buiten den stad bevinden. Het Noorsche telegraafschap deelt mede, dat gisteren een groot Duitsch vliegtuig vier bommen heeft laten vallen boven Ir- kenes, ten noorden van Narvik, zonder schade aan te richten. Een dorp in de na bijheid werd eveneens gebombardeerd. Men meent te weten, dat het toestel op verken ning uit was en de uit Namsos en Andals- ues teruggetrokken geallieerde troepen trachtte te ontdekken. HERGROEPEERING GAAT VERDER. In militaire kringen te Stockholm werd gisteren verklaard, dat de geallieerde troe pen in Noorwegen zich zonder incidenten blijven hergroepeeren. Hieraan wordt toe gevoegd, dat de toestand in Narvik gelei delijk duidelijker wordt, daar de geallieer de troepen langzamerhand in contact tre den met de Duitsche strijdkrachten. De Duitschers zouden hier 3.000 man sterk zijn. waarvan 1.000 de bruggen en tunnels bewaken aan de spoorlijn naar Zweden, terwijl de 2.000 anderen zich in twee groepen rondom Narvik ophouden. Hun stellingen zijn gisteren door artil lerie te land en scheepskanonnen bescho ten. In een huis in het dorp Koerna bij Istan- boul, heeft zich tijdens een bruiloft een ont ploffing voorgedaan. Het huis stortte in: onder de ongeveer honderd gasten ontstond een paniek. Tot dusverre heeft men 10 doo- den en 20 gewonden uit de puinhoopen ge haald. Men vreest, dat het aantal slachtof fers nog grooter is. Vermoedelijk van Duitsche her komst. Gistermorgen om ongeveer half elf is een ballon hoogstwaarschijnlijk van Duitsche afkomst, door het Nederlandsche afweerge schut bij Kornwerderzand. in brand gescho ten en in het IJsselmeer gestort.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1