ST EST MEK De harde waarheid De onderzeedienst voor het voetlicht Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Maandag 6 Mei 1940 MadinieuwJi Tweede Blad Hebt U at een Tavenu-kaart? Debo-Boekhouding 4-4 (Rijkswerf) Maloïtz in Casino Ulielïeruien D.O.K. Roode Kruis- onderscheiding 10.000 gulden voor Marinerampenfonds Helders R.K. Gem. Koor Uit het poHtie-rapport Tijdschriften Burgerlijke Stand van Den Helder Oost-Indië Vliegveld te Batavia krijgt nachtverlichting Utaal g,acui toe keen? Bont programma van vroolijke cabaret-kunst. Sedert ongeveer een half jaar bezit de On derzeedienst zijn eigen amusementsvereeni- ging. die men den zinvollen naam gaf van „Klaar voor Onderwater". Het was van deze amusementsclub, dat wij reeds een tweetal uitvoeringen meemaakten, waarvan speciaal de laatste, georganiseerd ten bate van het Marine Rampen Fonds, een eclatant succes opleverde. Zaterdagavond waren wij aanwezig bij de derde uiting van Onderzeedienst-cabaretkunst, evenals de geheele O.Z.D., zoowel wat het corps officieren betreft als de onderofficieren en ondergeschikten. De zaal was goed bezet doch daar men gemeend had ditmaal eens eeri feestavond „entre nous" te houden, was het Casino niet, zooals de vorige maal, te klein. Het was de beschermheer van „Klaar voor Onderwater", de commandant van den O.Z.D., luitenant ter zee le kl. J. Callenfels, die we derom bereid gevonden bleek een kort ope ningswoord te spreken. Deze wees er op, dat de Vereeniging geboren was in wel zeer ern stige tijdsomstandigheden en dat deze helaas ook thans nog niet verbeterd zijn. Het is echter goed, dat men op gezette tijden de zor gen uit zijn hoofd zet en dit geldt uiteraard ook voor het geheele O.Z.D.-personeel. De heer Callenfels hoopt, dat er dezen avond veel en hartelijk gelachen zal kunnen worden. Na zijn vertrouwen uitgesproken te hebben in de kleinkunst-prestaties van de artisten, bésluit de commandant zijn hartelijk inleidend ppeechje. En dan rijst het doek en is het de O.Z.D.- conferencier Tom Borgerding, die terstond den aanval inzet op de lachspieren van het auditorium. Hij deed dit dien avond vele malen. Een rijkelijke voorraad grappen, bon mots, en gekruide opmerkingen werd gedebi teerd en meer dan eens bleek deze vlotte O.Z.D.-er instaat te zijn het goedlachsche pu bliek op zijn hand te krijgen. Ondoenlijk alle nummers in extenso te be handelen, zullen wij ons beperken tot het geven van enkele algemeene indrukken. En dan denken wij in de eerste plaats aan het gebodene door het echtpaar Arntz, dat men zoowel in een Venetiaanschen gondel ten too- neele zag verschijnen, waarbij de mannelijke helft van genoemd echtpaar voor het bel canto zorgde, als in een vroolijken Tiroler dans. De beide Arntzen behooren tot de beste krachten van „Klaar voor Onderwater" en deden deze reputatie ook Zaterdagavond alle eer aan. Ondanks de microfoon, die de gondelliederen gedeeltelijk deed mislukken. Een ander echtpaar, de heer en mevrouw De Moei, hadden eveneens succes in hun mu zikaal intermezzo. De heer De Moei bracht nummers op de cello, op een soort „viool" en op de zingende zaag, die met interesse beluis terd werden. Dat de zaag niet altijd zanglustig bleek te zijn, vermocht dit succes slechts weinig afbreuk te kunnen doen. De populaire accordeonnist Gestell was we gens ziekte niet present. Zijn plaats werd in genomen door Tom Sluik, die een goede rem- plagant bleek te zijn. Veel vreugde ontlokte het optreden van juffrouw Shag en Pul, die een schets opvoerden, welke weliswaar reeds min of meer tot het antiek geworden genre behoort,doch die het bij het publeik nog won derwel deed. Voorts werden enkele sketches en de een- acter „Het Kalf" ten tooneele gebracht, waar in men de geheele O.Z.D. artistenbent' in diverse rollen kon aanschouwen. De heeren Doon, Borgerding en Meijer bleken de hoofd rollen te vertolken. Doch bij al deze nummers was er een; dat zeker niet in de laatste plaats genoemd moet worden en wel de tombola. De organisator daarvan, de heer Gilles de Fouw, had hiermede te zorgen voor de zoo zeer noodzakelijke „dubbeltjes", die, dank zij de medewerking van eeri aantal dames, al spoe dig rijkelijk toevloeiden, zoodat de loten in record-tijd van de hand waren. De organisatie dezer tombola was, evenals de vorige malen, perfect in orde en nam zoodoende slechts zeer Weinig tijd in beslag. Een waakzaam oog op den geheelen avond hield de adviseur, opper-schipper J. J. P. van der Spek. In zijn geheel bezien mag de vorige avond een iets vlotter temp ogehad hebben, ook nu weer bood hij het auditorium een goede dosis lachstof, zoodat in dit opzicht zeer zeker aan den wensch van commandant Callenfels werd voldaan. Amilda-crême, die tevens zoo goed is voor de huid, ia verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. Klagende gewrichten zijn als piepende schar nieren en die klachten ontstaan, als schade lijke zuren zich hebben vastgezet en opge hoopt. Dat komt ervan als de bloedzuiveren- de organen rust gaan nemen en het pijnver- Wekkend urinezuur niet regelmatig en af doende wordt afgevoerd. Zet ze weer aan tot jeugdige krachtige werking! Voer ze nieuwe energie toe, met Kruschen Salts. Daarmee neemt ge de oorzaak van Uw ondragelijke Rheumatische pijnen afdoende weg. Als Uw lever, nieren en ingewanden weer op volle kracht werken, wéét ge van geen pijnen meer! In plaats van zich te kunnen vastzetten in Uw spieren en gewrichten, worden schade lijke zuren uit Uw gestel verwijderd. Een een voudiger remedie dan de Kruschenkuur is dan ook moeilijk denkbaar. Gemakkelijk in te nemen iederen morgen de kleine dosis in Uw eerste kopje thee. 't Gaat als vanze zooals ge ook op een goeden dag ontdekt dat de pijnen die U het leven vergalden, als van zelf verdwenen zijn. 'n Wondermiddel lykt Kruschen, een natuurlijk middel w t, ornaat de werking gebaseerd is op het weer op krachten brengen der natuurlijke functies van de bloedzuiverende organen. Neem ook Kruschen Salts en ondervind aan den lijve die weldaad en verlichting. Verkrijgbaar bq apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.6 (extra groot pak). Fabr.E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. lAdv.) Woensdagavond vindt in het Casino onze premie-voorstelling voor de abonné's plaats met het tooneelspel „Westerman Zoon", uit te voeren door TAVENU. Uit den kaartverkoop blijkt, dat er belangstelling voor het stuk is en dat is geen wonder, als men nagaat, dat iedere voorstelling van TAVENU, welke wij sedert verscheidene jaren onzen lezers voorzetten, een succes geworden is. Er is alle reden reeds nu de veronderstelling te mogen uiten, dat ook deze voorstelling wederom een volle Casino-zaal zal weten te boeien. Vandaag, morgen en Woensdag kan men zijn kaarten betrekken aan ons Bureau Koningstraat. De prijs per plaats bedraagt slechts 35 cent, hetgeen voor niemand een bezwaar zal zijn. De plaatsbespreking geschiedt Dinsdag en Woensdagmiddag van 2—5 uur aan Casino. Het bespreken kost 5 cent per plaats. Op deze uren kan men tevens aan het Casino-loket kaarten verkrijgen. Nogmaals geven wij den raad: betrek de plaatsbewijzen zoo spoedig mogelijk. Het is reeds eerder voorgekomen, dat men den laatsten dag teleurgesteld werd. Voor kom dit door U bijtijds van de entrée- bewijzen te voorzien. Inderdaad is onze voorspelling bewaarheid geworden; dit werd n.1. een uitermate span nende wedstrijd. De wind bracht voor de rust de Boekhouding een voortdurende veldmeer- derheid en een 20 voorsprong was het resul taat, wat dan ook zeker verdiend was. In deze eerste 45 min. periode waren het vooral de backs van Debo die zich onderscheidden, waar voor hun zeker een pluim toekomt. In de tweede helft waren de bordjes ech ter verhangen, nu was het Debo, dat de lakens uitdeelde. Toch duurde het nog 'n half uur voor de stand door toedoen van midvoor en links buiten gelijk was. Lag het in de lijn dat Debo nu een gemakkelijke overwinning zou halen, de Boekhouding dacht er anders over en 10 minuten voor het einde wist de linksbinnen den stand weer op 23 te brengen. Een kleine omzetting vond nu in de Debo-ploeg plaats, n.1. een verwisseling van keeper en rechts buiten en inderdaad mochten de Deboërs het genoegen smaken den achterstand, die eerst nog even was vergroot tot 42, op te halen. Weer was het de midvoor die 4 minuten voor het einde de derde goal voor zijn rekening nam, waarna twee minuten later de tot voor hoede-speler gepromoveerde keeper den gelijk maker scoorde en daardoor gelijk zijn blunder van het tweede doelpunt uitwischte. Kort hierop was het einde van deze faire en in de beste verstandhouding gespeelde match, welke vanzelfsprekend een revanche voor de toe komst inhoudt. Maloïtz is nu reeds sedert een indrukwek kende rij van jaren een vaste verschijning op de Nederlandsche Bühne geworden. Maloïtz trok in al die jaren van stad tot stad en van dorp tot dorp en waar hij kwam, daar verbaas de hij zijn publiek met zijn waarlijk zeer bijzon der telepathisch talent, dat op den nuchteren Nederlander vrijwel zonder uitzondering een zeer sterke suggestie uitoefent. Drie jaar geleden trad Maloïtz tweemaal in één seizoen in Den Helder op, en gisteravond was men in de gelegenheid hem wederom te aanschouwen. Het bleek, dat deze moderne toovenaar nog op dezelfde geraffineerde wijze zijn nummer brengt. Hij weet reeds bij voor baat, door verschijning en sfeer, zijn publiek te grijpen en zoodra is niet de eerste telepathische experiment volbracht, of het pleit is reeds be slecht en ziet -men extra-geboeid toe naar de soms wel bijzonder sterke staaltjes van tele pathisch kunnen. Het komt ons voor, dat wij niet in den breede behoeven te releveeren wat Maloïtz gis teravond zijn auditorium voorzette: daar waren zware, zwaardere en zeer zware opdrachten, die, al dan niet met lichamelijk contact van de media, volbracht werden. Geen enkele maal mislukte een onderdeel van het programma en gul klaterde telkenmale het applaus op voor dezen merkwaardigen Nederlander, die over een gave beschikt, waarvoor men zich steeds weer moet verbazen. Zoodat het leeuwenaan deel van het succes der uitvoering op naam van Maloïtz te boeken valt, en men er zeker van kan zijn dat ook dit optreden niet het laatste in Den Helder zal geweest zijn. Na Maloïtz mogen wij de conférence van Herman Diederichs noemen. Diederichs is soms geestig, soms zeer geestig. Hij heeft een uitstekende mimiek en ziet kans in korten tijd de goede stemming er in te brengen. Ook hem zien wij te zijner tijd gaarne in de combinatie Maloïtz-Diederichs terug. Koos Koen bracht juffrouw de Bonk. Wel bekend, overbekend zelfs, maar als altijd uiter mate komisch en fijn van uitbeelding. Het tap- danse-paar viel o.i. tegen. Dit nummer had. beter gebracht, ongetwijfeld meer kans van slagen gehad. Zondag j.1. heeft D.O.K. haar training op den weg voortgezet. De uitslag hiervan was: 1. W. Zoons, tijd. 1 u. 51 min. 10 sec.; 2 Steigstra; 3. P. Bruin; 4. De Jong. Jammer voor Siburn, die in de laatste ron den een lek bandje kreeg en zoodoende de derde plaats over 4 ritten af moest staan aan P. Bruin. B-klasse. 55.2 km: 1. Nannings; 2. Bruin. Overige leden reden buiten mededinging mee, Officier van gezondheid le kl. L. Hendriks krijgt Kruis van ver dienste. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zijn verschil lende Roode Kruis onderscheidingen ver leend. Hierbij behoort de hoofdofficier van gezondheid 1ste kl. L. Hendriks, alhier. Hem werd het Kruis van Verdienste ver leend. Jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-gouverneur- generaal van Ned.-Indië, heeft van het hoofdbestuur van de Vaderlandsche Club te Batavia alsnog een bedrag van 10.000 ont vangen ten behoeve van de oorlogsslacht offers hier te lande. Jhr. De Jonge heeft dit bedrag toegewezen aan het Marinerampenfonds te Den Helder. De door de Vad. Club in Indië spontaan ge organiseerde geldinzameling voor de oorlogs slachtoffers in Nederland, heeft in totaal 110.000 opgebracht. De bestemming, welke aan deze gelden moest worden gegeven, d.w.z. de toewijzing aan de organisaties hier te lande waarvan verwacht kan worden, dat ze het beste in de gelegenheid zijn om de gelden overeenkomstig de bedoelingen van de schenkers te besteden, is overgelaten aan den oud-gouverneur-generaal jhr. B. C. de Jonge. Deze heeft reeds eerder beslist, dat 60.000 zal worden toegewezen aan het Algemeen Steuncomité en 40.000 aan Na tionaal Zeemansfonds, terwijl de nagekomen 10.000 zullen worden uitgekeerd aan het Marinerampenfonds te Den Helder. Aan alle toewijzingen is de voorwaarde verbonden, dat de gelden uitsluitend ten behoeve van oor logsslachtoffers hier te lande zullen worden bestemd. Op Zondag 16 Juni zal bovengenoemd koor deelnemen aan het concours van den R. K. Bond van Zangver. in Noord- en Zuid-Holland, waarvoor is ingeschreven door niet minder dan 43 koren. Kath. Gem. Koor uitkomende in de le afdeeling, zal daar zware concurrenten ont moeten. Als verplicht werk zullen 2 nummers van Zuid-Ned. componisten uit de 16e eeuw worden gezongen, terwijl als vrij nummer is gekozen Palestrina's „Dies Sanctificatus". A.s. Dinsdag zal onder leiding van A. J. Leewens met het instudeeren worden begonnen. Het koor, dat door het succesvolle optreden in „Die Jahreszeiten" ten bate van de Marine- Rampenfonds en bq de uitvoering van gepas- seerden Maandag zijn goeden naam heeft ge handhaafd, hoopt ook naar buiten dezen naam gestand te doen. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: Belastingmerk in étui; vul penhouder; padvindersriem; 3-wielig kinder fietsje; jongenspet; portemonnaie inh. 0.36; postduif; belastingmerk aan touwtje; pad- vindersportemonnaie inh. 0.17; een bedrag van 1.34; paar voetbalschoenen; paar glacé handschoenen; roeiriem; bril; nikkelen heeren polshorloge; zilveren kruis van een rozen krans; belastingmerk in étui (kosteloos); geitje; putdeksel; zes losse guldens. Verloren :paar jongensschoenen; Parker vulpen; rood kinderarmbandje met gouden slot; doublé dames polshorloge; kinderbril; zilveren armband (Zeeuwsche knoopen); paar lichtgele glacé handschoenen; rood-lederen damestaschje; portemonnaie met patenslui ting; blauwe autoped; belastingmerk met ijzerdraadje; grijze glacé handschoen; be lastingmerk (los); belastingmerk aan veilig- heidspeld; bak met andijvie; bruine porte monnaie inh. 10.belastingmerk; twee bankbiljetten van 10.fox-terrier; belas tingmerk met wit bandje; zilveren manchet knoop; blauw damestaschje; kinderfietsje (3- wielig); gouden ringetje; belastingmerk in étui; kosteloos belastingmerk met veer; roode damesportemonnaie; étui inh. vulpen-vulpot lood; belastingmerk (los): portemonnaie met ritssluiting; étui inh. vulpen en zilveren vul potlood. HET KINDERRAADSEL. Uit het nieuwe kinderraadsel moeten drie dierennamen gehaald worden. OVERTREDINGEN. Hoeveel er gezondigd wordt tegen de ge wone regels van verkeer en andere zeer beken de normen, wordt uit het volgend staatje van twee dagen duidelijk. Opgemaakt werden be keuringen wegens het niet naleven der RijwielbelastingwqJ, 5 maal. Arbeidswet, 2 maal. Motor- en Rijwielwet, zonder bel, 10 maal. idem zonder licht, 1 maal. idem diversen, 9 maal. idem zonder rijbewijs, 1 maal en van nog enkele bepalingen, waarbij o.a. 2 huisvrouwen, die de vuilnisbak te vroeg hadden buiten gezet. FIETSEN. Aan het Hoofdbureau van Politie werd een transportrijwiel gedeponeerd, dat onbeheerd in de Spoorstraat was aangetroffen. Fietsen, onbeheerd staande in de Kerkhof laan en bij het R. K. Mil. Tehuis, werden ver mist. ZIJN WOEDE GEKOELD. Om de een of andere reden sloeg gisteren een persoon, die niet geheel nuchter was, een win kelruit in de Spoorstraat stuk. Inhoud „T o e r i s t e n k a m p i o e n", no. 15. De ..Toeristenkampioen" geeft een fraaie fotoreportage van het vervaardigen van den klomp, waarbij iedere foto een nieuwe han deling aangeeft. Op deze serie illustraties van een bij uit stek vaderlandsche industrie volgt een artikel van Fr. van de Kamp oevr het ongerepte land van Noord-Limburg. H. B. Wolbert brengt een aantal goede tee- keningen en een zeer lezenswaardige histori sche bijdrage over Maassluis en Ton Koot maakt een stedenzwerftocht door Vlaande ren. De gebruikelijke rubrieken besluiten het keurig verzorgde nummer. ZONNESCHIJN. Het nummer van 1 Mei, van dit blad voor de jeugd, uitgave C. A Spin en Zn.. Amsterdam, opent met een gezelligen brief van Betteko. die de jeugdige lezertjes vertelt, hoe zij gereageerd heeft op den inhoud van dit nr. Een aardig idee. Het versje onder de fotopagina vertelt van het wonder van de nieuwe lente Tonkie schrijft een brief uit Batavia, een groote brief, die gevolgd wordt door het verhaal van S. Crump: „Een redding met een staartje. Natuurlijk zijn er ook weer practische wenken voor het maken van eigen speelgoed en an dere knutseldingen. Men vindt er de vervolg verhalen, de Zonneschijn-courant, met raad sels en vertelsels. Kiekeboe voor de heele kleintjes. Kortom een nummer waarin veel copie zit. „Ons Nederlan d". Het April-nummer van „Ons Nederland", het orgaan der Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, blijkbaar geïnspireerd op het lang verwachte en dan toch eindelijk gekomen voorjaar, bevat een grooter aantal z.g. toeristische artikel dan gewoonlijk. Als vacantie-oorden worden resp. onder de loupe genomen Noordwijk, de provincies Limburg en Drenthe, en Holten, welk laatste artikel met fraaie penteekeningen is verlucht. Over „Gro ningen negen eeuwen oud" schrijft Anno Teenstra een leerzaam en interessant artikel. Piet Peters beschrijft het ontstaan en de groei van de Passiespelen te Tegelen, welke ook dezen zomer weer een aantal opvoeringen zul len beleven. De Hond en wereld. Mei-nummer. Uit gave A. J. G. Strengholt, Amsterdam. In dit nummer treffen wij aardige bijdragen aan over de Schotsche terrier, over de plaats van vleesch in de voeding van de hond en over de visie op een hondententoonstelling door een dierenarts. Divers vereenigingsnieuws werd eveneens opgenomen. van 4 Mei. BEVALLEN; A. DamSchaart, z.; J. G. Boëseken—Goos, d.; C. E. de WitHoep, z.; N. BoonWiegel, d.: M. Th. van Oosten-Ger- rits, d.; M. Chr. de BoerMeijer, z.; G. Sche per—Boerman, d. Versnelling K.L.M.-dienst. Op 15 Mei a.s. voert de K.N.I.L.M. een nieuwe dienstregeling in, waarna, behalve op de lijn BataviaBandoeng vice versa, op alle lijnen moderne Lockheed- en Douglastoestellen zullen worden gevlogen. Hierdoor zijn vele nog bestaande bezwaren opgeheven. Het nieuwe vliegveld van Batavia zal waarschijnlijk in Juli a.s. gereed zijn. Nadat dit yeld is gereedgekomen zal, door het aan brengen van nachtverlichting, de mogelijk heid worden geschapen om de vliegtuigen van de K. L. M. uit Nederlarid niet den laat sten nacht in Singapore te doen overblijven, doch naar Batavia te laten doorvliegen, ter- wjjl ook in ander opzicht versnelling van dienst mogelijk zal worden. Padang zal waarschijnlijk in 1941 in de lijn BataviaMedan worden opgenomen. Voorts zijn nog velerlei andere plannen op het gebied van luchtverbindingen in overwe ging. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroonstraat Iederen Woensdag van 35 uur. Iederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De 9 Vrijgezellen". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Het Gestolen Manuscript" en „100% Ser vice". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Gevaarlijke Vingers" en „De Groote Boschbrand". Dinsdag 7 Mei. Casino, 8.30 uur: Tavenu. Woensdag 8 Mei. Casino, 8.15 uur: Tavenu-voorstelling voor abonné's der Heldersche Courant. Donderdag 9 Mei. Casino, 8.00 uur: Concert „Winnubst". BAROMETERSTAND VAN DEN HELDER. Maximum temperatuur lucht: 12.8 Temperatuur 8 uur: 10.9 Wind: richting: West, kracht 1 Zeewater 10.7 Licht op: 8.04 4 Vernam men in den loop van de vorige week uit Londen verontrustende berichten omtrent dreigende critiek op het beleid van de Britsche regeering, speciaal ten opzichte van de wijze waarop van geallieerde zijde in Noorwegen werd opgetreden, thans heeft feitelijk de eerste bliksemstraal het reeds lang niet meer heldere politieke zwerk door flitst en wel in den vorm van een uitermate scherpen aanval van Lloyd George. Wat Lloyd George heeft geschreven is wel de hardste waarheid, die men sedert langen tijd over de regeerwijze van Groot-Brittannië gehoord heeft. Als men het niet wist zou men geneigd zijn aan te nemen dat niet de grijze Lloyd George aan het woord was, doch Goebbels of Hermann Goering. Ziehier enkele citaten uit den aanval: door het mislukte avontuur van de ge allieerden is een onherstelbare slag toe gebracht aan het prestige van Frankrijk en Engeland. Een slag, die den vorm heeft van een zeer ernstig fiasco. Dit alles moet genoemd worden een betreurens waardige geschiedenis van onbekwaam heid en domheid. De opperste leiding bleek niet alleen gebrekkig in haar mid delen te zijn, doch tevens zwak en be lachelijk. En als consekwenties noemt Lloyd George een directe drastische wijziging ging van de opperste oorlógsleiding, waarbij het initiatief van het parlement dient uit te gaan. Ziedaar de meening van een Britsch staats man, die weliswaar oud is, doch wiens stem nog steeds die van een gezaghebbende is voor millioenen Britten. Het is hard, deze woorden te lezen, hard voor Chamberlain, hard voor zijn mede regeerders en hard voor de mannen van het expeditieleger. Maar men houde er rekening mede, dat deze eerste bliksemstraal naar alle waarschijnlijkheid slechts de inleiding vormt van een zwaar onweder dat zich dezer da gen wel boven Westminster zal ontlasten en waarbij de regeering ongetwijfeld nog menige harde noot te kraken zal krijgen. Men vraagt zich af: terecht of ten on rechte? Gezien het feit, dat zelfs een blad als de Times, welks loyaliteit nimmer in twijfel getrokken gehoefde te worden, even eens onder de critiekleverende stemmen be hoort, mag men aannemen dat het geheele Britsche volk thans van meening is, dat het Noorsche avontuur onjuist aangepakt is en dat men de verantwoordelijke instantie daar voor ter verantwoording wenscht te roepen. Het zullen geen gemakkelijke dagen wor den voor Chamberlain en de zijnen. De oppo sitie, daarvan kan men overtuigd zijn, zal niet schromen zeer verstrekkende maat regelen voor te stellen en dat kan bij een geestesgesteldheid, zooals die zich thans uit, niet anders of de hoogste posten in de regee ring zullen aan het wankelen gebracht wor den. Zoo niet erger. Het overige nieuws gedurende clit week einde waren gelanceerde en weer tegengespro ken berichten omtrent Duitsche en Britsche successen, te land en ter zee. Men vernam van het tot zinken brengen van Britsche kruisers en zelfs van een Britsch slagschip, doch de Admiraliteit heeft bereids deze mededeelingen gedementeerd. Er is niets van waar. Voorts zouden de geallieerden in den aanval zijn benoorden Narvik. De strijd om het bezit van de belangrijkste ertshaven in Noord- Europa gaat dus onverdroten voort met wisse lend succes. De Duitschers zouden Röros op nieuw in handen gekregen hebben. Tenslotte geeft het persbureau Reuter een, wellicht van hooger hand geïnspireerde, ver klaring over het echec der geallieerde landingstroepen. Van totaal onverdachte zijde dus wordt nog eens in vrijwel ronde woorden gezegd dat men teruggeslagen is. De oor zaakHet niet bezitten van slechts één vliegveld in Noorwegen. Met als gevolg, dat de Duitsche Heinkels en Junckers rustig de transporten onder hun moordend vuur konden nemen en de geallieerde gelederen stelsel matig dunden of hun opmarsch belemmerden. Het ziet er, alles bij elkaar genomen, voor de geallieerden nog steeds niet bijster roos kleurig uit in het land der middernachtszon en slechts een op andere leest geschoeide strategie zal het waarschijnlijk kunnen op nemen tegen de Duitsche legioenen, wier kracht, elan en tactiek men eerder zal dienen te overschatten dan te onderschatten. Een voordeel voor de geallieerden bij dit alles is de omstandigheid, dat in hun landen de meeningsuiting vrjj is en dat de parlementen nog steeds het recht en den plicht hebben gemaakte fouten te corrigeeren en blunders te bestraffen. En dat is een bezit van de democratieën, dat wellicht thans weer zjjn groote waarde zal bewijzen! Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen in de Klas sieke Talen en Letterkunde onze vroegere plaatsgenoot rfle Weleerw. Pater A. Schoone- man O.P. NOG GEEN HARINGVISSCHERIJ. In de Zaterdagmiddag te 's-Gravenhage gehouden algemeene ledenvergadering yan de reedersvereeniging voor de Nederlandsche ha- ringvisscherij is. naar men meldt, met bijna algemeene stemmen besloten Dinsdag a.s. nog niet ter haringvisscherjj uit te varen. A V

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5