PAX Den Helder en de belastingfondsen Moederdag Feiten en geruchten ffladiniwwA H. Ms. van Galen a* Groote bedragen vloeiden van elders naar onze streek terug in Nederland \V leuke Cadeaux Utaaï yaan tme Heen? Dinsdag 7 Mei 1940 Tweede Blad Kloppende Hoofdpijn. Onze T AV E N U-tooneelavond Het verbreede strand Burgerlijke Stand van Den Helder Groote sorteering voor Moeder Uit het politie-rapport Hospitaalschepen gaan 13 Mei zee op Voetbalcompetitc Zeemacht IS VERRUKKELIJK Voordeel voor onze stad van ruim 300.000 gulden Het is met de nivelleerende werking van de belastingfondsen het gemeentefonds en het werkloosheids-subsidiefonds nog niet ge heel zooals het wezen moest. Nog steeds is de klacht gerechtvaardigd, dat in een aantal steden en dorpen de gemeentelijke belasting- schroef nog geenszins tot het uiterste be hoeft te worden aangedraaid, terwijl in an dere plaatsen reeds lang het toelaatbare ma ximum uit de belastingbetalers moet worden geperst, terwijl die gemeenten dan deson danks nog vaak tot „noodlijdendheid" ver vallen. Dit alles moge waar zijn, maar ont kend kan toch niet worden, dat middels de genoemde fondsen enorme bedragen uit de ééne gemeente naar de andere worden overgeheveld. Blijkens pas vast gestelde cijfers vloeide in het laatst-afge- sloten dienstjaar der beide fondsen alleen reeds naar onze streek meer dan vier ton van elders toe. Dat de eene gemeente er financieel zooveel beter voorstaat dan de andere, is zeker geen gevolg van zorgvuldiger beheer of voorzichti ger financiëele politiek. De bevolkings-struc- tuur is hier beslissend. En deze hangt veelal ten nauwste samen met de geografische lig ging. Waar in de nabijheid van zeer groote steden veel en fraai natuurschoon is, zooals in het Gooi en in Zuid-Kennemerland, zal het gemakkelijk vallen om welgestelden tot zich te trekken. Maar in de Zuid-Limburgsche mijnstreek bijvoorbeeld moeten de gemeenten noodwendig groote groepen mijnwerkers met hun gezinnen huisvesten, zooals havensteden duizenden of tienduizenden havenarbeiders gezinnen tellen. In dergelijke plaatsen is de belasting-opbrengst per hoofd der bevolking gering, terwijl de sociale voorzieningen reeds in normale tijden grootere bedragen vergen. In perioden van massale en langdurige werk loosheid komen daar dan de werkloosheids kosten nog bij, en deze kunnen een duizeling wekkende hoogte bereiken. Gebaseerd op meer normale verhoudingen is het gemeentefonds in het leven geroepen. Dit fonds wordt gevoed door de gemeente fondsbelasting, die van alle ingezetenen des rijks wordt geheven naar gelang van hun draagkracht en waaruit naar vastgestelde normen uitkeeringen worden gedaan aan de gemeenten. Daarnaast is enkele jaren geleden het werkloosheids-subsidiefonds gevormd, waarin een groot deel van de personeele be lasting wordt gestort, alsmede een aantal op centen op enkele andere heffingen. Hieruit worden bijdragen aan de gemeenten verleend, die verband houden met de hoogte van hun werkloosheidsuitgaven. Hoeveel hebben de inwoners van Den Hel der en van elk der omliggende gemeenten nu in het laatste dienstjaar der fondsen met elkaar daarin gestort en hoeveel is aan elk dezer gemeenten uit de fondsen uitgekeerd? Wanneer de fondsen eens niet waren ingesteld en de gemeenten van haar ingezetenen de zelfde bedragen hadden geheven, zouden zij daar dan voordeel of nadeel van hebben ge had? En in welke mate zou dat geschied zijn? En nu de fondsen er wel zijn, hoeveel is nu aan elke gemeente van onze streek van elders toegevloeid, en hoeveel vloeide naar elders af? Wij geven allereerst een opgave van de be dragen, die de burgerij van Den Helder en van de omliggende gemeenten in het laatste dienstjaar aan het gemeentefonds heeft bij gedragen, terwijl wij daarnaast de bedragen vermelden, die uit dit fonds aan de respectie velijke gemeenten werden uitgekeerd: Den Helder 254.949.— 607.174.— Anna Paulowna 25.425.— 67.285.— Callantsoog 3.385.— 14.750.— Texel II 41.038.— 55.302.— Wieringen tl 29.432.— 38.160.— Wieringerwaard ff 8.799.— 14.416.— Zonder uitzondering blijken de gemeenten van onze streek over het laatste dienstjaar dus meer uit het gemeentefonds te hebben ontvangen, dan door de eigen ingezetenen aan dat fonds was bijgedragen. Allen onder vonden van de instelling en de werking van dit fonds derhalve voordeel. Hoe groot dit voordeel voor elke gemeente afzonderlijk en voor allen tezamen was, blijkt uit het vol gende staatje: 352.125.— 41.860.— 11.365.— 14.264.— 8.728.— 5.617.— Den Helder Anna Paulowna ft Callantsoog ft Texel ft Wieringen ft Wieringerwaard ft Totaal 433.959. Het gemeentefonds leverde in één jaar voor onze stad dus een voordeel op van drie-en-een-halve ton en voor de omlig gende gemeenten nog eens tachtig mille. Bij het werkloosheids-subsidiefonds zijn de verhoudingen wat ingewikkelder. Behalve de bovenbedoelde belasting-stortingen vloeit aan dit fonds ook nog een zeer groot bedrag toe, dat het rijk uit de algemeene landsmiddelen bijdraagt. Dit geschiedt als een eerste stap in de richting van een juistere financieele ver houding tusschen het rijk en de gemeenten. Met de nivelleering van den gemeentelijken belastingdruk houdt dit dus geen verband en bij de volgende berekening laten wij deze rijks- bijdrage dus geheel buiten beschouwing. De bedragen, die wij hieronder als uitkeeringen Uit het werkloosheidssubsidiefonds vermelden. Zijn dus uitsluitend die, welke gedaan worden uit de gezamenlijke rechtstreeksche heffingen ten bate van het fonds. Ook nu stellen wij naast elkaar hoeveel in het laatste dienstjaar door de gezamenlijke inwoners aan het fonds werd bijgedragen en hoeveel uit deze bijdragen (uit het geheele land) aan elke gemeente van onze streek werd uitgekeerd. Den Helder Anna Paulowna Callantsoog Texel Wierignen W ieringer waard 182.933.— 19.369 3.719.— 34.319.— 22.746.— 8.186.— 140.554.- 27566.- 287.- 18.959.- 73.372.- 209.- In dit staatje vallen vooral twee feiten op. Ten eerste bracht het werkloosheids-subsidie fonds niet aan alle gemeenten van onze streek voordeel, doch slechts aan Anna Paulowna en Wieringen en ten tweede zijn de uitkeeringen uit dit fonds in sommige gevallen zoo gering, dat zij voor de betrokken gemeentelijke huis houding practisch zonder beteekenis zijn. Voordeel hadden: Anna Paulowna 8.197.— Wieringen 50.626. Daarentegen hadden nadeel: Den Helder 42.379.— Callantsoog 3.432. Texel 15.360. Wieringerwaard 7.977. Van elders vloeide via het werkloos heids-subsidiefonds derhalve 58.823. toe aan gemeenten uit onze omgeving, doch 69.148.vloeide van hier naar andere gemeenten in het land af, zoodat er voor onze streek een netto-nadeel re sulteerde van 10.325. Combineeren wij tenslotte de uitkomsten van beide fondsen, dan komen wij tot totaal cijfers, die voor Texel en Wieringerwaard na deel aanwijzen, maar voor Den Helder, Anna Paulowna, Callantsoog en Wieringen belang rijke financieele voordeelen aangeven. Wij laten deze totaal-resultaten hieronder volgen en voegen ter vergelijking daaraan toe hoeveel deze bedragen per hoofd der bevolking be- teekenen. Wij beginnen met de gemeenten, die van de fondsen baat hadden: Totaal voordeel: Idem per hoofd: 309.746.— 8.57 50.057.— 8.46 7.933.— 7.88 59.354.— 10.— Den Helder Anna Paulowna Callantsoog Wieringen Daartegenover staan de volgende nadeelen: Totapl nadeel: Idem per hoofd: Texel 1.096.— 0.13 Wieringerwaard 2.360.1.92 Dat de belastingfondsen voor onze streek van het allergrootste belang zijn wordt door bovenstaande becijferingen wel héél duidelijk geïllustreerd. Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd ..Mijnhardtjes" Doos 10en50ct- Om 1.45 uur in onze haven. Gisterenavond 7 u 5, is Hr. Ms. tor- pedobootjager „Van Galen" onder be vel van kapitein-luitenant ter zee A. S. Pinke, uit Nederlandsch-Indië te Hoek van Holland aangekomen. De reis heeft een gunstig verloop ge had en aan boord van het schip was alles wel. Watervliegtuigen van de marine lagen ter verwelkoming ln den Nieuwen Waterweg. Vanmiddag om kwart voor twee wordt het schip ln onze haven verwacht. Het spannend wachten van honderden fami lies is daarmee gelukkig geëindigd. Om kwart voor twee zullen ongetwijfeld eenige duizenden op de Buitenhaven staan om de opvarenden te begroeten. Het stafmuziekkorps zal voor de muzikale begroeting aanwezig zyn. De „Van Galen", die vanmorgen reeds op de reede gekomen is, zal direct door- schutten naar de Marinewerf. Plaatsbespreking vangt vanmiddag aan. Morgen vindt ln het Casino de uit voering van T A V E N U voor onze abonné's plaats met het tooneelspel „Westerman Zoon". Ongetwijfeld zal wederom een groot publiek aanwezig zijn om dit mooie stuk te aanschouwen. Dat TAVENU geen teleurstelling zal be reiden, daarvan kan men, gezien de pres taties gedurende een lange rij van jaren, zich verzekerd houden. De prijs der plaatsen bedraagt, inclusief belasting, slechts 35 cent. Voor dit be drag verschaft men zich dus een bijzon der prettigen avond. De kaartverkoop geschiedt aan het bureau van Drukkerij de Boer heden en morgen, en voorts aan het Casino heden- en morgenmiddag van 25 uur. Op deze uren kan men z'n plaatsen tevens bespreken ad 5 cent per plaats. Ook dat zal voor niemand een bezwaar kunnen opleveren. Hebt ge het plan naar „Westerman Zoon" te gaan, koop dan nog vandaag Uw plaatsbewij zen. Hoe eerder ge dit doet, des te beter, opdat ge U een teleurstelling bespaart. Met genoegen zullen alle strandbezoekers geconstateerd hebben, dat de autoriteiten ge volg gegeven hebben aan den wensch om de afrastering tusschen strand en de duinen te verplaatsen naar den duinvoet. Het strand heeft daardoor een prachtige breedte gekre gen en laat ons hopen, dat, velen daarvan dezen zomer zullen profiteeren. van 6 Mei 1940. OVERLEDENP. van der Hoeven 66 j. (m.); A. A. de Wijn, 69 j., (m.). BEVALLEN: H. E. V. Ruloffs—Stolting z.; J. Siersma—Vondrejs d.; M. KoridonKok z. HENGELSPORTVEREENIGING „DEN HELDER". In het Oudebalgkanaal, vischwater van bovengenoemde vereeniging, zijn dezer dagen 1000 stuks eenjarige karpers uitgezet. ARBEIDSWET. Wegens overtreding van de Arbeidswet wer den gisteren wederom enkele bekeuringen uit gedeeld. AANRIJDING. Een bewoner van de Prins Hendriklaan werd gisteren aangereden door een automo bilist. De bestuurder der auto had niet vol doende ruimte voor het passeeren gegeven. De voetganger werd licht gewond. FIETS VERDWENEN. Een bewoner van den Rijksweg zette zijn fiets onbeheerd in de Keizerstraat. Toen hij terugkwam, was het rijwiel verdwenen. OPENBARE DRONKENSCHAP. De politie pikte gisteren een persoon op, die lijdende was aan openbare dronkenschap. Op het Hoofdbureau sliep de man zijn roes uit. SPOORSTRAAT-RIJDERS. Wegens het fietsen in de Spoorstraat op verboden uren werden gisteren enkele per sonen verbaliseerd. Klaar voor alle gevallen. IJMUIDEN, 6 Mei. Het initiatief, dat de Ned. Vereeniging van Reeders van Koopvaar dijschepen heeft genomen voor een verhoogde veiligheid voor de opvarenden van haar sche pen zal de volgende week reeds werkelijkheid worden zoo meldt „De Tel.". De treiler „Irene" is in drie weken gereed gemaakt en zal met de „Vios 4" op 13 Mei de haven van IJmuiden verlaten en op de Noordzee haar patrouilledien sten gaan verrichten. De vischruimen heeft men uitgebroken en zijn in een keurig logies herschapen met 28 kooien en het vertrek voor den „ziekenvader", die belast zal worden met de eerste hulp bij ongelukken en het verplegen der zieken. Wan neer een hospitaalschip zieken of schipbreuke lingen aan boord heeft, keert het onmiddellijk naar de dichtsbyzijnde haven terug. De patrouilleschepen worden voorzien van een reddingsvlot. Deze rood-wit geverfde red dingsvlotten hebben bij proeven hun practische bruikbaarheid voldoende bewezen. Zij drijven op zes ijzeren vaten, waarvan vier luchtdicht afgesloten zijn en twee vaten zijn gevuld met proviand, water en diverse benoodigdheden. Voorts zijn deze vlotten, welke plaats kunnen bieden aan de uit tien leden bestaande be manning, voorzien van peddels en spatzeilen. Moderne navigatie. De „Irene" is voorzien van een fijngevoeli- gen richtingzoeker, noodig om de juiste rich ting te kunnen bepalen van het in nood ver- keerend vaartuig. Met moderne radio ontvang en zendinstallaties wordt contact onderhouden met Scheveningen-Radio. Tot gezagvoerder van de „Irene" is benoemd de heer S. Jongeling. Tot kapitein van de „Vios 4" is benoemd de heer J. H. van Oosten en tot commandant van de „Vios 5" werd aan gesteld dc heer J. W. Kempff, oud-gezagvoer der bij de Maatschappij „Nederland". De wedstrijden van Zaterdag zijn, begun stigd door fraai Lenteweer, vlot verloopen. Alleen was het erg jammer, dat van de ont moeting Van SpeijkDe Kooij 1 niets kon komen wegens verhindering der Stokers. Het eerste elftal van het Vliegkamp, dat een groote kans had zijn positie te verbeteren, moet nu een plaats op de ranglijst naar be neden. Het troependetachement wist er de Verbin dingsdienst onder te houden. Niet dat het zoo vlot ging, vooral in het begin niet, maar het Troependetachement speelde wat beter voetbal en gaf zich geheel wat men van den overkant niet altijd kon zeggen. Vooral in het laatst, toen zich een paar mooie kansen voordeden heeft de Verbindingsdienst de partij vergokt. Het Troependetachement staat nu op de vijfde plaats, een plaats waaraan een prijsje is ver bonden en hunne eenige concurrenten zijn die van het Vliegkamp De Kooij. De wedstrijd Schorpioen 2 tegen den Plaatselijken Dienst, een wedstrijd die eigenlijk niets meer betee- kende was zeer spannend, rijk aan mooie mo menten en leverde aan de bewoners van den Parallelweg een (het eerste) punt op. Het ge lijke spel dat zij wisten te bevechten was meer dan verdiend door de manier waarop zij een 2—0 achterstand hadden weten in te loopen. Toen daarop Schorpioen 2 weer de leiding nam vreesden wij het ergste, maar ten onrechte want in de laatste minuten wist Schoolderman die op een zeer goede wedstrijd kan terugzien, opnieuw gelijk te maken. De Zoeklich taf deeling is in B. Zaterdag kampioen geworden wat voor de promotor van het elftal de heer J. van Daal zeker een groote voldoening zal zijn. Erfprins, de grootste con current en runner up in deze afdeeling, ver loor reglementair van de Marine Kazerne door niet op te komen. De jongens van de Marine Kazerne waren niet erg te spreken over hun gemakkelijk behaalde overwinning. Zoo werd Trentelman en zijn schare onverwacht kam pioen van de afdeeling door een regelmatige overwinning op Kijkduin B. Was het eerste doelpunt gevallen door een blunder van de Kijkduindoelman, het tweede was een 18-ka- raats kopbal van Hulshorst en dezelfde speler stelde met een derde doelpunt de overwinning veilig. De commandant van hun wapen, de reserve-kapitein Stekelenburg, was, vergezeld van den 2en luit. Van Maren, getuige van de fraaie zege, die ook in de lijn der verwach tingen lag. De overal tegenwoordige Zeemacht voorzitter stelde de kapitein in kennis van het onverwacht behaalde kampioenschap en bracht namens het bestuur zijn gelukwenschen over aan het elftal en zijn kranige aanvoerder. Ver moeid na de zware wedstrijd zocht men de kleedkamer op, voldaan over de geleverde prestaties en verheugd met het behaalde resul taat. Kijkduin B., die zich goede verliezers toonden, moet nu uit een ander vaatje tappen. Niet dat er Zaterdag op hun spel iets aan te merken viel, maar zij moeten winnen. Zij heb ben nog maar een wedstrijd te spelen en hun kans wordt klein. Het Kon. Instituut was wat beter op dreef al verloren zij dan ook kansloos. Er was nu zooiet3 te bespeuren als „fighting spirit" en iedere duim gronds werd betwist. Been in het 21ste was enorm in vorm en wij moeten zeker memoreeren het tweede doelpunt waaraan een prachtig staaltje individueel spel voorafging. Ook dit Landmachtelftal gaat meepraten over de verdeeling van de prijzen, zoodat de vijf best geplaatste ploegen van Afdeeling B allen tot de Landmacht behooren. De Officieren kregen van de Schorpioen 1 een niet verwachte neder laag te slikken. Niet dat deze onverdiend was, maar de Torpedomakers hadden er tot nu toe zoo weinig van terecht gebracht, dat wij de Officieren in staat achtten om te winnen. De Schorpioen speelde echter zoo goed deze mid dag, als wij ze nog niet hadden gezien vooral van Tongeren als rechtsbuiten speelde een zeer goede partij en ook van den Berg als spil. Wij verbeelden ons weer in den goeden ouden tijd te leven, toen de Torpedomakers bijna niet te kloppen waren en altijd een „hervorragende" rol speelden in de Zeemachtcompetitie. Beiden zijn nu kansloos, maar wij hopen hen in het Najaar met betere elftallen weer te ontmoeten. Hier volgen de uitslagen benevens de rang lijst: Uitslagen va» de wedstrijden van i Mei. Afdeeling A. Plaatselijke DienstSchorpioen II 33. VerbindingsdienstTroependetachem. 14. Afdeeling B. Dirksz AdmiraalDe Kooij 2 4—2. Kon. Instituut21ste G.B. 03. ErfprinsMarinekazerne 05 reglementair wegens niet opkomen van Erfprins. ZoeklichtafdeelingKijkduin B 30. OfficierenSchorpioen 1 0 c Competitiestand Afdeeling A. Hospitaal 9 7 2 0 10 26— 8 Luchtdoelart. 7 6 1 0 13 32— 4 Wachtschip 9 6 1 2 13 13—10 Kijkduin A 9 4 3 2 11 18— 8 Troependetach 8 5 1 2 11 16—17 De Kooij 1 8 4 2 2 10 17— 5 Van Speijk 8 3 0 5 6 13—26 V erbindingsdienst 9 3 0 6 6 7—18 Onderzeedienst 10 2 1 7 5 13—26 Schorpioen 9 1 2 6 4 12—23 Plaatsel. Dienst 10 0 1 0 1 7—39 Competitiestand Afdeeling B. Zoeklichtafd. 10 9 0 1 18 40—10 Erfprins 8 5 2 1 12 25—12 Dirksz Admiraal 8 5 0 3 10 23—12 21ste G.B. 8 3 2 3 8 23—17 Kijkduin B. 9 4 0 5 8 14—17 Marine Kazerne 9 4 0 5 8 16—25 Kon. Instituut 9 3 1 5 7 15—20 Officieren 7 3 0 4 6 9—17 De Kooij 2 8 2 2 4 6 17—21 Schorpioen 1 8 2 1 5 5 14—23 Stafmuziek 6 1 0 5 2 5—27 Voor Woensdagmiddag om kwart over vijf is opnieuw vastgesteld de wedstrijd Van Speijk versus 2e Batt. Luchtdoelartillerie, veel kans hebben de stokers niet tegen de roemruchte Luchtdoel maar zij zullen de competitie zoo eervol mogelijk willen beëindigen. Keeper Steenbergen zal zeker geen last van kou heb ben in het van Speijkdoel, daar zullen Hoff- mann. Wagenaar en de verdere voorhoede spelers wel voor zorgen. Op denzelfden tijd ontmoeten op 't Werfter- rein het Stafmuziek-elftal de Officieren. Deze wedstrijd beteekent niet veel meer, voor even- tueele prijs zijn beiden uitgeschakeld. In het verleden echter waren het altijd aardige wed strijden tusschen deze ploegen en wij voor spellen dan ook een wedstrijd waarbij men zich niet zal vervelen. Wat het nieuws van het noordelijk oor logsfront (het Westfront raakt zoo'n beetje in het vergeetboek hoewel het er nog steeds is...) betreft, nog steeds rukken de Duitsche legioenen „in onstui mig tempo", om de woorden van de Duitsche legerberichten te gebruiken, op en uit niets blijkt dat de Britten einde lijk bezig zijn te land eenige gevoelige klappen uit te deelen. De Duitschers schijnen steeds dichter de belangrijkste Noorsche ertshaven Narvik te bereiken, welke thans nog in geallieerde handen is. Het is waarschijnlijk dat men om Narvik (welke stad reeds vrijwel in puin moet liggen) een hevige strijd zal krijgen, aan den afloop waarvan wij nog geen voorspelling durven wagen. Enkele geallieerde torpedojagers, de Pool- sche „Grom" en de Fransche „Bison" zijn, met verlies van vele menschenlevens, ten on der gegaan. Hitier heeft Stockholm verze kerd dat zijn neutraliteit geëerbiedigd zal worden, terwijl er weer hardnekkige geruch ten over vredesonderhandelingen gevoerd schijnen te worden. Afgezien van het wel zeer loffelijk streven om te komen tot een vrede, die door mil- lioenen vurig gewenscht wordt, komt het ons voor, dat het moment daarvoor thans niet het meest geschikt is. Duitschland heeft, in het bijzonder in Noorwegen, de leiding bij de krijgsoperaties, en zal waarschijnlijk niet ge neigd zijn, tenzij onder zeer zware voorwaar den, over vrede, eventueel een wapenstilstand, te willen spreken. Het is trouwens zeer de vraag of de geallieerden zich daartoe bereid zouden verklaren. Hetgeen allemaal niet wil zeggen dat men dus maar door moet vech ten tot het bittere einde. Integendeel, het is ook onze nog steeds levend gehouden hoop, dat er een mogelijkheid gevonden zal worden die de strijdende partijen tot elkander brengt. Waarom zouden wij niet meer aan het wonder mogen gelooven In Berlijn houdt men rekening met de ont ketening van een geallieerde actie waarbij Italië en de Balkan betrokken zullen wor den. Italië toont zich daarbij verbaasd dat de Balkan meer vrees koestert voor een actie van Italiaansche zijde dan van een geallieerde. Het is van belang er op te wijzen dat de Italiaansche regeering enkele dagen geleden opnieuw 8 milliard lire voor haar defensie heeft uitgetrokken. Dat bewijst dat men zich inderdaad ten oorlog voorbereidt. Staan wij aan den vooravond van een oor- logsontkentening in de Middellandsche Zee? De geallieerden hebben er een groote vloot- macht geconcentreerd, terwijl vanuit Rome steeds weer medegedeeld wordt dat de Itali aansche vloot paraat en bereid is het tegen iedere aanwezige vlootmacht op te nemen. Indien het hier op een conflict uitloopt, met de mogelijkheid waarvan men ongetwij feld rekening moet houden, zal dan van ge allieerde zijde de eerste rake klap worden uitgedeeld? Zou men voldoende geleerd heb ben van de Noorsche episode, die tot nu toe vrij wel als een nederlaag beschouwd kan worden Het feit dat er een orkaan van oppo sitie in Engeland is opgestoken en dat men eischt dat de regeering bestaat uit mannen die bereid zjjn cenig risiko te ne men, duidt op den wil van het Britsche volk, dat het eindelijk gedaan moet zyn met het steeds maar weer vervullen van de rol van de partij, die achter de feiten komt aanloopen. Men wil nu eindelijk wel eens zien dat het initiatief uit Duit sche handen genomen wordt. Het zijn vragen, waarop zich nog geen antwoord laat geven. Doch dat het spant in de Middellandsche zee en dat het goed is zich de mogelijkheid voor oogen te houden dat de strijd zich plotseling van Europa's noorden naar het zuiden kan verplaatsen, daarvan zijn wij overtuigd. Doch misschien kan dit alles voorkomen worden. Het ware mogelijk als de woorden, door den Paus gesproken naar aanleiding van Roosevelt's vredespogingen tot het Italiaan sche kroonprinselijk paar gehoord en aan vaard konden worden in ae oorlogskabinetten der strijdende partijen. Deze kans is gering, maar... zij is er! BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De 9 Vrijgezellen". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De wijk der zonde". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Gevaarlijke Vingers" en „De Gróote Boschbrand". Heden. Casino, 8.30 uur: Tavenu. Woensdag 8 Mei. Casino, 8.15 uur: Tavenu-voorstelling voot abonné's der Heldersche Courant. Donderdag 9 Mei. Casino, 8.00 uur: Concert „Winnubst".

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5