Spionnen BLOESEMS op de Engelsche regeering Met Pinksteren Oranje blijft op zijn post rAKKERTJE De moord te Delft Hel van landbouw „De oude, vermoeide ministers Chamberlain, Simon en Hoare moeten verdwijnen!" Schiphol alleen voor binnenlandse!) gebruik Polen strijden in Noorwegen Te vroeg doove kolen Een koningin in een mijnschacht De veiligheid van den staat naar de Neem'n Postvluchten op Indië EERBERICHT DE BILT SEINTt Belang bij een onafhankelijk Nederland nieuwe ministerie Verdere c r i t i e k Zijn taak zeer uitgebreid. Wij ontleen en nog aan het Koninklijk Be sluit ten aanzien van de splitsing van het mi nisterie van economische zaken (Staatsbl. 140;: Aan het hoofd van het departement van landbouw en visscherij is naast de zorg voor het laatste, ook opgedragen: De organisatie van de directie van den land bouw; het landbouwonderwijs; den land- bouwvoorlichtingsdienst; de maatregelen tot wering en bestrijding van ziekten van cul tuurgewassen en van voor cultuurgewassen schadelijke dieren; de gaarden-, rundvee-, varkens, schapen en geitenfokkerij en de pluimvee- en bijenteelt; de rijkslandbouw proefstations, de proefboerderijen en de proefvelden; de trekhondenfokkerij; de pacht liet landbouwkrediet; de bevloeiingen en de ontwatering in het belang van den landbouw de ruilverkaveling; de jacht; de bescher ming van in het wild levende vogels en voor den landbouw nuttige diersoorten; de bestrij ding van bedrog in den handel in meststof fen, zaaizaden en veevoeder; het veeartsenij- kundig staatstoezicht en de bestrijding van Veeziekten; de keuring van voor uitvoer be stemd vee; de rijksseruminrichting: het staatsveeartsenijkundig onderzoekingsinsti tuut; de verstrekking van grond aan landar beiders; de ontginning van woeste gronden .(voor bebossching en voor stichting boerde rijen); het staatsboschbeheer; de bescher ming van bosschon en andere houtopstanden het behoud van natuurschoon; de maatrege len op zuivelgebied; de bevordering van den afzet van landbouwproducten; de economi sche landbouwvoorlichting; de internationale maatregelen en de algemeene zaken den landbouw betreffende; de landbouwstatis- tiek; de landbouw-crisisaangelegenheden; de uitvoering van de bodemproductiewet 1939; de uitvoering van de wet medewerking ver dedigingsvoorbereiding 1939, de algemeene vorderingswet 1939, de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 en de distributiwet 1939; een en ander voorzoover betreft de voedsel voorziening. OM ZE HIER GEEN KANS TE GEVEN VAN BUITENAF EVEN- TUEEL BEVRIJD TE WORDEN. mf - i r, Minister wil Staten-Generaal keuze laten tusschen dit stelsel en den doodstraf. De Minister van Justitie schrijft aan de Tweede Kamer in een Nota over het wets ontwerp, houdende nadere voorzieningen te gen het bekend worden van Staatsgeheimen, .verhooging van de maximumstraf op een aantal misdrijven tegen de veiligheid van den Staat, en aanverwante kleinere wijzi gingen, o.m. het volgende: Wil men de zaak van verdere uitbreiding der toepasselijkheid van de doodstraf aan de orde stellen, hetgeen in het wetsontwerp, dat op korten termijn tot de meest noodige voorzieningen beoogde te komen, was ver ineden, zoo stelle men rechtstreeksche in voering van de doodstraf voor. al dan niet beperkt tot den Staat van Beleg en het geval van oorlog, en wege dezen maatregel af te gen de andere mogelijkheid, welke op dit gebied bestaat: het ten uitvoer leggen van gevangenisstraffen voor politieke delicten lijdelijk overzee. Met het oog mede op deze overwegingen stelde de Minister ook in de Memorie van Antwoord voor, het vraagstuk van de rui mere toepassing van de doodstraf aan te houden tot het op korten termijn in te die nen tweede wetsontwerp, op welk tijdstip het resultaat van het Hegecringsonderzoek naar tenuitvoerlegging van gevangenisstraf over zee tevens bekend zal zijn. De Minister doet hierbij gaarne de toe zegging, dat hij bij de behandeling van dit tweede ontwerp de Kamer loyaal in de ge legenheid zal stellen te kiezen tusschen het door hem bij voorkeur gevolgde stelsel van ten uitvoer leggen van gevangenisstraffen in een gebiedsdeel overzee, welks preventie hij op velerlei grond zeer hoog aanslaat, en het stelsel, waarbij rechtstreeks oplegging van de doodstraf wordt mogelijk gemaakt, bij misdrijven, waarop levenslange gevange nisstraf is gesteld en begaan, terwijl het Rijk zich in oorlog bevindt of het Rijk in Europa in zijn geheel in Staat van Beleg is verklaard, zulks met behoud van den rech ter, die op het oogenblik bevoegd is, en met handhaving van de normale wijze van rechtspleging,. Ten slotte moge hij tot vermijding van alle misverstand er op wijzen, dat de maat regel, welke hij begeert, in wezen niet is een nieuwe straf van deportatie, ook niet als zoodanig aan zijn ambtgenoot van Kolo niën is voorgedragen, maar alleen en uit sluitend is het ondergaan zeer tijdelijk van gevangenisstraffen in een gebied overzee met het oog op de afschuwelijke verwach ting, die bedrijvers van het kwaad van land verraad mogelijkerwijs zouden koesteren in de richting van een van buiten komende bevrijding, een verwachting, waarop helaas niet ten onrechte de commissie ook de aan dacht heeft gevestigd. MIJNEN OP ZRE. Belgisch visschersscheepje be schadigd. Een Belgisch visschersvaartuig dat Dins dag met drie man aan boord van Ostende was uitgevaren, is beschadigd, tengevolge van de ontploffing van een mijn. welke tus schen de boot en het net was geraakt. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De boot werd door een loodsvartuig naar Ostende teruggebracht. De arbeidersafgevaardigde Morrison daag de gisteren in hei Lagerhuis in een felle re de de regeering uit, welke uitdaging terstond door Chamberlain werd aangenomen. Morrison zeide, dat dé Britsche inlichtin gendienst moet hebben gefaald of wel, dat de desbetreffende ministers niet voldoende ge bruik hebben gemaakt van de ontvangen in lichtingen. Hij verweet de regeering niet voldoende kijk te hebben gehad op het leggen der mijnen in de Noorsche wateren en is ervan overtuigd dat men tenslotte wel tot het inzicht zal ko men te strijden tegen een vijand, die zich niet teveel aantrekt van de neutraliteit. Morrison vroeg of de menschen, die het bevel voerden over de vloot voor Noorwegen wenschten aan te vallen en of zij door Whitehall wer den tegenhouden. Een oude of ver moeide minister kan zonder het te willen een gevaar voor het land wor den. Voor en tijdens den oorlog is het geestelijk tempo van sommige 9 ministers niet voldoende geweest en spreker verklaarde hierbij te doelen op den minister-president, den mi nister van financiën en den minister van luchtvaart, Chamberlain, Simon en Hoare. Het belang van het winnen van den oorlog is te groot, dan dat men gevaar mag loopen te verliezen door mannen aan het bewind te la ten, die daar langen tijd zijn geweest en niet getoond hebben geheel voor hun taak berekend te zijn. Tenslotte kondigde hij aan, dat de Labour- partij aan het eind van de debatten een stem ming zal vragen. Minister-president zeide deze uitdaging van Morrison te verwelkomen en et aanvaar den, aangezien hij nü kan zien, wie voor en wie tegen hem zijn. Vervolgens sprak minister Sir Samuel Hoa re over het optreden der luchtmacht, waar bij hij opnieuw de bezwaren van liet gebrek, aan vliegvelden aanstipte. Hij. trok uit de. geleverde strijd de conclu sie, dat de Britsche vliegtuigen beter zijn dan de Duitsche en de vijandelijke lucht macht allerminst onoverwinlijk is. Echter zal de productie nog meer moeten worden op gevoerd. Lloyd George nam vervolgens het woord en zeidei dat hij nóóit heeft gepoogd een ramp te verkleinen. Men moet de feiten onder de oogen zien om zijn positie te herstellen. Er is geen reden voor een pa niek.. doch wel is er reden om zich hecht aaneen te sluiten. Thans is een werkelijke aclie noodig en het heeft geen nut de ver liezen aan beide zijden af te wegen. Stra tegisch bevinden de geallieerden zich in een slechter positie dan tevoren. De grootste triomph van dien bui tengewonen man. Hitier, is, dat hij Engeland in. grooter gevaar heeft gebracht, dan zijn voorgangers in 1914. Tsjecho Slowakije, deze speerpunt, gericht op het hart van Duitschland, met een leger van een millioen van de beste troepen van Europa, is niet meer. Dat is een strategisch voordeel, dat- Engeland heeft uitgeleverd. Een tweede stra tegisch voordeel, dat te niet werd gedaan, is het FranschRussisch verbond, waarbij Rusland Tsjecho- Slowakije te hulp zou zijn geko men. zoodat een nieuw front tegen Duitschland zou zijn gekeerd. Bovendien bestaat nog Roemenië, dat prac- tisch in Duitsche handen was. De minister-president moet den toestand bezien uit het standpunt van het volk en niet als een persoonlijke aangclegeheid. De minister-president is evenwel niet in staat zijn persoon los te maken van de be langen van het land. Chamberlain vroeg wat de bedoeling van deze woorden van Lloyd George was. Lloyd George zeide hierop, dat de minis ter-president zich moet herinneren, dat hij dezen grootcn vijand in oorlog en vrede heeft ontmoet, en dat hij steeds heeft verloren. Chamberlain heeft het land gevraagd offers te brengen, het land is hiertoe, bereid. De minister-president kan het voorbeeld geven, niets kan meer bijdragen voor de overwin ning. dan dat hij de zegels van zijn departe ment offert. (Luide toejuichingen van de Labour, de regeeringspartijen protesfeeren). Ook Duff Cooper, de vroegere eerste Lord der admiraliteit en minister van oorlog, gaf felle critiek en zeide, hoewel slechts aarze lend, straks met de oppositie tegen de re- gecring te zullen stemmen, daar hij dit in 's lands belang acht. Hierna volgde de verdediging van. Ghur- chili, welke men op de-voorpagina vindt af gedrukt. De A.N.W.B. schrijft ons: Terwijl in het vorig weekeinde de bloei van kerse- en pruimeboomen reeds was „gedaan" en de vrucht zich had gezet, strooit thans nog een enkele peer zijn laat ste bloemblaadjes rond. De appel viert nu hoogtij. De overweldi gende witte bloesem tijdens Hemelvaarts dag van peren, pruimen en kersen werd, behalve door het frisch ontplooide bladgroen hier en daar onderbroken door de rese, of springen staande appelknoppcn. De dag daarna waren de vroegbloeiers al open. Het leek wel of ze den achterstand met geweld wilden inhalen. In het komende weekeinde zullen kleurschakeeringen van heel zacht- tot dieprose den boomgaarden dat feestelijk aanzien geven, dat zoo echt bij de Meimaand past. Moge de zon er ook zijn om dien gloed te verdiepen. De Over-Betuwe met haar dichte appel boombeplantingen zal één bloementuin zijn. Neemt men als uitgangspunt Nijmegen, dan is een route Lent over Ressen en Bemmel naar Eist aan te bevelen. Van Resteren uit geeft de omgeving van Lienden, Ingcn en Ommeren veel te genie ten. Grootsch en weidsch is het gezicht van Waal- en Rijndijken af. Lieflijk en meer intiem is de streek van de Linge. Het wa ter staat dit jaar wat hooger dan in andere jaren. Weerspiegelingen van bloeiende boomen met een roodbonte of zwartge vlekte aan den waterkant, kunt u op vele punten treffen. Een zeer aan te bevelen route voor auto mobilisten blijft de tocht van ongeveer 110 K.M., uitgaande van Utrecht. Via Bunnik. Neder Langbroek en Wijk bij Duurstede wordt Amerongen bereikt. Van daar recht naar het Zuiden met het veer bij Eek en Weil over de Lek en verder via Maurik en Buren naar Geldermalsen en Tiel. De Waaldijk volgen tot Dodewaard en dan over Hemmen. Randwijk, Heteren, Driel en Elden naar Arnhem, de Pinkster-bioesem- tocht bij uitnemendheid. Tot zoover het bericht van den A.N.W.B Willen wij. bewoners van Noordholland van de pracht der bloeiende vruchtboomen genieten, dan kunnen wij het ook dichterbij redden, Zooals deze week reeds jfemeld, staat ook de Beemster en de Streek in vollen bloei. NOORSCH PASSAGIERSBOOTJE DOOR DUITSCH VLIEGTUIG AANGEVALLEN. Het Noorsche passagiersbootje „Folden" is met bommen en machinegeweer-vuur aan gevallen door een Duitsch vliegtuig, aldus wordt in welingelichte Engelsche kringen vernomen. Aan boord werden zes personen gedood en verscheidene gewond. Van de boot is niets dan een wrak over. De aanval -was zonder waarschuwing geschied. AMERIKAAN SCH AANBOD VAN EEN TOEVLUCHTSOORD, IN GE VAL NEDERLAND ZOU WORDEN BINNENGEVALLEN, AFGEWEZEN Een aanbod van den in Nederland gebo ren schrijver en in Amerikaworrenden schrijyer Hendrik van Loon om zijn huis op Long Island als toevluchtsoord ter be schikking te stellen van het Nederlandsche koningshuis, in geval Nederland zou wor den binnengevallen, is op hoffelijke, maar besliste wijze afgewezen. De heer Van Loon heeft, zoo ontleent de „Tel." aan de „Daily Teiegraph" uit de Amerikaansche stad Greenwich, in antwoord op zijn telegram, een schrijven varf prinses Juliana ontvangen, waarin Zij namens Haar Moeder en Prins Bernhard zegt. dat de schrijver als een geboren Nederlander en een student in de Nedelandsche geschie denis behoorde weten, dat vijf eeuwen lang het Huis van Oranje voor geen enkel ge vaar op de vlucht is geslagen. „Onze plaats is hier in Nederland", zoo voegde de prin ses er aan toe „of er gevaar dreigt of niet. Wij zullen nooit onzen post verlaten". OP HET VLIEGVELD EELDE MO GEN BUITENLANDSCHE MACHI NES LANDEN. Met ingang van 10 Mei a.s. zal het ge bruik door burgerluchtvaartuigen van de luchthaven Schiphol worden beperkt. Van dien datum af zullen op het vliegveld nog slechts Nederlandsche verkeersvliegtuigen worden toegelaten. Deze maatregel brengt dus geen wijziging in de bestaande verbin dingen der K.L.M. De luchthaven Eelde is aangewezen voor het gebruik door buitenlandsche luchtvaart maatschappijen. De K.L.M. bestudeert in hoeverre het mogelijk zal zijn een aanslui tende verbinding tusschen Schiphol en Eel de tot stand te brengen, Een communiqué van den Poolschen Gcne- ralen Staf in Frankrijk meldt o.a. .dat deta chementen Poolsche jagers uit de Karpathen die in Frankrijk gereorganiseerd zijn, zeer onlangs in Noorwegen ontscheept zijn, waar zij aan de zijde van de Engelseh Fransch— Noorsche troepen gaan strijden tegen de Duitschers. Het gereorganiseerde Poolsche le ger zal overal gaan strijden, waar het noodig .is voor de zaak van de onafhankelijkheid en van de overwinning der geallieerden. Wilde geruchten over Nederland HET DUITSCHE NIEUWSBUREAU NOEMT DE GERUCHTEN OVER DUITSCHE AANVALSPLANNEN OP NEDERLAND EEN ENGELSCH VERZINSEL. Gisternacht en gistermorgen deden te Berlijn de wildste geruchten de ronde over een Duitsche inval in Nederland, aldus een bericht van United Press. De autoriteiten te Berlijn veklaren, dat er van de berichten over een dergelijken in val geen woord waar is. Zij zijn van mee ning, dat de geruchten «en gevolg zijn van de jongste Nederlandsche voorzorgsmaatre gelen en van de vertragingen in het ver keer per telefoon en telex tusschen Ber lijn en Amsterdam. Het feit echter, dat deze geruchten in zoo broeden kring in omloop zijn geweest, is, aldus U.P., waarschijnlijk ook voor een deel het gevolg van de algemeen geladen atmosfeer, veroorzaakt door de Duitsche propaganda-actic in de laatste drie dagen, waarbij Engeland plannen voor een aanval in de Middellndsche Zee worden toegeschre ven of de indruk wordt gevestigd dat een dergelijke beraamde Engcische aanval ten doel heeft, de aandacht van de werkelijke plannen elders af te leiden. „AFLEIDINGSMANOEUVRE". Het Duitsche Nieuwsbureau zegt ten op zichte van deze geruchten het volgende: De onthulling van de plannen der geal lieerden in het Zuid-Oosten van Europa bpefj op. de ^ptrqkkej} .yqlkere» ^ylk. een indruk gemaakt dat. de Èngelschen vandaag tot aflerdingsmanóuvrès hun f'oevhlcht ne men. 'Zij maken daarbij gebruik van Ame rikaansche persbureaux, welke berichten verspreiden, als zou Nederland op het aller ergst worden bedreigd. Men gaat hier te werk volgens de oude methode van het'„Houd den dief'. Zoo meldt de Associated Press, dat zij van hoogst betrouwbare zijde verneemt, dat twee Duitsche legers van Bremen en Düs- seldorf uit naar Nederland onderweg zijn en wel zoo snel, dat zij elk oogenblik de grens kunnen bereiken. De „betrouwbare bron" van dezen militairen onzin is, zooals wij kunnen vaststellen, liet Egelsche minis terie van voorlichting. Dit Engelsche mi nisterie van voorlichting is door de Duitsche onthullingen over de directe plannen van Engeland en Frankrijk zoo getroffen, dat on der alle omstandigheden deze afleidings manoeuvre in scène moest worden gezet. OOK PARIJS VOL AANDACHT. De belangstelling van de Fransche mili taire kringen, zoo meldt Havas uit Parijs, gold gisternacht natuurlijk Nederland. Er wordt echter verklaard, dat de „slag orde" van het. Duitsche leger in 't Westen niet noemenswaard is veranderd. Zij bleef wat zij was bij vorige „alarmeeringen", maar dit beteekent natuurlijk niet dat een plotselinge aanval onmogelijk is. Brand in brikettenfabriek te Rotterdam. Omstreeks zeven uur is door onbekende oorzaak te Rotterdam brand uitgebroken in een loods van 25 bij 10 meter, welke door de firma Barzilay als brikettenfabriek ge bruikt wordt. Het vuur vond in den uiter sten brandbaren voorraad gretig voedsel, zoodat de loods binnen korten tijd tot achter in brand stond. De brandweer bestreed het vuur met acht stralen, waarvan twee op de motorspuit. De vliering en de kap van de loods zijn geheel uitgebrand. Om acht uur had men het vuur onder de knie, waarna om half negen het grootste deel van het materiaal kon inruk ken. De schade, welke ongeveer 600 gulden be draagt, wordt niet door verzekering gedekt. Militair wordt verzocht zich aan te melden. Het rijwiel van het slachtoffer gevonden. De commissaris van politie te Delft ver- zoekt den militair die zich Vrijdagavond, 3 Mei j.L omstreeks 11.35 uur op'de Delf- gouwsche kade nabij het viaduct onder den Rijksweg heeft bevonden, kijkende in de richting Rotterdam, zich ten spoedigste be kend te maken. Bedoelde militair had een r ij iel bij zich, dat tegen den kademuur De positie van de postvliegtuigen was gisteren als volgt. Uitreis- Wielewaal", met gezag voerder Blaak (12 Mei t« Batavia verwacht), daalde gisteren te Basra. terwijl de „Nandoe met piloot Gra- vis te Bandoeng arriveerde. Thuisreis: De „Reiger met gezag voerder Hulsebos kwam heden te Jodhpoer aan. Dit vliegtuig wordt 11 Mei te Napels verwacht. Verwachting: Tijdelijk zonnig droog weer, iets warmer dan gisteren, zwakke tot matige Noordelijke tot Oos telijke wind. van het water aldaar stond. De politie is er gister in geslaagd het rijwiel van het slachtoffer van den moord, mej. G. Melaard, terug te vinden in een sloot langs den Roterdamschenweg. De fiets, welke het merk Burgers droeg, werd op grooten afstand van de plaats van het misdrijf ontdekt. BELGIE WAAKZAAM SCHERPE MILITAIRE CONTROLE OP DE WEGEN EN IN DE GRENSSTREEK. Ook Brussel was, aldus de corr. van het „Hdbld.", sedert de berichten, uit Nederland, vol van ge tuchtcn. Men wist weer te vertellen van in den nacht uitgevoerde uitbreiding der mobilisatie en zelfs dat de fase E, de alg. mobilisatie zou zijn of worden afgekondigd. Van dit alles bleek slechts waar, dat vrijwilligers van de Burgerwacht, voor het eerst stedert September, uit bun bed werden gehaald; bet gold echter slechts een oefening waar. toe reeds van te voren besloten was. De mededeeling, dat de Kabinetsraad, die in buitengewone zitting bijeen geroepen werd, geen aanleiding gevonden had verdere maatregelen te nemen, werkte zeer gerust stellend. Reizigers, die gisteren per auto naar de wekelijksche Brusselsche goederenbeurs kwamen, vertellen wel allen, dat men ook in België uiterst waakzaam is, en dat de controle op de wegen en bij de bruggen, voor al in de grensstreek, uiterst nauwgezet wordt uitgeoefend. Bij een bezoek aan de verdedigingswerken van het Albert-kanaal was het den journalis ten ook reeds opgevallen, hoe de schildwach ten en posten nergens meer genoegen nemen met zij 't nog zoo hooge distinctieven van officieren. Niemand, dien zij niet per soonlijk kennen, wordt doorgelaten, zelfs geen generaal, die zich niet voldoende kan lègitimeeren. België's belang bij een onafhan kelijk Nederland. Gisteravond noemde het Brusselsche blad, liet „Laatste Nieuws", liet een eer voor den Belgischen staatsminister Van Cauwelaert, dat hij in den laatsten tijd door Rexistische, vlaamsch-Nationalistische en aanverwante organen werd aangevallen wegens zijn ver klaringen. dat België niet zou kunnen on verschillig blijven tegen een overrompeling van Nederland. Het liberale Brusselsche blad verklaart, dat, het volkomen de inzichten van den ka tholieken leider deelt en vraagt hoe het er met de-Belgische vrijheid zou gesteld zijn. in dien een groote mogendheid Nederlandsch- Limburg en de Scheldemonding moest be- heerschen? Het gevaar van een dergelijken toestand wordt, volgens het blad, door de overgroote meerderheid de Belgen, zoowel lamingen als Walen ingezien en het meent oat: „Het ook zeer verkeerd ware. indien in oen vreemde den indruk moest gewekt wor- »jvZOU er in de schoot van onze natie v eraeeidheid kunnen ontstaan over de wijze waarop de rechten en de plichten van onze zeifstandigheidspolitiek worden opgevat. On ze veiligheid wordt inderdaad geenszins ge mend, wanneer te verstaan wordt gegeven, dat een overrompeling van Nederland, die ook onze onafhankelijkheid zou bedreigen. Keen weerklank zou vinden in ons land". Koningin Elisabeth van zet haar tocht voort. België h; J6,r .\oor!fe,.t'nS van haar bezoek aan „hen, ft koninfnn Elisabeth van nfiHnnifi°a naiar eeun steenkoolmijn begeven, danks de door hare omgeving gemaakte tehwT? daa,de de koningin af met de ar- lini? tnn 6en schacht, waar zij belangstel- zi?'V?°r de werkzaamheden. Toen konin!r„ Kar de °PPervIakte kwam. werd de mijnvverkersfr°et eindelooze ovaties der

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2