Vlammend protest van onze Vorstin en der N.S.B. en Luxemburg overweldigd Duitsche aanval op Nederland Nimmer onderhandelingen met den vijand DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER I! Duitsche stap bij Nederlandsche regeering 43 mao van de „HUNTER" gered? Amerika overlegt Japan en de Europeesche oorlog Algemeene mobilisatie ia België 75-jarige vrouw aangevallen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) VRIJDAG Ook geen verspreiding van pamfletten meer Duitsche vliegtuigen boven de Theems België vraagt hulp Met verontwaardiging van de band gewezen Nederland in staat van oorlog met Duitschland Successen van Britsche duikbooten CHINEEZEN MELDEN SUCCES Het Algemeen Hoofdkwartier deelt mede: Van drie uur af hedenmorgen hebben Duitsche troepen de grens overschreden. Vliegaanvallen zijn geprobeerd op enkele vliegvelden. Weermacht en afweer zijn paraat bevonden. Inun daties voltrekken zich volgens plan. Voor zoover bekend zijn minstens 6 Duitsche vliegtuigen neergehaald. Wantrouw al'e berichten die spreken van staken van verzet Uitgebreider actie aan het Westfront Meer Duitsche vliegtuigen boven België HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 10 MEI 1940 68e JAARG.No. 8921 H.M. Koningin Wilhelmina heeft heden de volgende procla matie uitgegeven: Mijn Volk, Nadat ons land met angstvallige nauwgezetheid al deze maanden een stipte neutraliteit had in acht genomen en terwijl het geen ander voornemen had dan deze houding streng en con sequent vol te houden, is in den afgeloopen nacht door de Duit- sche weermacht zonder de minste waarschuwing een plotselinge aanval op ons gebied gedaan. Dit niettegenstaande de plechtige toezegging dat de neutraliteit van ons land zou worden ontzien zoolang wij haar zelf handhaafden. Ik richt hierbij een vlammend protest tegen deze voorbeeldenlooze schending van de goede trouw en aantasting van wat tusschen beschaafde staten behoor lijk is. Ik en Mijn regeering zullen ook thans Onzen plicht doen. Doet gij de Uwen, overal en in alle omstandigheden, ieder op de plaats waarop hij is gesteld, met de uiterste waakzaamheid en met die innerlijke rust en overgave waartoe een rein geweten in staat stelt. VERORDENING VAN DEN OP. PERBEVELHEBBER. I Onverminderd overigens gegeven of te geven verboden, zijn verboden: Het Nati onale Dagblad, Volk en Vaderland, Het volksdagblad (Comm.) II Bovendien is de verspreiding van pam fletten, vlugschriften en dergelijke druk werken verboden. III De handhaving van deze verordening moet met alle middelen worden verze kerd. IV Dit verbod wordt afgekondigd per radio en treedt onmiddellijk in werking. De Generaal O. L. Z. WINKELMAN. ia Mei 1948 6.55 uur. Bij het aanbreken van den dag trad hedenochtend het luchtafweergeschut aan de monding van de Theems in actie. Vijf Duitsche vliegtuigen, vermoedelijk Hein- kei bommenwerpers vlogen boven de kust en passeerden talrijke steden. Door het zware vuur van de artillerie werden duizenden uit hun slaap gewekt en in aller ijl gekleede personen begaven zich op straat om iets van de toestellen te zien. De ontploffende granaten waren duidelijk te zien. Ook meer naar het oos ten zijn aanvallers gezien. Vliegveld Evere bij Brussel ge bombardeerd. Ook België en Luxemburg zijn het slachtof fer geworden van een Duitsche overval. Te 6.25 uur werden op het vliegveld Evere bij Brussel bommen geworpen. Aan de Bel gisch-Duitsche grens is geschutvuur gehoord België, dat zich aangevallen beschouwde heeft onmiddellijk een beroep gedaan op Frankrijk en Engeland, zijn garanten. Bevestigd wordt, dat ook Luxemburg is overweldigd. Sedert vanochtend half vijf vlogen talrijke Duitsche vliegtuigen boven Antwerpen. De luchtdoelartillerie js met uiterste kracht in aetie gekomen; De regeeringspersdienst meldt: De Duitsche gezant heeft heden morgen te zes unr de volgende ver klaring aan onzen minister van bui- tenlandsche zaken overhandigd: Wij kondigen U den inzet van een geweldige Duitsche troepenmacht aan. Elke tegenstand is volmaakt doel loos. Duitschland garandeert den staat van bezit in Europa en overzee, zoo wel als de dynastie, indien elke te genstand uitblijft. Zoo niet, dan be staat er gevaar voor een volledige vernietiging van het land en zijn staatsbestel. Daarom manen wij u dringend aan, tot het volk en de weermacht een oproep te richten en voorts In ver binding te treden met Duitsche mili taire commando's. Motiveering: Wij hebben onweer legbare bewijzen voor een onmiddel lijk dreigenden inval van Frankrijk en Engeland in België, Nederland en Luxemburg, die met medeweten van Nederland en België sinds lang was voorbereid, met het doel op het Roer gebied een aanval te doen. Hierop heeft onze minister van buitenlandsche zaken geantwoord: Met verontwaardiging wijst Hr. Ms. regeering de veronderstelling terug, dat harerzijds een vijandelijke overeenkomst van welken aard ook met eenige vreemde mogendheid, welke ook, legen Duitschland zou ge sloten zijn. Wegens den voorbeeldeloozen, zonder eenige waarschuwing van Duitsche zijde op de Nederlanden gepleegden aanval beschouwt de Nederlandsche regeering zich als in oorlog met het Duitsche rijk. Convooien zwaar beschadigd. Het ministerie van marine deelt mede, dat de Britsche duikbooten successen be haald hebben bij aanvallen op vijandelijke transporten. Bij een aanval op een convooi van tien schepen troffen zes torpedo's doel. Bij aanvallen op een convooi kreeg dit een treffer. Een alleen varend schip werd getorpedeerd en is gezonken, een ander' werd naar den oever gedreven en is ver nield. Omsingelende beweging bij Ho- Volgens berichten van Chineesche- zijde hebben de Chineesche troepen, na gevechten die zes dagen duurden en waarbij naar schat ting 5000 japanneezen zijn gesneuveld, in het Zuiden van Honan een omsingelende bewe ging tegen de vijandelijke troepen, die ten westen van den spoorweg van Pingham ope- reeren, volbracht. Gisteren hebben de Chinee zen een hevigen tegenaanval ingezet tegen de lijn Mijang- Toengpo, waarbij de Japan neezen meer dan 1400 dooden en gewonden verloren. Sterke Chineesche strijdkrachten deden voortdurende aanvallen op rechter- en linkervleugel van het vijandelijke leger, an dere afdeelingen vielen de Japansche stel lingen rondom Sinjang en Minkang, de Ja pansche bases aan genoemden spoorweg, aan Men verwacht aan dit front in Zuid-Honan verdere gebeurtenissen. Volgens berichten uit Midden- en Noord- Hoépeh hebben de Chineesche troepen met succes flankaanvallen gedaan in de secto ren van Tsjoenghsjang en Soeihsien en den vijand zware .verliezen toegebracht; Hctf Algemeen hoofdkwartier deelt ons het volgende mede: Nederlanders! Wantrouwt alle radioberichten en strooi biljetten, die spreken van het staken van ons verzet, van onderhandelingen met den aanvaller of van hulp van Duitsche zijde tegen een aanval van de geallieerden. Hoe geloofwaardig en officieel zij ook mogen klinken, zij kunnen slechts van den vijand afkomstig zijn. Schenkt uitsluitend geloof aan de u bekende stemmen van omroepers, die u stijven in tiw verzet tegen den vijand, en aan strooibiljetten, die oproepen tot den strijd. Nooit of te nimmer zullen opperbevel en regeering zich inlaten met onderhande lingen met den vijand. Alle berichten, die van het tegendeel spreken, zijn valsch en dienen slechts om verwarring te stichten NIEUWE RICHTLIJNEN WORDEN VOORBEREID. De Europeesche oorlog heeft reeds zijn uitwerking doen gevoelen op den toestand in de Zuidzeegebieden, welke in de Oost- Aziatische economische ruimte voor de voort zetting van den Chineeschen oorlog en de vestiging eener nieuwe orde in het Verre Oosten de belangrijkste rol spelen, aldus de Japansche minister van koloniën, gene raal Koiso in de gisteren gehouden con ferentie der opperp'residenten. De Japansche regeering heeft derhalve, zoo zeide hij ver der, richtlijnen voorbereid voor de politiek ter zee voor zoover betreft de Zuidzeege bieden als ravitailleerings- en immigratie landen voor Japan. De Belgische ministerraad is te Brussel bij eengekomen. Na de besprekingen zijn minis ter-president Pierlot en de minister van bui tenlandsche zaken, Spaak, naar den Koning gegaan. De Belgische radio heeft medegedeeld, dat alle soldaten zich onmiddellijk moeten mel den. DUITSCHERS TERUG GESLAGEN? In den afgeloopen nacht hebben zich de in het Fransche communiqué van gister vermelde acties voorgedaan aan een uitge breid front. Overal werd de vijand terug geslagen. In den loop van den dag optreden der artillerie aan beide kanten ten Westen van de Vogezen en in de streek van Wis- semhourg. Ook na zes uur vanochtend werden nog he vige ontploffingen gehoord, afkomstig "van het geschut der luchtdoelartillerie. Een be langrijk aantal Duitsche vliegtuigen naar schatting meer dan honderd, vlogen boven de Belgische hoofdstad. Weinig overlevenden van de Britsche torpedojager. Er schijnen slechts 43 leden van de be manning van den tot zinken gebrachten Britschen torpedojager „Munter" te zijn gered. Onder hen zijn drie officieren, die zich op het oogenblik in Lapland zouden bevinden. Deze menschen zouden eerst in Duitsche ge.vangenschap geraakt zijn en naar Narvik gebracht. Later heeft men ze echter over de grens naar Zweden lalcn gaan. Conferentie van hooge functio narissen te Washington. Sedert middernacht zijn hooge functiona rissen van het departement van Staat to Washington zonder onderbreking in confe rentie. Tegen dader, recidivist, en opge groeid aan de zelfkant der maat schappij, wordt drie jaar geëischt De Haagsche rechtbank heeft gisteren de zaak behandeld tegen een 22-jarigen druk ker uit 's-Gravcnhage, die op 22 Maart kort na middernacht de woning van een alleen wonende 75-jarige oude dame in Monster is binnengedrongen en bi: deze gel genheid een beurs inhoudende circa 90 gulden heeft weg genomen nadat hij de oude vrouw eerst on der bedreiging met een dolkmes op haar bed had vastgebonden. In deze zaak werden geen getuigen ge hoord. De verdachte gaf de ten lastgelegde feiten toe. Hij had de oude vrouw gedwongen op bed te gaan, nadat zij onraad had ontdekt en van bed was gegaan om een onderzoek in te stellen. Hij had haar handen vastge bonden, het lichaam van de vrouw in een de ken gewikkeld en het snoer van de luidspre ker gebruikt om de deken dicht te snoeren. Deze „veiligheidsmaatregel" had hij geno men om een voorsprong te hebben, wan neer de vrouw het voornemen mocht heb ben de politie in te lichten. Wel had hij gedreigu haar te zullen dooden. indien mocht blijken, dat het slachtoffer naar de politie zou gaan. Hii zou in dit geval den volgenden dag terugkomen. De Officier van Justitie achtte diefstal met geweldpleging bewezen. Mede omdat deze verdachte reeds eenige keeren is ver oordeeld oordeelde hij een zwaren straf gemotiveerd. Spr. eischte daarom een ge vangenisstraf voor den tijd van drie iaar. De verdediger meende, dat er verzach tende omstandigheden aanwezig zijn. Ver dachte is opgegroeid aan de zelfkant van de maatschappij. Spr. verzocht terugwijzing der zaak naar den rechter-commissaris en het instellen van een psychiatrisch onder zoek. In verband met dezelfde zaak moest ook terechtstaan de letterzetter uit Leiden; die gedeeld had in de buit en 30.zou heb ben gekregen. Hij beweerde, niet te hebben geweten, dat het geld van diefstal afkom stig was. Tegen dezen verdachte, die ook eerder is veroordeeld, vroeg de officier van justi tie een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. De advocaat bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling omdat armoede dè drijfveer tot het gepleegde feit is geweest.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1