legeitaiclit van het Nederlandsctie Opperbevel Winkelen maakt niet koopziek Nederland doet beroep op geallieerden Kalmer op deo Balkan De spanning in Nederland Luxemburgsche regeering heeft het land verlaten De verrichtingen rondom Narvik De scholen in Amsterdam gesloten Spoorwegvernietiging mislukt Labourleidiog versaagt niet Engelsche troepen op IJsland ontscheept De heer Broersma wegens beleediging veroordeeld Geen vredesaanbod van Roosevelt Gemeente-ontvanger op het zondaarsbankje Marktberichten Hulp toegezegd Gedeelte der telefoonaaosluitiogei buiten werking Telegram voor alle burgemeesters in Nederland D „GLORIA" als verloren beschouwd Hofmeester Koorens veroordeeld Weer twee en een half millioen Engelsche dienstplichtigen Dnitsche troepen hebben hedennacht de Ne- derlandsche grens overschreden en zijn in aanraking met onze grenstroepen. Onze grenstroepen volbrengen de hnn op gedragen taak. Zij zijn er in geslaagd de be volen vernielingen tot uitvoering te brengen. De bruggen over MaasenIJssel zijn door hen vernield. Slechts ten Oosten van Arnhem, op een vijftiental K.M. van de Nederlandsch- Duitsche grens zijn de Duitschers tot de IJssel opgerukt. In het binnenland zijn door vijandelijke vliegtuigen landingspogingen gedaan en op enkele plaatsen parachutisten neergelaten en vliegtuigen geland. De landingspogingen zijn deels mislukt, de parachutisten, die voor een deel in Nederlandsche uniformen gekleed waren zijn omsingeld en worden vernietigd. Boven verschillende steden hebben Dnit sche vliegtuigen strooibiljetten uitgeworpen, die onware medcdeelingen en holle bedrei gingen tegen de burgerbevolking bevatten. Het opperbevel waarschuwt het geheele Ne derlandsche volk geen geloot te hechten aan dergelijke uitingen die slechts ten doel heb ben verwarring te stichten. Nederlanders vertrouwt uitsluitend op de stan /astigeid, waarmede de Nederlandsche weermacht aangespoord en bezield door de daden en woorden van onze Koningin onzen Nederlandschen bodem verdedigt. Wij vernemen het volgende: Nadat de inval der Duitschers ge schied was, is aan de Nederlandsche gezanten te Londen en Parijs be richt, dat zij mededeeling konden doen aan de Engelsche en Fransche regeering, dat aan ons land te ver- leenen bijstand welkom zal zijn. Hier op is geantwoord dat die bijstand zal worden verleend. De ambasadeur Cuhady te Washington, heeft verklaard, dat do regeering van Luxemburg, met uitzondering van den mi nister van buitenlandsche zaken, het Luxem burgsche grondgebied verlaten heeft. Vorderingen der geallieerden. De krijgsverrichtingen rondom Narvik blijven gunstig voor de geallieerden verloo- pen, maar in een buitengewoon langzaam tempo. Talrijke nieuwe ontschepingen hebben de effectieven der geallieerden aanzienlijk ver sterkt. maar na de sneeuwstormen van de laatste 14 dagen is het gaan dooien, het geen het verkeer op de schaarsche wegen in dit land bijzonder moeilijk maakt. De Duit schers trekken over eenige kilometers terug, maar laten alle bruggen in de lucht sprin gen. De Duitsche aftocht gaat niet in de richting van Narvik. maar in die van de dorpen ten oosten van deze stad, langs de spoorlijn. In tegenstelling tot de berichten volgens welke de Duitschers snel zouden optrekken vanuit Namsos naar het noorden, schijnen zij zelfs in het gebied van Namsos niet sterk te zijn opgeschoten. De Noorsche detache menten. die met groote kracht optreden, belemmeren hun vorderingen in sterke mate. De burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat alle onderwijsinrichtingen in deze stad zijn gesloten. De ouders worden aangemaand de kinde ren thuis te houden. Niet-noodzakelijke telefoongesprek ken zijn verboden. De opperbevelhebber maakt bekend: Het is verboden, zonder noodzaak van de locale en interlocale telefoon gebruik te ma ken. Een gedeelte van de particuliere tele foonaansluitingen wordt buiten gebruik ge steld. Het is den abonne's, wier telefoonaan sluiting niet buiten gebruik is gesteld ten strengste verboden, hun toestel door derden te laten gebruiken. Aan alle burgemeesters is het volgende telegram verzonden: De Minister van Defensie verzoekt alle burgemeesters in Nederland de bekendmaking burgerbevolking aan te plakken. Raadpleeg art. 84 mobili satievoorschrift burgemeesters. Dnitsche zenuwbeproeving met goed gevolg doorstaan. De Berlijnsche correspondent van het blad Politika meldt, dat men te Berlijn een kal meering op den Balkan constateert. De cor respondent schrijft verder, dat de openbare meening op den Balkan aan een zenuw- vuurproef is onderworpen. Wanneer men aandachtig, zoo schrijft hij, de geheele campagne volgt, die de laatste dagen door de Duitsche pers is gevoerd als reactie tegen de maatregelen, die genomen zijn door de geallieerden in het oosten van de Middellandsche Zee, dan komt daaruit de indruk naar voren, dat 't geheele pro- paganda-apparaat in beweging is gesteld, om Duitschland, door de aandacht op de Balkan- landen te vestigen op de mogelijkheid van een uitbreiding van het conflict in hun rich ting, een duidelijk beeld te doen verkrijgen van de houding, die deze landen zouden aan nemen, wanneer de toestand in dit deel van Europa werkelijk ernstig zou worden. De cor respondent voegt hieraan toe: de Balkanlan- den schijnen deze eerste beproeving van hun zenuwen tot hun voordeel te hebben door- StMOi- - Noorsche patrouille verrast de Duitschers. Noorsche troepen, die thans ten noorden van Namsos opereeren, bestaan uit de man schappen, die weigeren zich over te geven, ondanks het bevel van kolonel Getz, den Noorschen bevelhebber in de zóne van Dront- heim. De correspondent van Aftonbladet in Lulea meldt, dat een Noorsche patrouille gisteravond Duitsche troepen verrastte, die voorbereidingen troffen om de spoorlijn van Narvik in de lucht te laten vliegen in de buurt van Bjornfjell nabij de Zweedsche grens. Men gelooft, dat de Duitschers terug gedreven zijn, alvorens zij de spoorlijn kon den beschadigen. "m Een correspondent van^etzelfde dagblad in Gaddede aan de Zweedsche grens verder naar het zuiden meldt, dat alles rustig is aan de Noorsche zijde van de grens, en dat het dal van Sanddola, op 63 km. ten oosten van Namsos of te Nordli, dichter bij de grens, nog geen Duitsche patrouilles zijn te zien. Oorlog voortzetten! Het bestuur van de parlementsfractie van de Labour-partij, zal heden bijeenkomen om den politieken toestand te bespreken, in ver band met het partij-congres, dat Maandag te Bournehouth bijeen zal komen. Dit con gres zal vier dagen duren. Naar Reuter verneemt is de Labour-partij wel bereid deel 'te nemen aan een regee ring, doch niet wanneer ChamberlHn en Sir John Simon hierin zitting hebben. Het congres zal bovendien nog een aantal moties van de linkerzijde be handelen, waarin wordt aangedron gen op het beëindigen van den oor log. Men verwacht, dat de partij hiertegen een krachtige houding zal aannemen en dat de leiders duide lijk zullen spreken. Gistermiddag heeft een groep ontevreden conservatieven een bespreking gevoerd met Chamberlain en hebben de ontevredenen hun inzichten uiteengezet. Gemeld wordt, dat Engelsche troe pen op IJsland ontscheept worden ten einde de IJslanders tegen een Duitsche invasie te beschermen. Ten aanzien van de ontscheping van Engel sche troepen op IJsland deelt het Foreign of fice mede: Sedert de bezetting van Denemarken is het noodzakelijk geworden rekening te hou len met de mogelijkheid van een onverhoedsche aankomst van Duitschland in IJsland. Het is duidelijk, dat deze aanval door de IJs landsche regeering, welke te zwak is, niet zou worden afgeslagen en dat het land ge heel in Duitsche handen zou vallen. De Britsche regeering heeft dan ook be sloten deze mogelijkheid te voorkomen door zelf een strijdmacht te ontschepen. De operatie werd vanochtend ten uitvoer gelegd. De regeering heeft expliciet waarborgen gegeven aan de IJslandsche regeering dat de strijdmacht, welke ontscheept is om de veiligheid van het eiland te verzekeren te gen een Duitschen aanval en dat de strijd macht na afloop der vijandelijkheden zou worden teruggetrokken. De Britsche regeering heeft aan de IJslandsche regeering doen begrijpen, dat zij geenszins de bedoeling heeft zich te mengen in het op het eiland bestaande bestuur en dat zij bovendien bereid is met de IJslandsche regeering te onderhande len over een handelsovereenkomst, welke, naar men verwacht, voor de bewoners voor- deelig zal zijn. VERKLARING VAN MINISTER HULL TOEGELICHT. Woensdagavond seinde het telegraalagent- schap Havas het volgende: „Tijdens een persconferentie in Was hington heeft de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken. Cor- dell Huil, erop gewezen, dat diploma tieke rapporten uit Den Haag de toe neming van de politieke spanning tus- schen Nederland en Duitschland be- bevestigen. De officieele telegrafische verbindingen tusschen Den Haag en Washington blijven zonder stagnatie in werking". Enkele uren later is hier te landen van officieele zijde uit Washington vernomen, dat bovenstaand Havas-bericht onjuist te: De staatssecretaris heeft n.1. in antwoord op een vraag, aan de vertegenwoordigers van de pers gezegd, dat op het staatsde- partement sedert 7 Mei ontvangen berich ten wezen op een zekere toeneming van spanning in Nederland. Het verdient de aandacht, dat de heer Huil met geen woord gewag heeft gemaakt van Duitschland. De motorlogger „Gloria" Kw. 51, die Woensdag 24 April uit de haven van IJmui- den was vertrokken en waarvan sedert Donderdag 25 April niets meer was ver nomen. wordt nu als verloren beschouwd. De predikanten van de hervormde ge meente te Katwijk aan Zee hebben het droevige bericht aan de naaste familieleden van de opvarenden medegedeeld. Het schip behoorde aan den reedcr J. Ketting. De bemanning bestond uit zeven Kalwij- kers. waarvan twee zoons van den reeder, n.1. de 29-jarige D. Ketting, schipper en de 28-jarige J. Ketting, motordrijver; verder de 43-jarige C. Remmelzwaal, stuurman; de 43-jarige T. Duyn, tweede motordrijver; de 60-jarige K. Guyt, matrooskok. Laatst genoemde laat elf kinderen achter. De ma troos N. van der Plas, oud 49 jaar en de 19-jarige lichtmatroos J. van der Plas. HET DOEL NIET BEREIKT. Het Amsterdamsche Hof heeft gisteren den heer J. Broersma, te Bergen, beschul digd van smaad en beleediging van den tegenwoordigen directeur-generaal van den rijkswaterstaat Dr. Ir. L. R. Wentholt. ver oordeeld wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar in de uitoefening van zijn fuctie tot tien gulden boete. Het sub. b ten laste gelegde: beleediging in een open brief aan den minister, werd niet be wezen geacht. Het doel van den heer Broersma met den open brief was om vervolgd te worden wegens smaadschrift en niet wegens belee diging. In het eerste geval is den verdachte immers beroep van de juistheid zijner be weringen toegestaan, hetgeen de heer Broersma, die zich door handelingen van het Rijk en zijn ambtenaren geruinieerd acht, zoo graag wil bereiken. Ook ditmaal echter weer tevergeefs. TEGENSPRAK VAN HET WITTE HUIS. De correspondent te Washington van de New York Times meldt, dat het Witte Huis op gezag van president Roosevelt. een be richt uit Rome heeft tegengesproken, vol gens hetwelk Roosevelt door bemiddeling van den Amerikaanschen ambussadeur Phillips aan Mussolini een vredesaanbod zou gedaan hebben. In deze tegenspraak wordt gezegd: het bericht te volkomen mis leidend en ongegrond. In een bericht uit Rome had de New York Times gemeld, dat Mussolini „hoffe lijk maar beslist een aanbod van president Roosevelt had verworpen tot het onderne men van een nieuwe vredespoging". 15 X JAAR GEVANGENISSTRAF In een deel van onze oplaag konden wij gisteren nog mededeelen, dat de zgn. kof ferm oorden aar, hofmeester Koorens giste ren door de Amsterdamsche rechtbank werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar en 6 maanden. Bij de uitspraak waren vele belangstel lenden aanwezig. De publieke tribune, zoo wel als de gereserveerde plaatsen waren geheel bezet. HET BRENGT JUIST BESPARING, ZSGT EEN HUISVROUW. HET GEZONDE VERSTAND TREKT JE AAN JE JASJEVOOR JE MALLE DINGEN GAAT DOEN. Het is al jarenlang een vaste gewoonte van me om één middag in de week te gaan winkelen, zegt een huisvrouw in het Rott. Nwsbl. Niet dat ik dan altijd zulke ge weldige inkoopen doe. dikwijls is het niet meer dan kijken. Maar hoe gezellg en toch ook......... hoe nuttig en zelfs noodig is "net-! Voor je je een kleedingstuk aanschaft, stel ie je toch graag on de hoogte van wat er zooal op dat gebied te bekomen is voor het geld. dat ie besteden kunt. En wat is er nu genoeglijker dan langs de etalages in de stad te wandelen en zich denkbeeldig in een nieuw pak te steken? Je kunt zoo dikwijls van keus veranderen als je wilt, niet alleen wat kleur, maar ook wat model betreft. Je zoekt er hoed en schoenen bij en juist op het oogenblik. dat je van top tot teen keurig voor den dag kunt komen met een donkerblauw mantelpak, waarbij je een beeld van een overhemdblouse hebt gekozen, laat je alles varen voor een getailleerde grijze jas en je moet dientengevolge de blouse, waar je ie hart al aan verpand had, verwisselen voor een fleurige zijden jurk. Of inplaats van donkerblauw besluit je op zwart en het blauwe hoedie met bloemen en voile moet onherroepelijk worden geruild voor een zwart matelotje van grof glanzend stroo, met een vuurrood lint om den bol. HET ECHTE KOOPEN HAALT ER NIET BIJ. Het kiezen en speuren naar wat in de omstandigheden van het oogenblik geschikt is, schept zulk een bron van genoegen, dat het werkelijke koopen er zelfs niet bij haalt. Dan wordt het ernst en nu is het nog spel!- Dan komt de mogelijkheid van verkeerd koopen aan de orde en zoo luch tig als je van keus kunt veranderen tij dens 't kijken, zoo moeilijk en lastig wordt dat na den koop. En wat een teleurstelling, als je tot de ontdekking komt je vergist te hebbenNeen, ik houd me aan den stelregel, dat hoe meer je kijkt vóór je koopt, des te beter en voordeeliger je slaagt. Zóo geredeneerd heeft winkelen veel vóór en geeft het in vele ge vallen zelfs besparing, want men koopt dan met overleg. En zou het waar zijn, wat de mannen altijd be weren. dat winkelen koopziek maakt? Och, ik geloof, dat het te genwoordig zoo'n vaart niet loopt. Misschien komt het wel eens voor, dat je in een etalage iets ziet, dat je dolgraag zoudt hebben, terwijl je het eigenlijk niet noodig hebt. Maar dan komt het gezonde verstand en trekt je wel aan je jasje. De meeste vrouwen weten tegenwoordig maar al te goed, hoe zij moeten schikken en plooien om haar kleedgeld uit te buiten. Wij passen en meten allemaal om de steeds duurder wordende stoffen ,en kledingstuk ken te voorschijn te tooveren uit een vaak lifbter wordende beurs. De vrouwen koopziek? Neen, dat is, ge loof ik. een verouderde meening. die voort komt uit mannelijke kortzichtigheid! Deze blaam treft ons tegenwoordig niet meer. Al is het nu nog zóó frisch, dat ik mijn wol len s'aaltie on een tochtigen hoek wat optrek tegen mijn kin. dan kan ik toch wel kiiken naar die leuke gekleurde schoenen zonder neuzen of naar dat rose organdie zonder dadelijk koopziek te zijn? Ik vind' het juist verstandig en getuigen van voor- uitzienden blik. Ik breek een lans voor haar. die graag eens kijken in de magazijnen en die zoo genoeglijk langs al die mooie uitstalkasten kunnen wandelen, ook al hebben zij niet direct dat vroolijk strooien hoedje, die leu ke tasch of zoo'n grappig doorschijnend paraplu tje noodig. Is winkelen gevaarlijk Weineen, ik zeg- juist verstandig ACHT MAANDEN WEGENS VER DUISTERING GEEISCHT. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft gistermorgen terecht gestaan de vroegere gemeenteontvanger van Velsen. wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 2800 gulden, ten nadeele van de gemeente. Verdachte was reeds in 1927, twee jaar na ziin benoeming, met de fraude begon nen, door 'n termijn van de ontvangen groot boekrente niet te verantwoorden. In Decem ber van het vorige jaar was in de gemeen tekas een tekort ontstaan van 400 gulden doordat verdachte dit bedrag had overge schreven op de rekening van het Witte Kruis te Velsen. waarvan hij penningmees ter was. Deze overschrijving geschiedde omdat hij ook in de kas van deze vereeni- ging een tekort had. Teneinde het tekort in de gemeentekas weer aan te zuiveren nam hij 400 gulden weg uit de kas van de kostwinnersvergoedingen, waarover hij ook het beheer voerde. Bij de controle wist de verdachte de fraude op handige wijze te camoufleeren, door telkens geld uit de eene kas naar de' andere over te brengen, terwijl de con troleurs hun arbeid verrichtten. De burgemeester van Velsen, Mr. M. M Kwint, die als getuige werd gehoord, ver klaarde verdachte reeds twee jaar geleden onderhouden te hebben over zijn particulie- ren levenswandel. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat verdachte detien jaar lang gelegenhed heeft gehad de oude fraude aan te zuiveren. In plaats daarvan kocht hij echter een auto. Spreker eischte acht maanden gevangenisstraf met aftrek var. het voorarrest. De Britsche koning heeft gisteren een nieuwe proclamatie onderteekend op grond waarvan, met zekere uitzonderingen, alle manelijke Britsche onderdanen, die den leeftijd van 19, doch nog niet van 37 jaren hebben bereikt, voor dienst bij de gewapen de macht kunnen worden opgeroepen. Naar schatting zullen meer dan 2.500.00 man onder deze nieuwe proclamatie, de vierde op grond de national service act, vallen. Er wordt geen wijziging beoogd in de huidige procedure van inschrijving naar leeftijdsgroepen in opklimmende volgorde. POSTDUIVEN VEREENIGIN G HOLL. NOORDPUNT Op Zondag- 5 Mei werd gevlogen vanaf Til burg, afstand 157,235 K.M. Deelgenomen werd door 196 vogels, zóodat er 40 prijsvliegende en 31 puntenvliegende zijn. De heer W. Messink toonde de eerste vogel en wel te lu54.34. De laatste prijsvliegende vogel bereikte te 2u7.13 haar hok. De vo gels werden te llu5 in vrijheid gesteld met N. wind. De prijsvliegende vogels met het aantal be haalde punten zijn als volgt: Messink 1, 24 met 39 punten; Mulder 2, 7, 9, 12 met 98 punten; Nieuwenhuizen 3 met 29 punten; Rietveld 4, 16, 27 met 50 pun ten; Scholten 6, 8, 11, 21 met 82 punten; Riemers 10, 14, 15, 18, 26, 29, 30, 32, 35, 40 met 71 punten; Koger 13, 17 met 34 punten; J. v. Stejjn 19, 32, 34, 39 met 18 punten; Felkers 22, 31 met 14 punten; Bosman 23, 28, 36 met 15 punten; Gtesbers 37; Brand 38. Zondag 12 Mei wordt gevlogen vanaf Eind hoven, met afstand 175,896 K.M. JULIANADORP UITSLAG AANBESTEDING. Per uitnoodiging werd Zaterdag 4 Mei j.1. aanbesteed de bouw van een nieuw woon huis en de restauratie van de boerderij aan de Langevliet, eigendom van Mevr. D. Bruin- Thijssen te Alkmaar. Architect de heer C. de Leeuw te 't Zand. Ingeleverd 7 biljetten met den volgenden uitslag: E. Zon, Julianadorp f 8590.P. dé Graaf id. f 8875.D. Eriks, Burgerbrug f 9200. P. Veeter, Koegras f 9250.Modder en Cu- peris, Den Helder f 9274.D. de Graaf Jz. Julianadorp f 10050.—; J. Hoep, Breezand f 10325.— Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. GEDIPLOMEERD. Onze plaatsgenoot de heer W. Backer, be haalde het diploma melkcontroleur. ANNA PAULOWNA BREEZAND DE BOM KOMT LOS. rijdag. houdt de Bloembollenveilingver. de Mei uitbetaling. Voor zoover ons bekend is de Breezander veiling daarmee de eerste en zij betaalt de volle 100 pet. uit! GEZELLEN VEREENIGING. De heer C. Overtoom opende de in het R.K. Gezellenhuis gehouden bijeenkomst met een woord van welkom, in 't bijzonder gericht tot den heer J. Th. Dudock. Deze hield een lezing over: „De actie: naar de Nieuwe Gemeenschap." 5 an de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt. W1ER1NGEN DEUR ONTZET. Toen gistermiddag de heer J. Halfweeg in de Hoofdstraat met z'n paard en wagen wil de uitwijken voor een autobus, hield hij te veel rechts aan, zpodat hij het huis van Gebr. Dekker ramde, waardoor de deur naar bin nen werd gedrukt en 't kozijn ontzet. Ook een der ruitjes boven de deur moest het ont gelden. HELDERSCHE EIERVEILING. 9 Mei. Aangevoerd: 36.000 ki'peieren 3.504.40, kleine eieren 3.103.40, 800 eendeieren 2.70 —2.90 per 100 stuks. SCHAGF.N, 9 Mei 1940. Eierveiling.. Aangevoerd 85000 kip- eieren, 13.30—4.25 per 100. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is. behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 9 tot 16 Mei vastgesteld op 75 cent per Kg. (on veranderd).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6