Duitsche pantsertrein in de lucht gevlogen Duitschers gebruiken krijgsgevangenen als schild Belgen heroveren alle vliegvelden op Frankrijk HITLERS Minister van Kleffens PROCLAMATIE VAN portret vertrapt voor de Britsche radio Breg man DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Meer dan 100 vijandelijke vliegtuigen neergehaald of veroverd ONZE BONDGENOOTEN Duitsche parachute-troepen vernietigd 44 vijandelijke vliegtuigen neergehaald „Wij zullen onze hardnekkigheid aan den dag laten treden" Geen zaak is zoo goed als de onze „Zooals mijn vader in 1914" KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON SO (2 LIJNEN) ZATERDAG 11 MEI 1940 68e JAARG. No. 8922 Nederlandsche grenstroepen bieden verbitterd weerstand aan IJssel en Maas. Ondanks krachtige Duitsche aanvallen, handhaven onze troe pen zich in Delfzijl Vier Duitsche pantsertreinen zijn buiten gevecht gesteld, waar van één tegelijk met de spoorbrug bij Venlo, in de lucht vloog. Verwoede gevechten bij Aken NBDERL. INDIË LEERAAR M. O. HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Bij luchtaanvallen op onze vliegvelden en bij landingspogingen ln het binnenland, zijn tenminste 70 Duitsche vliegtuigen neergescho ten. Zwakke in het binnenland gelande vijandelijke afdeelingen trachten zich te handhaven, doch worden door onze troepen met verbetenheid aangevallen. Van verschillende plaatsen wordt gemeld, dat Nederlandsche krijgsgevangenen door Duitschers als dekking worden gebruikt. Een later legerbericht van het Nederlandsche opperbevel zegt: Uit een verklaring van een gevangen genomen Duitschen vlie- gerofficier is gebleken, dat de Duitsche legerleiding tot gistermor gen haar eigen officieren niet heeft durven inlichten omtrent de voorgenomen schending van de door Nederland naar alle zijden even streng gehandhaafde neutraliteit. In tegenstelling met de berichten van het Duitsche opperbevel, waarin wordt ontkend, dat 70 Duitsche vliegtuigen door ons zijn neergeschoten, is thans te melden, dat dit aantal is gestegen tot bo ven de honderd, terwijl bovendien op een der door de Nederlandsche troepen heroverde vliegvelden veertien vijandelijke Vliegtuigen onbe schadigd in Nederlandsche handen zijn gevallen. Op een na alle door de Duitschers tijdelijk bezette vliegvelden zijn thans weder in ons bezit. Een nieuwe laffe schanddaad werd door Duitsche troepen begaan, toen de commandeerende Duitsche officier Hohendorff, de gevangen genomen Nederlandsche bezetting van een vliegveld dreigde te zullen afmaken, indien dit vliegveld onder artillerievuur genomen zou worden. De Duitsche aanval te land op België, die op alle punten gestuit is, is aanzienlijk belemmerd door vernieling van bruggen en het vellen van boomen. Duitsche parachute troepen zijn in zekere streken geland, maai naar vernomen wordt, zijn deze troepen reeds vernietigd. Alle door de Duitschers tijdelijk bezette vliegvelden, zijn na soms verbitteide ge vechten dóór de Belgen heroveid. Duitsche en Belgische troepen zijn verbitterde gevechten gewikkeld op »ei- gisch gebied tegenover Aken, ter p aa waar de spoorlijn, die Duitschland met België verbindt, de grens passeeit, zoo meldt de Britsche omroep. De Belgen trekken in overeenstemming met de gemaakte plannen al vechtend - rug op de tevoren gereedgemaakte üooia- versterkingslinie. Brussel gebombardeerd. I De Duitsche luchtmacht heeft gisteren ,'tot viermaal toe een aanval gedaan op Groot-Brussel. Verklaard wordt dat 41 personen zijn gedood en 82 gewond-. De schade, die door de bombardementen is aangericht, is naar medegedeeld wordt, gering. Enkele huizen werden getroffen op de Avenue Louise en een fabriek in Schaarbeek staat in lichterlaaie. Nationalisten en fascisten resteerd. ge ar- De leiders van de Vlaamsch—Nationale partij en van de Hexisten, Staf de Clercq en Degrelle zijn gearresteerd. Ook verluidt, dat de Vlaamsch nationahs tische kamerleden Tollenaere en Grammens zijn gearresteerd, doch hiervan heeft men nog geen bevestiging. Ook Antwerpen gebombardeerd. Vernomen wordt dat Antwerpen door 37 vliegtuigen is gebombardeerd. Het Krankzin nigengesticht te Martsel werd door een bom getroffen en raakte in brand. Koning Leopold bij zijn troepen. Koning Leopold heeft zich gistermorgen direct bij het groote hoofdkwartier gevoegd. Alle te Brussel wonende Duitschers zijn ge arresteerd. ZWEEDSCHE REGEERING NEEMT NEDERLANDSCHE BELANGEN WAAR. De Zweedsche regeering heeft besloten het Nederlandsche verzoek in te willigen en de Nederlandsche belangen in Denemar ken en Duitschland te behartigen. Vele plaatsen gebombardeerd. Verliezen onder de burgerbevol king. Gisteravond stroomden te Parijs telegram men binnen over aanvallen van Duitsche bommenwerpers op steden en dorpen in vele deelen van Frankrijk. Er werden vele ver liezen onder de burgerbevolking gemeld. Zoowel miniltaire als niet-militaire doelen werden aangevallen. Er werden niet alleen bommen geworpen op vliegvelden, stations, fabrieken en mijnen, maar ook op centra van louter burgerbevolking. De lijst is nog onvolledig, docli bekend is, dat onder meer aanvallen zijn gedaan op Bethune, Choques, Lens, Duinkerken, Nancy, Hazezrouck, Ca- lais, Abbeville, Doulens en Albert. In het gebied van Valencicnnes heeft een Duitsch vliegtuig twintig bommen gewor pen, hiervan zijn zeventien ontploft. Nie mand werd getroffen. Nabij Saint Amand werd een Duitsch vliegtuig vernield, een der inzittenden is omgekomen, twee anderen werden gewond en een vierde werd gevan gen genomen. Gisterochtend tusschen vier uur en half zes hebben dertig Duitsche vlieg tuigen Colmar gebombardeerd. Zij richtten slochts materieele schade aan. Ook aanvallen op Engeland. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat gevechtsvliegtuigen der Britsche lucht macht Duitsche bommenwerpers boven de monding van de Theems en het Nauw van Calais hebben verdreven. Te Dover werd ge zien, dat een aanvaller werd getroffen. Gistermorgen vroeg werd gedurende 90 mi nuten aan de zuid-oostkust van Engeland geschutvuur gehoord. Men geloofde, dat Duit sche vliegtuigen schepen ter hoogte van de noordkust van Frankrijk aanvielen. In dienzelfdcn tijd werden ook tal van he vige ontploffingen gehoord, vermoedelijk veroorzaakt door bommen. li vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. De Fransche luchtmacht en het luchtaf weergeschut stelden zich tewee r tegen de vijandelijke expeditie en brachten de Duit sche luchtmacht zware verliezen toe. Vier en veertig vijandelijke vliegtuigen werden op Fransch gebied neergehaald. Aangezien de Nederlandsche, Belgische en Luxemburg- sche regeeringen gistermorgen een beroep hebben gedaan op de Geallieerden, hebben de Fransch-Britsche troepen hierop terstond geantwoord en zich op het geheele front, van de Noordzee tot de Moezei, in beweging gezet. Hun opmarsch duurt voort op Bel gisch gebied. Levendige gevechten zijn gele verd op Luxemburgsch gebied. De Duitsche aanval strekt zich uit tot het gebied van Sierck, even ten Oosten van de Moezel. Duitsche tijdbommen. Bevol king blijve nit de buurt. De Duitschers hebben in Frankrijk tijd bommen uitgeworpen. Het ministerie van Luchtvaart heeft de bevolking gewaar schuwd piet ontplofte bommen niet te nade ren. omdat zij na een tot drie uur tot explo sie kunnen komen. MAISCHE JONGELUI KOELEN HUN WOEDE! Den geheelen middag en den geheelen avond heerschte groote drukte bij de politiebureaux en het stadion te Semarang waar de geinter neerden zijn ondergebracht De vrouwen hrachten koffertjes met kleeren, welke moch ten worden meegenomen. De bevolking was uiterst rustig, terwijl het straatbeeld nor maal is. Een groep jongelui drong echter door in het gebouw van de Deutscher Verein. Hier haaiden zij een portret van Hitier van den muur, brachten het op straat en vertrapten het daar. Vervolgens heschen zij op het ge bouw twee Nederlandsche vlaggen. Bemanning van Duitsche sche pen in de havens van West-Indië trachten tevergeels ze tot zinken te brengen. Naar uit Willemstad (Nederlandsch West- indië) wordt gemeld, hebben de opvarenden gisterochtend een poging gedaan om drie Duitsche schepen, die een toevlucht had den gezocht nabij Willemstad tot zinken te brengen. De bemanningen staken de Patricia, een schip van 3979 ton en de Alemania, een schip van 13S3 ton in brand. De branden zijn thans echter vrijwel ge- bluscht. De bemanning van de Henrv Horn opende de luiken van dit schip, dat 3164 Minister van Kleffens De Nederlandsche minister van Buiten- landsche zaken, van Kleffens en de minis ter van Koloniën, Weiter, zijn gisteren per vliegtuig in Engeland aangekomen, waar zij een onderhoud gehad hebben met den Britschen minister van Buitenlandsche Za ken, lord Halifax. De beide ministers hebben bij den hoofd commissaris van politie te Brighton ge luncht en zijn vervolgens per trein naar Londen gegaan. Gisteravond te 21.30 uur heeft Minister van Kleffens in de Engelsche taal een radio rede uitgesproken, die door de B.B.C. werd uitgezonden. De minister zeide: „Ik ben met den mi nister van Koloniën gekomen om uit naam van de Nederlandsche regeering een hecht contact te vestigen met de regeeringen van die mogendheden, als wier bondgenooten wij ons thans beschouwen. Nederland vecht op het oogenblik hard ter verdediging van zijn bodem en tot dusverre kan ik met dankbaarheid zeggen, niet zonder succes. Zooals gij allen weet, heeft ons land een uitgestrekt rijk over zee en aanzienlijke hulp bronnen. Deze hulpbronnen stellen wij thans ter beschikking van onze gemeenschappelij ke zaak, de vernietiging van den Duitschen geest van moedwillige agressie. Duitschland heeft aan zijn lange lijst van aanvallen en van nieuwe weergalooze zelf. zucht wederom een post toegevoegd: Zon- der eenigerlei waarschuwing zijn wij aange vallen, zeiis zonder dat voorwendsel van on derhandelingen, dat Duitschland gepoogd heelt in het geval van Noorwegen toe te pas sen. Voortgaande zeide minister van Kleffens, dat Nederland zou voortgaan te strijden, tot dat tezamen de overwinning zou zijn be haald. De verontwaardiging in het land is zoo diep, dat zij slechts geëvenaard wordt door de diepte der overtuiging, dat geen zaak zoo goed kan zijn. Het is bekend, aldus de minister, dat mijn landgenaooten een hard- nekkigen geest hebben en gij kunt er van overtuigd zijn, dat wij dien volledig aan den dag zullen laten treden. In dit geval doet zich de vraag niet voor,, wat zou hebben kannen zijn, wanneer de omstandigheden an ders zouden zijn geweest. Als zonen van een zeevarende en lucht- vaardersnatie hebben wij den vasten wil met volle kracht vooruit te stevenen voor onze zaak en die van Frankrijk, België, Noorwe gen en Polen. ton meet Doch deze luiken werden daarna gesloten. De andere Duitsche schepen zijn in veiligheid. Alle Duitschers zijn geïnter neerd. Staat van beleg op Curacao. Op alle gebeurlijkheden voorbe reid. De staat van beleg is afgekondigd op het gebied van Curacao. Voorbereidingen zijn getroffen voor iedere gebeurlijkheid. De gouverneur heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin gezegd wordt, dat Cura cao als deel van Nederland ook in oorlog is met Duitschland, maar dat de interna tionale politieke status van het gebied, af gescheiden hiervan, ongewijzigd zal olijven. De huidige ambtenaren blijven belast met het bestuur en de defensie en iedere hulp van buiten, zoo wordt verklaard, zal als onwelkom van de hand worden gewezen. IEDERE DUIM GRONDS ZAL VERDEDIGD WORDEN. De Belgische omroep heeft gisteren vroeg in den morgen een proclamatie van den ko ning uitgezonden, waarin o.m. gezegd wordt: „Belgen, voor de tweede maal in een kwart eeuw wordt het loyale en neutrale België door het Duitsche rijk aangevallen met verachting voor de plechtigste verbin tenissen. Ttot op het laatste oogenblik heb ben wij onze neutraüteitsplicht vervult. Tot het dappere Belgische leger en onze moe dige soldaten zend ik mijn broederlijken groet. Zij strijden om iederen duim gronds, om den vijandelijken inval door onze pro vincies tot staan te brengen. Dank zij de inspanning, die de geheele natie zich ge troost heeft, is de macht van ons land thans oneindig veel grooter dan in 1914. Reeds heb- KONING LEOPOLD. ben Frankrijk en Engeland beloofd ons te zullen steunen en de eerste troepen zijn reeds op weg om de onze te ontmoeten. De strijd zal hard zijn, doch niemand kan aan het eindresultaat twijfelen. Zooals mijn vader in 1914 heb ik mij aan het hoofd van het leger gesteld, in hetzelfde geloof en met hetzelfde vertrouwen. De Belgische zaak is rechtvaardig en met Gods hulp zal zij over- Accountantskantoo r Lid N. I. v. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 Tel. 650

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1