Dc Duitschers overschrijden de Moerdijkbrug DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitsche massa*aanvallen Ook hef Prinselijk gezin in Londen Fransche troepen rukken Brabant binnen In Indië is alles rustig Geallieerde troepen geland op Cura^ao en Aruba Duitsche luchtmacht lijdt groote verliezen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) PROCLAMATIE VAN DEN OPPERBEVELHEBBER. AAN ALLE NEDERLANDERS. De Regeering heeft zich naar elders hegeven om zich on der de tegenwoordige omstandigheden volle vrijheid van handelen te verzekeren. Ik doe in dezen moeilijken tijd een beroep op U allen om de eensgezindheid te bewa ren, noodig voor het bevorderen van orde en rust achter het front en van discipline en vastberadenheid in het front. De Generaal, Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, belast met het Militair Ge zag in het in Staat van Beleg verklaard gebied, H. G. WINKEMAN. Met machtiging van de Nederlandsche Legatie, is giste ren door het Engelsche Departement van Buitenlandsche Zaken de volgende mededeeling gepubliceerd: „Officieel wordt bekend gemaakt, dat H.K.H. Prinses Ju- liana, heden in Londen is aangekomen met de beide prinsesjes Beatrix en Irene. Het volk van Nederland zal zeer verheugd zijn te vernemen, dat zijn geliefde Prinses in veiligheid is. Het is natuurlijk van het hoogste be lang, zelfs wanneer het ernstigste zou gebeuren, (waar voor gelukkig op het oogenblik geen aanwijzing bestaat), dat het Koninklijk Huis van Oranje Nassau veilig is. H.M. DE KONINGIN GISTERAVOND IN LON DEN GEARRIVEERD. Een Britsch Hofbericht meldt, dat Koning George zich gisterenavond naar LiverpoolStreet station heeft begeven om daar H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden te begroeten, die te Londen is aangekomen. Ook Prinses Ju- liana en Prins Bernhard waren op het station aanwezig toen de Koningin uit den trein stapte. Na de begroeting onderhield de Koningin zich even met het Prinselijk Paar, waarna zij zich tot den Koning wendde en in het Fransch een langdurig gesprek met hem voerde. H. M. de Koningin arriveerde te Londen met een extra- trein. 68e JAARG. No. 8923 Waalhaven nog in Duitsche handen Groningen, Friesland, Drente en Overijsel verloren. Krachtige druk op de Fransche linies HELDERSCHE COURANT Koningin regeering naar Engeland Uitgave der Ultg.-Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te Dea Helder DINSDAG 14 MEI 1940 Op verzoek der Nederlandsche re geering. Geallieerde troepeneenheden zijn aan land gezet op de West-Indische eilanden Cura<;ao en Aruba, ten einde mogelijke sabotage door Duitschers te verhinderen. Deze genomen en te nemen maatregelen geschieden op uitnoodiging van de Neder landsche regeering. In gzaghebbende kringen te Londen is ver der verklaard, dat de houding der Britsche regeering ten aanzien van Nederlandsch Indië ongewijzigd blijft. Zij heeft reeds eer der uitdrukking gegeven aan haar interesse bij de handhaving van den status quo en heeft neit de minste bedoeling om in Neder landsch—Indië te intervenieeren noch is van eenigerlei zijde het denkbeeld naar voren ge bracht, dat zij zulks zou doen ten aanzien van Curagao en Aruba. In gezaghebbende kringen in Londen werd vernomen dat ondanks de energieke actie, die reeds is ondernomen door den gouverneur het van essentieel belang wordt geacht, da' aanvullende troepen onmiddellijk Deschik baar zouden zijn om iederen noodtoestam het hoofd te bieden. Het ligt in het voorne men, dat zoodra de Nederlandsche regeerinr ervan overtuigd is, dat de veiligheid volle dig gevestigd is, of zoodra aanvullende Ne derlandsche strijdkrachten beschikbaar zijn in voldoende getale, de Engelsche en Fran- sche troepen terstond zullen worden terugge trokken» Volhouden „Mijn schild ende betrouwen, „Zijt gij, o God, mijn Heer" Men schrijft ons van bevoegde zij de: De Koningin en Hare ministers hebben zich elders moeten vestigen. De mogelijkheid, dat door een plaatselijk minder-gunstig verloop van de krijgsbedrijven onze geliefde Koningin persoonlijk in gevaar zou geraken, is nu althans uitgescha keld. Het bericht van gisteravond heeft ons allen smartelijk getrof fenmaar tegelijkertijd is het voor alle Nederlanders 'n bemoedi gende zekerheid, te weten, dat in de persoon van de Koningin in alle om standigheden ons Nederland behou den blijft. En nu? Wij hebben er, ieder op onze post, aan en achter het front, voor te zorgen, dal wij in enkele uren dit nieuws hebben verwerkt. De stand van zaken moge onzeker zijn, het zou onjuist en gevaarlijk zijn, uit de reis van de Koningin af te leiden, dat de toestand aanleiding zou geven tot ontmoediging. Integendeel! In de strijd tegen de parachute-troepen heeft de Neder landsche weermacht opmerkelijke successen behaald. Met groote taai heid verzetten onze troepen zich te gen den vijand, die uit het oosten optrekt Volhouden! Dat is het parool. De vijand is sterk, doch sterk zijn ook onze bondgenooten, van wie wij mogen verwachten, dat zij volledig steunen. En sterk zijn wij zelf. Sterk js de eendracht, die de over- groote meerderheid van ons volk aaneengesmeed houdt. Sterk door het geloof aan de recht matigheid van de zaak, waarvoor wij strijden. Sterk, zooals onze voorvaderen het waren, toen zij in niet minder zwaren strijd de Nederlandsche vrii heid vestigden. „Mijn schild ende betrouwen „Zijt gij, o God, mijn Heer." Het Nederlandsche opperbevel deelt mede: In een kleine sector van de Grebbelinie heelt de vijand terrein gewonnen, dat door ons gedeeltelijk werd heroverd, doch na her nieuwde Duitsche aanvallen neit behouden is. In de noordelijke provinciën heeft de vijand zich vastgezet en de kust van het IJsselmeer en van de Waddenzee bereikt. In het zuidelijk deel van de stad Rotter dam bieden de aldaar aanwezige Duitsche afdeelingen hardnekkigen weerstand. Waal haven zeil is echter door artillerievuur to taal vernield, zoodat het niet meer als lan dingsterrein door den vijand kan worden ge bruikt. De in de Langstraat (Noord-Brabant) ge melde Duitsche troepen hebben de Moerdijk- brug weten te bereiken en hebben deze brug overschreden. Verschillende eenheden van het leger en van de Koninklijke Marine hebben door hun heldhaftig gedrag de beste tradities van ona volk, die zich mede weerspiegelen ln de vastberaden houding van de burgert), beves tigd. Volgens de verklaringen van een gevan gen genomen Duitschen vlieger-officier heb ben de Duitsche luchtstrijdkrachten in Ne derland» groote verliezen geleden tengevolge van het uitstekende schieten van onze lucht doelartillerie. Ondanks de groote Duitsche overmacht in de lucht hebben onze luchtstrijdkrachten met zeldzame heldhaftigheid, voor den vijand belangrijke, objecten gebombar deerd. In het binnenland zijn slechts op een en kele plaats parachutisten geland, deze zijn echter onschadelijk gemaakt. Enkele Duit schers. die den eerste dag van den oorlog ge. daald waren, zwerven rond. Zij worden op gejaagd en vernietigd. Eenigen van hen had den een paar autobussen bemachtigd en voerden daarin Nederlandsche burgers me de. De Duitschers werden door onze pantser wagens buiten gevecht gesteld. Duitsche troepen schijnen in Nederland niet zonder dekking van Nederlandsche militairen of burgers te kunnen vechten. De tactiek van generaal Keitel, de Duit sche opperbevelhebber, wordt door de snelle opmarsch in Brabant duidelijk, zegt een Engelsch legerbericht. De Duitschers zetten er alle® op om een wig te drijven tusschen de Nederlandsche en Belgische legers en hebben bovendien blijkbaar hun zinnen gezet op de haven van Rotterdam, waar zij met grooten spoed op aanrukken. Het Fransche legerbertcht luidt: De Duitsche troepen hebben Maandag hun massa-aanvallen zoowel in Nederland als in België voortgezet In Nederland hebbert zij terreinwinst geboekt ten Zuiden van de loop der Maas. In België hebben Fransche tegenaanval len met tanks in het gebied van St. Truien den vijand zware verliezen toegebracht. Vooral in de Ardennen waren de Duitsche aanvallen zeer krachtig. Zij zijn hier op gerukt Onze afdeelingen cavalerie hebben zich op de Maas teruggetrokken, nadat zij hun taak om den opmarsch van den vijand te vertragen hadden vervuld. De vijand heeft voor een deel de loop van de rivier, bereikt. Krachtigen druk oefende de vijand uit op Longwy. Zijn aanvallen werden te ruggeslagen, evenals de aanvallen ten Oos ten van de Moezel en in het Saai-gebied. Van den Rijn valt niets te melden. De bombardementsvliegtuigen van de ge allieerden en van den vijand hebben hun actie tot steun van de troepen te velde voortgezet en kolonnes van den vijand aangevallen. Vijftien vijandelijke toestellen werden neergeschoten. Op de achterwaarts gelegen linies heeft de actie van de vijan delijke luchtmacht uit militair oogpunt slechts schade aan weinig belangrijke doe len aangericht. Geen illusies. De bijzondere correspondent van Reuter bij het Britsche leger in België schrijft, dat het Britsche leger zich geen illusies maakt over den harden strijd welke het zal moe ten voeren. De plannen, welke gereed lagen voor het £eval van een Duitschen inval in België, zijn zonder wrijving afgewerkt. De Duitsche troepen hebben de Belgische linies op één punt doorbroken. Zij zijn door deze bres getrokken en zijn hierachter uit gezwermd. Hier hebben de Duitschers hun grootste kracht samengetrokken. De man nen. die zich tegen hen verzetten worden van den grond en uit de Jucht gebombar deerd. Dorpen en alle soort van mensche- lijke woningen worden platgescho ten en talrijke burgers zijn gedood. Twee factoren van aanmoediging voor de geallieerden zijn de succesvolle operaties van de Britsche luchtmacht, welke tot gis terenochtend zeker 68 Duitsche vliegtuigen had vernield en vermoedelijk nog 25 ande ren omdaag heeft geschoten, en op de tweede plaats de schitterende organisatie, welke het Britsche leger in staat stelde over de grens te snellen en zijn plaats aan het Belgische front in te nemen. De voornaamste Duitsche aanval is tot ont wikkeling gekomen in de verwachte richting nl. tusschen de Belgische en Nederlandsche legers in in een poging om deze beide te scheiden. De Duitsche druk is het zwaarst in de buurt van Maastricht. Er zijn belangrijke aanwijzingen die niet noodzakelijk van militairen aard zijn dat Duitschland alles op het spel zet met zijn groote offensief in de lage landen. In de geschiedenis heeft Duitschland altijd zijn volle kracht gegeven in den aanvankelijken slag en het schijnt thans op gelijke wijze te handelen. Het is be kend. dat de Duitsche strijdkrachten, die in het veld gebracht zijn, tegen de lage lan den. sterk zijn, maar het is in dit stadium niet mogelijk haar aantal te ramen. Het publiek kan de Duitsche parachutis ten onderscheiden van geallieerden vliegers die zich door een noodsprong in veiligheid brengen, door het feit. dat uit een geallieerd vliegtuig niet meer dan zes man omlaag kunnen springen. Gewoonlijk werpen de Duitsche machines elk zeventien man uit in enkele minuten. De N.S.B. emblemen overal ver wijderd. Groote belangstelling voor de berichten uit Neder land. De Tweede Pinksterdag in Indië bood in vele opzichten dit jaar het beeld van een nor malen werkdag. Vele regeeringskantoren en andere instellingen waren geheel of wel be perkt "geopend. ten einde zoo spoedig moge lijk alles aan te passen aan de zoo geweldig gewijzigde omstandigheden. Velen, die vrij hadden, trokken naar de haven van Tandjong-Priok, in de hoop daar iets te zien van het transport van geinter- neerden naar het eiland Onrust. Gistermor- zenn zijn weer een achttal Duitschers en Nederlanders (onder laatstgenoemden ook het aangehouden onderhoofd van het kan toor voor scheepvaart) overgebracht naar het eiland Het totaal der geïnterneerden bereikt daar thans bijna de zeshonderd. Hoewel practisch het normale leven in Indië's hoofdstad ongestoord voortgaat, be weegt de nieuwsgierigheid omtrent oorlogs berichten uit Nederland zich in stijgende lijn Een frappant voorbeeld hiervan was iemand die naar het publiek lokaal ging met mede neming van zijn radio-toestel, dat hij daar inschakelde om geen enkel bericht te mis sen. Het gebouw van de N.S.B. is ontdaan van elk kenmerk, waaruit kan blijken dat deze beweging daar was gevestigd. Van het gebouw van de Deutscher Verein wapperen fier twee Nederlandsche vlaggen, terwijl boven den ingang het portret van H.M. de Koningin prijkt. De aanduiding „Deutsche® Haus" is van den gevel verwijderd. „De Koningin goed". was altijd zoo Uit het binnenland komen berichten dat de eenvoudige bevolking op het platteland geen geloof kan hechten aan de gebeurte nissen welke in het moederland voorvallen. Zij stellen zich daarbij op het standpunt dat in het moederland .t.och de Koningin woont, die altijd zoo goed is geweest". In alle inheemsche bedehuizen, wordt el ke avond een extra avondgebed opgezonden tot heil van de Koningin en het Nederland sche volk. Woede tegen de N.SJ. Zaterdagmorgen drongen te Bandoeng cir ca 400 opgewonden scholieren het kring huis van de N.S B binnen. Zij richtten hier groote vernieling aan. waarna een vuur ge stookt werd van stoelen, tafels, boeken en portretten. Gistermiddag moesten politie en militairen opnieuw ingrijpen, daar eenzelfde poging gedaan werd bij een N.S.B.-boekhandel en bij het Nationaal Weekblad. De gebouwen worden thans bewaakt en alle teekens, we'ke deze kenmerken als be- hoorende tot de N.S.B.. zijn verwijderd. Fonds tot steun. Enkele groote bladen hebben een fonds tot steun aan het Moederland gevormd. De gif ten stroomen rijkelijk toe.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1