Slot op den mond! Essen gebombardeerd? De maatregelen in het strijdgebied Briefkaarten mogen weer verzonden worden Maximumprijzen voor aardappelen Rantsoeneering in België Duitsche aanvallen op vluchtelingen Vaficaan verontwaardigd Klein oorlogskabinet in Engeland Hongarije roept lichtingen op Evacuatie naar Engeland Groote Chineesche overwinning Rede Roosevelt brandalarm Telegrammenstroom naar het Witte Huis Geëvacueerden uit Nederland in Engeland aangekomen EEN BOM OP AMSTERDAM Zuinig met gas en electriciteit De beurs blijft gesloten Scheepsramp voor IJmuiden Nu geen koudkleum meer Giro overschrijving niet beperkt De kostwinnersvergoeding 's Nachts geen scheepvaart op het IJsselmeer Rooscvclt breidt gebied H,eutraliteitswet uit Afweer repen parachutisten in Engeland Blijft Italië neutraal* Italië toornt over Engelsch- Fransche zee-controle Felle taal der Britsche arbeiders Bloed en zwoegen Niet meer 's avonds bniten! hi de streken van ons land, welke thans tot strijdgebied geworden zijn. en ook in de groote steden heeft het militaire gezag ver schillende maatregelen ter beveiliging van de burgerbevolking genomen. In de streek be oosten de lijn AmsterdamZundert en in het overige deel van de provincie Noordbrabant is het verboden zich na 8 uur 's avonds en voor 8 uur 's morgens op den openbaren weg te begeven. In Rotterdam en Den Haag geldt dit van 8 uur 's avonds tot 7 uur "s morgens. Gedu rende dat tijdsverloop moeten de ramen ge sloten worden gehouden. In Den Haag mag men niet op den openbaren weg blijven staan en samenscholingen van drie en meer personen zijn verboden. In Amsterdam Yijdt de laatste tram om half tien 's avonds. Zui nigheid met drinkwater wordt in do hoofd stad speciaal aanbevolen. Meer bewegingsvrijheid voor Duitscheis. anaf 1 i Mei a.s. is het vrouwen en kinde ren van Duitschers, woonachtig te Amster dam, wederom toegestaan hunne woningen te. verlaten. in noodgevallen kunnen mannelijke Duit schers, woonachtig te Amsterdam voor zoo ver niet ondersteund door comités, voor be spreking van hulp bij regeling hunner finan ciecle aangelegenheden, zich bij een officiee- le instructie vervoegen. Alleen in de Nodcrlandsche taal. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht deelt mede: Tot nader order wordt het verzenden en bezorgen van briefkaarten, duidelijk geschre ven in de Nederlandsche laai, en niet bevat tende berichten verband houdende met den oorlogstoestand, weder toegelaten, doch al leen op risico van den afzender. Gisteravond is een uit Nederland komend schip met grootendeels Britsche uitgeweke nen, voornamelijk vrouwen en kinderen, aan boord, aangekomen in een haven van Oost- En ge land. Waarschuwing tegen het ver spreiden van valsche geruchten. Ernstig wordt gewaarschuwd tegen het Verspreiden van valsche geruchten. Het verder vertellen van niet-gecontro- leerde alarmeerende geruchten dient met aile kracht te worden tegengegaan. Bij liet doorgeven van mededeelingen aan posten en wachten moet steeds worden aangegeven wie het bevel gaf deze mede- deeling te doen. De bewakingstroepen moeten nauw samen werken met rijks, en gemeentepolitie. Op de medewerking van deze organen kan ten volle worden gerekend. De rijks- en gemeentepolitie moet in dit opzicht door de militairen worden be schouwd'en behandeld «als waren zij mili tairen. In het oentrum. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur heeft voor de eerste maal een Duitsche bommen werper een bom op het centrum van Am sterdam laten vallen. De bom sloeg in het perceel, gelegen hoek Heerengracht en Blauwburgwal. Minder dan de helft van het normale gebruik. De regeering doet een dringend beroep op de bevolking om onder de huidige omstan digheden de uiterste zuinigheid te betrach ten met gas en electriciteit. Een ieder zorge flgvoor. dat slechts in de zeer noodzakelijke gevallen wordt gebruik gemaakt van gas en electriciteit. Voor particulieren geldt, dat hun verbruik zoowel van gas als electriciteit minder moet bedragen dan 50 procent van hun verbruik in dit jaargetijde. Ook hel verbruik van niet-particulieren moet zoo veel mogelijk worden beperkt. Colleges gestaakt. De regeeringspersdienst meldt: Bij besluit van den minister van financiën van gisteren, blijft de effectenbeurs te Am sterdam tot nadeie aankondiging besloten.. B. en W. van Amsterdam maken bekend. (jq,t de beurs van koophandel en de koren beurs van Amsterdam tot nadere aankondi ging niet zullen worden gehouden. De rector magnificus der universiteit van Amsterdam deelt mede. dat de colleges tot nader aankondiging zijn gestaakt. De beslissing betreffende het afnemen van examen wordt aan de betrokken examen commissie overgelaten. In overleg met de promotoren zal er naar worden gestreefd de promoties voor zoover mogelijk te laten plaats vinden. „VAN RENSSELAER" OP EEN MIJN GELOOPEN. Eenige personen vermist. De ka pitein overleden. De directie der K.N.S.M. deelt ons mede, dat liet stoomschip „Van Rensselaer" bij het verlaten van de haven van IJmuiden gister nacht op een mijn geloopen is. Van de 150 zich aan lioord bevinden (je personen worden vijf personen vermist, n.1. van de bemanning twee, de lampenist P. Wijnberg uit Hollum en de bediende J. H. G. Koets. Van de passagiers worden vermist de heer Fredericx James W. Popham, een Britsch onderdaan en de heer Jan Vlieger niet een dochtertje. Zijn vrouw en andere dochtertje zijn gered Bovendien is de kapitein F. J. Haasters tij dens liet leiden van de redding door een hartverlamming getroffen en overleden. Van de 144 geredden bevinden zich twee geredde passagiers in het Sint Anthoni zie kenhuis te IJmuiden. n.1. de heer Franl Dodd (Britsch onderdaan) en mevrouw Vio let H. Cusworth, en drie leden van de be manning n.1. M. Verdel (Olieman), H. W. Veelbehr (stuurmansleerling) en de olieman J. M. A. Schoop. De geredden zijn voor hot meerendeel via Haarlem naar Amsterdam onderweg, onder geleide van K. N. S. M.-employes. Twee vermisten te Zandvoort aangekomen. De lieer J. Vlieger en zijn dochtertje, di' tot de vermisten van het stoomschip „Van Rensselaer" zouden behooren, welk schip in den afgeloopen nacht bij het verlaten van de haven van IJmuiden op een mijn is geloo- pen, zijn gistermiddag in Zandvoort aange komen. Geen brandstoffen voor verwar mingsdoeleinden. Blijkens een mededeeling van den minis ter van handel, nijverheid en scheepvaart is het verboden, brandstoffen, mot inbe grip van alle oliën, benzine of benzol, te koopen, te verkoopen of af te leveren, voor zoover deze bestemd zijn voor verwarming van vertrekken en localiteiten. Overigens ook de girodienst on der het moratorium. De bepalingen van het besluit waarbij het geldverkeer aan banden is gelegd, het z.g. bankmoratorium dus, zijn ook van toepas sing op den postcheque en giro-dienst en de gemeentelijke girodiensten. De uitbetaling van cheques, getrokken op deze diensten, die liet hoogste der na te noemen bedragen van f 50.per week of 3 per maand van het met ingang van 10 Mei 1940 bestaande tegoed te boven gaan, kan worden gewei gerd. Giro-overschrijvingen van de rekening van den eenen rekeninghouder op die van den ander zijn evenwel niet aan de beperkingen van dit besluit onderhevig. Deze kunnen dus, waar de girodienst overigens normaal functionneert, als gewoon plaats vinden, zij het dat de belemmeringen in het postverkeer de berichtgeving van gedane overschrijvin gen kunnen vertragen. Middelerwijl wordt getracht deze belemmeringen zoo spoedig mogelijk uit de weg te ruimen. Aankoop van de telers via de voed- selcommissarissen. De minister van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de aankoop van de aardappelen van de telers plaats heeft dooi de provinciale voedselcommissarissen in sa menwerking met den georganiseerden han del. De verkoop in de steden wordt geor ganiseerd door de gemeentebesturen in sa menwerking met den plaatselijken aardap- pelhandel. De maximumprijzen worden wekelijks vastgesteld. Zij liedragen voor de week van 13 tot 18 Mei 1940: 1. Voor de Zeeuwsche bonte, Zeeuwsche blauwe, Roode Star en Furore van klei grond voor den consument: 7V2 ct. per kilo, afgehaald, 8Vz ct. per kilo thuisbezorgd. 2. Voor de soorten Eigenheimers en Be velander en daarmede gelijk te stellen soor ten: resp. 7 cent per Kg. indien afgehaald van de winkel, 8 cent per Kg. indien thuis bezorgd. 3. Voor de soorten Alpha, Bintje, Indu strie en daarmede gelijk te stellen soorten, resp. 6 cent per Kg., indien afgehaald van de winkel, 7 cent per Kg. indien thuis be zorgd. Alleen uitbetalingen ter gemeente secretarie. Kostwinnersvergoedingen voor zoover de ze tot dusver uitbetaald werden door de zorg van militaire autoriteiten, worden voortaan uitbetaald door den burgemeester. Dit geschiedt ook van den thans verstre ken termijn, indien het voor den burge meester aannemelijk is, dat het gezin de zen termijn niet door de zorg van de mili taire autoriteiten heeft ontvangen. Vergoeding genietende personen dienen zich tot het verkrijgen van uitbetaling van vergoeding te wenden tot de gemeente-secre tarie. bureau voor militaire zaken. De be schikking. waarbij vergoeding wordt toege kend moet daarbij worden .vertoond» Van heden af is alle scheepvaart op het IJsselmeer tusschen zonsondergang en zons opkomst verboden. Zij, die hier van afwijken stellen zich aan lijfsgevaar bloot. In geheel België zijn Zaterdag rantsoenee- ringsmaatregelen ingevoerd. Deze hebben be trekking op brood, koffie, aardappelen, zeep en tafelolie. Bovendien is bij ministerieel de creet de prijs van eerste levensbehoeften vast gesteld. President Roosevelt heeft de neutraliteits- wet ook van toepassing verklaard op Bel gië, Nederland en Luxemburg. Churchill roept alle krachten op en rekent na zwaren strijd op de overwinning. Een speciaal getraind corps ge vormd. De „Sunday Graphie" meldt, dat in Enge land een speciaal getraind corps van elite troepen gevormd is om zich te kenren tegen eventueele parachute-troepen. De opleiding van deze troepen is reeds sinds eenige maanden gaande. In het gehee- le land zijn vrijwilligers opgeroepen om even tueele vijandelijke landingen te verhinderen. De bescherming der vliegvelden is aan zienlijk versterkt. Dc kustwacht waakt dag en nacht. Pa trouilles per rijwiel en motorrijwiel, gewa pend met machinegeweren, trekken door het geheele land. Sinds Zaterdag worden auto lijders aangehouden om hun papieren te ver toonen. Engeland ontkent De Duitsche omroep heeft gisterenavond beweerd, dat Essen, waar de beroemde wa. penfabrieken van Krupp gelegen zijn, en twee andere steden gebombardeerd zijn door geallieerde vliegtuigen. Van gezaghebbende zijde in Londen wordt verklaard, dat de stad Essen nóch gisteravond nóch eergisteravond onder de doelwitten was welke werden aangevallen door de Royal Airforce. De Duitsche bewe ringen. dat de stad gebombardeerd werd, lierusten dus op onwaarheid. De speciale correspondent van Reuter bij de Engelsche strijdkrachten in Frankrijk, meldt: Van ooggetuigen, die beschouwd worden als onkreukbaar, verneem ik twee voorbeel den van Duitsche oorlogsmethoden. In het eerste geval vlogen verscheidene Duitsche vliegtuigen vlak over de daken van een groote Belgische stad en richtten machine geweervuur op een van de voornaamste straten. In het tweede geval wierpen twee Duitsche vliegtuigen een bom vóór drie particuliere auto's met vluchtelingen op een landweg. De auto's stopten en de Duit sche vliegers doken omlaag en bezaaiden hen met machinegeweërkogels. Gemeld wordt, dat de Duitsche vliegeniers opdracht zouden hebben ontvangen de vluchtelingen zooveel mogelijk last te ver oorzaken, teneinde de opmarsch der Belgi- sche troepen te bemoeilijken. Meedoogenlooze en wettelooze manier van oorlogvoeren, schrijft het blad over Duitsche in val. De „Osservatore Romano" het officieel or gaan van het Vaticaan, schrijft over de held haftige houding van België, Nederland en Luxemburg tegenover den Duitschen inval. In deze overweldiging ziet het blad duidelijk het bewijs, dat de totale oorlog, zooals deze door Duitschland is ontketend, duidelijk het karakter draagt van een meedoogenioozen uitroeingsoorlog. terwijl tegelijkertijd de oor log geheel buiten de wet geplaatst is. Het blad constateert, tevens een dorde en geheel nieuw type van verkrachting van het oor logsrecht, dat zijn intrede deed met het mis bruiken van andere uniformen, wat nadruk kelijk verboden is door de conventie van Den Haag. Een regeering van vijf. Cham- berlain op het tweede plan. Ten aanzien van de nieuwe regeering in Engeland, gevormd na het aftreden van Chamberlain wordt officieel meegedeeld, dat de volgende kabinetsaanstellingcn zijn verricht: Churchill;.Eerste minister en minister van defensie. Chamberlain: lord president of the courn cil. Attlee: Lord grootzegelbewaarder. Lord Iialifax: Minister van buitenlandsche zaken. Greenwood: minister zonder portefeuille. Churchill. Chamberlain, Attlee en Green wood zijn lid van het oorlogskabinet. De vol« gende regeeringsleden hebben geen zitting in het oorlogskabinet: Alexandcr. eerste lord der admiraliteit. Eden: staatssecretaris voor oorlog. Archibald Sinclair: staatssecretaris voor luchtvaart. Officieel geen troepenconcentra< ties. Van officieele zijde wordt bevestigd, dat verscheidene lichtingen reservisten, voor liet meerendeel afkomstig uit Opper-Hongarije en Sub-Karpathie. opgeroepen zijn in de ge* bieden van Noord Hongarije voor de gebrul* kelijke veldoefeningen in dit jaargetijde. Men verduidelijkt, dat het niet om feitelijke troepenconcentraties gaat. Het Britsche ministerie van gezondheid heeft medegedeeld, dat het hoopt in staat te zijn vluchtelingen uit België en Nederland onder te brengen in Lancashire, Gheshir®, AV estriding, Cardiff en Swansea. Particulier advies zou daarop wijzen. oordat het Italiaansche mailschip „Rex. Zaterdagmiddag van New York vertrok heeft de algemeene manager der Italiaan" sche scheepvaartlijn, Italo Verrando, ver klaard, dat hij particuliere adviezen had ont vangen uit Rome, welke hem „verzekerden dat Italië niet in den oorlog zouden treded< aldus meldt het agentschap Dow Jonefc 150.000 man Japansche troepen omsingeld. De Chineesche troepen melden, dat zij een Japansch leger van 150.000 man bezig zijn te vernietigen. De ontvangen telegrammen hou den in, dat zeven Japansche divisies, die op gerukt zijn in de vlakten ten oosten van Siangyang aan de rivier Han ten Noord westen van Hankau, in een val zijn geloopen Terwijl de Japanneezen in vier colonnes convergeerend op Siangyang aanrukten, uit het Zuiden en Zuidoosten trokken de Chinee sche strijdkrachten langzaam terug naar he' Noorden, terwijl andere Chineesche detache meuten zich een weg baanden langs de bei de flanken der Japansche troepen. Zoodra d( Japansche colonnes bijeengekomen warer nabij Tsapyang, zetten de Chineezen een ai gemeen tegenoffensief in, waarin ijn, naai gemeld wordt, belangrijke posities herover den en den Japanlffeezen verliezen van 20.00C man toebrachten. De Chineesche telegram men voegen hieraan toe. dat de Japanneezen thans trachten zich los te maken en zich te rug te slaan naar hun bases nabij de spoor lijn PeipingHankau. De Chineezen zouden reeds 52 Japansche stukken veldgeschut, 64 tanks en 323 vracht wagens hebben buitgemaakt. Ontkenning. De Japansche militaire woordvoerder te Sjanghai heeft ontkend, dat de Chineezen een groote overwinning zouden hebben be haald bij Hankau, zooais zij hebben beweerd Hij gaf evenwei geen nadere inlichtingen over den strijd, terwijl dë Chineezen daar entegen zeer naukeurig zijn in hun opgaven yan plaats en tijd. Pers pleit voor uitbreiding be wapening. Welk effect ook beoogd was door de Vrij dagavond door Roosevelt uitgesproken rede, in breede kringen wordt zij uitgelegd door het gewone Amerikaansche publiek als aan te kondigen, dat Amerika eventueel aan den oorlog moet deelnemen. De Duitsche aanval op de Lage Landen schijnt het ten slotte voor het algemeene publiek duidelijk te heb ben gemaakt, dat Chamberlain's beschrijving van Hitier dichter bij de waarheid staat dan het tevoren begreep. De rede van Roosevelt is daarom als een brandalarm gekomen. In de pers is daardoor de eensgezoude eisch naar voren gekomen tot steeds toene mende bewapeningen, welke eisch, hetgeen veelbeteekenend is. mede omvat'top de been brengen van veel meer troepen. De avond bladen schreven: „We doen verstandiger ons ruim te verzekeren en terstond te bewape nen". De „Times Herald" bepleit krachtig een snelle uitbreiding in omvang van het marine luchtwapen. Het blad voegt hieraan toe: „Wij gelooven, dat het leger snel moet wor den uitgebreid van het huidige peil van 165.000 man tot op zijn minst een millioen. De snelheid en doeltreffendheid, waarmede het Geallieerde leger oprukt in België en Nederland, tezamen met het Engelsche optre den ter zee en in de lucht, heeft hier een uit stekenden indruk gemaakt. Herhaaldelijk hoort men als commentaar zeggen: „Dit gaat wat anders worden dan Noorwegen", Er is een officieel document gepubliceerd dat, aldus Stefani. den diepsten indruk heeft gewekt in geheel Italië, n). een zeer lang en uiterst gedetailleerd rapport van den gevolmach.igden minister Luca Pietro-Mar- chi, den chef van het bureau „Economische Zaken", van liet ministerie van Buitenland sche Zaken. Het document geeft een uiteen zetting van den ernst der schade, die de Ita liaansche economie sedert het begin van den oorlog heeft oudergaan en nog ondergaat door de Engelseh-Fransche controle ter zee en de „uiterst willekeurige toepassing" daar van. Het rapport eindigt met te zeggen, dal de aangehaalde feiten voldoende zullen zijn om een denkbeeld te geven van dc schade, die voor de nationale' huishouding voort vloeit uit de controle en haar werkwijze, die buiten het bestuurstechnischc terrein uit gaat en aspecten en ontwikkelingen van ge heel ander belang aanneemt. 90 instemming. Roosevelt is „bevredigd" door de reactie, die zijn redevoering van Vrijdagavond heeft gewekt, zoo heeft de perssecretaris Van den president, Stephen Early, heden verklaard. De rede, zoo zeide hij, heeft vele duizenden telegrammen naar het Witte Huis doen stroo men. Negen van (ie tien luiden gunstig. De overige 10 procent luiden ten gunste van „vrede tot iederen prijs". Early voegde hieraan toe, dat dc telegram men uit alle doelen van het land binnen stroomen. Onverzoenlijke haat tegen Hitier. Een der leiders van de Labouroppositie, Hugh Dalton, heeft volgens Reuter, in een rede op het partij congres te Bournemouth verklaard, dat de partij dep strijd tegen „Ilit- lcr en zijn bende" ten einde wil brengen. Ver- {for. zejde, lojj. 4at .het Duitschq, volk kan hel pen den oorlog te liekorten. Indien zij Hit- Ier den nek om willen draaien, zal het ons de moeite besparen dit te doen, doch deze nek zal omgedraaid worden. Dalton spoorde het Duitsche volk aan te muiten, te sabotee- ren en de officieren dood te schieten. LANGE MAANDEN VAN LEED EN STRIJD LIGGEN VOOR ONS Het Lagerhuis is gisteren onverwacht bij eengekomen om den nieuwen premier, cnui chili de gelegenheid te geven voor een on - moeting van het lagerhuis met zijn oorlogs- kabinet. Toon Churchill voor de eerste maal als premier binnenkwam, werd er luide ge juicht, hetgeen herhaald wer*ï,toel?.,, berlain binnenkwam en naast Churchill ging zitten. Ook toen Churchill opstond om het woord te voeren, werd hij luide toegejuich In zijn rede zeide de nieuwe minister-pre sident o.a.: Wij bevinden ons in de voorbereidende oogenblikken van een der grootste veldsla gen in de geschiedenis. Wij zijn in actie op vele andere punten in Noorwegen en Ne derland en wij moeten voorbereid zijn in ae Middellandsche Zee. De Luchtsinjd duurt voort en in het binnenland moeten vele v ooi bereidingen worden getroffen. Oorlog en niets dan oorlog. Ik zeg het Huis, zooals ik gezegd heb tegen de ministers, die in de regeering zitting hebben genomen: Ik heb niets anders aan te bieden dan bloed en zwoegen, tranen en zweet". Wij hebben niets anders voor ons dan een beproeving van den meest smartelijken aard. Wij hebben voor ons vele lange maan den van leed en strijd. Gij vraagt wat onze politiek is? Ik wil zeggen, dat dit is oorlog te voeren. (Toe juichingen). Oorlog te land, ter zee en in de lucht, oorlog met al ons vermogen en niet alle kracht, die God ons kan geven en oorlog voeren tegen een monsterachtige ty- rannie, die nooit is overtroffen in haar duistere en bedroevende reeks van menschelijke misdaden. Wanneer gij vraagt wat ons doel is, kan ik in één woord antwoorden, het is de over winning, Ons doel is de overwinning ten koste van alles, de overwinning ondanks alle terreur, de overwinning, hoe lang en zwaar de weg ook moge zijn, want zonder overwinning is er geen verder leven. Laat men zich daarvan bewust zijn, geen verder leven voor het Britsche Rijk, geen verder leven voor alles waarvoor het Britsche rijk is opgetreden, geen verder leven voor den dang en de impuls de tijdperken gedurende welke de menschheid zich zal voortbewegen naar haar doel. Ik aanvaard mijn taak met veerkracht en hoop (toejuichingen) ik voel de zekerheid, dat niet veroorloofd zal worden, dat onze zaak onder de menschen zal falen. Ik voel mij op dit oogenblik gerechtigd de hulp van allen op te eischen en ik zeg: „komt laat ons tezamen voorwaarts gaan met onze vereenigde kracht". Toen Churchill deze rede uitgesproken had, weerklonk luid gejuich.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2