Anti-Engeische ineiMenjn Rome Chr. Onderwijs Den Heider LEGITIMATIEFOTO'S succes is mmm ik bericht! JUTTERTIES Jb. Kïljan Fa.ROOZEKRM Verraderlijk optreden De bres in de Belgische verdedigingslinie Advertentiën INBRAAK- Betrekkingen Te koop Japan is ongerust Eensgezind achter de Britsche regeering Belaische vluchtelingen in Frankrijk Salon MANSHANDEN VERZEKERING „BE VA" WITGOEDEREN F«- NEZELS Wenscht U een Taxi? SANDERS E, Aangifte van leerlingen voor de Chr. Scholen De Heldersche Bakkerspatroons maken het geachte publiek bekend, dat in verband met genomen maatregelen der Meelfabrieken, wij genoodzaakt zijn het Brood uitsluitend contant te leveren. Laat weg halen Uw Kachel en schoonmaken Uw Haard. Een verstandige vrouw aangeboden aangeboden Binnenland wordt gezuiverd Nederlandsch goud naar ENGELAND Telegrammen tusschen de Staatshoofden Veel Duitsche scheepsruimte in beslag genomen EEN STORTVLOED! Wacht voor de Britsche en Fran- sche legatiegebouwen. Aanplakbiljetten, die Vrijdagavond in Ro- j,ie verschenen zijn, verklaren, dat Groot- pritannië een verwijfde natie is. Zaterdag avond werd hun aantal grooter, maar een zeker aantal was afgescheurd. Deze aanplakbiljetten hebben reeds een in cident veroorzaakt, waarbij Engelsche onder danen zijn betrokken. Gisterochtend begon een Engelschman, die buiten zijn hotel een dergelijk biljet aangeplakt vond, dit er af te halen, met de bedoeling het als souvenir te bewaren. De Engelschmand en drie vrien den n.1. een tweede Engelschman, een En gelsche vrouw en een Amerikaan werden aangevallen door zwarthemden en achter volgd tot in het hotel, waar de directeur zelf ook aangevallen werd De Engelsch^, -gezant sir Noel Charles, arriveerde en trachtte den vrede te herstellen.' Toen Charles naar zijn auto terugkeerde, welke gekenmerkt was als diplomatieke wagen, en die voorzien was van de Engelsche vlag, bevond hij, dat een soortgelijk aanplakbiljet er op was geplakt. Charles stelde zich telefonisch in verbinding jnet het Italiaansche ministerie van buiten iandsche zaken, waarop onmiddellijk een ambtenaar arriveerde. De zwarthemden ver wijderden toen het aanplakbiljet van den auto en het incident was geëindigd. Blad van het Vaticaan verbrand. Eün andere uiting van het extreme deel der fascistische beweging bestond in het verbranden van exemplaren van het Y'ati- caansche orgaan „Osservatore Romano". Dit feit heeft zich gisteravond voorgedaan bui ten het voornaamste spoorwegstation van Rome. De bladen waren in beslag genomen fin een naburige kiosk. De verspreiding van de „Osservatore Romano" is ook beperkt door optreden van geheimzinnige personen, die pakken kranten opkoopen, wanneer ze bij de kiosken komen. De fascistische pers publiceert de boodschap van koning George aan de Belgische en Xederlandsche souve- reinen. maar maakt geen melding van de boodschap van president Roosevelt aan ko ning Leopold. Wachten bij de legatiegebouwen versterkt De wachten rond de Britsche en Fransche ambassades te Rome zijn gisteren versterkt met enkele politiemannen en een half dozijn soldaten. Er zijn geen betoogingen gehouden. Ook de wacht voor het Britsche consulaat iwerd versterkt. De vijandige toon van de Italiaansche pers hooft eenige angst gewekt onder de kleine Britsche kolonie en het Britsche consulaat heeft hen, die slechts als toeristen of op doorreis in Italië vertoeven, aangeraden on middellijk te vertrekken. De Engelschen die in llome wonen, werd niet afgeraden te ver trekken. Aanplakbiljetten op. de muren en door de conducteurs in de bussen uitgereikte blaad jes, pogen de anti-.Britsche gevoelens van de bevolking op te warmen, doch dit doel wordt niet bereikt. De intimidatie van verkoopers en koopers van het blad van het Vatikaan Os servatore Romano neemt toe. De Italiaansche pers keert zich scherp tegen de contrabande controle van de geallieerden. In een Zondag gehouden radiorede gaf de Belgische premier „Pierlot" een uiteenzet ting gegeven van den toestand. Deze verklaring is gedeeltelijk reeds weer door de feiten achterhaald, doch enkele mar kante bijzonderheden over de eerste oorlogs daden zijn nog steeds van groote actualiteit. De dag van Vrijdag was verloopen, zonder dat de vijand ergens in belangrijke maie 'iaci kunnen doordringen op ons gebied, aldus de minister-president. Overal vervulden de vernielingen nabij de grenzen hun rol en stuitten zij voor het oo- genblik zijn opmarsch. Hier en daar echtei werd een eerste contact gevestigd tusschen vooruitgeschoven elementen. De dag van Zaterdag, werd bekenmerkt door een reeks van gebeurtenissen. In het noorden van het Albertkanaal slaagde de vijand er in deze waterlinie te overschrijden. Dit ten deed zich op de volgende wijze voor: de ot- licier, die tot taak had op het vastgestelde oogenblik de twee bruggen, die het dichtst lig gen bij de Enclave van Maastricht, te doen vernielen, werd gedood door een vliegtuig bom op het oogenblik, waarop de aan\a op het punt stond los te breken. Hieruit ontstond van den kant dergenen, die de vernieling moesten uitvoeren, eenige vertraging in het nemen van het besluit en in dien tijd werden de bruggen bezet en overschreden door vijandelijke gemotori seerde elementen. Later drong een olftcier door de Duitsche linies en slaagde er in dj de ontploffingskamer te konven van een deze bruggen. Hii liet zich zelf met de brug in de lucht vliegen en offerde aldus heldhaftig zijn leven op voor de vervulling van zijn plicht. De vijand, die bleef binnendringen over de intact gebleven brug, viel de ver gingstroepon aan. waarbij hij enorme mas sa's tanks en vliegtuigen in den stript wierp Ondanks den hardnekkigen weerstand on zer troepen, slaagde de vijand er in op rukken. In den loop van den middag werct een tegenaanval ingezet door gemoton se de eenheden en door onze luchtmacht a den vijand ernstige verliezen toebrachten. Zij konden zijn opmarsch echter met vei- tragen. Gedurende dezen tijd had de bevel voering alle schikkingen getroffen wetse de toestand gebood. Do intact gebleven brug bleek echter een leelijke bres in de Belgische linie fe vormen, zoodat de Duitschers gelegenheid kregen hun troepenmacht te ontplooien. Voor verdere bijzonderheden over de ge- T""n de legerberichten. Nu Engeland West-Indië bezet. Ook vrees voor Oost-Indië. wor?pe<inSflet Jaf>aPsche Persbureau Domei wordt n breede kringen aandacht gewijd we? ï™iP .*richt uit Londen, volgens hot- sche eenheden' na de Nederland- STaTH™? ,e hebben geraadpleegd, troe- hebben op Curacao en Aruba In .Nederlandsch West-Indië, omdat dergelijke stappen klaarblijkelijk ingaan te- mnuc n "ee9t van de verklaring der Xeder landsche regeering en die van de Nederland- die.taTokio van Zaterdag, waarin rinn dat de Xederlandsche regee- 1? aanf>od van bescherming door enigerlei vreemde mogendheid ten aanzien van haar koloniale bezittingen van de hand zal wijzen aangezien zij zelf volledig in staat is en voorbereid om de onafhankelijkheid der °IfT;e9.che Kebieden in stand te houden, on geacht de. omstandigheden van het moeder land. Bezorgdheid over Ned.-Indië. De Xederlandsche legatie legde er den na druk op, dat de Gouverneur-Generaal van Xederlandsch-Indië en de gouverneurs in W.-Indië volledige bevoegdheden bezitten om de onder hun jurisdictie vallende gebieden te heheeren en te besturen. Bovendien hebben de door de geallieerden gisteren ondernomen stappen stellig invloed op de kwestie van Ncderlandsch-Indië, ten aanzien waarvan Japan ernstige bezorgdheid gevoelt. Hangen de de ontvangst van officieele berichten, wei geren kringen van liet departement van bui- tenlandsche zaken commentaar te leveren. Autoriteiten van het departement van bui- tenlandsche zaken gevoelen echter groote bezorgdheid over het Londensche persbe richt. De Japansche dagbladen spreken de mce- ning uit, dat de Japanncezen een dergelijke verandering betreffende de redevoering als manifestatie van het Xederlandsche voorne men om Nederlandsch-Indië in het Europee- sclie conflict te werpen, niet over het hoofd kunnen zien. üp goed gezag kan hierbij, volgens het A.XT.P. worden aangeteekend, dat de status- quo van Xederlandsch-Indië, evenals trou wens van Suriname en Curagao, ook nu het Koninkrijk der Nederlanden in den oorlog betrokken is, ongewijzigd gehandhaafd blijft. Het feit, dat het Koninkrijk der Nederlan den in den oorlog is betrokken, zal zoo werd ons verzekerd geen verandering in de levering van Indische producten aan Ja pan tengevolge hebben.) Motie van vertrouwen met alge. meene stemmen aangenomen. Liberalen en de Labourpartij verklaarden in het Lagerhuis achter de nieuwe regeering te zullen staan. Maxton van de onafhankelijke Labour par tij, verklaarde zich tegen de resolutie door Churchill ingediend, welke in tegenspraak is met geheel zijn politieke overtuiging. Hij keurde het hervormde kabinet niet goed en betreurde, dat de Labour Partij zitting in de regeering had genomen. Maxton wenschte evenwel persoonlijk Chur chill geluk: Niemand kan ontkennen dat hij een persoonlijkheid is en dapper. Spreker voegde hieraan toe: „Ik begin fatalist te worden. Misschien werd op het slagveld van Blenheim (welke slag werd gewonnen door den hertog van Marlhorough, een voorvader van Winston Churchill) bepaald dat Win- ston Churchill minister-president van dit land zou worden." Ten slotte verklaarde nog Lloyd George, ais oudste lid van het huis. dat hij de re solutie zou aanvaarden en hij bood zijn persoonlijke goede wenschen aan zijn ouden vriend, den nieuwen minister-president aan. Hij zeide o.a., „We kenneit Churchills schit terende geestesgaven, zijn onwankelbaren moed en diepe kennis van den oorlog, zijn ervaring bij de operaties en leiding. We zullen dit alles thans noodig hebben. Alle vrienden van vrijheid en menschelijke rechten in de geheele wereld wenschen hem goed geluk. Engeland en het gemeenebest stellen al hun opofferingen ter beschikking. Het Huis heeft vervolgens de resolutie van vertrouwen, welke door den minister president werd ingediend, aangenomen met 381 stemmen. Er werd geen enkele stem tegen de resolutie uitgebracht. De resolutie luidde: Het Huis begroet de vorming van een re geering, die de eensgezinde onwrikbare vastberadenheid der natie vertegenwoordigt, om den oorlog met Duitschland voort te zetten tot aan het zegevierende einde. De „Matin" meldt, dat sinds Zondagavond Fransche verpleegsters op de stations Noord en Oost zich wijden aan het helpen van vrouwen, kinderen en grijsaards, die per trein uit België zijn aangekomen. De Bel gische vluchtelingen verhaalden, hoe zij zijn blootgesteld geweest aan voortdurende lucht bombardementen, welke slachtoffers ge maakt en schade aangericht hebben. Een Brusselsche vrouw vertelde, dat parachutis ten waren neergekomen op het oefenterrein nabij de hoofdstad en dat de Belgische solda ten langdurig strijd met hen geleverd heb ben. Een vluchteling uit Luik \ertelde sta tions gezien te hebben, welke beschadigd waren en treinen, die geleden hadden on der de luchtbombardementen. Niettemin ging de treinenloop door. Alle Belgen gaven uiting aan hun vreugde over de aankomst van de Fransche en Engelsche troepen, die België te hulp komen. De vluchtelingen beschuldigen de Duit sche luchtmacht ervan( dat zij aanvallen ondernemen op weerlooze dorpen en bom men laten vallen op scholen, die vol zijn met kinderen. De luchtalanns waren zoo veelvuldig dat de bewoners geen onder scheid meer konden maken tusschen het be gin en het einde van het alarm. De thans aangekomen vluchtelingen vormen nog slechts een begin, want in speciale treinen wordt een aankomst van Belgen in groote aantallen verwacht. In de Fransche departementen heeft men maatregelen getroffen om de Belgische uit gewekenen op te nemen. Algemeene kennisgeving. Hiermede hebben wij de eer U mede te deelen, dat wfj heden door God verblijd werden met de geboorte van een Dochter, D~NOTHEA, CORXELIA, AXGEMTA. De heer en mevrouw J. W. F. BRUIN- BRUIN LANDMAN'. Violenstraat 4. Den Helder, 11 Mei 1940. ALGEMEENE BE8RAFENISVEREENI6IN6 „DEN HELDER" Uitvoerdir JOH. DARPHORN TROMPSTRAAT 20 Tel. 614 Dames Kapper Heeren Stakman Bossestraat 75 Telefoon 514 voor Inboadela an Koopmansgoederen Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 de BESTE met bovéndien gratis verzekeringspolis. Zijn verkrijgbaar bij den Hoofdvertegenwoordiger WU z(jn altijd goedkoopcr dan ieder ander. Dan naar v. Galenstraat 117 Tel. 467 Opleidingsschool Kolensteeg 2Hoofd A. LEVER. Groen van Prinstererschool Koningstraat: Hoofd S. DE BöCK. Rehobothschool Keizersgracht 93 Hoofd R. DEN HARTOG kan dagelijks geschieden. De leerlingen moeten vóór 1 October 1940 den leeftijd van- 6 jaar hebben bereikt. Aan de opleidingsschool, die opleidt voor Gymnasium, Lyceum en H. B. S., is een cursus voor de Fransche taal verbonden. HET BESTUUR. Laat nu direct een Legitimatie-Foto f\1V. maken. U hebt ze noodig. Ga naar vïWWj Koningstraat 29. 6 stuks f 0.75. als U auto-rijlessen neemt bij de Eerste Heldersche Auto-rijschool TELEF. Garage KORSMAN Kanaalweg 103 O I Ook voor Uw Taxi. HET BESTUUR Elk merk Kachel of Haard wordt gerepareerd. Een uitgebreide sorteering onderdeden houden wij in voorraad. Als nieuw wordt Uw gebruikte Haard door onze Moffel ONAFBRANDBARE LAK - NIEUW PROCÉDÉ! Smederij Telefoon 756 Zwaanstraat Voor SCHILDER, GLAS of BEHANGWERK K. MEIJER, SCHAGENSTRAAT 12 I Telefoon 90S danktoon KEUKENGEREI van K0NINGSTR.II7 TEL.971 DAGMEISJE gevraagd. Adres: Hoofdgracht 3. MEISJE gevraagd, niet beneden 18 jaar, v. g. g. v. Aanm.: Javastraat 90. Te huur net BOVENHUIS, Dijkweg 53, doorl. W.C., electr. Te bevragen D. HEIJKOOP, Keizersgracht 47. In de omstreken van Den Haag is in de afgeloopen dagen een afdeeling van het Xe derlandsche leger beschoten door een groep personen die ten deele in burger, ten deele in Xederlandsche uniformen gekleed waren. Een dergelijk verraderlijk optreden kan niet scherp genoeg worden veroordeeld. Ook voor zoover deze groep uit gelande Duitsche para chutisten bestond, moet worden geconsta teerd, dat deze vijanden er de voorkeur aan geven, van ongeoorloofde vermommingen ge bruik te maken boven het strijden met open visier. Een sergeant-motorrijder, die door 2 als boeren verkleede vijanden werd beschoten, had den tegenwoordigheid van geest zich te laten vallen, als ware hij getroffen. Toen zijn beschieters hem naderden, wist hij hen beiden neer te leggen, evenals een derden man, die kwam toeloopen. Een vierde maak te zich uit een boerderij in de nabijheid uit de voeten. De sergeant trof daar een groote buit aan. Zaterdag hebben te 's-.Gravenhage woon achtigen. van een huis aan de Suezkade uit, getracht naar het centrum van de stad op te rukken Een afdeeling Xederlandsche troepen heeft hen teruggejaagd naar de Suezkade, waar zij zich in het even genoemde huis opnieuw vastzetten. Een van onze pantserwagens heeft dit huis met zijn kanon beschoten, waarna de Duitschers. die nog in leven wa ren, zich hebben overgegeven. Den Haag heeft eenige onaangename da gen doorgebracht, maar de bevolking heeft de vuurproef met glans doorstaan. De duis tere. anti-nationale elementen worden met spoed opgeruimd. Ook in Noord-Holland-Noord en in onze gemeente werden in samenwerking tusschen mililaircn cn politie verschillende personen op wiens loyaliteit men meende niet te kun nen s'aat maken, geïnterneerd, terwijl hier en daar huiszoeking geschiedde. OOK BELANGRIJKE PRODUCTEN VERSCHEEPT. In een persconferentie heeft gistermorgen te Londen de Xederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Klef- fens, kort samengevat, een beeld gegeven van Nederlands krachtigen weerstand, waar bij Z.Exc. den nadruk legde op het feit, dat thans Nederland een deel vormt van de fiankdekking voor Engeland. Na de uiteenzetting van den minister over het optreden der Xederlandsche weermacht te velde bleek duidelijk, dat het aanvanke lijk succes der Ncderlandsche strijdkrachten tegen de Duitsche overweldiging hier een zeer diepen indruk heeft gemaakt. Nadat beiden hun taak hier volbracht heb ben, zullen mr. Van Kleffens en de Xeder landsche minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter, van Londen naar Parijs rei zen, teneinde daar ook een contact te bewer kenstelligen met de Fransche regeering. De stem der Xederlandsche regeering, zoo zeide in de conferentie "mr. v. Kleffens, moet niet gesmoord worden. Daarom zijn wij hier gekomen en gaan wij verder. YVat Nederlandsch-lndië betreft, verklaar den de beide ministers, dat er nog geen nood zaak aanwezig geacht wordt voor interventie van welke mogendheid ook. Deze kwestie is niet aan de orde en zal ook niet worden op geworpen. Minister Van Kleffens deed vervolgens de belangrijke mededeeling, dat de Nederland- sche vlootstrijdkrachten thans samenwerken met de Britsche. Sommige eenheden, zooals o.a. de kruiser „Sumatra", hebben zich reeds naar Engeland begeven. Hij voegde aan zijn verklaringen, volgens de Tel., toe, dat ook producten van belangrijken aard uit Nederland naar Engeland gezonden zijn. De Xederlandsche regeering heeft dade lijk ook maatregelen getroffen, wat den goudvoorraad betreft. Tweederde deel van het Xederlandsche goud is thans reeds in den vreemde. Het resteerende derde deel is nu onderweg. De Paus betuigt zijn deelneming. Tusschen de staatshoofden der thans ver bonden troepen zijn verschillende telegram men gewisseld. Koning George van Engeland heeft een telegram ontvangen van koning Leopold van België. Het telegram heeft den volgenden in houd: „De ver-strekkende, aanmoedigende bood schap van Uwe Majesteit heeft mij diep ge troffen. Zij Drengt mij in dit ernstige uur, dat mijn land beleeft, het waardevolle be wijs van den trouw van het Engelsche volk aan het gegeven woord. De zaak, die Bel gië verdedigt, is heilig voor mijn landslie den en ik deel het onwrikbare vertrouwen, dat uw boodschap tot uitdrukking brengt,' in de vrije onafhankelijke toekomst van on ze beide landen." Een dergelijk telegram heeft ook Konin gin Wilhelmina ontvangen. De Fransche president zond onze Koningin eveneens een telegram, waarin hij de bewondering van het Fransche volk tot uiting bracht en zijn vertrouwen in de overwinning uitsprak. De president van Polen telegrafeerde ook in dezen geest. Van Argentinië werd een sym pathiebetuiging ontvangen. Al deze tele grammen zijn door de Koningin beant woord. De Paus schenkt zijn zegen. De Paus heeft telegrammen gezonden aan de Koningin der Xederlanden, den koning der Belgen en de groothertogin van Luxem burg, waarin hij uiting geeft aan de diepe ontroering, welke de gebeurtenissen waar van deze drie landen het slachtoffer zijn, bij hem gewekt hebben. De Paus schenkt daarbij aan ajle drie overweldigde landen zijn apostolischen zegen. Vernietiging door de Duitsche be manning slechts in één geval ge lukt. De inbeslagneming van Duitsche koopvaar dijschepen in de Indische havens heeft snel en geheel systematisch plaats gehad. Daar het den inlichtingendiensten bekend was, dat op deze schepen geheime voorbereidin gen waren getroffen om deze, in geval van oorlog, te vernielen, zijn alle maatregelen bij de beslagneming er op gericht geweest om zoo snel en onverhoeds mogelijk te handelen. Hierdoor is aan het Nederlandsch gezag meer dan honderd zestien duizend tons scheepsruimte onbe schadigd in handen gevallen. Slechts het schip „Sophie Rickmers" van 7000 ton kon te Sabang eerst worden bezet toen het schip al zinkende was. Het schip werd op de kust gezet en zal zeer waar schijnlijk kunnen worden geborgen. Op geen enkel ander schip is de bemanning in staat geweest vernielingen uit te voe ren. Zoo is eenige uren na het bevel tot in beslagneming honderdzestien duizend ton scheepsruimte in X'ederland6che handen overgegaan. Strijdend wijken de Belgen en Franschen. In België hebben de Duitschers hun druk op beide vleugels vergroot namelijk ten Noorden van Luik. waar het Albertkanaal begint in de richting van Hasselt en Ton geren en in de Ardennen. Zij werpen steeds meer eenhpden in den strijd. „Het is een groote stortvloed" zoo zegt men in gezag hebbende kringen. Men voegt er aan toe. dat het Fransche commando daartegen een muur opwerpt. In de richting van Hasselt en Tongeren hebben de gemotoriseerde Fransche strijd krachten aan de Duitsche gemotoriseerde 'n heden harde slagen toegebracht. Tijdens de gevechten, waarin -1500 a 2000 gevechtswa gens tegen elkander optraden in een helsch tournooi, hebben de Fransche aanvalswa- gens hun superioriteit op de Duitsche ge toond. Strijdend wijken de Belgische en Fran sche voorhoeden langzaam voor den enor- men druk van de Duitschers. OOK VROUWELIJKE PARACHUTISTEN. De Brusselschp omroep heeft gisteren de bevolking gewaarschuwd, dat niet alleen man&an in burgerkleeding. maar ook vrou wen per parachute in België zijn geland.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3