Nederlanders, thans aan den wederopbouw! Niet meer tapen dan voor één dag pAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Onderwijs in Indië Weer verduisteren Geen gevaar voor geldschaarschte Zorg voor „koeien io de kost' LENTEBEELD IN DE WEIDE Geen Amerikanen gedood of gewond Weest rustig en ernstig Zilverbons in omloop EEFECTENBEURS BLIJFT GESLOTEN Opnieuw demonstratie in Italië Brussel geen open stad Vlootversterking in Amerika Nieuw land aan de Zuidpool DONDERDAG 16 MEI 1940 De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht hecht er aan, als hoogste vertegenwoordiger van het Nederlandsche regeeringsgezag, aan de Nederlandsche bevolking dank te brengen voor de treffende wijze, waarop zij in de dagen, voorafgegaan aan en gedurende den oorlog onze troepen heeft ontvangen en geschraagd. Samen hebben leger en bevolking, zoolang het mogelijk was, alles gedaan, wat voor de vrijheid van het land gedaan kon worden. Ook nu mag ons volk niet bij de pakken neerzitten. Het moet toonen, dat het niet alleen den strijd moedig on der de oogen heeft gezien, doch dat het zich eveneens met Volle kracht kan zetten aan den wederopbouw van hetgeen door den oorlog is verloren gegaan en vernietigd. Onder ling vereenigd, de gewijzigde omstandigheden aanvaarden, zal het volk dit werk van herstel met energie verrichten., Opnieuw moeten allen toonen, Nederlanders te zijn in 'den waren zin van het woord, gedachtig aan de oud-va- derlandsche spreuk: „Ik worstel en komen boven". In afwachting daarvan beveel ik, dat elke vijandelijke handeling tegen het Duitsche leger, zijn personeel, zijn materieel en zijn inrichtingen verboden is en dat rust en orde onvoorwaardelijk moeten worden gehandhaafd. DE KLOKKEN ÉÉN UUR EN 40 MINUTEN VOORUIT Openbare diensten in Den Haag Prijsverhooging verboden Geen nieuwsgierigheid Geen samengroepingen Geen telefonische inlichtingen over gesneuvelden Geen schepen meer naar zee HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg.-Ml). HoCandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder 68e JAARG. No. 8925 Thans, In de nienwe omstandigheden, is het noodzake lijk, dat ieder, in eigen beroep, werkkring of bedrijf, rustig en ernstig zijn leven voortzet. Allen, op welke plaats zij hun arbeid ook vinden, moeten er, ongeacht verschil in geloof of overtuiging, toe bijdragen, het maatschappelijk leven in gang te houden. Zoo spoedig dat mogelijk is, zullen nadere richtlijnen voor het maatschappelijk leven worden gegeven. De Duitsche commandant heeft medegedeeld, dat han delingen hiermee in strijd, naar de Duitsche wetten streng zullen worden gestraft. Meer daa lwee millioen leerlingen In Indië wordt onderwijs gegeven door de oevrheid, of met subsidie van die over heid, op 19.644 lagere scholen met een In landsche taal als voertaal en op 723 met Nederlandsch als voertaal. Er zijn 4 In landsche Muloscholen en 62 Europeesche. Verder heeft men er 26 scholen voor mid delbaar onderwijs en 4 lycea. De kroon op de onderwijsbevrediging zetten 3 hooge- scholen, de medische, technische en rechts hoogeschool. Het technische- en handelsonderwijs wordt verder gegeven in 57 vakscholen met Nederlandsch en 542 met een Inland- sche taal als voertaal. Bovendien heeft Indië nog een aantal zoogenaamde „wilde" scholen, waarmede het gouvernement buiten eenig politiek toezicht geenerlei bemoeienis heeft, gods dienstscholen enz. Het totaal aantal leerkrachten aan de scholen van, of in relatie staande tot het gou vernement, bedraagt 47.392, waarvan 4.060 Europeanen, 42.222 inlanders en 210 vreemde Oosterlingen (voornamelijk Chineezen). Op al deze onderwijsinrichtingen gaan In totaal 2.190.000 begeerigen naar weten schap, waarvan ruim 145.000 Europeesche en ruim 1.990.000 Inlandsch lager onderwijs ge nieten. Ruim 18.000 hebben meer uitgebreid of middelbaar onderwijs en een goede 10W is student. Op de vakscholen met Nederlandsen rijn meer dan 9.000 leerlingen en op die met een Inlandsche voertaal bijna 20.000. In het laatste jaar leverde het Nederlandsch lager onderwijs ruim 12.000 leerlingen af, het Inlandsche ruim 438.000; het meer uitge breid lager en middelbaar ruim 3.000; de vak scholen met Nederlandsch ruim 2.200 en die met een Inlandsche taal ruim 8.700. Hooger onderwijs werd volledig genoten door in to taal 71 afgestudeerden, klaar voor de maat schappij. ..HsbL Hedennacht te 24 nnr is den Duit. schen tijd ingevoerd en zijn op dat oogenblik das de klokken 1 nar en 40 minuten vooruit gezet. Men houde er rekening mede, dat bevel is gegeven 's avonds opnieuw de lichten af te schermen en voor een voldoende verduiste ring zorg te dragen. Naar het Ilsbl. verneemt, zijn er gisteren en vandaag reedis zilverbons in omloop ge bracht, om te voorzien in de behoefte aan wisselgeld. Het verschijnsel, om aan grove zilveren munten meer waarde toe te kennen dan aan bankpapier heeft zich tijdelijk ook in den vorigen oorlog voorgedaan. Spoedig is men toen tot de ervaring gekomen, dat daarvoor geen aanleiding bestaat. Er bestaat alle reden," om aan te nemen, dat ook thans onze circulatiemiddelen vol waardig zullen blijven. Nadat een ruim be drag aan zilverbons zal zijn uitgegeven, zal de schaarschte aan wisselgeld wel spoedig verdwijnen, waardoor dan vanzelfsprekend de moeilijkheid om bankpapier gewisseld te krijgen tot het verleden zal behooren. Namens den Duitschen commandant maakt de burgemeester van 's-Gravenhage bekend dat voor geldschaarschte geen gevaar be staat. Men onthoude zich derhalve meer geld op te nemen dan noodig is. Hamsteren van geld is streng verboden. Zoogenaamde Kassenkreditschein« moeten in betaling worden aangenomen tegen een koers van V/2 mark 1 gulden. De commandant deelt mede, dat voor In beslagneming van particuliere gelden niet het minste gevaar bestaat. Het is de bedoeling dat het economische leven zooveel mogelijk normaal doorgang zal vinden, en er wordt op vertrouwd, dat een leder daaraan onvoorwaardelijk zal medewerken. Volgens het „Hsbl." functioneerden in Den Haag de openbare bedrijven en diensten gis terochtend weer op de gewone wijze. Ook de tram- en buslijnen van de H.T.M. en de taxi-diensten rijden weder alle on gestoord. Wat de gemeentelijke telefoonverbindingen betreft, welke in de afgeloopen dagen waren beperkt tot de strikt noodzakelijk geachte aansluitingen, is men, evenals te Amster dam, met grooten spoed aan den arbeid om alle abonnés weder in te schakelen. Naar het zich laat aanzien zal deze arbeid heden te gen den avond zijn volbracht In de Visschershaven worden reeds voor bereidingen voor het herstel van de zeevis- scherij getroffen. De gewone afslag te Sene- veninngen werd gistermorgen weder gehou den. Het opperbevel van het Duitsche bezettingsleger maakt bekend, dat degenen die vee van anderen op stal of in de weide hebben, tot na der order met de zorg voor dit vee belast blijven. Men is verplicht zoo spoedig mogelijk aan den hou der van het plaatselijk bureau op gave te doen van het aantal en soort dezer koeien en eventueel merken daarop aangebracht. Deze maatregel moet ten strengste worden gehandhaafd. Op overtre ding staat een zware straf. Namens den commandant der Duitsche be zetting deelt de burgemeester van 's-Graven hage mede dat het voorschrift omtrent het inslaan van levensmiddelen nog steeds geldt Men mag niet meer koopen, dan voor één dag noodig is. Verpakte artikelen mogen al leen in de kleinste verpakking gekocht wor den. Prijsopdrijving blijft ten strengste verbo den, de prijzen van 9 Mei 1940 blijven gelden. Er wordt op vertrouwd, dat matig klee ding zal worden ingeslagen. Wanneer de bevolking zich daaraan niet houdt, zullen strenge maatregelen genomen worden. De benzinevoorraad is zeer gering en aan voer is niet te wachten. Het vervoer per auto diene dus tot het strikt noodzakelijke beperkt te worden en het publiek make zoo min mogelijk gebruik van taxi's en huur auto's. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat de effectenbeurs tot nader aan kondiging gesloten zal blijven. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht beveelt aan alle organen der rijks- en gemeente-politie samengroepingen bij de Duitsche troepenopstellingen te verhinderen en er voor te zorgen, dat zich niet meer pu bliek op den openbaren weg voortbeweegt, dan het normale verkeer vraagt. Het publiek wordt verzocht geen nieuws gierigheid aan den dag te leggen. Tegen Engeland en Frankrijk. Te Rome en Milaan is het opnieuw tot demonstraties gekomen, welke een anti-En- gelsch en anti-Fransch karakter droegen. Studenten rukten in de Italiaansche hoofd stad naar het Piazza Venezia op, waar Mus- solini op het balcon verscheen. Het was den studenten niet toegestaan, aldus Stefani, de straten door te gaan, waaraan de Britsehe en Fransche ambassade zijn gelegen. NED. DIPLOMATEN NAAR FRANKRIJK. Gisteravond zijn naar Reuter meldt, de le den van de Belgische en Nederlandsche le gatie te Berlijn bij Lindau de grens over gestoken om naar Frankrijk te gaan, Het Nederlandsche Roode Kruis wijst er op dat het niet mogelijk is telefonisch inlichtin gen te verkrijgen over gesneuvelden of doe den. Zij die wenschen te worden ingelicht dienen zich persoonlijk tot het Roode Kruis te wenden. De opperbevelhebber van het Duitsche le ger weerlegt de bewering van de Belgische regeering dat Brussel een open stad zou zijn, door op te merken dat de laatste dagen voort durend troepenverplaatsingen in de stad wor den waargenomen. Wanneer de Belgische regeering niet toont dat het haar ernst is, door alle marschfor- rnaties stop te zetten, zullen de militaire doelwitten in de stad door de Duitsche luchtmacht worden vernietigd. Het departement van buitenlandsche za ken der Vereenigde Staten te Washington heeft uit den Haag vernomen, dat in Ne derland geen Amerikaansche burgers door den oorlogstoestand zijn omgekomen of ge wond. De burgemeester van Rotterdam deelt na mens den Duitschen commandant mede, dat het ten strengste verboden is, dat eenig schip, van welke nationaliteit ook, den ha ven of den Nieuwen Waterweg verlaat. Overtreding van dit verbod zal met ge weld worden gekeerd. De vlootcommissie uit den Amerikaanschen Senaat heeft een wetsontwerp aanbevolen dat een vlootversterking van 11% inhoudt. In een begeleidend schrijven wijst de com missie op de gevolgen van een oorlog met Japan, welke vele moeilijkheden en groote ko6ten met zich zou brengen. Ontdekkingen van vice-admlraal Byrd. Volgens een bericht van het D.N.B. uit New- York deelde bij den terugkeer van zijn der den Zuidpool-tocht vice-admiraal Byrd me de, dat hij 900 mijl van 'n onbekend kustge bied tusschen Klein-Amerika en Palmerland in kaart heeft gebracht. Verder heeft hij een groot schiereiland, 15 eilanden en een groote hoogvlakte welke ongeveer 1100 mijl lang is, ontdekt ANTI-JAPANSCHE AGITATIE TE LIMA. Volgens het Japansche persbureau Domei heeft de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken mede gedeeld. dat te Lima. de hoofdstad van Pe ru. anti-Japansche agitatie wordt bedreven. Scholieren hebben steenen geworpen naar Japansche winkels en agitatoren spoorden de menigte aan de Japansche inwoners te boycotten. De Japansche regeering heeft een scherp protest ingediend bij de autoriteiten te Peru en verklaard te verwachten, dat krachtige maatregelen zullen worden geno men ter bescherming van de Japansche in woners van Lima. VER. STATEN BEHARTIGEN BELANGEN VAN DE GEALLIEERDEN. D.N.B. meldt uit Washington: Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft zich, naar verluidt, bereid verklaard, de belangen van België en Luxemburg in Duitschland te vertegenwoordigen. Verder wordt vernomen, dat de Vereenigde Staten ingeval van een bezetting van Brus sel en Den Haag door Duitsche troepen de belangen aldaar van de Westelijke mogend heden zullen behartigen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1