BERICHT ÏEl BEHMtffllül Zilverbons Groote Namen en slag bij Antwerpen Doortocht door Amsterdam 0NGESPR0NGEN VLIEGERBOMMEN OPPERBEVELHEBBERS ONTMOETEN ELKAAR NIEUWE DAGORDER DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Waakt tegen Ty phus-epid emie Voorzichtig met inzamelingen Na inlevering der wapenen Lichaamsbeweging der Nederlandsche soldaten Luik vast in Duitsche handen Amerika wil onkwetsbaar zijn V R IJ D A G Tapverbod opgeheven Duitsche mededeeliog over dep toestand aan het front Miltioenen modern uitgeruste soldaten stooten op elkaar aan de bevolking dringend aangeraden, de melk te ko ken, ook die in flesschen. Herstel telegraafverkeer Bewaking van groote voedsel- en benzinevoorraden De bewapening der Nederlandsche officieren Waterstand omlaag Wegwijzers weer opstellen van den opperbevelhebber Fransche regeering blijft in Parijs Verklaring van Spaak HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 f2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mfl. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder 17 MEI 1940 68e JAARG. No. 8926 De pers in Nederland verschijnt tijdens den duur van de bezetting yan Nederland door de Duitsche mi litaire autoriteiten, zonder vooraf gaande censuur. De tegemoetkomen de houding veronderstelt een abso luut loyale houding van de verant woordelijke uitgevers en redacteu ren. Verduisteringsmaatregel blijft. De Duitsche militaire bevelhebber in Hol land maakt bekend: Onder onmiddellijke opheffing van alle an dersluidende beslissingen, tot nu toe geno men, wordt bepaald, dat de burgerbevolking ook na intreden van de duisternis haar volle bewegingsvrijheid behoudt. Voor restaurants, koffiehuizen en café's gel den slechts nog dezelfde bepèrkingen die reeds van kracht waren vóór het tijdstip, waarop Holland in oorlog was. Dit beteekent dus, dat restaurants en der gelijke weer tot het gebruikelijke sluitings uur geopend mogen zijn en dat ook het ver koopsverbod voor alcoholische dranken weer wordt opgeheven. Slechts de uitvoering van verduisterings maatregelen, welke reeds Woensdag waren aangekondigd, blijven van kracht tot nadere Intrekking. Hierbij spreekt het van zelf, dat van de burgerbevolking wordt verwacht, dat zij in het algemeen in haar optreden een bijzondere reserve aan den dag legt, welke ge heel in overeenstemming is met het vertrou wen, dat de Duitsche militaire autoriteiten in haar stellen en daarom alles vermijdt, het geen het thans bereikte herstel van normale verhoudingen nog achteraf min of meer twij felachtig zou maken. Het departement van finantiën deelt mo de, dat zilverbons in omloop zullen worden gebracht van één gulden en twee gulden vijftig. Deze bons zijn wettig betaalmiddel tot elk bedrag. De bons zijn van het reeds bekende type. De zilveren rijksdaalders, guldens en halve guldens blijven naast de zilverbons in circulatie. In de behoefte van pasmunt zal worden voorzien. BANKPAPIER IS EN BLIJFT WETTIG BETAALMIDDEL. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht, vertegenwoordigend het hoogste Ne- derlandsche gezag, brengt ter algemeene kennis, dat Nederlandsohe bankbiljetten zijn en blijven wettig betaalmiddel. Het in betaling geven van Ne- derlandsche bankbiljetten mag niet worden geweigerd. „DEEL DER DUITSCHE TROE PEN ZAL UIT NEDERLAND WORDEN TERUGGETROKKEN, DAAR BEVOLKING ZICH LO YAAL GEDRAAGT EN VREED ZAAM AAN DEN ARBEID GAAT Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat door het binnenrukken van de Duitsche troepen in Den Haag en Amsterdam de ca pitulatie van Nederland een feit is gewor den. Nu zullen orde en rust wederom spoedig in het land weerkeeren en aangezien de be volking zich loyaal gedraagt en vreedzaam aan den arbeid gaat. zullen in de eerstko mende dagen nog meer Duitsche troepen uit Nederland worden teruggetrokken. De ze komen dan vrij voor den grooten slag, welke reeds is ontbrand aan de Dyle-stel- ling in het gebied tusschen Antwerpen en Namen en waarvan het hoogtepunt de vol gende dag wordt verwacht. Belgen. Engelschen en Franschen hebben zich hier met sterke krachten voor den strijd gereed gemaakt en hier zullen millioenen van de meest modern uitgeruste soldaten ter we reld op elkaar stooten. Het verdere lot van België hangt in hooge mate van den uitslag van dezen grooten strijd af. De Franschen en vooral de Engelschen hebben de terugtrekkende Belgen bewogen de Dyle-stelling te houden, omdat zij willen verhinderen, dat door een snellen, krachti- gen stoot naar de Belgische kust de voor uitzichten voor den strijd tegen Engeland nog beter worden. Tot nu toe is de opmarsch van de Duitsche troepen volgens de plannen verloopen en na afloop van den vijfdaagschen veldtocht in Nederland, kan worden gezegd, dat ternau wernood rekening kon worden gehouden met een zoo snelle ontlasting van den rech tervleugel. Op Antwerpen en Leuven kan derhalve reeds bij het begin van den grooten slag aan de Dyle een krachtige druk uit noordoostelijke richting worden geoefend. Ook aan de Fransch—Belgische grens ten zuiden van Givet is de opmarsch langzaam maar zeker voortgegaan. Aan de op den lin kervleugel opereerende Duitsche troepen valt in hoofdzaak de taak ten deel te verhinde ren, dat de Franschen een krachtigen flank- Op bevel van den Duitschen opperbevel- heber in Nederland maakt het Rijksbureau ■voor de Voedselvoorziening bekend, dat in verband met de moeilijke winning en het vervoer vaji de melk, naar inrichtingen waar de pasteurisatie gebruikelijk was, dit laatste met groote moeilijkheden gepaard gaat. De bevolking wordt derhalve dringend aangeraden alle melk ook die verpakt in fleeschen goed te koken en direct af te koelen. Om er zeker van te zijn, dat de melk goed gekookt heeft, doet men ver standig deze 2 of 3 maal te laten opkomen. Hit ter voorkoming van een mogelijke ty- phus-epidemie. Aan deze bepaling zal ten strengste de kand worden gehouden. aanval doen op de Duitsche troepen, welke bij de Dyle en Namen aanvallen. Op vele plaatsen hebben de Franschen getracht de Duitsche linies te doorbreken en hierbij wer den voor het eerst de allerzwaarste tanks ingezet De troepen te land en in de lucht hebben tezamen dezen stoot opgevangen en de rijdende Fransche vestingen teruggesla gen. Het is gebleken, dat deze groote tanks een goed doel bieden aan de luchtmacht; tal rijke vijandelijke tanks werden door voltref fers buiten gevecht gesteld. Hieruit kan men opmaken, dat in vergelij king met den wereldoorlog wijzigingen in de beoordeeling van de slagkracht van bepaalde wapenen zijn ingetreden. Eerst heeft de Duitsche luchtmacht haar superioriteit be wezen over de Engelsche vloot, vervolgens bezweken de modernste vestingwerken on der de geweldige slagen van de Duitsche es cadrilles en thans worden de voor onkwets baar gehouden zware Fransche tanks even eens in elkaar geschoten. Uit de berichten van de luchtmacht blijkt verder, dat de meeste luchtgevechten zich bo ven vijandelijk gebied hebben afgespeeld De vijandelijke luchtmacht heeft hierbij zware slagen in ontvangst moeten nemen. Verder wordt gemeld, dat thans ook Duit sche duikbooten voor de Nederlandsche en de Belgische kust zijn verschenen. Naar het D.N.B. verder uit Berlijn meldt, vormt de groote slag in het Westen met het voornaamste contingent der vereenigde troe pen van Frankrijk, Engeland en België, het hoofdonderwerp van de Duitsche pers. Daar bij wordt erop gewezen, dat zelfs het offi- cieele Fransche legerbericht de Duitsche suc cessen moet toegeven. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de slag of de veldslagen pas zijn begonnen. De overgang tot den bewegingsoorlog, al dus het blad, is geschied volgens onze plan nen en niet volgens die van den vijand, de stormachtige opmarsch van onze troepen heeft den tegenstander geen keuze van slag veld gelaten. De vijand moet dientengevolge nieuwe plannen maken. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft: de geweldige stootkracht, welke alle Duit sche wapens aan den dag hebben gelegd, doen met stelligheid een voor Duitschland gunstigen afloop van den reusachtigen strijd voorzien. De slag die thans voor Brussel is ontbrand, is een strijd om het bestaan van Groot-Brittannie, nu te Den Haag en Amster dam de Duitsche vlag wappert De volgende uren en dagen zal de geheele wereld den adem inhouden. Welk een geweldige kracht Duitschland daarbij moet ontwikkelen, blijkt uit het feit, dat het de Duitsche weermacht gelijktijdig mogelijk is, naast den slag tus schen Antwerpen en Sedan de Maginot-linie in den Saarsector met groot succes te bestor men. Duitschland kan met gerustheid den grooten slag in Vlaanderen afwachten. De Rijkstelegraafcentrale maakt bekend, dat met de volgende plaatsen weer telegraaf- verkeer mogelijk is: Aalsmeer, Alfen aan den Rijn, Bilthoven, Baarn, Bussum, Driebergen, Doorn, Delft, Gouda, Den Haag, Harderwijk, Hilversum, Hoek van Holland, Koog-Zaandijk, Leiden, Maastricht, Overschie, Purmerend, Rotter dam, Utrecht, Wormerveer, Weesp, Zaan dam, en dc Zuid-Hollandsche eilanden. Het bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis waarschuwt tegen inzamelingen van gelden ten behoeve van de door den oorlog geteisterde gebieden. Men geve geen geld of goederen zonder vertoon van machtiging, afgegeven door het hoofdbestuur van het Roode Kruis. De opperbevelhebber van land- en zee macht deelt mede, dat alle Nederlandsche militairen na inlevering van hun wapenen in het bezit moeten blijven van hun stalen helmen en gasmaskers, dit krachtens Art. van de Conventie van Genève 1J"~7. Door don opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is aan alle ondercommandanten opcedra*en groote vooraden levensmiddelen en benzine onder bewaking te doen plaat sen waarvoor over de strikt noodige wape nen en munitie mag worden beschikt* De opperbevelhebber van land- en zee macht deelt in overeenstemming met het Duitsche opperbevel mede, dat men onge- sprongen vliegerbommen moet laten liggen, doch daarvan onverwijld kennis moet geven aan de dichtbijzijnde Duitsche troepencom mandant of burgerlijke autoriteiten. Er zal onverwijld een roode vlag en bewaking bij worden geplaatst De opruiming zal geschieden door Duit sche troepen. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft aan de Nederlandsche troepen commandanten de uitdrukkelijke wensch kenbaar gemaakt zorg te dragen, dat door het nemen van lichaamsbeweging bij de manschappen geen toestand van geestelijke inzinking of verslapping optreedt Deze lichaamsbeweging moet worden verkregen door het opruimen van barricaden en voorts door het doen aan sport en athletiek. (D.N.B.) De Fransche pers bericht uit Brussel, dat de stad Luik nog op 14 Mei blootgesteld is geweest aan een hevig Düitsch bombardement, dat elf uur zou hebben ge duurd. Ten aanzien hiervan kan worden vastge steld, dat de stad Luik vast in Duitsche han den is. Reeds op 12 Mei heeft de burge meester, Joseph Bologne, een oproep gepubli ceerd, waarin wordt gezegd: „Het Duitsche leger is zoo juist de stad binnengerukt Ik verlang van mijn medeburgers, dat zij de grootste rust in acht nemen en iedere wan ordelijkheid vermijden." De beschieting, waaraan Luik, in het bij zonder het noordelijk deel van de stad en de citadel op 14 Mei heeft blootgestaan, is niet van Duitsche zijde afkomstig, doch van en kele forten, die nog in Belgische handen zijn. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht deelt in overeenstemming: met het Duitsche opperbevel mede, dat Nederland sche officieren mogen zijn bewapend met dolk of wandelsabel, doch geen pistool. Eigen paarden, die in hun bezit zijn, mo gen worden behouden en ook eigen wapens worden bewaard. Spuien door afsluitdijk. Het hoofd van den dienst van Zuiderzee werken gelast het personeel der uitwate ringssluizen van den Afsluitdijk der Zui derzee te spuien met zoo hoog mogelijk spuicijfer. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht bericht aan alle burgemeesters, dat zij on- middelijk moeten overgaan tot het opstellen in hun oude vorm en op hun oude plaats van alle wegwijzers, naam- en verkeersregelings borden. De A.N.W.B. deelt in verhand met voren- vermeld bevel mede, dat de burgemeesters zich voor zoover noodig kunnen wenden tot de wegendienst van die bond. Voorbeeldige discipline en prach tige uitrustingen. Het A.N.P. meldt: Gisteren van kwart voor twaalf af, zijn groote contingenten Duitsche troepen door de hoofdstad getrokken. Via den Haarlemmerweg kwamen de troepen uit de richting Haarlem om daarna de volgende route te volgen: Nassauplein, Nassaukade Rozengracht. Dam. Rokin, Re- gulierbreestraat, Utrechtschestraat, Frede- riksplein. Oosteinde. Stadhouderskade. Am- steldijk. Berlagebrug. Weesperzijde. waarna de weg naar Utrecht werd genomen. De Duitsche eenheden trokken in ononderbro ken regelmatig met haar prachtige uitrus tingen en zwaar gewapende wagens in een snel tempo en met groote discipline door de stad. Het was een zeer indrukwekkend gezicht de prachtig uitgeruste eindelooze troepen reeks door de stad te zien trekken. Langs de wegen 3tonden duizenden Amsterdam mers rustig en waardig het doortrekken aan te zien. Het rijverkeer op de door de troe pen gevolgde wegen was volkomen stopge zet, ook wat dat uit de zijstraten en op kruispunten betreft. De politie had op alle punten de noodige maatregelen genomen om den vlotten op marsch door niets te doen hinderen. Tot in den avond duurde de doortocht In een schoollokaal te Rijsoort. Aan het Duitsche Nieuwsbureau wordt gemeld: In het plaatsje Rijsoord. niet ver van Rotterdam, heeft gisteren de Opper bevelhebber van de Nederlandsche land- en zeestrijdkrachten, generaal Winkelman, een ontmoeting gehad met den Opperbevelhebber van het tegenover hem staande Duitsche le ger, om de voorwaarden der capitula tie in ontvangst te nemen. Als vertrek voor de onderhandelingen had men een lokaal der school te Rijsoord inge richt, waar tegen half tien de Duitsche gene raal met zijn staf was aangekomen. Ver scheidene officieren van zijn staf reden den Nederlandschen generaal tot aan de Maas brug in de richting van Rotterdam tegemoet. Met spanning verwachtten de hier verzamel- Het is mij nogmaals een behoefte uiting t< geven aan de zeer groote erkentelijkheid e bewondering, welke ik gevoel voor de toe wijding, trouw en dapperheid, waarvan alle onderdeelen van het koninklijke Nederland sche leger en van de koninklijke marine heb ben blijk gegeven in de strijd, die wij ten slotte tegen de overmachtige middelen van den tegenstander hebben moeten staken. Ik gedenk hierbij in de allereerste plaats de talrijke Nederlandsche militairen, die in trouw aan Koningin en vaderland hun leven hebben gegeven. Officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de Nederlandsche weer macht, gij hebt getoond het hoogste over te hebben voor de goede zaak van Nederland. Ik weet dat ge bereid zoudt zijn geweest de strijd voort te zetten, indien ik zulks had ge vergd. Ik heb dit echter niet gevergd omdat ik mijn troepen niet langer weerloos wilde blootstellen aan vernietigende bombarde menten en mitrailleur-aanvallen uit de lucht en omdat ik onze steden voor totale vernieti ging wenschte te behoeden. De offers, welke ons volk heeft gebracht, zijn zeker niet vergeefs geweest, omdat Ne derland aan de wereld heeft getoond voor de hooge waarde van zijn zelfstandigheid goed en bloed veil te hebben. De Generaal, Opperbevelhebber van Land en Zeemacht H. G. WINKELMAN. de Duitsche soldaten en de inwoners van het plaatsje de aankomst van den Nederland schen Opperbevelhebber. Ongeveer kwart voor tien naderde uit Rot terdam de auto met de witte vlag en onmid dellijk daarachter kwam de auto, waaruit generaal Winkelman en drie officieren van zijn staf, onder wie zich een officier van de Nederlandsche marine bevond, stapten. Officieren van den Duitschen legerstaf ge leidden hen naar het vertrek voor de onder handelingen, waar de Duitsche generaal en de chef van den staf hen ontvingen. De opperbevelhebber van het Duitsche le ger nam het woord, om na een korte inlei ding den leider van het leger van den tegen stander de voorwaarden der capitulatie voor te lezen. Om kwart voor twaalf waren de on derhandelingen over den vorm van de capi tulatie geëindigd. Generaal Winkelman be gaf zich daarop met zijn auto terug naai Den Haag. De Fransche premier Reynaud heeft vol gens A.N.P. verklaard dat de Fransche re geering in Parijs is en blijft. De Belgische minister van buiten- landsche zaken, Spaak, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij den toestand iri België ernstig noemt. Spaak zeide verder, dat de toestand der Belgische troepen „uiterst moei lijk" is geworden. Speciale boodschap van Roose- velt aan het congres. Vrede blijft hoofddoel. In een speciale boodschap tot het Congres heeft President Roosevelt de besliste nood zakelijkheid betoogd om de bewapening der V.S. op passende hoogte en kwaliteit te brengen. Hij vroeg daartoe een groot cre- diet. Hij zette uiteen, dat de V.S. onkwets baar moeten zijn. wat thans niet het geval is. Roosevelt verklaarde verder, dat er thans, zooals de recente ontwikkeling van den Eu- ropeeschen oorlog heeft bewezen, geen on neembare vestingen meer bestaan. Ideaal en doel der politiek van de V.S. is nog steeds: de vrede. Roosevelt vroeg voor uitbreiding van het leger 726 millioen dol lar. BOODSCHAP VAN ROOSEVELT AAN MUSSOLINL Rome. 16 Mei (D.N.B.): Een persoonlijke boodschap van den President der Vereenigde Staten van Amerika Roosevelt is. naar van bevoegde Italiaaasche zijde wordt vernomen, door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken aan Mussolini ter hand gesteld.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1