Duitsche waardeering weermacht Van het Westelijk front GmtManileliiiien te Rotteidam Voarjaarswerkzaamheden in Duitschen landbouw voor Nederlandsche ORDER VAN HET OPPERBEVEL Persstemmen in neutrale landen Tegen geallieerde foto propaganda Het zakenleven herstelt zich Persconferentie in Den Haag Het Roode Kruis werkt hard Radio-zendinstallaties Berijdbaarheid der wegen buiten gebruik Vorderingen blijven nog mogelijk Voorloopig niet naar Rotterdam Rotterdam niet aanvragen Dc strooperszaak te Waddinxveen Eén paar schoenen tegelijk AUTO ONTVREEMD „Ongeacht wat vroeger is geschied, „thans streven naar een goede ver- „standhouding tusschen Nederland „en Duitschland." Uit een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie, waarbij de Duitsche buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister Z.E. Gottfried Asclimann eenige journalis ten had uitgenoodigd blijkt dat Duitschland zijn lof voor de Nederlandsche weermacht niet onder stoelen of banken steekt Speciaal had men veel waardeering voor de zeer moei lijke terugtocht uit de Grebbelinie. Natuurlijk is de geallieerde hulp ter sprake gekomen. Van Duitsche zijde heeft men ervaren, aldus de Tel., dat er in Ne derlandsche militaire kringen groote onte vredenheid heerscht ten aanzien van de geallieerden. Toen eenmaal het Nederlandsche leger den strijd had aangebonden, had men gerekend op een spoedige en zeer uitgebreide krachtige mili taire hulp van Engeland en Frank rijk. Het Nederlandsche opperbevel had aan Engeland in het bijzonder vliegtuigen en krachtig afweerge schut gevraagd en voorts, ter be scherming van Rotterdam, oorlogs schepen. Wat deze laatste hulp betreft heeft de Engelsclie admiraliteit geantwoord, dat Rotterdam te ver af was om voor een der gelijke expeditie oorlogsschepen in gevaar te brengen. Engelsche vliegtuigen zijn er niet, althans nagenoeg niet, boven Neder land geweest, mogelijk met uitzondering van eenige jagers en verkenners. 700 Engelsche soldaten? In totaal zijn er volgens de aan Duitsche militaire autoriteiten ter beschikking staan de gegevens 700 Engelsche soldaten in Ne derland geweest, van wie 60 pioniers, die opdracht hadden de olietanks te Rotterdam en Amsterdam te vernielen. Van de Neder landsche luchtstrijdkrachten zijn vooral de verkenners en jagers in actie geweest. Aan Duitsche zijde heeft men weinig bemerkt van de Nederlandsche tweemotorige bom menwerpers, waarvan men meent te weten, dat zij zich thans in Engeland bevinden. De Fransche hulp heeft zich beperkt tot een colonne met tanks, doch, volgens de comsitateeringen van Duitsche zijde, heeft deze zich in de omgeving van Gilze Rijen dermate misdragen, dat dit de woede der bevolking heeft gewekt. Ook het optreden der veelbesproken pa rachutetroepen is ter sprake gekomen. Hieromtrent heeft gezant Asch- mann met den meest mogelijken na druk ontkend, dat eenige Duitsche luchtsoldaat in Nederlandsche uni form gekleed zou zijn geweest, dan wel, dat personen ln burger zouden zijn neergelaten. De gezant wees er ook op. dat deze para chutetroepen tot taak hebben, zich zoo spoe dig mogelijk in grooter verband te vereeni gen, ten einde aldus een strijdbaren troep te vormen. Zouden de manschappen niet allen de officieele uniform dragen, dan zou hun taak ernstig worden verzwaard, om dat het dan veel moeilijker zou zijn om el kaar terug te kennen. Wat nu gebeuren moet. De toestand van Nederland, aldus gezant Aschmann, is thans zoo, dat de Nederlarrd- sche regeering weg is en den wederopbouw van het land aan anderen overlaat. Aan dit herstel van den vroegeren toestand wordt reeds gewerkt. De inundaties worden zoo spoedig mogelijk geliquideerd, ten einde weer te komen tot normale waterstaatkun dige verhoudingen. Een groot deel van het Nederlandsche volksvermogen blijkt zich in het buitenland te bevinden. De goudschat van de Neder landsche Bank bevindt zich in Engeland en Amerika en alleen reeds in de Vereenigde Staten is 3 milliard Nederlandsch kapitaal belegd. Aan het slot van deze eerste conferentie, welke voortaan tweemaal daags zal wor den gehouden is een beroep gedaan om. on geacht wat vroeger wel is geschied, thans naar beste weten mede te werken tot het bereiken \an een goede verstandhouding tusschen Nederland en Duitschland. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht maakt bekend: Zooals reeds is medegedeeld, blijven de onderdeelen van de Nederlandsche weer macht ter plaatse waar zij zich bevonden, toen de wapenen werden neergelegd. In hun behoeften wordt door de betrok ken commandanten op de gebruikelijke wijze voorzien. Deze kunnen, daartoe op grond van de nog steeds van kracht zijnde wettelijke bepalingen ten behoeve van de onderdeelingen vorderingen verrichten. De bevolking is verplicht aan deze vor deringen te voldoen, tegen overgave van vorderingsbonnen, onderteekend door cf vanwege het cantonnement. Er bestaat niet de minste reden tot onge rustheid dat betaling niet zou geschieden. De afwikkeling vindt op de gebruikelijke wijze plaats. De opperbevelhebber heeft de volgende order uitgegeven: I. De geheele Nederlandsche weermacht moet als krijgsgevangen worden beschouwd. De officieren behouden hun wapens. II. Troepenonderdeelen van het leger moeten gelegerd blijven ter plaatse, waar zij zich thans bevinden. De troepen kunnen buiten de diensturen vrijheid van be weging ontvangen in de kantonnementen, tenzij een Duitsch commando ter plaatse anders bepaalt Vrijstelling van appèls en avondpermissie mag niet worden ver leend. III. Een lijst van alle troepenonderdeelen tot en met bataljons afdeelingen en zelf standige kleinere onderdeelen en hun ver blijfplaatsen moet onverwijld bij den naast hoogeren commandant worden ingeleverd. Op deze lijst moet de sterkte worden ver meld en gesplitst in: a. Opperofficieren. b. Hoofdofficieren. c. Subalterne officieren. d. Onderofficieren. e. Korporaals en manschappen. f. Paarden. IV. Op een tweede lijst moet voor elk der zoo juist genoemde onderdeelen worden ver meld de aantallen voertuigen en wapens, de laatste gesplitst in de verschillende soorten (geweren, lichte mitrailleurs, zware mitrail leurs, mortieren, pantserwagens, kanonnen 6 veld, enz.) Van elk der wapensoorten moe ten afzonderlijk worden opgegeven de aan tallen beschadigde en onbeschadigde wapens. Op deze lijst moet bovendien voor elk der wapens een opgave van de daarbij aan wezige munitie worden vermeld. V. Iedere vernieling of beschadiging van wapens, munitie of overig materieel is uit drukkelijk verboden. De troepencommandanten worden hier voor persoonlijk verantwoordelijk gesteld. Aan alle troepencommandanten. DUITSCH OPPERBEVEL MELDT SUCESSEN OP WESTELIJKEN Het onderbrengen der patiënten uit Zuidholland. Naar wij vernemen zal het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag een hulpbureau openen. Voorbereidingen worden getroffen om in den omtrek van Den Haag, Leiden en Voorschoten 1000 burgerpatiënten onder te brengen. De hulpverleening verloopt uit wekend. De burgemeester van Rotterdam verzoekt iedereen, die niet dringend in Rotterdam moet zijn. voorloopig niet naar deze stad te komen, daar dit zeer groote overlast ver oorzaakt. Bij de toegangswegen tot de stad zal de politie controle houden en wie niet kan aantoonen. dringende motieven te hebben, zal beslist worden geweigerd. De burgemeester deelt voorts mede, dat ieder die inlichtingen omtrent familieleden verlangt, zich moet wenden tot de afdee- ling Kinderpolitie, gevestigd politiebureau, Oosterwantstraat. telefoon 35888, in Rotter dam. waar zooveel mogelijk getracht zal worden, aan alle verzoeken te voldoen. Ter voorkoming van misverstand wordt medegedeeld, dat het telefonisch verkeer met Rotterdam nog niet hersteld is. Men moet dus de telefoondraden niet noodeloos overlasten met aanvragen voor gesprekken met Rotterdam, aangezien het nog niet mogelijk is, deze te doen plaats vinden. treffers vernield, vervolgt het legerbericht. Boven het strijdtooneel van het leger wer den 46 vijandelijke vliegtuigen bij luchtge vechten omlaag gehaald, twee andere wer den door de luchtdoelartillerie neergescho ten. Bij aanvallen op vijandelijke vliegvel den zijn talrijke toestellen op den grond vernield. Volgens vaststaande gegevens zijn op 15 Mei 518 vliegtuigen van den vijand vernietigd, terwijl achttien eigen toestellen verloren zijn gegaan. Op zee. Door de hardnekkige verdediging waren de rechten van „open stad" opgegeven. De Duitschen militairen bevelhebber heeft aan het „Hsbl." de volgende verklaring af gelegd betreffende de gevechtshandelingen te Rotterdam van 10 tot 14 Mei 1940. De stad Rotterdam was, doordat zij door de Nederlandsche weermacht tegen de gelan de Duitsche troepen werd verdedigd, sinds 10 Mei tot slagveld geworden. Het front liep midden door de stad. De Nederlandsche weer macht poogde voortdurend van den Noorde lijken oever van de Maas uit de door de Duitsche troepen in bezit genomen brug te heroveren. Op den avond van den 13den Mei ging met toestemming van den Duitschen troepencoinmandant, een Nederlandsche priester als parlementair over de brug naar de Nederlandsche troepen om hen aan te manen den nutteloozen tegenstand op te geven en den Noordelijken oever te ontrui men. Hierbij werden den Nederlandschen troepen de gevolgen onder het oog gebracht, welke het niet opvolgen van deze aanmaning zou teweegbrengen. De Nederlandsche com mandant gaf nochtans geen gehoor aan deze aanmaning. In den ochtend van den 14den Mei werd een Duitsche parlementair, in opdracht van den Duitschen generaal over de brug gezon den met de opdracht den Nederlandschen troepen een termijn te stellen van drie uren voor overgave, eventueel ontruiming van Rot terdam. De Nederlandsche commandant opende on derhandelingen, stelde deze dan plotseling weer uit, om ze daarna opnieuw op te nemen Intusschen was de termijn van drie uur ver streken. Daarmede traden de maatregelen in werking, die voorzien waren voor het geval, dat de Duitsche eisch werd afgewezen. Toen de Nederlandsche commandant zich nu te laat tot overgave bereid verklaarde, kon den de aanvalsmaatregelen te land nog bij tijds worden tegengehouden, die in de lucht echter slechts gedeeltelijk, daar de eerste es cadrilles van de Duitsche gevechtsvliegtui gen reeds waren gestart De Nederlandsche commandant heeft dus den hem gcstelden termijn laten verstrijken zonder duidelijk te zeggen, of hij de stelling, d.w.z. Rotterdam, wilde ontruimen of niet. Door de hardnekkige verdediging van Rot terdam had de stad, die daarmede tot ge woon gevechtsgebied geworden was, haar rechten als „open stad" opgegeven. Verdachte tot 5 jaar veroor deeld. Het gerechtshof te Amsterdam, dat giste renmorgen zitting heeft gehouden, heeft den strooper uit Waddinxveen, den 36-jari- gen H. R„ die toen hij betrapt werd op een rijksveldwachter echoot, waardoor deze ernstig werd gewond, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van een jaar voorarrest. Verdachte werd vrijgesproken van het primair ten laste gelegde, de poging tot doodslag. Hij werd veroordeeld wegens zwa re mishandeling. De procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen had zes jaar met één jaar af trek geëischt. Zooals men zich herinnert, zegt de Tel., was II. R. door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot acht jaar, het Hof te 's-Gra- venhage verhoogde de straf tot tien jaar, waarna de Hooge Raad dit arrest vernietig de en de zaak venvees naar het Hof te Am sterdam. WAAR IS ROST VAN TONNINGEN? Onzekerheid omtrent het lot van 21 geïnterneerden. Omtrent de verblijfplaats van de Neder landers, die door het militair gezag op Oolt- gensplaat geïnterneerd zijn geweest, bestaat algeheele onzekerheid. Tot dezen behoort on dermeer mr. M. M. Rost van Tonningen, lid van de Tweede Kamer. De mogelijkheid wordt door sommigen ondersteld, dat zij naar Zeeland zijn afgevoerd en wellicht Bel gië zullen bereiken. Alles moet in het werk worden gesteld om hun persoonlijke veilig heid te waarborgen, aldus een order van het Ned. Opperbevel. Uitgevoerd volgens plan. Over al goede vorderingen. BERLIJN, 15 Mei: De voorjaarswerkzaamheden in den Duit schen landbouw worden trots de moeilijkhe den tengevolge van de buitengewone weers omstandigheden in dit jaar en het gebrek aan arbeidskrachten en trekpaarden, volgens te voren vastgestelde plannen uitgevoerd. He» rijksministerie voor Voedselvoorziening en Landbouw deelt de volgende cijfers over den stand dezer werkzaamheden mede: Van het vastgestelde arsenaal was op 11 Mei in groot-Duitschland aan zomertanve reeds 98 pet., aan zomergerst 96 en aan haver eveneens 96 ingezaaid. In de meeste ge bieden is de oppervlakte, bestemd voor zo- meigianen, reeds voor 100 ingezaaid. Ook ten aanzien van de hakvruchten zijn overal goede vorderingen gemaakt. Verder was op 11 Mei 13 van het vastgestelde arsenaal voor winteraardappelen, 65 van dat voor suikerbieten en 54 van dat voor voerbieten gereed. D.N.B. Engelsche hoofdstad volkomen onder den indruk van het be. richt der capitulatie van Neder, land. Het D.N.B. meldt uit Milaan: De geheele Italiaansche pers noemt de mi, litaire situatie voor Frankrijk en vooral voor Engeland ernstig. Te Londen heerscht groote ongerustheid, zooals ook blijkt uit verscheidene Engelsche perscommentaren. De laatste berichten uit Frankrijk over de ontwikkeling van het Duitsche offensief heben een harden slag toegebracht aan het optimisme van de Geallieerden. De toestand wordt ernstig genoemd. De „Gazetta del Popoio' meldt uit Londen, dat de Engelsche hoofdstad volkomen onder den indruk is van het bericht der capitulatie van Nederland, dat de grootst mogelijke ont- steltenis heeft gewekt. In Britsche kringen zou men diep zijn getroffen door de verklaring van den Nederlandschen Opperbevel hebber, dat de Nederlanders feite lijk van niemand hulp hebben ge kregen en alleen op hun eigen strijd krachten waren aangewezen. Wan neer ook Antwerpen na de bezetting van Nederland in Duitsche handen zal zijn gevallen, zouden België en Nederland ophouden de groote leve ranciers van Engeland te zijn. Door dit verlies aan levensmiddelen en grondstoffen en na het uitvallen van Denemarken, Zweden en Noor wegen, komt Engeland uit de positie van belegeraar in die van een bele gerde. Deze verliezen staan, voor Engeland gelijk met een grootea verloren veldtocht. De Turijnsche „Stampa" schrijft-, dat de capitulatie van Nederland van het grootst denkbare voordeel is voor Duitschland, met het oog op de verdere operaties tegen Enge land. Londen voelt zich voor de eerste maal in de geschiedenis rechtstreeks be dreigd. De „Lavoro Fascista" merkt volgens Ste- fani op, dat Hit-Ier, een man voortgekomen uit het volk, in vijf dagen tijdens Nederland heeft laten capituleeren en bezetten, terwijl de Engelsche minister-president, Churchill, een afstammeling van Marlborough, in de zelfde periode een parlementair kabinet heeft samengesteld. Naar het D.N.B. uit New York meldt, spreekt de „New York Herald Tribune" he den voor de eerste maal de vrees uit, dat de Vereenigde Staten aan den oorlog zul len gaan deelnemen, waarbij het blad zijn lezers de mogelijkheid voor oogen tracht te stellen van een militaire bedreiging der Ver eenigde Staten. De Westelijke mogendheden aldus het blad, zijn weliswaar nog lang niet verslagen, maar een Duitsche overwinning behoort tot de zeer concrete mogelijkheden. De trefkracht van de Duitsche weermacht kan niet hoog genoeg worden geschat. Het blad besluit met de woorden dat het intus schen misschien reeds te laat is om de Duitsche overwinning af te wenden en daar om moeten de Vereen. Staten hun mili taire positie op het Amerikaansche conti nent zoodanig versterken, dat Duitschland geen kans heeft militair of ideologisch daar vasten voet te krijgen. Braziliaansch blad sputtert tegen. De poging der geallieerde propaganda om door verspreiding van per radio over gebracht foto's over beweerde burgerslacht offers van Duitsche luchtaanvallen, de openbare meening in de neutrale landen te beïnvloeden, wordt door het vooraanstaande Braziliaansche blad „Gazeta de Noticias" scherp van de hand gewezen. De wereld herinnert zich nog de geallieerde propa ganda uit den wereldoorlog, welke de Duitschers als „Hunnen" kenschetste, schrijft het blad. Deze en soortgelijke be weringen zijn later geheel als leugens ont zenuwd en slechts mogelijk geweest, door dat toentertijd de per onderzeekabel gaand© berichtendienst door de „intelligence servi ce" gecontroleerd werd. Tegelijk met de publicatie der geallieerde fotopropaganda, zoo stelt het blad vast, verneemt men het onomstootelijke bericht, dat in de open onverdedigde stad Freiburg, vele burgers en dertien kinderen door de bommen der I ransche vliegers gedood werden. Indien de methodes der Duitsche propa ganda dezelfde zouden zijn als die der g©- allieerden, merkt het blad op, dan zou zij de dertien lijkjes van de kinderen nu ook in lange rijen laten fotografeeen en als een fotopropaganda benutten, welke op zijn minst aanspraak kon maken op waarach tigheid. (D.N.B.) DUITSCHLAND VIJANDIGE VREEMDE LINGEN. Zich melden bij de Amsterdam* sche politie. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam maakt bekend, dat alle te Amster dam verblijvende vreemdelingen van Engel sche, Fransche, Belgische, Noorsche en Pool* sche nationaliteit zich binnen acht dagen aan het hoofdbureau van politie, afdeelin? Vreemdelingendienst, O. Z. Achterburgwal 175, moeten melden met medebrenging van hun paspoort of andere legitimatiepapieren- MAASOEVER EN TEN ZUIDEN VAN SEDAN. Volgens het D.N.B. hebben de geallieerden zich in de vesting Antwerpen, in de Dylc- stelling en in de vesting Namen tot den strijd gereedgemaakt. Ten Zuidwesten van Namen hebben de Duitsche divisies haar successen op den Westelijken oever van de Maas uitgebreid en hierbij opnieuw Fransche pantsertroepen verslagen. Ten Zuiden van Sedan werden Fransche tegenaanvallen, welke door de zwaarste pantserwagens werden uitgevoerd, afgeslagen, verscheidene van de zwaarste tanks werden vernield. Tusschen Moezel en Rijn konden de Duit sche stellingen ten Westen van Saarlautern en bij Lauterburg naar voren worden ge legd. Het luchtwapen heeft ook op 15 Mei krach tig in den strijd ingegrepen en vijandelijke troepen en hun verbindingswegen aangeval len. Marcheerende afdeelingen en troepen concentraties werden vernietigd, talrijke vijandelijke pantserwagens werden door vol- Op zee voor de Nederlandsche en Belgi sche kust zijn door bommen twee torpedo- lagers en drie koopvaardijschepen, waaron der een van 12.000 ton. tot zinken gebracht Twee torpedojagers en vier koopvaardij schepen werden ernstig getroffen. Door een van onze duikbooten werd een tankschip ui een bewapend koopvaardijschip getorpe deerd. Ook gisternacht hebben vijandelijke vlieg- 'uigen vluchten gemaakt boven West- Uuitschland. Zij hebben hierbij zonder be paald plan een aantal bommen omlaag ge worpen, welke geringe materieele schade aanrichtten en waardoor een aantal burgers- werden gedood of gewond. Militaire doelen werden niet aangevallen noch getroffen. In Noorwegen. Bij Narvik heeft de Duitsche bezetting op nieuw aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Zij heeft overeenkom stig de bevelen de ver-vooruitgeschoven be veiliging in het gebied ten Noorden van Narvik krachtiger samengetrokken. In de hoofdsteden wordt weer normaal gewerkt. Schouwburgen heropend. Overal in den lande begint het zakenleven zich te herstellen. De oorlog overviel de fi- nantieele wereld tijdens de drukste periode van het jaar, de periode waarin jaarversla gen worden gepubliceerd en algemeene ver gaderingen uitgeschreven worden. In Amsterdam wordt reeds weer met volle kracht gewerkt en de uitgestelde vergaderin gen zullen thans spoedig plaats vinden. Ook andere symptomen wijzen er op, dat wij een in de huidige omstandigheden zoo nor maal mogelijk leven tegemoet gaan. De Amsterdamsche schouwburgen worden her opend. Zoo speelt het Centraal Tooneel mor genavond het Amerikaansche familieblijspel „Vader thuis", waarvan de opvoerinng om 8 uur aanvangt en te hallelf geëindigd zal zijn. In den Stadsschouwburg zullen wellicht de komende week de voorstellingen van de Wag nervereeniging plaats vinden; hierover zijn besprekingen gaande. Het Leidscheplein-Theater heeft plannen Zaterdagavond het cabaret-programma in eenigszins gewijzigden vorm voort te zetten. Ook Den Haag begint zijn gewone aanzien et herkennen. Overal wordt gewerkt, trams en autobussen rijden regelmatig en de caféterrassen zijn weer vol. Met het oog op het belang dat liet ver keer heeft bij juiste inlichtingen over de berijd'baarhcid van wegen en mogelijke verbindingen tusschen deze wegen, heeft de K.N.A.C. een inlichtingendienst ingesteld. De bedoeling is, gegevens te verzamelen, en inlichtingen te verschaffen aan al degenen, die van de wegen gebruik maken. De K.N.A.C. verzoekt allen weggebruikers, haar telefonisch of per briefkaart (met vermelding van datum) op de hoogte te willen brengen van gegevens, opdat zij de vele aanvragers die bij haar inlichtingen inwinnen, zoo volledig mogelijk de nieuwe gegevens zal kunnen verstrekken. In d« Nederlandsche territoriale wateren. Het is aan neutrale scheden uitdrukkelijk verboden, om van hun radio-zendinstallatie gebruik te maken binnen de Nederlandsche territoriale wateren. Overtreding van dit verbod zal zeer streng worden gestraft. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht draagt aan de autoriteiten, die vóór den oorlog belast waren met het verzegelen van radio-installaties van schepen van oorlogvoerende mogendheden op, zich te be lasten met het verzegelen van de radio- installaties van neutrale schepen, totdat Duitsche autoriteiten dezen maatregel heb ben overgenomen. De burgemeester van Amsterdam raadt den schoenwinkeliers dringend aan, aan el- ken klant in geen geval meer dan één paar schoenen tegelijk te verkoopen, en zulks uit sluitend tegen afgifte van het bekende be wijs, in duplo te schrijven. De Commissaris van de vierde afdeeiing der Rotterdamsche politie verzoekt dringend en met spoed aan alle politie-autoriteiten in Nederland krachtige opsporing en inbe slagneming van een auto, die gisterochtend tusschen 10 en 11 uur is gestolen van de Kruispleinstraat in Rotterdam. Het is een zwarte Chevrolet, met witte letters W.Z. op het spatbord. Het is een 6- cylinder, ntodel 1939, die pl.m. '20.000 K.M. gereden heeft. In de auto bevinden zich: een Duitsche rug zak, dekens, een schrijfmachine merk „Olym pia", een Duitsch gasmasker, leeren acte- tasch met papieren, dagboek, cahier, schets boek met schetsen en aquarellen, teekenma teriaal, Nederlandsche soldatenhelm, Duit sche officiersdolk, Duitsche militaire muts, leeren handschoenen. De auto is vermoedelijk ontvreemd door twee mannen in leeren jassen, wier aanhou ding en voorgeleiding dringend wordt ver zocht

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2