SOUPIEX de blauwe Vanaf heden 17 Mei worden de diensten hervat Kolenhandel l.de Haan JUTTERTJES Veertig jaar gymnastiekleider Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Uitbetaling' pensioenen De trein rijdt weer £e/t LIKDOORNS HKeketóttoot H. SPRUIT Betrekkingen Diversen Boekbespreking TSdsckriftea De heer J. F v. Loo jubileert heden GENEESMIDDEL TEGEN HUIDRPNDOENIMGEN Tivoli en de Witte zullen binnenkort weer draaien de ideale verkooper! ff ff „De Gezonde Apotheek", gesloten 24 Mei aangeboden Dc heer W. J. Annyas overleden Gereformeerde kerk Ongeluk in de Koningstraat Burgerlijke Stand van Den Helder !ftadAnieuw~i Bekendmaking De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat door den Commandant van de Duitsche bezetting is bepaald: lo. dat alle winkels lederen avond moeten gesloten zijn om 20 uur (Duitsche tijd); to. dat alle café's en tapperijen met ingang van heden moeten zijn gesloten des avonds om 21 uur (Duitsche tijd); 80. dat niemand zich op straat mag bevin den tusschen 22 uur en 6 uur (Duitsche tijd); 4o. dat volledige lichtdooving dan wel voor koming van uitstraling moet plaats hebben; Bo. dat alle handelingen tegen bovenstaande bepalingen worden bestraft volgens het Duitsche recht en aan het oordeel van Krijgsraden of bijzondere rechtbanken onderworpen worden. Den Helder, 16 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd, RITMEESTER. Paedagoog met kwaliteiten. Vandaag Is het 40 jaar geleden, dat de heer J. F. van Loo. als hoofdleider van O. K. K. in functie trad. Veertig jaar heeft de heer Van Loo de leiding gehad van onze grootste plaat selijke gymnastiekvereeniging. Je zou het niet zeggen, als je de pittige leider van deze ver- eeniging ziet, dat hij de zeven kruisjes dicht op de hielen ziet. Hij is nog vol idealen en jeugdig enthou siasme. Hij bestudeerde de nieuwe richting in de gymnastiek en bracht die practisch in toe passing. Bizondere belangstelling legde de heer Van Loo aan den dag voor het turnen van de dames. Hij richtte de oudere dames-afdeellng op, die een belangrijk aantal leden telt en waar met veel enthousiasme wordt gewerkt en serieus; als de gramofoonplaat de oefening voordraait, moeten de leerlingen daarop op de seconde af reageeren. En ze doen het punc tueel, zoodat het eigenlijk jammer is, dat de heer v. Loo ze tot nog toe niet kon bewegen een nummer voor het voetlicht te geven. Duizenden Heldersche jongelui hebben van den leider van O. K. K. hun gym nastische opvoeding ontvangen. Er zijn er bij de Marine maar weinigen, die den „voorwerker" met zijn bezielend enthou siasme niet kennen en velen zullen van daag, zij het misschien niet persoonlijk, in gedachten bij hun jeugdleider vertoe ven en terugdenken aan dien goeden ouden tijd, toen ze één of twee avonden in de week in het gezellige clublokaal doorbrachten. Een geboren jeugdleider is de heer v. Loo, hij heeft tact en is altijd dezelfde, prettig en opgewekt, zoodat die avonden tot de meest prettige herin neringen uit den jeugdtijd worden. En nü nog, nu de heer v. Loo bijna de ze ventig bereikt heeft, „dirigeert" hij klassen van 60 tot 70 leerlingen. Avond aan avond is hij in het oefenlokaal. Dat beteekent een offer voor zijn vrouw, die dat offer echter altijd met liefde gebracht heeft. Zelf heeft ze haar man op de „gym" leeren kennen en nog staat ze naast hem, vooral bij de adspiranten- afdeelingen heeft ze een taak, die belangrijk is. Eigenlijk is dit jubileum van den heer v. Loo dan ook een jubileum van zijn vrouw. Behalve hoofdleider is de heer v. Loo ook medebestuurder van O.K.K., zoodat inderdaad van hem gezegd kan worden, dat hij de spil ia waarom het leven van de vereeniging draait. Sedert 8 9 jaar is de jubilaris voorzitter van de technische commissie van Holl. Noor derkwartier en op zijn borst hangt het eere speldje van het K. N. G. V., een onderschei ding voor het buitengewone werk door hem verricht. Nog eens ontving de heer v. Loo een onder scheiding waarop hij trots is, dat was toen hfl eens als leider van een gecombineerde uit voering, voor Hare Majesteit Koningin Wil- helmina van de Koningin een persoonlijk compliment ontving. De tijdsomstandigheden geven geen aan leiding dit jubileum in groot formaat te her denken. Er stonden twee uitvoeringen op het programma. Het zal van daag echter blijven bij de complimenten, die vrien den en turnmakkers den heer v. Loo thuis brengen en wij voegen onze gelukwenschen daar gaarne bij. Nog vele jaren, jubilaris! Krabben verergert de kwaal en maakt on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep fn de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons k 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bij Apoth* en Drogisten. Misschien vandaag, anders hoog stens over een of twee dagen. Vele gepensionneerden hebben zich de laat ste dagen ernstig ongerust gemaakt over hun pensioenen. Wy kunnen hun verzekeren, dat daarvoor geen enkele aanleiding bestaat. De pensioenen zullen worden uit 'betaald, nü en zoo goed als zeker ook in de toekomst. Het is de bedoeling van het Duitsche opperbevel, dat het economische leven In ons land zich zoo spoedig mogelijk hersteld en daarvoor is rou leering van geld noodig, zoodat men zich geen zorgen behoeft te maken, dat men zonder geld zal komen. De oorzaak, dat het postkantoor tot nog toe gesloten bleef, zit in de slechte com municatie met buiten. De directeur heeft alle mogelijke moeite gedaan geld te krijgen, doch door de slechte verbindingen was hem dit nog niet mogelijk. Het treinverkeer is nu echter hersteld en het is dan ook zeer waarschijnlijk dat reeds heden het postkantoor kan worden opengesteld en anders zal dat toch zeker morgen het geval zijn. Pensioenen en ook spaarbankgeld zal dan worden uitbetaald. Ten opzichte van de spaarbankgelden bestaat de mogelijkheid, dat niet al het gevraagde direct zal worden uitbetaald. Voor pensioenen is zoo'n groot bedrag noodig, dat het niet waarschijnlijk is, dat men tn één zending al het benoodigde geld zal ontvangen, doch dan is ook dat slechts een kwestie van eenige da gen. Men make zich dus in geen enkel opzicht ongerust, noch voor ztjn pensioenen, noch voor zyn spaargelden. Als vandaag de deuren van het Post kantoor opengaan zorge men vooral dat de ambtenaren rustig kunnen werken. Geen dringen en geen drukte. „Alles sal reg kom." Per bulletin zullen wij de openstelling van het postkantoor bekend maken. K/OWDERSTIJÉSEI dUfft aM> dtofóe*. ooepatf NV. STIIFSELFABRIEK „DE BI) EN KOR F" VOORH. M. K. HONIG - KOOG A. D. ZAAN Gisteren heeft de trein weer voor het eerst gereden en velen heben daarvan een dank baar gebruik gemaakt om familie en zaken relaties elders op te zoeken. Het gaf een rustig gevoel, dat men zich weer op normale wijze kon verplaatsen en het is te voorzien, dat binnenkort een vaste dienstregeling ver schijnt. Daarvan was heden nog geen sprake. De trein, die om tien min. voor acht zou ver trekken, kon niet rijden, omdat er gisteren avond geen materiaal in Den Helder was aan gekomen. Om zeven minuten voor tienen is vanmorgen de eerste trein weggereden en het lag in de bedoeling, om de twee uur een trein te laten rijden, zoowel van als naar Den Helder. Van Alkmaar uit rijden weer uurdiensten naar Amsterdam en in de richting Haarlem. De prijzen zullen voorloopig ver laagd worden. Op verzoek van den Ned. Bioscoopbond aan de directeuren van de bioscooptheaters, moet alles in het werk gesteld worden, natuurlijk in overleg met de bevoegde autoriteiten, om de bioscopen weer zoo spoedig mogelijk te laten draaien. Naar aanleiding van dit schrijven heeft de heer Van Twisk zich oogenblikkelyk in ver binding gesteld met de plaatselijke autoritei ten, met het gevolg, dat binnenkort Tivoli en de Wite haar bezoekers weer zullen kunnen ontvangen. Maar de heer Van Twisk is verder gegaan. Hij zal in verband met de huidige omstandig heden de prijzen van beide Theaters voor loopig verlagen. Juist door het openstellen van de theaters wordt mede geholpen om het normale leven zooveel mogelijk zijn gewonen gang te laten gaan. Nadere bijzonderheden betreffende open stelling en prijzen van Tivoli en de Witte zul len spoedig volgen. Heden overleed plotse ling onze innig geliefde Man en Vader. JAN BEREND HEIDEVELD, in den ouderdom van ruim 33 jaar. Den Helder, 14 Mei 1940. Zy'n diepbedroefde Echtgenoote en Kinderen. Heden overleed plotse ling onze geliefde Schoon zoon en Zwager, JAN BEREND HEIDEVELD, Den Helder, 14 Mei 1940. K. KROON N. KROON—VISSER. H. KROON. N. KROON—KLEISS. A. G. LENSEN. M. LENSEN—KROON en Kinderen. Heden werd plotseling van ons weggerukt, onze innig geliefde Zoon, Broer, Zwager en Oom, REIXDER KOOIJMAN, op den leeftijd van bijna 21 jaar. Uit aller naam: W. KOOIJMAN. Den Helder, 14 Mei 1940. Basstraat 34. Heden overleed, door een noodlottig ongeval, onze geliefde Zuster, Behuwd zuster en Tante, MIJNTJE VAN DER WAL, Wed. van Jan van Leyen. in den ouderdom van 59 jaar. Den Helder, 14 Mei 1920. Brakkeveldweg 6. Namens de Familie: A. BAKKER. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 20 Mei, v.m. 11 uur, vanaf Brakkeveldweg 6 op de Algem. Begraafplaats te Huisduinen. Dat zij ruste in vrede. De beste voeding voor lederen leeftijd Vertrek vanaf kantoor Breewaterstraat 82 Eiken dag om 12 uur Heden overleed plotseling door een noodlottig onge val, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer WILHELM JOHAN ANNÏJAS, gep. Maj.-Konst. K.M. in den ouderdom van 67 jaar. Uit aller naam: M. ANNIJAS— TUSEN. Den Helder, 16 Mei 1940. Kanaalweg 148. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Zaterdag 18 Mei 1940. Vertrek 12 uur vanuit de St. Lidwina Stichting. Ook Uw likdoorns en eelt ver dwijnen onfeilbaar zeker door de onweerstaanbare werking van Cedé-zalf. Per doos 45 cent bij Apothekers en Drogisten. In verband met de onbruikbaarheid van de étalages in onze zaken aan het eind van de Spoorstraat, zullen wij voorloopig ons bedrijf alléén kunnen voortzetten in de hoek Gravendwarsstraat naast Fa. Neels). Wij vertrouwen wel, dat onze clientèle zoo welwillend zal zijn aan dit adres haar inkoopen en bestellingen te doen. Ons Mantel- en Japonnen-atelier is ook reeds weder in bedrijf. Hoogachtend, Modehuis fyuutteAiieA100 fiOl. vjeAJkoAjoAwaaAxU! Keizerstraat 69, is wegens omstandigheden vanaf heden tot en met ,i - Wegens omstandig heden tijdelijk adres Wilhelminastraat 101. I Speciaal Telefoon No. 820. Wegens tijdsomstandigheden ben ik niet in staat om deze week mijn klanten te vragen en vleesch te bezorgen. ANTOON BANDT, Koningstraat 1 5. Wel Vleesch vo orradigl TE KOOP: Alle soorten nieuwe en gebruikte DAKPANNEN en een partij GLAS en RA.MEN. P. C. BAKKER. Walvischstraat 46. Gevraagd DAGMEISJE, loon 4.— per week, van 8 tot 5, Zaterdags 7. Adres: Buys Ballotstraat 33. Gevraagd: EEN NET DAGMEISJE. Adres: Dijkstraat 64. FLINK DAGMEISJE gevraagd. Aanvangssalaris 7.—- per week. Adres: Spoorstraat 31. Een rol dekens en een gehaakte trui zoek geraakt tijdens eva- cuati naar den Middenweg. S.v.p. terug te bezorgen bij! M, Kuiken, Koningstraat 103. Verloren donkerblauwe Dame»- swagger, Woensdagavond j.L omtrek ParalelwegRuyghweg. Adres: Koekoekstraat 28. Bestuurslid van den Bond van Oud-Onderofficieren. Gisteren Is In de St. Lidwinastichting op 67-jarigen leeftijd overleden de heer W. J. Annyas, in leven gepensionneerd majoor-kon stabel der Koninklijke Marine. Er zullen weinig stadgenooten zijn, die den heer Annyas niet gekend hebben en speciaal onder de oudere marinemenschen was hij een populaire verschijning. Sedert vele jaren had hy zitting in het bestuur van den Bond van Oud-Onderofficieren der Koninklijke Marine, voor de belangen van welke organisatie hij zich altijd ten zeerste interesseerde. Voor menige marinevrouw is de heer A. een vraag baak geweest in moeilijke oogenblikken. De ter-aarde-bestelling vindt plaats Zater dagmiddag. Vertrek St. Lidwinastichting te 12 uur. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat Ds. Tollenaar Zondag a.s. weer voor zijn ge meente hoopt voor te gaan. De predikant is gisteren thuisgekomen. Een ongeluk, dat nogal wat consternatie teweegbracht, vond gistermorgen in de Ko ningstraat plaats ter hoogte van de passage der fa. Herschel. Aldaar reed een wielrijder, die vóór op de framestang der fiets zyn zoon tje had zitten. Op een gegeven oogenblik raakte het linkerbeentje van het circa 3-jarig knaapje bekneld tusschen de vork en de spa ken der fiets en dat wel dusdanig, dat de man geen kans zag het wiel meer terug te draaien. Door den heer J. Govera en enkele andere bewoners der Koningstraat werd echter ter stond hulp geboden: de spaden en de vork werden respectievelijk doorgeknipt en ver bogen, zoodat men het gekneusde lichaams deel weer vrij kon maken. Per militaire auto werd het slachtoffertje naar de Lidwina- inrichting vervoerd. Naar wij vernemen bleken de inwendige kneuzingen mee te vallen, ONDERTROUWD: S. P. Pape en J. Nagen- gast. GETROUWD: J. L. de Bloeme en G. M. E. Lewandowski; J. C. Bouwman en H. Dekker; J. Cheret en L. van der Kuyl; Chr. van Ham en J. M. Jansen. OVERLEDEN: P. A. Ketelaars, m., 53 j.; C. Lastdrager, m., 22 jaar; F. Tuithof, m. 71 Jaar. De Gemeentewet, in het bijzonder voor Raadsleden toegelicht, door Mr. A. Koelma, Secretaris van Alkmaar, uitgeve N. Samson N.V., uitgever Alfen aan de Rijn. Een beknopt en toch volledig werkje, dat een helderen blik geeft op de inrichting van de gemeentelijke huishouding en dat inleidt in de voornaamste gemeentelijke bestuursproble- men, is voor raadsleden, die niet reeds uit anderen hoofde met materie vertrouwd zijn, welhaast onmisbaar. Zulk een gids verscheen in 1933 van de hand van den heer Koelma, gemeente-secretaris van Alkmaar en lector in de bestuurswetenschap aan de Ned. Economi sche Hoogeschool te Rotterdam. Van deze veel gebruikte en gewaardeerde uitgave zag thans de tweede druk het licht. Bij dezen herdruk werd het boekje vanzelf sprekend weer geheel op de hoogte van den tijd gebracht. Een vijftal wijzigingswetten toch maakte herziening en bijwerking noodig. Ook de nieuwe druk is van handig formaat en bescheiden omvang. In dit betrekkelijk beknopte bestek worden systematisch de onderwerpen behandeld, die voor het raadslid van beteekenis zijn. De wijze van behandeling is eenvoudig en helder. In het bijzonder is daarby aandacht geschonken aan vragen van practischen aard. Een uitvoerig alphabetisch register maakt de raadpleging van het boekje gemakkelijk. De prijs bedraagt 2.90. Ir. H. N. van Dijk „Mechanische Rijstcul tuur", Amsterdam. H. J. paria, 1940 eeb 2.90, ingen. 2.25. S In dit boekje heeft Ir. Van Dyk de economi sche en technische resultaten na zes jaren pioniersarbeid te Nieuw-Nickerie in Suriname uiteengezet. Meer, dan by de aanvaarding van zyn opdracht is achr. thans overtuigd, dat de resultaten van zijn 6-jarig proeftijdperk de basis kunnen vormen, waarop mechanisch gedreven middenstandsbedrijven daar kunnen verrijzen, terwijl aldus aan eenige honderden kapitaalbezittende en gezonde Hollandsche boerenfamilies een behoorlijk bestaan in Su riname verzekerd kan worden. Middenstands- bedrijven bovendien, zijn voor Suriname's toe komst evenzeer, zoo niet nog meer urgent dan de emigratie van geselecteerde Javaan- sche families. Na een uitvoerige, zeer overzichtelijke in leiding, behandelt Ir. Van Dijk in vijf hoofd stukken respectievelijk de mechanische cul tuur, de rystverwerking, de rijsthandel, de invloed op de bevolkings-cultuur, de bij-cul tuur en de kolonisatie van Nederlanders. Veel wetenswaardigs wordt hier geleerd en talrijke belangwekkende economische en sociale ver schijnselen, obstakels, maar ook meevallers, kortom, veelal gebeurlijkheden, waarvan de Hollandsche werker geen flauw vermoeden zal hebben, worden ons hier verhaald. Niet overal is de wijze van zeggen gesoig neerd, maar zouden wij iemand die talrijke jaren noesten arbeid verrichtte onder den heeten zon, iets mogen verwijten, nu hy niet temin klaar en duidelijk ons zijn visie getoond heeft op een uiterst belangwekkend probleem? Het boekje heeft een aardig uiterlijk, is ver sierd met een paar groepen foto's en het laat niet na ons bij zijn conclusie er nogeens op te lijzen, dat Suriname wel degelijk een land met toekomst is, ook voor den Nederlander, die werken wil en kan. Tegenwoordig moge beweerd worden, dat Suriname goed zou zijn om er extremistische elementen heen te zen den... Suriname zij een grootsche toekomst toekomst beschoren en de conclusie van Ir- an Dijk kan daarom in onze lage landen eigenlijk niet genoeg herhaald worden! Mr. B. Het Kind. Veertiendaags blad voor ouders en opvoeders. Nummer van 4 Mei 1940. Uit* gave C. A. Spin Zoon N.V. te Amsterdam- Jac. v. Hattum schreef voor dit nummc' een goed aangevoeld gedicht „Verlaat niet... F rits van Raalte leverde de bijdrage ..Opvoeding, suggestie en massa", die het ezen alleszins waard Is. De Vlaamsche bij drage van PMelis behandelt nieuwe leer* boeken in VTaamsch-België,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4