UMPH ctkVERUJflRfïlING In „De Toelast" BC R y D W <M D> IR M D S i H -DE TOELDST- k prebihbeurteti Vooral! DE BESTE V SIGARET 'N TRIUMPH VAN SMAAK! Voorwaarts WAAR HET OP AAN KOMT? Adverteer en kost geld 100% WAARDE EN SMAAK - ROOK De weg terug Ï3éile jongen* en tneU^el! Nieuw Raadsel Zaterdag 18 Mei 1940 Tweede Blad PTT-dienst vrijwel normaal het brengt méér geld in! De treinenloop Aangifte leerlingen R.H.B.S. Tivoli en Witte draaien weer De scholen beginnen! De Vries, Alkmaar Aan onze adverteerders In verband met de bizon- dere omstandigheden is het ons niet mogelijk, van Maan dag af, op den verschijndag van onze krant nog zaken- advertenties aan te nemen. Onze adverteerders willen dus wel zoo vriendelijk zijn daarmee rekening te houden. Familieberichten kunnen tot uiterlijk acht uur 's morgens bezorgd worden. Dienst Texelsche boot Burgerlijke Stand van Den Helder De dame en de vischboer Of: hoe doode visschen soms nog kleuren fhidinUjuwj Het is merkwaardig, koe snel het Neder landsche volk zich aan der^ thans gewijzig- tfen toestand tracht te gewennen en de Jieldersche bevolking maakt daarop, en Tiet is verheugend dit te mogen constatee- ten, geen uitzondering. Was daar den geheelen Woensdag pog een stemming van angst en groote 'bezorgdheid, waren daar dien avond nog pele honderden, die zich langs de buiten wegen bevonden, nog geen half etmaal Tater was daarvan niet veel meer te be speuren en bleek, dat men begrepen had, 'dat het 't verstandigste was zich in alle fust en kalmte aan z'n werk te begeven Ign zich te houden aan de raadgevingen en 'opdrachten van de burgerlijke militaire pverheid. Met als gevolg, dat men gisteren en pandaag weer een stadsbeeld aanschouwt, 'dat in groote trekken niet zo heel veel afwijkt van dat van 7 dagen geleden. De bakker duwt z'n broodwagen weer poort van huis tot huis en levert z'n mate riaal af. De melkboer gaat van klant tot klant, de huismoeders staan in de winkels jen slaan hun waren (voor één dag!) in, pn een groot deel der mannen is weer op 'bun posten aanwezig. En zóó is het ook het beste. Wij moeten pns allen, zonder een enkele uitzondering, 'aanpassen aan den toestand, zooals die Zich ontwikkeld heeft en hoe eerder men 'dit doet, des te beter. Men weet dat het de bedoeling is, dat bet economische leven weer zooveel moge lijk in normale banen geleid wordt en dit 'is iets wat een normaal verloop van het dagelijksche leven voor een niet onbelang rijk deel garandeert. De treinen loopen weer, de P.T.T. beeft haar diensten hervat, de midden standers hebben hun winkeldeuren weer 'opengezet en verwachten hun clientèle. De schooldeuren worden weer geopend, bioscopen draaien weer, kortom het leven in Den Helder komt weer op gang. Wat de toekomst ons zal brengen valt moeilijk te voorspellen. Wat wij echter weten is dat na regen zonneschijn komt. Een oude wet, die ook thans in vervulling pal gaan! Wij hebben ons gisteren in verbinding gesteld met den directeur van het Post kantoor, die ons het navolgende mede deelde. 'Wat de postbestellingen betreft, er zal zoowel des morgens als des middags langs de huizen post besteld worden. Des middags te circa 4 uur. De af te leveren post kan wederom bestaan uit drukwer ken en brieven. Postwissels en chèques kunnen aange boden en ter inwisseling gegeven worden. Ook de zegelverkoop vindt normaal plaats. Wat de telefoon betreft, men kan thans verbinding krijgen tot en met Amsterdam. Vermoedelijk zal dit traject reeds zeer binnenkort uitgebreid worden. Wat het verzenden van telegrammen betreft, dit zal zoo spoedig mogelijk wor den medegedeeld. maar Wendt U tot ons bureau en laat ons Uw adver tentie opmaken Wij garandeeren U, dat zij het grootst mogelijke effect sorteert Evenals gisteren is de treinenloop ook vandaag om de twee uur geregeld. De eerste trein vertrok vanmorgen om 9.53 uur van Den Helder. De laatste trein vertrekt vanavond om 19.53 uur. Daar mee kan men Amsterdam en Haarlem nog bereiken. Wie naar Utrecht of Den Haag wil, moet met den trein van 17.53 uur vertrekken. De eerste trein in Den Helder kwam vanmorgen om 9.35 binnen. Ook voor binnenkomende treinen is een twee uur dienst ingesteld. De laatste trein, die in Den Helder aankomt, wordt van avond om 21.85 uur verwacht. Maandag en Dinsdag van 2 tot 5 uur. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat de aangifte van de leer lingen voor de R.H.B.S. Maandag en Dinsdag van 2 tot 5 uur plaats heeft. Men kan den ingang van de school op de normale wijze be reiken. Van hedenavond af. Naar de heer Van Twisk ons mededeelt zullen de Witte Bioscoop en het Tivoli-theater van hedenavond af weer geopend worden, tijdstip van aanvang is 7 uur, einde der voorstelling 9 uur. De te draaien programma's zullen aan de theaters bekend gemaakt worden. voorkome men: verstopping, slechte ont lasting. overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek. vale onreine huid. hoofdpijnen, enz door grondige zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Een weldaad voor het otganisme! Flacon I 1.1$. Dubbel» flacon 1 17$ bij epotnekeu en vakdrogisten. Gistermorgen nam de uittocht der Neder- landsche soldaten, gelegerd in en bij de stel ling van Den Helder, een aanvang. Gisteren, van 10 uur af, trokken de groe pen militairen de stad uit met bestemming naar de interneeringskampen. waarin zij, voor thans nog onbepaalden tijd, verblijf zul len houden. Wij stonden aan den kant van den weg. Op de velden stonden de boterbloemen te pronken. Daarboven voortgestuwde wolken, elkaar achterna rennend in de wijdsche plek ken blauw van den hemel. Een beeld van opperste lente en komenden zomer. Het was een lange rij. Niets dan mannen in het Nederlandsche veldgrijs, loopende, fietsende, in auto's en in bussen. Duizenden soldaten. Dit was het einde van het leger, dat voor enkele dagen nog vol moed, vol hoop. geladen met optimisme de toekomst tegemoet ging. Soldaten op den terugweg Er ging veel om in deze harten en hoofden, maar wat er ook moge zijn omgegaan, zij be hoefden het hoofd niet te buigen. Integendeel, zij kunnen dat fier rechtop houden, zij kunnen den Nederlandschen burger en den Duitschen soldaat ferm en fier in de oogen zien, en indien er ooit waarheid heeft gescholen in het gezegde, dat men ook in de nederlaag zijn trots kan bewaren, dan geldt dat hier. De soldaten van Den Helder Vele maanden waren zij hier, bij ons. Velen hebben vrienden gemaakt. Daar zijn banden gelegd, vaste banden, die ook thans nog niet verbroken zullen worden. Waarom het te verbloemen, dat wij trots zijn In een advertentie in dit nummer deelt het Gemeentebestuur mede, dat de Openbare lagere scholen, op de school te Julianadorp en die aan de Vischmarkt na, a.s. Dinsdag weer beginnen. Men zie de betreffende aankondi ging in dit nummer. De R.K. jongens- en meisjesschool begint eveneens Dinsdag. De Commeniusschool opent Maandag haar deuren voor de leerlingen. De Ambachtsschool begint ook Maandag. In verband met de ligging van Duitsche militairen in de Chr. U. L. O. school aan de Vischmarkt en militaire goederen in de Chr. school aan den Kanaalweg is het niet moge lijk deze reeds voor de leerlingen open te stellen. Zoo is het ook gesteld met de school in de Koningstraat, waar Duitsche militairen gelegerd zijn. Wat de Kanaalweg school betreft zal het vermoedelijk een kwestie van eenige dagen zijn, de andere nog bezette scholen hoopt men, met medewerking van het Duitsche oppercommando ter plaatse, zoo spoedig mo gelijk vrij te hebben. op deze jonge kerels, die zich gegeven hebben aan de zaak met heel hun hart en met inzet van hun jonge leven. Later zal het verteld worden. Dan zullen wjj het onze kinderen ver tellen, hoe het Nederlandsche leger gevochten heeft op een wijze, die zijn vijand met eerbied en ontzag vervulde. Hoe men de ridderlijkheid hooggehouden heeft en hoe het blazoen van den Nederlandschen soldatenleeuw onbezoe deld en rein bewaard bleef. Ook toen het na 5 dagen terug moest. Toen de vaderlandsche armee aftrok naar inter neeringskampen. Het was een eervolle terugtocht en géén vlucht. Het was een zwichten voor een ontzaglijke overmacht en de historie zal in haar recht vaardigheid getuigen, dat in 1940 de Neder landsche soldaten-eer niet te schande ge maakt is. C Brandstof economisch berekend A V en aangelegd. is de achterzaal (toegang door voorportaal en gang) geopend tot 12 uur. Horizontaal. 1. Insect. 2. Doorsnede. 9. Ned. provincie (afk.) 11. Zeeschuimer. 13. Soort onderwijs. 14. Familielid. 15. Naar, tot (Latijn). 17. Gezantschap. 20. Groote republiek, 21. Machthebber. 22. Gezicht. 23. Pers. voornaam woord. 24. Muzieknoot. 25. Landerijen. 29. Soort kaartspel. 32. Tevoren. 33. Vrouwelijke gast. 34. Herberg (Engelsch), 35. Geweken. 37. Onderdeel der Ned. weermacht. 38. Doorsnede (afk.). 40. Schimmelachtige geur. 41. Uitroep (ook omge keerd). 42. Plaats in Noord- Holland. 43. Boomsoort met luchtwortels. 45. Boomsoort. 46. Plaats in Gelder land. 48. Deel van den voet. 49. Voornaamste steunpilaar van zaken. Verticaal. 1. Residentie op Java, met gelijk- namige hoofd 12. Deel van scheeps- 30. Visch. plaats. tuigage. 31. Deel van een 2. Bekend hemel 16. Betalen. schip. lichaam. 18. Voegwoord 36. Jongensnaam 3. Muzieknoot. (Fransch). (afk.). 4. In orde (afk.). 19. Bestaat. 39. Ned. rivier. 5. Vogel. 20. Eischen. 41. Uitroep van 6. Voorzetsel. 26. Onderscheidings- droefheid. 7. Uitroep van ver teeken. 42. Pers. voornaam wondering. 27. Drie op elkander woord. 8. Beweeglijk. volgende letters. 44. Aanspreektitel 10. Slaapplaats. 28. Deel van een van hooge geeste 11. Soort vaartuig bloem. lijke (afk.). (afk.)j 29. Opsnijden, ,47. Familielid, Directie Held. Courant En daarom mogen al deze soldaten het hoofd fier en kranig omhoog houden, daarom heeft geen enkele van hen zichzelf iets te verwijten. Ook niet de Heldersche armee, die op dien schoonen voorjaarsmorgen den weg terug in sloeg. Naar wij vernemen zal de Texelsche boot vandaag haar dienst nog niet her vatten. Er bestaat eeiF mogelijkheid, dat dit a.s. Maandag weder het geval zal zijn. Mocht er eerder worden gevaren, dan zal dit per bulletin door ons bekend ge maakt worden. van 17 Mei 1940. BEVALLEN: F. SmithKroeze, d. ONDERTROUWT): H. van der Vliet en A. A. Schilt. OVERLEDEN: J. van Dijk, (v.), 6 jaar; wed. J. van Leijen, 59 jaar; W. J. Annijas, (m.), 67 jaar. Ik stond er toen de dame kwam, Die op haar beurt een kijkje nam, En naar den prijs der visschen vroeg, Die 't toonbankblad zoo lokkend droeg. De schelvisch en de kabeljauw, Bleek naar 't genoegen van Mevrouw, Ze bleken versch, de kieuwen rood, Niet al te klein en niet te groot! Maar toen, toen vroeg zij naar den prijs, Mis was 't! „Zeg man, ben jij wel wijs? ,,'t Lijkt wel, of 't goud of zilver is, „Ik vraag ten slotte maar naar visch!" De winkelier was wat gewoon, Hij kent zijn klanten en hun hoon, Hij is een ware diplomaat. Als 't om zoo'n akkevietje gaat! Hij sprak van mijnen in de zee, Van bommen en van oorlogswee, Van stormen en van al ellend, Dat elke visscher ruimschoots kent... Hij maakte uit, dat, goed beschouwd, Een visch nog duurder is dan goud, Wanneer die uit een zee vol wee, Wordt opgehaald, valt 't lang niet mee. De Dame bleef stil luisterend staan, En in haar oogjes dreef een traan. Zij was tot 't diepste toe ontroerd, Door 't drama, dat werd opgevoerd. Toen zei zij: „Vreeselijk, meneer! Nu lust ik nooit geen schelvisch meer!" De afschuw droop van 't lief gezicht, Zij groette ons, de deur viel dicht... Toen zei de diplomaat een woord, Dat niet in 'n keurig versje hoort. Nog minder bij zoo'n netten man, De visschen kleurden er zelfs van... H. H. VAN BELANG VOOR IEDEREEN is een bezoek aan Spoorstraat 911, Hotel-Café-Restaurant i UkaaA yaati ulc fieeti Heden: Casino, 6.uur tot 9.uur: Dansen. Tivoli en Witte Bioscoop: 7.uur Filmvoor stelling. Zondag 19 Mei. Casino, 3.306.00 uur: Dansen. J.009.00 uur; Dansen, Voor Zondag 19 Mei Xed. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Wèststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds H. A. Enklaar, Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 10 uur: Ds. Tollenaar. N.m. 5.45 uur: Cand. Y. Feenstra. Geret. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Avonds 5.45 u.: Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) v.m. 10 uur en n.m. 5 uur de heer J. RebeL Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. "Geen dienst. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 u.: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat s' Morgens 10 uur, dienst, Pastoor H. J, Verhey. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur: Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 uur: Samenkomst. Leger des Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Jan zend w.st.r 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen opgave ontvangen. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente Geen opgave ontvangen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" Geen opgave ontvangen. Jullie begrijpen, dat door de droeve toe stand van de vorige week er niets van geko men is om elkaar te schrijven. En nu kan het eigenlijk nog niet, want je hebt natuurlijk al gezien, dat de krant zoveel kleiner geworden is. We moeten zuinig zijn met papier en dus vervallen voorlopig alle bizondere rubrieken. We willen hopen, dat het van korte duur is en dat het weer spoedig mogelijk zal zijn om het Kinderhoekje op te nemen, dat wijst er dan tevens op, dat we weer naar het normale leven terugkeren. Waarschijnlijk zal ook die gedwongen vacantie van jullie wel weer spoedig geëindigd zijn en kunnen jullie weer naar school. Gelukkig! 't Is te hopen, dat jul lie nooit meer vacantie krijgen voor zulke droeve en nare dingen. Het contact willen we natuurlijk met elkaar aanhouden en dus zal ik hieronder het nieu we raadsel opnemen. Jullie kunt het oplossen en inzenden en dan hopen we volgende week een boek te verloten. Natuurlijk schrijven jullie geen briefjes, want er is toch nog geen ruimte om ze te beantwoorden. De prijswinnaar van de vorige week, die toen niet in de krant gestaan heeft, was: INA KRUGER, v. Hogendorpstraat 61. En hier volgt dan het nieuwe raadsel. Dusg jongens en meisjes, tot volgende week. X X X X X X X X X X X waterplant, bergplaats. fijn weefsel; versiering. metaal. huisdier. voertuig. boom. soort dieren, groente, viucht. geldstukje. Op de plaats der kruisjes (zig-zag) wordt de naam van een bekende soort sport gelezen. DC MCCISTE PCRTPET. \TELIEP r~ JAC Dt BCER Barometerstand Den Helder. 766.1 .Maximum temp. lucht: 13.7 Temp. 8 uur: 10.0 Wind: richting: X.; kracht: 3 Zeewater: 11.3

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5