DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Het bczette gebicd van Ncderland Dr. Seyss Inquart tot rijkscommissaris benoemd Eupen en Malmedy weer bij het Duitsche Rijk Duitschers 120 K.M. van Parijs Monding van Rijo eo Schelde in Duitsche handen Beklccd met het hoogste burgerlijke gezag ERNSTIGE REDE VAN CHURCHILL Malta, Tunis, Corsica! Bussen blijven loopen W erk verruimings- objecten Londen bereidt zich op verdediging voor Twee mi'lioen mark voor het Duitsche Roode Kruis VELDPOST Vliegtuigen voor de geallieerden Economiscbe samenwerking Duitschland'Denemarken BROODRANTSOEN IN FINLAND Weinig Engelschen krijgsgevangenen Aardbevingen in Californie Parijs voelt zich bedreigd KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) MAANDAG 20 M E I 1940 68e JAARG. No. 8928 r Dr. SEYSS INQUART Ten einde de openbare orde en het* openbare leven in de onder de be- scherming van de Duitsche troepen staande Nederlandsche gebieden te waarborgen, heeft de Fiihrer dr. Seyss Inquart tot rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den benoemd. De rijkscommissaris heeft het hoogste burgerlijke gezag in handen en is rechtstreeks aan den Fiihrer verantwoording schuldig. Voor de ten uitvoerlegging van zijn voorschriften bij de uitoefening van 't bestuur kan hij zich van de Nederlandsche autoriteiten bedienen Het militaire gezag wordt door den Duitschen bevelhebber in Ne- derland uitgeoefend, die evenals de opperbevelhebbers van de legeron- derdeelen het recht heeft, die maat- regelen te nemen, welke voor de uitvoering van zijn militaire veilig- heid noodig zijn. Voor zoover dit met de bezetting vereenigbaar is, blijft het Nederlandsche recht van kracht. Tijdens een persconferentie heeft dr. Godfried Aschman verklaard, dat de benoeming van dr. Inquart moet gezien worden als een nieuw bewijs van den wil des Ftihrers om het normale leven in Nederland tij dens de bezetting te herstellen en de verhouding tusschen de Duitsche troepen en Nederland op de meest gunstige wijze verder te regelen. HELDERSCHE COURANT Ultgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartler N.V. te Den Helder De thans benoemde Rijkscommissaris werd op 23 Juli 1892 te Stammern bij Iglau (Oos tenrijk) geboren, als zoon van den rector van het gymnasium te Olmiitz. Hij promoveerde aan de Weensche hoogeschol tot doctor in de rechten. In den vorigen oorlog werd hij viermaal on derscheiden. Dr. Seyss Inquart specialiseerde zich na den oorlog in het arbeidsrecht en vestigde zich als advocaat te Weenen. Hoevvel hij zich toen nog weinig met par- tijpolitiek bemoeide stak hij zijn Duitsche gczindheid nict onder stoelen of banken en ijverde hij voor de versteviging van de eco- nomische en cultureele banden tusschen Oos tenrijk en Duitschland. Dr. Seyss Inquart werd op 17 Juni 1937 door bondskanselier Schuschnigg tot staats- raad benoemd en fungeerde toen als verbin- dingsman tusschen de nationale oppositie en de Oostenrijksche regeering. Ook had hij het voile vertrouwen der lioog ste Duitsche autoriteiten zoodat hij de aan- gewezen bemiddelaar was tusschen Weenen en Berlijn. De openbare veiligheid. Als minister van openbare veiligheid in Oostenrijk, gaf de Rijkscommissaris blijk van een zeer. hooge opvatting van zijn taak. In een rede, welke hij voor de vertegen- woordigers van politie en gendarmerie hield, stelde hij de politie bij de uitoefening van haar functie als hoogste doel voor oogen, vast te houden aan de wet,, streng objectief te werk te gaan en een zoo groot mogelijke menschelijkheid te betrachten. Ik geef nie- mand in Oostenrijk het recht, zoo zei hij ver der nog, scherper en zorgzamer op de hand- having der nationale belangen toe te zien dan ik zelf. Toen op 11 Maart Schuschnigg aftrad. deelde dr. Seyss-Inquart mede, dat hij zich als minister van openbare veiligheid nog steeds verantwoordelijk achtte voor de rust en veiligheid in zijn land en hij zond ter ver- zekering daarvan een telegram aan den Fiihrer en rijkskanseller, waarin hij om het zenden van troepen verzocht, Des nachts werd toen op zijn initiatief een nationaal- socialistisch kabinet gevormd, waarin hij zelf de portefeuille van landsverdediging had. BERLIJN, 19 Mei (D.N.B.) De Fiihrer heeft op den 18den Mei 1940 het volgende de creet uitgevaardigd: De krachtens het dictaat van Versailles van het Duitsche Rijk afgescheiden en hij Belgib ingelijfde gebieden zijn weder in Duitsch bezit. Innerlijk zijn zij steeds met Duitschland verbonden gebleven. Zij zullen daarom ook niet tijdelijk beschouwd en be- handeld worden als bezet vijandelijk gebied. Ik bepaal derhalve reeds thans: 1) De in het dictaat van Versailles van het Duitsche Rijk afgescheiden gebieden van Eupen, Malmedy en Moresnet vormen weer een bestanddeel van het Duitsche Rijk. 2) De genoemde gebieden worden inge- deeld bij de Rijnprovincie (regeeringsdistrict Aken) 3) Bepalingen over de uitvoering van dit decreet behoud ik mij voor. Het eigen eiland komt misschien aan de beurt. De Engelsche minister-president Churchill heeft gisteren een radio-rede gehouden, waarin hij heeft gezegd, dat het dwaas zou zijn zich illusies te maken t.a.v. den ernst van den toestand. De moed mag echtcr niet worden verloren. De. geheele oorlog moet worden gewonnen. Na Frankrijk zal het eigen eiland mis schien aan de beurt komen. Engeland moet niet aarzelen, de meest drastische maatre- gelen te nemen. De Fransche premier, aldus Churchill, heeft toegezegd, dat Frankrijk be- reid is, tot het einde den strijd mede te strijden. Onze eenige taak, zoo zeide Churchill is: den oorlog te winnen Beter in den slag ster ven, dan zich ondcrvverpen. (A.N.P.) Morgen zal Churchill een rede houden in het Lagerliuis. Italifi is gereed met de wapenen en den geest. In Milaan zijn gisteren groote betoogingen gehouden ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de onderteekening van het Duitsch-ltaliaansch bondgenootschapsver- drag. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, heeft daarbij een rede gehou den. waarin hij o.m. zeide: Italie kan niet ter zijde staan bij gebeurtenissen in het Europeesche leven. waarin Rome zijn woord moet zeggen en zal zeggen. In een geest van geloof rnaakt het Ita- liaansche volk zich gereed. zijn hieuwe taak onder oogen te zien. Zoodra onze Duce zijn besluit zal geno- men hebben. zal hij ons het wachtwoord ge- ven. Hij is onze eenige leider. Zijn naarn is synoniem geworden met zekerheid, over- winning. roem. Wij zijn gereed met de wapenen en in ons hart. Er werden in Milaan dezen dag borden rond gedragsn met opschriften als: .Leve Mussolini", „Leve Italie" en „Heil Hitler". Er waren in de stad groote papieren aan- geplakt. vermeldende de Italiaansche ei- schen aangaande Malta, Tunis en Corsi ca. A.N.P.). Bekend wordt gemaakt, dat voortaan bij verzending van post aan milital- ren, van wie de legerplaats bekend is, gccn veldpostadres meer behoeft te worden gebruikt, maar enkele be hoeft te worden vermeld, legeron- derdeel, plaatsnaam en straatnaam. Beperkte dienstregeling. Het verbod aflevering en vervoer van mo- torbrandstof treft de busdiensten in zooverre dat een beperkte dienstregeling moet wor den ingevoerd. In Noordholland kunnen de volgende ondernemingen hun bedrijf blijven uitoefenen: N.V. Autobusonderneming (Maarse en Kroon) te Aalsmeer; Hoofddorp-Amsterdam, Alsmeer-Amsterdam, Ouderkerk-Amsterdam. N.V. Gooische Tramweg Mij. te Hilversum: Hilversum-Laren-Blaricum-Bussum Amster dam. N.V. Motoromnibusdienst gem. Hilver- sum te Hilversum: Laren-Bussum. N.V. Noord-Zuidhollandsche Tramweg Mij. te Haarlem: De Rijp-Purmerend. N.V. N.A.C.O. te Purmerend: Egmond aan Zee-Alkmaar. N.V. H.A.B.O. te Alkmaar: Oudkarspel-Alk- maar. N.V. Autobusdienst „Noordholland" te Alkmaar: Den Helder-Alkmaar. N.V. W.A. C.O. te Hoorn: Medemblik-Hoorn, Enkhuizen- Hoorn. N.V. Atbonta te Anna Paulowna: Den Oever-Den Helder. N.V. Algemeene Trans port Onderneming te Utrecht: Alkmaar- Leeuwarden. De uitvoering gaat door. De directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming deelt mede dat aan alle gemeentebesturen, inspecteurs, van dien dienst, uitvoerende lichamen en verder al ien. die hiermede te maken hebben. dat het noodzakelijk is. dat alle werkverruimings- objecten. welke met loonsubsidie in uitvoe ring waren. met kracht worden voortgezet. Den inspecteurs wordt opgedragen in sa- menwerking met de daarvoor in aanmer- king komende autoriteiten eventueele ver- voersmoeilijkheden naar bevind van zaken te regelen. GEEN LUCHTVERKEER LONDEN-PARIJS. Uit Londen meldt het D.N.B. In een heden avond gepubliceerde officieuze verklaring wordt gezegd, dat men in verantwoordelijke Londensche kringen niet tracht den ontzag- lijken ernst van den toestand voor de open- bare meening (e verheimelijken. Het luchtverkeer tusschen Parijs en Lon den is stopgezet. Visitatie van autobussen. Stefani verneemt uit Londen, dat de Britsehe militaire autoriteiten de laatste dagen de maatregelen ter verdediging van Londen hebben bespoedigd. Vrijwilligers- corpscn zijn opgericht, maatregelen tot eva cuatie zijn genomen en bij de bruggen en regeeringsgebouwen wordt 's nachts de wacht gehouden. De autobussen, welke naar Londen rijden, worden sedert enkele dagen gecontroleerd en met ingang van heden houden in de stad zelf politiepatrouilles de bussen aan en moeten de inzittenden zich legitimee- ren. Rond de gebouwen, welke plotseling aangevallen zouden kunnen worden zijn prikkeldraadversperringen aangelegd en op strategische punten zijn mitrailleurs op- gesteld. Verder worden auto-col on nes ge vormd ter ondersteuning van de vrijwilld- gerscorpsen. Ten slotte worden de wijiken, welke vooral door vreemdelingen woden be zocht, zooals Soho, Maiden vale, Golders Green en Whitechapell, 's nachts zeer streng door de politie bewaakt. IN ENGELAND ZUINIG MET PAPIER. Volgens het D.N.B. is de Engelsche be- volking aangezegd. zuinigbeid in het ge- bruik van papier te betrachten. Eerst over een jaar massa zen- dingen uit Amerika. Naar de ..New Yoric Post" uit Washing ton meldt, hebben Engeland en Frankrijk in den tijd van 1 September 1939 tot eind Maart 1940 in totaal sleehts 770 militaire vliegtuigen uit de Vereenigde Staten gekre- gen. welke alle reeds vodr het uitbreken vand en oorlog waren besteld. Het ministe- rie van oorlog geeft volgens het genoemde blad Toe, dat met massazendingen van vlieg tuigen voor de westelijke mogendheden waarschijnlijk niet begonnen kan worden voor nog een jaar is verstreken. D.N.B. Voorloopige opbrengst van col- lecte te Berlijn. BERLIJN, 19 Mei (D.N.B.) De huis-aan- huis-collecte voor het Duitsche Roode Kruis, die gisteren en heden werd gehouden, heeft te Berlijn volgens een voroioopige telling, het geweldige bedrag van twee millioen rijks- mark opgebracht. Dat is bijna het dubbele van de som, die op den eersten collecte-Zon- dag voor het Duitsche Roode Kruis werd in- gezameld. De situatie zooals deze uit het huidige com munique van het opperbevel der Duitsche weermacht blijkt, wordt volgens D.N.B. door deskundige militaire zijde als volgt weerge- geven: Men kan thans vaststellen: lste. De geallieerden bevinden zich in Bel- gib en in Frankrijk op den algeheelen terug- tocht. 2de Overal dringen de Duitsche troepen, den vijand lei achtervolgend, naar het Wes- ten op. Daar de terugtrekkende bewegingen der geallieerden uit Midden-BelgiS duidelijk deels naar het Noordwesten en deels naar het Zuidwesten gericht zijn, kan men aan. nemen, dat de Engelschen hun troepen in de richting van de havens aan het Kanaal terug trekken, terwijl de Franschen er uiteraard op bedacht moeten zijn, hun Noordelijke flank en daarmede hun hoofdstad Parijs te dekken die hemelsbreed nog sleehts 120 k.m. van het heden reeds als bezet gemelde St. Quentin verwijderd is, en met Laon door een straat- weg van 120 k.m. verbonden is. Men moet er dus op rekenen, dat, ter ontlasting van de uit Belgie teruigterkken- de troepen, aanvallen uit Midden-Frankrijk in Noordoostelijke richting zullen volgen. De Duitsche leiding is dienovereenkomstig voorbereid. In het bijzonder blijk uit het huidige legerl>ericht. dat de Duitsche Noordelijke vleugel via Brussel naar het Westen op- rukt. Bij de beoordeeling van den val van Antwerpen, in den vestinggordel waarvan eenige verdedigingswerken nog verzet bie- den, moet men er acht op slaan, dat het bier bij om een sterke gordelvesting gaat, die door vooruitgesehoven moderne werken in den tijd na den vorigen oorlog aanmer- kelijk versterkt werd. In 1914 werd Ant werpen in de periode van 27 September tot 9 October door de legergroep van generaal von Beseler belegerd en dan veroverd, waar bij velen gevangen werden genomen en een groote buit werd gemaakt. AAN DE SOMME. Meer naar het Zuiden werd de aanval tusschen Maubeuge en La Fere voortgezet en zijn de Sambre- en Oise-sectoren gepas- seerd. Het legerbericht deelt reeds mede, dat de verslagen vijand nu reeds over de Somne en Noordeliik achtervolgd wordt. De eommentaar, dien Havas gisteren gaf, wilde de het Fransche volk wijsmaken, dat afzonderlijke gemotoriseerde Duitsche af- deelingen door de Fransche defensiestelling waren heengeislopen en dat dit derhalve seen invloed heeft op de algemeene ontwik kelinsr der gebeurtenissen. Maar bet Doit sche legerbericht geeft heden reeds duidelijk te verstaan dat juist op dezen Zuidelijken vleugel sterke strijdkrarhten werden nase zonden. Hoe sterk zij inderdaad moeten zijn. blijikt ook uit de eveneens gemelde verovering van een sterk Fransche pantser- werk bij Montmedy, derhalve in de Masi- notlinie, die ook de Franschen als zoodanig betitelen. Het jachtgebied van het luchtwapen blijkt opnieuw winst op te, leveren. Ook het huidige legerbericht maakt melding van den bomaanval van vijandeliike vlieg tuigen op verscheiden sterlen in bet Noord- duitsche kustgebied en in West-Duits-ch De Duitsche bevelhebber in Nederland, luitenant-generaal Hansen. De Neder landsche bevolking heeft uit de tot nu toe door den Duitschen bevelhebber genomen maatregelen kunnen con- stateeren, dat het zijn uiterste streven is, een atmosfeer van wederzijdsch vertrouwen te scheppen. Daar het dank zij zijn persoonlijk ingrijpen gelukt is, terstond na het staken der vijandelijk- heden de rust volkomen te herstellen, ziet de bevolking met vertrouwen zijn verdere maatregelen tegemoet Tijdens besprekingen van 918 Mei zijn verschillende diensten overeengekomen t.a. v. goederenvervoer tusschen Duitschland. en Denemarken. Er is een regeling getroffen ten aanzien van steenkool, cokes, kunstmest, chemica- lien. textielwaren. Dc besprekingen worden voortgezet. In geheel Finland zijn alle voorraden graan en meet in beslag genomen, Op 27 Mei zullen broodkaarten worden uitgegeven, Het rantsoen zal bedragen 300 gram pec persoon per dag. Het D.N.B. meldt, dat onder de 110.000 ge- vangenen, die Duitschland in het Westen heeft gemaakt, zich sleehts enkele duizenden Engelschen bevinden. Een bewijs, conclu- deert het D.N.B., dat de Engelschen ook in het Westen niet in gelijke mate als hun bondgenooten, den strijd hebben aanvaard. (A.N.P.) In Californie hebben gisteren hevige aard bevingen plaats gehad. (A.N.P.) De Messagiare Romano meldt uit Parijs, dat de bevolking zich bewust is van de be- dreiging der hoofdstad. Barricaden zijn op gericht. hulpgroepen georganiseerd. en la- zaretten voor tienduizend gewonden wor den ingericht. land. Militaire doelen werden ook ditmaal wederom niet getroffen. Daarentegen moet nogmaals zeer nadrukkeiijk gewezen wor den op de waarschuwende mededeeling, die het opperbevel van de weermacht gisteren gedaan heeft. namelijk. dat uit dergelijke ordelooze aanvallen op niet-militaire doe len in de toekomst zonder meer consequen- ties voor de vergelding van deze aanvallen getrokken zullen worden. IN ZEELAND. In Nederland zijn de Zeeuwsche eilanden, nadat het laatste verzet op het eiland Wal- cheren gebroken was, volkomen in Duitsche handen. Daarmede controleeren de Duitsche troepen thans onhetwist de monding van Schelde en Rijn. Bovendien echtcr biedt de nog voor kort door de Engelschen bezette haven Vlissingen eon waardevol steunpunt voor de controie van het Zuidelijke deel van de Noordzee en van den ingang van het Ka naal, alsmede van den toegang tot de groote haven van Antwerpen. Het laatste hoofdstuk over het in bezit nemen van Nederland is hiermede afgesloten. In het Noorden van Noorwegen voert even als te voren de groep Narvik een zwaren strijd van afweer. Zij wordt hierbij aanzien- lijk gesteund door het Duitsche luchtwapen dat haar versterkingen toevoert en boven dien in het zeegebied. van Narvik vijandeiij- ke lossingen met succes bestrijdt.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1