Reynaud acht toestand ernstig Snel einde van Wat iedei burger moet weten Antwerpen bezet, St. Quentin in Duitsche handen Engelsche duikboot Noord=Italic door ooodweer geteisterd Engelsche luchtaanval op Bremen FINLAND HERDENKT ZIJN GEVALLENEN Zwedeo's neutraliteit Zweedsch=Russische handelsbesprekingen Rijkspolitie weer met revolver gewapend Rijkspensioenen gaan door POSTDU1VEN WEER BETER LOT Geen massale Ned* verliezen Nederland geheel bezet 110.000 gevangenen gemaakt Twee hoofdsteden in acht dagen Slachten is nu wecr toegestaan Verzoeken om verlof Telefoonverbindingen m.% FRANSCHE REGEERING VOOR VERTREK NAAR BORDEAUX. FRANSCHE LEGERLEIDING DOOR DE KRACHT VAN DEN DUITSCHEN AAN VAL VOLKOMEN OVERROMPELD. i - >- 4 - Volendam, dat gedurende eenige dagen gedeeltelijk overstroomd was, heeft weer een normaler aanzien gekregen, daar het overtollige water wegvloeit. - Gemoedelijke ontscheping Buitsche opmarsch wordt voortgezet Ilet opperbevel van het Duitsche leger ideelt mede: Na het uit den weg ruimen van den laatsten tegenstand op het eiland Walcheren is geheel Nederland met alle eilanden in Duitsche handen. In het Noorden van Belgie hebben onze troepen, na de reeds door speciale mede- deeling bekendgemaakte inneming van Antwerpen, den strijdend terugtrekkenden vijand steeds verder naar het Weston ge- drongen. Ten Westen van Antwerpen werd de Schelde overschreden en ten Westen .van Brussel is de Dendersector bereikt.en Tusschen Maubeuge en La Fere wordt de aanval voortgezet. Sambre en Oise zijn overschreden, Le Cateau en St. Quentin zijn in Duitsche handen. Op den Zuidelij- ken vleugel hebben wij met sterke strijd- krachton de streek benoorden Laon en de Aisne bij Rethel bereikt. Bij de gevechten ten Noordwesten van Montmedy is in de Maginot-linie het ster ke pantserwerk 505 genomen. Hierbij heeft De Fransche ministerpresident Reijnaud heeft in een radiorede verklaard, dat de toe- stand voor Frankrijk ernstig, ofschoon niet vertwijfeld is. Reijnaud deelde mede, de benoeming van maarschalk Petain tot vice-president van den Ministerraad, en enkele andere wijzigin- gen in de regeering. Het D.N.B. meldt uit Irun: De stille landelijke stal Bordeaux gelijkt, naar hier aankomende reizigers melden, se- dert gisteren op een mierenhoop. Alles wordt voorbereid voor het vertrek van de Fransche regeering naar Bordeaux, welke stad zooals men weet reeds in 1911 het toevluchtsoord der staatsleiding was. Bijna alle openbare gebouwen der stad, scho- len en kazernes worden voor het onderbren- gen der ministeries in orde gebracht. De „Times" over den strijd. D.N.B. meldt uit Stockholm: Naar de .Svenska Dagbladet" bericht sehrijft een militaire medewerker van de „Times", dat de Fransche legerleiding door de kracht van den Duitschen aanval door de Ardennen volkomen overrompeld is. De verdediging was daar door de slechte wegen moeilijker dan elders. Een andere verras- sing was, dat de Duitschers er in waren geslaagd in dit moeilijke terrein gebruik te maken van pantserwagens. Deze pantser- wagens hebben te zainen met de duikbom- menwerpers de doorbraak tot stand ge bracht. De medewerker van de „Times" voegt hieraan toe, dat de Fransche infanterie in zekere sectoren van streek wa» gebracht door de massale Duitsche bomaanvallen. Hierdoor is het geheelen colonnes pantser wagens gelukt door de Fransche stellingen been te breken Ten Zuidwesten en ten Westen van Mezi&res zijn de Duitsche troe pen met groote snelheid doorgebroken. Zij hebben hier een gunstig terrein voor de tanks gevonden. De Franschen hebben met de grootste inspanning getracht om de die- pe irisnijdingen. welke de Duitsche troepen in hun front hebben gemaakt, aan de zii- den te dekken. Een vuurzuil, een waterval van vonken, een hagel van ijzer. Relaas van Duitschen comman- dant. „Wij varan met onze duikboot in de nabij- heid van de Nederlandsche kust", zoo ver- telt een jonge duikbootcommandant in een verslag, dat het D.N.B. heeft bereikt, „als mijn officier van de wacht een donkere scha duw aan bakboord ontwaart, die evengoed een tcrpedoboot als een groote duikboot kan zijn. Wij zwenken op haar af, waarbij het smallc en nauwelijks zichtbare silhouet van ons schip ons ten gocde komt. De vijand heeft gecn enkel vermoeden, hoewel het lichten van de zee hem toch goed zicht moet verschaffen. Wij varen langzaam nog dichter naar hem toe en dan heeft hij den goeden koers. Ik geef het oevel: „Torpe- zicth de eenste luitenant van een pioniers- bataljon Germer, bijzonder onderscheiden. De aantallen gevangenen en de ouit stijgen Tot nu tot zijn 110.000 gevangenen gemaakt waarbij niet wordt gerekend 't Nederland sche leger. Talrijke stukken geschut tot een kaliber van 28 c.M. zijn buit gemaakt. De actie der Iuchtmacht. De Iuchtmacht heeft krachtig het opruk- ken van het leger gesteund. Hot zwaartepunt van haar optreden lag op de achterwaai-sche verbindingen, verkeerswegen en terugtocht- wegen van den vijand. Bombardementen op verscheidene vliegvelden hebben hangars, startbanen en op den grond staande toestel- len vernield. Voor de Fransch-Belgische kust werd een koopvaardijschip van 6.000 ton door een bom tot zinken gebracht, een torpedojager werd zwaar beschadigd. De verliezen van den vijand bedroegen 117 vliegtuigen, waarvan 11 in luchtgevechten en dertien dqor het vuur van de luchtdoel- artillerie. De rest werd op den grond ver nield. 27 eigen vliegtuigen worden vermist. In Noorwegen strijdt de bezetting van Nar vik, door de Iuchtmacht ondersteund, nog steeds fel tegen de aanvallen. Hier werden een koopvaardijschip van 1500 ton en een transportschip van 6.000 ton tot zinken ge bracht. Een vijandelijke vliegboot werd bij een lucht gevecht omlaag geschoten. Vijandelijke vlieg tuigen hebben wederom bomaanvallen ge- daan op verscheiden steden in het Noord- Duitsche kustgebied en in West-Duitschland. Militaire doelen werden niet geraakt. dobuis, vuur". F.enige seconden van span ning. Iemand heeft op het stophorloge ge- drukt: tien seconden, twintig seconden, der- tig... een verschrikkelijke ruk schudt het schip door elkaar. Voor onze verraste oogen schiet een vuurzuil de hoogte in, die zich het volgende oogenblik waaiervormig uitbreidt tot een waterval van vonken, nog eenmaal ten hemel stijgt, dan uitdooft. Wij staan nog onder de betoovering van dit prachtige vuur- werk waarbij de vijand zoo wordt vernield, dat er niets van hem overblijft, als een hagel van stukken ijzer op ons neerdaalt. Om ons heen sist het en bruist het. Hoog springt de golf op, waarin de laatste resten van den En- gelschman neerzinken. Het geweld van de explosie va nde torpedo moet den onderzeeer compleet in stukken hebben gescheurd. Toen wij in de nabijheid kwamen van de plek, waar hij was ondergegaan, gaf nog slechts eon zich voortdurend uitbreide-nde oiteviek een aanduiding van den vijand, die hier een snel en plotseling einde heeft gevonden. Uit Duitschland wordt gemeld, dat bij een Engelsche vliegtuigaanval op Bremen 11 burgers gcdood en 63 gewond zijn, Ook op Hamburg een luchtaanval. Het D.N.B. meldt uit Hamburg: Naar de bladen melden, werden gister- nacht bij een vijandelijken luchtaanval op Hamburg 29 burgers gedood en 51 ge wond. Vele huizen en andere bouwwerken zijn beschadigd. In Finland zijn gisteren de slachtoffers van den Finsch-Russischen oorlog her- dacht. In alle kerken werden herdenkings- dienstcn gehouden. Op het groote Plein te Helsinki werd in tegenwoordigheid van den President, ver scheidene regeeringsvertegenwoordigers en maarschalk Mannerheim, een godsdienst- oefening gehouden. Wervelstormen, hagelbuien en lage temperaturen. Het D.N.B. meldt uit Milaan: In Noord-Italie is de temperatuur, na he- vig noodweer sterk gedaald. In de provincie Ferrara hebben hagelbuien veel schade toe- gebracht aan de te velde staande gewassen. Langs den straatweg naar Sasaglia werden een vrouw en twee mannen door den blik- sem getroffen, doch zij liepen slechts lichte kwetsuren op. In Quartesanen is de bliksem in een school geslagen, terwijl de kindercn in het gebouw aanwezig waren. Het gebouw werd beschadigd, doch als door een wonder bleven de kinderen gespaard. De omgeving van Genua is door hevige wervelstormen geteisterd, terwijl de tempe ratuur aanmerkelijk terugliep. Op de ber- gen is sneeuw gevallen en ook het gebergte van Cuneo en de daarvoor liggende vlakten zijn door sneeuwstormen geteisterd. Op den geheelen kam der Alpennijnen ten westen van Genua ligt sneeuw. In de omgeving van Novara heeft hagel aanzienlijke schade aangericht; de thermo meter is hier tot het vriespunt gedaald. In de Zweedsche Rijksdag is een voorstel 'ngediend om de mogelijkheid te openen, po- litieke partijen te ontbinden, met name die partijen die met geweld hun ideeen door trachten te zetten, met behulp van vreetnde mogendheden, of die aan de verdediging des lands schade berokkenen. Een unicum volgens Stockholm. De berichten over dien intocht der Duit sche troepen in Brussel en d( n doorbraak door de Dyle-stelling. benevens van de in neming van Leuven en Mechelen. verspreid den zich Vrijdagavond als een loopend vuur in Stockholm, aangezien talrijke Zweden sedert lang regelmatig naar de Duitsche radio luisteren. Men constatee'rt, aldus het D.N.B., dat het nog nooit in de geschiede- nis is gebeurd, dat de hoofdsteden van twee landen binnen acht dagen door buitenland- sche militairen werden bezet. Volgens de Stockholm Tidningen hebben de besprekingen over een handelsverdrag tusschen" Zweden en Rusland een bevredi- gend karakter. Ook de besprekingen over een handelsverdrag met Denemarkcn schijnen tot een goed einde te zullen wor- den gebracht. JAPANSCHE VRIENDSCHAPSMISSIE IN ITALlfi. In Napcls is gisteren een vriondschappelij- ke missie uit Japan aangekomen. Deze nhs- sie is verwelkomd door den minister van fi- nanciiin. ROOF ZAL STRENG GESTRAFT WORDEN! De Opperbevelhebber van Land- en Zee- macht, in overleg met den Duitipchen mi litairen bevelhebber in Nederland, waar- schuwt zoowel de bevolking als waar noo- dig de Nederlandsche militairen, dat roof of plundering, onder welke omstandigheden ook gepleegd, met de wapenen zal worden gekeerd en ten strcngste zal worden ge- straft. GEEN RADIOMEDEDEELINGEN MEER OVER LEGERONDERDEELEN. Het A.N.P. heeft medegedeeld, dat in ver- band met het groote aanjal aanvragen om berichten over legeronderdeelen om te roe- pen, hetn oodzakelijk is, deze berichtenserie tot nader order stop te zetten,. Het Rijksbureau voor voedselvoor- ziening in oorlogstijd maakt be- kend, dat van het verbod tot het slachten van rundvee, paarden, varkens en schapen, geldende in de provincie Noord-Holland, Zuid- Holland (met uitzondering van Goeree en Overflakkee) en vvestelij'k Utrecht, welk verbod is ingegaan 14 Mei j.l., met ingang van Zondag 19 Mei algemeene dispenisatie wordt verlecnd. Normale machtsuitoefening. Als bevvijs hoezeer de Duitsche autori- teiten er naar streven do overheidsorgani- saties weer op normale wijze te laten functi- onneeren, geldt de volgende mededceling van die zijde. Naar aanleiding van met het Duitsche Opperbevel gemaakte overeenkomst, wordt bepaald, dat voor de Rijkspolitie, dus de Marechaussee en Rijksveldwacht toegestaan is, dat zij voor bevvakingsdoeleinden en het handhaven van orde en rust ook verder mo- gen worden bewapend met revolver. Voor gemoentelijke politie gelden dien- overeenkomstige bepalingen. Geen enkele reden voor onge- rustheid. Van verschillende zijden vernamen wij uitingen van ongerustheid over de uitbeta- ling van Ilijkspensioen. Deze ongerustheid is volkomen ongegrond. De Rijkspensioenen worden op geheel normale wijze uitbetaald. De daartoe be- noodigde bedragen zijn door den pensioen- raad naar de uitbetalende organen, zooalis postgiro en banken, op gebruikelijike wijze overgemaakt, terwijl de cheques en ken- nisgevingen verzonden zijn aan de gepen- sionneerden. Of deze die mededeelingen ontvangen hebben. is natuurlijk afhanke- lijk van het feit, of zij zich nog in hun oude woonplaats bevinden. Zoo niet, dan zal de post alle moeite doen hun nieuwe adressen te achterhalen. Voor feitelijike uitbetaling behoeft even- min eenige ongerustheid te bestaan, daar de beperking in uitbetaling van postcheques niet geldt voor salarissen, doch voor op- neming van het individueele saldo. Bij ernstige familie omstandig heden zich wenden tot Nederland sche instanties. Omtrent hetgeen geschieden zal met het Nederlandsche leger, is, naar men het Hsb. van officieele Duitsche militaire zijde mede- deelde, nog geen enkele beslissing genomen. Verzoeken voor incidenteele verloven, bij- voorbeeld in geval van ernstige familieom- standigheden, moeten gericht worden tot de gebruikelijke Nederlandsche instanties en niet tot de Duitsche. SOCIALE VERZEKERINGEN NORMAAL. De Rijksverzekeringsbank, Centraal Be- heer en de Raad van Arbeid deelen mede, dat de uitvoering van de sociale verzeke- ringswetten als ongevallenverzekering, ziek- tewet, invaliditeitswet en vrijwillige ouder- domsverzekering, normaal voortgang zal vin- den. Er wordt op aangedrongen de premiever- plichtingen zoo veel mogelijk normaal na te komen. Een ieder doe zijn arbeid en blijve op zijri post. Levensmiddelen en gebruiksartikelen mo- gen slechts in normale hoeveelheden gekocht worden. Ter bestrijding van dreigend typhusgevaar moet alle melk worden gekookt. De tram rijdt tot tien uur des avonds; op Zaterdag en Zondag tot half elf. De verduisteringsvoorschriften blijven van kracht. Des avonds moete nalle ramen gesloten blij ven. Het gebruik van benzine is aan een ver- gunning onderhevig. Samenscholingen, openbare vergaderingen en optochten zijn verboden. Werkstakingen zijn verboden. Prijsverhoogingen zijn zonder nadrukke- lijke goedkeuring van de Duitsche overheid verboden. Een gulden is gelijk aan anderhalve rijks- mark. Deze valuta-verhouding geldt slechts voor Reichskreditkassenscheine. Rijksmark- biljetten en andere bctalingsmiddelen zijn hier te lande niet geldig. Het reizen uit de bezctte gebieden Is zon der toestemming van de Duitsche overheid verboden. Het beluisteren naar "niet-Duitsche uitzen- dingen in het openbaar of gemeenschappe- lijk is verboden. Tegen vriendschappelijken omgang tus schen Duitsche en Nederlandsche militairen en tusschen Duitsche militairen en de bur- gerbevolking bestaat geen enkel bezwaar. Vuurwapens, munitie, handgranaten, ex- plosieve stoffen en ander oorlogstuig moeten onverwijld worden ingeleverd. Ilerinnerings- wapens, buiten gebruik, vallen hier buiten. Beleediging van de Duitsche weermacht wordt gestraft. Hulp aan burgers, die het bezette gebied willen ontvluchten, wordt gestraft. Gewelddaden en sabotage worden zwaar gestraft, evenals het beschadigen van aan- plakbiljetten. Ondersteuning van niet-Duitsche militai ren wordt gestraft. Hulplijnen fen behoeve van de bevelvoering. De Opperbevelhebber van Land- en Zee- macht deelt, in overcenstemming met- den Dbitsch'efi Opperbevcthebber in Naderland, langs dezen weg mede, dat de telefonische verbindingen in een groot gedeelte van het land zijn gestoord. Thans worden van militaire zijde telefoni sche verbindingen met behulp van veldka- bels tot stand gebracht ten behoeve van 1x5 velvoering en regeling van te verleenen hulp aan gewonde militairen en geevacueerde be volking. De Opperbevelhebber van Land- en Zee- macht beveelt, dat deze verbindingen onder geen voorwaarde door militairen of burgers mogen worden gestoord of verbroken. Indien een dergelijke verbinding door een ongeval defect is geraakt, moeten de daarbij betrok- ken militairen of burgers zulks zoo spoedig mogelijk melden aan de naastbijzijnde mili taire of burgerlijke autoriteiten. Niet alle moeten thans gedood worden. Bij beschikking van den commandant der bezettingstroepen behoeven postduiven niet meer te worden afgemaakt. Echter mogen de duiven ndet meer uitvlieigen en behoo- ren door den eigenaar geregistreerd te wor den. Een lijst moet in het hok hangen en een afschrift daarvan door den eigenaar worden gezonden aan den heer Hornstra, Prinsengracht 407, Amsterdam-C. Duiven met buitenlandsche ringen moeten even- wel worden gedood. Overtreders van deze verordening zullen volgens de Duitsche wetten streng worden gestraft. VERLIEZEN VAN ONS LEGER BENEDEN DE GERUCHTEN. Uiteraard is het nog niet mogelijk thans reeds volledige opgave te doen van de ver liezen van het Nederlandsche leger. Bij ge- ruchte doen evenwel de meest fantastische getallen de ronde. De Duitsche militaire autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar deze verliezen en Hauptmann von der Decken, die met dit doel verschillende streken des lands heeft bezocht, en verhooren van comman- danten heeft afgenomen over dit onder- werp, deelde het. A.N.P. mede. dat relatief de getallen der verliezen veel minder groot zijn. dan werd verondersteld. Nergens zijn massa-verliezen te constatee- ren geweest De verliezen zijn gebleven binnen het kader van normale krijgsvoe- ring. Massale afslachtingen zijn nergesge- schied. Dientengevolge kan men ter gerust- stelling mededeelen, dat het totaal der ver liezen belangrijk bepcrkt is gebleven. Wei zijn groote getallen gevangenen gemaakt. •--> 4 4

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2