label voor rijksmarken en guldens Verbod vervoer van autobanden hst G6H6im unn Ma in den tiibouw TAFli^ AM en de vuren van Tohr Diensten vande 7 orrance Esdale volksgezondheid- DE FRUITTEELT IN NOORDHOLLAND sgnasne door Edgar Rice Burroughs n Om nit te knippen De verwoestingen in ons land FEUILLETON Neemn De burtremeester van Amsterdam heeft onderstaande tabel voor de omrekening van Duitsche Reichsmarken in Nederlandsche guldens ter kennis van de burgerij ge- bracht: Voor Rijks- in Voor in Rijks- marken Guldens Guldens marken R.M. Rpi. Guld. Cent Guld. Cent R.M. Rpf. 1 0.5 0.5 1 2 1.5 1 2 3 2 2 3 4 2.5 3 5 5 3.5 4 6 6 4 5 8 7 4.5 6 9 8 5.5 7 11 9 6 8 12 10 6.5 9 14 11 7.5 10 15 12 8 11 17 13 8.5 12 18 14 9.5 13 20 15 10 14 21 16 10.5 15 23 17 11.5 16 24 18 12 17 26 19 12.5 18 27 20 13.5 19 29 30 20 20 30 40 26.5 30 45 50 33.5 40 60 60 40 50 75 70 46.5 60 90 80 53.5 70 1 05 90 60 80 1 20 1 66.5 90 1 35 2 1 33.5 1 1 50 3 2 2 3 4 2 66.5 3 4 50 5 3 33.5 4 6 6 4 5 7 50 7 4 66.5 6 9 8 5 33:5 7 10 50 9 6 8 12 10 6 66.5 9 13 50 20 13 33.5 10 15 30 20 20 30 40 20 66.5 30 45 50 33 33.5 40 60 60 40 50 75 70 46 66.5 60 90 80 53 33.5 70 105 90 60 80 120 100 66 66.5 90 135 100 150 Opmerking: 1 Gulden 1.50 R.M. Nieuwe verordeninq aigekondigd. Het Departement van Nijverheid en Seheepvaart maakt bekend: 1. Het is verboden motorrijvviel- en au tobanden, zoowel binnen- als buitenbanden, zoowel gebruikte als on.gebruikte, at te leveren. 2. Van het verbod bedoeld onder 1 is uit- gezonderd het afleveren aan militairen, Duitsche militaire attache's, leden van het Duitsche gezantschap en van de Duitsche consulaten, arisen, veeartsen, verloskundi- gen, verplegers en verpleegsters, destructor bedrijven, brandweer, politie en post, zoo- mede voor het vervoer van goederen, dat door de Duitsche bezettingstroepen is ge- last en voorts voo vervoer van motor- brandistof. 3. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het afleveren aan autoriteiten, welke door den directeur-gene raal van Handel. Nijverheid of door den directeur van het Rijksbureau voor Rubber met toestemming van den directeur-gene- doorRoy Vickers 26 Er werd verteld, dat de diamanten verdwe- nen waren en uiteengezet op welke wijze de moord gepleegd was, en met 6§n uitzon- dering was dat alles, wat men kon verkla ren. Die eene uitzondering betrof natuurlijk haar eigen handelingen. „Ik was op het bureau, toen er om negen uur achttien getelefoneerd werd. Een vrou- wenstem vroeg, of zij met de politie sprak Toen dit bevestigd werd, zeide zij te vermoe- den, dat er op Hillfoot was ingebroken. Toen ik haar naam vroeg, deed zij of zij mij ver- keerd begreep." „Hoe klonk de stem van die vrouw?" vroeg de Coroner. „Erg helder, meneer, en net of zij gewend was orders te geven. Ik zou zeggen, dat het de stem van een dame was. Tenminste van iemand, die als dame is opgevoed." Annabelle kneep Torrance hand. Het kon ook beteekenen dat Annabelle wist, dat het Torrance nu niets meer kon schelen. Het eenige waar zij nog aan dacht, was Gerald's veiligheid. „Er werd niets over den moord gezegd?" „Nee, meneer. Ze zei alleen maar een in- braak. Tot nu toe hebben wij de identiteit van de persoon, die ons opbelde, niet kunnen vaststellen." „Het komt mij voor, dat dit niet van veel belang kan zijn," zei de Coroner. „Een dame, die passeerde, kan een verdacht licht in een van de ramen hebben opgemerkt. En daar zij niet als getuige wenschte te worden opgeroe- pen wat zegt U, brigadier?" „Het is gebleken, meneer, dat de telefoon In de hal van Hillfoot gebruikt werd." „Oh-ah-zoo! Dat had ik voor het oogenblik raal van Handel en Nijverheid zijn aange- wezen voor het verkrijgen en verbruiken van motorbrandstof. 4. Van het verbod bedoeld onder 1, is eveneens uitgezonderd het afleveren aan gebruike van ziekenvervoer, lijkenvervoer en evacuatie. 5. Van het verbod bedoeld onder 1 is eveneens uitgezonderd het alfleveren aan hen, die voorzien zijn van een schriftelijke vergunning van een burgemeester voor 't verkrijgen en verbruiken van motorbrand stof. Van de afleveringen houdt de verkooper aanteekening in zijn afleveringsregister, waarvan de origineelen wekelijkis aan het Rijksbureau voor Rubber moeten worden opgezonden. In de gevallen, waarin een schriftelijke vergunning als bedoeld onder ten vijfde is verstrekt, moet deze den bandenverkooper worden getoond. Deze schrijft in dat geval een R.B.R. 3-formulier uit, waarop een aanteekening van de vergunning wordt ge daan, welk formulier door kooper en ver kooper wordt geteekend, terwijl de ver- eischte zegels - worden geplakt. De afleve- ring kan dan onmiddellijk plaats vinden, terwijl daarna het R.B.R. 3-formulier aan 't Rijksbureau voor Rubber wordt opgezon den. Deze verordening treedt onmiddellijk in werking. Verslag van het demonstratie- bedrijf te Schellinkhout, In de maand April werden appel en peer voor de bjoei bespoten met V/2 pet. Bordeausche pap. De jonge appelaanplan ting werd vroeg gespoten met I'A pet. Bord. pap, teneinde beschadiging, welke vooral liij Goudreinet en Cox Oranje Pippin spoe- dig optreedt, te voorkomen. Kort voo den bloei werd nog eons gespoten met 2 pel Californische pap. In Mei zal na den bloei zoo spoedig mogelijk weer worden gespoten. De peren worden bespoten met pet. Bordeausche pap, waaraan toegijvoegd 0.3 pet. lood- arsenaat. De appelen worden bespoten met 1 pet. Californische pap waaraan ook toege- voegd 0.3 loodarsenaat. Op gevoelige va- rieteiten wordt het loodarsenaat apart ver- spoten, ook wordt dan niet met 1 pet. Cali fornische pap gespoten, maar met 0.5 pet. Californischep ap, waaraan toegevoegd 0.5 pet. Cal-mo-sul of Kelofogg. De kruisljessen worden ongeveer half Mei bespoten met lV^p ct. Acalisch-Bourgondi- sche pap ter voorkoming van Amerikaan- sche kruisbessenmeeldauw. Vorstschade tengevoige van den strengen vorst komt dit jaar weinig voor. Slechts enkele struiken. welke reeds vorig jaar door den vorst hadden geleden. maar zich later hadden hersteld, blijken thans dood te zijn. Een klein proceni! Van Duitsche officieele zijde zijn eenige bijzonderheden medegedeeld over de Tnate- rieele gevolgen van de strijdhandeiingen in verschillende deelen van Nederland. Zij heb ben ten Oosten van de Grebbelinie en in het Noordelijke deel hiervan tot de waterlinie vrijwel geen schade opgeleverd, evenmin als in Zuidelijk Nederland, met uitzondering van de Peel en de omstreken van Breda. De verwoestingen maken slechts een klein pro- cent uit, afgezien van de vernielde brug- gen en andere kunstwerken. Duitschland als belangrijke af- nemer voor het Westland. Het A.N.P. meldt uit Naaldwijk, dat men in tuinderskringen thans de toekomst wat hoopvoller begint in tp zien. Men verwacht binnenkort een vergrooting van den export van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Duitschland. Hierdoor zullen de kwanta groenten en fruit, die anders vernietigd moeten worden, tegen een bevredigertden prijs verhandeld kunnen worden. Nu Enge- land als klant is uitgeschakeld, zal de tuin- bouw nagenoeg gebeel voor zijn afzet op Nederland en de Duitsche gebieden zijn aan- gewezen. De tuinbouworganisaties verwach- ten echter wel een algehcele wijziging in het verkoopsysteem, dat waarschijnlijk in in in of meerdere mate gecentraliseerd zal wor den. Ook in viocgcre jaren was Duitschland altijd de grootste klant van den N'ederland- schen tuinbouw. Zoo werd in het jaar 1029 naar Duitschland 394.759.000 kg. aan tuin bouwproducten uitgevoerd, tegen een waar- de van ruim 49 millioen gulden. Hieruit blijkt wel overduidelijk, welk een belangrij ke afnemer het Duitsciie Hijk ook vroeger beteekende voor onze agrarisclie bedrijfs- takken. In de laatste jaren is de uitvoer ndar Duitschland echter aanzienlijk teruggeloo- pen, daar tal van belemmerende bepalingen den export in den weg stonden. Zoo bedroeg in 1938 de uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschland slechts 135.030.000 kg., te gen een waarde van f 16.227.000. De export is dus geweldig teruggeloopen, al bleef Duitschland nog altijd een dec voor- naainste at'nemers der Nederlandsche tuin bouwproducten. Ook in het Westland is men wat deze toe- komstige verruiming van den export betreft over het algemecn zeer hoopvol gestemd. Bloementeelt in oorlogstijd. Aan de groote centrale Westlandsche snij- bloemenveiling te Honselersdijk, gemeente Naaldwijk, zijn de laatste dagen uit den aard der zaak nagenoeg geen bloemen door de kweekers aangevoerd. Gi^teren werden. ech ter weer bevredigende kwanta bloemen aan gevoerd, waarvoor ook van de zijde van den handel weer belangstelling voor bleek te bestaan. In de kringen van de bloementeelt verwacht men binnenkort een aanmerkelijke stijging van den export van Nederlandsche bloemen naar Duitschland. Ook in dey vorige maan- den zijn nog steeds Westlandsche snijbloe- men naar Duitschland ingevoerd. In het Westland verwacht men echter, dat binnenkort belangrijk grootere hoeveel- heden bloemen naar Duitschland zullen kun nen worden verzonden. Hiervoor zouden dan vooral irissen, anjers en lelicn in aanmer- kirig komen. Beplanting met boonen. Van al- Ie daartoe geschikte terreinen. Het bestuur van de Alg. Ver. voor Bloem- bollencultuur en dat van den Bond van Bloembollenhandelaren hebben de volgende mededeeling aan de leden der vereeniging gezonden: „Wij raden u dringend aan om het daar- voor geschikte, leegliggende land onverwijld met boonen te beplanten. „Met medewerking van de oude Centrales in Den Haag, zullen wij over voldoende zaad boonen kunnen beschikking tegen de gel- dende prijzen. „U kunt de door u benoodigde hoeveelhe- den en soorten, direct aan de besturen opge- ven, waarna men bericht zal ontvangen, waar men het zaad kan afhalen tegen con- tante betaling van den kostenden prijs. „Waarschijnlijk zullen hoofdzakelijk brui- ne boonen beschikbaar komen." DE SPONS ER OVER! De vertegenwoordiger van den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland wees er in een persgesprek op, dat in de laatste maanden een al te scherpe toon tegen Duitschland in de Nederlandsche pers tot uiting was gekomen, doch dat de Duitsche bevelhebber daarover „de spons wilde ha- len" en naar een wederzijdsch vertrouwen wil streven, in de overtuiging dat de Neder landsche bevolking zich dit vertrouwen waardig zal toonen. Natuurlijk zal het noodig zijn eenige beper- king voor de pers ten aanzien van publica- ties in te voerep.d och dit zal alleen geschie den op strategische en niet op rolitieke gron- dcn. Met de binnenlandsche politick wenseht de Duitsche bevelhebber zich niet in te laten. 1 102. Perry keek Tarzan sceptisch aan. „Wat be- doe^ je met het vinden van een uitweg Met deze kettingen om onze enkels kerel, wat ben je optimistiach." ,,Ik kan de kettingen breken," zei de aapman rustig. „Waarom doe je het dan niet? We rennen dan weg." Tar zan schudde het hoofd. „De hele troep bewa- kers zou ona nazetten nog voordat we onze vlucht begonnen waren. Neen, O'Rourke, er is een betere weg. Muiterij muiterij onder de slaven, die hier met ons leven." „Dat if een groots idee," zei Perry, ,,zelfs al zoudei; z-in. we er bij sterven." Tarzan had bdfnerkt, dat sommige slaven uitgekozen waren voor een speciale marteling. Dit waren alleen Rotho- rianen. Een van hen werkte juist links van hen. Terwijl de bewaker aan den anderen kant van de groeve was, ging Tarzan heel voorzichtig naar den gelen arbeider toe. Aan het eind van zijn ketting gekomen, keek de aapman opzij en zag dat de slaaf hem vanuit zijn ooghoeken gadesloeg, „Wat wil je? Wee.t je niet dat het verboden is met elkaar te praten en dat dit ons beider dood kan bete- kenen?" zei de man tamelijk ruw. Dringend noodzakelijk besmette- lijke ziekten aan te geven. De Directeur-Generaal van de Volksge zondheid maakt bekend: 1. Alle diensten en instellingen op het ge- bied van de Volksgezondheid vverken zoo- veel mogelijk door. 2. Het is dringend noodzakelijk de hand te houden aan de verplichting tot aangifte van besmettelijke ziekten. 3. Deze aangifte moet voorloopig geschie- den in alle gevallen, waarin vermoeden van be&mettelijke ziekte bestaat. welke aangifte nader moet worden bevestigd, indien de ziek te is vastgesteld. 4. Gevallen van besmettelijke ziekte in de provincie Overijssel moeten tot nader bericht ter kennis worden gebracht van den genres kundigen inspecteur van de Volksgezond heid te Groningen. 5. De inspecteurs van de Volksgezondheid moeten zoo spoedig mogelijk aan den betrok- ken hoofdinspecteur kennis geven van alle feiten en omstandigheden, waaruit gevaar voor de volksgezondheid kan voortvloeien. 6. Van alle storingen in de drinkwatervoor- ziening moet door de' burgemeesters onmid dellijk kennis worden gegeven zoowel aan den betrokken pharmaceutischen inspecteur van de volksgezondheid als zoo mogelijk aan het Rijksbureau volar drinkwatervoorziening. 7. De keuringsdiensten van waren moeten zooveel eenigszins mogelijk is toezicht uit- oefenen ter voorkprning van het gebruik van ondeugdelijke levensmiddelen. vergeten," zei de Coroner, waardoor hij liet blijken, dat hij de couranten bestudeerd had voordat hij op de zitting kwam. ,,Dus indien wij, wat het tijdstip van den moord aangaat, op het medische rapport mogen vertrouwen, kunnen wij aannemen, dat de dame die U opbelde, vanuit het huis telefoneerde, nadat de moord was geschied?" „Ja meneer. Ik zie niet in hoe het anders had kunnen zijn." „Ik vindt, dat wij alles moetejj weten, wat U ons over deze vrouw kunt vertellen, Briga dier. Bestaat de mogelijkheid, dat je haar met den moord in verband brengt?" „Ja meneer". Torrance had zich gestaald tegen het on verwachte en toch hield zij op dit oogenblik even haar adem in. Ditmaal streelde Anna belle haar hand. „We hebben tenminste reden om aan te ne- men, dat de vrouw in het huis, die misschien ook de vrouw is geweest die ons heeft opge- beld, ongewoon deed. In de eetkamer von- den wij in den uitbouw de afdrukken van vrouwenschoenen op de kussens." Torrance ging iets verzitten en leunde een beetje naar voren, zoodat haar arm niet lan- ger die van Annabelle raakte. Gerald leunde ook naar voren en Annabelle was zoo klein, dat hun hoofden dicht bij elkaar waren. „Trek je maar niet aan wat ze zeggen hou je taai!" zeiden zijn oogen haar. „Waarom zou de vrouw, indien zij in ver band stond met den moord, in den uitbouw van de eetkamer hebben gestaan?" „Dat weet ik niet, meneer." ,,Daar hebben wij niet veel aan. Brigadier. Denk je, dat zij daar op post stond om uit te kijken of er misschien iemand toevallig naar binnen keek?" „Nee meneer. De stand van de voetafdruk- ken op de kussens wijzen er op. dat zij niet uit het raam keek, maar met haar gezicht naar de kamer stond." ,,Om de waarheid te zeggen, klinkt dat on- geloofeljjk," zei de Coroner, „indien je ons meer kunt vertellen over de vrouw die telefo neerde, kunnen we beter doorgaan. Ik vind het eigenaardig, dat in een stille buurt als Callingham, de aanwezigheid van vreemdalin- gen totaal niet is opgemerkt. Is het bijvoor- beeld bekend, op welke wijze de moordenaar 'ojj het huis aankwam en weer vertrok?" ,,Wij meenen te mogen aannemen, meneer, dat zij met een auto kwamen. Er is een two- seater gezien met een nummer van Liverpool, die op den hoek van Blessington Road stond geparkeerd, hetgeen ongeveer driehonderd meter van Hillfoot af is. Zij werd opgemerkt door agent Knowling, om negen uur vijftien. Hy noteerde het nummer, omdat het een ge- vaarlijke plaats was om er een wagen na don- ker te parkeeren. Toen hij er om ongeveer negen uur vdjf en veertig weer langs kwam, was de wagen verdwenen. Het gelukte hem haar te volgen tot het nieuwe vliegveld te Harlington, dat, zooals u misschien weet, me neer, ongeveer zeven kilometer van Calling- ham af ligt." „Wat! Zelfs in dit jaargetijde is het op dat uur daar donker! Wat deden ze op dat nachte- lijk uur op het vliegveld?" „Vliegen, meneer." Er werd in de zaal on- derdrukt gelachen, doch de Brigadier ver- volgde„Een brievenbesteller, die na zjjn laat ste ronde naar huis ging, zag, dat men den wagen het vliegveld opreed. 'sNachts is daar niemand, het veld is niet meer dan een wel- land met een paar schuren dus weet nie mand wat er daar gebeurde. Maar uit navraag, die wij daar in de omgeving instelden, konden wij vaststellen, dat er een vliegmachine om enkele minuten voor tienen is opgestegen." „Nou, dan moet het gemakltelijk genoeg zijn na te gaan, waar die gebleven is." „Dat moet het ook, meneer. Maar tot op heden hebben wij het niet verder kunnen vol gen dan Flacking, hetgeen ongeveer tien kilo meter ten Zuiden van Harlington ligt." De vliegmachine ging naar Parijs. Torarnce voelde haar hart bonzen. Zoo hadden zij het dus gedaan! Zij ging vlug achteruit zitten, een en al angst dat Gerald haar gedachten zou raden Pas op dat oogenblik begreep zij, dat zij steeds zoo half en half geloofd had, dat het haar eigen jaloezie geweest was die vastgesteld had, dat Annabelle de vrouw was. Haar eerste gewaarwording was, vreemd genoeg, een ge- voel van opluchting en hersteld zelfvertrou- wen. Zij kon nu tenminste weer op haar zin- tuigen vertrouwen. Het was Annabelle ge weest, die zij om negen uur in het huis gezien had. Annabelle die om even voor zessen met Gerald in Parijs was geweest. Tusschen zes 8. De vleeschkeuring blijft intact; voor •desfructie van cadavers en afgekeurd vleesch moet zorg worden gedragen. Voor het geval destructoren tijdelijk het materiaal niet kun nen verwerken, kan dit begraven worden op algemeene aanwijzingen, te geven door de veterinaire inspecteurs van de Volksgezond heid. 9. Op het rijksinstituut voor de Volksge zondheid worden de werkzaamheden gehee! op normale wijze bericht, zoodat alle aanvra- gen tot dit insiituut op de gewone wijze kun nen worden gedaan. 10. Alle instellingen op het gebied van de Volksgezondheid moeten van moeilijkheder bij de uitoefening van den dienst zoo spoedig mogelijk kennis geven aan den betrokkcr inspecteur van de Volksgezondheid. ALKMAAR, 20 Mei. VeemarkL 58 Vette koeien f 165320 135 nuchtere kalveren (slacht) f 618, 111 vette varkens 6569 ct. per Kg. BROEK OP LANGEND1JK, 20 Mei. Aanvoer: 850 Kg. uien 5.606.40, 500 Kg. prei 5.505 80. 740 bos rabarber 1 90, 105 si. bloemkool 14.60-15, 2e s. 12.40, 3e s. 9. en negen had Annabelle van Parijs naar Har lington kunnen vliegen en daarna kon dezelf- de vliegmachine hen terugbrengen, zoodat zij Gerald op tijd, 'om middernacht, in het Parij- sche hotel kon opwachten. Zij waagde veel, door Gerald snel aan te kijken. Zijn gezicht was uitdrukkingloos. On- gelooflijk, dat hij de geweldige beteekenis die door de getuigenis van den Brigadier naar voren gebracht werd, niet begreep. Men kon de politie nu niets meer vragen en gerust aannemen, dat er een onbesliste uit- spraak zou volgen. De Coroner was, zooals gewoonlijk in dergelijke gevallen, teleurge- steld. „Voordat wij deze zitting sluiten, vermoed ik, dat de jury nog een familielid wil hooren. Is de heer Gerald Saranack aanwezig?" Gerald, aan de andere zijde van Annabelle gezeten, stond op en liep naar den stoel voor de getuigen. Hij vertelde, hoe hy met zijn vrouw in den vroegen ochtend na den moord, uit Parijs was gekomen. Men vroeg hem hierover geen bij zonderheden. „Ik zou u willen vragen, meneer Saranack, of u iets weet over de soort of de waarde van de ruwe diamanten, die vermist worden?" Gerald kreeg een kleur. Wat was hij toch hopeloos, als hij op de een of andere wijze de waarheid niet kon zeggen. „Niets bepaalds, meneer. Ik begreep uit een gezegde van mijn oom, even voordat ik naar Spanje ging, dat de heele partij niet meer waard was dan een vijftienhonderd gulden. Hij mopperde over de vermogensbelasting en ezi, dat hij van plan was de diamanten te ver- koopen en dat hij hoopte er een kleine twee duizend gulden voor te maken." „Dat zou natuurlijk reden zijn voor een in- braak, maar nauwelijks om een moord te ple- gen. Was het u bekend of hij vijander had?" Gelukkig werden er geen verdere vragen over de diamanten gesteld. Alles bij elkaar genomen, had Gerald het er nog al goed af- gebracht. ,,Ik zou het haast niet denken, meneer. Ik heb er in elk geval nooit van gehoord." Wordt vcrvolgd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3