Dr. Ir. J. A. RINGERS zetten hun werk voort Laon bestormd regeeringscommissaris Laodbouwdieosten GEEN WIJZIGING in belastingbetaling DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Voor den wederopbouw Belgische Koninklijke familie in Frankrijk Fransche ministerraad b ij e e n Geen controle op het rijwielplaatje AANGIFTE NAAR TOESTAND OP 1 MEI Postverbindingen hersteld Fransche doorbraak poging verijdeld Sport geheel vrij KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DINSDAG 21 MEI 1940 68e JAARG. No. 8929 De opperbevelhebber van land- en zeemacht, in overeenstem ming met den Duitschen opperbevelhebber in Nederland, maakt bekend, dat bij besluit van 18 Mei 1940, dr. ir. J. A. Ringers is aan gesteld tot regeeringscommissaris voor het herstel van het verkeers wezen, de drooglegging van onderwaterzettingen, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede samen hangt, en dat deze functie verder kortheidshalve zal worden aange duid als: „regeeringscommissaris voor den wederopbouw". Bij betalingsmoeilijkheden in zake belastingen kunnen belanghebben den zich wenden tot de desbetreffen de rijksontvangers. Ten aanzien van de belastingen naar inkomen en vermogen wordt onder de aandacht gebracht, dat in de uitgereikte biljetten op de gewone wijze aangifte moet worden gedaan naar den toestand per 1 Mei 1940. Eventueele wijzigingen in den toe stand na dien datum kunnen in een begeleidend schrijven ter kennis van den inspecteur worden gebracht. Vóór 15 Juni zullen de inspecteurs geen waarschuwingen doen toeko men ter zake van het niet tijdig inle veren van aangiftebiljetten. Duitschers rukken op ten Noorden van Reims Aflevering van KOLEN en COKES officieele mededeelingen per radio. Ontginningswerken in DENEMARKEN Engelschen trekken naar Kanaalhavens terug HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. Mi). Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder De man van de Zuiderzeewerken en de IJmulder sluizen. Johannes Aleidiis Ringers, geboren in aJn. 1885 te Alkmaar, als zoon van een aanne mer en dus thans 55 jaar oud, heeft een loopbaan achter den rug, welke gewaagt van gewichtige functies in den openbaren dienst. In de groep van Nederlandsche ingenieurs, die Hollands faam op waterbouwkundig ge bied verbreid hebben, neemt dr. Ringers een belangrijke plaats in, doordat zijn naam verbonden is aan twee der grootste water bouwkundige werken in ons land: de slui zen te IJmuiden en de Zuiderzeewerken. Na de voltooiing van zijn studie te Delft, trad ir. Ringers in 1906 op 21-jarigen leeftijd als adjunct-ingenieur in dienst bij den Rijkswaterstaat, waar hij geleidelijk opklom en reeds spoedig de aandacht op zich vestig de bij enkele kleinere werken, zooals de ka nalisatie van West-Friesland. Toen de Rijks waterstaat in 1920 besloot over te gaan tot den bouw van de nieuwe sluis te IJmuiden, viel de keuze voor de leiding van het groote werk op hem. Op 1 Mei 1921 trad ir. Ringers, die te voren ook nog een studiereis van eeni- ge jaren in Ned.-Indië gemaakt had, in func tie. Hij was de ziel van de geweldige sluis- werken, die de bewondering van het buiten land afdwongen, en te Amsterdam spreekt men dan ook nu nog wel van de „sluis van Ringers". Naar Wieringen. Toch heeft ir. Ringers niet tot de voltooi ing de leiding behouden. Toen in 1926 de Maatschappij tot Uitvoering der Zuiderzee werken werd opgericht, wachtte hem een nieuwe gewichtige taak: hij werd leider van de drooglegging. Hoe zwaar het hem viel den sluisaanleg te IJmuiden onvoltooid ach ter te laten, het enorme werk aan de Zuider zee trok hem zoozeer aan, dat hij de benoe ming aannam. In den zomer van 1927 betrok ir. Ringers als directeur-hoofduitvoerder zijn nieuwe woning aan Den Oever op Wierin gen. Zijn werk in dienst van de M. U. Z., waarbij behalve zijn ingenieurstalent, zijn groote werkkracht eerbied afdwong, werd echter betrekkelijk spoedig afgebroken, want reeds in 1930 werd hij als directeur-generaal Door het departement van financiën en verkeerswezen wordt bekend ge maakt, dat in verband met verkeer», moeilijkheden tot den 15den Juni geen controle zal worden uitgeoefend op het rijwiel-belastingmerk. PROF. DR. KAN TER AARDE BESTELD. Te Leiden is het stoffelijk overschot van Prof. Dr. Kan, oud-hoogleeraar in de neus- keel- en oorkunde aan de Rijksuniversiteit ie Leiden, ter aarde besteld. Hierbij was aanwezig Baron de 'os van Steenwijk, voorzitter der Eerste Kamer. PARIJS DANST NIET MEER. AN.P. meldt, dat te Parijs alle Jansgelegenheden zijn gesloten. Ce Belgische Kon. familie is, nasr A.N. P- meldt, te Le Havre aangekomen en za, in de omgeveving der stad vestigen. met de algemeene leiding van den Rijkswa terstaat in Nederland belast. Op 1 Decem ber 1935 verliet ir. Ringers met eervol ontslag den Rijksdienst. Sindsdien is hij lid van den Raad van Beheer der Ned.-Indische Spoor weg Maatschappij, terwijl hij zijn medewer king verleent aan verscheidene instellingen en vereenigingen. Dr. Ringers is doctor honoris causa aan de Technische Hoogeschool te Delft en aan de Technische Hochschule te Danzig. OPVOERING DER BODEMPRODUCTIE. 's-GRAVENHAGE, 20 Mei: De directeur-generaal van den Landbouw maakt bekend, dat alle onder de directie van den Landbouw ressorteerende diensten hun gewonen arbeid dienen te blijven ver richten en met alle bun ten dienste staande middelen de bevolking moeten terzijde staan. Het landbouwonderwijs dient op de gewo ne wijze te worden hervat. De landbonwvoorlichtingsdienst dient er voor te zorgen, dat de bodemproductie niet alleen intact blijft, maar zoo sterk mogelijk worde gestimuleerd. Het is dringend noodzakelijk, dat de hand worde gehouden aan de verplichting tot aangifte van de in de Veewet genoemde be smettelijke ziekten. Zooals bekend, bestaat deze verplichting niet alleen wanneer een besmettelijke ziekte is vastgeseld, maar ook, wanneer het vermoeden van besmettelijke ziekte bestaat De inspecteurs van den Vee- artsenijkundigen dienst moeten zoo spoedig mogelijk alle feiten en omstandigheden op geven, waaruit gevaar voor den gezondheids toestand van den veestapel kan voorvloeien. Medegedeeld wordt nog, dat de rijksserum- inrichting en het staatsveeartsenijkundig on derzoekinginstituut normaal werken, zoodat aan alle aanvragen om sera en entstoffen kan worden voldaan. Het Departement van Finan ciën te 's-Gravenhage vestigt de aandacht er op, dat de verplich tingen ingevolge alle belasting wetten onverkort moeten wor den nagekomen. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat alle belastingen, welke door middel van zegelplakking moeten wor den voldaan zooals omzet belasting en zegelbelasting op den bestaanden voet moeten worden betaald. Met uitzondering van Zeeland. Met uitzondering van Zeeland is het postvervoer in geheel Neder land hersteld. Voor zoover het vervoer met bus sen moet geschieden, die aan ver- keersbeperking zijn onderworpen, is vertraging niet gehee 1 te vermij den. terwijl in sommige streken, waar dikwijls omwegen moeten worden gemaakt, de dienst ook om die reden niet normaal kan func- tionneeren. Er wordt echter naar gestreefd zoo spoedig mogelijk de oude toestand zooveel mogelijk te benaderen. NEDERLANDSCH-JAPANSCH CONTACT. De Nederlandsche gezant te Tokio Generaal Pabot heeft gisteren een onderhoud gehad met den Japanschen minister van bui tenlandsche zaken, waarin vraagstukken, de buitenlandsche politiek betreffende werden besproken. Het oppercommando der weer macht maakt bekend: Dultsche troepen hebben Laon be stormd Op de citadel van Laon waait de Duitsche oorlogsvlag. Bij het op rukken van Laon naar het Zuidwes ten werd het OiseAlisne-kanaal be reikt In België werd de achtervolging van den vijand voortgezet en in Noord-Frankrijk ging de Duitsche opmarsch verder. De Belgen bie den op den Noordelijken vleugel tegenstand en weren zich dapper. Ook de Franschen doen zich bij het afweren van aanvallen en bij den tegenaanval flink gelden. Daarente gen was er bij de gevechten der beide laat ste dagen van de Engelschen nog nauwelijks iets te bespeuren. De toenemende militaire beweging in de havensteden doet .vermoeden dat de Engelschen zich van het vasteland op hun eilanden willen terugtrekken, zoolang zij nog kans hebben over te steken. De po ging van sterke Fransche strijdkrachten, die door het opdringen der Duitschers naar Door nik en Kamerijk, in den sector Valenciennes- Maubeuge in een zak waren geraakt, om naar het Zuiden en Zuid-Oosten door te breken werd verijdeld. Den vijand werd den uitweg versperd. In dezen strijd, die herinnert aan de \ergeef- sche doorbraakpoging in den bekenden slag bij Kutno leden de Franschen zware verliezen. Het verlies van meer dan vijf tig tanks ts een bewijs voor de kracht, waaitnee de Franschen aanvielen, doch ook voor de trefzekerheid van den Duit schen afweer. De vijandelijke aanval met pantserwa gens in de flank, die door de Franschen bij Laon in Noordelijke richting werd uit- gevoerd, moest vermoedelijk de doorbraak uit den sector Valenciennes-Maubeuge on dersteunen. Deze poging werd volkomen verijdeld, waarbij opnieuw de superioriteit aan het licht trad van het Duiteche lueht- wapen tegenover de logge Fransche oor logsmachine. Ten Noorden van Reims aan de Aisne zijn intusschen nieuwe sterke Duitsche strijdkrachten opgerukt Het Duitsche luchtwapen deed zich sterk gelden op de achterwaartsche verbindingen waartoe ook behooren de zeewegen %an de Belgische en Fransche kusf naar En geland. Het schepenkerkhof rondom En geland heeft de laatste dagen een aanzien lijke uitbreiding ondergaan. De Fransche Ministerraad is gisteravond bijeen gekomen. Minister-president Reynaud bracht rapport nit Maarschalk Pétain gaf eenige ophelderingen. Minister Daladier bracht de Raad op de hoogte van de interna tionale toestand. Maarschalk Pétain en gene raal Weygand hebben eenige tijd beraad slaagd. Hierna werden de ambassadeurs van de V.S. en van Engeland ontvangen. Voor kookdoeleinden en aan ln- dustrieele afnemers. 's Gravenhage. 20 Mei. Het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat aan gasfabrieken en handelaren tot nader order is toegestaan kolen en cokes af te leveren aan verbrui kers, die voor huishoudelijke kookdoeleinden niet over andere brandstof, noch over gas of electriciteit beschikken, onder voorwaar de. dat de af te leveren hoeveelheden be perkt blijven tot maximaal het verbruik ge durende een week. Voor zoover de gasfabrieken voor de af levering van cokes voor bovengenoemde doeleinden gebruik plachten te maken van den handel, zullen zij ook thans deze afle veringen via den handel doen plaats vin den. Voorts maakt het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart bekend, dat het aan handelar ren is toegestaan aan hun regel matige industrieele afnemers, voor zoover deze een maandverbruik heb ben van minder dan 20 ton., kolen en cokes af te leveren in hoeveelhe den tot een maximum van het nor male verbruik gedurende een week. Voor het uitzenden per radio van officieele berichten door Nederlandsche autoriteiten zijn gereserveerd de volgende uren: des mor gens van 10.00 tot 10.30 en des avonds van 18.30 tot 19.00 uur. DE AARDBEVING IN CALIFORNIË. De aardbeving in Californië heeft 10 slachtoffers gevraagd en een aantal gewon den. De materieele schade wordt op 2V2 mil- lioen dollar geschat KERKGANGERS IN LONDEN MET GASMASKERS. STOCKHOLM, 20 Mei. (D.N.B.) „Nya Dag- ligt Allehanda" meldt uit Londen, dat krach tens voorschrift kerkgangers thans gasmas kers bij zich moeten hebben. Gisteren zijn machinegeweren opgesteld voor het gedenk- teeken van de gesneuvelden uit den vorigen oorlog. Voorts meldt het blad, dat thans voortdurend lazaret treinen met talrijke ge wonden in Londen aangekomen zijn. In het uiterste Noorden van Denemarken zijn uitgebreide ontginningswerken begon nen. Uitgestrekte moerassige terreinen van Skagen tot aan de Lem fjord, worden drooggelegd, en tot bouwgrond gemaakt Somme-slagvelil van 1916 bereikt Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: In België wordt de achtervolging in den strijd tegen de vijandelijke achterhoeden voortgezet De Dender is overschreden en bij de achtervolging is de bovenloop van de Schelde bereikt De Britsche troepen trek ken in geforceerde marschen naar de ha vens aan het Kanaal, terwijl bij Maubeuge en ten Zuiden van Valenciennes een aan val van een FranschBelgisch leger, dat naar het Zuiden een uitweg zoekt, werd afgeslagen. De vijand leed hierbij zeer zware verliezen, in het bijzonder ook aan pantserwagens. Na deze mislukte poging oim door te breken trekt de vijand zeer geschokt naar het Westen terug. Ten Zuidwesten hiervan hebben onze pantserafdeelingen en gemotoriseerde troe pen het slagveld van den Somme-slag van 1916, aan den straatweg KamerijkPeron- ne, bereikt. Duikbommenwerpers, gevechts- en vernie lingsvliegtuigen hebben een van Laon naar het Noorden oprukkende vijandelijke pant sercolonne verslagen en tot omkeeren ge dwongen. De geheele binnenste fortengordel van Luik alsmede alle forten van Namen, op één na, zijn in onze hemden. Bij de gevechten der pantsereenheden in België heeft zich de eerste luitenant in een pantserafdeeling, baron Nolde, onderschei den door buitengewone koelbloedigheid. Op 19 Mei heeft de Duitsche luchtmacht haar aanvallen op de achterwaartsche ver bindingen en terugtochtswegen van den vij and in NoordFrankrijk en België versterkt. De aanvallen tegen vijandelijke vliegvel den werden met succes voortgezet Tijdens gewapende verkenningstochten in het zeegebied voor de FranschBelgische kust werden twee vijandelijke torpedojagers vernield. Een torpedojager en de Fransche torpedoboot „Incomprise", almede drie koop vaardijschepen met in totaal circa 15.000 ton werden zwaar beschadigd. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 143 vliegtuigen, waarvan 95 bij luchtgevechten en vijftien door de luchtdoel artillerie omlaag werden geschoten. De rest werd op den grond vernield. 31 Duitsche vliegtuigen worden vermist Zelfs die waar sabels bij te pas komen. Naar de Tel. verneemt, zal de beoefening van alle sporten geheel vrij zijn. Ook het gebruik van wa penen voor zoover deze op sport betrekking hebben als floret, echermsabel, is geenszins verboden. Liefdadigheid is een mooie eigenschap van de Nederlandsche bevolking. De Inzamelingen voor Rotterdam genieten overal groote sympathie

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1