H0T GSHSim unn EUPEN EN MALMEDY Een tocht langs de Grebbe-linie vuren van Tohr De schade in ROTTERDAM 7 orrance Esdale door Edgar Ricc Burfoughs Hulpverleening aan geëvacueerden Verduistering moet blijven FEUILLETON Waarin Japan cn Italië overeenstemmen Veemarkt te Rotterdam De „Koerier" schrijft over de gevolgen van het bombardement van Rotterdam, dat naar men weet plaats vond, omdat na het verstrijken van den tijd, gesteld in het ultimatum van den Duitschen comman dant, niet duidelijk was of de stad zou ca pt tuleeren. het volgende: Het gedeelte van de Schiewade tot aan den Provennierssingei is vrijwel intact ge bleven. Het station Delftsche Poort heeft hevig geleden, voornamelijk door den brand, die Dinsdag heeft gewoed. Vast staat wel dat de gebouwen van het station geheel verwoest zijn. Van Provenierssingel tot de viaduct over de Schie heeft men het geeicht op een totale ruïne, zoowel aan de West- als aan de Oostzijde. Het Franciscusgasthuis is zoo goed als onbeschadigd, maar straten als de Teilingerstraat en de op de Schie uit komende volkrijke buurten, als Sintstraat en Zomerhof, hebben deerlijk geleden. Zoo is de hoek van de Zomerhofstraat tot aan de viaduct en dan weer verder tot Loos, zoo is de oevrzijde van de viaduct tot aan het Slagveld één langgerekte puinhoop, waaruit men hier en daar nog wat armza lige resten van muren ziet steken. Op het Hofplein zijn cafés, die aan de Oostzijde een klein eigen centrum van vertier vorm den van de oudeis tad, niets andere ge worden dan holle ruimten, zonder dak, niet ruitlooze ramen, waarbinnen het een groote ravage is. Er treedt ook aan het licht, dat, hoe ern stig ook de binnenstad is getroffen zoodat van een herbouw in een vorm, die ook maar in de vene zou lijken op het bekende Rotter dam nooit sprake zal kunnen zijn de ge ruchten, die onder den eersten indruk van mond tot mond gingen, altijd nog eenige overdrijving inhielden. Het is waar, dat men, van het Hofplein af tot den Hoek van de Witte de Withstraat loopt door een straat, die geen wanden meer heeft, maar het stad huis b.v. staat er nog, zij het ook dat het ge havend en ernstig beschadigd is. Het hoofd bureau van politie heeft zware beschadiging ondergaan. Pschorr is niets anders dan een stuk gevel. Het postkantoor heeft aan de zij de van de Meent een zware wond. De nieuwe Beurs is slechts weinig bschadigd. liet oude Erasmiaansch gymnasium, dc Passage en de aansluitende hoek is weer één groote puinhoop. De Coclsingel-boulevard le vert een troosteloozen aanblik op. De hoek bij de Diergaardclaan tot de Kruiskade is weg. Het pas gebouwde Gildehuys is gebla kerd, het Spinnewiel, Tivoli, de bioscopen langs den Singel, de banken zijn alle puin- hoopen geworden of wrakken. Atlanta steekt nog de lucht in, maar maakt toch den indruk niet meer te herstellen te zijn. De Rotterdam- sche bank heeft het kwaad gehad. De indruk die de Amsterdamsche bank maakt is iets beter. Het ziekenhuis Coolsingel is uitge brand. Galand is er ook niet meer. De Bijen korf is Woensdag een prooi der vlammen ge worden. De Schiedamsche singel van den Binnen weg tot aan de Witte de Withstraat en deze straat zelf tot aan het gebouw van den Kunst kring zijn als door één machtige hand, met één slag gesloopt. Hotel Royal is uitgebrand en ingestort. Ook verschillende buitenwijken zijn niet gespaard gebleven en vooral in Kra lingen hebben branden huisgehouden. doorRoy Vickers Overtreders zullen streng worden gestraft. Wij vernemen, dat streng zal worden opge treden tegen degenen, die met de verduiste ring 's avonds en 's nachts niet al te nauw netnen. Vooral aan de achterzijde van huizen ziet men soms nog telkens even licht in een keu ken opgaan. Dit is roekeloos en het is in het belang van de geheele bevolking, dat aan het verduisteren streng de hand wordt gehouden Het is een uitdrukkelijk gebod van de offici- eele instanties. 27 „Wijlen uw oom schijnt nogal bemiddeld ge weest te zijn. Kunt u ons ook vertellen, wie zjjn erfgenaam is?" „Ikzelf meneer." De coroner wachtte. Hij wilde juist de jury vragen of zij nog vragen wilde stellen, toen er een heer van middelbaren leeftijd, die Tor- rance nog niet eerder had opgemerkt, op stond, een buiging maakte in de richting van den coronor en zich tot Gerald wendde. „Was het u bekende meneer Saranack, dat uw oom van plan was een nieuw testament te maken?" „Ja. Ik heb geprobeerd, naar aanleiding hiervan enkele andere regelingen te treffen, doch de andere partij wilde hiermede niet accoord gaan." Torrance voelde, dat Annabelle haar arm door de hare deed. De vrager schikte de voor hem liggende papieren. „U bent, geloof ik, onlangs getrouwd, meneer Saranack?" „Ja. Op het Britsche consulaat in Madrid." „Wanneer kwam u weer ln Engeland terug „Op den ochtend van den twaalfden. Ik kwam om zes uur 's ochtends op Charing Cross aan." „U kwam van Parijs?" ,,,Ja. Den dag tevoren kwamen wij uit Madrid." „Wat deed u in Parijs, den dag voordat u er vertrok?" ,,'s Ochtends niets. Wij bleven in het hotel, 's Middags nam ik mijn vrouw mee naar het Lycée. Toen hebben wij enkele bood schappen gedaan en kwamen om ongeveer vijf uur in het hotel aan." „En toen?" Een bijzondere correspondent van de Prov. Overij&selsche en Zwolsche Courant geeft van een tocht langs de Grebbe-linie de vol gende beschrijving: Het zwaartepunt lag op het gedeelte tus- schen Wageningen en Rhenen. De Grebbeberg was tijdens de mobilisatie in een vesting herschapen en daarachter bevond zich een reservegarnizoen, dat in den stijd werd geworpen bij een lellen te genaanval van onze troepen, die het terrein heroverd schijnen te hebben, maar het na een aanval van nieuwe Duitsche afdeelin- gen weer moesten achterlaten. Wat achtergebleven is. is een slagveld, dat in zijn verlatenheid een schokkendcn aanblik biedt. Het Roode Kruis had hier door het weghalen van de gewonden en het transport der slachtoffers reeds een deel van zijn arbeid verricht, en ook was men reeds doende met het opruimen van de ra vage. maar tot op dat oogenblik was de stroom van 't Duitsche leger nog geen mo ment onderbroken, nog steeds rolden de le- gerafdeelingen over den weg. De opmarsch was nog hoofdzaak, het opruimingswerk kan eerst later volledig ter hand worden genomen. Niet alleen is hier het veldgeschut volle dig in werking geweest, zoowel aan Duit sche als aan Nederlandsclie zijde, maar ook gevechten van man tegen man moeten hier gevoerd zijn in al hun verschrikkelijkheid. Op verscheidene plaatsen bevonden zich langs den weg nog kanonnen, omringd door de hulzen van de verschoten granaten, mu nitieresten van beide partijen. Naast de kanonnen lagen hier en daar de slachtoffers de gesneuvelde bedieningsmanschappen, in cfe nabijheid de lijken der paarden. Over hoop geschoten auto's, wageni-esten, totaal vernielde fietsen en motorrijwielen lagen bij tientallen langs den weg. Wij verlieten dc gebaande wegen en be gaven ons in gezelschap van een Duitschen Roode Kruisarts in het land ter zijde van den weg. Hier liggen de loopgraven waar onze troepen den Grebbeberg verdedigd hebben. Mitrailleur-trommels, technische hulpmid delen. materiaal, verbandmiddelen, van al les ligt hier nog. achtergelaten toen de te rugtocht een aanvang nam. Ook hier talrij ke gesneuvelden. Duitschers en Nederlan ders naast elkander, omringd hier en daar door de scherven van Duitsche en Neder- landsche handgranaten. En dit alles is dan nog slechts voorterrein. Het valt evenwel op. dat de Nederlandsche stellingen betrekkelijk weinig door het ge schutvuur hebben geleden. De kazematten zijn ten deele beschadigd en vernield, de loopgraven eveneens, er voor liggen granaat scherven. stukken metaal, in het schoots veld tientallen koeien en paarden, er tus- schen in, buiten de stelling. Hier en daar een lichte mitrailleur, ernaast wederom de bedieningsmanschappen. De verliezen. Het hevigst is op den Grebbeberg zelf ge streden. Hier zijn de verliezen groot ge weest. De cijfers, die ons genoemd werden, ook door Duitsche officieren, waren hoog, doch loopen te sterk uiteen, dan dat wij zou den kunnen denken aan het noemen ervan. Het spreekt overigens vanzelf, dat een juiste verlieslijst nog niet gepubliceerd kan wor den. Wat de Nederlandsche verliezen betreft, kan slechts het volgende worden opgemerkt. Het ligt voor de hand. dat de Nederlandsche troepen, die hier. naai de Duitsche officie ren ridderlijk erkenden, zich met leeuwen moed verdedigd hebben, ernstige verliezen hebben geleden. Zooals het echter steeds gaat in stellingsgevechten heeft ook hier de aanvaller in een veel moeilijker positie ver keerd dan de verdediger en de Nederland sche verliezen werden dan ook nog betrek kelijk gering genoemd. Vast staat, dat hef grootste deel onzer troepen zich heeft kun nen terugtrekken, toen bleek dat de stelling onhoudbaar was. Later zijn in het achterland en in de Be tuwe talrijke krijgsgevangenen gemaakt, toen eenmaal de capitulatie was geschied. Nog Woensdagavond lagen de meeste forten in de Betuwe onbeschadigd en met de be zetting volkomen intact. Het merkwaardige is, dat achter Rhenen niet meer gevochten is. Eist (Utrecht) heeft nauwelijks meer geleden. Het achtergelegen gebied evenmin. Wel moet bij Tiel fel zijn gevochten, evenals bij Veenendaal. Langs den weg vindt men overal nog groo te hoeveelheden uitrustingsstukken, achter gelaten uniformen, wagens en wat dies meer zij. Op den weg is duidelijk het inslaan van de granaten zichtbaar, de noodrantsoenen, blikken groenten en vleesch, doozen choco lade, liggen langs den berm. Er heerscht op vele plaatsen een volledige verwoesting. Het zelfde beeld, dat men kent uit de beschrij ving van oorlogsboeken biedt het slagveld hier. Het heeft geen zin, dieper in détails te treden. Laat het genoeg zijn, dat wij diep geschokt dit tooneel van .den strijd hebben verlaten en dat het totaalbeeld, ook dat van dc verwoeste plaatsen Wageningen en Rhe nen van dien aard was, dat wij met ge schokte zenuwen en een gevoel van zware vermoeidheid onzen toch nog tot Zeist heb ben voortgezet en daarna huiswaarts zijn ge keerd, omdat, naar ons verzekerd werd, bij Utrecht niet gestreden was. Inderdaad bleek de weg tot Zeist nor maal. Geen vernielde huizen meer, geen slachtoffers, hier graasde het vee rustig in de weide. Op den terugweg. Op den terugweg werden wij herhaaldelijk langen tijd opgehouden door de van Zeist tot aan Arnhem bijna onafgebroken ons land binnenrukkende Duitsche legercolon- nes. In de richting Arnhem trokken lange marschforniaties Nederlandsche krijgsge vangenen, allen ontwapend, begeleid door enkele Duitsche soldaten. Het waren de troepen uit Renkuiu, Lecrsum, Doorn, Drie bergen, alsmede uit de Neder-Betuwe, die zich Dinsdagavond, toen het capitulatiebevel kwam, hebben overgegeven. Dc gevangenen bleken diep onder den in druk van dc overgave. Zij wisten niet, dat op andere plaatsen de Duitsche stoottroe pen reeds diep in de stellingen waren door gedrongen en onder meer bij Rotterdam een doorbraak hadden geforceerd. Velen hun ner konden hun ontroering moeilijk be dwingen. Allen verkeerden in een neer slachtige stemming. In Ouwehand's Dierenpark te Rhenen. Bekend is bij Rhenen Ouwehand's Dieren park, dat de laatste jaren een ian de voor naamste toeristencentra in dit deel van het land was. De Grebbe-stclling liep hier dwars doorheen. Door het geheele park waren prik keldraadversperringen aangebracht en loop graven gegraven; Wij hebben er een kijkje genomen. Ook hier is fel gestreden. De gebouwen bij den ingang zijn in vlammen opgegaan. Luid klonk ons het geschrei der vogels, die wellicht enkele dagen zonder voedsel waren geweest, in de ooren. Naar ons werd medegedeeld, ziin de wilde dieren, die zich nog in het park bevonden, doodgeschoten met het oog op het gevaar, dat hun aanwe zigheid opleverde in verband met de moge lijkheid van vernieling van de afrasterin gen. Voldoening in Duitschland over hun inlijving. Er heerscht in Duitschland voldoening over het decreet van den Eührer, dat wij gisteren plaatsten, waarbij dc bij het dic taat tan Versailles van het Duitsche Rijk afgescheiden gebieden Eupen, Malmedy en Moresnet weer bij het Rijk worden ge voegd. De „Völkischer Beobachter" schrijft, dat de Führer een oud onrecht uit den weg heeft geruimd, dat te Versailles Duitsch land werd aangedaan. Op de conferentie van Parijs in 1919 heeft België niet de meest weerzinwekkende mo tiveering deze gebieden weten los te krij gen, aldus het biad, en deze roof werd door het diktaat van Versailles bevestigd. Reeds eerder hadden de Belgen zich te Eupen, Mahnedy en Sankt Vith genesteld en de bevolking geterroriseerd. Deze bevolking zou, overeenkomstig de bepalingen van het verdrag, het recht hebben haar wensch te kennen te geven tot welken staat zij wilde behooren. Inp laats van een eerlijke stem ming. welke zooals steeds is gebleken uit de verkiezingen voor parlement en ge meenteraden, een groote meerderheid voor terugkeer tot Duitschland zou hebben uit gewezen, legden de Belgen openbare lijsten aan en wie het waagde hierop in te teeke nen, kon er zeker van zijn, dat hij binnen korten tijd uit het land werd verwijderd. België is nooit zeker van dit bezit geweest en het heeft nooit aan stemmen ontbroken, die aanraadden het gebied terug te geven. Doch toen de Belgische regeering eens geneigd scheen hiertoe over te gaan, werd zij door Parijs hierin gehinderd, aangezien TARZAN en de 103. Rustig sprak Tarzan met Kailuk, zijn met gezel in de juwelengroeve van Tohr. „Wil je vechten voor je vrijheid, als je de kans krijgt?" „Graag," antwordde Kailuk, „want het zou een snelle dood betekenen, terwijl we nu langzaam sterven onder de martelingen van de wrede bewakers." „Juist, en er zullen na tuurlijk eenigen van ons sterven in het ge. vecht," vervolgde Tarzan, „maar anderen zullen hun vrijheid herwinnen. Het is de moeite waard om de kans te grijpen. Van nacht in de barakken moet je zachtjes praten met diegenen, die je kunt vertrouwen. En later zullen wij weer spreken..." „St., de bewaker!" waarschuwde de Hathorlaan. Tar zan sloop snel terug naar zijn plaats. Hij had een plan gevormd. Als hij gedaan kon krijgen, dat de muiterij uitbrak op het ogenblik dat de hulp van Rathor kwam, dan konden hij en de opstandige slaven de poorten van Tohr openen en dit moest wel succes heb ben. Het wanhopige plan van Tarzan was er op berekend, dat Ukah en d'Arnot Rathor zouden bereiken. Dit was echter nog lang niet zeker. En daarbij leek het haast een on mogelijkheid dat Ukah in het bezit zou ko men van een afgerichte olifant van een der uitkijkposten van de jungle-patrouille. Frankrijk wenschte, dat dit deel van den Eifel een Belgisch bolwerk tegen Duitsch land zou zijn. De Belgen hebben zich hier aan gehouden. Toch werd dit voorveld van de vesting Luik snel veroverd. De echt Duitsche bevolking van dit ge bied, groot 1036 vierkante kilometer met 62000 inwoners, heeft zich nooit accoord verklaard met de overweldiging van 1920 en steeds verlangd naar het rijk terug te keeren. De Duitsche troepen werden op 10 Mei met groote vreugde ontvangen. Moresnet telt slechts enkele vierkante kilometers. Een deel hiervan werd bij het vaststellen van de grenzen vanl815 verge ten en werd later neutraal gebied ver klaard. Thans is het ook bij het rijk ge voegd. Beide landen zoeken levensruim te voor hun geboorteoverschot. De Japansche missie is thans te Rome aan gekomen; bestaande uit talrijke vooraan staande vertegenwoordigers van het politie ke leven, industrie, handel, bedrijfsleven en financiën en werd o.a. door Graaf Ciauo ont vangen. Roemeensche bladen wijden aan deze ont moeting de beschouwing, dat de beide lan den Japan en Italië overeenstemmen in het zoeken naar levensruimte voor hun geboorte overschot, en naar arbeidsbogelijkheden voor het volk. „Ik ging naar boven om mij te kleeden voor het diner. Ik had een uitnoodiging gekregen van een vriend van mijn Oom, dien ik daar voor nog nooit ontmoet had, om met hem in de Faubourg St. Michael te dineeren." „Dus u en uw vrouw..." „Nee, mijn vrouw was niet uitgenoodigd. Zo ging naar een bioscoop." „En u dineerde met dezen vriend van uw oom in het Faubourg St. Michael?" „Nee, ik heb een uur in de foyer van het restaurant zitten wachten. Hij kwam niet." Gerald aarzelde en voegde er toen aan toe: „Sindsdien heb ik gehoord, dat Hfj dat hij overleden is." „Wat een toevallige, tragische omstandig heid! Op dat oogenblik werd uw oom ver moord, terwijl de vriend van uw oom..." De heer zweeg plotseling, toen een agent hem een briefje overhandigde. „Het spijt mij, meneer Saranack, ik zal u verder niet meer lastig vallen. Ik wilde nog even dien avond in Parijs afhandelen. Wat deed u, toen u een uur in het restaurant ge wacht had?" „Ik heb alleen gedineerd." „En toen?" „Toen ging ik naar een schouwburg. Daar na naar het hotel terug, waar mijn vrouw op mij zat te wachten. Het was omstreeks mid dernacht. Wij dronken een kopje thee en gin gen toen naar het station." Torrance schrok. Er was niet over het be slissende tijdvak gesproken en het leek. alsof zij er geen beteekenis aan hechtten. Of wel? „Dus verliet u uw vrouw om ongeveer zes uur en zag haar daarna om twaalf uur weer?" Torrance hield haar adem in. Zij drukte Annabelle's arm tegen zich aan, om haar niet te laten merken, dat zij trilde. Gerald's mond bleef open staan en hij staarde de Treasury Counsul aan. Met schrik zag zij, dat hij niet meer aan zijn omgeving dacht. „Goeie Hemel, dat is ook zoo!!!" riep hij luid. HOOFDSTUK XXVIII. Reclame maken. De Coronor keek kwaad en alle andere menschen verbaasd. „Dus gedurende ongeveer zes uur was u niet in het gezelschap van uw vrouw, meneer Saranack?" „Juist." Gerald fluisterde bijna. Torrance, die hem door en door kende, was weer gerustgesteld. Nu zou hij zijn gedachten niet verder ver raden. „Zoudt u, indien de noodzakelijkheid hier voor bestond, iemand als getuige kunnen op roepen, die uw handelingen gedurende dat tijdsverloop zou kunnen staven?" „Dat geloof ik niet tenzij de kellner van het restaurant of de ouvreuse van den schouwburg zich mij zouden herinneren, doch daar twijfel ik aan." Torrance was nu heelemaal gerustgesteld, toen dit antwoord op rustigen toon werd ge geven. Gerald had het gevaar ingezien. De volgende vraag begreep zij niet. „Bestaat er een particulier vliegveld bij de Faubourg St. Michael?" „Dat weet ik niet." „Nog één vraag. Wanneer heeft U voor het laatst een reis per vliegtuig gemaakt?" „Ik heb mijn geheele leven nog nooit in een vliegtuig gezeten." „Dank u, meneer Saranack, meer wilde ik u niet vragen." De heer van middelbaren leeftijd wendde zich tot den Coronor. „Ik ben zoo vrij u voor te stellen, het voorloopig on derzoek „sine die" uit te stellen, totdat de politie meer bewijsmateriaal verzamelt „Uitstekend," zei de Coroner, en voordat Torrance eigenlijk begreep wat er gebeurde was iedereen al opgestaan. Als een hagelbui brak er een geroezemoes van stemmen los door het lawaai heen zei Annabelle iets tegen haar en pakte haar arm. „Torrance, je was ongelooflijk. Zonder jou had ik het niet kunnen verdragen werke lijk niet. Die arme Gerry! Ik vind, dat der gelijke dingen verboden moesten worden!" Terwijl ze naar de deur schuifelden dacht Torrance er over na wat ze eigenlijk kon be doelen. als ze er iets mee bedoelde. Met Anna belle wist je dat nooit. In de drukte buiten de rechtszaal raakte Torrance door de drukte Annabelle kwijt. Een sterke hand pakte haar vast en had haar buiten het gedrang gebracht, voordat rij zag dat het Hartlandt Maaeiter was. Naar bene- De burgemeester van Rotterdam maakt be kend, dat de veemarkt in Rotterdam op de gebruikelijke wijze en dagen zal worden ge houden. Het vee kan uit de richting Kraliti- gen worden aangevoerd. Den Haag geeft een halve ton. De gemeenteraad van Den Haag hield gistermiddag onder voorzitterschap van burgemeester mr. S. J. R. de Monchy een openbare vergadering, waarin het spoed- voorstel aan de orde kwam om een crediet van f 50.000 toe te staan voor hulpverlee- ning aan geëvacueerden enz. Na toelich ting door den wethouder ir. Feber werd het voorstel z.h.s. goedgekeurd. den, door het sousterraln en zoo naar den achteruitgang, waar zijn wagen stond. „Heb jij ook die vliegmachine gemerkt, dis een kilometer de lucht in stak?" „Ja," huiverde zij, „en Gerald ook. Ik moet niet te lang met u blijven praten. Ik weet niet hoe Annabelle er over denkt." Massiter zei den chauffeur langzaam naar Hillfoot te rijden. „Ik geloof, dat die Treasury man veel meer wist, dan hij vertelde.," zei Massiter, „geen woord over het geld van Ellister. Tusschen twee haakjes, die geschiedenis met die vlieg machine neemt je laatste weifeling omtrent Annabele wel weg, niet?" „Het maakt nu alles mogelijk, terwijl te voren alles onmogelijk was," gaf Torrance toe. „En te oordeelen naar de manier waarop Gerald zich in den getuigenstoel gedroeg, ben ik er van overtuigd dat hij het nu ook ge looft. Maar toch denk ik niet, dat hij weg loopt." „Of jij moet er voor zorgen." Torrance weigerde nog steeds, dit in ernst op te nemen. „Hij heeft een revolver. Ik zal trachten hem te overreden, die altijd bij zich te dragen." „Daar zullen zij op rekenen. Maar de En- gelschman hecht nooit eenig geloof aan vuur wapenen en voor deze bende zou je ongeloof* lijk snel moeten rijn. Je moet probeeren hem er toe te krijgen, daar vandaan te gaan zelfs al zou hij maar voor enkele weken ver dwijnen. Als hij dat doet, zal Annabelle haar plannen welke het ook zijn moeten ver anderen. En krijgen wij misschien op die ma nier een kans." De wagen reed bij Hillfoot al langzamer en Torrance wilde juist uitstappen, toen Mas siter haar hand pakte. „En wanneer Gerald toch stijfkoppig is. denk er dan altijd aan..." Hij zei het impul sief, doch zweeg toen. „Enfin. Ik geloof, dat je hem op het allerlaatste oogenblik wel mee zult krijgen. Ik kan me gewoon niet voorstel len, dat jij met iets faalt." Hij duwde haar bijna den wagen uit. nach- zal ik a|tikl in de buurt van e telefoon zijn, voegde hij er aan toe en zei ui een adem den chauffeur hem naar Donden te brengen. Wordt vervolgd,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2