Hervatting der lessen -DE T0EID5 Generaal Weygand opperbevelhebber HELDERSCHE COURANT Marktberichten PRO PATRIA~ Zit niet bij de pakken neer..., Nieuwediepers helpen Rotterdammers De eerste boot Arrondissements rechtbank Alkmaar Doet uw inkoopen normaal Chr. Gyn Vei. TIMUST JUTTERTJES worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling maar wel op een goede fiets. En van wie zou men die fiets beter kunnen betrekken dan van de fa. HEIJLIGENBERG, Keizerstraat Waarom Omdat HEIJLIGENBERG „Gazelle" levert KEIZERSTRAAT 118 - TELEFOON 234 zak en wee achteruitgang...9 stilstand 'Pjtaati adv-thitniitl in dt £iadini&uujj> En de loods van de Gemeen telijke Kweekerij vult zich! Nogmaals: zuinig met gas en water Burgerlijke Stand van Den Helder Rondom Texel's Veerhuis Speeltuinvereeniging Den Helder Rijks Hoogere Burgerschool De T.E.S.O. vaart weer Gemeentelijk Zwembad morgen weer open Examens radio-telegrafist en' telefonist Niemand de deur uit Nederlandsche en Indische pensioenen worden uitbetaald De Nederlandsche krijgsgevangenen Inschrijving Handelsregister Gamclin op zij geschoven Churchill ontevreden Amsterdamsche koopmansbeurs WAAROM KIJK JE ZOO TREURIG Vrouwenvereeniging BIDT EX WERKT, gebouw Palmstraat, tot nader bericht GESLOTEN. HET BESTUUR. De gymnastieklessen van bovengenoemde vereeniging, zullen vanaf heden weer. onder leiding van den Heer ENKLAAR hervat worden HET BESTUUR En dat zegt alles l GEEN KLANT9 Ook nu wordt Uw bijdrage verwacht. De heer Dokter heeft Zaterdagmiddag, via de Heldersche Radio Centrale, een beroep ge daan op de Heldersche burgerij om ook haar deel bij te dragen ten bate van de zoo zwaar getroffen Rotterdamsche bevolking. Er zijn reeds vele beroepen gedaan op Den Helder en altijd bleek, dat men een open oor had. Zoodat wij vermoedden dat ook thans, juist thans, gul en spontaan gegeven zou worden. Welnu, wij hebben ons daarin niet vergist. Nauwelijks had de heer Dokter gesproken, of de eerste bezendingfen kwamen reeds binnen. En dat bleef zoo gedurende den geheelen Zaterdagmiddag en -avond, terwijl ook giste ren weer menige volle handkar afgeladen kon worden. Wij hebben eens een kijkje genomen in de opslagplaats van de gemeentelijke Kweekerij, en het deed het hart deugd te mogen aan schouwen, wat Den Helder voor de Rotter dammers over heeft. Daar lag, netjes door den opzichter ge rangschikt, beddegoed in velerlei kleuren en uitvoeringen, daar lagen reeds een 80- 90-tal dekens (geen „vodden", maar degelijk spul, dat ieder burgerbed zal sieren!), daar waren tijken, veeren- en sens, kortom, allerhand beddegoed, waar- kapokbedden, matrassen, ledikanten, kus- aan de Maasstad thans zulk een drin gende behoefte heeft. Maar het bleef niet bij beddegoed alleen. Voorts lag daar opgetast een verzame ling schoenen en kleeren en kinderonder goed. Schoon en gestreken, enz., enz. Te veel om op te noemen. Maar hoewel er veel is... er is nog lang niet genoeg. Er is meer noodig voor onze landgenooten in Rotterdam, er is meer noodig dan tot nu toe gegeven werd en daarom rich ten wij nogmaals een dringenden oproep tot hen, die nog iets te missen hebben. Tot die bevoorrechten, die niets verloren hebben en wel iets kunnen missen. Met karrenvol werd Zaterdag en gisteren nog materiaal aangevoerd en wij hopen, dat dit ook vandaag nog en morgen het geval zal Zijn. Wat men hier geeft, dat geeft men eigenlijk dubbel. De goede daad, die men thans verricht, verricht men dubbel als men jnaar niet wacht en draalt met het geven, doch het terstond doet. Doe het nu...! Dèt is het parool. En dan vestigen wij er speciaal de aan dacht op, dat het vooral beddegoed (de kens en matrassen) zijn, benevens onder- kleeding (voor kinderen en ouderen), waaraan de behoefte in Rotterdam het grootst zijn. Laten onze huismoeders nog eens hun linnenkast nazien. Misschien, neen zeker, vinden zij er nog iets in, wat men eigen lijk wel kan missen en waarmede men een Rotterdamsch gezin verrijkt. Hier is de gelegenheid om van Uw goe den burgerzin, van Uw gemeenschapsbesef blijk te geven. Doe dat vandaag! Tenslotte moge er nog de aandacht op ge vestigd worden, dat de ingang van de Gemeen telijke Kweekerij zich bevindt aan de Soemba- straat, hoek Javastraat. Komende van den kant van den Watertoren slaat men dus bjj de Soembastraat rechts af, waarbij men dan ter stond aan zijn rechterhand den ingang ziet. Zorg ervoor, burgers en burgeressen van Den Helder, dat de opslagplaats tot aan het dak gevuld wordt! De aanmaning, om zuinig te zijn met gas en water heeft wel geholpen, maar nog niet af doende. Er is nog op geen stukken na een be sparing gekomen van 50 procent en dat moet, willen we straks niet verstoken zitten van gas en water. Gasgebrek zouden we krijgen, omdat er geen kolen zijn voor de gasproductie en wa tergebrek omdat er geen olie en benzine is voor de pompinstallaties, men kan dus niet anders dan op halve kracht werken. Iedere stadge noot zij dus nog eens ernstig op het hart ge bonden: Wees zuinig met uw gas- en waterver bruik. Natuurlijk geldt deze zuinigheid ook voor licht en stroom, maar daarop bezuinigen we automatisch al sterk, door het invoeren van den Duitschen zomertijd, zoodat we met dag licht naar bed gaan. van 20 Mei 1940. BEVALLEN: J. Th. Roman—van Gent, z.; A. C. van der WejjdenBax, z.; H. Wolters Felkers, z. OVERLEDEN: D. J. van der Hert, 73 jaar, v.. Wed. van J. N. Timmerman: E. Niggen- dijker, 34 jaar, m.: J. Groot. 80 jaar, v.. Wed. P. Goudswaard; W. van de Graaff, 76 jaar, M. C. de Jaeger, 46 jaar, v.; H. Bakker, SS jaar, m. Gistermorgen, om 5 minuten vóór negen de verbinding ettelijke dagen verbroken ge weest was en de eilanders in volmaakt isole ment geleefd hadden. Dèt was me een drukte en beweging ron dom Texel's Veerhuis, op het Havenplein en aan den steiger waar de „Dokter Wage- maker" ging meeren, dat was me een gaan en komen, een her en der geren en een we- derzijdsche verwelkoming, zooals men dat maar zelden meemaakt. Van het Veerhuis van de familie Luyckx stonden de deuren wagenwijd open. De zon scheen naar binnen en poogde de sfeer weer iets op te vroolijken na de drukkende en ang stige dagen, die thans achter ons liggen. Het is er al die dagen druk geweest, in t Veerhuis. Daar kwamen de Hollandsche matrozen, die geen emplooi meer hadden, een bakje koffie halen en vragen of ze meteen daar hun brood konden opeten. Daar zaten soldaten die een briefkaart aan hun lief of aan hun huis gingen schrijven, daar kwamen de honderden en honderden menschen al maar vragen wanneer er nu toch eindelijk eens een boot ging en of Texel ten eeuwigen dage ge ïsoleerd moest blijven... De Luyckxen wisten het niet. Ze wisten er evenveel van als de vragers zelf, omdat de laatste boot dien Dinsdag na Pinksteren vertrokken was en ze daarna niets meer ge hoord hadden. Men vroeg en vroeg... Marin'evrouwtjes kwamen er informeeren naar hun man, het volk van de steigers ver schanste zich achter de bakken koffie en zoo wachtte men. Nu eens ging het gerucht: er gaat een boot, maar prompt daarna kwam dan het tegenbericht. Er ging geen boot. En gisteren kwam ze... Net als vroeger stak gistermorgen ineens de „Dokter Wagemaker" haar vertrouwde steven om het havenhoofd en zwaaide aan den steiger. Het dek volgepropt met Texe laars. Geladen met vracht, auto's en rijwie len. J Dèt was me een wederzien! Daar werd menige welgemeende zoen gegeven en menig handenpaar omsloot elkaar met een warmte en een hartelijkheid, die men in andere tijden vergeefs ziet. De mannen van de boot hadden het, en hoe zou dat ook anders mogelijk zijn, schrikba rend druk. Elke passagier moest zich voldoen de kunnen legitimeeren, ofschoon daarbij een welwillende soepelheid betracht werd. In 't Veerhuis kwamen de jongens en de beambten van de boot de hand schudden van de beide Luyckxen. Daar vulden de hagel witte koppen zich met pikant geurende kof fie en vulde de knusse taveerne zich met blauw-omhoogkringelende rook. De zon parelde in de glazen op de tapkast, wierp schitteringen in het koper en nikkel. En ineens besefte men daar In Texel's Veerhuis dat men, na zoovele dagen, weer „onder ons" was. Er viel heel wat te vertellen. Van Texel en de Texelaars. Van Jelle zus en van Maarten zoo, van de dochter van Wil lem en van den zoon van Neeltje. Zóó paseerden er velen de revue. De boot was snel gelost en met dezelfde vaart werd er weer ingeladen. Er moesten er velen naar het eiland toe, zoodat er weinig tijd voor praten was. En niet lang daarna Zwaaide de „Dokter Wagemaker" weer aan den kant, op weg van Nieuwediep naar Texel. Hopen wij dat er voorloopig niets meer komt tusschen de verbinding vice versa! Nu rustiger tijden zijn teruggekeerd en het de algemeene wensch is het dagelijksche leven normaal in bedrijf te stellen, heeft het Bestuur der Speeltuinvereeniging besloten de tuinen met ingang van gisteren te heropenen, opdat de kinderen weer rustig kunnen spelen en zij niet langer blootgesteld worden aan de gevaren van het modernewerkeer. Door de afdeelingen zal het clubwerk even eens zooveel mogelijk worden hervat. Een en ander wordt nader aangekondigd in de advertentie, die in dit nummer van de Heldersche Courant is opgenomen. Politierechter. Zitting van Maandag 20 Mei. Geraffineerd! Een juffrouw uit Den Helder, genaamd I. S. N., liet verstek gaan. Haar werd tenlaste gelegd, dat zij een winkelboekje, haar uitge reikt door den winkelier S. K. te Den Helder had vervalscht door bestellingen welke verd. niet had voldaan, daarin door het bedrag dezer bestellingen voor voldaan te teekenen met de initialen S. K. Op deze geraffineerde wijze had verd. den winkelier voor 7.341J benadeeld. De winkelier S. K. en zijn zestien jarig dochtertje B. K. kwamen zulks bevesti gen. Get. S. K. zeide dat verd. het bedrag in middels had betaald. De eisch luidde: aanhouding van de zaak en bevel tot voorgeleiding. Aldus werd door den Politierechter be sloten. Een driftige sinjeur. De aangehouden zaak tegen B. V. woon achtig te Den Helder, die geweigerd had de nieuwe bewoners in een huisje aldaar binnen te laten, wij maakten hiervan indertijd uit voerig melding en daarbij deze nieuwe bewo ners met een bijl had aangevallen, werd nog maals behandeld. Mej. V. V. uit Den Helder, kwam het geval nog eens uitvoerig vertellen en verd. zeide er zéér veel spijt van te hebben. Hij was drif tig geweest. De officier requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van veertien dagen en comform dezen eisch werd verd. ook veroordeeld. Bo vendien gelastte mr. Krabbe vernietiging van den in beslag genomen bijl. BAROMETERSTAND VAN DEN HELDER. Barometerstand Den Helder 763.8 Maximum temp. lucht 14.1 Temp. 8 uur: 9-8 Wind: richting: N.N.O. kracht 2 Zeewater H-8 Het feit. dat de rjjkssalarissen door gaan. dat de pensioenen worden uitbe taald, dat de banken weer normaal uit betalen, geeft den menschen het oude ver trouwen weer terug. En dat is gelukkig! Als het leven weer normaal wil function- neeren moet men beginnen met normaal te koopen. Er zijn heel wat stadgenooten, die dat begrijpen en de Middenstands- zaken in onze stad weer weten te vin den. Tot allen schijnt het echter nog niet doorgedrongen te zgn. En toch moet dat? Er is geen reden om de inkoopen, die U moest doen voor den oorlog, nog langer uit te stellen. U doet daar uzelf en ande ren mee tekort,. Ook onze middenstanders zien uit naar hun klanten en het schept nieuwen moed als die niet langer op zich laten wachten. Heb vertrouwen in de toekomst en toon dat vertrouwen door weer normaal te koopen. Tenslotte zal een nieuw zomerstofje of japon netje weer wat fleur in uw eigen leven bren gen. U zult U plotseling bewust worden, dat het lente is. En welk een lente, al dagen lang stralende zonneschijn. Toon die vreugde in de natuur ook in uw uiterlijk. Versier Uw tafel weer eens met een bloemetje, laat de ver jaardag van uw nichtje niet zonder een cadeautje voorbijgaan, omdat de tijden zoo donker zijn. Knap uw tuin eens op en zorg dat alles er weer wat vroolijker uitziet. Be zuinig niet te sterk op uw huishoudelijke uit gaven, doch blijf voor wat extra's zorgen voor de boterham en denk er aan, dat vleesch goed is en ham lekker smaakt. En een ap peltje voor de dorst is ook niet te versmaden. De fruitleverancier kijkt naar u uit. Kom, geef het goede voorbeeld. U zult zien, het werkt aanstekelijk. En stop met die dwaze praatjes over Engelsche bom aanvallen en wat voor dwaze voorspel lingen meer. 't Is te dol om aan te den ken. Engeland heeft wel wat anders te doen dan het bezette Nederland te bom bardeeren. Laat een Duitsch vliegtuig, dat voor contróle 's nachts over onze stad vliegt, u niet meer van streek brengen. Schep weer wat genoegen In het leven. Ons land heeft meer sombere tijden gekend, maar we zijn daar nooit uitgekomen met onweers gezichten en het luisteren naar alle mogelijke kletspraatjes, maar door weer normaal te werken en aan te pakken en ook een ander weer wat te laten verdienen. Raadpleeg de middenstandszaken, raad pleeg onze advertenties en schaf U weer eens iets aan, dat U nu niet direct noodig hebt voor uw dagelijksch gebruik. Naar de directeur ons mededeelt, zullen de eifldexamens van de R.H.B.S. op den vast- gestelden tijd plaats hebben. De lessen zul len waarschijnlijk binnen enkele dagen her vat kunnen worden. De juiste dag zal per advertentiein dit nummer worden bekend gemaakt. De verbinding met Texel is weer hersteld, zoo schrijven we elders op deze pagina. Met ingang van heden vertrekken de booten op de volgende uren: Van Den Helder: 10 u., 16.20 u. en 19.50 u. Van Texel: 7.45 u„ 14.35 u. en 17.35 u. Men zie ook de betreffende advertentie. Morgen, 22 Mei, wordt de Gemeentelijke Zweminrichting aan het Dijkje weer ge opend. Voor de uren waarop men zich te water kan begeven, zie men de adver tentie in dit nummer. Den Haag. De sedert 10 Mei j.L opgeschorte examens voor radio-telegrafist en -telefonist zullen op 22 Mei a.s. worden hervat. Aan de candida- ten zal een nieuwe oproeping worden toege zonden. Zij. die in of in de nabijheid van Den Haag wonen, zullen het eerst worden opgeroepen. We mogen weer op straat. We mogen weer na 10 uur thuiskomen. „We"dat wil zeggen, tcg al dan niet ge huwde huisvaders, wy huismoeders, wij \0-, 50-, 60- en 70-jarigen. Ons huisarrest is opgeheven en we hoeven niet meer „met licht" te bed. Dat waren rare dagen. Zoo raar, dat je er, als je 's avonds om 10 uur in kooi lag, eigenlijk niet goed raad mee wist. Eerst deed je de overgordijnen voor de rui ten die met hun bruin en witte strooken van de slaapstee een soort ouderwetsche wafeltjes- kraam gemaakt hadden, maar dan werd het zoo pikkedonker, dat ze na 3 minuten weer weggetrokken werden. En daarna lag je maar te staren tegen den hardblauwen avondhemel, waarin de bleeke sterren te pinken stonden en waarover de gele maandiscus zijn baantje trok. Onwerkelijk groot was dat stuk maan. En waar men anders voor z'n woning stond en met z'n buurman de kansen besprak die de vroege spinazie maakte en over de droogte welke de aardappelen een somber lot zou be- scheren, daar lag je toen in bed, en trachtte in den slaap vergetelheid voor allerlei narigheid te zoeken. Voor ons ouderen was het erg, maar niet minder voor de jeugd. De bankjes waren 's avonds onbezet, er liepen geen gelieven langs de wegen buiten de stad. Eenzaam en verlaten lagen de buitenwegen, ledereen was thuis en buiten was het licht. Iedereen lag, soms uren te vroeg, tusschen de dekens die nu eens te warm dan weer te koud waren. Men worstelde met den tijd, waar mee we het niet konden klaren en keken ieder half uur op de klok. Buiten was het zoo stil als op een kerkhof. Buiten ijsbeerden de luchtbeschermers en de hulppolitie en velen benijdden hen. Omdat z\j w èl op straat mochten, waar wij huisarrest hadden. Omdat wij het moesten doen met een stuk maan, dat scheen door beplakte ruiten en omdat wij ouderen, gelijkgeschakeld waren met de 16- en 18-jarigen Niemand de deur uit Het is weer voorbij. Wc kunnen weer buiten zijn. We kunnen de hond uitlaten op z'n ouden tijd en zijn weer in staat met onzen naaste te spreken over de aard appelen, de radijs en het droge weer. We kun nen weer te kooi kruipen als het donker is. Wat een weelde! De Girodienst stelt het volle bedrag ter beschikking. Er bestaat in kringen van Nederlandsche en Indische pensioengerechtigden ongerustheid over de vraag, of de pensioenen onder de huidi ge omstandigheden al dan niet zullen worden uitbetaald. Wij hebben ter zake inlichtingen in gewonnen en daaruit is ons gebleken, dat er voor deze ongerustheid geen enkele grond is aan te voeren. De Nederlandsche Pensioenraad heeft juist dezer dagen de chèques voor de drie- maandelijksche pensioenbetalingen verzonden en naar wij van den directeur van den post- chèque- en girodienst vernamen, zullen deze chèques tot het volle bedrag worden uitbetaald. Ook ten aanzien van de Indische pensioenen behoeft geen enkele ongerustheid te bestaan, daar ook hier de uitbetaling gewoon doorgang zal vinden. Ten aanzien van hetgeen er met de Neder landsche krijgsgevangenen zal geschieden kan nog niets worden meegedeeld. De desbe treffende maatregelen zullen te zijner tijd door Hitier worden vastgesteld. Personen, die verzoeken om verlof voor bizondere omstandigheden wenschen in te dienen, moeten zich wenden tot de Nederland sche militaire autoriteiten, aan wie hierom trent voorloopig de beslissing is overgelaten. Nieuwe zaken: Den Helder: De Boekenvriend, Zuidstraat 27, boekhandel. Wijzigingen: Den Helder: P. Gomes en Zoon, Achterstraat 47, vischhandel; rechtsvorm gewijzigd. ITALIË'S WESTGRENS GEÏNSPECTEERD. Rapport aan Mussolini Mussolini heeft maarschalk Badoglio ont vangen, die hem rapport uitbracht over een door hem persoonlijk ondernomen inspectie tocht langs de Italiaansche Westgrens. XStefani.) op WOENSDAG 22 MEI 1940. HET BESTUUR. /i De Fransche Staatscourant publi ceert twee verordeningen van het mi nisterie van Oorlog en Landsverde diging, namelijk: Ten eerste: het opperbevel van de strijdkrachten te land wordt opgehe ven. Ten tweede: generaal Weygand wordt benoemd tot chei van den ge- neralen stal van de landsverdedi ging, in de plaats van generaal Ga- melin, en bovendien wordt hij be noemd tot opperbevelhebber voor alle deelen van het oorlogstooneeL Over het voorspel van deze ingrijpende wij ziging zegt D.N.B. het volgende: Oneenigheid. Hoewel over de dringende besprekingen, die Churchill Donderdagavond te Parijs heeft gevoerd, natuurlijk geen enkele ambte lijke mededeeling is verstrekt, winnen de ge ruchten veld, volgens welke het tot een opgewonden discussie tusschen den Engelschen minister-president en in het bij zonder den chef van den Franschen genera- len staf Gamelin is gekomen. De reden van het plotselinge vertrek van Churchill naar de Fransche hoofdstad was, zooals bekend, de door den strijd aan de Dylelinie en dien tusschen Maubeuge en Sedan veroorzaakte ernstige situatie, die reeds Donderdag als zoodanig werd erkend. De toestand, zooals die toen reeds was, maakte volgens de Fran sche militaire instanties een volledige her ziening van de strategische plannen der Ge allieerden noodzakelijk. In het bijzonder zou generaal Gamelin nadrukkelijk er op hebben gestaan te erkennen, dat het er voor het Fransche leger thans alleen op aankomt den Franschen bodem te beschermen en Frank rijk te behoeden voor een lot, dat het in 1914 ten deel is gevallen. Naar men verneemt, is generaal Gamelin er niet in geslaagd, zijn meening ingang te doen vinden; veeleer moet het Churchill, die den steun van den Franschen generaal Ge- orges heeft gekregen, gelukt zijn, de opvat ting aannemelijk te maken, dat het er voor al op aan komt de Duitschers van de Fran sche en de Belgische kust af te houden, daar het verlies van deze kust Duitschland in ver band met de in dat geval openstaande moge lijkheden in staat zou stellen den oorlog snel te beëindigen. Naar men voort verneemt is het verschil van meening, dat daardoor tus schen de leidende Engelsche instanties met een deel van de hooge Fransche officieren eenerzijds, en de generaal Gamelin met een deel van de officieren van den Franschen generalen staf anderzijds is ontstaan, nog niet overbrugd, hetgeen de operaties van de Geallieerden ongunstig beinvloed. Nog geen noteeringen. Op de Amsterdamsche Koopmansbeurs, die gisteren was heropend, werden nog geen noteeringen opgemaakt. NOORDSCHARWOUDE. 21 Mei 1940. 500 kg. Bevelanders 190—210; 10800 kg. uien 460650; drielingen 2; grove 4.205.80 400 kg. witlof 510790 200 kg. d. witte kool 3 BROEK OP LANGENDIJK, 21 Mei 1940. 50 kg. tomaten A 30.90—32.10; C 28.20, 1200 kg. witlof 10—760; 1000 kg. prei 3; 2500 bos rabarber 1.702.60 ALKMAAR, 20 MeL .Aardbeien f 13—18, asperges 15—30, bloem kool I 14—22, idem II 8—12, kropsla 1.50—6, komkommers 5—9, prei 3—5, peterselie 3. perziken 4.50—17.50, postelein 0.20—0.32, rabarber 1.90—3, raapstelen 0.50—1.50, ra dijs 1.20—3. selderie 1.20—2.20, spinazie 0.24 —0.85, snijiboonen 20.tomaten 20—22, uien 3.30—5.20, wortelen 16.50, witlof 2.50 —5.20. Ik kan vanavond niet naar

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3