Kostwinnersvergoeding- gaat door HULDE AAN ONZE VLIEGERS Duitschers bereiken de Fransche Kanaalkust DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Voorloopig geen NIEUWBOUW „Duitsche soldaat weet waarvoor hij vecht" Suikerbon 19 verlengd Aflevering veevoeder verboden Nog slechts 75 K*M* van Parijs BOM OP OLIETANK De ijzeren ring om België en Noord-Frankrijk KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 22 MEI 1940 68e JAARG. No. 8930 Misbruik of oneerlijkheid wordt streng gestraft Onderhanden zijnde werken kunnen worden afgebouwd Geallieerde legers in België met omsingeling bedreigd HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Deo Helder Het departement van defensie maakt, in overeenstemming met den Duitschen bevel hebber in Nederland, het volRende bekend: De burgemeesters behooren met het uit betalen van de kostwinnersvergoedingen door te Raan. Vele personen, aan wie kostwinnersver- RoedinR is toegekend. bevinden zich thans in een andere Remeente dan waar zij vroe- Rer verRoedinRen ontvinRen. Deze zullen zich veelal tot den burRemeester van hun .verblijfplaatsen wenden om uitbetalinR van verRoedinR. De burRemeester kan daartoe overRaan. als belanRhebbenden voldoende duidelijk maken, dat zij recht op de vergoe- dinR hebben. Hij dient dergelijke personen er op te wij een. dat wie zich in deze aan oneerlijkheid of misbruik van vertrouwen schuldig maakt, streng gestraft kan worden. De bur gemeester, die de uitbetaling doet, moet den burgemeester van de gemeente, waar de uit betaling te voren plaats had, zoodra moge lijk Inlichten. Ten aanzien van overledenen Raan de burRemeesters voorloopiR veertien dagen door met het uitbetalen van verRoedinRen aan de verwanten. Nadere voorzieninRen kunnen spoediR worden verwacht. Geldig tot en met 30 Mei. De directie van Handel en Nij verheid maakt bekend, dat de geldig heid van bon no. 19 van de Rijks distributiekaart, rechtgevende op 1 K.G., suikera, wordt verlengd tot en met 30 Mei a.s. Nieuwe toewijzing begint op 26 Mei. Landbouw Inventarisatie stopgezet. Het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Met ingang van heden is alle aflevering van veevoeder aan veehouders ten strengste verboden. Ook op witte bestelbonnen mag géén veevoeoder worden afgeleverd; de witte bestelbonnen zijn met ingang van heden on geldig en kunnen evenmin tegen blauwe bonnen worden ingewisseld. Handelaren in veevoeder zijn evenwel verplicht de in hun bezit zijnde witte bonnen tot nader aankon diging te bewaren. Met ingang van 26 Mei 1940 zal een nieu we voedertoewijzing worden vastgesteld- Veehouders kunnen daartoe van dien datum af bonnen van een nieuw model in ont vangst nemen bij de plaatselijke bureauhou ders, voor zoover zij niet per, post worden toegezonden. Op korten termijn kan een inventarisatie van bij handelaren en mengvoederfabrikan ten aanwezige voorraden worden verwacht. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt verder bekend: Al dengenen, die zijn belast met de uit voering van de Landbouw-inventarisatie, te houden van 1426 Mei 1940, wordt medege deeld, dat deze inventarisatie is stopgezet. Binnenkort zal een nadere aankondiging ge schieden, wanneer de inventarisatie zal wor den gehouden. Door het departement van handel, nijver heid en scheepvaart wordt toestemming ver leend voor levering van hout ten behoeve van allen wederopbouw van door den oorlog getroffen bouwwerken, alsmede voor den af bouw van onderhanden zijnde werken. Zoo dra verder bekend zal zijn hoe de aanvoer van hout zal verloopen, zullen vergunningen voor nieuwbouw kunnen worden verleend. Derhalve wordt van de burgemeesters ver wacht, dat na verleende bouwvergunningen niet tot uitvoering van de betreffende wer ken zal worden overgegaan, alvorens aan den directeur van het rijksbureau voor hout toestemming is gevraagd en deze schriftelijk is verleend. Voorts wordt onder meer verplicht gesteld opgave van koopcontracten met het buiten land, terwijl het annuleeren of wijzigen van loopende contracten zonder toestemming van den directeur ls verboden. Voor moed, beleid en trouw ge durende den oorlog. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bij besluit van 18 Mei 1940 het ridderkruis der militaire Willemsorde toege kend aan het wapen der militaire lucht vaart voor den betoonden grooten moed en zelfopoffering bij de vervulling van zijn oor- logstaak. Zonder te letten op aantal en hoedanigheid der vliegtuigen van den tegen stander hebben tot het uiterste de Neder- landsche vliegtuigbemanningen zonder de minste aarzeling overal aangevallen, waar zich daartoe de gelegenheid voordeed. Ook het niet-vliegend gedeelte der militaire luchtvaart heeft onder de moeilijkst denkbare omstandigheden, zoowel op de vliegvelden als daar buiten. voldaan aan het devies: „moed,, beleid en trouw". De militaire luchtvaart heeft zich hiermede onsterfelijken roem ver worven. Het bovenstaande betreft een der belang rijkste onderdeelen van de luchtverdedi ging. Dit neemt echter geenszins weg, dat °°k de andere onderdeelen. met name het Personeel der luchtdoelartillerie, mitrail leurs en zoeklichten en dat van den lucht wachtdienst hun taak op uiterst eervolle *riize hebben volbracht. Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: De grootste aanval van alle tijden in West- Europa heeft, na een reeks van groote tacti sche plaatselijke successen, zijn eerste groote resultaat bereikt. Het negende Fransche leger, dat aan de Maas, tusschen Namen en Sedan de verbin- ding tusschen de sterke vijandelijke opera- tiegroep in België en de Maginot-linie ten Zuiden van Sedan vormde en zich hier moest handhaven, is verslagen en verkeert in ontbinding. De generale staf en de opperbevelhebber van het zevende Fransche leger, generaal Giraud, die het bevel over het negende leger op zich had genomen, zijn gevangen geno men. De Duitsche divisies stroomen de bres binnen, welke door den Duitschen aanval is geslagen. De pantserafdeelingen en gemotoriseerde eenheden, welke de voorhoede vormen, heb ben Atrecht, Amiens en Abbeville genomen en hiermede de actie ingeleid om alle Fran- sche, Britsche en Balgische legers, welke zich ten Noorden van de Somme bevinden, naar het Kanaal te dringen. Ter aanvulling van bovenstaand bericht van het oppercommando der Duitsche weer macht, dat de vernietiging meldt van het negende Fransche leger en de zegevierende achtervolging van den ijlings wijkenden vijand tot aan de kust van het Kanaal, wordt aan het D.N.B. van bevoegde mili taire zijde nog de volgende mededeeling Seiifahêt legerbericht van 19 Mei werden de Fransche steden Le Cateau en St. Quen- tin als zoojuist bezet gemeld. Acht en-veertig uur later had de over Noord-Frankrijk binnenge drongen Duitsche stormvloed reeds de overige 130 KM van St. Quentin tot aan de Fransche kanaalkust ten Noorden van Abbeville afge legd. De draaikolken van den storm) loed zul len waarschijnlijk de thans van het bin nenland van Frankrijk afgesneden, nog ten Noorden van de Somme en in Belgie strijdende vijandelijke legere zonder man- keeren binnen hun vernietigend bcr®''}1 trekken. Duitsche pantserstrijdkrachten hel) ben in het Zuiden van het genoemde ge bied een ijzeren grendel dichtgeschoven in den vorm van een machtigen wig. die zeer snel verbreed wordt en tot Arras en van daag daa reeds voorbij loopt. Lit het Oos ten, dus uit België, is de Duitsche troep den wijkenden vijand dicht op de hielen gebleven en heeft hem opnieuw zware slagen toegebracht» De Fransche strijd krachten In het gebigd- vhi Valenciennes trachten voortdurend door tegenaanvallen lucht te krijgen. Er is echter reeds een 2den soortgelijken wig tusschen hen gedre ven, welke hen in hoofdzaak in twee groe pen heeft gespleten. Welk een verwarring hierbij in de gelederen van den tegenstan der moet heerschen, blijkt het duidelijkst uit het bijna onwaarschijnlijk klinkende bericht, dat de opperbevelhebber van het Fransche negende leger, Giraud, en, zijn staf daarbij in gevangenschap zijn geraakt. Beweerd wordt, dat Giraud het slachtoffer is geworden van het eigen Fransche leger- bericht, dat, zooals gebruikelijk, de succes sen en posities der Duitsche troepen ver heimelijkt. Deze thans aan den gang zijnde grootste aanvalsslag van alle tijden treft in hoofdzaak de massa van het Belgische leger en een groot percentage van het Fransche leger, Reeds thans maakt het Duitsche luchtwapen door zijn herhaalde, effectieve aanvallen de Engelsohe vlucht poging in de Kanaalhavens tot een onderne ming met twijfelachtig resultaat. De ha vens en steunpunten aan de Belgisch-Fran sche Kanaalkust, evenals de vandaar ver trekkende zeetransporten zijn voortdurend ondeaworpen aan Dutsche luchtaanvallen, zoodat een vrij afvloeien der Engelsche strijdkrachten, zooals de Engelsche leiding dat wellicht heeft gedacht, nauwelijks meer mogelijk zal zijn. Duitsche pantserstrijd krachten en Duitsche vliegers hebben bij de gevechten der afgeloopen dagen bijzon dere prestaties geleverd. De moderne pant serslag biedt een strijdbeeld, zooals het tort dusverre nog niet is voorgekomen. Zoodra de verkenningsafdeeling of de vliegers, de Geen persoonlijke ongelukken Uit 's-Gravenhage wordt gemeld, dat in den nacht van 20 op 21 Mei een Britsch oorlogsvliegtuig aan de Hollandsche kust een klein formaat olie-tank in brand geworpen heeft. Hierbij zijn geen persoonlijke onge lukken voorgevallen. noodzakelijke bases voor een ingrijpen hebben opgeleverd, rollen honderden gepant serde voertuigen met een snelheid van 30, 40 of 50 KAL per uur dwars door het ter rein naar voren Aan de spits of in de vorste groep van deze waarlijk moderne cavallerie bevindt zich de divisiecomman dant zelf voor de onmiddellijke leiding van zijn organen. De Engelsche Reuterdienst beweert, dat in dit gebied een groote wir war van duizenden Engelsche, Fransche en Duitsche gevechtswagens bestaat. Hij ver geet echter daaraan toe te voegen, dat de meerderheid der geallieerde voertuigen aan geschoten of verpletterd op dit slagveld ligt terwijl de Duitsche moderne pantserwagens onophoudelijk voorwaarts rollen. Slechts 75 kilometer van Parijs. De Romeinsche avondbladen staan volko men in het teeken van de Duitsche overwin ningen in Noord Frankrijk. Tribuna constateert, dat thans geheel Ar- tois en Picardie in Duitsche handen zijn, en dat de nog in België afgesneden troepen ge vaar loopen te moeten capituleeren of te wor den vernietigd. De opmarsch naar het ka naal, dat aan Duitschland de controle ver schaft over de verbindingen tusschen Enge land en Frankrijk, en een actie van de Duit sche weermacht op Engelsch gebied steeds dichterbij brengt, heeft het Duitsche opper bevel niet verhinderd, ook den opmarsch naar Parijs voort te zetten. De voorhoede van de Duitsche legers, al dus Tribuna, is thans nog slechts 75 kilome ter van de Fransche hoofdstad verwijderd. Het opdringen naar Reims tenslotte bedreigt het gcheele Maginotstelsel in den rug. Het frontbericht van het D.N.B. vermeldt, dat door het vastberaden Duitsche doordringen tot het Kanaal de ring om de in \oord-Frankrijk en België nog strijdende legers van den tegenstander gesloten is en wel in het zuiden door de sterke pantsereen heden, die via Amiens tot Abeville zijn doorgedrongen, in het Oosten door de Duitsche troepen, die den te- rugtrekkenden vijand dicht op de hielen zitten, en in het Noorden en westen door het Duitsche luchtwa pen, dat de naar Engeland wijkende Britsche troepen deels in de havens van inscheping, deels onderweg aan valt. De opmarsch naar Abeville is niet slechts uitgevoerd door snelle voorhoedetroepen, doch ook door sterke afdeelingen. Op de pantserwagens volgden gemotori seerde eenheden waaronder ook infanterie. In het Oosten verzetten de Belgen eich hier en daar nog hardnekkig. Ook de Fran schen pogen te redden wat er te redden valt maar de Duitsche weermacht laat geen lan gen tegenstand toe. De Engelschen blijven naar de haven stroomen, daarmede, zoo als altijd, de last van den strijd overlaten de aan hun bondgenooten. Onder de Vlaamsche bevolking vooral heerscht groote verbittering over de ver nielingen, welke de terugtrekkende Engel schen hebben aangericht, die hun hadden wijsgemaakt, dat zij als vrienden en be schermers het land binnenkwamen. „Dat weten de Franschen en En gelschen niet". Op de gisteren in Den Haag gehoud>* persconferentie gaf Hauptman Frank eenige nadere toelichtingen op de huidige oorlogs situatie. Het Duitsche offensief loopt, zuiver ah een uurwerk. Het doel: de vijandelijke macht te splijten, is gelukt en het doel is nu de afgesnedeu deelen te overmeesteren. Men dient te be denken, dat hierbij strijd gevoerd moest worden tegen het puikje van de Fransche strijdkrachten. De slag w-elke thans woedt, is van uiterst groote beteekenis en ook in omvang grooter dan eenige velslag. welke ooit in den oorlog in Polen woedde. Men zal zich. zoo vervolgde Hauptman Frank, erover verwonderen, hoe het moge lijk is dat het Duitsche leger dergelijke prestaties kan uitvoeren. Hiervoor nu zijn verschillende redenen aan te voeren en wel in de allereerste plaats dat voor het Duitsche leger de leiding in één hand. dien van den Fuehrer is. Hij is steeds in en met den strijd en hij kan zich volle dig in het hart van den soldaat inleven. Hij is de ziel van den strijd. Verder komt een flink deel op rekening van de opleiding en scholing van het Duit sche leger. Met de grootste zorg is dit op gebouwd en omgewerkt van vredesleger tot oorlogsleger. In Polen zag men waartoe deze macht in staat is. Men ziet dit thans ook in België en Frankrijk. De Britsche generaal Ironside oordeelde eenigen tijd geleden de Duitsche legerlei ding te jong, het materiaal niet bijster goed. De Duitsche leger-leider heeft thans ant woord gegeven in daden. Ten slotte is er de moreele zijde van de kwestie. De Franschen en Engelschen hebben zich in den vorigen oorlog goede soldaten ge toond. Nu is de vraag naar voren gekomen: zouden zij die reputatie thans handhaven. Het is echter duidelijk gebleken dat het moreel van den Duitschen sol daat sterker is en wel omdat hij weet waarvoor hij vecht, óm het be staan en de grootheid van zijn land. De Franschen en Engelschen weten niet waar voor zij strijden. Men heeft in het buitenland in de laatste jaren veel over Duitschland gesproken en daaruit bleek, dat men de Duitsche idéé niet begreep. Thans is dit veranderd. Althans men be grijpt dat die idee slechts juist en waar kan zijn om tot zulke groote prestaties te leiden. AMERIKANEN AANGERADEN EGYPTE TE VERLATEN. ROME (D.N.B.): De vertegenwoordiging van de Ver. Staten in Cairo heeft, naar de bladen melden, den Amerikaanschen staats burgers aangeraden Egypte te verlaten, zoo lang de zeeweg nog open is. SPRINKHANENPLAAG IN SYRIë. Gevaar voor den oogst. Naar reizigers berichten wordt geheel Noordelijk Syrië geteisterd door zwermen sprinkhanen. Ondanks terstorfd genomen tegenmaatregelen loopt de oogst gevaar (D.N.B.) BRITSCHE MIJNENLEGGER GEZONKEN. 33 opvarenden verloren beschouwd. LONDEN (D.N.B.): Naar de Admiraliteit mededeelt, is de mijnenlegger Princess Vic toria op een mijn geloopen en gezonken. Df 33 opvarenden worden als verloren be schodwd. De Arnhemsche jeugd en de Duitsche militai ren kunnen het best met elkander vinden. Een ritje op de paarden van den proviandwagen is een ongekende attractie.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1