persstemmen Frankrijk in over den strijd Het „Heimattreue Front" gevaar We gaan weer met „liet spoor" Klachten over de Eogeischen in België Langs Grebbe- en /ïjssel-linies 8 Zwitserland wordt niet bedreigd Binnenlandsch postverkeer hersteld Japan ea Ned. Indië Schoonste dreven van ons land ongeschonden gebleven Dank aan het spoorwegpersoneel Bevrachtingscommissies op non actief De economische opbouw van Noorwegen Suil crschaarschtc FRANKRIJK in Binnenschippers moeten zich melden „GEWELDIGE OVERWINNING IN AANTOCHT". „BRITSCHE TROEPEN OP DE VLUCHT NAAR ENGELAND" „DE KANAALKUST BEREIKT". „DE AFREKENING MET DE OOR LOGSHITSERS". In vette letters brenet de Duitsche pers bet legerbericht van gisteren, waarin ge meld wordt, dat de insluiting van de vij andelijke legers in den Belgisch—Noord- Fransehen sector voltooid is. Als opschrif ten boven hun commentaren op de jongste gebeurtenissen gebruiken de bladen o.a.: „Geweldige overwinning in aantocht", ..Britsche troepen op den vlucht naar En geland", „De Kanaalkust bereikt", „De af rekening met de oorlogsophitsers". De Duitsche troepen zoo betoogt de Nachtausgahe. hebben werkelijk meer be reikt dan de grootste pessimisten in Parijs en Londen voorspelden. Op een breed front, aldus de Boersenzeitung, hebben de Duitsche divisies vanuit het Oosten den vijand voortgedreven in de richting van de zee. Een reusachtige omsingellnqsring is gevormd, waarin Franschen, Engelschen en Belgen zich verdringen. Niets vermag de stelselmatigheid van het Duitsche optreden in de war brengen. De terugreis naar En geland zal echter voor de vluchtende En gelschen, voorzoover zij de reis nog kun nen ondernemen, geen plezierreisje zijn. Engeland en Frankrijk hebben den oorlog gewild. Hun wacht thans de boete voor deze misdaad, een boete, welke in over eenstemming zal zijn met het verachtelijke karakter van den aanval. Ham-burger Fremdenblatt schrijft: Het eerste bedrijf van het wereldhistorische drama, dat de militaire en politieke tegen stellingen tusschen Duitsrhland en de Wes telijke mogendheden definitief beïnvloeden zal, is door de onvergelijkelijke weermacht van den Duitsehen Führer met de nauw keurigheid van een uurwerk gespeeld. Wat dit beteekent, kan in een zin gezegd wor den: Het is gelukt den doorbraak door de Maginot-linie te maken tot den grootstcn omsingelingsslag waar van de wereldgeschiedenis melding kan maken. Sprekende over de prestaties van de luchtmacht, zegt het blad. dat zij het thans als haar taak beschouwt den vluchtenden Engelschen troepeneen-hecten den terug tocht naar de Britsche eilanden te ver sperren. In hoeverre dit reeds gelukte, dat toont het bombardement van de havens aan het Kanaal en meer nog het tot zinken brengen van zes Engclsche troepentrans portschepen tusschen Dover en Calais. Een oproep van Eupen en Malmedy EUPEN, (D.N.B.) Ter gelegenheid van den terugkeer naar het rijk, heeft het „Heimat treue I-'ront" te Eupen en Malmedy een op roep uitgevaardigd tot de bevolking, waarin o.a. gezegd wordt: Tegen onze wil werden wij, bewoners van Eupen, Malmedy en St. Vith, voor ruim twin tig jaren van ons Duitsche vaderland ge scheiden. Onze harten hebben de door Ver- sailles geschapen grens nooit erkend. Onwan kelbaar was ons vertrouwen in de overwin ning der rechtvaardige zaak. Thans zijn wij als broeders én zusters die elkander weerge vonden hebben, teruggekeerd in liet Groot- Duitsche rijk. De tijd der dwingelandij, der onderdrukking en van zielelijden is defini tief voorbij. Met een gevoel van overgroote dankbaarheid gedenken wij den Fuehrer, die onze bevrijder geworden is. De geheele bitterheid der afgeloopen twintig jaren is afgeioopen. Trotsch op het bewustzijn, thans weer lidmaten van liet groote Duitsche rijk te zijn, kennen wij nog slechts een gedachte, den Fuehrer in onwankelbare trouw te vol gen en het vaderland met al onze krachten te dienen. De autoriteiten hebben zich bereid ver klaard leeningen te verstrekken voor het koopen van zaaigoed en kunstmest tot een totaal bedrag van vier tot vijf millioen kro- ..nen, terwijl bovendien leeningen kunnen vvorden verstrekt voor de helft der aanschaf- fingskosten van -400 tractoren. Hei doel hiervan is den economischen we deropbouw van Noorwegen te bespoedigen. PARIJS, 21 Mei (D.N.B..): Sedert twee weken is suiker in Frankrijk zeer schaars. In de winkels te Parijs heeft men geen voorraden meer. Op voorstel van den minister der voorraden heeft de minis terraad thans besloten suikerkaarten in te voeren. Paniekstemming dreigt. „Het vaderland is in gevaar". Met deze woorden begon Reynaud gisteren zijn rede voering in den Senaat. Vervolgens poogde hij de oorzaken van de Fransche nederlaag te verklaren en zeide hij, dat Fransche divi sies slechts in geringen omvang aan de Maas beschikbaar waren geweest. Daarna ver volgde Reynaud: Er zijn ongelooflijke fouten gemaakt. De bruggen over de Maas zijn niet opgeblazen. Ten onrechte heeft men de Maas beschouwd als en geweldige hindernis voor den vijand Het leger Corap, dat hier gestreden heeft, heeft uit minder goed opgeleide divisies be staan. De beter getrainde troepen waren in België noodig geweest. Sinds 48 uren, zoo gaf Reynaud toe, rukt de vijand op en heeft Atrecht en Amiens bezet. Onze klassieke opvatting van oorlog voering is tot een nieuwe opvatting overgegaan, als gevolg van aanval len van gemotoriseerde troepen en van parachute-troepen. Troostend herinnerde Reynaud aan 1914. Wij hebben toen pas na onze aanvankelijke tegenslagen de overhand gekregen.Elke man en elke vrouw moet het groote uur begrijpen dat sommige volkeren niet of te laat begre pen hebben. Twee mannen, die het recht had den op hun lauweren te gaan rusten. Wev- gand en Petain, hebben zich ter beschikking van het vaderland gesteld. Wpygand bevindt zich thans op het slagveld. Ten slotte dankte Reynaud de Britsche luchtmacht, waarbij de senatoren zich van hun zetels verhieven. Reizigers uit Parijs, welke te Genève aan komen. staan nog volkomen onder indruk van de onbeschrijfelijke paniekstemming welke in de Fransche hoofdstad heerscht, sedert het bekend worden van de militaire successen der Duitsche troepen aan het Noord-Fransche front. De bevolking van Pa rijs verkeert in een zenuwencrisis, welke nog verscherpt wordt door den stroom van jobstijdingen, welke de uit Noord-Frankrijk komende vluchtelingen meebrengen. De autoriteiten nemen de scherpste maatregelen om elk contact tusschen de burgerbevolking en de vluchtelingen te verhinderen. De pa niek poogt men te bestrijden door de scherp ste straffen tegen z.g. verspreiders van val- sche geruchten. Op de stations spelen zich tragische toneelen af van weenende vrouwen, die inlichtingen vragen over hun familie leden in Noord-Frankrijk. In de Zuidslavische hoofdstad doen ge ruchten de ronde over het uitbreken van een revolutionnaire beweging in Parijs en in verscheidene Fransche industriesteden. Deze geruchten zijn nog versterkt door de radiorede van Reynaud. IRONSIDE BIJ DEN KONING. LONDEN, (D.N.B.) Generaal Ironside, de chef van den Brilschen generalen staf, is gisteravond door den koning ontvangen. Scherpe criMek van Italiaansche lront. Correspondenten over het Britsche optreden te Leuven. DUMDUMKOGELS GESIGNALEERD. Volgens het D.N.B. hebben de Engclsche troepen op hun terugtocht uit België aan zienlijke vernielingen aangericht en heeft vooral Vlaanderen daaronder te lijden ge had. Het is voorgekomen, aldus het D. N.B., dat de Britsche soldaten op hun terugtochten bruggen opblie zen zonder de bevolking te waar schuwen, zoodat de omliggende hui zen met alle bewoners vernietigd werden. In Brussel en Antwerpen werden groote opslagplaatsen van goederen in brand gestoken en voorraden levensmiddelen vernield. In Leuven en de Vlaamsche dor pen hebben de Engelsche soldaten geplunderd. De benadeelde bevol king geeft hierover in scherpe be woordingen uiting aan haar ver bittering. Bibliotheek van kardinaal Mer- cier verbrand. De bijzondere correspondent van de Po- polo di Roma te Brussel vertelt als oogge tuige, dat de heele binnenstad van Leuven door de Engelschen in puin is gelegd. We tende, dat zij moesten aftrekken, hebben zij met een wellust welke in legers van beschaafde landen onbekend is, alles ver nield. Zelfs de 70.000 deelen tellende biblio theek, genoemd naar kardinaal Mercier, tot welker totstandkoming alle landen heb ben meegewerkt, zouden zij in brand heb ben gestoken. De ooggetuige heeft den brand zelf gezien. Het prachtige raadhuis hebben de Engelschen achtergelaten in een toestand van onbeschrijfelijke verwaarloo- zing. De achtergelaten leege whisky-fles- schen kunnen getuigen hoe de Britten met de meubelen zijn omgesprongen. Er is geen stoel meer aanwezig. Waardevolle meester werken zijn stukgesneden. In een vertrek vond men vier lijken. In het kasteel van Leuven worden honderden gewonden ver pleegd door Belgische monniken. Deze monniken heffen weeklagend de armen ten hemel, en slaan een kruisteeken, zoo dra men hun van de Engelschen spreekt. Eerst een hartversterking! Volgens de frontcorrespondent tan de Giornale d'Italia begonnen de Engelschen die Leuven zouden verdedigen, hun hand werk, door alle particuliere kelders en win kels. die alcoholische dranken in voorraad hadden, te plunderen Uit ales wat men in I-euven te zien kreeg, zoo schrijft de corres pondent verder, blijkt duidelijk, dat de En gelschen het vooral op de vernieling der stad begrepen hadden. De Lavoro Fascista spreekt over Engelsche gruweldaden in Leuven. Het schijnt ongelooflijk, aldus het blad. hoe een strijdend leger van' een cultuurnatie zoo kan huishouden. Een volkomen ander beeld biedt de stad echter reeds nu. evenals de overige ioor de Duitsche troepen bezette Belgische steden, waar Duitsche afdeelingen zich er toe zetten de verkeerswegen weer vrij te maken en overal orde te scheppen. Brussel biedt reeds het beeld van een vreëdzame stad. De trams rijden, de winkels zijn weer open, de calé's worden druk bezocht. Dum-dumkogels gesignaleerd. Naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, zijn zoowel in België als in Frankrijk her haaldelijk dum-dumkogels gevonden. De Duitsche militaire autoriteiten hebben be wijzen in handen dat dnmdumkogels ge bruikt worden. Van deze tegen het volkeren recht indniiseheruie munitie zijn duizend stuks gevonden in de kartonverpakking van een Fransch munitie-depot. Hieruit blijkt duidelijk, dat deze dum-dum kogels in op dracht in serie gemaakt werden.. UITWISSELING VAN DUITSCHE EN FRANSCHE ONDERDANEN. BERN, (D.N.B.) Het Zwitscrsch politie ke departement deelt mede, dat gisteren om 13 uur in Gerieve twee transporten van 90 Fransohe en 65'Duitsche onderdanen elkan der zijn gepasseerd. Zij werden uit Duitsch- land, resp. uit Frankrijk door Zwitserland naar hun vaderland teruggebracht. De trans porten zijn met bettulp der sanitaire afdee- ling van het leger en van de Zwitsersche spoorwegen naar hun', plaats van bestem ming gebracht. BERN, (Stcfani). De Zwitsersche bonds president heeft in den Bondsraad een uiteen zetting gegeven van den internationalen toe stand en o.a. verklaard, dat Zwitserland niet bedreigd wordt, en dat de valsche berichten, verspreid worden, zeer krachtig moeten wor den bestreden. ALLE SOORTEN STUKKEN, OOK IN GELDVERKEER, WORDEN WEER AANGENOMEN. Het binnenlandsch postverkeer is, met uitzonderingvan het ver keer met Zc'c{ftn(I, thans weder gcheej hersteld, |,1 dient nog met i jêejiigi rejSjpfjjjjj te wor den gehouden. Men kan, in bet binnenlandsch verkeer, weder alles aan de post toevertrouwen» wat men daarheen Vóór de oorlogsdagen placht te' brengen: brieven, briefkaarten, drukwerken^ monsters en postpakketten. Men kan dpze zaken, gewoon, aangeteekend en onder rembours verzenden. Ook expres sezendingen zijn weder mogelijk. Op dezelfde wijze fu-nctionneert het pos taal geldverkeer; postwissels, giro- en spaarbanken, weder normaal. Het postverkeer met het buitenland, ook met Duitschland, staat echter, voor het oogenblik, nog geheel stil. Poststukkon voor het buitenland kunnen nog niet ter verzending worden aangeboden en zullen, indien zulks toch geschiedt, aan de afzen ders worden teruggegeven. Ook telegrammen naar en telefoonge sprekken-met het buitenland zijn thans nog niet mogelijk. Het handelsverkeer mag niet in gevaar worden gebracht. De leider van de Japansche delegatie in Italië, Sato, heelt volgens het D.N.B., een on derhoud verleend aan de Tribuna en daar bij verklaard, dat Japansche standpunt be treffende Nederlandsch-Indië duidelijk is. Tusschen de beide eilandenrijken heeft zich een sterk handelsverkeer ontwikkeld en Ja pan kan nooit toestaan, dat dit handelsver keer op de een of andere wijze in gevaar ge bracht wordt. Daarom volgt Japan de ge beurtenissen met de grootste oplettendheid. Wat Italië betreft, zeide Sato: Italië heeft het recht, zich uit te breiden en zich elke essentieelé grondstof te verschaffen, welke het noodig heeft. Over het optreden van Japan in China was zijn oordeel: Japan wil het land vrede en welvaart verzekeren. Het beginsel van de open deur zal nauwkeurig gehandhaafd blijven, Japan is echter gekant tegen buiten- landsclic invloeden. Overzicht van de scheepsruimte noodig. Het is zoowei in het belang van het ver keerswezen als zoodanig als van de binnen vaart, dat de houders van binnenschepen zoowel behoorende tot de wilde vaart als zij, die geregeld deelnemen aan beurtvaart, re latievaart, enz., voor zoover deze schepen nog in bruikbaren staat verkeeren, zich ten spoe digste melden bij dichtstbijzijnde secretaria ten der beVrachtingsconvmissies of hun agentschappen. Het is voorts noodzakeijk, dat de Ijevrach- tingscommissie letter en nummer van de be vracht ingsboekjes en andere bewijzen die uitgegeven zijn, onverwijld opzenden naar het centraal bureau voor de statistiek. tt-vpkyT-#-* i? li J Onder leiding van de Duitsche militaire autoriteiten hebben vertegenwoordigers van de pers een excursie gemaakt naar het IJs- selgebied en den Grebbeberg. Daarbij is gebleken, dat de schoonste dre ven van ons land echter ongeschonden zijn gebleven. Rhenen, Wageningen en de Grebbe, zij zijn zwaar geschonden door den geweldigen strijd, welke om dit belangrijke verdedigings punt is gevoerd. Rhenen is zoo goed als ge heel verwoest en het lijkt een wonderlijk spel, dat juist de „Cunera" is gespaard. Vele liefelijke villa-tjes zijn ruïnes geworden. Ook te Wageningen. Maar telkens verrast de gril ligheid van liet lot. Waarom staat daar plot seling een huisje met slechts eenige kapotte ruiten en pannen naast volkomen vernielde villa's? Evenals een mensch schijnt ook een huis niet „voor zijn tijd" lieen te gaan. Achter de Grebbe. Achter de Grebbe aanschouwt men de ver woesting onvermijdelijk aan het slagveld verbonden. Doch het is een smalle strook. De inundatie is reeds weggevloeid en dit maakt den aanblik des te verwonderlijker. Toch overheerscht het lichte lentegroen ook op de ze plek. Langs den weg naar Wageningen aan schouwt men sporen van strijd en ook dit centrum van landbouwonderwijs blijkt zwaar geteisterd, doch even buiten dit stadje ovéf'^CTt Wégéifirt'gschen Berg op den weg naar Renk.um en Doorwerth, waar geen mi litaire doelen waren, is niets te bespeuren van den heeten strijd, die eenige kilometers verder heeft gewoed. Wanneer men verder gaat langs Rijn en IJssel dan aanschouwt men nergens eenige Hierboven een foto van de brug over den IJi. sel bij Zutphen, zooals die er thans uitziet Een overzicht van de twee deelen, zooals ze in de rivier zijn gestort. Ook van de bruggen bij Dieren en bij Wes. tervoort, is niet veel meer over. vernieling, die niet verband houdt met de maatregelen door de verdedigers genomen. De bruggen langs den IJssel en langs het Apeldoornsch—Dierensche kanaal zijn door onze troepen vernield. Bij Westervoort is de spoorbrug vernield. Het verkeer gaat eenige honderden meters verder over een schipbrug. De brug bij Doesburg is beschadigd, doch zij is weer gedeeltelijk hersteld, zoodat zij voor voetgangers begaanbaar is. Ook bij Zutphen is de brug vernield. Met een stoompont voor ziet men in het verkeer. Bij het springen dier bruggen zijn bescha digingen toegebracht aan dicht in de buurt liggende panden, doch heel de omtrek van Arnhem straalt en bloeit in ongeschonden lentepracht. Overal bemerkt men, dat het ge wone leven zijn voortgang vindt. Velp, De Steeg, Brammen, al deze dorpjes met hun vriendelijke hotels, hun zacht glooiende be- boschte heuvels, zij hebben geen anderen aanblik dan in den normalen voortijd, wan neer men zich gereed maakt de vacantiegan- gers te ontvangen. Van bezettingsmaatrege len bemerkt men niets. Ook niet verder op de veluwe. Apeldoorn, noch heel de mooie breede autoweg over de heide naar Amers foort, vertoonen eenige overblijfselen van oorlogsomstandigheden. Zoo bewees heel deze tocht langs de groo te wegen en door de schilderachtige dorpjes, dat hier nergens buiten krijgsnoodzaak eeni ge vernieling is verricht. Met een zucht van verlichting constateert men, dat de schoonste dreven des lands, waar doorheen werd gere den, niets te lijden hebben gehad van het strijdtooneel, dat langs deze route geheel be perkt is gebleven tot de strategische punten. Daaromheen aanschouwt men de ongerepte schoonheid van het vredig vaderland, dat zich instelt op normaal verkeer in nieuwe toekomst. „Voor schitterende plichtsbe trachting en toewijding," De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft in een dienstorder het geheele personeel fiaar warme erkentelijkheid be tuigd voor de schitterende plichtsbetrachting en toewijding, gedurende de laatste dagen betoond. Wij herdenken aldus de directie met eerbied en dankbaarheid hen. die hij de uitoefening van hun plicht het leven lie ten. Wij spannen, in loyale samenwerking met de Duitsche autoriteiten, onze uiterste krachten in om het bedrijf der Nederland sche spoorwegen over het geheele net weer zoo spoedig mogelijk te doen functionnee- ren. Wij rekenen aldus de onderteekenaars de heeren Goudriaan, Hupkes en Rijcke- vorsel hierbij op uw volledige medewer king, zooals gij kunt rekenen op de voortdu rende zorg, welke wij zullen blijven wijden aan de belangen van het geheele perso neel. Vrachten binnenscheepvaart peil van 9 Mei 1940. op Met ingang van gisteren zijn de bevrach tingcommissies, die indertijd zijn ingesteld ter bevordering van een evenredige vracht- \crdeeling in de binnenscheepvaart opgehe ven. Zij zullen echter, indien zulks gewenscht geoordeeld wordt, als adviseerend lichaam worden ingeschakeld. De secretariaten dezer commissies worden gehandhaafd en hebben tot taak de verlee ning van tusschenkomst bij het totstandko men van bevrachtingen betrekking hebbende op de wilde vaart, terwijl zij ten aanzien van het dusgenoemde vervoer in vaste relatie alsmede \an de tankvaart, de campagne- vaart en het bijzonder vervoer gehouden zijn administratie te voeren. VRACHTEN MOGEN NIET WOR DEN VERHOOGD. Het vrachtniveau en de daarbij gebruike lijke voorwaarden welke golden op 9 Mei 1940, moeten de basis vormen voor het tot stand komen van nieuwe bevrachtings overeenkomsten. Ter voorkoming van misverstand wordt medegedeeld, dat bovenstaande regelen gel- den voor alle vervoer in binnenscheepvaart, dus ook voor vervoer op den Rijn en daar mede in verbinding staande wateren, voor zoover dit zich afspeelt binnen de Neder landsche grenzen. In verband met de schaarste aan benzine dient vervoer met motorschepen zooveel mogelijk te worden vermeden. Indien zulks noodig is. kan de inspecteur, generaal van het verkeer, gebruik makend van de bevoegdheden, neergelegd in de wet gebruik vervoermiddelen 1939, vaartui gen aanwijzen om tegen door hem vast te stellen vergoedingen bepaalde diensten te verrichten. „We", dat zijn nog niet wij allen, want het Noorden, de Achterhoek en het Zuiden zijn per spoor voor het allergrootste deel nog on bereikbaar. Maar men kan vanuit onze Noord-Hollandsche provincie toch al heel wat kanten uit, hetgeen velen onzer zal ver heugen, die vrienden en familie elders in het land hebben, bij wie men na de schok kende gebeurtenis die achter ons ligt, zeker graag eens even pooshoogte zal willen gaan nemen. Als uiterst bereikbare punten kunnen we op dit moment opgeven: Geldermalsen, Kes- teren, Arnhem, Apeldoorn, Amersfoort, Hat- temerbroek, Den Haag, Schiedam, Maassluis, Gouda (van waaruit men per tram naar Schoonhoven kan). Zooals men weet, rijden in Noordholland de treinen weer op alle hoofdverbindingen (o.a. Den HelderAkrnaarAmsterdam). verder loopen weer de treinen tusschen Utrecht en Amsterdam, en tusschen Utrecht en Hilversum. Men is bij de spoorwegen niet groote krachtsinspanning bezig om de verkeersnio- gelijkheden per trein te herstellen. In het algemeen rijdt een uurdienst, maar men zal natuurlijk goed doen, tevoren even te informeeren aan het station. Binnen 4 a 5 maanden hoopt men alle ver nielde spoorbruggen weer te hebben her steld. Speciaal aan de voor het spoorwegverkeer zeer belangrijke brug bij Zutfen, wordt hard gewerkt. Bijna iederen dag wordt een stukje toe gevoegd aan de wegen die per spoor berijd* haar zijn. Er zijn dus iedere dag nieuwe kan sen. Nogmaals: men informeere aan het sta* tion, hoever het er mee staat. Men houde er verder rekening mee, dat op verscheidene trajecten bus- of tramdiensten loopen, zoodat men vanaf het tijdelijk eind punt \an de tram in vele gevallen nog een heel eind verder komen kan. En voor de r.1S er m'sschien gelegenheid om onze traditie van fietsend volk hoog te houden!

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2