NIEUW GEBOUW y&ulitiLeiuuJ Inwisselen noodgeld En het land viel droog Wie krijgen er benzine? WEK UW LEVER GALOP Woensdag 22 Mei 1940 Tweede Blad der Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst IN GEBRUIK GENOMEN Zonder ceremonieel Doelmatige inrichting van een fraai bouwwerk NEYTURECIAHE •VERHOOCTUW OMZET. Naar Texel? Schade door inundatie voor onze landbouwers, veeboeren en bollenkweekers Burgerlijke Stand van Den Helder Twee zware trucs van den weg gereden Militairen moeten zich melden De Leeszaal in April Deze en de volgende week. Biet stille trom zyn hedenmorgen de deuren van het nieuwe gebouw van den Gemeentelijke.n Geneeskundigen en Ge zondheidsdienst geopend: er waren geen bloemen, geen bloemrijke redevoeringen en geen gelukstelegrammen. Er was geen champagne en er woeien geen vlaggen van de daken. Dat alles in ver band met de tijdsomstandigheden, die zich nog niet tot vreugdebetooningen leenen. Maar ook zónder dat alles bezit Den Helder dan toch eindelijk een gebouw, gewijd aan het welzijn der plaatselijke gemeenschap, waarop men trotsch mag zijn. Een inrichting, in een tijd van Hood en vernietiging, gewijd aan het welzyn van ons allen. Spreken wij de hoop uit, dat de ge neeskundigen, die In dit gebouw hun werk thans aan het uitoefenen zgn, daartoe tot in lengte van jaren in de gelegenheid gesteld worden en dat dit fraaie bouwsel ook het nageslacht het bewijs moge leveren, dat de vroede vaderen van Den Helder in tijden van groote zorg en hevige spanningen het welzijn van hun stedelingen niet ver gaten. Juist het tegendeel! Verschil van waardeering. En zoo zaten wij gisteren In een der ont vangkamers van het nieuwe gebouw aan één tafel met den directeur van den Dienst, dokter M. J. W. Rienks, en met den technischen amb tenaar van Gemeentewerken, den heer F. H. Boogert, den man, die het laatste jaar het toezicht op den bouw gehad heeft. En het was daar, dat dokter Rienks van Zijn vreugde getuigde dat hij eindelijk over een inrichting beschikt, die menig collega hem benijden zal, zóó goed geoutilleerd als zij is en zóó praktisch ingericht. Maar die zelfde dokter Rienks heeft het verdiend ook: want toen hij op 1 Maart 1920 Den Helder betrad, werd hem wel zeer stiefmoederlijk een onderkomen vergund in een optrekje van het gebouw voor Gemeentewerken; later moest hij verhuizen naar het gebouwtje van de ge meentelijke apotheek, terwijl er later weer onderdak gezocht moest worden in het oude weeshuis aan de Kerkgracht. April 1925 werd de oude barak op dezelfde gracht toegewezen, en het was hieruit dat de dienst tenslotte overging naar het fonkelnieuwe gebouw op den hoek BoerhaavestraatMiddenweg. Forsche contouren. Met den heer Boogert hebben wij een rond gang door het gebouw gemaakt en ons keer op keer verbaasd over de waarlijk bijzonder doeltreffende inrichting van het geheel. Staat men er vóór, dan wordt het oog ter stond geboeid door de forsche contouren van het geheel, contouren die op aesthetische wijze onderbroken worden door het glas-in- lood der hooge vensters. De ruiten zijn er alle op berekend een maximum van licht toegang te verschaffen, zoodat het geen verwonde ring behoeft te baren dat het binnen en bui ten het gebouw even licht is. Bestijgt men het kloek bordes, dan ziet men dwars door het gebouw heen en wordt men getroffen door het eveneens geheel doorzichtige trap penhuis. Voor en naast het gebouw werden gazons en perkjes aangelegd en dat op een wijze, zooals men dat van onze ge meentelijke hoveniers gewend is. Het zal een alleraardigst geheel worden als al dat jonge groen, die heesters en bloemen straks tot vollen wasdom komen. Van kamer tot kamer. De riante hal ingaande, met achter in de geheel in glazen portierloge (het domein van den heer Ritsma) arriveert men. links af slaande, bij het rayon van dokter Büchli Fest. Hier is een ruime wachtkamer, een spreek- kamer, een verbandkamer en een kamer voor de assistente van den dokter. Bij de spreek kamer voorts nog 2 kleedkamers, een don kere kamer voor oog- en keelonderzoek, ter wijl zich hierbij eveneens nog een laborato rium bevindt. Op de gang (evenals overal elders in het gebouw) toiletten voor perso neel en bezoekers. Dit wat de linkervleugel gelijkvloers betreft. Rechts afgaande komt men aan de lokaliteiten van den kinderarts, dokter Van Hilten. De ingang hiervan bevindt zich aan den zijkant van het gebouw, met een aparten oprit voor kinderwagens en kinderwagen,.garage". De wachtkamer kan een 80- k 90-tal kleuters bevatten en is dus op „grootbedrijf" ingesteld. Voorts zijn hier een inschrijfkamer en de uit- kleedkamers. En naturlijkde ontvangka mer van dokter Van Hilten. Schoolartsendienst. Via het zeer breede trappenhuis betre den wij de eerste verdieping op den linker vleugel, waar zich de wachtkamers van den districtsschoolartsendienst bevinden. Hier wer ken de beide artsen, beschikkend ieder over een eigen kamer, en over de noodzakelijke kleedcellen. Voorts werd in dit gedeelte van het gebouw de spreekkamer (en wachtkamer) van den directeur, dokter Rienks, aange bracht, die met haar eiken betimmering en stalen meubileering een bijzonder prettigen indruk maakt. Aangrenzend zijn hier een onderzoekkamer met kleedcel, een donkere kamer en een cursuskamer, waar les gegeven kan worden aan Roode Kruis-adspiranten, luchtbeschermers, e.a. Consultatiebureau. De rechtervleugel boven bevat het consul tatiebureau van dokter Schut. Ook hier een kinderwachtkamer, een inschrijfkamer, een wachtkamer en een spreekkamer met ^^leed- cellen, benevens een cel voor keelonderzoek en een röntgenkamer. Nogmaals de trap bestijgend, vindt men en kele kamers die nog geen direct doel hebben. Ook is hier de zolder, welke ingericht wordt tot archief van dokter Rienks. De zolder op den anderen vleugel dient voor het bewaren van materiaal. Onder aan de beide vleugels werden, zooals bekend, schuilkelders gebouwd, die enkele dagen geleden hun nut reeds op geleverd hebben. Een 150 schuilende Nieuwediepers had zich hier „ingegraven". Ziehier, een ruwe schets van de inrichting van dit gebouw, waarbij wij stilzwijgend aan tien tallen vindingen en toepassingen op vrijwel ieder gebied voorbijgingen. Waarbij wij o.m. niet gewaagden van de onverwoestbare glansbetonnen muren,.van de fraai betegelde en degelijke vloeren, van het terras aan de achterzijde en van de wijze waarop de verwar ming. de telefoon en de verlichting werd ge regeld. Ontwerp, uitvoering en toezicht. Blaar een, zij het verre van volledig, beeld heeft men dan toch wel gekregen van het bouwwerk, hetwelk ontworpen werd door den Directeur van Gemeente werken, den heer A. Dokter, en die daar mede zijn stad een wel bijzonder goeden dienst bewees. Het toezicht bij den bouw werd aanvankelijk verricht door den heer Duinker, en bij het uit breken van de mobilisatie door den heer Boogert. Aannemers waren Doedens Schil der te Alkmaar. Wat de firma's betreft, die aan de inrichting medewerkten, het schilder en glaswerk verzorgde de fa. Kraak alhier, het sanitair en loodgieterswerk de heer Koorn, de aanleg van het electrische net en de verlichting de fa. Van Os, de stalen ramen en deuren de fa. De Vries Robbé uit Gorinchem, het smeed- ijzerwerk de fa. Willems alhier, het terrazzo- werk de heer Rosa, de gordijnen en vloerbedek king de fa. M. Klercq Zn., de centrale ver warming de fa. Offringa 't Hart te Hoorn, terwijl de stalen meubelen geleverd werden door Koster De Visser te Cappelle a. d. IJssel. Als deze regels onder Uw oogen komen, lezer, zijn de werkzaamheden in het gebouw reeds aangevangen. Dat wil zeggen, voor een j; Wg maken onze lezers er op attent, dat het door de gemeente uitgegeven ij noodgeld weer aan de circulatie ont- trokken wordt en dat men het deze ij week en de geheele volgende week kan jj inwisselen ten kantore van den Ge- meente-Ontvanger aan de Weststraat, j: des morgens van 9 tot 1! uur en des middags van 2 tot 4 uur. Blen kan nu natuurlijk het noodgeld nog rustig aan- jj nemen, doch zorge ervoor, dat het laat- ste geld, dat men in zijn bezit heeft, ij volgende week Zaterdag vóór 12 uur ji op de Weststraat is ingewisseld. deel. En wel voor wat betreft de werkzaam heden van de afdeeling van dokter Rienks, den schoolartsendienst en de gemeentelijke praktijk van dokter Büchli Fest. Volgende week reeds hoopt men eveneens met de t.b.c.-consultatie en de zuigelingencon sultatie te kunnen aanvangen. Hieromtrent vol gen nog mededeelingen. Gunstige verdeeling. In het bjjzonder moge er nog eens de aan dacht op gevestigd worden, dat zich in den rechtervleugel beneden het zuigelingenconsul- tatiebureaux bevindt met een eigen ingang, zoodat er niet het minste contact bestaat met patiënten, die de een of andere ziekte onder de leden hebben. Op de eerste verdieping bevindt zich toch het t.b.c.-consultatiebureau. In de toe komst zal men ook hier de keuringen van het onderwijzend personeel verrichten, waarvan een der voordeelen is, dat dezen zich dus niet meer naar Alkmaar behoeven te begeven. De geheele linkervleugel werd bestemd tot geneeskundigen dienst, benevens districts schoolartsendienst. Het typhusgevaar. Tenslotte verzocht dokter Rienks ons nog er bjj de burgerij de aandacht op te vesti gen, dat men de noodzakelijke maatregelen genomen heeft ter bestrijding van het verre van denkbeeldige typhus-gevaar. Het is dringend gewenscht, dat men zich voor dit gevaar dat immunificeeren. Het is nood zakelijk, dat men zich daarvoor 3 maal laat inenten en wel iedere maal met een week tusschenruimte. Men zal hiervoor uren kie zen, die voor iedereen als het gunstigst te beschouwen zijn. Zoo spoedig mogelijk vol gen ook hieromtrent nadere mededeelin gen. En waar moet men zich vervoegen? Zooals men weet is de verkoop van benzine aan particulieren volkomen gestopt Er is geen pomphouder die nog één liter aftapt, zonder daartoe een schriftelijke vergunning te hebben. Hoe krijgt men nu zoo'n vergunning en wie krijgen een ver gunning om nog gebruik te maken van hun wagen? Het is de burgemeester, die het recht heeft .ekregen van de Duitsche overheid in be perkte mate z.g. benzinebewijzen af te geven. Met deze afgifte heeft de burgemeester het hoofd van den distributiedienst, den heer Everards belast, die zijn kantoor heeft in het voormalige gebouw van sociale zaken aan de Kerkgracht, hoek van Galenstraat. Daar wordt individueel beoordeeld of de afgifte al of niet noodzakelijk is. In hoofdzaak echter worden alleen bonnen afgegeven voor het ver voer van levensmiddelen, genees- en verband middelen en eventueel andere goederen, waar van het vervoer onmiddellijk geboden is. Het taxi-bedrjjf is dus volkomen stop gezet, maar heeft een garagehouder b.v. een zieke te vervoeren of een patiënt, die moeilijk ter been is, naar den dokter te brengen, dan kan h(j daarvoor een bon krijgen. Met het bewijs, dat men op de Kerkgracht krijgt, moet men zich vervoegen bij den Orts- kommandant in het Mil. Tehuis, Spoorstraat, die er zijn stempel opgeeft als hij het met de verstrekking van dit bewijs eens is en met deze gestempelde kaart, waarop ook de hoe veelheid af te leveren benzine is aangegeven, kan men bij de benzinepompen terecht. De administratieve maatregelen, die daar geno men moeten worden sluiten elke ontduiking uit, zoodat we maar willen zeggen, dat wie geen bewijs heeft, met geen mogelijkheid kans heeft een liter benzine te bemachtigen. Denk om een behoorlijk legitimatie bewijs. De verbinding met Texel is, zooals we reeds gisteren meedeelden, weer hersteld en zoowel de Texelaars als de menschen van den vasten wal zijn verheugd, dat dit isolement opgeheven is. Er was een druk verkeer heen en terug. Men verzoekt ons echter de passagiers er op attent te willen maken, dat men, wil men den tocht naar den overkant maken, zich van een behoor lijk legitimatiebewijs moet voorzien. Heeft men dat niet, dan is de kans groot, dat men niet aan boord van de „Dokter Wagemaker" komt. Als legitimatiebewijs kan dienen de distri butie-stamkaart, een rijbewijs, een pas of een geboortebewijs. Men denke er dus om, dit bij zich te hebben. Schadeloosstelling noodzakelijk. Met gelatenheid heeft onze plattelandsbe volking de gedwongen onderwaterzetting van hun landerijen ondergaan. Men heeft dit offer gebracht in het besef, dat het noodig was voor de verdediging van ons vaderland, dat ons allen even lief is. Maar wel hebben onze boeren een zwaar offer moeten brengen. Zij wisten toch, dat het onderwater zetten van hun land de vernietiging beteekende van hun moeizamen arbeid van jaren. De schade, toe gebracht aan het gewas, door het zoute water, is moeilijk te schatten, maar zal zich mis schien nog jaren doen gevoelen. Het moest, en dus hebben onze boeren er zich in geschikt, al zal menigeen een brok in zijn keel hebben gevoeld, toen hij het water zag rijzen, tergend langzaam. Eerst de slooten boordevol, toen stroomde het over het land, steeds meer hec taren verslindend, van tientallen werden het honderdtallen bunders kostelijk land, die met vernietiging bedreigd werden, van honderd tallen werden het voor den kop van Noord- Holland eenige duizendtallen hectaren bouw en grasland en kostbaar bollenland, dat ver dronken werd. Wie de vorige week door den Polder reed, zag de troostelooze watervlakte, waar boerderijen uit oprezen, boerderijen, die verlaten waren, vee, dat nog niet tijdig geborgen kon worden, graasde waar de grond nog niet overspoeld was, doch waar het met de pooten in de drassige weide wegzakte. Alle vee uit den Polder Het Koegras, uit Breezand en Anna Paulownapolder is uit het geïnundeerde land weggevoerd naar de Zijpe, Wieringerwaard en zelfs naar den Schermer polder. Nu is het land weer drooggevallen en het is nog moeilijk te bepalen hoe groot de schade zal zijn, die door de inundatie aan het land veroorzaakt is. Vooral de maatregelen, die de laatste 24 uur voor den wapenstilstand geno men werden, hebben het land nog groote schade togebracet. Aanvankelijk kwam het water niet hooger dan ongeveer 25 cm boven A.P. De oostelijke wind en waarschijnlijk het indrogen van hét land waren daaraan debet. De laatste 24 uur voor den wapenstilstand echter is er veel water ingelaten en toen lie pen honderden hectaren grond meer onder, terwijl het zoutgehalte van het water, in het geïnundeerde gebied, belangrijk steeg. In den polder Het Koegras, waar bij algeheele inun datie van de 4000 ha er ongeveer 2500 onder water gezet worden, zijn eenige honderden hectaren ondergeloopen. De gevolgen daar van zijn te zien, het grasland is zwart en sterft af. De voedingswaarde ervan is weg en de melkgift is reeds sterk gedaald. Het bouwland heeft ernstig geleden en van de granen zal niet veel terecht komen, terwijl het bollenveld er hier en daar treurig uitziet. Zijn er gedeelten waar de bloemen nog vrij fier hun kopjes omhoog heffen, andere ter reinen geven een droevig beeld van treurig neerhangende bloemen. Vooral in Breezand en Anna Paulowna, waar het water hooger geweest is dan in het Koegras, is de toestand verre van rooskleurig. Daar liep het water ook tal van huizen binenn. Onze boeren hebben door deze gebeurtenis sen het hoofd niet laten hangen. Ze hebben, zoodra dat mogelijk was, de handen uit de mouwen gestoken om te redden wat er nog te redden viel. Een flinke stortbui zou hun daarbij een handje kunnen helpen, omdat daar door het land uitgeloogd zou worden. Met kunstmiddelen zal men moeten trachten het land weer zoo spoedig mogelijk op peil te brengen. Tijdens een flinke regenbui zal men stikstof moeten strooien. De menschen hebben echter zoo groote schade geleden, dat velen niet in staat zijn de hulpmeststoffen aan te schaffen en dat is noodig voor het land, voor ons volk, dat zijn land straks zoo dringend noodig zal hebben voor het levensonderhoud van onze landgenooten. De regeering helpe de menschen. De maatregelen waren noodig voor het be houd van ons land, welnu, men later nu niet de boeren opdraaien voor de gevolgen van de inundatie, maar helpe onze land bouwers, onze veeboeren, onze bollen kweekers om hun land weer in bruikbaren staat te brengen. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 beige kinderjasje; 3 vulpennen; 1 heeren horloge; 1 vulpotlood; 1 sigarenkoker; 1 tasch met levensmiddelen; 3 dekens; 1 ring met sleutels; 2 portemonnaie's met inhoud; 3 distributiekaarten; 1 hond (zwart); 6 heerenrijwielen1 kinderbril. Verloren: 4 portemonnaies met inhoud; 1 halssnoer (paarlemoer); 2 2.50 bonnen noodgeld Den Helder; 1 bril; 3 honden; 1 jas; 1 rijbewijs; 1 blauw jasje; 1 trommeltje met geld; 1 bos sleutels; 1 bruine tasch met papieren. van 21 Mei. BEVALLEN: J. L. van HeesRan, d.; G. Zwierstravan Beekhoven, z.; M. van Ber- kumSchouten, d. OVERLEDEN: L. ten Kate, m„ 44 jaar. ONDERTROUWD: T. Boon en M. E. Zuider- baan; J, H. Polane en G. Vonk. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om delever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Groote schade aan de wagens en in de tuinen der omwonenden. Een verkeersongeval dat nogal wat conster natie teweegbracht in dat gedeelte van den Ouden Helder, dat zich in de directe omge ving van den Windwijzer bevindt, vond gister avond omstreeks half twaalf plaats. Volgens ooggetuigen kwamen de twee zwar, trucs, ieder gevolgd door een vee-trailer van den Bonselaarsweg gereden, om bij den hoek BonselaarswegDorus Rijkersstraat den draai naar den Zeedijk te nemen. Toen de voorste wagen halverwege de kluft gekomen was zal vermoedelijk de militaire bestuurder gemerkt hebben dat hij op den verkeerden weg was. Verondersteld wordt namelijk dat de wagens naar fort Erfprins moesten. De chauffeur stopte en reed daarna achter uit. Even later greep het ongeval plaats, want beide zware vehikels kwamen met eikaar in botsing, de bestuurders hebben blijkbaar geen kans gezien de wagens op den weg te houden en beide reden zij terzijde van de kluft, met alle gevolgen van dien. Wat de eene auto betreft, een zware vee- vervoer-trailer, deze bleek het voorzien te hebben op den tuin van den heer Van Dok, den waarnemer van het Meteorologisch Sta tion, waar hij achteruit in gereden was. Veel is er niet gespaard in het stukje grond. Een deuk in het plaveisel werd eveneens aange bracht terwijl het' hekwerk zware ravage op liep. De trailer zelf werd aan de achterzijde op diverse plaatsen beschadigd. Wat de tweede vracht-auto betreft, deze schijnt een geheelen slag in het rond ge maakt te hebben, en daarna, al achteruitglij- dende tegen de hekjes en in de tuinen van de woningen, aangrenzenden aan die van den heer Van Dok, ingereden te zijn. Deze auto heeft een zwaardere tol moeten be talen, want behalve dat de truc vrijwel van de trailer is afgeknapt, kreeg de cabine het zwaar te verantwoorden, terwijl ook op verschillende andere plaatsen deelen ontzet en vernield wer den. Indien de bestuurder(s) in deze cabine er zonder verwondingen is afgekomen, mag hij van geluk spreken. Volgens enkele omwonen den was dit echter het geval. Uiteraard verwekte dit incident nogal wat consternatie in de woningen op de Dorus Rij kersstraat en den Bonselaarsweg. Velen kwa men een kijkje nemen. Algemeen blijkt men van meening te zijn, dat het dringend gewenscht is dat zich op den hoek BonselaarswegDorus Rijkers straat een verkeerspaal, eventueel bord, be vindt, waarop duidelijk aangegeven staat welke de richting naar Fort Erfprins is. Herhaaldelijk komt het namelijk voor, dat, in Den Helder onbekende, chauffeurs den weg naar den Dijk inslaan. Wellicht dat het mogelijk is hierin verandering aan te brengen, nu er zooveel militair verkeer is. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht maakt, in overleg met den Duitschen Opper bevelhebber in Nederland, bekend, dat militai ren van de Kon. Ned. Marine, die op eenige wijze afgeraakt zijn of zich verwijderd hebben van hun onderdeel, waartoe zij behoorden, zich spoedig moeten aanmelden bij de Ned. mari tieme autoriteiten, en wel: a. zij die behooren tot de stelling van Den Helder, bij den Commandant van het Wacht schip; b. zij die behooren tot de vesting Holland, bjj den commandant van de Marine Kazerne te Amsterdam of bij den commandant van de Maritieme middelen, te Rotterdam, kantoor Unilever, Museumplein 1. De Leeszaal werd gedurende de maand April bezocht door 1963 mannen en 82 vrou wen, totaal; 2045 personen. Uitgeleend werden: 2190 romans. 1403 studiewerken en 1468 kinderboeken, totaal: 5061 boeken. Romans: Brown, Katharine Holland, De Vader; Claes, E., Jeugd; Daalder, D. L., Schimmen spel; Jong, D. de. Het rijpen van de tijd; Loggem, E. van, Asfalt en horizon; Nijnat- tenDoffegnies. H. J. van. De Nijmershof; Oppenheim, E. P., De republiek San Marino. Buitenlandsche roman Brod, M., Zauberreich der Liebe. Studieboeken Andel, J. C. van, en O. van Andel Ripke, Gezonde kinderen, evenwichtige mensen; Bierman, G., O. Coubine; Huebner, F. M., Lodewijk Schelfhout; Mohammed, E. Dinet en El Hadj Sliman Bin Ibrahim, Het leven van Mohammed; Mijksenaar, P. J„ Om het dagelijks brood; Sanders, J.. Luchtbescher ming; Scharten, C-, De schatten van Groot Griekenland; Wijmer, P. J. C. M., Hengel sport. Geschenken Benzinedistributie en de belasting op mo torrijtuigen; Everdingen, G. A. van. De fa- brieksboekhouding: Farjeon, J. Jefferson, The person called „Z"; Gids voor Lunteren; Handleid. b. d. aangifte voor de vermogens belasting en inkomstenbelasting 19401941; Lantinga, S. S., Eigen tuin; Mary, Queen, Kathleen Woodwai-d, Queen Mary; Mijnen - nummer 1939—1940; Stilgebauer. E.. Das Schiff des Todes; Verslag v. d. Ned. Zuid- Afrik. vereeniging over 1939.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3