vuren van Torh Ieder op de fiets Clearing wordt voortgezet Het opleggen van uw auto HeT GBHeim unn ÉÉN JAAR Doordraaien afgeloopen "AKKERTJES' 7 orrance Esdale Buitenlandsche journalisten bezoeken ons land De opmarsch der Duitschers tuinbouwproducten Tuinbouwers in inundatiegebieden Koortsig door EdgarRice Burroughs FEUILLETON 3 2 pet. Grootboekschuld A Frankrijk tegen den binnenlandschen vijand Duitsch-Italiaansch bondgenootschap MAATREGELEN VOOR IN- EN UIT VOER BLIJVEN. NORMALE OM REKENING IN GULDENS. Het departement' van Financiën vestigt de aandacht van de belastingambtenaren op de omstandigheid, dat invoerverboden, uitvoerverboden, contingenteeringen, mono polies en clearing op den bestaanden voet blijven werken. Waardeherleiding in Nederiandsche munt bij in- en uitvoer geschiedt op normale wijze. Hierbij vindt de omrekening van de rijksmark bij aangifte naar dagwaarde plaats volgens den laatst bekenden clearing- koers en bij aangifte volgens koopprijs naar den clearingkoers op den dag van koop. Indien het publiek voor belastingdoelein den dient te beschikken over bankgelden, kunnen de ontvangers verklaringen afge ven nopens aan hen verschuldigde bedra- gen. Invoervergunningen der Anlc niet meer noodig. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat ontheffing wordt verleend van de verplichtingen, voortvloeiend uit de Invoernoodwet 1939. Dientengevolge zal invoer van de goede ren, waarvoor krachtens deze wet tot dus- vergunning van de Algemeene Nederiand sche Invoer Centrale werd vereischt, thans zonder bedoelde vergunning kunnen plaats vinden. Technische de K.N.A.C. raadgevingen van Ten gerieve van hen, die'in verband met de ver-strekkende beperking van het benzi neverbruik hun auto buiten dienst moeten stellen, geeft de Kon. Nederiandsche Auto mobiel Clutr het onderstaande, beknopte ad vies. berekend op een oplegduur van min stens eenige maanden. 1. Indien nog mogelijk: wagen volledig doorsmeren. onderzijde chassis met roest- werende dunne „kruipolie" besproeien, mo torolie ververschen na doorspoeling van het smeersysteem met spoelolie. Bestaat voor ververschen geen gelegenheid dan na af tappen der oude olie het carter leeg laten. 2. Bougies uitschroeven; enkele eetlepels dunne motorolie of bovensmering-olie in el- ken cylinder gieten; motor met starter eenige slagen laten maken. Dit laatste min stens éénmaal per maand herhalen, met be hulp van aanzetslinger of aan drijfwielen met versnelling ingeschakeld. 3. Accy,-hattefij agn jasjdsi^tion in bewa ring en onderhoud geven: ventilatorriem ontspannen: koelsysteem met water gevuld laten, en tegen den winter met spiritus .vorstvrij maken. 4. Om technische redenen (gevaar van ,.gum"-vorming). benzinetank aftappen; in dien bussen of blikken voor de brandstof beschikbaar zijn. en deze op een veilige plaats (brandgevaar!) kunnen worden ge borgen. 5. Carrosserie politoeren met een der be kende, daartoe dienende waspreparaten. Alle blanke deelen en eventueel beschadig de plekken van het lakwerk met zuurvrije vaseline invetten. Alles eerst goed droog laten worden, als tevoren wasschen noo dig is. 6. Koetswerk-intérieur stofvrij maken, en met een motten-^erend middel behandelen. 7. Wagen op blokken zetten, met banden op halve spanning, in een droge, bij voor keur koele eji donkere ruimte met een ven tilatie. door: Roy Vickers 28 Torrance keek den wagen na, zij begreep het humeur van den heer Massiter niet. Nu eens was hij zoo aardig, dan weer onbegrij pelijk norsch. Als hij een jong iemand ge weest was, dan, zei zij tegen zichzelf, zou zij het zich kunnen voorstellen. Zjj draaide zich om, zette hem uit haar gedachten en zag het meisje, dat met een telefoonbericht op haar stond te wachten. „Mevrouw Saranack heeft opgebeld om te zeggen, dat het haar speet dat zij u is kwijt geraakt, maar zij moest dadelijk met meneer Saranack naar Londen en komt in den loop van den middag weer thuis." Het was al bijna avond, toen Annabelle haar zelf opbelde. „Is Gerry al thuis? O nou, dan komt hij zoo! Torrance, zou je-met hem willen eten vanavond hem den verderen avond bezig houden Ik ben hier in het Burlington Palace Hotel bij de Vanderlems. Zij hebben mij te dineeren gevraagd en daar ze waarschijnlijk gauw weggaan, is het misschien den laatsten keer, dat ik ze nog kan spreken. Wil jij het voor mij met Gerry in orde maken?... Tor rance, je was vanmorgen ongelooflijk! Ik weet nog niet hoe ik alles had kunnen door staan, als jij niet bij mij geweest was." De conversatie van een domme, makkelijke vrouw. Of niet? Op dat oogenblik wist Tor rance ineens, dat zij het niet langer kon ris- keeren. Zij hoorde Gerald het huis binnenkomen en rende naar haar kamer; haar plannen waren nu vastgesteld. Enkele oogenblikken later klopte hij op haar kamerdeur. „Waar is Annabelle?" „Zij blijft eten bij de Vanderlems." „O!... Doe eens open, ik wil even met je praten." Doch zij wilde op dat oogenblik nog niet met hem praten. Couponbetaling aangekondigd. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Financiën, maakt bekend dat te Amsterdam de gelegenheid zal zijn opengesteld tot ontvangst van rente der kapitalen, ingeschreven in het Grootboek A der V/2% Nationale Schuld, uitsluitend over het halfjaar verschijnende 1 Juni 1910, van 1 Juni tot en met 30 November 1940. Op uitnoodiging der rijksregeering. Duitsche Een groep Berlijnsche journalisten heeft, op uitnoodiging van de pcrsafdeeling van de Rijksregeering, het Ministerie van Buiten landsche Zaken en het O.K.W., een bezoek gebracht aan Nederland. Bezichtigd zijn Tilburg, Rotterdam, Den Haag en Scheveningen en gisteren vertoefde het gezelschap in de hoofdstad. Op de heenreis zijn de Peelversterkingen en o.a. de bruggen over de groote rivieren in oogenschouw genomen. Heden, op de te rugreis, zal de Grebbelinie worden bezocht Te Amsterdam hadden zich hij het gezel schap gevoegd Oberst-Leutnant dr. Blau van het O.K.W., Legatierat Rasche, de heer von Schimpff en dr. Eigh van het propaganda- ministerie. Onder de journalisten bevonden zich drie Amerikaansche journalisten, namelijk van United Press, Associated Press en de New- York Times, twee Japansche journalisten van het bureau Domei, een Finsche, een Hongaarsche en een Spaansche journalist. De buitenandsche journalisten waren zeer getroffen door het feit, dat het normale le ven in Nederland, zoowel in de kleinere ge meenten op het platteland, als in de groote steden, weer een vrijwel normaal aanzien heeft Over het algemeen vonden de buiten landsche bezoekers het land van een groote schoonheid. Vooral de oude stad Amsterdam en in het bijzonder de binnenstad, hadden de groo te belangstelling van de bezoekers. FranschZwitsersche grens. (D.N.B.): De gehouden ministerraad te Parijs was voor alles gewijd aan het zoogenaamde „bin- nenlandsche front". Talrijke verordeningen zijn uitgevaardigd ter verscherping van het handhaven van de orde. Thans kunnen ook burgers voor den krijgsraad worden ge daagd. De vonnissen kunnen onmiddellijk en zonder hooger beroep worden uitgevoerd. Fransche bladen geven toe. dat de Duitsche troepen krachtig zijn doorgestooten. Naar het D.N.B. uit Parijs meldt, geven de Fransche ochtendbladen van gister on omwonden toe. dat de Duitsche troepen ten Noorden van Saint Quentin bij Rethel en Montmedy krachtig zijn doorgestooten. Charles Maurice schrijft in de „Petit Pa- risien" over een „verwarrenden slag van tanks en vliegtuigen" en Leon Blum ver klaart in de „Populaire" dat het front aan de Maas thans geneutraliseerd schijnt en dat thans de geheele slag gericht is op het hart van Frankrijk. De werkelijkheid waar voor Frankrijk thans is gesteld, is de zwaarste slag, welke men zich kan inden ken. Generaal Duvai. noemt in de „Temps" den toestand ernstig. Door den krachtigcn storm, welke nog nooit in de geschiedenis is gezien, blijkt volgens Duval duidelijk, dat het de voort durende politieke gedachte van Hitier is ge weest, Frankrijk en Engeland te scheiden, om dan de deelen alleen te vernietigen. De „Ordre" meent, dat de Fransche mili tairen te veel hebben gedacht aan den oor log van 1914. De Duitsche bladen herdenken heden den eersten verjaardag van de onderteekening van het Duitsch-ltaliaansche pact van bond genootschap Een jaar van strijd ligt achter ons sinds dit pact gesloten werd. schrijft de „Berliner Boersenzeitung'". Een jaar waarin dit pact onderhevig is geweest aan de zwaarste be proevingen. welke slechts denkbaar zijn. En geen dag en geen uur van dit jaar heeft het pact zien wankelen. Een nieuw hoofdstuk wordt thans ge schreven. waaraan de advocaten van een verouderde wereld geen deel meer hebben. Duitschland en Italië, zoo verklaarde graaf Ciano op den dag van het bondgenootschap, hebben zich geplaatst aan de spits van de Europeesche geschiedenis. Er werd geschiedenis gemaakt in het oosten en in het noorden en er zal ook in het zuiden van het continent, in de Middel- landsche Zee en in Afrika geschiedenis ge maakt worden. Er wordt- geschiedenis ge maakt in West Europa: één vijand, één strijd, één doel. Op den verjaardag van het Duitsch-ltaliaansche bondgenootschap, zoo besluit de Éoersenzeitung, kan niemand in de wereld meer in twijfel verkeeren. dat om de as RomeBerlijn in de toekomst het ge heele Europeesche gebeuren zal draaien. Aan het „doordraaien" van tuinbouwpro ducten, waardoor steeds geweldige hoeveel heden Nederiandsche groenten naar de mestvaalt werden verwezen, is een einde gekomen. Een nieuwe regeling voor den ex port naar Duitschland is ingegaan, en daar door is het oude groote afzetgebied onzer Oosterburen met één slag weer teruggewon nen. Op het oogenblik betreft dit tomaten, sla. komkommers, peen en bloemkool. Zooals de heer Barendse, voorzitter van den Bond Westland aan de Tel. mededeelde, zal, naarmate het goederenverkeer weer nor male afmetingen aanneemt, de export naar Duitschland worden opgevoerd. Weldra zal onze export op volle kracht werken, zonder dat de binnenlandsche voorziening in het nauw komt. Hierbij komt nog, dat bij opleving in den tuinbouw door aanmerkelijke export verruiming naar Duitschland, ook de Duitsche invoer belangrijk zou kunnen toenemen. Immers, Duitschland levert ver schillende bestrijdingsmiddelen voor plan tenziekten aan de tuinders, glas en ijtzer voor den Westlandschen kassenbouw en steenkool voor de verwarming der West- landsche bedrijven. Dit voorzoover het West land aangaat Natuurlijk zal de grove tuinbouw in Noordholland door, den nieu wen toestand ook weer gunstiger perspec tieven krijgen. De productie dient spoedig her steld. In verband met de huidige omstandighe den wordt er door den heer Rietsema, Rijks- tuinbouwconsulent te Hoorn, op gewezen, dat het noodzakelijk is om met de grootst mo gelijke voortvarendheid de productie in de tuinen, die geïnundeerd zijn geweest, te her stellen. Voor het verkrijgen van adviezen kunnen belanghebbenden zich wenden to des hee- ren Rictsema's assistenten en de heeren tuin- bouwonderwijzers. TARZAN en de 104. Verborgen achter het dichte kreupelhout, wachtten Ukah en d'Arnot totdat de olifan- ten-patroiulle in de omheinde ruimte was ge komen. De hele dag hadden de soldaten naar de vluchtelingen gezocht en deze waren nu dicht bjj hen en van plan het kamp te overvallen. Uur na uur wachten de twee, tot dat hun vijanden sliepen. Toen klommen ze over de palissade. d'Arnot zette zich schrap tegen de muur. Ukah klom op zijn schou ders en kon vandaar op de muur klimmeg. Eenmaal op de muur trok Ukah ook d'Arnot naar boven. Samen sprongen ze aan de an dere kant naar beneden. Geholpen door de dichte schaduw van de palissade kropen ze zwjjgend vooruit, klaar om zich plat op de grond te laten vallen bij het eerste alarm. Langzaam kwamen ze bij de rij van gekluis terde olifanten. Maar daar, met zijn rug naar hen toe, zat een gewapende soldaat. Ukah fluisterde d'Arnot enkele bevelen toe, liet zich op de grond vallen en kroop dichter en dichter naar den bewaker toe, centimeter voor centimeter. Vlak voor den Thoriaan hield hij stil en maakte zich gereed om hem te bespringen. Doch op hetzelfde ogenblik keerde de soldaat zich om. Men heeft opgemerkt, dat Nederland acht millioen inwoners en zestien millioen fietsen bezit. Dit moge overdreven zijn. Toch is in deze dagen de fiets, oftewel het rijwiel, meer dan ooit het nationale vervoermiddel ge worden. Er zijn bejaarde, omvangrijke hee ren, die een beroep op hun moed en hun spierkracht hebben gedaan en met een ge zicht van rfjwaarom ook niet?" op het stalen ros geklommen zijn. Er zijn waardige ma trones, die veertien dagen geleden er niet aan gedacht zouden hebben, zich anders dan per tram, trein of auto voort te bewegen, en thans zich weer gewaagd hebben op het rad hunner meisjesdroomen. Wellicht zijn er zoete herinneringen aan een eerste liefde mee verbonden. Thans dient het tweewielig vervoermiddel voor nuchtere en practische werkeüikheid. MerRvaardig ook, hoe zelfs onder de jon gere generatie er bekoorlijke dames en iet wat schutterige jongelui in hun vlegelja ren te vinden zijn, die zich om onnatuur lijke reden tot nog toe de fiets links had den laten liggen. Men kan deze rijwielloo- zen van beiderlei kunne thans hun eerste „schreden" of juister „trappen" zien wagen op een voertuig, dat de kuren en moeilijkhe den oplevert van bok, ezel en kameel. Al deze lichaamsbeweging heeft stellig ve le goede zijden. Want al behoeft men nog geen aspiraties te koesteren om lid te wor den van het gilde der beroepswielrenners, „Ik ben mij nu juist aan het verkleeden. Over tien minuten eten we." Op Hilfoot verkleedde men zich niet voor tafel. Dat hadden ze nooit gedaan. Oom Ju- lius had het overdreven gevonden. De zwarte, zijden jurk, die zij op dat oogenblik aantrok, was heelemaal geen avondjapon, maar stond haar 's avonds buitengewoon goed. „Hij zal pas weggaan, als jij hem er toe brengt," had meneer Massiter gezegd. In werkelijkheid kon je een man niet tot iets brengen. Of wel? Die zwarte zijden jurk, wist zij, zou succes hebben. „Wat doet het er toe, wat ik draag?" vroeg zij zichzelf kwaad af, want nu al had zij een vermoeden, dat het er wel degelijk iets toedeed. Zij was klaar en kon naar beneden gaan, maar nog wachtte zij, de dingen op haar toilettafel rangschikkend. Er waren regels, die de verhouding tusschen ontwikkelde man nen en vrouwen ten opzichte van elkaar, vast stelden over het algemeen juiste regels, gebaseerd op goede gewoonten. En nu was zij van plan die regels te schenden en de ge woonten te verloochenen. Omdat het de eenigste manier was om Gerald's leven te redden. Zoo ongeveer had Massiter het haar gezegd. Zij trilde een beetje en zij lachte zich zelf uit, omdat zij zenuwachtig kan zijn voor Gerald. Maar-au fond had het eigenlijk niets met Gerald te maken. Het kwam door de ge dachte, dat zij hem het hoofd op hol moest brengen. Om dit te doen vermoedde zij, be stond er een zekere manier van optreden, die zij echter niet kende. Toen zij de trap afkwam, stond hij in de hal op haar te wachten, maar hij keek haar niet aan. Hij was zenuwachtig, deed tè non chalant, waarschijnlijk omdat het meisje ln de buurt was. Het had geen nut iets te pro- beeren voordat het eten afgeloopen was. Maar dan zou zjj voort moeten maken, voor het geval Annabelle te vroeg terugkwam. „Ik ben je vanochtend na die geschiedenis kwijt geraakt," zei hij terloops, „moest nog naar Vackery toe. Annabelle ging met mij mee. Over die Ellisterzaak." „Is alles in orde?" „Ja." Zijn mokkende toon zei haar veel. Hij kwam er niet meer op terug, voordat het meisje de kamer uit was, om de volgende gang te halen. „Natuurlijk zal het een heelen tijd duren, voordat alles geregeld is. Maar er bestaat over het heele geval niet den minsten twijfel. Veckery zei, dat hij, indien in het wenschte, regelingen zou kunnen treffen, waardoor ik een flink voorschot zou kunnen opnemen. Ik heb hem gezegd, dat ik er over zou denken." Hij lachte, maar zijn blik bleef ernstig. „Ik heb mjjn heele leven lang gewenscht veel geld te bezitten. Nu heb ik het. Tonnen en nog eens tonnen!" Hij liet zijn stem dalen. „Torrance, ik ben miilionair." - Om de een of andere reden, begreep zij, moest het voor het dienstpersoneel geheim blijven, hoewel de couranten ongetwijfeld het binnenkort aan iedereen zouden vertellen. Terwijl het meisje hen bediende, begon hij een conversatie met „weet-je-nog-wel" waar hij schijnbaar plezier in had. Er waren zelfs oogenblikken, dat zij eveneens mee deed. Hij bleef er mee door gaan tot na de koffie in den salon. Zjj was schijnbaar nijdig ge worden door de schijnbare onverschilligheid, waarmede hij hun tijd verspilde, temeer daar zij elkaar zooveel te zeggen hadden. Zij belde om het blad met de kopjes te laten weghalen. Zij zouden nu niet meer ge stoord worden, totdat Annabelle terugkwam. Hij begon zwijgend een pijp te stoppen. Zij was haar ouden kameraadschappelijken toon met hem kwijt, omdat zij er over nadacht hoe zij zijn aandacht moest trekken. Er be stond een bepaalde tactiek, doch daar zij deze niet kende, zat zij zwijgend toe te zien hoe hij zijn pijp stopte. Plotseling sprak hij. „Vanmorgen bij het getuigen, verraadde ik mezelf bijna. Geloof jjj dat zij het merkte?" „Je weet dus wat je aan haar hebt, Gerald?" Hij haalde een visitekaartje voor den dag, waarop hij aanteekeningen had gemaakt. Om precies te zijn, was het ongeveer half zes, toen ik haar voor het laatst dien avond in het Parijsche hotel heb gezien. Daarna sprak ik haar om ongeveer tien minuten voor twaalven. Een vliegmachine had dien afstand in dien tusschentijd gemakkelijk kunnen af leggen." „En Vanderlem was de man die bij haar was," mompelde Torrance, „en op het oogen blik zitten zij het te bepraten." Ouder gewoonte liep hij de kamer od en neer. „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat ik een onnadenkende stommeling ben," riep hij uit „eerst dacht ik, dat je onzin zat te vertellen' toen je me dat verhaal over EUister vertelde' Nu heeft Vackery voorgesteld, mij tien dui- zennd pond voor te schieten. En toen jij mij vertelde, dat je een vrouw gezien had die de diamanten in den muur metselde dacht ik dat het je reinste zinsbedrog was. Totdat wij de diamanten vonden. Tenslotte was ik er van overtuigd, dat het Annabelle niet was en nu weten wij dat zjj het wel was die een onvervalschte Amsterdammer met den naam „buik-racer" betitelt, uit den aard der zaak zal men op den duur ook uit dezen motor van twee-beenen kracht willen halen, wat er in zit. Heeft men niet nu reeds ver halen kunnen hooren van stugge rijders die in drie kwartier van Amsterdam naar Bloe- mendaal zijn gefietst? Natuurlijk hebben zij er niet bij verteld, of zij den wind mee of tegen hebben gehad. Hoe dit ook zij, door al dit fietsen worden braakliggende krachten gebruikt. Nederland houdt zich in evenwicht en trapt zich de spieren los. Hdbld. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Mei. Aanvoer: 3600 Kg. uien 6.307, zilveruien 5.506.10, 700 Kg. prei 3.1700 bos ra barber 1.101.60, 150 Kg. witlof 5.40, 125 st bloemkool 15.70—16.60, 2e 6oort 12.80, 3e soort 11.10. Ga hier nu niet verder op door, waarschuw de Torrance zichzelf. Maar zij kon niet op tegen het eeerlijkheidsgevoel van een ont wikkeld persoon. „Nee", merkte zij op, „wjj weten, dat zjj er geweest kan zijn, niet dat zjj er was." „Wat wil je daar mee zeggen?" vroeg hij ongeduldig. '„Vroeger was je overtuigd; ik ben het geweest, die je aan het wankelen heb gebracht." „Maar zjj..." Hij draaide zich kwaad om. „Ik wil er verder niet over redetwisten. Bestaat er voor jou, op dit oogenblik, eenigen twjjfel, dat het Annabelle was, die je hier hebt gezien? Bestaat er voor jou de minste twjjfel, dat haar trouwerij met mjj niet een deel was van de moordplannen?" Zij keek hem recht in de oogen. „Nee," antwoordde zjj, maar haar blik was tergend onpersoonlijk. „Juist! En nu wij rijk zijn, wat gaat ze nu doen? Mij vermoorden en het geld inpikken door middel van de huwelijksacte „Gelukkig, dat je het eindelijk inziet, Gerry! Dat is nu precies wat meneer Massi ter denkt. En hjj is een onbeinvloede toe schouwer." Hjj deed alsof hij haar niet hoorde. „M at het vermoorden aangaat, kan ik best op mij zelf passen," ging hij door. „De moei lijkheid waar wij op het oogenblik mee zitten bestaat hierin, dat ik waarachtig niet inzie, hoe ik langer met haar kan samenleven. Ik bedoel, ik kan zelfs niet doen alsof. En straks komt zjj weer thuis. Wat moet ik nu doen? Afgezien van het idee alleen, bestaat er groote kans, dat ik den heelen boel zal ver raden." En hij zou hun plannen om hem te ver moorden nog verhaasten. Hjj begreep mis schien de waarheid omtrent Annabelle, maar zij was nog steeds een gevaar voor hem. Nu was het het oogenblik, om op hem in te wer ken. Zijn aandacht op haarzelf te concentree- ren. Je moet reclame maken. „Gerald, ik wilde je iets zeggen. Iets..." „En dan is er nog iets," viel hij haar in de rede, „wat moet er met jou en mij gebeu ren?" Door een paar woorden loste hjj haar moeilijkheid op. Tenslotte was al haar voor- il?g "iet noodi£ gebleken. heb nergens bezwaar tegen, Gerry. Ik dacht dat je dat wel wist." Wordt vervolgd-

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4