Keizer Hirohito JUTTER"! I ES CENTRUM'S HALLEN Centrum's Hallen Verwende tongen.... KONIJN De lammerenmarkt op Texel KLAAS ZON Te huur NEDERLANDSCHE MIDOENSTANDSBANK m. Marktberichten God en vaderland japanners Nederlandsch-Duitsch voetbal Betrekkingen Diversen Voorloopig rijden wij enkel Woensdags en Vrijdags naar Leeuwarden Groningen STRIJKSTERS en MEISJES DOOR STORTINGEN IN CONTANTEN De „onzicht bare man" van Japan van de 12 10 10 10 KONIJN, Spoorstraat 98 Adocïtuit in de ^iehkiufie touïant Huwelijken van personen in militairen dienst Duitsche experts naar ons land J^cehch nieuuM Trouwen per tram 2600 Jaar achter elkaar wordt Ja pan thans geregeerd door dezelfde dynastie. Keizer Hirohito is de hui dige vertegenwoordiger dezer dynas tie en volgens traditie de onfeilbare heerscher over millioenen Japan ners. Keizer Hirohito spruit voort uit de oudste dynastie der wereld. Het rijk dezer dynastie is niet alleen het wereldlijke, maar ook het religieuze. De heerscher is opperpriester en godheid tegelijk. De op voorvaderenver- eering gebaseerde staatsreligie die door het in de 8ste eeuw uit China geimporteer- de Boeddhisme weinig geschaad werd ontrukt hem aan het aardsche gedoe. Wan neer er dus op deze wereld een erkend „Uebermensch" bestaat, dan is dit keizer Hirohito. heerscher over 65 millioen Japan ners en 30 millioen Koreanen, en bescherm heer van 30 millioen Mandsjoes. Ongetwii- feild weet men van Hirohito minder af dan van de andere monarchen ter wereld. En zoo ecnig koning zich op een afstand van het volk houdt, dan is dit wel de keizer van Japan. De oorzaak hiervan moet niet zoozeer in eenzelvigheid gezocht worden, als wel in het streng gehandhaafde hofceremonieel van Tokio, dat den keizer wel goddelijke eer bewijst, maar hem zooveel mogelijk vrij waart voor contact met de buitenwereld. De keizer is onbeperkt heer scher, maar neimand weet hoe Hiroto denkt over politieke vraaqstukken. De volle verant woordelijkheid berust bij de mi nisters. Hij is onbeperkt heerscher, maar staat toch ver boven iedere politiek. Zijn woord is de goddelijke wet. De constitutierechter, die „op bevel van den keizer tot stand kwam. teneinde de regeering van Zijne Majesteit te regelen", ontheft hem van iedere verant woordelijkheid. Ook in Japan kent men de Volle ministerieele verantwoordelijkheid. Niemand weet hoe Hirohito denkt over politieke vraagstukken. In de dagbladen wordt trouwens ook slechts zeer zelden zijn naam genoemd met betrekking tot politieke aangelegenheden van Japan. Iedere advi seur van den heerscher zou eerder harakiri plegen dan over den keizer en zijn opvat tingen één enkel woord te zeggen. De kroon blijft buiten ieder debat. Een zéér teruggetrokken keizer. Van het politieke leven van Hirohito weet de gewone burger weinig af. De keizer heeft nooit in het openbaar een toespraak gehouden, nooit een interview toegestaan, nooit door de microfoon tot zijn volk ge sproken. nooit een „eerste steen gelegd", nooit een ziekenhuis geopend, en is nim mer bij een sportief evenement aanwezig geweest. Men beweert, dat hij in den tuin van zijn paleis vaak en goed golf speelt: maar nie mand weet wie zijn partners zijn! Twee lie- velingsbezigheden van den monarch zijn: de stldie van anthropologischo vraagstukken en het miscroscopisch onderzoek. In zijn werkkamer hangt een portret van pater Mendel, die naam verworven heeft door zijn erfelijkheidstheorie en die als leer meester van Hugo de Vries beschouwd mag Worden. Heeft Hirohito geen particulier leven, om datmen" het niet kent? De keizer van Japan is waarschijnlijk de eenige monarch op aarde, die niet gehinderd wördt door de publieke nieuwsgierigheid. Wanneer hij in zijn wagen door de residentie rijdt, dan zijn de straten, waar hij langs komt. geheel uit gestorven. 'Niet alleen worden alle wande laars van de straat gejaagd, maar ook de huizen worden grondig onderzocht en voor de ramen mogen geen nieuwsgierigen staan. Dit alles heeft echter waarschijnlijk minder te maken met de officieele „afstand-bewa- ring" tusschen den mikado en het volk. als wel met het feit. dat ongeveer vijftien jaar geledcp een moordaanslag werd gepleegd op den toenmaligen kroonprins. Bovendien moet hier ook opgemerkt worden, dat in tal- rijke Europeesche landen de koninklijke personen juist, doordat zij zich zoo veelvul dig in het openbaar vertoonen zonder ce remonieel. minder worden gehinderd door de publieke nieuwsgierigheid dan anders het geval zou zijn. Het leven aan het Japansche hof. De dag van keizer Hirohito begint om zes uur. Hij duldt geen bedienden om zich, wanneer lnj zich kleedt en scheert. Om ze iven uur nuttigt hij in gezelschap van zijn gemalin een Engelsch ontbijt. De voor ouders van Hirohito aten aan het ontbijt een groehtesoep. die den naam „miso draagt. De tegenwoordige Mikado geeft de voorkeur aan een steviger ontbijt; hij eet liavermouth, ham met eieren, toast, en drinkt er koffie bij. welke hem door Japan- sche emigranten uit Brazilië \voiclt ge stuurd. Voordat de keizer zich aan zijn *erk begeeft, begroeten hem nog zijn kinderen, zijn drie dochters van 15, 11 en 9 jaar, en zijn twee zoons van zeven (de kroonprins) en 5 jaar. Het kleinste dochtertje, dat het vorig jaar geboren werd, wordt dan een wijle toevertrouwd aan de rustige en vooi het publiek weinig zichtbare keizenn aga ko. Met een kleine buiging lieg roeten ouders en kinderen elkaar! zij kussen e - kaar uiet, omdat deze Westersche zede aan het Japansche hof ten streengste verboden is. De kinderen gaan vervolgens naar een moderne school, die buiten het keizerlijke paleis ligt. De keizer leest eerst de twaalf belangrijke kranten van Tokio en ontvangt daarna zijn ministers voor het ochtend-rappoit. Dan rijdt de Mikado uit, of speelt golf op een terrein, dat in de keizerlijke tuinen voor hem aangelegd is. De middag is we derom gewijd aan besprekingen met de KEIZER HIROHITO. belangrijkste staatslieden. Om zes uur der tig eet de keizer Alleen, zonder gezelschap. Bijna nooit verlaat hij 's avonds het keizer lijk paleis. Men zal hem tevergeefs bij ontvangsten zoeken. De Mikado brengt zijn avonden meestal zeer eenzaam door. Hij leest of luistert naar de radio, sedert een ministerraad heeft vastgesteld, dat de in stallatie van zulk een apparaat geheel in overeenstemming met de zeden van het land is. Vrijwel altijd luistert de keizer dan naar wetenschappelijke lezingen, die de zender van Tokio met het oog op de dagindeeling van den monarch - 's avonds geeft. Om hoogstens elf uur worden de lichten in het paleis gedoofd. Het feest van de witte chrysant Een paar avonden in het jaar ontvangt de keizer in zijn tuinen. De gasten ontvangen bij de uitnoodiging een witte chrysant, die voor op den auto bevestigd wordt, voor de tocht naar het keizerlijk paleis begint. Dit teeken verschaft den wagen op de drukste verkeerspunten steeds den voorrang. In de keizerlijke tuinen wordt aan kleine tafeltjes de thee geserveerd, en koekjes, welke men wel aanneemt, doch niet opeet, omdat ze als aandenken mee naar huis moeten worden ge nomen. Wanneer de helft van den tijd voor bij is, weerklinkt van verre de nationale hymne, de gasten loopen snel naar den groo- ten weg door het park, en zien voor enkele oogenblikken de smalle gestalte van den kei zer, die met snelle schreden, diep buigend voor zijn gevolg uit, voorbijgaat en in een apart paviljoen plaats neemt, om na eenige seconden weer te verdwijnen. Dit is één van de 21 keeren, dat keizer Hi rohito in het openbaar verschijnt; enkele an dere koeren zijn o.a.: op 3 Januari ter gele genheid van den Nieuwjaarsdienst, op 9 Fe bruari ter gelegenheid van den stichtingsdag van het rijk, op 21 Maart voor het Lente-of fer, op 23 September voor de herfstzegen, op 17 October voor de vruehtenoogst en op 23 November voor het rijstoffer. Bij die gelegen heden oefent hij niet zoo zeer wereldlijke als godsdienstige functes uit. Hij spreekt slechts de voorgeschreven formules. Want ook zwijg zaamheid is een typische eigenschap van den .onzichtbaren man' van Japan. De sportleiders van O. en O. hebben met energie hun arbeid hervat. Niet alleenwor den de voetbalcompetities tusschen Neder- landsche militaire ploegen hervat, maar ook staan volgens de Tel. wedstrijden tusschen Nederlandsche en Duitsche elftallen op het programma. aangeboden MEISJE gevraagd boven 18 jaar, van 7.30 tot 4 uur, z. k. w. Mevr. Van Diest, Buiten haven 23. Aanmelden tusschen 4 en 5 uur. Stoomwasscherij H. ROOVERS Am bonstraat 90, kan net MEISJE plaatsen. aangeboden Te huur Benedenhuis, Anker park 15, huur 4.50 per week. Bovenhuis Keizersgracht 19, huur 3.25 per week. Adres: H. van Pelt, Keizerstr. 100 Te huur een Zit-SIaapkamer voor twee personen, met kook gelegenheid. Adres: Kanaal weg 58. Te huur: VAN SPEYKSTRAAT 20. Huur 6.50 p. w., water vrij. Te bevr.: Sumatrastraat 5. Goed tehuis gezocht voor 4 JONGE POESJES. Adres: Heet. Treubstraat 17. Zoek geraakt: zwarte pantalon en vest, bl. deken en trui. Tegen belooning terug te be zorgen bij den heer KUIPER, Koningstraat 103. Wij hebben weer grote voorraad verse groenten, o. a. Pracht postelein p. kilo 12 Pracht witlof p. kilo 4 bos raapstelen 2 bos rabarber 3 kroppen Sla enz. enz. enz. 1STE VROONSTRAAT Tegenover Koningdw.str. Jan in 't Veltstraat 120. Telef. 783. Spoedige en degelijke reparaties van timmer-, beton- en metselwerken VERMEULEN en RAN Weststraat 34 Boerhaavestr. 32 Tel. 853 Prima Excelsior Stofzuiger met garantie voor 16.ter overname aangeboden. Adres: Brakke veld weg 84. die moeten zijn bij Specialiteit in: Croquetten Belegde Broodjes Carbonade'n Warme Worstjes Ballen Gehakt Nassi Goreng De grootste porties, samengesteld uit de beste grondstoffen. - TELEFOON 339 Bestelhuis Den Helder: Breewaterstraat 80 Staanplaats Leeuwarden: Oldenhoveplein Beleefd Staanplaats Groningen: Ossenmarkt aanbevelend, OOK VERHUIZINGEN Bij JOH. MOS, Stoomwasscharij „Insuline", Rijksweg, kunnen voor direct geplaatst worden. kunnen wij nieuwe rekeningen openen, waarover Rekeninghouders de volledige beschikking hebben. De bepalingen van het z. g. Banken-Moratorium zijn hierop niet van toepassing. Kantoor Dan Helder, Koningstraat 7. - Telefoon 129. Verschenen is een besluit van den Opper bevelhebber van Land- en Zeemacht van 21 dezer, houdende voorzieningen betreffende huwelijken van personen, die in militairen dienst zijn. Daarin wordt bepaald, dat voor de toepassing van de artt. 105 en 131 van het Burgerlijk Wetboek (resp. in zake de aan gifte en de voltrekking van het huwelijk) met betrekking tot personen in militairen dienst onder „woonplaats" mede wordt ver staan de plaats des werkclijken verblijfs. Indien ingevolge het vorengenoemde een huwelijksaangifte heeft plaats gehad in de gemeente, waar de aanstaande echtgenoot zijn werkelijk verblijf houdt, geschiedt hu- lijksafkondiging uitsluitend in die gemeente. Voor den economischen opbouw. Naar de Tel. verneemt, zullen verschillen de belangrijke vraagstukken op economisch en ander gebied o.a. ook met betrekking tot Nederlandsch-Indië die een nauw overleg tusschen de Duitsche en Nederland sche autoriteiten vergen, weldra op krachti ger en intensiever wijze worden aangepakt Verschillende Duitsche deskundigen kan men daartoe dezer dagen in ons land ver wachten. De aankomst van vooraanstaande Duitsche deskundigen zal het mogelijk ma ken, dat over verscliillende hangende pro blemen beter zal kunnen worden beslist door het nauwe contact, dat een gevolg zal kun nen zijn van de komst der Duitsche experts. Het ware niet te verwonderen, indien bij deze besprekingen ook de positie der in Ne- derlandsch-Indië gevangen gehouden Duit schers aan de orde kwam. Van Duitsche zij de staat men op het standpunt, dat de in de tropen gevangen gehouden Duitschers het recht hebben op een gelijksoortige behande ling als de Duitschers Nederlandschen bur gers in het door hen bezette moederland doen geworden. Het is te verwachten, dat om voor de hand liggende redenen de Neder- landsch—Indische autoriteiten met deze over weging rekening zullen houden. IJZEREN HEKKEN VOOR ITALIë'S OORLOGSINDUSTRIE. ROME (D.N.B.) In de Italiaansche Staats courant is een wet gepubliceerd volgens welke alle hekken, voor zoover zij geen bijzondere kunstwaarde hebben, voor 31 December a.s. als oud-ijzer moeten worden ingeleverd bij het Commissariaat-Generaal voor de oorlogsindustrie. DE U.L.O. SCHOOL De leerlingen van de examenklasse van de U.L.O.school te Den Burg worden met in gang van Donderdag (heden) des morgens te 9.10 ten huize van het hoofd dier school, den heer W. J. Jouwersma, verwacht. RIJKSPOSTKANTOOR. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te den Burg. In den loop der maand April 1940 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 8.504.23 en terugbetaald 18.296.44. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 9.792.21. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 12. -• i s.;-* .-ja* Het stadsbeeld heeft zijn traditioneel uiterlijk herkregen. - De marktdagen hebben weer de belangstelling als voorheen. - De kraampjes op de Nieuwmarkt te Amsterdam De trouwlustigen krijgen den laatsten tijd op hun gang naar het stadhuis met onvoor ziene moeilijkheden te kampen. Moest bij voorbeeld tijdens de alarmoefening op 25 April een aantal paartjes hals over kop de auto's verlaten om ergens in een winkel of een woonhuis te vluchten, thans laten de auto's hen volkomen in den steek en zijn op andere vervoermiddelen aangewezen. En zoo kon men zegt het Hsbl. in Haarlem het schouwspel waarnemen, dat een geheele bruidsstoet, in feestgewaad, zich te voet naar het stadhuis begaf, iets wat in kleine plaat sen heel gewoon is, doch in een stad als Haarlem wel zeer sporadisch zal voorkomen Een ander bruidspaar woonde verder van het stadhuis verwijderd en stapte met de fa milie-leden eveneens allen in feestgewaad in de tram, ook al iets bijzonders, want al zal het dan wel voorkomen, dat een bruid en bruidegom zich per tram naar het stad huis begeven, een bruid in bruidstoilet is een verschijning, die men in dit openbare ver voermiddel wel nimmer heeft aanschouwd. Nu wachten wij op den eersten bruidsstoet per fiets. Als aanvulling op het bericht, elders in dit blad, dat de eerste lammerenmarkt op Texel, 27 Mei a.s. zal worden gehouden, kunnen wij nog mededeelen. dat dit zal zijn een proef markt. De burgemeester van Texel verzoekt niet meer lammeren aan te voeren dan de helft van de hoeveelheid van het vorige jaar op de 2e lammerenmarkt. Wanneer dit advies wordt opgevolgd, al dus de burgemeester, zal van overheidswege beperking van den aanvoer waarschijnlijk achterwege kunnen blijven. Aangifte voor de markt uitsluitend heden van 14.30 tot 15.30 en van 19.tot 22 uur ten Raadhuize. SCHAGEN, 23 Mei. 15 Paarden f 200550, 32 ^eldekoeien, magere 120—200. 90 idem vette 230—420, 8 kalfkoeien 190250, 133 nuchtere kalveren f 6—14. 130 Overhouders 1418; 591 lammeren 7 10 5 bokken en geiten 69; 12 varkens vette per K.G. 0.65; 47 biggen 16—24. AMSTERDAM, 22 Mei. Veemarkt. 181 Vette kalveren: le kw. 80—86 ct„ 2e kw. 68—78 ct., 3e kw. 58—66 ct. per Kg. levend gewicht; 280 nuchtere kalveren f 813 per stuk. 24 schapen en lammeren f 18—30 per stuk, 217 varkens: vleeschvarkens, zware en vette varkens 75 <6 ct. per Kg. slaclitgewicht. Overzicht: ette kalveren ruime aanvoer, vlugge han del, constante prijzen. Eenige zeer Jwste soorten hoogere noteering. Nuchtere kalve ren ruime aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Zware exemplaren boven notee ring. Varkens ruime aanvoer, vlugge han del, prijzen als Maandag j.1. BROEK OP LANGFNDIJK, 23 Mei. Aanvoer: 5700 Kg. uien 6.30—6.80. drie lingen 1.10. 900 Kg. peen 1.50, 3500 bos ra- 1—110- 43 k8 tomaten: A 30.10 C 22.10, 360 Kg. witlof 5. NOORDSCHARWOUDE. 23 Mei. ,j\a"voer: 249<^Kf- "'en 5—6, drielingen 1 46<h~5-60' 37W K<f- peen 1.80 —1.90, 19o0 Kg. witlof 5.40—5.90.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3