8 Matrozen voor de balie Abonneert U op dit blad MtadinieuiuJ 2 jaar tegen dienstweigeraar gevorderd Ook brieven per post Omrekeningstabellen voor Duitsch en ïlieuuM uii lOJc De lichtzijde I KeJilc en Zendinq, PRIJS SLECHTS 10 Ct •2W uw inkropen bij otrn odwUeïdeiï Donderdag 23 Mei 1940 Tweede Blad Naar strand en naar de duinen Uit het politie-rapport Hollandsch geld Verkeer te water Amsterdam- Alkmaar-Den Helder vice versa Burgerlijke Stand van Den Helder Het raadsel van de „Marie Celeste' ■f Als eerste der 7 delinkwenten, die gister middag voor den Zeekrijgsraad Willemsoord, gepresideerd door Mr. Arn. Veldman, terecht stonden. arriveerde de zeemilicien-kustwach ter 2e kl. J- J- M., wiens zaak reeds eenige weken geleden voor geweest was. doch van •wien men een psychiatrisch rapport had laten opmaken. De man stond terecht terzake dienstweigering. Uit het rapport blijkt, dat de man, ten tijde van zijn weigering, volkomen de be schikking over zijn gezond verstand heeft ge had, zoodat hij ten volle verantwoordelijk ge-i eteld kan worden voor zijn houding. De Fiscaal, de officier van administratie der 1ste kl., Mr. D. B. A. Franken, wijst er op, dat de man een aversie tegen den militai ren dienst heeft en dit ook ten volle besefte. De straf zal gelijk dienen te zijn als bij prln- cipieele dienstweigering. Mr. Franken vordert dan 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest sedert 13 Februari, ontslag uit den militairen dienst en ontzegging weder bij de gewapende macht te dienen. Als verdediger treedt op Mr. J. Mulder van Den Helder, die den Krijgsraad dank brengt voor het doen uitbrengen van het psychiatrisch rapport. Het komt pleiter overbodig voor zich verder in deze zaak te verdiepen, gezien de vastbesloten hou- diflg van verdachte, die blijkbaar de straf voor deze daad van dienstweigering over heeft. Een zeker clementie verzoekt plei ter echter wel. Uitspraak conform. Koffie mee naar den wal genomen. De stoker 3e klas P. J. J. de R., diende in April op H.Ms. „Jan van Gelder" en heeft zich toen, tot eigen nadeel, vergrepen aan de koffie, die als zijnde zeuntje, onder zijn be heer gegeven was. Het betrof weliswaar ook- hier geen balen koffie (slechts in totaal een ons of zeven), maar zooals men weet waren er door den commandant der marine in dit opzicht scherpe bepalingen uitgevaardigd. De fiscaal vordert voor dezen koffiediefstal een gevangenisstraf van 3 weken nret aftrek van 3 dagen van het voorarrest. Mr. Mulder geeft toe, dat het nu eenmaal verboden is zijn handen uit te steken naar de voedingsmiddelen aan boord, ook al betreft het maar overschotjes, Evenwel, hij neemt aan dat het personeel op verschillende sche pen zich dit niet geheel gerealiseerd heeft. Men besefte niet altijd dat het verbod ook i gold voor de kleinste hoeveelheden. In dit verband verzoekt Mr. Mulder dan ook cle mentie voor De R. Temeer waar deze oprecht spijt betoont over zijn handelwijze. Gaarne zal pleiter zien, dat een lagere straf wordt toegekend. Uitspraak: 2 weken gev.straf met aftrek. Z'n maat bestolen. Iemand bestelen valt nooit goed te praten en het is in dubbel opzicht afkeurenswaardig als men z'n eigen kameraad de dupe laat worden. Dit had de zeemilicien-matroos 3e kl. H. van L. op z'n geweten, die op 23 Maart j.1., dienende aan boord van H.Ms. „Schorpioen", het kastje van een zijner collega's opende en daaruit een bedrag van 13 gld. ontvreemdde. Verdachte vertelt den President, dat het kastje al open was en dat hij het geld geno men had omdat hij zoo in de schulden stak. De Fiscaal vindt het verre van sympathiek als men een collega besteelt. In dit geval ziet de zaak er nog bedenkelijker uit, omdat verd. feitelijk maar weinig berouw toont. Het ge- heele geval is verre van sympathiek. Hij vor dert l^maand gevangenisstraf. Mr. Mulder geeft toe, dat er veel in deze zaak is, dat inderdaad onsympathiek aan doet, maar... men moet aan den anderen kant beseffen, dat verd. voor de verleiding bezwe ken is. Verd. heeft wel degelijk spijt van het ge beurde. zoodat pleiter het verzoek tot den Krijgsraad richt hier een voorwaardelijke straf toe te kennen. Uitspraak conform. ZE WISSELDEN VAN WACHT. De zeemilicien-bediende 3e kl. P. H. D. liep op 28 Maart j.1. schildwacht bij de batterij Wierhoofd. Verderop, op den dijk, liep een collega eveneens schildwacht. En het was deze, die kwam vertellen, dat hij niet erg lekker was. Hij leed van de felle koude, die dien nacht heerschte en had zware pijn in het hoofd. D. was toen van meening, dat het ook in het belang van de goede orde zou zijn, als ze beiden hun wachten omwisselden, daar de zijne minder in de „koude-zone" lag. En zoo werd de wacht gewisseld. Een superieur evenwel kwam tot de ont dekking wat er daar aan het havenhoofd voor gevallen was, zoodat beide jongelui gister middag voor den Krijgsraad verantwoording voor hun eigenmachtig optreden hadden af t6 le^en. Dtj° ^Fiscaal wijst er op, dat het optreden van D natuurlijk juridisch gezien volstrekt niet door den beugel kan, maar dat hij zich toch ook wel weer kan voorstellen, dat verd. er ingeloopen is. Een gunstig teeken is, dat beide jongens elkaar de consignes overge geven hebben. Het is aan geen twijfel onder hevig, dat D. volkomen te goeder trouw ge weest is, zulks in tegenstelling met zijn col lega. Voor D. vordert de Ficaal 2 weken voor waardelijke gevangenisstraf, met een proeftij van 1 jaar. Mr. Mulder zag gaarne terugwijzing naar den commandeerenden officier, eventueel een zoo licht mogelijke straf. Uitspraak: 1 week militaire detentie voor waardelijk met een proeftijd van 1 jaar. zijn post volkomen in den steek. Heeft hij zich niet lekker gevoeld, dan had hij naar den korporaal van de wacht dienen te gaan. Tegen dezen man vordert hij een gevangenisstraf van 3 weken. Weer drie postbestellingen. Mr. Mulder geeft toe, dat hier gefaudeerd is, maar wijst er daarnaast op, dat het wel bijzonder koud geweest is dien nacht. Dat verd. aan hoofdpijn geleden heeft, behoeft niet be twijfeld te worden. Hij verzoekt den Krijgs raad zooveel mogelijk clementie te willen be trachten. Uitspraak: 2 weken gevangenisstraf. Hij had behoefte aan een vrij week-end? De zeemilicien-bediende 2e kl. H. J. K., diende in April bij de Marine Kazerne te Am sterdam. Hij ging met verlof, doch bleef een dag extra onder water, zoodat hij door de militaire politie te Utrecht aangehouden moest worden. Als reden van het zich toe geëigende extra „verlof" zegt verd. dat zijn kinderen niet in orde waren en dat hij zijn vrouw dus moest assisteeren in de huiselijke werkzaamheden. Mr. Franken noemt het een brutaal staaltje en vordert 3 weken gevangenisstraf met af trek van 8 dagen van het voorarrest. Mr. Mulder wijst op de huiselijke omstan digheden, die verd. tot zijn daad gebracht hebben. Hij besefte daarbij niet dat hij zoo ernstig faudeerde. Gaarne zou pleiter zien dat hier clementie toegepast werd. Misschien dat het mogelijk zou zijn de straf gelijk te maken met het voorarrest. Uitspraak: conform. Na een vroolijken Zaterdagavond.. En tenslotte is daar dan de Urker zeemili cien matroos 3e kl. J. v. d. B. die het ook aan den bonten kant gemaakt heeft. Hij diende op de Heffring, liggende bij Enkhuizen en ging op een Zaterdagavond, aan het einde van Maart, passagieren. Hij was zoo onfor tuinlijk gedurende dit pasagieren echter een stel mannen, oude bekenden van hem, te ont moeten en solidair zette men het op een drinken. Later ontmoette hij zoowaar nog een goeden vriend en wederom werd een hoe veelheid geestrijk nat naar binnen gewerkt, zoodat het geen verwondering behoeft te baren dat onze man zijn gezond verstand totaal verloren had en rijp was voor dwaze invallen. Deze dwaze inval bestond er uit dat verd. aan boord van de veerboot naar Urk strom pelde en zoo het eiland der ballonbroeken nog dienzelfden avond bereikte. Helaas was hij inmiddels ganschelijk ontnuchterd en had hij geweldigen spijt van zijn onberaden stap. Gedane zaken nemen echter geen keer en gistermiddag hoorde de Urker 2 weken gevangenisstraf door den Fiscaal tegen zich eischen. Uitspraak conform. Dat komt er van! DE KENNELIJKE STAAT. Door de politie werd een persoon „gevon den", die op de Keizersgracht in den kenne- lijken staat was. Hij werd met de politie-auto naar het hoofdbureau vervoerd, alwaar men hem zijn roes liet uitslapen. Wg vestigen er nog eens de aandacht op, dat men ook weer brieven per post kan verzenden. Vele lezers schenen dit nog niet te weten, maar sedert de vorige week is de postverzending weer zoo goed als normaal. Naar wij vernemen zullen met ingang van heden ook weer drie postbestellin gen plaats hebben. Door den treinen loop zullen deze bestellingen op andere uren uitgaan dan voorheen. De eerste bestelling gaat om 7.30 u. van het post kantoor, de tweede bestelling om 2 uur, de derde bestelling om 8 uur. Dezelfde beperking als onder de Nederlandsche autoriteiten. We hebben ons gisteren in verbinding gesteld met de Duitsche militaire auto riteiten om te vernemen in hoeverre het strand en de duinen vrijgegeven konden worden voor het publiek. Men heeft ons verzekerd, dat men het publiek geen an dere beperkingen op zou leggen, dan onder het Nederlandsche gezag. Het strand is dus vry en door de duinen zal men van de landzijde af eenige paden krijgen naar het strand. Ook op den dijk zullen de zwemvereenigingen dezelfde rechten heb ben als vorige jaren. Men draagt bij deze bewegingsvrijheid na tuurlijk eigen risico. Men heeft nu eenmaal rekening te houden met het feit, dat er oorlog is en dat een onverwacht gebruik maken van afweergeschut tegen vijandelijke vliegtuigen mogelijk is. In de stad kan men zich dan ge makkelijker dekken dan op het open veld. Doch laat ons hopen, dat we weinig hinder zullen hebben van vijandelijke vliegtuigen en dat deze heele oorlog spoedig geliquideerd mag worden. WAAR IS DIE FIETS? Een bewoner van de Burgemeester Hou- wingsingel deed aangifte, dat zijn rijwiel, dat hij even onbeheerd voor het Postkantoor had laten staan, door onbevoegden weggenomen was. NAAR ALKMAAR. Een persoon, die nog eenige dagen gevan genisstraf tegoed had, werd op verzoek van den Officier van Justitie te Alkmaar alhier aangehouden en naar de Kaasstad op trans port gesteld. VOGEL-NEPPERS. Een bewoner van de Loodsgracht deed bij de politie aangifte, dat uit zijn volière een aantal siervogels ontvreemd is. Een onderzoek wordt ingesteld. ZONNESCHERM VERNIELD. Een bewoner van de Cornelis Ditostraat deed bij de politie aangifte dat te zijnen na- deele een zonnescherm door een passeerende vrachtauto was stukgereden. Een uitkomst voor iedereen. Zoowel winkeliers als particulieren hebben veelal nog de grootste moeite met de omrekening van het Duitsche in Hol landsch geld en met die van het Holland- sehe in Duitsch geld. Hoeveel cent zijn 18 Pfennige «aard en hoeveel Pfennige krijgt men voor 23 cent Hoeveel Pfen nige krijgt men voor een dubbeltje, een kwartje, een gulden... en omgekeerd? Een volledige lijst met antwoorden op al deze vragen, kan men thans aan het Bureau van Drukkerij De Boer verkrijgen. Zeer overzichtelijke gedrukt op stevig carton. terwijl het formaat zich leent om het lijstje in den zak mede te dragen. Iedere winkelier zal een dergelijke tabel op zijn toonbank willen hebben, ten dien ste van hemzelf en zijn personeel, terwijl de uitgaaf van slechts één dubbeltje ook voor particulieren geen bezwaar behoeft te zjjn. Zooals gezegd: deze ljjst is verkrijgbaar bij Drukkerij De Boer. Naar wij van bevoegde zijde vernemen wordt binnen zeer afzienbaren tijd de binnen vaart door de autoriteiten georganiseerd en dit geldt ook met betrekking tot de verbin ding AmsterdamAlkmaarDen Helder vice- versa. In tal van plaatsen zijn districtshoof den benoemd. Voor het noordelijk traject is dit Mr. J. P. Bosman te Alkmaar. Heden vindt te Alkmaar reeds een vergadering der commissie plaats. Naar men ons van dezelfde zijde bericht staat het wel zoo goed als vast dat de stoom- tractie op dit traject een groote rol zal spelen. RIJKSKOSTKANTOOR. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand April 1940 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 78.459.07 en terugbetaald 113.391.14. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 34.932.07. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 49. van 22 Mei 1940. BEVALLEN: D. C. Jansen—van Soest, d. OVERLEDEN: J. Boelsums, m., 86 jaar. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Mareinus, z.v. A. Ras en A. v. d. Vegte. Pieter, z.v. J. Molenaar en I. Kra mer. Maria Hendrika, d.v. A. Bakker en C. de Wit. Jannetje, d.v. J. Buter en H. Schraal. GEHUWD: Pieter Hempenius en Stijntje Weerstand. Leendert Hakvoort en Tiemetje Snoek. Jan Korf-en Tiemetje Visser. Evert Kramer en Tiemetje Snoek. Urk, 20 Mei. Door 9 vaartuigen werd aan den Gemeen telijken Vischafslag alhier aangevoerd: 243 pond kuilpaling van 2157 pond per vaartuig, prijs 15—16 et.; 2470 pond fuikaal 1520 ct. alle3 per pond. En een schaduwkant! Er is gelukkig ook een lichtzijde aan al het donker dat onze huidige wereld over huift. Nooit zóó sterk wellicht heeft het gemeenschapsbesef gesproken en heeft men gevoeld, dat het gezamenlijk dragen van het leed. dat ons land en volk treft, dit leed verzacht. Met geweldige hoeveelheden zijn de dekens, matrassen, kleeren en levens middelen. die voor de zwaarst-geteisterde stad van ons land. Rotterdam, noodig waren, van alle kanten gegeven. En niet altijd werd uit overvloed geschonken. Menigeen gaf. terwijl hijzelf zijn gave eigenlijk niet missen kon. Dat was het offer, dat echter gaarne gebracht werd om het verlies, dat anderen leden, te verzach ten. Het stemt tot verheuging als we zien. dat veel tegenstellingen overbrugd zijn. dat over bestaande verschillen van meening of overtuiging, niet meer gesproken wordt, maar dat men elkaar practisch en daadwer kelijk helpt. Als we zien, dat de groote liberale Nw. Rott. Crt.. de eveneens in Rotterdam verschijnende Maasbode, wier gebouw totaal verwoest werd. krachtdadig helpt om de verschijning van haar blad mogelijk te maken, dan zeggen we. dat is de winst van dezen donkeren tijd. Dat is de toenadering van ons volk. dat versplin terd was door duizenderlei verschil van meening. door tal van politieke, dogmati sche en andere verschillen. In onzen tijd wordt iets openbaar van practisch christendom. Helpt elkander, be grijpt elkaar, vindt elkaar! Wij moeten nu beseffen, dat we er niet meer komen met schoon gepraat, maar met de daad! Gelukkig, er is een lichtzijde en als straks de donkere wolken overgedreven zullen zijn, zal blijken, dat er ook in dezen tijd winst geboekt is. Niet van ieder is het sociaal gevoel even sterk ontwikkeld en ook nu worden er helaas elementen gevonden, die nog weinig begrip hebben van de verplichtingen, die we tegenover elkander hebben. Het is te betreuren, dat er menschen zijn, die mee- nen, dat het eerste wat ze na moesten laten toen de oorlog over ons land kwam. was het betalen van hun schulden. Dat getuigt van een bedroevend gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel. De middenstand heeft het in deze dagen ook moeilijk en het is daarom een van de eerste eischen, dat men zijn verplichtingen tegenover zijn leveranciers nakomt. Wij hoorden van stadgenooten, die een behoorlijk inkomen hebben, maar die toch in gebreke blijven hun schulden af te lossen. Laat men toch beseffen, dat men zich een slecht Neder lander toont als men door een dergelijke houding het leven van anderen nog moei lijker maakt. Draagt in deze ook elkanders lasten. En dan komt de maat van D., de matroos 3e kl. A. v. R. De Fiscaal wijst er op. dat deze, behalve het verwisselen van de wacht, daarna zijn geweer heeft afgelegd en in de kombuis van de „Brinio" is gaan zitten. Hij ging kalm een cigaretje zitten rooken en liet Volgens een dezer dagen in Amerika ver schenen publicatie schijnt men een stap nader te zijn gekomen tot de oplossing van het raadsel, dat de brik „Mary Celeste" bijna achtenzestig jaar lang heeft omringd, aldus lezen wij in „De Zee". Zij, die verhalen omtrent dat geheimzinnige vaartuig hebben gelezen, zullen zich berinne ren dat het schip midden in den Atlar.tischen Oceaan werd aangetroffen zonder dat er iemand aan boord was .De „Mary Celeste" was op 7 November 1872 uit New York ver trokken met bestemming voor havens in de Middellandsche Zee. De lading bestond uit vaten alcohol. Aan boord bevonden zich de kapitein-eigenaar met zijn vrouw en kind en een bemanning van zeven koppen. Vier weken later, op 4 December, trof een Engelsch schip de „Mary Celeste" in volle zee ten Noorden van de Azoren aan. De toestand van de zei len, waarvan er twee door den wind waren losgerukt, deed den kapitein van het Engel- sche vaartuig, de „Dei Gratia", vermoeden, dat er iats niet in orde was en hij zond een boot met eenige van zijn manschappen naar de „Mary Celeste". Tot hun schrik en ontzet ting constateerden zij. dat er geen levend wezen aan boord was. De laatste aanteekening in het scheepsjournaal vermeldde, dat het schip op 24 November, twaalf uur 's middags, bij prachtig weer op de Azoren toe stevende. Het vertrek van de bemanning had blijkbaar haastig, maar in volmaakte orde, plaatsge had. De mannen van de „Dei Gratia" stelden vast, dat het deksel van het voorste luikgat ondersteboven op het dek lag (een bijgeloo- vige zeeman zou het nooit in die positie heb ben laten liggen), dat er eenig water in het ruim stond en dat de valreep vlakbij de gaffel was afgerukt en nergens meer te vinden was. Toen dit geheimzinnige geval bekend werd, begonnen er dadelijk allerlei fantastische ver halen de ronde te doen. De verklaring van sommigen was, dat het schip door zeemon sters was aangevallen; anderen kwamen tot de conclusie, dat de geheele bemanning krankzinnig was geworden of door de pest was aangetast. Verklaringen van meer rea- listischen aard waren, dat er muiterij aan boord moest zijn ontstaan, dat zeeroovers het schip hadden aangehouden en de bemanning hadden ontvoerd, enzoovoort. Maar geen van die verklaringen kon volkomen met de feiten in overeenstemming worden gebracht. Thans is de Amerikaansche veteraan-zeiler, dr. Oliver W. Cobb, een neef van den verdwe nen kapitein-eigenaar van de „Mary Celeste" met zijn verklaring gekomen, die niet het product is van zijn fantasie, maar van vele jaren nauwgezet onderzoek. Volgens dr. Cobb moet het geheimzinnige geval op de volgende wijze worden uitgelegd: Door het warme weer in het gebied van den Golfstroom was de lading alcohol van de „Mary Celeste" begonnen te lekken en te ver dampen, waardoor het ruim en misschien ook de hutten met gassen werden gevuld. Kapi tein Briggs vreesde, dat dit tot een brand of een ontploffing zou kunnen leiden, zoodat de opvarenden, waaronder zijn eigen vrouw en dochtertje, in levensgevaar konden komen en hij besloot daarom, dat men het schip zou verlaten. De zeilen werden geminderd, de scheepspapieren, instrumenten en zooveel mo gelijk levensmiddelen werden in de sloep ge pakt en daarna werd de boot uitgezet, waar bij men de valreep gebruikte om de sloep op een veiligen afstand vastgebonden achter het schip aan te laten varen. Maar toen de heele bemanning in de boot was. werd de „Mary Celeste" door een plotselinge windvlaag uit haar koers geslagen, de onverwachte bewe ging rukte de valreep in tweeën en de op varenden in de zwaargeladen sloep kwamen jammerlijk om, terwijl de „Mary Celeste" zonder noemenswaardige schade wegstevende. Deze uitlegging van dr. Cobb klinkt stellig aannemelijk en is in elk geval de nuchterste en meest logische, die er tot dusver in ver band met de „Mary Celeste" openbaar is ge maakt. Het is alleen jammer, dat zij zooveel minder romantisch klinkt dan vele van de Vliegende Hollander-achtige verklaringen, die haar vooraf zyn gegaan.,, DE BIJBEL EN DE ROOM 8CH-KATHOLIEKEN. ,X>ie schonere Zukunft" geeft het volgende stukje over Roomsch-Katholieke belangstelling voor den bijbel: In een zeer groot deel der Roomsch-Katholie ke gemeenten mag de bijbel zich in toenemen de belangstelling verheugen. Reeds wanneer men getallen raadpleegtkomt de groote ver spreiding van het Nieuwe Testament aan den dag. De zoogenaamde Roesch-bijbel en de Kettlerbijbel werden in een oplage van totaal 1.600.000, stuks verspreid. Ook andere edities mogen zich in een sterke oplage verheugen, waaronder in het bijzonder Herders-leeken- bijbel in het oog springt. In vele Roomsch- Katholieke gezinnen burgert zich de gewoonte in om iederen dag een gedeelte uit den bijbel te lezen. Ook als geschenk bij bijzondere particu liere of kerkelijke gelegenheden wordt thans de bijbel of het Nieuwe Testament veel gebruikt. In veel pastorieën wordt met belangstellende parochianen een bijbelcursus gehouden om hun systematisch inzicht in den bijbel-inhoud te geven. Het zwaartepunt van den Roomsch- Katholiekcn bijbelarbeid in Duitschland ligt echter niet zoozeer in de bijbelverspreiding dan wel in de bijbel-paedagogiek, waartoe in ver schillende diocesen op bisschoppelijke aanwij zing de geestelijken worden ingeleid. BOND NEDERLANDSCHE PREDIKANTEN. Wegens het aan ds. M. van Empel, voorzitter van den Bond van Nederlandsche Predikanten, verleend eervol emeritaat, zal tot de eerstvol gende ledenvergadering als voorzitter fungee- ren ds. F. M. Milatz, Doopsgezind predikant te IJ muiden. Tenslotte: besef allen, dat het normale leven, voor zoover daarvan dan in dezen abnormalen tijd sprake kan zijn, het snelst terugkeert, wanneer men er toe komt weer normaal te koopen. dat is noodig voor het instandhouden van onze midden standszaken en voor het indiensthouden van het personeel aan deze zaken verbon den. Denk aan den slagzin van den tijd voor den oorlog, die ook nu geldt: Doe gegioon. koop gewoon, dan gaat alles weer gewoon. Wat geen enkele zaken man en particulier thans kan missen: van guldens in Reichsmarken van Reichsmarken in guldens Overzichtelijk gedrukt op stevig carton en van een handig formaat Verkrijgbaar bij Bureau Drukkerij De Boer Koningstraat

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5