MAHLER BESSE S Cie. DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De helft met groot verlof Prijsopdrijving de kop ingedrukt Voorzichtig met onbekende voorwerpen het geweer Gedeeltelijke demobilisatie van de Ned. Weermacht Breg man Inlichtingen over militairen NIET MEER DAN NOODIG KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, heeft, in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber hier te lande, een regeling vastgesteld om een gedeeltelijke de mobilisatie van de Nederlandsche weermacht te bewerk stelligen. In het algemeen kan een deel van de in werke- lijken dienst zijnde reserve- en dienstplichtigen volgens deze regeling aanstonds met groot verlof worden gezon den. Dit deel bedraagt ten hoogste 50 pet. van de aan wezige. sterkte. Ook voor de Nederlandsche militairen, die, zij het ook in gering aantal, als krijgsgevangenen over de Nederlandsche grens zijn gevoerd, geldt deze regeling. 25 M E I 1940 68e JAARG. No. 8933 Denatureeren van aardappelen stopgezet Andere vervoerregeling voor melk Aflevering veevoeder Na spa en houweel: „Italië zal de ketenen der Middellandsche Zee verbreken" VOOR UW WIJNEN BORDEAUX Accountantskantoor LEERAAR M. O. HELDERSCHE COURANT NAAR HULS Uitgave der Ultg. Ml) Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ZATERDAG Het verlof wordt fn het algemeen verleend aan hen, die van de gelegenheid om naar huiste vertrekken, wenschen gebruik te maken en een betrekking hebben of althans werk kunnen vinden. Den voorrang genie ten zij, die zakenverlof hebben aangevraagd en daarna achtereenvolgens zij, die werk zaam zijn in: 1. Landbouw-, tuinbouw- of mijnbedrijf; 2. voedselvoorzieningsbedrijf (bakkerij, enz.) 3. bouwbedrijf; 4. ander openbaar of parti culier bedrijf of dienst. Vóór elke van deze groepen afzonderlijk komen in aanmerking: a. werklieden vóór andere werkkrachten; b. gehuwden voor ongehuwden; c. ouderen voor jongeren. De commandant van elk enkelvoudig Oor logsonderdeel (compagnie, enz.) beslist wie met groet verlof zullen vertrekken tot ten hoogste 50 pet. der aanwezige sterkte van zijn onderdeel. Hij is bevoegd, van de hier boven gestelde regelen binnen de grens van 50 pet. af te wijken, indien dit noodig blijkt om personen naar huis te zenden, te wier aanzien eenig particulier of algemeen be lang dit wenschelijk maakt. Officieren en onderofficieren worden tot geen grooter aantal met verlof gezonden dan mogelijk is om een voldoende sterkte aan kader over te houden. Compagnies, batterij, eskadrons en hoo- gere commandanten, verplegingsofficieren, onderofficieren-administrateur, fouriers en personeel van het centraal registratie-bu reau vallen buiten vorenstaande regeling en mogen dus niet met groot verlof gezon den worden. Zij, aan wie verlof wordt verleend, ver trekken rechtstreeks van hun verblijfplaats nara hun haardsteden, voorzien van een be wijs van het verleende groot verlof, tevens dienende als vervoerbewijs voor openbare middelen van vervoer. De grootvcrlofgangers hebben de verplich ting zoo spoedig mogelijk, in ieder geval bimien een week, hun volledig adres op te geven aan den burgemeester van hun woon plaats Allen moeten er voor zorgen, dat de militaire goederen, welke hun worden me degegeven, naar behooren worden bewaard en onderhouden. De paardenoppassers van de officieren, wier paarden particulier eigendom zijn, mo gen tenzij zij zijn vervangen niet met groot verlof worden gezonden. Hiervoor zal t.z.t. een afzonderlijke rege ling worden getroffen. Het Rijksbureau voedselvoorzie ning maakt bekend, dat het denatu reeren van aardappelen met recht op steun niet meer zal plaats vinden, aanvragen tot denaturatie, welke reeds zijn ingediend, zullen niet worden afgewikkeld. Echter zullen voor denaturaties, welke reeds zijn verricht, de daar voor vastgestelde steunbedragen wor den uitgekeerd. GEEN BERICHTEN VIA ROODE KRUIS. Over relaties in het buitenland oi in Indië. Naar aanleiding van* tallooze verzoeken, die bij het Roode Kruis binnenkomen om bemiddeling te verleenen voor mededeelin- gen aan of correspondentie niet personen in buitenland of in overzeesche gewesten, ves tigt het Nederlandsche Roode Kruis er de aandacht op dat het tot nader bericht aan keen van deze verzoeken gehoor vermag te Reven. De rest vloeit geleidelijk af. tairen zullen i Beroepsmilitairen in dienst blijven. nog Op de persconferentie, welke gisteren op het Duitsche gezantschap te Den Haag werd gehouden, deelde de Duitsche perschef, de heer Janke, mede, dat 50 procent van de Ne derlandsche militairen gisteren reeds aan zegging gekregen hebben, dat zij naar huis kunnen gaan. De rest zal geleidelijk na 24 Mei uit den dienst kunnen worden ontslagen. Deze demobilisatie zal geregeld worden door Nederlandsche officieren. Slechts de beroepsmilitairen zullen nog in dienst blijven. Bij de aflevering bonnen noodig. Bij de Amsterdainsche politie en ook bij die in enkele andere gemeenten zijn 'n achttal klachten binnengekomen over het zonder re den opdrijven van prijzen. Dit gold zoowel levensmiddelen als andere zaken. Met groote energie heeft de politie ingegre pen en de oorzaak der prijsverhoogjng na gespeurd, welke in vele gevallen niet bij den winkelier doch eerder dichter bij de pro ductiebron bleek te liggen. Vele menschen schijnen in bepaalde arti kelen groote, ongemotiveerde inkoopen te doen en daardoor noodzakelijke goederen voor hun minder met aardschc goederen be doelde landgenooten onbereikbaar te maken Men verzoekt ons met nadruk winkelier en klant er op te wijzen dat de anti-hamster-be- palingcn in volle omvang geldig zijn, zoodat van elke verkoop der daarvoor in aanmer king komende goederen een bon in duplo, door den winkelier onderteekend, moet wor den uitgeschreven en door den klant be waard. Wordt dit nagelaten dan zijn beiden, koo- per zoowel als verkooper, in overtreding, het geen later bij de controle tot strafmaatrege len zal leiden. COMMISSIE LOUWERS INGESTELD. Naar wij vernemen is een commissie ge vormd onder leiding van den heer Lou- wers, welke zich ten doel stelt een aanvoer- rcgeling voor de Noordhollandsche Zuivel fabrieken in het leven te roepen. Nu de transportmoeilijkheden zoo sterk zijn ver groot, teekent de Tel. hierbij aan, blijkt in Noordholland de wenschelijkheid van een andere regeling voor het vervoer van de melk naar de fabrieken. In Noord- Holland wordtn .1. de melk verwerkt door coöperatieve en particuliere fabrieken en be leeft men het uit economische overwegingen ongewenschte feit, dat veraf gelegen fabrie ken de melk halen van boeren, wier boer derijen dicht bij een andere fabriek liggen. Reeds vroeger kwam het ongewenschte van dezen toestand ter sprake en werd de wenschelijkheid betoogd, hierin verbetering te brengen door kringe in het leven te roepen voor de fabrieken waaraan de pro ducenten hun melk moeten levei'en. lot een regeling is het nimmer gekomen, omdat zelfs de in een boud georganiseerde fabrie ken, onderling te tegenstrijdige belangen hebben! Deze regeling zou echter niet alleen tot kracht en arbeidsbesparing leiden, maar ook de kwaliteit van het product ten goede ko men, aangezien het voor het maken van de kaa« zeer wenschelijk is, dat de daarvoor be noodigde melk zoo kort mogelijk onderweg is. Enrstig ongeval met trotylpa- troon. Een zeer treurig en betreurens waard ongeval heeft zich gistermid dag op het Alexanderplein te Den Haag voorgedaan, dat een ernstige waarschuwing inhoudt, Twee der tienjarige jongens, M. in 't V. uit de Oudemansstraat en A. de V. uit de Weissenbruchstraat, waren om streeks drie uur ter hoogte van per ceel no. 13 aan het spelen. De eerste was daarbij in het bezit van een trotylpatroon, die hij had opgevischt uit de sloot voor de Alexanderkazer- ne en met een mes werd dit uiterst gevaarlijke voorwerp opengepeu terd. Toen de inhoud op de straat werd uitgeklopt, ontstond een hevige ont ploffing, waardoor in 't V. de rech terhand werd afgerukt Bovendien bekwam hij verwondingen aan hoofd en knieën, evenals de V., die ook ver wondingen aan de handen opliep. Beiden zijn in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Dit ongeval toont weer eens aan, hoe voor zichtig kinderen, doch ook ouderen, moe ten zijn, wanneer zij voorwerpen vinden, die hun vreemd zijn. Men kan aannemen, dat de zoo gevaarlijke trotylpatronen, doch ook andere ontplofbare voorwerpen als handgranaten en dergelijke, op vele plaat sen van ons land nog te vinden zijn. Het ware gewenscht, dat kinderen "door ouders of onderwijzers gewezen werd op het groote gevaar, dat deze voorwerpen opleveren. De onderwijzers zouden ook bij den aanvang van de schooluren de zakken der aan hun zorgen toevertrouwde kinderen kunnen in- specteeren. Wanneer iets gevonden werd, dat gevaar kan opleveren1, is liet het beste oogenblikkelijk de politic te waarschuwen, die op deskundige wijze de voorwerpen zal verwijderen. In zeer uitzonderlijke gevallen mogelijk. Het Rijksbureau Voedselvoorziening maakt bekend, dat in afwijking van het bericht, waarbij alle aflevering van veevoeder aan veehouders werd verboden, wordt bepaald, dat in zeer uitzonderlijke gevallen, n.1. wanneer dit verbod de instandhouding der betreflende dieren ernstig in gevaar brengt, het met B IV genummerde deel van den bestelbon, hetwelk geldig was voor de week van 19 tot 26 Mei, wederom geldig verklaard kan worden. De geldigverklaring kan geschieden dóór den provincialen voedselcommissaris of de» plaatselijken bureauhouiier door op het evengenoemde deel van den bon met rooden inkt te vermelden: „geldig tot 26 Mei" en deze woorden met zijn stempel te waar merken. Ciano en de hem begeleidende ministers hebben gisteren hun bezichtigingstoclit in Albanië voortgezet. Op den weg naar Du- razzo brachten zij te Rogozina een bezoek aan een groot werkterrein van den in aan bouw zijnden spoorweg ElbassenDurazzo, waar zij een eenvoudigen maaltijd gebruik ten te midden van duizenden Italiaansche en Albaansche arbeiders. Graaf Ciano richt te een korte toespraak tot hen, waarin hij den arbeiders een groet overbracht van den Duce, die hun leven en werken, zoo zeide hij, van abij volgt en trotsch op hen is. 'Ciano voegde hieraan toe: wanneer wij naar Italië terugkeeren. zullen wij hem zeg gen, dat gij zijn achting en aanhankelijk heid verdient en wij zullen daaraan toe voegen, dat zelfs wanneer gij zeer goede dingen hebt gedaan met spa en houweel, gij bereidt zijt nog meer te doen. „Met het geweer", zoo onderbraken de arbeiders den minister, die eindigde: „Ja, met het ge weer". Een geweldig gejuich voor den Duce begroette de lataste woorden van Ci ano. „Frankrijk veroordeeld." De „Relazioni Internazionali" bespreekt onder het opschrift „beslissingen" de hope- looze positie, waarin Frankrijk verkeert. Met volle overtuiging kan men thans beweren, zoo schrijft bet blad, dai Frankrijk veroor deeld is. De Fransche soldaten mogen als hel den strijden, hetgeen ridderlijk door hun te genstanders wordt erkend, het zal evenwel nutteloos zijn. Niet alleen het roemrijk mili tair verleden, doch ook een politiek bouw werk stort in, een vermolmd systeem gaat ten gronde. Fiankrijk boet thans voor de burgerlijke en conservatieve politiek van 20 jaar in het binnenland en voor de onderwer ping aan de Britsche buitenlandsche poli tiek. De buitenlandsche politiek van Frank rijk na den -wereldoorlog is tegen het belang van het Fransceh volk geweest en de schuld hiervoor rust op de schouders van de tegen woordige en vroegere Fransche regeeringen. De oorlog is voor Frankrijk een veroordee- ling, aangezien het enorme verlies aan men- schenlevens voor dit land een passief op de Europeesche balans beteekent. De Europee- sche oorlog beteekent het verdwijnen van Frankrijk uit de rijen der groote mogendhe den in Europa en het verval van het Brit sche wereldrijk. Met Frankrijk wordt ook het drieste Engeland getroffen, de ondergang van deze beide rijken kan niet worden tegen gehouden. De politieke kringen in Engeland en Frankrijk hebben gerekend op een gewa pende oplossing, de wapenen hebben thans het lot van Europa bepaald. Duitschland staat op het punt zijn doel te bereiken en Italië eveneens. Het blad schrijft tenslotte, dat de natuurlij ke verlangen# van Jt Italiaansche volk thans werkelijkheid zullen worden, het zal de ke tenen van de Middellandsche zee vernielen en het zal den open oceaan voor zich hebben Agent: Hofstra, Depót Den Helder, Middenweg 203, Telefoon 5 3 1. Per briefkaart met betaald ant. woord. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht brengt, in overleg met den Duit schen bevelhebber in Nederland, het onder volgende ter algcmeene kennis. Ieder, die schriftelijk inlichtingen wenscht te vragen en te ontvangen over een Neder- landsch militair, dient een briefkaart met betaald antwoord (dubbele briefkaart) te richten aan het algemeen informatiebureau Marnixstraat 18. 's Gravenhage, onder zoo volledig mogelijke opgave van naam, voor namen, geboortedatum, rang, lichting, en troepenonderdeel van den betreffenden mili tair benevens het adres van den aanvrager. De antwoordkaart moet door den aanvrager zelf van zijn eigen adres worden voorzien, terwijl de aanvrager tevens aan dc keer zijde van deze antwoordkaart de hierboven bedoelde gegevens als naam, voornamen, enz. moet invullen. LEGERPAARDEN OPVANGEN. In overleg met den bevelhebber der Duit sche troepen in Nederland, deelt de opper bevelhebber van land- en zeemacht mede, dat, indien iemand bemerkt, dat ergens paarden los rondloopcn, die behoord hebben c.q. behooren tot het Nederlandsche of Duit sche leger, hij verplicht is dit te melden aan den dichtstbijzijndcn troepencomman- dant, die zorg zal dragen, dat de paarden worden opgevangen. Bestrijdingsmiddelen tegen ziek ten der gewassen. De Directeur-Generaal van den Land bouw maakt bekend, dat het afle veren van bestrijdingsmiddelen te gen ziekten en beschadigingen van land- en tuinbouvvgewassen aan ver bruikers van deze middelen is ver boden in grootere hoeveelheden dan voor onmiddellijk gebruik noodzake lijk is. Lid N. 1. v. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracbt 72 - Tel. 65P Sedan in vlammen. Een luchtfoto van deze Fransche stad tijdens de krijgsverrichtingen der afgeloopen dagen

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1