WAT GEVEN Texel Ons Indisch hoekje fe~preöihbüurten -DE TOELHST- Drie dolle dagen Donker Londen Sportende Jantjes Rialto Theater Tivoli Theater Houders van polissen met buitenlandsche dekking Dorpshuis en bedehuis 7&x,eJibcfi< nieuwe YlieuwJ uit Uh& Het is al weer heel wat jaren geleden, dat op de Nederlandsche planken het tooneelstuk Tante Jutta uit Calcutta" opgevoerd werd en het was een tooneelstuk, waardoor menige zaal tot op haar grondvesten gedaverd heeft. Want de schrijver van deze dwaaste aller dwaze kluchten heeft kans gezien een serie nonsensikale grappen aan elkaar te lijmen, die zelfs den grootsten Nurks de glimlach op zijn gezicht weet te brengen. En gisteravond zagen wij de film. De naam werd anders, en is geworden „Drie Dolle Dagen". Maar in hoofdtrekken liet men de in houd recht wedervaren en men kan zich op nieuw kostelijk amuseeren aan deze dwaze historie van enkele mannen en vrouwen in den carnavalsttjd. Wat overigens te zeggen van deze film? Alleen dit, dat men onwillekeurig in carna valsstemming geraakt bij het zien van al deze vroolijkheden. Dat men, juist in deze zorgen volle dagen, verlangt naar een dergelijk feest. De opnamen van het Carnavalsfestijn in Keulen zijn authentiek en ook zonder de spe ciale mededeeling daarvan zou men dit heb ben kunnen constateeren. Want waar ter we reld kan men vroolijker, zorgeloozer en dwazer het feest der zotheid vieren dan in Keulen, waar men zich drie volle dagen pleegt over te geven aan de grilligheden van Prins Carnaval. Deze film heeft ook zwakke kanten. Niet altijd zijn de grappen even fijn, niet altijd is het verloop der geschiedenis even logisch. Maar dat zijn in het dwaze bestek van het geheel slechts bijkomstigheden, die niet zoo heel veel terzake doen. Hoofdzaak was dat men de eene vroolijke episode aan de andere verbond en dat het geheel niet al te onwaar schijnlijk werd. En hierin is men goeddeels geslaagd. De hoofdrollen zijn in handen van Jupp Hessels, Erik Ode, Paul Heidemann en Trude Hesterberg, terwijl ook Tina Eilers een op merkelijke rol te zien geeft. De regie is goeddeels in uitstekende han den. Dit geldt met name voor de opnamen van het carnavalsfestijn in Keulen. In het voorprogramma draait een interes sante film over het visschen op „grof wild". Voorts biedt het Profilti-nieuws enkele aar dige bijzonderheden die journaalliefhebbers zullen weten te apprecieeren. Deze week draait in Tivoli de sensationeele film „Donker Londen". Een film die een goed beeld geeft van de misdadigerswereld in Europa's grootste stad. Vooral komt in deze film tot uitdrukking het feit, dat, wie eens met de justitie in aanraking is geweest, steeds de angst bij blijft om weer in handen van het ge recht te vallen. De doortrapte recidivist na tuurlijk niet meegerekend, maar hier is het ook de uitzondering, die den regel bevestigt. Zoo geeft de film „Donker Londen" een beeld van een jongmensch die om een of ander mis drijf, wat wordt niet bekend gemaakt, in de ge vangenis terecht komt. Wanneer hij ontslagen wordt, zoekt hij een kennisje op, dat hij ge wurgd in haar kamer aantreft. En nu komt de groote fout, die deze jonge man maakt. In- plaats, dat hij zich tot de politie wendt, vlucht hij, uit angst, dat hij van dit misdrijf beticht zal worden. Natuurlijk is dit nu juist het geval. Als een opgejaagd dier wordt hij door het land vervolgd. Nergens vindt hij rust, niemand vertrouwt hij. Tenslotte komt hij terug in Londen en ont moet daar een vriendin van het meisje, dat ver moord werd. Zij gelooft, dat hij de misdaad niet heeft ge pleegd en tracht uit te vinden, wie den dader kan zijn. Beide meisjes waren dance girls en door na te gaan met wie het vermoorde meisje veel heeft gedanst, komt men er tenslotte ach ter, dat een oude schoolmeester, die niet goed in het hoofd is, deze moord op zijn geweten heeft. Een opname uit „Drie dolle dagen", welke film deze week in het Rialto-theater loopt. Paul Henckels en Trude Hes- Natuurlijk gebeurt dit niet een. twee, drie, maar vinden er heel wat sensationeele momen ten plaats, voor den dader is gepakt. De film is naar een gegeven van James Cur- tis samengesteld en dit gegeven is zeer zeker op een bijzondere wijze uitgewerkt. Vooral het spel van Emlyn Williams is goed. Niet over dreven in de gedeelte waar angst getoond moet worden, maar reëel van weergave. Een film, waarvan sensatieliefhebbers zullen smullen. Er t's een groote verandering in het leven onzer marine-Jannetjes gekomen, zóó groot als geen enkele hunner dit 10 dagen geleden zou hebben kunnen droomen. Er wordt niet meer geschoten, er wordt niet meer geoefend aan de kanonnen, aan de tor pedo's; onderzeebooten varen niet meer uit en mijnen worden niet gelegd. Vliegtuigen gaan niet meer de lucht in en het werk ligt in dé diverse inrichtingen stil. De marine is geïnterneerd. Maar moge dan al het veldgrijs van de land macht goeddeels uit het uiterlijk beeld uan de stelling van Den Helder verdwenen zijn, dit geldt nog niet voor het marineblauw van onze jongens van de navy. Zij vullen nog de straten van de binnenstad, ze slenteren op de toege wezen uren langs de winkels en knipoogen tegen de aardigste Nieuwediepsche meisjes. Men ziet ze ook, even pittig als voorheen, marcheeren: meedragend springplanken, goal- palen, ballen en athletiek-instrumenten. Ze marcheeren naar de sportvelden in en buiten de stelling en zorgen er voor, dat althans hun body's niet te lijden hebben van het gedwon gen „dolce far niente". Wij weten niet hoelang dit nietsdoen voor het niet-af gezwaaide gedeelte nog zal duren, maar wij spreken de hoop uit, dat het van korten duur zal zijn. Niets is zoo funest, zoo geestdoodend als dit wachten. Vandaar, dat wij het toejuichen, dat er uit het midden der marine leiders zijn opgestaan, die onze jannen thans verstrooiing bezorgen in den vorm van sportbeoefening. Sport veredeltsport zorgt dat de geest gezond blijft. Nooit beseften wij de waarheid zoo diep als in deze dagen, nu vrijwel de eenige uitspanning voor deze wachtende jongens be staat uit sport. Wij hebben menige sectie zoo de laatste dagen naar de sportvelden zien marcheeren: en het deed prettig aan te mogen constateeren, dat dit marcheeren geschieddevroolijk en met de hoofden recht opgeheven. Zoo moet het zijnj zoo kan en mag de Ne derlandsche matroos marcheeren. Hij heeft be wezen voor zijn taak te staan, hij heeft be wezen bereid te zijn zichzelf op te offeren voor zijn vaderland als dit hem noodig heeft. De wapenstilstand kan daaraan niets veran deren. Capituleeren is geen schande als dit ge schiedt onder omstandigheden zoóals deze thans waren, en dat geldt in gelijke mate voor de mannen van leger en vloot. De Nederlandsche matroos was nimmer een Jan Salie en het is vele, vele jaren geleden, dat het schoone lied ontstond dat vertelt, dat er „van verdriet en sjagrijn nog nooit één mari nier gestorven is". Ook nu zal dit niet gebeu ren. Integendeel, er is niet de minste zeden zich tot pessimisme te laten vervallen. De sport kan, ook in dit opzicht, belangryk als stimu lans fungeeren. Nederlandsche marinemenschen hebben het recht het hoofd omhoog te heffen. Nooit gold zoozeer het parool: uKop op!" staan wij met onze jarenlange ervaring op assurantiegebied gaarne ten dienste. Wij vertegenwoordigen yitsluitend Neder landsche maatschappijen en kunnen direct ingaande dekking garandeeren. Alg. Assurantiekantoor J. J. Dito Prins Hendriklaan 16 Tel. 527 In het Tivoli-thealer draait deze week de Warner Bros film ,J)onker Londen" (They drive by night). Hier de 3 eerste mede- spelenden Emlyn WiZ- liams, Allan Jeaves en Anna Konstam. Dit eiland heeft zijn eigen lied; De vogels, die den zomer duchten Gaan schreeuwend door de hooge luchten En roepen om een vér verschiet. Dit eiland heeft zijn eigen licht. Het glinstert boven verre stranden En overstuift de vlakke landen, Gespreid achter het duingezicht. De eigen zee omspoelt dit land. Ze vloeit zoo grijs rondom de dijken, En spat, zoover de banken reiken Haar schuim op een toekomstig strand. Dit eiland heeft zijn eigen tijd. Wie weet, wanneer die is gekomen Om 't kale graf staan scheeve boomen: De grond is open en bereid. (Overgenomen uit de bundel „Het Klok huis" van Christiaan Terpstra; uitgegeven bij N.V. W. Hilarius te Almelo). In het westelijk deel van Midden-Sumatra is een vader geen vader! Hij vormt met vrouw en kinderen geen gezin en woont ook niet in het huis van zijn echtgenoote. Daarin woont de moeder met haar kinderen, ooms, tantes, oud-ooms, enz., allen van moe derszijde. De man, die ook in rechten en plichten als de eigenlijke vader optreedt, is de broer der vrouw, de oom. De feitelijke vader, die tel kens in het huis van zijn echtgenoote tijdelijk gast is, is voor zijn kinderen een vreemde. Dit leidt tot eigenaardige toestanden. De voor de ongehuwde mannen, die daar als jongens een groot deel van hun levenswijs heid opdeden. Die balei's zijn er nog wel, maar hun fraaie uiterlijk heben ze door het leelijke dak van gegolfd, plaatijzer verloren. Naast de balei valt in het dorp op het Mohammedaansche bedehuis. Van dit bede huis is een der wanden of muren naar Mekka gericht. Er bevindt zich een nis in dien muur. Bij het bidden keert de Mohammedaan het gezicht naar die nis Het inwendige is zelden of nooit verdeeld. Soms is een deel voor de vrouwen afgeschoten. Die moskeeën of missigits zoo heeten ze kunnen heel groot zijn. In Z.O. Borneo zag ik er een, die 4000 5000 menschen kon bevatten. Behalve toerist merkt hiervan bij zijn korte bezoeken niets. Trouwens hij wordt te veel door de be schouwing der grootsche en onliefelijke na tuur in beslag genomen om aan den mensch en zijn werk aandacht te schenken. Maar hij ontkomt bij het bereiken der Padangsche Bo venlanden zoo heet dat gebied er toch niet heelemaal aan.' In de dorpen troffen hem vroeger, toen de moderne tijd zijn invloed nog niet had doen gelden, de fraaie en merkwaardige woningen met het dorpshuis, de balei, waarvan ik een afbeelding laat zien. Die balei was gemeente huis of raadzaal, waarin de notabelen de be langen van hun dorp behartigden. Ze was tevens sociëteit, logeergebouw, slaapplaats lampen bevatten ze geen meubilair, op vloer matten na. Op het erf is vaak stroomend wa ter of bevinden zich de waterbakken voor de ritueele reiniging en het wasschen der voeten vóór het betreden van het heiligdom. Hierbij reproduceer ik de foto van een mo derne moskee. De bevolking vindt haar heel mooi. Maar ze past niet in het landschap! De ouderwetsche deden dit op onovertrefbare wijze! Misschien ziet men op de reproductie de lange, stilstaande staartklokken, die aan den voet der minaret zijn opgehangen. De bedoeling dier eigenaardige verfraaiing kon ik niet te weten komen. H. F. TILLEMA. ZONDAG 26 MEI. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. v.m. 10.30 uur Ds. Kok. De Waal, v.m. 11 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn. v.m. 11.40 uur Cand. Foeken, Hulpprediker te Burgh (Schouwen), De Cocksdorp, v.m. 11 uur Ds. Salm. Maandcollects. Zuid-Eierland, n.m. 3.30 uur Zondagsschool. De Koog. n.m. 7.30 uur Ds. Tinholt. Oudeschild, v.m. 10 uur Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg. n.m. 7.30 uur Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (gebouw Fanfare): v.m. 10 uur Cand. Wouda. n.m. 3 uur Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. v. d. Leer. n.m. 3 uur Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 uur en n.m. 3 uur de heer v. d. Plas van Amsterdam. Leger des Heils. Zondag: 10.30 u. Heiligingsdienst; 7.30 U. Verlossingsbijeenkomst. Dinsdag: 8 uur Soldatensamenkomst. Donderdag: 8 uur Heiligingsdienst. Leiders: Luit. D. Pieters en Kdt. Luit. Th. Plomp. Ds. Brommer i* Op 48-jarigen leeftijd is te Stiens overleden Ds. F. W. J. Brummer Ne- derlandsch Hervormd Predikant aldaar. Ds. Brummer stond achtereenvolgens te Oosthuizen, Hoorn op Texel, Hansweert, Heu- gelo (O.), Bergum en vanaf 1936 te Stiens. BOUWVERGUNNINGEN. Verleend aan: M. Witte, Eierland, bouwen van een dubbel woonhuis. Jn. Dekker, De Koog. bouwen van een schuur. L. den Braven, De Koog. verbou wen van zijn pension. D. Eelman. Den Burg, bouwen van een woonhuis, D. M. Vlas, Oude schild, uitbreiden van de Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting. Ingekomen personen. Anna C. van Dijk, van Hillegom. Stations weg 96, Den Hoorn 89. Klazina Oost, van Amsterdam, Joh, Ver- hulststraat 84, Oudeschild 121. Dirk van Tattenhoven, echtgenoote en twee kinderen, van Rotterdam, Weststraat 27, Oos terend. Arend Brouwer, van Den Helder, Lijsterstr. Den Burg, Wilhelm, laan 15. Dirk J. Gerritsen, van Den Helder, Molen straat, Den Hoorn 89a. Matthijs Beemsterboer, echtgenoote en 3 kin deren, van Berkhout E 52, Oudeschild S 22a. Vertrokken personen. Jacob Keijzer van Nieuwstraat, Den Burg, naar Rijsenburg. Jan Komdeur, van Den Burg, Molenstraat, naar Vlissingen. Corn. List, geh. m. B. de Zee, van Oudeschild 74, naar Den Helder. Dominicus van Bedaf, van Oudeschild, naar Den Helder a.b. J. v. Bakel. Johanna Kooger, van Oosterend, Peperstraat, naar Den Helder a.b. D. Aukes. Jantje M. van Leeuwen, van E 63, naar Ze venbergen, Markt 3. Andries Fluitman, echtgenoote en kind, van Hoogerstraat, Den Burg, naar Den Haag. Herman D. Wijma, van Nieuwe Niedorp, Oudeschild 30. B«rgerkjke Stand van Texel van 18 tot en met 24 Mei 1940. GEBOREN: Marry, d.v. J. S. van Leeuwen en A. Bremer. Pieter Johan, z.v. J. S'. van Leeuwen en A. Bremer. Adriaan Pieter, z.v. P. A. Zegers en M. Duinker. ONDERTROUWD: J. de Graaf en M. Mul der. J. Zoetelief en W. L. Langeveld. OVERLEDEN: Hendrik Boon, oud 59 jaar, echtg. v. Jannetje Eelman. Nicolaas Lap, oud 60 jaar, echtgen. v. Antje Kos. Willem Bakker, oud 63 jaar, echtgen. v. Keetje Veeger. POLITIE. Gevonden: twee sleuteltjes, een onder deel Agfa, een armbandje, Rijksdistributie kaarten, een fiets, een jasje, een tasch, een damesfiets. SLAAP IS NOODIG. Koop een slaapmutsje bij Spoorstr. 9-11 Hotel-Café-Restaurant Visscherij URK, 22 Mei. Door 10 vahrtuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 280 pond kuilpaling, van 1440 pond per vaartuig, prijs 14 18 ct.'520 pond lijn- of beugaal, 2023 ct. per pond.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5