Betaal Uw schuld De prik»». 13 graden... In Rialto draait de „Distributie-film" Dinsdag 28 Mei 1940 Tweede Blad Benzine leverantie nog meer geknepen Onze magazijnen zijn tot nader order om half 8 gesloten Distributiekaarten voor ontslagen militairen De distributie van schoenen» Uit het politie-rapport WEG MET EMOTIE EN BENAUWENIS Marktoverzicht Baby's en grijsaards onder de naald van de Marine doktoren. En dus zwemt „De Frissche Morgen" Dr. F. P. Keyscr 60 jaar Weinig reëel handelen van sommige stadgenooten. Mijnen worden gedemonteerd ftadinieuwJi De 13 „Feenstra Kuiperboys aan t werk Kooit, zoolang als er bioscopen in Den Helder geweest zijn, heeft men dermate queue gemaakt als dat gisteren in de Spoorstraat het geval was en zooals het nog vijf dagen het geval zal zijn. Om 9 uur gisteren sloten zich de ge lederen, en zette men zich netjes in één rjj, die met horten en stooten de linker- Rialto-deur binnenstroomde. De Oude Helder en naaste omgeving was ais eerste wijk aan de beurt, en waar het hier in de meest letterlijke beteekenis van het woord „om den broode" ging, was het niet te verwonderen, dat geen enkele huisvrouw van die wijk thuisgebleven was en ver zuimde zich óf des morgens óf des mid dags aan Rialto te vervoegen. Het was zeer de moeite waard Daar stonden oude en jonge vrouwen, daar gtonden brutale bakvisschen en bedeesde schuchterlingen. Er waren er met de houding van „wie doet me wat" en er waren er, wien het gewicht van hun zending blijkbaar zwaar drukte. Dan waren er de kinderwagens, en de op de arm meegedragen zuigelingen. Waar tegen geen bezwaar bestaat, want waar moet men tenslotte het kroost laten, als je van te voren weet dat je een geheelen morgen of middag „onder de pannen" bent. Zoo stond men daar in het zonnetje, trapte elkaar bij tijd en wijle op de teenen, stond te dringen en te duwen, protesteerde tegen het distributie-apparaat en critiseerde alles wat er zoo te becritiseeren valt. Het was echter critiek van den milden kant, en menige grap verlichtte het lange staan van zooveel huis moeders en -vaders. Achter de deur stond agent Behrends. Die had 't warm en zwaar. Lichtelijk rood aangeloopen, trachtte hij den duwenden, persenden, elkaar-de-teenen blauw trap- penden stroom in goede banen te leiden en het mag te zijner eere gezegd worden, dat hij daarin slaagde. Zij het dat hij menigmaal de deur voor de neus van een aardig meisje heeft moeten dichtslaan, hetgeen hem ongetwijfeld aan het hart gegaan zal zijn Binnen zaten de 13 13 Heeren, aangeworven door dr. P. Feenstra Kuiper. Hem was gevraagd of hij menschen in zijn relatie-kring had, die zoowel geschikt waren voor dit distribu- tiewerk als over den noodigen vrijen tijd beschikten. En hij, als goed manager, mobiliseerde 11 man. Het grootste deel bestaande uit personeel van het Koninklijk Instituut, doch daarnevens aannemers, architecten, een deurwaarder, terwijl ten slotte nog 2 ambtenaren van het secretarie toegevoegd werden. Plaats van handeling werd, zooals bekend, de Rialto-hal. Onder commando van den heer Van Twisk en mevrouw Brandhoff was in minder dan geen tijd de garderobe-toonbank omgetooverd tot distributie-balie, en met deze, gezet dwars voor den ingang, had men zich geen idealer en praktischer zetel kunnen voor stellen. En zoo ving men gistermorgen aan. Ze kregen het druk, de „Feenstra Kuiper Boys", om hen zoo eens oneerbiedig te noe men. Stuk voor stuk kregen ze dien eersten morgen en eersten middag diverse druppelen zweets te plengen en er zullen er waarschijn lijk nog wel meerdere volgen Zoo werkte men als aan den loopenden band. Het ging alles, dien eersten dag al, kwiek en vlot, en als men eenmaal de hall betreden had, duurde het slechts weinige minuten, al vorens men weer op straat stond. Evenwel... het inkomen,... dót was juist de moeilijkheid... 12 Gebogen hoofden over distributie-stam kaarten, 12 gebogen hoofden over al dan niet volledig ingevulde formulieren. Dikwijls ont brak er iets, dikwijls was de zaak verre van volledig en soms kwam men zelfs zonder stamkaart en invulformulier aan. Er werden ook tranen gestort Daar waren vrouwtjes, die de zaak lang niet voor elkaar hadden en dit eerst con stateerden toen ze anderhalf uur „geanti chambreerd" hadden. Dezulken werden dan verwezen naar den „manager", dr. Feenstra Kuiper. Die had deswegen als promotor een apart tafeltje, waaraan hij in al zijn gemoedelijkheid (mét de krul-pijp) troonde. Dan, met in zet van zijn geheele paedagogische kennis, droogde hij de tranen (figuurlijk!) en troostte hij weenenden. Zoo ging uur na uur voorbij. Buiten gluur den de wachtenden naar binnen door de spleet in de deur en men zei tegen elkaar dat „hunnie achter de tafel het toch maar best voor elkaar hadden; want ze werden per uur betaald en... dik betaald". Helaas meenen wij te weten dat geen enkele der 13 F.K.-boys er finantieel wél bij zal varen, aangezien het alles gratis geschiedt en men uitsluitend ter sterking van den innerlijken mensch een bak koffie en thee toegewezen krijgt. Buiten scheen de zon. Het was warm weer. Het was kostelijk weer. Binnen was het koel-schemerachtig, zoodat iedereen meteen opluchte als hij de hall betrad. Zooals gezegd: kwiek werd men ge holpen. Alleen diegenen hielden op, wier paperassen niet in orde waren. Nog steeds schynen velen niet te weten dat de stam kaarten onderteekend moeten zijn en dat men de oproepingskaart geheel moet in vullen. Ook moet de brenger van de kaart (en) zelf de kaart geteekend heb ben en niet iemand anders. Men lette hierop nog eens. En dan is er nog wat: vele marinevrouwtjes hebben hun kaart niet, zijn deze kwijt of be vindt deze zich in het bezit van den niet aan wezigen echtgenoot. Men make zich hierom trent geen zorgen. Deze gevallen worden vol gende week apart behandeld en er bestaat geen enkele reden zich hierover ongerust te maken. Nog 5 dagen staan voor de boeg. 5 Dagen van het uitreiken van bonboekjes en broodkaarten aan de Heldersche bevol king. Dat men daarbij de kans loopt wei eens een uurtje in de rij te moeten staan... welnu, neem dit euvel op de koop toe. Het is nu eenmaal tijd van bijzondere gebeur tenissen. Ook de uitreiking van distributie bescheiden behoort daartoe. Alle benzinepompen in onze stad zijn sedert eenige dagen verzegeld en afgesloten. Zij, die nog de beschikking hebben over een kaart voor benzine, kunnen zich daarmee nog uitsluitend vervoegen aan het Hoofdbureau van Politie, waar uit de daar staande pomp nog geleverd wordt. De benzine leverantie is opnieuw beperkt, Zoodat op het oogenblik nog uitsluitend bon nen worden afgegeven voor aanvoer van levensmiddelen, voor ziekenvervoer, op dok tersattest, voor begrafenissen, voor politie en brandweer, voor hulpverleening in noodgeval len en voor onontbeerlijk antobusvervoer, b.v. voor het vervoer van de werkloozen naar den Wieringermeerpolder. Voor Hollandsche en Duitsche militairen wordt door den Ortskommandant een benzinebewijs afgegeven, voor burgers, die daarvoor in aanmerking komen, wordt namens den burgemeester, door het hoofd van den distributiedienst een bewijs af gegeven. Voor andere aanvragen dan hier boven genoemd, behoeft men zich niet tot den heer Everards te wenden, daar aan de bepalingen strikt de hand wordt gehou den. Af te halen in de plaats van af gifte. Onze uit den dienst ontslagen militairen hadden hun distributie-stamkaart ingeleverd bij de militaire autoriteiten. Deze kaarten zijn inmiddels via Den Haag naar het distributie kantoor van afgifte teruggestuurd en kunnen daar door de betrokkenen worden afgehaald, waarna zij hun distributie bescheiden in ont vangst kunnen nemen. Kaarten nog niet uit Den Haag ontvangen. De distributiekaarten voor schoenen zijn nog niet uit Den Haag ontvangen, zoodat met het uitgeven daarvan nog niet kan worden begonnen. Zoodra dit het geval is, zullen wij het in onze krant bekend maken en dan kan men zich, met zijn distributie-stamkaart naar de Kerkgracht begeven. Hier wordt beoor deeld of de noodzakelijkheid voor nieuwe schoenen bestaat en is dat het geval, dan wordt de stamkaart afgestempeld, waarop men zijn schoenen kan koopen. Natuurlijk zal zoo soepel mogelijk worden opgetreden en heeft het hoofd van den distri butiedienst practischen zin genoeg om te be grijpen, dat kinderen meer schoenen slijten en dus meer paren noodig hebben, dan volwasse nen. Deze zaak zal wel zooveel mogelijk naar het genoegen van de distribuanten geregeld worden. Bestolen. Een meisje deed bij de politie aangifte dat, toen zij een vermaaksinrichting in Den Helder bezocht, aldaar haar taschje, inhoudende een portemonnaie met inhoud, kwijt geraakt is. Een onderzoek wordt ingesteld. In de Kuiperstraat Twee broeders kregen dezer dagen in de Kuiperstraat hevige twist en droogden elkan der af. De politie nam beiden mee en zorgde voor de verzoening. Lastige klanten. Uit een café aan den Kanaalweg en uit een op het Koningsplein moest de politie een las- tigen klant halen. Mishandeling. Wegens mishandeling van een vrouw door haar echtgenoot moest de politie in de Zwaan straat handelend optreden. Neem een prima borrel in „De Toelast" enkele dagen nog gunstiger zwemweer zal zijn, zoodat ook zij, die de kat nog liever even uit den boom kijken, zich zul len komen melden. Wat die ton, het vlot en de balk betreft, men wacht nog op de vergunning om ze uit de Binnenhaven te mogen schutten. Ongetwijfeld zal deze permissie dezer dagen afkomen. Ook gistermiddag werd er gezwommen. Enkele dames zochten verkoeling en hadden het tusschen de beide pieren best naar hun zin. Ze dartelden als blauw-gemutste en rood geverfde dolfijnen daar rond. zoodat een paar meeuwen in ontzetting over zooveel overmoed de vlucht namen. Het zal daar weer gezellig worden, bij de „Frissche Morgen". Nóg gezelliger als over enkele dagen ook de H.Z.V. haar gebouw opent, en de zeedijk weer als vanouds het zwemcentrum van Den Helder zal zijn ge worden. Dan zal de temperatuur van het water hopenlijk nog iets gestegen zijn. zoodat ook de minder heldhaftigen zullen besluiten een duik te nemen. Dan zal er weer veel vreugde en veel opgewekt vertier heerschen en zal menig voorbijganger weer van z'n fiets stap pen om het waterfestijn te aanschouwen. Wat de „Frissche Morgen" betreft, zooals men weet kan men zich bij den bad meester opgeven als lid. Tijdelijk in Den Helder aanwezigen kunnen dag-, week-, of maandkaarten verkrijgen. Heldersche ingezetenen dienen lid te worden. Men kan zwemmen onder toezicht van 's mor gens 7 tot 's avonds 9 uur ('s Zondags tot 5 uur 's middags). Inlichtingen verstrekt overigens badmeester Kwinkelenberg zoo veel als men maar hebben wilt. Het badseizoen is geopend Laat ons hopen dat het een „ouderwets" seizoen wordt en dat er, net als in vorige jaren, vreugde en jolijt moge heerschen in 't stuk water tusschen de twee „Frissche Morgen"-pieren. Zoo ooit, dan hebben wij dit even goed koop als opwekkend middel ter verdrijving van eventueele zorgen n noodig. JwteLtefi ttieuiuA Al waren de lammerprijzen de laatste jaren niet zoo gunstig, dat een opgewekte stemming op de markten heerschte, toch deed het gister morgen wel bijzonder somber aan, dat men op den dag, dat anders de allerdrukste markt van het jaar gehouden wordt, geen enkel lammetje op de markt zag. Alles was Zaterdag reeds voor het opzetten van de markt gereed, toen Zaterdagmiddag geheel onverwacht het bericht kwam, dat in verband met een besluit van de Regeeringscommissaris de markt niet zou doorgaan. Eigenlijk was het niets, de wetenschappelijke witkielen stonden met de bekende injectie spuitjes klaar om ieder op te vangen, een prik, een pomp en klaar was Kees. Wie er met klop pend hart inging, kwam er lachend uit. Een enkele baby protesteerde, maar dat kwam omdat moeder thuis vermoedelijk een toespraak had gehouden, de meesten merkten er niets van, draaiden hun hoofd er niet voor om en vonden „de pleister op de wonde" wat leuk. Het begon gisterenmorgen in het nieuwe ge bouw van den Gemeentelijken Geneeskundigen en gezondheidsdienst met een stormloop, het eindigde druppelsgewijs. De organisatie, aan vankelijk niet ingesteld op het veiwerken van honderd patiënten in een uur, had zich na een uur prima aangepast en het ging daarbinnen als gesmeerd. Vier man voor de administratie en een tiental Marinedoktoren met assistentie van verplegers voor het schoonmaken van den arm en het plakken van het pleister. Op zij van het fraaie gebouw ging men naar binnen. In de zonnige, groote wachtkamer, waar over een paar weken niet anders dan moeders met baby's hun entree zullen maken, kwamen nu ouden en jongen, grijsaards met zeven en meer kruisjes, baby's met vlashaartjes en zuigelin gen op moeders arm. Om negen uur stond men in queu voor den ingang, een lange, lange rij, die het wachten erg gemoedelijk opnam. Wat is het aanpas singsvermogen van de menschen toch groot, wat is men gemoedelijk geworden na alle ge beurtenissen van de laatste weken. Geen ge mopper, als men weet, dat het niet anders kan. Rustig stond men in de rij en de gemeente politie had niet anders te doen. dan een vrien delijk oog over de schare te laten gaan. De zuigelingenafdeeling was voor de inen ting ingericht. Men had op practische wijze het éénrichtingsverkeer ingevoerd. De deur links van de wachtkamer naar de ontvangkamers en rechts weer naar buiten. De dames en kinde ren kregen de prik in den bovenarm, de heeren op de borst of arm. Het was alles een kwestie van een oogenblik en het verliep alles even vlot. Gisteren waren de letters A en B aan de beurt. Vandaag zijn het de namen die met C beginnen en tot en met G loopen. Woensdag van H. tot en met K. Donderdag van L. tot en met O. Vrijdag van P. tot en met S. en Zaterdag van T. tot en met Z. Men make gebruik van dezen gratis dienst, die niet alleen als een voorzorgsmaatregel voor zichzelf te beschouwen is, maar tevens dienstig voor het algemeen belang. „Frissche Morgen" zwemt Koukleumen, ouden van dagen en ang stige jongejuffers mogen hun handen er over in elkander slaan, mogen de rillingen van ontzetting over hun ruggen voelen glijdenaan het feit valt niets te ver anderen: de „Frissche Morgen" is te water gegaan. Het optuigen van het gebouw aan den zeedijk is niet zonder strubbelingen ge gaan en speciaal deze maal zullen de op bouwers zich hun leven lang blijven her inneren. Want toen men ongeveer drie weken geleden met goeden moed aan den gang toog om op de fundamenten de zaken weer op te tuigen, toen kwam de oorlog er tusschen, die een abrupt einde maakte aan de bouwplannen. Zelf moesten enkele bouwers onder de klaarliggende schotten een goed heen komen zoeken, aangezien de mitrailleur kogels hen om de ooren floten Maar... men wanhoopte-niet en vorige week Maandag toog men opnieuw aan het werk en het resultaat was, dat het kar wei thans op een oor na gevild is en men sedert j.1. Zondag de eerste „Frissche Morgen"-leden weer in de blauwe Mars diep-wateren ziet spartelen. Wij Nieuwediepers zijn over het algemeen niet al te bang voor het water. We zijn er bij opgegroeid en er mee vertrouwd geraakt. Hei geen niet wil zeggen, dat iedereen er behoefte aan gevoelt om met 12 graden reeds te water te springen, om aldaar een opfrisschertje te nemen. We spraken gistermiddag de badmeester van „Frissche Morgen", den heer Kwinkelen berg en hij was het, die ons vertelde dat er Zondagmorgen reeds70 liefhebbers tus schen de pieren aan het zwemmen geweest waren. Die trokken er zich dus geen zier van aan, dat ton, vlot, balk en andere onderdeden van de „Frissche Morgen"-outillage nog niet aanwezig waren, doch die was het uitsluitend en alleen te doen om een duik in het water te mogen maken. Gisteren bewoog het kwik zich tusschen de 13 en de en nóg is'het in stijgende ljjn. De verwachting is dus, dat het over Hoog waren de verwachtingen voor de prijzen niet gespannen, vooral omdat door inundatie nog zooveel landerijen niet voor beweiding geschikt zijn, en de genomen proef in de vorige week al zeer slechte resultaten opleverde, maar toch waren de verwachtingen Maandagmorgen na den heerlijken regenval wel iets beter geworden. Ook met den lamme- renhandel zal men de verdere ontwikkeling van den toestand dienen af te wachten. De gewone wekelijksche markt kon wel doorgaan. Ook is er op de boerderijen in de laatste dagen nogal wat handel gedreven, vooral voor vette koeien werden goede prijzen betaald. De nuchtere kalveren waren op de markt niet duur, gemiddeld 10.50 per stuk. Gras kalveren deden prijzen van 40.tot 60. Koeien werden slechts 2 stuks verhandeld, prijzen 180.tot 230. Schapen (geen eerste kwaliteit) golden 20.tot 25.Voor biggen werd op de markt betaald 14.tot 18.per stuk. Vette varkens gelden op de boerderij pl.m. 30 cent per pond. EIEREN VEILING. De eierenhandel heeft nog een vreemd ver loop. De prijzen varieeren sterk en houden veel verband met kwaliteit. In de week aanvangende 20 Mei werden aangevoerd: 94000 eieren. De prijzen liepen van 3.tot 3.90 per 100. VEEMARKT. Maandag 27 Mei 1940. 2 Koeien 3 Graskalveren 28 Nuchtere kalveren 3 Schapen 24 Biggen 180.— tot 230.— 40.60. 7.— 14.— 20.— 24.— 14.— 18.— De directeur van het openbaar slachthuis, te Haarlem, dr. F. P. Keyser, wordt morgen 60 jaar. Dr. Keyser is op 1 Maart 1920 in dienst van de gemeente Haarlem gekomen als direc teur. Hij is te Den Burg, op Texel, geboren en bezocht de H.B.S. te Alkmaar. Daarna stu deerde hij aan de Veeartsenijschool te Utrecht zooals de hoogeschool toen nog heette waar hij in 1906 zijn diploma als veearts be haalde. In 1907 werd hij adj.-directeur van het slachthuis te Leiden en op 1 Juli 1910 werd hij directeur van het slachthuis te Arnhem. Inmiddels was de heer Keyser in datzelfde jaar te Bern gepromoveerd tot doctor in de vee artsenijkunde. Op 1 Januari 1911 aanvaardde dr. Keyser een benoeming tot directeur te Alkmaar en negen jaar later ging hy over naar Haarlem. Het zijn er gelukkig niet velen, maar toch nog teveel, die meenen, dat deze abnormale tijd hun het recht geeft ook abnormaal te handelen. Marinevrouwtjes, die veronderstellen, dat. nu hun man er gens in Engeland zit, ze hun huishuur maar op kunnen zeggen en den verhuurder met een achterstallige schuld kunnen laten zit ten, vergissen zich deerlijk. Het getuigt niet van een reëele handelwijze als men poogt zich aan zijn verplichtingen te ont trekken. Het z.g. marinecontract geeft geen enkel recht om zich. zonder dat er van een officieele overplaatsing sprake is, van zijn verplichtingen te ontdoen. Men moet zijn contractuee'le verplichtingen na komen en ieder verhuurder kan dat eischen en desnoods wettelijke maatregelen nemen, als men dat niet doet. Het spreekt vanzelf, dat er ook van den kant van de verhuurders soepelheid be tracht moet worden en we hebben van staaltjes gehoord, die daarvan getuigden. Onze stad is teveel saamgeweven met de Marine, dan dat men de moeilijkheden waarin velen zijn geraakt, niet zou willen begrijpen en niemand zal ongeneigd zijn tot het treffen van een regeling met een gezin, dat, door welke oorzaak dan ook, buiten inkomsten is geraakt. Maar te licht denken sommige gezinnen zich van hun verplichtingen af te kunnen doen en dat zijn heel vaak gezinnen, waar nog geen cent minder ontvangen werd. dan voor den oorlog. Een dergelijke houding is ook in strijd met de waardigheid van het beroep waarin het hoofd van dat gezin bij de Koninklijke marine of landmacht gediend heeft. Uw huisverhuurder zoowel als uw leverancier hebben recht op betaling van het verschuldigde, evenzeer als de staat tot op dit oogenblik zijn verplichtingen tegenover zijn ambtenaren nakomt, bent u het verplicht tegenover hen aan wie u schuldig bent. We hebben er de vorige week in een artikel op gewezen, dat we door het geza menlijk dragen van het leed. dat over ons land is gekomen, de gevolgen zoo snel en afdoende mogelijk zullen trachten te over winnen. Samen gaan we weer opbouwen. Dat is een schoone taak. niemand onttrekke zich daaraan. Uit de droefheid van deze dagen kan winst geboren worden als men het gemeen schapsbesef tot ontwikkeling brengt, als we voelen, dat we als Nederlanders naast elkaar staan, niet om elkaar door onze handetingen het leven nog moeilijker te maken, doch door het gemeenschappelijk dragen het te verlichten. Velen van onze middenstanders hebben het uiterst moeilijk en trachten door nor maal te handelen weer een normalen toe stand te scheppen. De advertenties in onze krant getuigen ervan, dat men zijn clientèle niet alleen verwacht, maar dat men hun ook iets heeft aan te bieden. Kom. laat ons vergeten wat achter is en met elkaar werken aan een nieuwe toe komst. Den Helder is geen stad waar het gevaarlijker is dan in andere steden. Na tuurlijk. men hoort hier meer van de ge vechten in de omgeving dan ..ergens in het binnenlandmaar dat bepaalt toch het gevaar nietBombardementen, althans op de stad, hebben we niet meer te vreezen en daarom kunnen we weer rustig opbou wen aan wat ook hier verloren ging. Laat ons daarbij allen helpen, door het normale leven zoo snel mogelijk te doen terug- keeren. Waal yaati une Pieett? Rialto-theater: „Drie Dolle Dagen." Tivoli-theater: In de donkere sloppen van Londen. Voor de kustbewaking blijft de Marine zorgen. Wellicht hebben velen zich afge vraagd, toen zij in de laatste dagen het bekende geluid van explodeerende mij nen hoorden, of de demontage-ploeg van onze Marine haar werk soms had opgeheven. Wij kunnen onze lezers ge rust stellen. De ploeg bestaat nog en doet haar werk even ambitieus als voor den oorlog. Er is dus voor onze kust geen grooter mijnengevaar te duchten dan voorheen. Als losgeslagen mijnen in de richting van de kust drijven, zijn de mannen van de Marine klaar om ze op te pikken en naar veilige haven te brengen of ze op zee ongevaarlijk te maken. De mijnen, die we in de laatste dagen hoorden explodeeren, sloegen dan ook niet tegen de kust, zooals we gisteren reeds mededeelden, doch ontploften ergens op zee.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5