„Prik"- adviezen Kantongerecht Den Helder en Zending, Woensdag29 Mei 1940 Tweede Blad ^tadiriituwJi Komt er weer een fietsenrazzia 1 Juni**»* opening van het hengelseizoen Treurig Sensatielooze zitting. Diverse aangehouden en verstekzaken voor de balie. Burgerlijke Stand van Den Helder Commissie oorlogsschade onderzoekt geen individueele gevallen Hoe snel het gaat en hoe nuttig het is Gisteren zijn wij nog eens naar het ge bouw van den Gemeentelijken Geneeskun digen en Gezondheidsdienst getogen, al waar het „prik"-bedrijf in vollen gang was. Via den rechteringang stroomden de va ders, moeders, jongens en meisjes, bene vens de kleuters binnen, teneinde zich vol gens alle regelen der kunst te laten in enten tegen het dreigende typhus-gevaar. Aan den loopenden band. Opvallend was hoe efficiënt het „prikken" in 2gn werk ging. Moest men zich den eersten dag nog even op den geweldigen aanvoer van ,,prik-lustigen" instellen, al spoedig had men de touwtjes vast in handen en kon men zeg gen dat het publiek aan dén loopenden band geholpen werd-. Was men eenmaal binnen, dan was het nog maar een kwestie van luttele minuten. Men was er zóó weer uit. En dat is geen wonder als men weet dat hier gewerkt wordt door personeel van het Marine Hospi taal, personeel dat de grootst mogelijke er varing heeft inzake deze werkzaamheden. Er zijn 8 doktoren en 8 verplegers die zorgen dat er zoo snel mogelijk gewerkt kan worden, terwijl daarnaast 11 verplegers zorg dragen voor de distributie der patiënten. Hóe vlug dat alles in zijn werk gaat wordt wel het beste gedemonstreerd door het feit dat alleen Maandag... 2100 gega digden geprikt konden worden. Merkwaar dig is daarbij te vermelden dat hiervan 700 in de morgenuren geholpen werden en ongeveer 1300 des avonds tusschen 7 en 9 uur. Speciaal 's avonds was het een ge weldige toevloed en moesten „all hands" ter assistentie opgeroepen worden. Zoodat we zelfs dokter Rienks, den directeur van den Geneeskundigen dienst naarstiglijk bezig zagen met het invullen van de kaarten. Het doet prettig aan te merken dat verre weg het meerendeel inderdaad beseft dat het van het grootste nut is zich deze onschuldige prik te laten welgevallen. Dat het daarbij zoo'n onschuldige „operatie" is zal wel mede de oorzaak zijn dat men in zulk een grooten getale opgekomen is. Natuurlijk zijn er menschen, ook in Den Helder, die zeggen: wij laten ons niet tegen typhus inenten. Men vindt het of overbodig of voelt er niets voor een aparte gang te maken naar de Boerhaavestraat. In dit op zicht betreuren wij het dat dit inenten niet wettelijk verplicht gesteld kon worden. Want het betreft hier een ernstig gemeenschaps belang. Iederöen die zich niet laat inenten loopt het gevaar dat hij typhus krijgt met alle groote gevaren voor verdere besmetting van zijn medeburgers. Dus nogmaals: toon ook in dit opzicht Uw gemeenschapsbesef. Dat velen dit wel degelijk bezitten bewijzen de diverse 75- en 80-jarigen, die zich dezer dagen kwamen melden. Er waren moeders met zuigelingen van 3 en 4 maanden, maar die bleken weer al te jong te zijn. Naar dok ter Fransen ons meedeelde is de leeftijdsgrens 9 maanden. Jonger dan 9 maanden wordt niet geënt. Thans nog een paar wenken, welke men goed gelieve te lezen. Een groot deel van de „geprikten" ziet al spoedig op zijn of haar arm een groo ten rooden kring te voorschijn komen. Dit heeft volstrekt niets te beteekenen. De kring verdwijnt even spoedig als dat hij gekomen is. Weer anderen voelen zich ietwat „grie perig". Ook dat behoeft hoegenaamd geen reden tot ongerustheid te zijn. Integen deel, het is een volkomen logische reactie die in het bloed plaatsvindt. Men behoeft er geen medieynen voor in te nemen, ter wijl het innemen van alcohol zelfs ten sterkste valt af te raden, aangezien deze de reactie zelfs stimuleert. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat iedereen die Maandag geprikt werd de beide eerstvolgende Maandagen wederom dienen te komen. Wordt men Dinsdag geprikt, dan de beide eerstvolgende Dinsdagen. Dit bleek velen nog niet ten volle duidelijk te zijn. De kaart moet men steeds bij zich hebben. Wij herinneren er nog even aan, dat men Ingeënt kan worden des morgens van 912 uur en des avonds van 79 uur. Hoeveel P.K, zijn hier vereeniyd .f Ben opgave voor onze puzzelaars. Overigens wel een duidelijk bewijs hoezeer onze Gemeentereiniging zich weet „aan te passen", en zeker een plaatje dat over 50 jaar historische waarde zal hebben. r Koop tjjdig een slot. Zoo ooit dan schijnen fietsen nu weer een felbegeerde prooi te worden van diegenen die meenen, dat het gemak kelijker is een rijwiel, dat onbeheerd staat, weg te nemen dan er een te koopen. Gezien de diefstallen van de laatste dagen zouden wjj dan ook iederen rijwielbezitter ernstig willen ad- vlseeren zoo spoedige mogelijk over te gaan tot het aanschaffen van een slot. Met geringe kosten voorkomt men daarmede dat men zijn fiets kwyt raakt. WAAR IS DIE MOTORFIETS? Een berijder van een Harley Davidson '34 (350'cc.) zette zijn vehikel even onbeheerd aan den Dijkweg. Toen hij weer wilde op stappen bleek dit niet meer noodig te zijn. Een ander was er reeds met de Harley van door. De politie stelt een onderzoek in. Het is aan te bevelen dat gedurende de morgenuren moeders met kinderen komen. Dezen nemen uiteraard den meesten tijd in beslag en waar men des avonds de velen krijgt die overdag op kantoor of andere werkplaatsen zijn, helpt men hier door mede aan een zoo vlot mogelijke af wikkeling van zaken. Velen bleken gisteren den weg te zijn in geslagen naar het kantoor van den Buiten dienst in de 19» iwrstraat. Ook dat is ten eenenmale af te raden aangezien men aldaar niet is ingesteld op „massa-behandeling", en men veel langer zal moeten wachten dan aan de Boerhaavestraat, Een woord van waardeering voor het even snelle als accurate werk van de ploegen dok toren en assistenten, die thans aan het werk zijn ten bate van de gemeenschap lijkt ons tenslotte hier wel op zijn plaats. Laat de burgerij dat doen wat zij voor niets en zonder moeite kan krijgen. De garantie, dat zij gevrijwaard is voor-en de vreeselijke ziekte: de typhus. De visch wacht U 1 Juni, als vanouds de officieele datum, waarop het hengel-seizoen voor de sport- visschers ingaat. Ook ditmaal is in dezen da tum geen verandering gebracht, zoodat wij iederen sportvisscher adviseeren hengel en snoeren na te zien en zich op te maken voor dit gebeuren. Wij wijzen er in dit verband op, dat de vischstand door den ongewoon strengen win ter groote schade heeft moeten boeken. Dui zenden en duizenden visschen hebben het leven er ditmaal niet kunnen afbrengen. Dit beteekent echter niet, dat dus het Kanaal en de polder visch-arm geworden zijn. Eer het tegendeel is waar en men zal zeker verbaasd zijn als men 1 Juni ziet wat men zoowel onder Den Helder als bij Anna Paulowna aan den haak kan krijgen. Hoe dan ook...... we hopen op mooi weer op dien lsten Juni, zoodat geen sportvisscher thuis behoeft te blijven. En wij wenschen daarbij dat ieder onzer plaatselijke visschers met een braadje zal thuiskomen, dat ook in deze tijden op hooge waarde geschat zal worden door moeder de vrouw Succes, sportvisschers! Een bewoner van de Schagenstraat, wiens huis by de bomaanval getroffen werd was genoodzaakt bij de politie aan gifte te doen dat een bruin tafelkleed benevens een groen gordijn waarschijnlijk door diefstal verdwenen zijn. De politie stelt een onderzoek in. Spreken wij de hoop uit dat, mocht hier inderdaad van diefstal sprake zijn, de onverlaat zijn ge rechte straf niet ontloopt. KIST MET TIMMERGEREEDSCHAP VERDWENEN Een bewoner van Haarlem had even zijn kist met gereedschappen gezet in de omge ving van het Kerkhof. Lange vingers hadden er blijkbaar niet vanaf kunnen blijven, want de kist bleek bij 's mans terugkeer te zijn verdwenen. Br dreigt typhusen waar onze Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdxenst kosteloos de gelegenheid schiep om zich tegen een der kwaadaardigste geesels der mensch- heid te behoeden meldden zich deze week reeds verscheidene duizenden Nieuwediepers aan om gepriktte worden. Dat het gewone leven weer zooveel mogelijk zijn verloop neemt werd ook gistermiddag voor den Helderschen Kan tonrechter, Mr. Arn. Veldman, bewezen toen, net als vanouds, diverse stadgenoo- ten voor het hekje verschenen, ter ont vanging van penetentie voor bedreven euveldaden. Overigens was het een volmaakt sen satielooze zitting, waarin men vergeefs naar een pikant of croquant juridisch debat zocht. De brand, de knecht en de dominee. Het begon met een aangehouden zaak. En wel met de zaak Z. Het betreft hier een op de binnenplaats gestookt vuur van houtwol en andere rommel, waarvan dominee Meiners in de Weezenstraat groote overlast ondervonden zou hebben. Deze zaak was de vorige maal aangehouden. Thans was het knechtje van Z. verschenen. Beter gezegd, het ex-knechtje, want inmiddels bleek het jongemensch ontslagen te zijn. Jacob Popo, zoo heette de gedienstige, ver telde hoe de vork in de steel gezeten had. De vraag of hij pertinent van Z. opdracht ge kregen had het vuur te stoken werd evenwel niet ten volle beantwoord. Z. zelf zeide dat hij er geen idee. van gehad heeft dat de dominee er last van had. In dat geval had hij er niet aan gedacht door te gaan met het verbranden van zijn afval op deze wijze. Ove rigens was het hem evenmin bekend dat de knecht bezig was met het doen branden van een vuur. Zoo praat men wat heen en weer, totdat de inmiddels naar Apeldoorn vertrokken adjunct inspecteur, de heer L. Davidson, de man die het proces-verbaal destijds opmaakte, zijn meening weergeeft. Tenslotte is er nog een getuige a décharge, en wel de pakhuisknecht. Als allen hun meening naar voren gebracht hebben is het de Ambtenaar die als voor laatste het woord neemt. Mr. Bruyes Tack vindt de zaak wettig en overtuigend bewezen en vordert 8.boete, subs. 8 dagen ge vangenisstraf. Nadat Z. met klem betoogd heeft dat hij er niets van afgeweten heeft, vonnist Mr. Veld man met 5.subs. 2 dagen hechtenis, daar mede blijk van niet geringe clementie gevend. Schuitje varen. In vroeger jaren was het misschien wel leuk, dat schuitjevaren over de rustieke binnenlandsche wateren, maar sedert we tijden beleven dat schippers zich hebben te houden aan de orders en bevelen van bevrachtingscommissies e.d. zijn de zaken veranderd. Dat ondervond ook schipper Van L. van Texel, die niet verschenen was, doch in wiens plaats present bleek te zijn een gevolmachtigde. Voorts was aan wezig de agent van de bevrachtingscom missie te Den Burg, Texel, de heer P. Keyzer. Het betrof hier een zaak, waarbij men het er niet over eens was of een partij gerst al dan niet met een der vaartuigen vervoerd had mogen worden. De eene partij zei dat ze telefonisch toestemming had ontvangen en de wederpartij wreekte dit. Zoodat de kwestie voor den kantonrechter uitgevochten diende te worden. Heele explicaties worden, heen en weer, ge geven. Van diverse zijden worden de bevrach tingsmogelijkheden belicht, hetgeen temeer noodig is. daar ook de Kantonrechter in deze materie uiteraard een outsider is. Dat betee kent echter niet dat hier geen straf gegeven werd. De Ambtenaar bleek echter mild te zijn. 10.subs. 10 dagen. De gemachtigde verweerde zich volgens de regelen der kunst, hetgeen zijn goed recht was. De Kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen heden over 13 dagen. Een karretje dat langs den zandweg reed Volgde een verstekzaak. Een chauffeur uit Leeuwarden reed n.1. op 15 Maart met zijn ATO-bus ergens op Wieringen en beleefde daar een weinig plezante gebeurtenis. Toen hg namelijk eenigen tijd achter een vrachtauto gereden had en hij deze wilde passeeren haal de de laatste een principieele verkeersfout uit. Hij stopte namelijk plotseling op den weg bij een verkeerspaal zonder daarbij ook maar eenig stopteeken te geven. De gevolgen laten zich denken: met vaart botste de busbestuur der tegen de andere auto op en beschadigde zijn vehikel aan den voorkant. Er was voor 40 gulden schade. Het O.M. vond dit werkelijk geen verkeers- manieren en vorderde 10.of 10 dagen. De Kantonrechter maakte er 5.subs. 5 dagen van. Toen de visch flauw was Ongetwijfeld herinnert men zich nog de dagen toen de visch in menig Hollandsch water onder het ijs zat en bij ieder gaatje in dat ijs naar lucht kwam happen. Dat waren de dagen dat men de paling met de hand of met een schepnetje op den wal kon scheppén, hetgeen echter, zulks ten spijt van menig Zondagshengelaar, wettelijk verboden is. Gisteren stond deswegen de arbeider A. K. terecht, die 26 Februari j.1. ook met de hand de visch uit het water van het Noordhol- landsch Kanaal had pogen te lichten. Hij werd betrapt en bekeurd en hoorde door den Amb tenaar van het O.M. tegen zich eischen 2 boete's van 6.eventueel 2 maal 6 dagen brommen. De Kantonrechter vorderde 2 maal 2.subs. 2 maal 1 dag. Het doode paard. Men is nu eenmaal verplicht niet alleen bij het overlijden van een mensch, doch eveneens bij het overlijden van zijn paard daarvan aan gifte te doen bij den burgerlijken stand. Dit is een gewoonte die reeds vele jaren bestaat. Het was dus vreemd dat een landbouwer uit Anna Paulowna zulks vergeten had. De man zei eerlijk dat het hem door de Paaschdrukte door het hoofd gegaan was. 5.boete of 2 dagen hechtenis. De Arbeidswet overtreden. De broodbakker D. C. de V. had het met de Arbeidswet aan den stok. Door zeer aanneme lijke omstandigheden overigens was hij ver plicht geweest een zijner knechts des nachts iets vroeger te laten beginnen in de bakkerij en dit werd te zijnen nadeele geconstateerd door een der controleerende ambtenaren. De Kantonrechter bemerkte dat de man reeds eerder voor een dergelijke overtreding bestraft was en liet een vaderlijke waarschuwing hoo- ren in verband met de dreigende gevangenis straf. De Ambtenaar vroeg 10.of 5 dagen, terwijl de Kantonrechter genoegen nam met 6.of 3 dagen. Nog zoo iets. Er was nog een andere bakker en wel de Huisduiner L. T. M. Door de overweldigende drukte op Huisduinen door de soldaten was hij met zijn knechts eveneens vroeger begon nen, niet om oneerlijke concurrentie te bedrij ven, maar omdat hij dit verplicht was wilde hij de jongens op Huisduinen niet broodeloos laten zitten. Maar ook hij werd op de bon ge zet en kreeg te hooren, dat het zwaard van Damocles, inzake „brommen" hem boven het hoofd hangt indien het nog eens gebeurt. 4.of 2 dagen. Zemelen in het brood. Terecht stond tenslotte de bakker J. H. uit Anna Paulowna, die er van beticht werd zemelen in zijn brood gehad te hebben. Dit was althans geconstateerd door dr. Mol van den Keuringsdienst. Het teveel aan zemelen was weliswaar slechts gering, maar in ieder geval een teveel. (Volgens den getuige, de heer Kloe uit Haarlem, betrof de extra „winst" slechts 14 cent op de 100 brooden Getuige wees er voorts op, dat deze bakker als een zeer bonafide man te boek staat en dat er hier geen sprake is van oneerlijke con currentie. Integendeel, men kan veilig aan nemen dat het hier zuiver een vergissing is. Ook de Ambtenaar neemt aan dat hier geen beroepsknoeier aan het werk is geweest en vordert 15.of 10 dagen. De Kantonrechter maakt daarvan 10. of 5 dagen. BEVALLEN: 27 Mei 1940. T. Bijl-Geus, d.; G. Swart-Bult, d.; D. Post- de Vries, z.; C. C. Harjer-de Rooij, z.; P. J. Hickmann-van As, d. OVERLEDEN: J. Boon (m), 27 jaar; Wed. W. J. van Rijssen, geb. W. C. de Groot., 51 j.; J. Delver (m), 24 jaar; Wed. W. J. PeÉersen, geb. A. Pos, 70 jaar. 28 Mei 1940. OVERLEDEN: A. H. van Wessel-Carree, 27 jaar. GETROUWD: D. Houthuijsen en C. J. N. Feij. ONDERTROUWD: H. J. Boskamp en M. M. van den Hooff, P. Sloothaak en J. Post. FIETSEN GENEPT. Diverse fietsen werden gisteren een eer gisteren „van eigenaar verwisseld". Om en kele grepen te doen, een bewoner van de Breestraat raakte zijn fiets kwijt in de Spoor straat, iemand van de Badhuisstraat over kwam hetzelfde euvel. Een andere Breestraat- bewoner moest eveneens tot de conclusie ko men dat hij op lijn twee naar huis moest, ter wijl een bewonoer van de Koningsdwarsstraat al niet beter mocht ervaren. Koop een slot, dat is het parool! HET ZOEKLICHT OPGEHEVEN. Gemeld wordt, dat besloten is „Het Zoek licht", het weekblad ran den heer Johannes de Heer te Driebergen, op te heffen. Dit bericht zal niet nalaten de aandacht te trekken. Het Zoeklicht behoorde jarenlang tot de periodieken, die het meest gelezen werden. We vernamen fan oplagen van J0.000 exem plaren, cijfers die het gewone oplagecijfer van kerkelijke en religieuse periodieken aanmerke lijk overtreffen. De heer johannes de Heer is lichamelijk niet meer tot de inspanning in staat, welke jaren lang van hem tot dusver gevorderd werd. De tijdsomstandigheden hebben thans den laatsten stoot gegeven. De Maranatha-bcwegingzoo vele jaren door den heer Johannes de Heer geleid, heeft natuurlijk mannen genoeg, die de beweging kunnen voortzetten. Het allengs terugwijken van den heer Johannes de Heer zal echter een zeer voelbaar verlies zijn. Zijn arbeid draagt een cachet van sterk persoonlijken aard, uit muntend door waarachtige vroomheid en origi naliteit van de toegepaste methoden, die vaak gedurfd leken, soms Amerikaansch aandeden, maar in de practijk toch bleken niet on-Neder- landsch te zijn. Wij denken aan zijn grarno- phoon-missie, aan zijn „meetings", aan zijn zang, aan zooveel andere activiteiten. Daarin is ook veel, dat onvervangbaar is en b\j imita tie mislukken zou. Wij denken ook met dankbaarheid aan de zelfopofferende wijze, waarop deze leeken- prediker het evangelie in Busland en Polen ge bracht heeft en tienduizenden bij tienduizen den bijbels en bijbelsche geschriften in Oost- Europa heeft verbreid. Zijn ,J)rie-ccnts-Ver- eeniging" voor Polen deed gezegend werk. ,jict Zoeklicht" is niet meer. In dit blad was de gansche arbeid gecentraliseerd. Een eigensoortig, zeer vruchtbaar, geestdriftig evangelisatiewerk, naast en rondom de kerken met vurige liefde geleid, is hiermee ten deele in liquidatie gegaan. Wij hopen, dat het blijven de in dit werk zal bewijzen inderdaad blijvend te z\jn. PREDIKANT-KAMERLID. De classis 's Gravenhage der Christelijke Gereformeerde kerk heeft in haar jongste ver gadering het rapport van den kerkeraad van Hoogeveen, waarin wordt uitgesproken, dat het predikambt onvereenigbaar is met het lid maatschap van de Tweede Kamer of eenig ander publiek college en dat wie tot lid van zulk een college gekozen wordt, overgaat tot een anderen staat des levens en dus niet de rechten van een emeritus kan ontvangen, aan genomen, maar daarbij uitgesproken, dat als de synode het rapport van de kerk van Hooge veen aanvaardt, zulks niet met terugwerkende kracht mag zijn. De Nieuwe Haagsche Courant voegt hier aan toe, dat deze laatste bepaling uiteraard ziet op ds. C. van der Zaal, lid der Tweede Kamer en emeritus predikant van de gemeente van Deventer. DS. A. KLINKENBERG J.Azn. Ds. A. Klinkenberg, Hersteld Evangelisch Luthersch predikant te Amsterdam, heeft het ambt neergelegd. Ds. Klinkenberg stond achtereenvolgens te Doesburg, Harlingen, Gorinchem en vanaf 1918 te Amsterdam. HULP AAN TWEE ROTTERDAMSCHE MUZIEKKORPSEN. De catastrophe in Rotterdam heeft behalve in materieel ook in ideëel opzicht schade be rokkend. De heer Pala, oud-directeur van het Stedelijk Muziekkorps, deelde ons namelijk mede, dat van twee zijner korpsen, namelijk De Rotterdamsche Harmonie en de Rotter- damsche Tram Harmonie, de geheele instru menten- en muziekinventaris verloren ge gaan is. Het is duidelijk, dat geen enkel muziek korps kan werken zonder de noodige muziek en het is hiervoor, dat wij, namens den heer Pala thans een beroep doen op het Heldersche publiek en in het bijzonder op de Heldersche muziekvereenigingen. Men zou het namelijk op den hoogst mo gelijken prijs stellen indien men zou willen overgaan tot het afstaan of eventueel in bruikleen verstrekken van muziek. Slechts dan kunnen de korpsen hun werk voortzetten. Wij geven dit verzoek gaarne en met in stemming ter overweging door aan allen die beseffen, wat muziek voor de gemeenschap beteekent. Juist nu kan men twee, te goeder naam en faam bekend staande vereenigingen van den ondergang redden indien men hen de helpende hand reikt. Het kan welhaast niet anders of dit verzoek zal aan geen doove- mansooren zijn gedaan. Wij voegen hieraan nog toe, dat alle giften, gezonden kunnen worden aan den heer K. de Boer, le Pijnackerstraat 14b, Rotterdam. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft, zooals gemeld, een commissie in gesteld, bestaande uit de heeren ir. W. H. van Leeuwen, prof. H. A. Kaag, mr. K. P. van der Mandele en als secretaris prof. mr. P. Lief- tinck, welke tot taak zal hebben voorstellen te doen: a. Nopens de beginselen, volgens welke van overheidswege tegemoetkoming zal worden verleend in verband met geleden materieele oorlogsschade, en b. nopens de wijze waarop de financiering hiervan zal dienen te ge schieden. Naar aanleiding van de instelling van deze commissie, welke den naam „Commissie- Oorlogsschade" draagt, wordt er de nadruk, op gelegd, dat de werkzaamheden van deze commissie zich niet zullen uitstrekken tot het onderzoek van individueele schadegevallen. Men wende zich derhalve met gevallen van dezen aard niet tot de commissie-Van Leeu wen, doch tot de verschillende gewestelijke dan wel plaatselijke stichtingen, welke voor dit doel worden of zijn ingesteld. Het secretariaat der „Commissie-Oorlogs schade" is gevestigd- te 's-Gravenhage, Bezui- denhout 87. De commissie heeft haar werk zaamheden inmiddels aangevangen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3