Twee weken met 2 liter petroleum Nederland veilig BOUWEN Koning Leopold CHURCHILL Honderden vliegtuigen bij Parijs pAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER RECHT OP PENSIOEN schrijft President Roosevelt Mislukte Eogelsche luchtaanvallen Binnenbeurtvaart "Th* •"•T"! Ernstige rede van Demobilisatie verloopt vlot WO E N SD AG 68e JAARG. No. 8942 Alleen voor degenen die niet op gas of electrisch kunnen koken moet economisch verantwoord zijn Voor alles de vernielde bruggen De „Niemand mag nutteloos menschenlevens opofferen" Een verdere slag tegen Frankrijk of Engeland staat voor de deur HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-MtJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 5 JUNI 194C Het departement van handel, nijverheid tn scheepvaart maakt bekend: Ter voorbereiding van een eventu- eele distributie van petroleum, zijn reeds eenige maanden geleden pe- troleumdistributiekaarten aan de ge bruikers uitgereikt. Het is heden noodzakelijk gebleken de op het punt der petroleumdistributie getroffen maatregelen ten deele te doen ver vallen, hetgeen medebrengt, dat de reeds uitgereikte petroleumdistri- butiekaarten geheel waardeloos zijn, en de petroleumverkoopers daarop dus geen petroleum mogen afleveren. Thans is een nieuwe distributieregeling ten aanzien van petroleum getroffen. Voorop zij gesteld, dat de voor distributie beschikbare hoeveelheid petroleum zeer ge ring is, zoodat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht. In verband hiermede is bet verbruik van petroleum in het huishou den uitsluitend toegestaan voor k o o kd o e 1- einden en zulks slechts indien niet be schikt wordt over een installatie oin zonder behulp van petroleum te koken. Zij, in wier woning bijv. een op gas en/of electriciteit sangesloten kookinstallatie aanwezig is, zul len zich dus geen petroleum meer kunnen yerschaifen. Petroleum voor verlichtings- of verwar mingsdoeleinden te gebruiken, is verboden. Indien men petroleum voor kookdoelein- 'den noodig heeft, kan men zich met ingang van een door den distributiediénst bekend te maken datum ter verkrijging van voor dit doel uit te reiken zegels wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Voorloopig zullen deze zegels elk gedurende een tijd vak van veertien dagen recht geven op het koopen van twee liter petro leum. De zegels moeten bij het koopen der petroleum aan den kleinhandelaar worden afgegeven. Bij wijze van overgangsmaatregel is tot én met 15 Juni a.s. het koopen en afleveren van petroleum uitsluitend voor kookdoel- einden en bedrijfsdoeleinden toegestaan zonder inlevering van zegels en bestelbon nen, met dien verstande, dat elke overma tige bevoorrading ten strengste verboden is. Na genoemden datum is inlevering van ze gels op bestelbonnen vereischt. Voor handelaren geldt als overgangsmaat regelen, dat tot en met 22 Juni a.s. petro leum door hen mag worden gekocht en aan hen mag worden afgeleverd zonder inleve ring van toewijzingen. Na dien datum is in levering van toewijzingen vereischt. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de re geling niet van toepassing is op militaire autoriteiten en instanties, Duitsche militaire attaché's, leden van het Duitsche gezant schap en van Duitsche consulaten. 's GRAVENHAGE. In den vorigen nacht zijn van En- gelsche zijde eenige luchtaanvallen op plaatsen in Ne derland gedaan. Deze aanvallen bleken voornamelijk op Rotterdam te zijn geconcentreerd. Het Duitsche afweer geschut heeft echter afdoende verhinderd dat de En- gelsche vliegtuigen hun doel bereikten. Voor zoover zij bommen konden afwerpen, hebben deze geen enkel doel getroffen, doch kwamen in het vrije veld neer. Ook heeft men getracht de vliegvelden Ypenburg en Schiphol te bereiken, doch ook dit werd geheel onmoge lijk gemaakt en wel niet alleen door de actie der Duit sche afweer-batterijen, maar ook door Duitsche jacht vliegtuigen. Zoo kan gezegd worden, dat de Engelsche aanvallen totaal zijn mislukt. Twee Engelsche vliegtuigen zijn van den- grond af neergehaald, terwijl twee andere door Duit sche jagers werden neergeschoten. Hierdoor is afdoende aangetoond dat de beveiliging van het Nederlandsche gebied tegen luchtaanvallen in alle opzichten voldoende is. In dit verband vernamen wij nog van zeer bevoegde zijde, dat men in de zeebadplaatsen niet de minste angst behoeft te koesteren voor eventueele aanvallen van ge allieerde zijde. De beveiliging door het Duitsche bezettingsleger is zoo danig geoutilleerd, dat men een absolute veiligheid van het Nederlandsche gebied als een vaststaande kwestie kan beschouwen. Dank zij de medewerking der Duitsche militaire autoriteiten is thans over de Maas nabij Venlo een noodbrug aangebracht, waardoor de spoorwegverbinding met Limburg weer gedeeltelijk hersteld is Met dit werk denkt men over twee maanden wel gereed te kunnen zijn, waarna het bou wen van hulpbruggen op de veelal, gelukkig, intact gebleven pijlers nog wel een klein jaar zal vorderen, althans wat de groote bruggen zooals die bij Arnhem en Nijmegen, betreft. Bij het wederopbouvvwerk zullen veelal de spoorbruggen voorkeur hebben hetgeen wel vanzelf spréékt. Dat het opruimen der vernielde bruggen spoedeischand is, blijkt ook wel hieruit b.v., dat de Limburgsche mijnen pas weder op volle capaciteit kunnen afleveren, wanneer de beide bruggen te Roermond opgeruimd zijn. Zooals reeds gemeld, behoeft het aanvan gen en voortzetten van bouwwerken, met in begrip van wegenaanleg e.d., na 17 Juni a.s. ne toestemming van den Regeeringscommis- |®ris voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. "Wgers. Alle werken waaraan na dien datum ge werkt zou moeten worden nieuwe, dus en i°ort te zetten objecten worden door het ■hureau van den Regeeringscommissaris o.m. onderzocht op economisch nut, spoedei send karakter en beschikbaarheid van de materialen welke noodig zullen zijn. Ook de "gelijkheid van tewerkstelling van een «root aantal arbeiders is een factor. De inpoldering van den N.O.-pol- der b.v. zal worden voortgezet, dit staat reeds vast en verder gaan voor: herstel werkzaamheden aan door de Genie opgeblazen bruggen, bouw van onmisbare woningen, winkels en an dere zakenpanden in door bombar dement- of brand getroffen plaatsen 6.d, sP°edeischend is het opruimen van azen bruggen welke het scheepvaart- er stremmen, althans bemoeilijken, Voor nabestaanden van gesneu velde militairen. Ingevolge de op pensioengebied bestaande bepalingen bestaat recht op pensioen voor de weduwen en weezen van de in dien* strijd om het leven gekomen gehuwde militairen van zee- en landmacht. Zoodanig recht be staat mede voor de ouders of bij ontsten tenis van dezen de grootouders, eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoonouders van gesneuvelde militairen, voor zooveel de overledene hun kostwinner of mede-kostwinner was. Zij. die fVeimeenen aanspraak op pensi oen, als vorenbedoeld, te kunnen doen gel den, gelieven zich met een desbetreffend on gezegelde aanvrage te wenden tot de 3e af- deeling B. van het departement van Defen sie, Heerengracht no. 38a te 's Gravenhage. Naar aanleiding van het desbetreffend ar tikel in het nummer van gisteren verzocht de heer Scheffel. namens de bevrachtings commissie, opname van het volgende: Blijkens een bekendmaking van het departement van Handel. Nij verheid en Scheepvaart van 29 Mei 1940 pleegt de Bevrachtingscommis sie te Alkmaar thans de vergunnin gen te verleenen tot het koopen en verkoopen van donkere olie, zoodat schippers raadzaam doen zich tot het verkrijgen dezer vergunningen niet meer tot den Directeur van de Gas fabriek, doch tot genoemde com missie te wenden. Het „Dagblad van Noord-Brabant en Zee land", drukt, daartoe door een bijzondere re latie in staat gesteld, den brief af, welke Ko ning Leopold aan President Roosevelt heeft geschreven. Deze brief luidt: BRUGGE, 28 Mei 1940. Temidden van de algemeene verwarring, veroorzaakt door de verbazingwekkend snel le gebeurtenissen, welke wij beleven en waarvan de beteekenis niet te peilen is, stel ik er prijs op te verzekeren, dat België en zijn leger hun plicht volkomen hebben ver vuld. België is zijn internationale verplichtingen nagekomen, allereerst door strikt zijn neu traliteit te bewaren, vervolgens door voet voor voet de geheele uitgestrektheid van zijn grondgebied te verdedigen. Aangevallen door enorme strijdkrachten, bereikte ons leger in goede orde een krach tig georganiseerde verdedigingslinie, in sa menwerking met de legers der garanten, op welke wij een beroep gedaan hebben. Maar de militaire gebeurtenissen, welke zich bui ten ons grondgebied hebben ontwikkeld, heb ben ons verplicht dit slagveld te verlaten en ons genoopt tot een reeks terugtrekkende be wegingen, die ons aan de zee in het nauw gedreven hebben. Ons leger hèeft zich, zonder zichzelf te sparen, uitgeput in een veldslag van vier dagen, geleverd in vereeniging met de ge allieerde legers. Wij bevonden ons volkomen ingesloten op een uiterst beperkt grondge bied, bewoond door een zeer dichte bevol king, bovendien overstroomd door vele dui zenden vluchtelingen, zonder onderkomen, zonder voedsel, zonder bruikbaar water en vhH'b'""ri van de eene plaats naar de an dere tengevolge van luchtbombardementen. Gisteren werden onze laatste middelen van verweer gebroken onder het gewicht eener verpletterde meerderheid van troepen eenheden en luchtmacht Onder deze omstandigheden heb ik ge tracht een strijd te voorkomen, die thans zou hebben geleid tot onze vernietiging zon der voordeel voor de geallieerden. m wiU gesteld worden. Scheveningsche visschers bespreken den toestand Het Britsche Lagerhuis is gisterenmiddag Bijeengekomen om een verklaring van mi nister-president Churchill over de oorlogs situatie aan te hooren. De druk bezochte vergadering werd o.a. bijgewoond door de ambassadeurs van Bel gië, de Sovjet-Unie, Brazilië en Turkije. Naar vernomen wordt, is het mogelijk, dat het Lagerhuis de volgende week Dinsdag in geheime zitting bijeenkomt voor een debat over de reorganisatie van het Britsche ex peditiekorps na de evacuatie van Vlaanderen Churchill ving aan met te verklaren, dat de Britsche vloot slechts dertig niet-gewon- de overlevenden uit Calais heeft terugge bracht. Voorts beweerde spr. dat het aantal uit Vlaanderen teruggehaalde Fransche en Brit sche troepen 335.000 man bedraagt. Wat de Engelsche verliezen aan manschap pen betreft, gaf Churchill slechts toe, dat er 30.000 gevallen, gewond of vermist zijn. Aan materiaal zijn 1.000 stukken geschut, transport- en pantserwagens verloren gegaan Hetgeen in Frankrijk en België is gebeurd is echter, zoo ging spr. verder, een geweldig ongeluk. Het Fransche leger is verzwakt. Bel gië is verloren. Alle kanaalhavens zijn in handen van Hitier. Men moet aannemen, dat een verdere slag tegen Engeland of Frankrijk direct voor de deur staat. Engeland en Frankrijk zullen zich verde digen en zich nooit overgeven. Churchill be sloot met te zeggen, dat zelfs wanneer Enge land zou worden veroverd, het Britsche em pire den strijd zou voortzetten. Niemand heeft het recht nutteloos men schenlevens op te offeren. Ik .geef er de voorkeur aan, wat er ook gebeure, het lot van mijn leger en mijn volk te deelen. Ofschoon men mij reeds verschei dene dagen heeft aangespoord mijn soldaten te verlaten, heb ik aan die inblazing geen gehoor gegeven, daar dit voor den opper bevelhebber van het leger een desertie zou hebben beteekend. Door verder op den nationalen grond te blijven wensch ik mijn volk te ondersteunen in de beproeving, die het ondergaat. De bezorgdheid, welke de Vereenigde Sta ten steeds voor België aan den dag hebben gelegd, maakt het mij tot een plicht U zon der verwijl de werkelijke feiten uiteen te zetten. (get.) Leopold. Aan den heer Roosevelt, President der Vereenigde Staten. Voor het beroepsleger zal een bevredigende oplossing gevonden worden. De demobilisatie van het Nederlandsche leger, reeds op 24 Mei jl. aangekondigd en in werking getreden, verloopt vlot. Zooals bekend heeft de Fuehrer bepaald dat ook de Nederlandsche soldaten, die in Duitschland krijgsgevangen waren, naar hun haardste den zullen terugkeeren. Voor dezen terugkeer zijn uitgebreide ver- voersmaatregelen genomen. De terugkomen de soldaten dienen zich echter eerst bij de militaire autoriteiten in Nederland te mel den, een maatregel welke dient om hun uit eindelijke bestemming nader te bepalen, ten einde te voorkomen, dat de werkloosheid wordt vergroot. Wij vernamen echter dat voor hen, die niet in een betrekking of bedrijf kunnen terugkeeren, speciale bepa lingen in het leven zullen worden geroepen en wel van zoodanigen aard, dat deze voor de betrokkenen volkomen bevredigend zullen zijn. Omtrent het beroepsleger zal later een beslissing worden genomen, doch ook hier zal het principe gelden, dat een bevredi gende oplossing voor de betrokkenen moet worden verkregen. Een ooggetuige verslag. Honderden bommenwerpers op weg naar Parijs. Het was een dag van grooten strijd in den waren zin van het woord, verklaarde een deelnemer aan dezen grooten aanval van het Duitsche luchtvvapen op de vliegvel den in en om Parijs tegenover het D.N.B. Zoover het oog reikte, zagen wij gevechts eskaders, die allen hetzelfde doel hadden. Ver aan den horizon glinsterde de Seine. Wij naderden ons doel. De spanning bereik te haar hoogtepunt, toen de eerste rookwol ken van de Fransche luchtdoelartillerie vóór de vliegtuigen zichtbaar werden. Doch kalm en gelaten stuurden de Duitsche vlieg tuigbestuurders de bommenwerpers door den gordel van vuur, waardoor wij minuten lang kruisten. Over het algemeen waren de schoten van de Fransche luchtdoelartil lerie goed gericht, doch zij konden de Duit sche gevechtsgroepen niet tot een koersver andering dwingen. Toen was het zoover. Voor ons werd het doel zichtbaar: het vlieg veld van Villeneuve-Orly-Parijs. In alle kalmte maakten onze bommenwerpers zich gereed voor het loslaten van de bommen. Toen volgden een regen van bommen van ieder kaliber. Steekvlammen van honderd meter hoog schoten vanuit de aarde om hoog. De beide groote hangars in het mid den van het veld en de drie hangars rond om het landingsterrein stonden in vuur en vlam. Enkele seconden later lagen dikke, zwarte rookwolken over de plaats, waar de Duitsche bommen geen half werk verricht hadden. Op het vliegveld was niets meer heel gebleven. De vliegtuigen, die bij het begin van den Duitschen aanval nog op het landingsterrein stonden, waren vernietigd, Hetzelfde beeld 'zagen wij, toen wij iets later overvlogen. Overal hadden de bommen doel getroffen. AMERIKA LEIDT 45.000 PILOTEN OP. WASHINGTON (D.N.B.) De Amerikaan sche autoriteiten voor de burgerluchtvaart hebben bekend gemaakt, dat krachtens het program voor de opleiding van vliegtuigbe stuurders, er tot Juli van het volgende jaar 45.000 nieuwe piloten zullen worden opge leid.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1