SUIKERVRAAGSTUK Corrigeer uw foutieve belasting-aangifte Heropening van de beurs jylaar de oplossing het Duitsche nieuwsberichten over Kootwijk NOODLANDING DUITSCH VLIEGTUIG TREINEN STOPPEN TE OUDESLUIS Marktberichten geo miskend voedingsmiddel op jen voorgrond BLAXKE stroop, glucosestroop, Officieele publicatie van het rijksbureau voedselvoorziening Met het geld van de baas er vandoor IN ZEER VEEL GEVALLEN SUIKER UITSTEKEND VERVANGEN. VRIJ IN DEN HANDEL VERKRIJG BAAR, NIET GEDISTRIBUEERD. Het enkele zinnetje: bon 19 voor suiker wordt met een week verlengd, deed onze huismoeders zéér lange gezichten trekken. Immers, dat be- teekende een week langer toe met het tóch al schamele rantsoen. Hoe moet dat met de inmaak, hebben zij zich bezorgd afgevraagd. Niet al leen de huisvrouwen hebben zich die vraag gesteld ook de telers van ra barber bijvoorbeeld en de kweekers van aardbeien en vruchten. Hoe maak ik rabarberjam zonder suiker, hoe bessenjam, wat heb ik straks aan mijn bessensap. De rabarber is ongeveer onverkoopbaar, hoe zal het met de bessen gaan? Natuurlijk is „men" (de groote men, die overal raad voor moet weten) bezig er icte op te vinden. En nu heelt men gevonden dat er eigenlijk niets vinden was, omdat het ver vangingsmiddel voor suiker al bestaat en alleen maar als zoetmakend middel bij het groote publiek onbekend is. We bedoelen de glucose of druivensuiker, die uit aardappelmeel wordt bereid en voor de banketbakkers al jaren lang als „blanke stroop" een uitstekend en niet te duur verzoetend en bindend middel is* Er is voorraad van, het is niet gedistribueerd nog (denk echter aan de hamsterbepalin gen) en de eerste de beste winkelier, wien we er naar vroegen, kon het ons verkoopen. Acht en twintig cent een pondspotje, kostte het., dat is naar den prijs iets duurder dan Suiker en waar het zoetgehalte van deze stroop iets minder is dan van suikerkristal len, moet men er dus wel rekening mee houden, dat dit vervangingsmiddel in de portemonnaie thans nog geen winst brengt. Wij zeggen met opzet „thans", om dat het artikel zoo weinig gevraagd wordt, kan de kleinhandel het na tuurlijk niet goedkooper leveren. Echter zijn de aanmaakkosten, zoo laag, dat de prijs zeker kan dalen, wanneer het verbruik sterk toe neemt. De bakkers betaalden er langen tijd on geveer acht cent per pond voor, dat is dus al een heel verschil. Goede voedingswaarde en niet schadelijk. Prof. Hamburger, die over glucose schreef, constateerde: Dit artikel is tegen niet al te hooge prij zen voor het publiek verkrijgbaar; het is niet gerantsoeneerd en leent zich voor de bereiding van zeer vele spijzen en dranken uitstekend ter vervanging van suiker. De voedingswaarde van deze glucosesiroop is met het oog op haar tegenwoordige sar instelling in vergelijking met riet- of beet wortelsuiker te stellen als 80 105. Dit be- teekent, dat glucosesiroop, zooals die thans is samengesteld, ruim 75 pet. van de voe dingswaarde van suiker bezit. „Het gaat niet aan, om aan de aardappel stroop (en de massé) alle voedingswaarde te ontzeggen. Inderdaad bezitten zij een hooge voedingswaarde. Bedenkt men nu bovendien dat die stoffen vplgens een voor de gezondheid geheel onschadelijk procédé uit zetmeel worden bereid, dan bestaat er geen enkele reden, om ze op hygiënische gronden als minderwaardig tegenover sui ker te verklaren. Integendeel, men zou kun nen opmerken, dat de aardappelsiroop nog een goede eigenschap bezit, die suiker mist. \olgens de onderzoekingen van Schiff en anderen toch, heeft glucose het vermogen, de afscheiding van maagsap aanzienlijk te bevorderen." En in Winkler Prins' Encyclopaedie le zen wij nog: „In de eerste plaats komt de bewerking van aardappelmeel tot aardap pelstroop in aanmerking. Stroop wordt on derscheiden in blanke (van de beste kwalfc teit) en bruine stroop. En dan volgt een be schrijving van de bereidingswijze, die na tuurlijk in de moderne fabrieken wel op Hygiënische wijze zal geschieden. De oplossing. De glucose behoort tot de suikergroep der mono-sacchariden. (voor de scheikundigen onder onze lezers C6 H12 06). is kleurloos en reukloos, lost goed op in water, slecht in alcohol. Een brandewijntje met glucose stroop is dus niet te bekomen. Dat de over heid de belangijkheld van dit vervangings middel inziet, bewijst het jongste besluit van den Voedselcommissaris van de pro vincie Groningen, die bekend maakt, dat met* het oog op de daarvan aanwezige voor raden en het uitstekende gebruik, dat het publiek van bedoelde waren als grondstof voor de bereiding van levensmiddelen kan maken, er geen bezwaren zijn tegen in- en verkoop in den kleinhandel van ten hoog ste V-'i Kg. glucosesiroop. Dezelfde voedselcommissaris propageert het gebruik van gecondenseerde taptemelk met suiker, dat op groote schaal door de fabrieken in het Oosten van ons land wordt bereid en geëxporteerd. In ons land in tijden van pais en vrêe ook al weer een miskend, dus weinig gebruikt voedingsmiddel. En nij zegt: Door gebruik te maken van de combinatie glucosesiroop en gecondenseerde taptemelk met suiker, zijn talrijke, zoo niet de meeste van onze dagelijksche spijzen en dranken te bereiden zonder toevoeging van suiker als zoodanig. RECEPTEN. Over enkele dagen hopen wij voor onze dames diverse rcceptecn te kunnen afdruk ken, ons door deskundigen verstrekt. Wij laten er thans reeds eenige volgen, die de Groningsche Huishoudschool aan de N.R. Crt. afstond en welke wij uit dat blad overnemen: Rabarbermoes met glucose. (pl:m. 6 personen) 1 kg. rabarberstelen, 500 gr. glucose, des- gewenscht 1 lepel gecondenseerde taptemelk, met suiker. De in stukjes gesneden en ge- wasschen rabarber met een bodempje water tot moes koken (pl.m. 10 min.) Het moes zoo noodig met wat aardappelmeel of niaize- na binden en afmaken met de glucose. Bij gebruik van koude rabarbermoes de gecon denseerde taptemelk na afkoeling toevoegen, daar er anders kans bestaat van schiften. Rabarberbuishoud j am (pl.m. 244 potje). Ie recept: 1 kg. rabarberstelen, 400 gr. glu cose, 250 gr. suiker, 1 tabletje benzoëzure natron van 1/4 gram als conserveermiddel. De in stukjes gesneden en gewasschen ra barber met een bodempje water tot moes koken en tot op 2/3 van de oorspronkelijke hoeveelheid inkoken. De glucose en de sui ker toevoegen en de jam onder roeren in dampen tot geleidikte Om dit te controleeren een weinig van de jam op een bord gieten en koud laten wor den, waarna ze niet meer mag uitvloeien. Het conserveermiddel aan de jam toevoegen en na oplossing de jam zoo heet mogelijk in de met sodawater gereinigde en met schoon warm water nagespoelde potten gieten. De potten met parafine of perkament afsluiten Rabarberhuishoudjam (pl.m. 4 potjes) 2e recept: 1 kg. rabarberstelen, 650 gr. glu cose, 350 gr. suiker, 2 pakjes penjel, of opecta, 2 tabletjes benzoëzure natron van gram als conserveermiddel. De in stukjes gesne den en gewasschen rabarber met een bodemp je water tot moes koken. De penjel of opec ta toevoegen en 2 minuten bruisend koken. De glucose en de suiker toevoegen en als de jam weer kookt pl.m. 7 minuten onder roeren opnieuw bruisend koken. Het conserveermid del toevoegen en na oplossing de jam zoo heet mogelijk in de met sodawater gereinig de en met schoon warm water nagespoelde potten gieten. Bij snelle voldoening aan dezen eisch volgt geen strafvervol ging. Belastingontduiking! Een leelijk, maar helaas in ons land nogal eens voorkomend, en, wanneer het licht van de publiciteits- lamp er op viel, achteraf voor den betrokken persoon dikwijls zeer nadeelig gebleken feit Ook nu zullen er ongetwijfeld nog wel menschen zijn, wier geweten zegt, dat ze eigenlijk aangaande die belastingkwestie, nog wel iets te verrekenen zouden hebben. Maar ja, de konsekwentie! Nee, geen konsekwenties meer! Voor ieder wiens financieele geweten, afdeeling belas tingen, een tikje onrustig is, heeft 't De partement van Financiën nu een pracht-op- lossing. Het heeft aan ons belastingplichtige Ne derlanders n.1. het volgende geschreven: In den nood waarin ons land door de krijgsverrichtingen is komen te verkeeren, dient ieder er van doordrongen te zijn, dat hij gehouden is zijn aangifte voor de belas tingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 19401941 op tijd, juist en vol ledig te doen, en dat hij, indien hij deze aan gifte reeds mocht hebben gedaan, deze ten spoedigste dient te verbeteren ingeval zij on juist mocht zijn. Er is nu nog gelegenheid de fout te her stellen, zonder dat men zich daardoor bloot stelt aan straffen. Een juiste of verbeterde aangifte voor het belastingjaar 1940—1941, waaruit blijkt, dat over vroegere jaren on juiste aangiften zijn gedaan, zal namelijk worden beschouwd als een uit eigen bewe ging gedane verbetering van die vroegere on juiste en onvolledige aangiften. Ook wegens andere overtredingen van de wetten op de belastingen naar inkomen en vermogen, zooals het oevrleggen van valsche of onjuiste boeken, bescheiden en opgaven, zal geen strafvervolging worden ingesteld. Voor hen die hun aangiften over het be lastingjaar 19401941 reeds hebben gedaan, staat de gelegenheid tot het verbeteren van eventueele onjuiste aangiften open tot 15 Juni 1940. Wie door omstandigheden niet in staat is verbeterde aangiften vóór 15 Juni 1940 te doen, zal op straffeloosheid aanspraak heb ben, indien hij voor dien datum van de on juistheid zijner aangiften kennis geeft. Moge nu ieder die ooren heeft, hooren naar deze departementale welmeenende stem! Voorbereidende werkzaamheden zijn bijna geëindigd. Naar wij vernemen, zal heropening van de Amsterdamsche Beurs waarschijnlijk plaats vinden na opheffing van het banken- moratorium. Behalve een vrij geldverkeer is ech ter hiervoor ook een zorgvuldige re glementeering noodig ten aanzien van vóór het sluiten van de Beurs gedane transacties en uitstaande geldleeningen. In verband hiermede zullen o.m. de officieele onderpands- koerscn worden vastgesteld. De tot een en ander strekkende maatre gelen, welke in de Beurswet zijn voorzien en welke in de Beurs voorschriften zullen worden vastgelegd, zijn, naar wij vernemen, nagenoeg gereed en zullen, evenals de Prijscourant met de „onderpandskoersen" zoo spoedig mogelijk woiden bekendgemaakt De Dienst der Nederland&che Staats fondsen gaat, gelijk reeds gemeld, regelmatig door en ook kan geen twijfel worden gekoesterd omtrent de betaling hier te lande van den dienst der obligatiën ten laste van Ned. Indië en van Suriname, welke door den Nederlandschen Staat zijn gegarandeerd. Nieuwe deviezenregeling op komst. Wij vernemen voorts nog, dat een geheel nieuwe regeling van het deviezenverkeer, AARDAPPELPRIJZEN. 's Gravenhage, 4 Juni. Het Rijksbureau Voedselvoor ziening maakt bekend, dat de maximum-prijzen voor aardappelen voor de week van 3 tot en met 8 Juni 1940 als volgt zijn vastgesteld, alles onverminderd eenig ver bod van aflevering. Ie. Voor de soorten Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, Roode Star en Furore, alle voor zoover verbouwd op kleigrond: Telersprijs Grossiersaankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming Winkeliersaankoopprijs, franco winkel ld. in Amsterdam Prijs v. d. consument, afgehaald van den winkel Thuisbezorgd 2e. Voor de soorten Eigenheimers, daarmede gelijk te stellen soorten, alle voor zoover ver bouwd op kleigrond: Telersprijs Grossiersaankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming Winkeliersaankoopprijs, franco winkel ld. in Amsterdam Prijs v. d. consument, afgehaald van den winkel Thuisbezorgd 3e. Voor de soorten Alpha, Bintje, Industrie en daar mede gelijk te stellen soorten, alle voor zoover verbouwd op kleigrond: Telersprijs Grossiersaankoopprijs, franco voor den wal ter bestemming Winkeliersaankoopprijs, franco winkel ld. in Amsterdam Prijs v. d. consument, afgehaald van den winkel Thuisbezorgd De prijzen voor den consument zijn dus met 44 ct. per kg. verhoogd. f4.45 p. 100 kg., f5.25 p. 100 kg., f6.05 p. 100 kg., f6.15 p. 100 kg., f0.08 p. kg., f0.09 p. kg., Bevelanders en f3.90 p. 100 kg., f 4.70 p. 100 kg., fo.50 p. 100 kg., f 5.60 p. 100 kg., f 0.07 44 p. kg., f 0.08 44 p. kg., f3.02 p. 100 kg., f3.70 p. 100 kg.. f4.50 p. 100 kg.. f 4.60 p. 100 kg., f 0.06 44 p. kg., f 0.07 44 p. kg. welke reeds is aangekondigd, in voorberei ding thans vrijwel gereed is. In dit nieuwe Deviezcnbesluit zal zoo veel mogelijk rekening gehouden worden met de wenschelijkheid van de onbeperkte mogelijkheid van overboekingen uit het buitenland ten behoeve van familieleden en andere niet commercieele relaties hier te lande. Wijziging van het programma. Met ingang van Dinsdag 4 Juni is in het door den Nederlandschen omroep over den zender Kootwijk verzorgde programma een wijziging ingetreden. In het progrmma zal n.1. een vijftal berichtendiensten in de Duit sche taal worden ingelast en wel op de vol gende uren: van 12.30—12.45, 14.14.15, 17.17.15, 20.20.15 en 22.22.15. Dientengevolge zullen de avonduitzendin gen van het A.N.P. over den zender Koot wijk niet meer geschieden op resp. 20.en 22.— ur doch om 20.30 en 22.15 uur. VISCH VOOR DUITSCHLAND. Vertegenwoordigers van het Estlandsche Ministerie van Landbouw en Visscherij zijn uit Berlijn teruggekeerd, waar zij onderhan delingen hebben gevoerd over den uitvoer van visch uit Eestland, en een dienovereen komstig accoord onderteekend hebben. Dit accoord valt in het kader van het han delsverdrag tusschen Duitschland en Estland Een 19-jarige loopjongen van een wasch- en strij kin richting te Amsterdam is na het innen van kwitanties, waarbij hij een totaal bedrag van ongeveer f 60.— had ontvangen, spoorloos verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Maandagavond is op het opgespoten land aan de Rivierenlaan te Amsterdam een Duitsch vliegtuig bij een noodlanding over den kop geslagen, doordat het bij het uitloo- pen in een kuil terecht kwam. In het vlieg tuig zat alleen een bestuurder en deze kon het toestel ongedeerd verlaten. UIT HET ISOLEMENT VERLOST. Wij ontvingen de verheugende mede- deeling, dat a.s. Maandag 10 Juni de treinen als van ouds weer bij de halte Oudesluis zullen stoppen. Wij zijn dus tot onze groote genoegdoe ning uit ons isolement verlost en brengen daarvoor hartelijk dank aan allen, die daarvoor hebben geijverd met dit verblijdende resultaat. PURMEREND, 4 Juni. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 22 partijen, wegende 88.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f 22.50, 4 stapels kleine boeren kaas, wegende 916 Kg., prijs f 25 per 50 kg., handel vlug; 1605 Kg. boter f 1.551.69 per kilo. Runderen, totaal 683 stuks: 300 vette koeien 80—86 ct. per kilo, matig; 195 gelde koeien f 165185 per stuk, matig; 160 melk koeien f 170260 per stuk, matig; 28 stieren 6570 ct. per kilo, matig; 39 paarden f 250 —500 p^r stuk. stug; 47 vette kalveren 78 90 ct. per kilo, stug; 716 nuchtere kalveren: voor de slacht f 10—20, voor de fokkerij f 1622 per stuk. vlug; 260 vette varkens voor de slacht 5860 ct. per kilo, vlug; 49 magere varkens f 3040 per stuk, stug; 206 biggen f 1523 per stuk, stug; 530 schapen f 2228 per stuk. matig", 63 bokken f 4—16 pers tuk, matig; 814 lammeren f 610 per stuk, matig; kipeieren f 33.50 eendeieren f 2.50 per 100 stuks. 100 Noordhollandsclie blauwen (kuikens) 6570 ct. per kilo, 1300 oude kippen en hanen: wit en rood 4045 ct. per kilo, idem blauw 45—50 ct. per kilo, 1200 eenden 10—20 ct.p er stuk, duiven 40 ct. per paar. 1500 ionge hanen (wit en rood) 50 ct, per kilo. Coöp. Centrale Eicrveiling. Aanvoer: 100.000 eendeieren f 2.302.60, 90.000 kip eieren f 2.90—3.70. BROEK OP LANGEND1JK. 5 Mei. Aanvoer: 4200 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 14.80—15.50. drielingen 1616.90, klei ne 15.60—16.50, 700 Kg. prei "2.50, 2200 bos rabarber 1.30—1.40, 200 st. bloemkool 13 13.70, 1350 Kg. tomaten f 28.—. "ié '^TooteTKj de veerboot te Enkhuizen, waar drommen reizigers voor Friesland Groningen zich inschepen voor den tocht over het Uselmeer neer Stavoren Per zeilbotter wordt thans de verbinding tusschen Monnikendam en onderhouden. Gereed voor het vertrek naar het eiland Marken

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5