DE GOUDEN REAEL STAATSLOTERIJ Middenstandsvereen. „Den Kelder" R.K. Middenstandsvereen. „De Hanze" Vleeschwaren A. j. de Vries fout Vloerbedekking Vitrage Gordijnstoffen Klein-meubelen Jlu kopen is zeker Uw voordeel IJHJ TT i R T J 7.45 14.30 17.30 10 uur 16.10 18.30 Grepen uit: Voorloopige Dienstregeling M©Mm HALF II ©iSlLOTTIIN! Vooral zover dit betreft: ïlizuwJ uit lürfc, Nog enige twintigjes verkrijgbaar Texels Eigen Stoomboot Onderneming. Regen- en Reismantels Maison Gré Quast IBVUTfEREN DOET VERKOOPEI De sortering is nog groot de prijzen nog laag bij Koningstraat 12-18 Betrekkingen Te huur Te koop Diversen Een nieuw boek van fan Mens Jan Witte, de rooie biljartmaker uit de Heldersche Koningstraat Visscherij Bij collectrice VAN PIEN- BROEK, Loodsgracht 65 ingaande VRIJDAG 7 JUNI a.s. Van TEXEL: Van DEN HELDER: AdwïUcit in de <Keldeiocfo "Coulant aangeboden aangeboden aangeboden Tijdschriften Wie Jan Mens is, dat weet feitelijk iedere Nieuwedieper. Jan Mens is de man, die twee jaar geleden met zijn roman „Mensen zonder Geld" de Kosmos-Eerstelingen prijs verwierf. Een dou ceur van 1.000.boven de gewone baten. Het was een goed boek, zij het niet zonder gebreken, maar uit alles bleek dat deze Am- eterdamsche ex-meubelmaker wist wat hij Wilde, en dat men nog van hem zou hooren. De lezers van de Heldersche Courant hoor den van hem: want wij ontmoeten Mens ver leden jaar zomer in een pension op Huis duinen en interviewden hem volgens de rege len der kunst. En reeds een paar dagen daar na begon Mens met het schrijven van een reeks impressies over Den Helder en andere plaatsen, die onze lezers zich ongetwijfeld nog zullen herinneren. Het was toen dat Jan Mens ons reeds vertelde dat hij bezig was aan een tweede boek. Het zou een roman worden, spelende in de eerste jaren van de 20ste eeuw, op het beroemde Bickerseiland te Amsterdam, hetzelfde eiland waar Breit- ner de stof voor zoovele zijner schilderijen vond. Het zou een boek worden over dit stuk Amsterdam met zijn specifieke be volking. Over haar vele zorgen en meestal weinig vreugden. Een echt Amsterdamsch boek, waarin de humor niet ontbreken zou. Welnu, dit boek is er thans. Een paar weken geleden verscheen „De Gouden Reael" en was „Mensen zonder Geld" een belofte, deze belofte is ruimschoots ingelost met de geschiedenis van dezen „Gouden Reael", dat een boek is van zeer bijzondere kwaliteiten. Geboren verteller. Mens is, dit vooropgesteld, een geboren ver teller. En hij heeft daarbij de gave een schil der te zijn van een couleur locale, welke gave slechts weinig Nederlandsche schrijvers in die mate gegeven is. Amsterdam rijst in dit boek voor den lezer op, en speciaal 't Bickerseiland niet zijn schepen, zijn pakhuizen, zyn kroegen, zijn vroolijke kerels en zorgelooze meiden. Hij schildert het Bickerseiland in den zomer avond, als een Rembrandtiek „clair obscur" het geheel in vuur en vlam zet, als dit stukje uitlooper van de Jordaan vlamt van kleuren en tinten. Zoo te schrijveii dat men zichzelf, zittende op een blauwe stoep op het Bickers eiland, is de gave van den volbloed Amster- damschen jongen: Jan Mens. Maar beter dan beschouwingen en aanprij zingen lijkt het ons enkele citaten te geven uit „De Gouden Reael", en dan laten wij aller eerst volgen de ouverture van het boek; hier is zij: De Gouden Reael draagt blauwe horren voor haar ramen; geen gewone rechte horren, maar horren, die pronken met een overdaad van krullige lijnen, 't Lijkt wel of een Chi nees die horren gemaakt heeft en mis schien is dat wel zoo. Want er komt een men gelmoes van vreemdelingen daar in die Gou den Reael, er leunt was overzeesch mansvolk tegen de tapkast. Duitsche en Engelsche, Zweedsche en zelfs Russische bootslieden komen daar, varensgasten, die in Archangel en Liverpool al met de tong klakken als ze denken aan Amsterdam en aan die kleine kroeg op de Zandhoek. De kroeg, wier blauw- steenen dorpel is uitgesleten, hol wegge schuurd door de vaste en wankele voetstap pen van den gaanden en komenden man. En naast dit cosmopolitisch varensvolk komt daar nog een andere groep bezoekers, evenzeer fel gebrand op de onversneden Hulskamp, de drank die tezaam doet smelten, zoo er geen donker ontwaken op volg de... Daar zijn de bewoners van het Bickerseiland, de stoere kerels uit de haven, die hier hun woonst hebben. De vaste ploe gen van de Koninklijke Stoomvaart Maat schappij, de losse sjouwers van de Rietlanden, de mannen van de houtbooten ze komen bij Griet Manshande hun borrel pakken. En van dicht bij komen ze: de kerels van de Hol land, de meelfabriek aan de Zoutkeetsgracht, de werkers van het Purperhoedenveem aan de Brouwersgracht en die van 't Leydsche Oranjeveem op de Bickersgracht, die een sterke geur meedragen van kaneel en koffie en tabak. En de scheepsbeschieters komen daar, die ruiken naar teer en taan en zuur wagenschot, naast de ketelbikkers in hun roestige werkpakken. Wie kent de Gouden Reael niet? vraagt dat aan de binnenschip pers, die met d'r lui schuiten op vracht lig gen te azen en wier beringbaarde bakkessen gestaag de pikzwarte pruim besabbelen De hoofdpersoon die in het boek optreedt is Jan Witte. Een Heldersche jongen, een biljartmaker. Uit Den Helder komt hij, het oude Den Helder, waar de zeewind overheen zoeft en waar het gras opschiet tusschen de steenen van de oude buurtjes. Waar hij is grootge bracht in het weeshuis en waar hij op z'n twaalfde jaar werd uitbesteed bij Van Balle gooijen, die een goed beklante biljartmakers- werkplaats onderhield in de Koningstraat. Zestien jaar heeft Jan Witte daar gewerkt van krullenjongen omhoog tot eerste knecht. Tot de oude baas zijn oogen sloot en de zaak werd overgenomen door een ouden rivaal uit Alkmaar. Zoo werd Jan Witte overbodig meende men. Of hij altijd bij Van Ballegooijen zou zijn gebleven? Jan Witte weet het niet. Dikwijls blijft een mensch de platgetreden paden gaan, tot hij gedreven wordt in een nooitgedachte richting. Moeilijk had hij een streep onder het verleden gezet, zijn bullen bijeen gepakt en een enkele reis naar Amster dam genomen. Wat kan hem deeren? Acht entwintig jaar is hij en hij verlaat zyn ge boorteplaats met een vrij hart. Hoe ging het vroeger bij Van Ballegooijen? Jan Witte deed zijn werk. Maar als hg om 6 uur de schaaf opzij gooide, dan gooide hij meteen alle verantwoordelijkheid van zich. Dan werd hij de Jan Witte die wandelde langs den Zeedijk, die snuffelde in hoekjes, die liep langs de Buitenhaven met het lawijt van Marineschepen en stram-marcheerende matro zen. Dan ook werd hij de Jan Witte die dan ste in het Casino, die een meisje keek in de willige oogen en heimelijk avontuur zocht met een ander. Maar een doel, een vastomlijnd plan had hij niet kon hij niet hebben. Hij ging trouw ter kerke, deed zijn plichten naar behooren, maar dit alles vulde zijn leven niet. En vaak, als hij zwierf langs den zeekant, en de zon als een gloeiende discus smolt in de zee, kon hij een vaag, ongedurig gevoel niet wegdringen. Dan liep hij urenlang in de dui nen, dan volgden zijn oogen een eenzame meeuw, die traag vleugelwiekte over zijn hoofd, dan kon hij het wel uitschreeuwen van benauwenis. En Van Ballegooijen miste den volgenden dag zijn knecht. Met geen stok was Jan Witte de werkplaats in te drijven, geen tien paarden konden hem binden aan de schaaf bank. Dan pakte hij de raderboot naar Texel, zwierf over het blonde schapeneiland, lag op zijn rug en staarde de wolken in..< Aan het einde van het boek beschrijft Jan Mens het bruiloftsfeest van Jan Witte met de dochter van Griet Mans hande, de waardin uit de Gouden Reael. Hier een episode van het bruidsmaal. Dan vallen ze aan op de soep. Kruidig, pittig van smaak, kerrysoep, die zullen de meeste eilanders nooit geproefd hebben. Twee honderd monden slurpen de soep, het is alsof verstoppende prop en de opgekropte water een geweldige gootsteen bevrijd raakt van een massa laat weggurgelen. Er is geklik van lepels tegen borden, geroep, gelach. Een bord valt aan scherven, de rinkeling van brekend aardewerk overstemt een wijle de muziek. De oplettende chef de reception, ernstig alsof er een overrijke familie van de Keizers gracht aan 't jubelen is, inspecteert de tafels. Want 't blijft niet bij soep alléén. Dampende schotels met vleesch worden aangedragen, malsche carbonade's glibberen in de naar boter geurende jus, carbonade's die 'het water in den mond doen loopen. En telooren vol blommige aardappels, geel als eierdooiers, en spercieboontjes en andijvie, wie er maar lust. Zomergroenten in 't hartje van den winter, wie heeft dat ooit gegeten? Maar wie geld heeft kan den duvel laten dansen en Griet Manshande hééft 't. Het zal een schep geld kosten, maar ze heeft eer van haar werk. De kellners in hun ravenpakken dragen aan, schotels volbeladen er is hurry op, er is te veel. Een hoorn van overvloed wordt leegge stort over de Eilanders, ze vertoeven in 't Lui lekkerland hunner droomen. Ze smikkelen en smullen, ze likken hun lippen af en hun vette snorharen, ze overgieten alles met schuimend, diepdonker bier, het echte bier, dat de eetlust prikkelt en de tongen nog losser weekt. Als zeestoomers zoo stouwen de Eilanders hun lijven vol, er mag niks overblijven. Aha! Daar zijn carbonade's over, wie lust er nog? De kellners krijgen schik in de eetpartij, ze vuren de Eilanders aan: „Vooruit, de andijvie moet op, laat je niet kennen, dames en hee- ren! Morgen is de boel zuur en dat is zonde. Alé! wie lust er nog worteltjes, wie heeft nog een klein hoekje open?,., Dit tafreel doet denken aan Timmer mans en diens Pallieter. Zoo zijn er vele beelden in dit boek, beelden die een oud bootwerkersgeslacht en een oud stuk Amsterdam tot leven brengen. Aan de pen van Jan Mens is het te danken, dat men nu dit alles nog eens her-beleven kan. Een boek, dat veel vrienden zal ma ken en dat bewijst, dat Mens behoort tot de beste romanciers, die Nederland thans bezit. De Gouden Reael, N.V. Uitg. Mij. Kosmos Amsterdam, ingen. 3.geb. 3.75. Hit het poKtie-rapport Fiets verdwenen. Een marine-schepeling deed bij de politie aangifte dat zijn fiets, die hij even aan de Buitenhaven gezet had, met de noorderzon vertrokken was. Fiets terecht. Een bewoner van den Kanaalweg deed aan gifte dat zijn als vermist aangegeven fiets weer terecht is. Urk, 3 Juni. Door 8 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier, aange voerd: 590 pond kuilpaling, van 60105 pond per vaartuig, prijs 1819 ct.200 pond lijn- of beugaal, 2528 et., alles per pond. Urk, 3 Juni. Zeven-en twintig (27) vaartuigen voerden j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischaf slag alhier aan: 1890 pond kuilpaling. van 40 tot 200 pond per vaartuig, prijs 15 tot 19 ct-2 272 pond lijn- of beugaal, 23 tot 28 ct; Ondertrouwd: TRUDI ZIERMANS en H. A. ENKLAAR JR. Huwelijksvoltrekking 21 Juni. Kerkelijke inzegening door ds. H. A. Enklaar om 10.30 u. in de Westerkerk, Helden der Zeeplein. Gelegenheid tot gelukwenschen na den dienst in de consistorie en van 1.002.00, Dijkstraat 12. Toek. adres: Kanaalweg 179. DE DIRECTEUR. Afd.: Den Helder De besturen wijzen nogmaals op de verplichtingen van de koopers, die op goed vertrouwen goe deren op rekening kochten, toch vooral prompt hun schulden te betalen, daar anders de winkeliers tegenover hun leveranciers in moeilijkheden komen. -Ar In enkele gevallen moet in deze aan goeden wil bij de koopers getwijfeld worden, hetgeen in deze moeilijke tijden door den handel toch allerminst verwacht mag worden! Tot nadere aankondiging Groote sorteering vanaf f 4.75 Spoorstraat 38 Steeds voorradig diverse soorten fijne Spoorstraat 72-74 GELEGENHEID VOOR VERHUIZING. Achterbinnenhaven 53. Tel. 886. TE KOOP CONTANT. Heeren-, Dames-, Jongens- en Meisjes rjj wiel, Kinderfietsjes, Wringers, Waschmach., 1 en 2-p. Eng. Ledikanten, Bedden, Waschtafels, Pathéfoon m. 25 pl., Naaimach.trap, Kinderledi kant met bed. J. J. VOS, Klaas Duitstraat 47. BESTE BAKFIETS, H.n.machine, eiken Tafels, 1 en 2-pers. Eng. Ledikanten, ook houten. Hoofdgracht 24. ItifoUUcn VAN WILLIGEN Gevraagd: EEN FLINKE LOOPJONGEN. Verkooplokaal „De Schakel", Molenstraat. Ongem. en gem. Kamer te huur aangeboden m. of z. pension, met vaste waschtafel. Adres: Van Galenstraat 42. Te huur: Gem. of ongem. Slaapkamers met stroomend water, bill. cond. Adres: Brakkeveldweg 160. Te huur Kroonstraat 23, bo venhuis 2e Vroonstraat 93. Te bevr.: M. DE GROOT, 2e Vroonstraat 95. Te huur: Badhuisstraat 118 Te bevragen: Krugerstraat 1. Te huur: het mooie woonhuis Zeeweg 7a te Huisduinen. Te bevr.: Singel 170. AUTOBOX te huur, 1.— p. week, staande Dijkweg, achter perceel Dijkstraat 49. Te bevragen aldaar. Te huur Huis PIET HEINSTRAAT 2. BrievenEmmastraat 29 a. Te huur gem. Zit- en Slaapk. m. gebr. v. keuken, rust. omg. te Heiloo. Mevr. KEUNING, Laarman straat J 181. Te huur: NIEUW HUIS (Hoogstraat) Bevr.: Spoorstraat 7274. Te huur: GASSTRAAT 80. 3.50 p. w. Te bevr.: Kanaalweg 34. Te koop aangeboden: 2 Onderstellen van Handwagen. Adres: Spoorstraat 75. Te koop 6.-j. merrie Paard met veulen, mak in alles. N. MULDER, Nw. weg 16, Julianadorp, gem. Den Helder. Te koop: RUWHARIGE FOX-TERRIER. Adres: Brakkeveldweg 10. Goed tehuis gezocht voor 2 POESJES. Adres: Heet. Treubstraat 17. Welke eigenaar van woningen kan mij helpen aan een nette WONING, prijs 3 of 4 gulden. Adres: Mej. DE MIN, Oostslootstraat 26. 486 pond fuikaal, 21 tot 22 ct. en 44 pond snoekbaars, 16 tot 17 ct. per pond. Nu de groote Noordzeevloot thans nog niet kan visschen en voor allen de visscherij op de voormalige Zuiderzee weer geheel vrij is, is de vorige week de visscherij en het aantal vaar tuigen aanmerkelijk grooter geworden. Thans wordt door de motorlooze zeilvaartuigen, de kleine motorvaartuigen en de groote Noord- zeevaartuigen gevischt op: kuilpaling, lijn- of beugaal, fuikaal en snoekbaars. De weekbe- sommingen waren van 20 tot 45 gulden per zeilvaartuig. De kleine motorvaartuigen had den overdag vangsten tot 60 pond kuilpaling. De groote motorvaartuigen hebben in het laatst van de vorige week deze visscherij weer hervat, met nog zeer matige vangsten. De gemiddelde prijs van deze eerste soort kuil paling was 20 ct. per pond. De groote stoombeugers maakten per et maal vangsten tot 84 pond lijn- of beugaal. Deze eerste soort lijnaal werd gemiddeld ver kocht voor 32 ct. per pond. Door deze cate gorie visschers werd er de vorige week be- somd tot 70 gulden per vaartuig. Na een rust periode van 6 weken werd voor het eerst weer snoekbaars aangebracht. De vangsten waren nog tot zeer matig. De vorige week (27 Mei tot en met 1 Juni) werd door 6 tot 5(#vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 9047 pond kuilpaling, prijs 14^ tot 20Ji ct.; 4727 pond lijn- of beugaal, 20 tot 34 ct.; 2816 pond fuikaal, 21 tot 26 ct.; 44 pond snoekbaars. 16 tot 17 ct. en 25 pond Zuider zeebot, 25 tot 25 'i ct, alles per pond. BURGERLIJKE STAND. GEBORENTjitske, d. v. A. Koffeman en F. de Vries; Maart je, d. v. G. Hakvoort en A. Post; Geert, z. v. J. Ezinga en J. van Luik; Kornelia, d. v. A. Bakker en P. Brouwer. OVERLEDENHendrik Loosman, oud 76 jaren, weduwn. van Trijntje Buter; Marijke Wakker, oud 6 jaar, dochter van Teunis Wak ker en Jacobje Post. In weer en wind. Welk een vogeldorado het Amstelmeer is, wordt ons duidelijk, wanneer wij kennis maken met een artikel van onzen stadgenoot J. K. Schendelaar, dat gepubliceerd wordt in het Mei-nummer van „in weer en wind", het be kende maandblad, dat gewijd is aan natuur leven, reizen, volkskunde en buitensport. (Uit gave W. L. J. Brusse N.V. te Rotterdam). Feitelijk overbodig is het mede te deelen, dat in W. A. van Bezooijen's deskundige foto rubriek afbeeldingen van feestelijk bloeiende fruitboomen zijn opgenomen. Instructief en tevens boeiend zijn dr. A. J. M. Wanders' onthullingen over het belangwekkende ster renbeeld de Wagenman. Frieslands schoonheden, inzonderheid die van petten en poelen, worden bezongen door mr. Epko H. Nuver, dr. W. M. Kruseman be handelt voedselproblemen bij vogels en zoog dieren. Een verrassende verscheidenheid, die het kenmerk is van deze, ook ditmaal weer rijk Ge ïllustreerde aflevering. Met de „Hollandsch Diep" op avontuur. (Serie „Jeugdleven": boeken voor oudere jongens) door Jac. Roelofs. Uit gave H. Meulenhof te Amsterdam. Inzeil 1.20, geb. 1.95. Wim wil niet leeren, maar wel naar zee. Hij w eet zijn zin door te drijven en gaat varen natuurlijk als de minste aan boord als scheepsjongen. Het varen geeft hem alle voldoening, maar al spoedig ontdekt hij dat, om het bij de zee vaart tot iets meer te brengen dan eenvoudig matroos er ook heel wat geleerd moet wor den om de daarvoor benoodigde kennis te ver krijgen. En om nu weer te gaan studeeren, daarvoor u hij nu toch niet gaan varen en ontliep hij de H.B.S. Hij hoopt dus maar dat hij ook zonder studie zijn brood zal kunnen verdienen, zij het in een meer ondergeschikte functie. Varen is en blijft voor hem de hoofdzaak. Zijn eerste reis wordt er een, vol van belang rijke, vaak spannende voorvallen, welke, ge voegd bij zijn wel sluimerend, maar niet af wezig eergevoel er hem toe brengen zijn studie te hervatten om, als het kan, stuurman te worden. Een boek, geschreven met kennis van zaken op scheepvaartgebied, boeiend en zeer interes sant voor iederen jongen. Jac. Roelofs weet hoe men schrijven moet. Dat zullen speciaal de lezers van onze krant toestemmen die menige geslaagde short story van de zee in deze kolommen van hem lazen. Heilig Pietje de Booy. Roman door Herman de Man. N.V. Querido's Uitgevers Mij., Amsterdam. Herman de Man zoekt zijn sujetten hij voor keur onder de eenvoudigen van geest. De hoofdfiguur in dit boek is zelfs nog minder dan een eenvoudige van geest, namelijk een imbeciel, een onnoozele. Trots alle moeite door een liefhebbende zuster en een braven onder wijzer aan hem besteed is hij, op volwassen leeftijd gekomen, geesteUjk in ontwikkeling gelijk aan een kind van 5 of 6 jaar, dat praten geleerd heeft en meer niet. En nu is het raad sel in dit boek, hoe het mogelijk is dat in deze onontwikkelde en onmachtige hersenen een begrip groeit van zuivere menschelijkheid en, bij een totale onbekendheid met kwaad en een totaal gemis aan „zonden" in welke sfeer hij zich meestal zeer gelukkig gevoelt, hij het als zijn plicht gaat beschouwen alle andere men- schen ook dat geluk deelachtig te doen wor den en hoe hem dat meermalen gelukt. Ont roerend is de strijd geteekend van zijn micros copische, maar toch praktisch werkende brein met de grootmachten van kerk en maatschap pij. in welken strijd hij, o wonder, de overwin ning behaalt. Een zeer apart boek, waarin Herman de Man op de hem eigen meesterlijke wijze een beschrijft onmaatschaPPeli>fc menschenleven

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6