Het watten-schandaa voor de r Roosevelt of het res? NAAR HUIS Bepalingen voor het groot verlof Men wachtte op de krijgsgevangenen Chorchill zeidc Engeland de waarheid! Zwitsersch-Duitsche luchtgevechten Verwijdering tusschea Turkije en Griekenland Duitsche bladen over Churchill's rede Italië voor verduistering gereed Treinverbinding met Duitschlaod weer intact Motorrijtuigenbelasting Eerst in de brand en toen in het water Geen nieuwe Nederlanders meer Rechterlijke vonnissen uitgesteld De tuinbouw neemt steeds grooter passen «Een meesterwerk van koele be rekening, oordeelt de Engelsche pers." NIEUWE KABINETSWIJZIGING OP HANDEN? De Engelsche bladen van gisteren staan geheel in het teeken van de door Churchill in het Lagerhuis uitgesproken redevoering, legt het D.N.B. De Daily Mail noemt de rede een meester werk van koele berekening. De Daily Tele- graph is van opvatting, dat Churchill de na tie de volle waarheid heeft gezegd. Hij heeft het noch aan aanmoedigingen laten ontbre ken, noch de bevolking den omvang van de catastrophe in Vlaanderen verborgen. De Daily Herald merkt op, dat uit de gisteren door Churchill afgelegde verklaringen eindelijk de verouder de zinswendingen zijn verdwenen, welke de natie slechts hadden willen troosten. De bevolking weet, zoo gaat het blad voort, dat het land thans zwaar moet boeten voor het geen door vroegere regeeringen is verzuimd. Men heeft thans geen tijd om de verantwoordelijkheid daar voor vast te stellen. Het is. echter verontrustend, wanneer leden van het laatste kabinet, die verantwoor delijk zijn voor de catastrophe, nog zitting hebben in de huidige regee ring. Men kan in dit opzicht het ver leden niet eenvoudig laten wat het is. De zaak moet veeleer door het parlement worden onderzocht. Dat zal geschieden in de geheime zitting van het Lagerhuis op Dinsdag a.s. Het Lagerhuis zal niet aarzelen ver dere wijzigingen in het kabinet te eischen, wanneer het ze noodig acht. De Daily Mail schrijft, dat de regeering in de geheime zitting van het Lagerhuis haar plannen voor de verdediging der Britsche eilanden bekend zal maken. Daaronder be vinden zich ook maatregelen voor de „vol strekte wurging der vijfde colonne". In den commentaar van de Times op de rede van Churchill wordt gezegd: „De ocea nen en zeeën behooren aan ons en onze rij ken zullen voortgaan Hitier te bestrijden." De wensch van president Roosevelt om het recht te krijgen, de Nationa le Garde te mobiliseeren, vindt In de V.S. nogal wat tegenkanting, om dat men van meening is, dat het congres het recht tot oorlogvoering in handen moet houden. Zoo heeft, naar het D.N.B. meldt, de repu- blikeinsche afgevaardigde in de marine-com missie van den senaat, Fish, in 'n formeele verklaring aan de pers zich tegen den wensch van president Roosevelt, de beschik king over de nationale garde te krijgen, uit gesproken. Het congres, zoo zeide Fish, mag geen enkele van zijn rechten inzake oorlog voering "aan Roosevelt afstaan. De Voorzitter van de marine-commissie van den senaat, Walsh, heeft médegédeeld dat «e regeering, naar zijn meening op het oogenblik maatregelen voor nieuwe steun punten van verdediging in Midden-Amerika moet nemen. - De wettelijke regeling van het recht tot oorlogvoering. In verband met de genoemde wensch van President Roosevelt, wordt eraan herinnerd dat de President volgens de wet de volmacht heeft, de Nationale Garde te mobiliseeren, wanneer het Congres het bestaan van een noodtoestand uitroept. De president, zoo wordt verklaard, wil het Congres tijdens de warme zomermaanden niet dwingen in Washington te blijven. Hij houdt ook het uitbreken van een bijzondere crisis in de komende maandon voor onwaar schijnlijk. Niettemin bestaat de mogelijk heid, dat zich een noodtoestand ontwikkelt Daarom heeft hij het Congres verzocht hem nu reeds die volmacht te geven. Dit betee- kent niet ,dat de militie-troepen buiten de bezittingen der Vereenigde Staten gebruikt zouden worden. Veeleer is men van plan de ze troepen als vervanging, b.v. voor de gar nizoenen in Porto Rico of in de zone van het Panama Kanaal te gebruiken, in geval de aldaar gelegerde geregelde troepen buiten het land noodig zouden zijn. Zwitsersche vliegtuigen vlogen boven Fransch gebied. Berlijn. In kringen der Wilhelmstrasse werd gisteren tegenover persvertegenwoordi gers bevestigd, dat er gevechten tusschen Duitsche en Zwitsersche vliegtuigen hebben plaats gehad. Het staat vast, dat Zwitser sche vliegtuigen boven Fransch gebied aan vallen op Duitsche vliegtuigen hebben on dernomen, waarbij een Duitsch toestel bo ven Fransch gebied door Zwitsersche vlieg tuigen is neergeschoten. In het luchtgevecht dat hierop ontstond, werden vier Zwitser sche vliegtuigen neergeschoten. Totdusver is reeds bij twee van deze vliegtuigen onom- stootelijk bewezen, dat zij zich boven Fransch gebied bevonden. Zij zijn ook op Fransch grondgebied neergestort. Het diplomatieke onderzoek van de aangelegenheid is nog gaande, Geen Turksche troepen op Griek- sche eilanden. Volgens met elkander in overeen stemming zijnde inlichtingen uit Athene, die gepubliceerd worden in bijna alle te Rome verschijnende dagbladen, wordt een zekere ont stemming tusschen Turkije en Grie kenland merkbaar. Deze zou haar oorzaak vinden in de weigering der Grieksche regeering om toe te geven aan nieuwe Engelsch—Fransche po gingen tot het uitoefenen van druk, zegt het D.N.B. Ondanks de tegenspraak hecht men in Grieksche kringen groote beteekenis aan het bericht, volgens hetwelk Turkije Grieken land zou hebben verzocht toestemming te geven tot het aan land zetten van Turksche troepen op eenigc eilanden der Dodekanesos, o.a. Mitilene en Lemnos. Naar verder vernomen wordt, zouden de Turken het voornemen hebben zich perma- ncn te nestelen op deze eilanden en zou den zij trachten hun verzoek als volgt te mo- tiveeren: 1. Vermeden moet worden, dat in géVal van vijadelijkheden in het Oosten van de Middellandsche Zee de eilanden in Italiaan- sche handen geraken en daarmede zouden kunnen dienen tot steunpunten voor even- tueele aanvallen op Turkije en de weste lijke mogendheden. 2. Turkije zou daarmede in staat worden gesteld om met de westelijke mogendheden de territoriale integriteit van Griekenland, dat betrokken is in de Turksche veiligheids zone, te waarborgen tegen agressie. Naar het schijnt zou minister-president Metaxas deze eisch van de hand hebben ge wezen, hetgeen bij de openbare meening, die er aan gewend was om in Turkije een vriend en bondgenoot te zien, merkbare radeloos heid teweeg zou hebben gebracht. Heel andere woorden sprak hij, dan vroeger... Berlijn. Naar aanleiding van de beken tenis, doör Churchill afgelegd, dat de ge beurtenissen in Frankrijk en België een ont zaggelijke ramp voor de Westelijke mogend heden zijn geweest, schrijft de „Lokal Anzei- ger": Churchill heeft erkend, dat ten aanzien van het dreigende gevaar de waarheid niet .tanger'vöbr die" Brttsercnatie trtih wöfireti «verzwegen. Eenj geest van vertwijfeling klinkt uit zijn woorden, dat Engeland 'en Frankrijk zich tezamen tot in den onder gang zullen verdedigen. Het dreigend ge vaar, zoo schrijft het blad verder, waarvoor in Engeland niemand meer verantwoorde lijkheid draagt, dan Churchill heeft het Brit sche lagerhuis nog nimmer zoo duidelijk aanschouwd als op ligt oogenblik. Het goedkoope optimisme, waarmee Duff Cooper in de afgeloopen dagen lot de En gelsche natie heeft gesproken, heeft niet lan ger opgeld kunnen doen. Hoe ver staat deze redevoering reeds af van de gezwollen voor spellingen als: „Engeland zal Uuitschland uithongeren", „Engelands vrienden de Fran- schen zullen de Duitschers overwinnen", en .„Engelands vloot beheerscht de zeeën"., Hoe groot is .de afstand tot du bittere erkenning: „Wij zullen ons tot in den ondergang ver dedigen". Uok de „Angriff" schrijft; Nu 'moet Churchill erkennen, dat hij'niet mefcr aan de 'overwinning van Engeland en Frankrijk, maar aan hun ondergang gelooft, in dit op zicht is Churchill dan ook werkelijk een 'profeet. Er bestaat voor de Westelijke mo gendheden geen uitkomst meer, W ij laten' -hen'niet-meer los. - '"'Nvt i Ten slotte wijzen de bladen er op, dat de door Churchill meegedeelde cijfers over de uit Vlaanderen teruggekeerde Engelsche troe Ze keerden terug - Naar hun huis en hun hof, De ransels gepakt Voor het groote verlof, Onze soldaten! We kwamen ze tegen. En drukten een hand, Of riepen: „Hallo! Weer terug in het land? Kom maar eens pratenl- Ze waren gebruind. En wat ruig in 't gelaat. Maar elk op zichzeif, Was een echte soldaat, Trouw aan zijn plichten! Hun kleeding was ruw, En wat stoffig en grijs. De ernst van de groote, Gevaarlijke reis Op hun gezichten. We boden een fiets, Een verblijf voor den nacht, Tot meerder gemak, Vóór de tocht was volbracht, Na verre reizen. En stille voldoening Beloonde de daad: Den dienst, dien we Aan een eenvoudig soldaat Mochten bewijzen! En menigeen, die weer Zijn woning betrad. Hij zag heel het leven Als kost'Iijke schat. Na donk're dagen. Maar ook alle moeiten Van 't nieuwe begin, Daar rijzen voor steun. En behoud van 't gezin Zoovele vragen! Vergeten we nooit. Wie zijn plicht heeft gedaan, Wie midden in 't vuur Aan het front heeft gestaan, Ook voor ons allen! De helden van vroeger, Ze gingen voorbij, Maar vóór ons staan and'rcrr, In eind'looze rij. Gewonden, gezonden. En altijd weer zij, Die thans zijn gevallen.! Mei 1910. I»;1j e s: :1- x> - gon oili KROES. (Nadruk verboden). pen en vooral de cijfers over de Britsche ver liezen in geen enkel opzicht met de werkelijk heid overeenstemmen. Men vergelijke deze cijfers aldus de „Lokalanzeiger" met de 1,2 milliocn in Duitsche gevangenisschap ge raakte soldaten, om in te zien, dat het on mogelijk is, dat zooveel Engclschen hebben ,kuntlën 'vTueMen. De Italiaansche bevolking is door een of- ficieele mededeeling opmerkzaam gemaakt op de voorsdhrifter). die moeten worden op- gévolgd in" te val „de omstandigheden een verduistering van het land noodzakelijk zou den makën". De bevolking wordt verder op geroepen om de noodige maatregelen te ne men, teneinde te allen tijde in staat te zijn om terston i eventueel bevolen verduisterings maatregelep te kunnen uitvoeren. DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN. s Knar het' D.N.B. meldt, bevinden de drie kinderen van koning Leopold, prinses Maria HÉS rlotte, oud dertien jaar, prins Boudcwijn, oud elf jaar, en prins Albert, oud acht jaar, ztëh volgeins berichten in de Fransche bla- cush, in het kasteel Montal in het departe ment Lot. Volgens de zelfde bladen heeft koning Leopold op 25 Mei bevel gegeven zijn kinderen naar Portugal te brengen, hetgeen echter niet gebeurd is. Gisterochtend wilde de ^jarige dochter van schipper te Z„ die met «jn klippersch p in het Spaarne te Haarlem ligt, het aanmaken. Daar de schoorsteen onv°ld"ende trok, wierp het meisje een hoeveelheid pe troleum in het fornuis, met het gevdg dat plotseling een steekvlam naar buiten sloeg, waardoor de kleeren en het haar van net meisje in brand geraakten. Op haar.hulpgeroep snelde haar vader toe, die haar in het Spaarne wierp. Het meisje dreigde nu echter te verdrinken. De vader sprong zijn dochter achterna, doch inmiddels was een familielid met een roeibootje nader bij gekomen. Hij wist beide drenkelingen uit het water te halen en naar den wal te brengen. Het meisje had ernstige brandwon den over het geheele lichaam gekregen en haar vader had brandwonden aan de handen opgcloopen. Beiden werden met een zieken auto naar de Maria-stichting overgebracht en daar opgenomen. De toestand van het meisje is niet levensgevaarlijk. Met ingang van lieden zal trein D 112 van Berlijn naar den Haag s.s. weer loopen. De trein vertrekt van Berlijn om 12.57 uur, van Benthcim 19.10 uur en komt in Den Haag s.s. aan om 23.50 uur. Van morgen af, zal ook dagelijks weer een doorgaande verbinding in omgekeerde richting tot stand worden gebracht n.1. door trein D. 111, dië om (i.00 uur van Den Haag s.s. vertrekt en om 10.14 uur in Benthcim en om 17.19 uur in Berlijn aankomt Naturalisatie-aanvragen opge schort. In verband met do gewijzigde omstandig heden hier te lande is ten departemente van Justitie de behandeling van nog aanhangige naturalisatie-aanvragen opgeschort. Nieuwe aanvragen behoeven niet te worden inge diend. In verband met de nieuwe ver- Ordening. In verband met de nieuwe verordening van den Führer, waarbij niet meer wordt rechtgesproken in naam der Koningin, maar „in naam van het recht", is de uitspraak van alle arresten en... vonnissen van de rechterlijke macht acht dagen uitgesteld. De betreffende verordening publicecren wij elders in dit nummer. Ook gedeeltelijke terugbetaling. De K.N.A.C. en de A.NAV.B. doelen het volgende mede: Reeds eerder werd door het ministerie van Financiën bepaald, dat voor opgelegde motorrijtuigen terugbetaling zou kunnen geschieden van vooruit betaalde motorrij tuigenbelasting van 1 Juni 1940 af tegen in levering van de motorrijtuigen belasting- kaart. Thans ontvingen bovengenoemde vereeni- gingen bericht van het ministerie van Fi nanciën. dat eveneens een zeer tegemoet komende regeling is getroffen voor de mo torrijtuighouders, die slechts vergunning hebben gekregen een beperkt aantal malen of dagen met het motorrijtuig te' rijden Aan hen kan teruggave worden verleend van betaalde motorrijtuigenbelasting in ver houding van .liet aantal dagen, waarover de kaart loopt tot het aantal dagen, waarvan wordt aangetoond, dat zij niet met het motorrijtuig op den openbaren weg hebben kunnen rijden. De vierde kamer der rechtbank te Am sterdam, gepresideerd door mr. J. Boon heeft gisteren een aantal strafzaken behandeld te gen kleermakers, verdacht van verduistering van watten, bestemd voor de vervaardiging van militaire uniformen. Ook eenige opkoo- pers stonden terecht, verdacht van heling. De eerste verdachte was een 32-jarige man uit Diemen, bedrijfsleider van het confectie bedrijf van zijn vader, gevestigd te Amster dam. Hem waren groote partijen stoffen en wat ten ter beschikking gesteld om duizenden uniformen te vervaardigen. In de meeste gevallen waren te veel pakken watten ver strekt en een aantal confectionnairs, o.w. de ze verdachte, beschouwde dit overschot als „speer". Speer is de rest van verstrekte stof fen, enz., die door de kleermakers als hun eigendom wordt beschouwd. De president vroeg, of verdachte de feiten toegaf. Dat wil zeggen, zeide hij, ik heb die watten gehouden, niet wetende, dat ik een strafbaar feit beging. Ik heb die watten niet onttrok ken aan de uniformen, daar zit voldoende in verwerkt. De directeur van het centraal magazijn voor militaire kleeding. Kapitein P. van der Heiden, die als getuige werd verhoord, ver klaarde, dat met het bedrijf van verd. een contract was gesloten, waarin o.m. was be paald, dat de afval eigendom blijft van het Rijk. Maar getuige geeft toe. dat de unifor men die verdachte heeft afgeleverd, goed waren. Requisitoir. De officier van justitie, mr. P. 's Jacob, begint zijn requisitoir in deze eerste zaak, met de opmerking, dat deze kwestie groot opzien in het land heeft gewekt. Maar zij dient hier in de rechtzaal tot de juiste pro porties te worden teuggebracht. De meenin gen liepen sterk uiteen: sommigen spraken van zware misdrijven, anderen van volko men onschuld. Wat toch is hier gebeurd? Nadat de mo bilisatie was afgekondigd, moest in korten tijd zeer veel militaire kleeding worden ver vaardigd. Het particuliere vrije bedrijf moest, in ruime mate mede beschikbaar zijn voor de v erv aartliging. De militaire overheid ver strekte stoffen en watten. De watten werden niet gesneden afgegeven. Verdachte beweert, dat wat hij heeft overgehouden z.g. „speer" is. dat de confectionnair mag behouden. Wat is het „speer" begrip'? zoo vroeg de officier van justitie zich af. Daarover loopen de meeningen uiteen. Het betreft resten, overschotten bij zuinige bewerking. Doch hier beschouwde men als sjveer, materiaal, dat heelcmaal niet gebruikt werd. Daar mede is de grens van het begrip „speer" overtreden. Deze verdachte heeft belangrijke hoeveelheden onaangebroken partijen ver kocht ten eigen bate. We hebben hier niet te maken met speer, doch met verduisterd goed. Dat de verd. dit niet wist, kan de officier niet aannemen. Wegens verduistering eischte spr. een ge vangenisstraf van drie maanden. Andere verdachten staan terecht. In den loop van den dag stonden nog acht confectionnairs terecht, voor dezelfde feiten. Ook zij hadden pakken watten weten over te houden bij het maken van de uniformen. De vellen verkochten zij tegen 43 a 60 ct. per vel, terwijl de waarde ongeveer f 1.45 be droeg. Zij voerden hetzelfde verweer:. Het was speer en het is een oud gebruik in onze branche, dat de opbrengst daarvan voor ons is. In alle gevallen hield de officier van justi tie een zeer kort requisitoir, zich daarbij refercerende aan zijn requisitoir in de eer ste zaak en tegen alle verdachten eischte hij een uniforme straf: drie maanden. In den namiddag kwamen de kooplieden aan de beurt, die de watten hadden opge kocht om ze langs een omweg weer aan het Rijk aan te bieden. Zij werden verdacht van heling, subs. schuldheling. De eerste koopman, die in tamelijk groote hoeveelheden niet slechts te Amsterdam, doch ook te Delft watten had opgekocht, betoogde, dat hij zelfs niet had geweten, dat er militaire goederen werden verwerkt. Meestal kocht 'hij snippers e.d. op, doch op zekeren dag bood men hem pakken watten aan. Bij die firma's werkten 40 a 50 men schel), de watten werden op klaarlichten dag opgeladen en geen oogenblik had hii gedacht dat de goed bekend staande firma hem ver duisterd goed had verkocht. De officier van Justitie mr. 's Jacob wees er in zijn requisitoir op. dat hij nooit watten in dergelijke hoeveelheden had opgekocht. Het had hem moeten opvallen, dat er iéts niet in orde was. Hij wist heel goed, dat de verkoopers militaire goederen verwerkten. Spr. achtte de schuldheling bewezen en hij requireerde een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger Mr. S. B. de Leeuw vestigde er in zijn pleidooi de aandacht op, dat dit kleine koopmannetje onmogelijk kon weten dat de groote, goedbekend staande zaken hem van misdrijf afkomstig goed te koop aanboden. Verd. dacht geen moment aan het plegen van een strafbaar feit PI. achtte noch de heling, noch de schuld- liolinj? bewezen. Literst subsidair drontr pi op clementie aan. Ook tegen de andere verdachten, die we gens heling terecht stonden eischte het om vier maanden gevangenisstraf. Vonnis 19 Juni. In Oldenzaal hebben vele famlije leden en bekenden van ^jt Duitschland terugkeerende krijgs gevangenen, in afwachting van de komst dezer militairen een heele nacht in de buitenlucht doorgebracht! Zoodra het bericht bekend werd, dat in den loop van Dinsdag een groot aantal Neder- landsche krijgsgevangenen via Bentheim te Oldenzaal zou arriveeren, was een groote groep belangstellenden en nieuwsgierigen uit Oldenzaal en omliggende plaatsen naar Oldenzaal gekomen om getuige te zijn van de aankomst der manschappen. Den gehee- len middag tot laat in den avond waren de wegen vol met fietsende en wandelende man nen, vrouwen en kinderen, vervuld met de hoop, onder de terugkeerenden echtgenoot, zoon of broer, van wien zij ten hoogste wis ten, dat hij in Duitsche krijgsgevangenschap was geraakt, te ontmoeten. Doch al het wachten was vergeefs. Eerst werd medegedeeld, dat de vrijgelatenen te voet van Bentheim naar Oldenzaal zouden komen. Later vertelde men, dat zij per trein kwamen, doch er gebeurde niets. Intusschen waren Dinsdagmiddag 25 hoofd en subalterne officieren en onderofficieren, onder leiding van majoor J. C. A. Meyer, voormalig commandant van het eiland •Thoien, te Oldenzaal aangekomen om de krijgsgevangenen te ontvangen. Verder zijn aanwezig een officier van gezondheid en ka pitein Jonker, voor de uitdeeling der soldij en sergeant-majoor administrateur van der Kaay, voor de registratie. Voor inkwartie ring* bij de burgers zijn de manschappen in groepen verdeeld voor de gemeenten Olden zaal, Enschede, Hengelo, en Almelo. Ver wacht wordt, dat de geheele afwikkeling van een en ander ongeveer een week zal duren. Heel wat wachtende familieleden hebben den vorigen nacht in de nabijheid der grens on der den blooten hemel doorgebracht. Het aan tal wachtenden nam in den vroegen morgen aanzienlijk toe. Naar wij vernemen, zal te Olj denzaal een volledige keuring plaats hebben, waarbij de plaatselijke doktoren assistentie zullen verleenen. Daarna zullen de man schappen in groepen worden doorgezonden naar Almelo, Hengelo, en Enschede, terwijl 'de overigen te Oldenzaal zullen blijven. Zij zullen zooveel mogelijk bij particulieren wor den ondergebracht. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft de volgende aanwijzingen gege ven voor de met groot verlof gaande mili« tairen. Groot verlof. Met ingang van 5 Juni 1940 kan rekening houdende met de hier onder volgende aanwijzingen door den commandant van elk enkelvoudig oorlogs onderdeel (compagnie enz.) groot verlof wor den verleend aan het nog in werkelijken dienst zijnde reserve- en dienstplichtig per soneel. Voor het verkrijgen van dit groot ver lof moet aan den commandant van het be trokken oorlogsonderdeel een verklaring van werkgever, familie o.a. worden overgelegd, waaruit blijkt, dat de belanghebbende niet ten laste van de gemeenschap zal komen. Bedoelde verklaring moet zijn gelegali seerd a. Door den betrokken .burgemeester. b. Voor hen, die in overheidsbetrekking zijn, door het betrokken diensthoofd ter plaatse. Korporaals en manschappen worden alleen met groot verlof gezonden, voor zoo ver noodzakelijke diensten het toelaten. Kaderpersoneel wordt eveneens slechts ten dcele verlof gegeven. Ook zal een voldoende aantal (res.) offi cieren van gezondheid, (res.) paarden artsen alsmede het noodige geneeskundige en vete rinaire personeel onder de wapenen worden gehouden. De verlofgangers blijven in het bezit van het oorlogszakboekje en herkenningsplaatjes. Zij, die met groot verlof vertrekken moeten binnen een week, hun volledig adres opge ven aan den burgemeester van hun woon plaats. De militaire goederen, welke worden me degegeven, moeten naar behooren worden bewaard en onderhouden. Exportregeling blijft gunstig wer ken. De nieuwe exportregeling voor den tuin bouw, blijft in het Westland gunstig werken, en heeft reeds goede resultaten opgeleverd, in de periode van 18 Mei tot en met 4 Juni welke vijftien exportdagen omvat, konden ongeveer lo00 wagons met de voornaamste exportartikelen, zooals sla, bloemkool, kom kommers, tomaten en peen, worden uitge- a* 's dus ongeveer 100 wagons per dag. trots dezen zeer ruimen export is de oinnenlandsche behoefte aan deze en andere tuinbouwproducten ten volle bevredigend. Hoor gebruik te maken van alle daarvoor geschikte vervoersmiddelen is het mogelijk geweest, het vervoer der groente met het kleinste oponthoud te verzorgen. Dank zij de activiteit van de Nederlandsche spoorwe gen bestaat het uitzicht, dat binnenkort we derom zonder onderbreking van het rail ver* voer gebruik zal kunnen worden gemaakt. za' Let transportvraagstuk voor de groen ten uit den aard der zaak belangrijk vereen voudigen. Alle soorten groente van het seizoen zijn in het binnenland verkrijgbaar en zij zijn niet duur. De verbetering van den export yan groenten, waarvan de Nederlandsche tuinbouw het uiteindelijk toch hebben moet, heeft het gelukkige gevolg gehad, dat de tuinder met nieuwen moed aan de arbeid is gegaan en met meer vertrouwen de toe- Komst tegemoet kan zien dan sedert jaren iiogelijk was, aldus besluit de Haagsche re dactie van het A.N.P.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2