puitschland wil onze tradities eerbiedigen Duitschland steekt de vlaguit Slechts beheerende taak Memorandum van Koning Leopold Duitschers meester van de lucht De successen der „Snelbooten" Uit Alkmaar Niet ongewoon veel kaas ons land uit Marktberichten Over capitulatie van Belgische leger Triomphstemming in Duitschland Ontstemming in de Belgische Congo De oorlogsmolest- credieten Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Officieele publicatie van het Rijksbureau Voedselvoorziening. In de persconferentie, waarin de verschij- pjnsr van het verordeningsblad (zie ook de vóórpaghia in dit nummer), is aangekon digd, -heeft dr. Rabl, behoorende tot de staf van den Rijkscommissaris, een uiteenzetting «.geven van de groote bet eekenis der veror deningen van 29 Mei en 3 Juni, die de uit lening der Regeeringsbevoegdheden en de organisatie van den opbouw regelen. Hij jieeft er daarbij vooral op gewezen, dat deze verordeningen ontworpen zijn volgens de Raagsche Volkenrechtelijke Conventies van 1909. In hoofdzaak heeft daarbij de derde Haagsche Conventie als leidraad gediend, waarin de rechten worden geregeld van den bezetter tegenover het bezette gebied en zijn bevolking. Men heeft steeds een evenwichtsverhou- ding nagestreefd en zorgvuldig de rechten en plichten van de bezettende macht afge wogen. Het geldende recht des lands blijft ge handhaafd, voor zoover geen dwingende be lemmeringen bestaan. Het afwezig zijn van de Kroon en van de regeering heeft echter noodig gemaakt, dat hier aanvullingen plaats vonden. De Rijksccmmissiaris heeft evenwel, zoo betoogde dr. Rabl, met nadruk er voor ge waakt zich geen rechten van de Kroon toe te eigenen, die buiten de eigenlijke taak van regeeren vallen. Als voorbeeld zouden kun nen gelden het verheffen in den adelstand of het in circulatie brengen van munt met beeltenis van het hoofd der bezettende regee ring of diens vertegenwoordiger. Steeds is in het oog gehouden, dat de bezetter slechts een beheerende taak heeft. Deze wordt hier aanvaard met eerbiediging der gelijkgerechtig- heid van Duitschers en Nederlan ders, daarom geen eenzijdige rechts- verklaring maar eerbiediging van de hier gevonden rechtstoestanden en rechtsnormen. Dr. Rabl wees er speciaal op, dat de ver ordening bepaalt, dat de rijkscommissaris zich voor de uitvoering van zijn voorschrif ten van de Nederlandsche autoriteiten zal bedienen. Dit, ozo zeide dr. Rabl, dient zoo danig te worden opgevat, dat ingrijpen van Duitsche autoriteiten uitzondering zal zijn. Het optreden van Nederlandsche ambtenaren en autoriteiten zal steeds in de eerste plaats komen t Is zoowel voor het heden als voor de toekomst 't streven end eb edoeling van den rijkscommissaris om Nederlandsche au toriteiten en Nederlandsche ambtenaren in hun volle bevoegdheid te laten en het is niet alleen zijn streven, maar het zal ook zijn eerzucht streelen, indien deze Nederlandsche ambtenaren ten volle aan de uitvoeringen der bepalingen medewerken. Ik heb, zoo zeide Dr. Rabl, ter bevredi ging van eigen nieuwsgierigheid eens nage gaan of dit bij het bezetten van een gebied wel eens eerder was geschied, en ik kan u zeggen, dat ik tot de conclusie ben geko men, dat, hetgeen ik zooeven uiteenzette, een omvang van „zelfbestemming" betee- kent als nog nooit in een oorlog of bij het bezetten van een gebied is bereikt. Het is ons streven geweest in onze medewerking tot het uiterste te gaan wat wij doen konden. Men zou kun nen zeggen, dat wij een overeen komst of een charter met u hebben aangegaan van volkenrechtelijken aard, dat het kader vormt waarin plaats is voor een zoo soepel moge lijke uitoefening van het gezag. Wij hebben ons daarbij laten beinvloeden door denkbeelden, die wij sinds 1933 in Duitschland gaandeweg vaarwel hebben ge zegd, n.1. conservatief-politieke, of zoo gij wilt: liberale denkbeelden. Wij hebben ons ingedacht in de denkwijze van den Nederlander. Toen wij tot het vast leggen van de verordeningsbepalingen kwa men. De overwegingen, welke hieraan dan ook ten grondslag liggen, zoo zeide dr. Rabl ons, zijn niet de onze maar de uwe. Hierdoor is verkregen een volkomen gelijk- gerechtigheid tusschen Duitschers en Ne derlanders, een gelijkgerechtigheid, welke niet alleen gegrondvest is op het volkenrecht, doch die tevens is vastgesteld in een sfeer en een streven om elkander het leven zoo gemakkelijk mogelijk te maken. De bijz. correspondent van de Italiaansche „Lavoro Fascista" meldt uit Brussel, dat Ko ning Leopold namens 't opperbevel van het Belgische leger, Zondag j.1. den in Brussel nog vertoevenden diplomatieken vertegen woordigers, n.1. den ambassadeurs van Italië en de Vereenigde Staten en den Pauselijken nuntius, een memorandum heeft overhan digd, waarin dag voor dag en soms uur voor uur de verschillende phasen der capitulatie van het Belgische leger worden weergegeven Het document, zoo constateert de correspon dent, slaat Frankrijk en Engeland aan de schandpaal. Het is een aanklacht van soms bijtende ii-onie, zoo b.v. wanneer het zegt, dat het niet mogelijk was een bepaalde inlich ting aan het Fransche of Engelsche opperbe vel te doen toekomen, daar beiden als gevolg van het succes der Duitsche wapenen niet te bereiken waren. Het document vermeldt verder, dat de Ko ning sinds 18 Mei na den val van Kamerijk, Londen op de hoogte had gesteld van het ge vaarlijke karakter der situatie, dat de Gealli eerde op 21 Mei van elkaar gescheiden wa ren en aan de Belgische tx-oepen den bloedi- gen taak van hun dekking hadden overge dragen, dat op 23 Mei een Engelsche tegen actie bij Atrecht zonder uitwerking bleef, dat op 25 Mei en „categorische" boodschap naar Londen was gegaan, dat op 26 Mei de En- gelsch-Fransche terugtocht het karakter van een vlucht had aangenomen, dat op 27 Mei 't front op 5 plaatsen was doorbroken en dat het op dien dag niet meer mogelijk was Generaal Gort of Generaal Blanchard te be reiken, die zich op onvindbare stellingen had den teruggetrokken. Het blad schrijft dan: De Engelschen en Franschen zijn dus tot het laatste toe op de hoogte geweest van het slechter worden van den toestand. Den loyalen koning en zijn dap Per leger hebben zij tot onschuldigen zonde bok gemaakt. gen zich vereenigen met de gebeden, waar mede het Duitsche volk zijn zonen van he den af weer zal vergezellen. Want hedenmor gen zijn de Duitsche divisies en luchteska ders opnieuw aangetreden om den strijd voor de vrijheid en de toekomst van ons volk voort te zetten." Een Italiaansche persstem. De balans van het opperbevel der Duitsche weermacht, met haar nauwkeurige, bijzon derheden over het verloop van den slag, wordt door de meeste Italiaansche ochtend bladen uitvoerig gepubliceerd. De Corriere della Sera schrijft, dat de westelijke mogend heden een der grootste nederlagen der ge schiedenis hebben ondergaan. Indirect in verband met de militaire crisis staat de mo- reele ontreddering in de leidende Fransche en Engelsche kringen. Op waarlijk zeldzame wijze werden de mislukkingen verzwegen of nederlagen in overwinningen veranderd. De Popoio d'ltalia verklaart, dat Duitsch land trotsch kan zijn op het succes van zijn soldaten. Het blad raamt de Fransche en Engelsche verliezen aan dooden en gewon den op 230.000 man, waarbij nog geteld moe ten de 50.000 in het Kanaal en in de moeras sen van Duinkerken verdronken manschap pen. In tegenstelling met de beweringen der Engelsche en Fransche propaganda-organen zijn de Duitsche verliezen zeer gering. Nog gx-ooter dan de verliezen aan menschenle- vens, zijn de Engelsche en Fransche verlie zen aan materiaal. De jongste Duitsche luchtactie tegen Parijs dieb eschouwd wordt als het begin van een nieuwe phase van het offensief, heeft hier grooten indruk gemaakt. De Popoio d' Italia schrijft dan verder nog, dat de Duitsche vlie gers meester van de lucht boven Frankrijk zijn. Nog belangrijker acht het blad het feit dat de Fransche luchtmacht niet in staat was, Parijs te verdedigen. De Fuehrer heeft den volgenden oproep tot het Duitsche volk uitgevaai'digd: ..Aan het Duitsche volk. De grootste slag ^an alle tijden werd door onze soldaten ze gevierend ten einde gebracht. In enkele we ken tijds zijn meer dan 1.2 millioen tegen standers in onze gevangenschap geraakt. Ne derland en België hebben gecapituleerd. Het Britsche expeditieleger is voor het grootste deri vernietigd, voor het andere deel gevan Sen genomen of van het vasteland vei'dre- *en. Drie Fransche legers hebben opgehou- hen te bestaan. eHt gevaar voor een binnen- hringen van de vijanden in het Roergebied s daarmede definitief vooi'bij. Duitsch volk. Dezen roemvolsten daad n de geschiedeni hebben de soldaten met van hun leven en hun gezondheid, ongekende inspanningen in bloedigen °,r'Jd verricht. Ik beveel daarom van heden geheel Duitschland voor den duur van i^'f dagen de vlag uit te steken. Dit is be- r.'d als een eerbetoon aan onze soldaten, heveel verder dat gedurende drie dagen lokken moeten luiden. Hun klanken ino Door hun lenige bewegingen zijn ze moeilijk te treffen. De successen van de „snelbooten" zijn een van de groote verrassingen van dezen oor log geweest, schrijft de N.R.Crt. Tot dus ver was hun bestaan buiten de kringen van in gewijden niet aan velen bekend. De Kölni- sche Zeitung hei'innert eraan, dat ze in den wereldoorlog ontstonden. Om te beginnen werden ze voor verkenningen en bestx-ijding van duikbooten gebezigd. Spoedig bleek hun geschiktheid als torpedojagers voor den aan val in kustwateren. Hoofdzaak was stabiele vaartuigen te bouwen, die ook in de ruwe Noordzee ingezet kunnen worden. De rustige staat van de Middellandsche Zee maakt hët Frankrijk en Italië mogelijk zeer lichte en snelle booten te construeeren. Italië heeft zich de laatste jaren ongeveer 70 snelle mo- tortorpedobooten aangeschaft, die tot de snelste en sterkste van dit soort behooren. Al in den vorigen oorlog mochten ze in de Adriatische Zee groote successen boeken. Na 1918 werd deze catagoi-ie tamelijk ver waarloosd, maar de kleine zeemogendheden zagen er een middel in de kustverdediging te versterken. Het groote voordeel van dit gevechtsmiddel bestaat in den geringen om vang en betrekkelijke goedkoopte. Die van de Duitsche oorlogsmarine zijn kleine motortorpedobooten, waarvan de voornaamste wapening torpedobuizen, lucht doelartillerie en meestal nog waterbonxwer- werpers omvat. Daar de torpedobuizen vast ingebouwd zijn, moet de commandant met de heele boot richten, evenals een duikboot of jachtvliegtuig. Bij hooge zee is het bijna onmogelijk zelfs uit de lucht op een afstand zoo'n snelle boot te herkennen. Om zich niet door de branding aan den achtersteven te verraden, nadert ze meest in matige vaart het doel, om na een torpedoschot zich ijlings aan een achtervolging te onttrokken. De le nigheid van die vaartuigen maakt het uiter mate moeilijk ze met het afweergeschut van torpedobooten te pakken of met vliegerbom- men te treffen. In snelle zigzagvaart kunnen ze zich in de meeste gevallen uit de roeten maken, waarbij ze ook een rookscherm kun nen spannen. Een bijzonder voordeel van die booten is de geiinge diepgang, waardoor het mogelijk is ze over mijnvelden te laten varen, waar een vervolger ze niet kan volgen. Bovendien kunnen ze zich ten spoedigste bij de om standigheden van de Belgische en Neder- landsche havens aanpassen. BERLIJN, (D.N.B.) Alle steden, dorpen en gehuchten in Duitschland hebben gisteren ten teeken van de overwinning de vlag uit gestoken. In de straten ziet men geen huis en bijna geen raam, dat niet de hakenkruis vlag vertoont. Alle kei-ken luiden in de vast gestelde uren de klokken. Het Duitsche völk heeft het bericht van het Opperbevel van de Weermacht over het einde van de ge vechten in Vlaanderen en Artois met storm- achtige jubel vernomen. Alle bladen publi- ceeren dit bericht zoo groot mogelijk opge maakt. Tevens echter is het volk medege deeld, dat de Duitsche divisies en luchteska ders opnieuw tegen den vijand zijn aange treden. De berichten over de onmiddellijke voortzetting der gevechten worden door de openbare meening gelezen met de zekerheid dat de ovex-winning aan Duitschland zal zijn Zoo schx-ijft de „B.Z. am Mittag": Wij we ten, dat de grootte van een rijk, zooals het de Duitschers steeds gedroomd, doch nooit ge kend hebben, in een thans eindelijk tot vrede gebi-acht Europa zal worden afgedwongen, want de Fuehx-er, de weex-macht en het volk staan borg voor alles wat het grootste woord omvat, dat Duitsche taal kent: overwinning. Uit Cabinda (Belgische Congo) wordt ge meld, dat het bericht van de schx-apping van Koning Leopold uit de lijst van het legioen van eer in de Belgische kolonie gx-oote ont stemming tegen Frankrijk heeft vex-oorzaakt In Leopoldstad is een protest vergadering v. Belgische officieren gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich deelnemei-s aan den wereldoorlog,, die eenstemmig besloten, den Px-esident van de Fransche x-epubliek hun oox-logsonderscheidingen terug te sturen. De Fransche maatregel wordt beschouwd als een beleediging tegen de eer van de Belgi sche natie. Verschillende oudere officieren, die ook in het bezit zijn van Engelsche on derscheidingen, hebben verklaard deze even eens te willen terugsturen. Via de Middenstandsbanken. Reeds is gemeld, dat oorlogsmolestcredie- ten door de rogeering zullen worden ver leend aan degenen die tengevolge van oor logshandelingen schade hebben geleden door verwoesting van eigendommen. Wij verne men nu, dat de uitvoeringsregeling hiervoor vrijwel gereed is en dat de Ned. Midden- standsbank hierbij zal worden ingescha keld. Mededeeling ter geniststelling in de vergadering van de Kamer van Koophandel. In zijn openingswoord memoreerde de voox-zitter, de heer Aratz, de bijzondere om standigheden, waaronder deze vergadering werd gehouden en die van een enstiger aard waren dan ooit sedert de oplichting der kamer in 1S53 beleefd. In de geestkracht onzer soldaten wilde hij een voorbeeld zien voor de wijze, waarop de economische moeilijkheden van dezen tijd dienden te worden bestreden. Met betrekking tot het initiatief der Ka mer te Alkmaar inzake de instelling van commissies voor zakelijken bijstand aan militairen, deelde de voox-zitter van deze commissie, de heer Bonnet, mede, dat. waar op het oogenblik slechts die militairen wor den gedemobiliseerd, die werkgelegenheid hebben, voor de betreffende commissie nau welijks een taak is weggelegd. Ze blijven echter intact, ten einde straks, wanneer ook de andere militairen naar huis gaan, van dienst te kunnen zijn. De Onderwijscommissie uit de Kamer ver klaarde zich accoord met de Nota van wij zigingen in het Wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend Hooger en Algemeen Vormend Middelbaar onderwijs. Ten aanzien van de bevrachtings commissie werd er door den secre- taris nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de meening, als zou door het feit. dat de bevrachtings- commisie met ingang van 19 Mei van hun taak ontheven worden ver klaard, de scheepvaart weer geheel vrij zijn, een onjuistheid is. Wel zijn de commissies opgeheven, de secretariaten echter zijn blijven be staan. Deze secretariaten ressorteeren thans recht- streeks onder Waterstaat en hun taak is zelfs uitgebreid, zoo ten aanzien van de beschikbaarstelling van olie en benzine. De diensten en afgevaardigden moeten voor taan aan deze secretariaten worden opgege ven. Voor zoover de beurtvaart betreft werd erop gewezen, dat de verstrekte vergunnin gen van kracht blijven, dat de schippers in de wilde vaart de tusschenkomst der secre tariaten moeten blijven inroepen, dat het vrachtn-iveau en de voorwaarden gelijk moeten blijven aan die van 9 Mei 1940 en dat het gebruik van motorschepen moet worden vermeden. Zooveel mogelijk zullen hiervoor moeten worden genomen zeilsche pen. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Vooral belangrijk daaronder leek ons een schrijven van de K. v. K. te Leeuwarden, waarin bij den Minister van Economische Zaken werd aan gedrongen op centralisatie van het wetenschappelijk onderzoek op zui velgebied. Een en ander in verband met het feit, dat Nederland op het gebied van verbetering der zuivel- productie na den wereldoorlog een uiterst bescheiden rol heeft gespeeld. De uitgegane stukken gaven nauwelijks aanleiding tot op- of aanmerkingen. De fraaie beeldstatistieken van den kaashan del en -expox-t ontvingen terecht een woord van lof, al werd daaraan de opmerking ver bonden, dat het de vx-aag was of men er op dit oogenblik veel aan zou kunnen hebben. De heer Grondsma nam deze gelegenheid te baat om er op te wijzen, dat de groote kaas transporten, welke men de laatste dagen kon zien voorbijtrekken, niet de minste onge rnstheid behoefden te verwekken onder het publiek. Ze gingen niet uit boven de nor male export van andere jaren, ze werden af genomen door de Crisis-Zuivelventrale en al was de prijs nog niet bekend, zoo nxeende de handel toch te mogen vertrouwen, dat deze een behoorlijke veigoeding zou opleveren voor product en gemaakte onkosten. Niets meer aan de orde zijnde, volgde slui ting. PETTEN DE JEUGDHERBERG BLIJFT GESLOTEN. Naar men ons mededeelt zal de bekende jeugdherberg „De Zevensprong" tot nader or der gesloten blijven. ANNA PAULOWNA PETROLEUMDISTRIBUTIE Het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart deelt met verwijzing naar het geen in de dagbladen reeds is vermeld, het ondervolgende me de: De kleinhandelaren dienen de door hen van hun afnemers ontvangen zeg'-ls te plakken op opplakvellen, welke bij de distributiediensten verkrijgbaar zijn, en moeten deze opplakvel len uiterlijk op den eei-sten werkdag na het tijdvak vao veertien dagen gedurende het welk de zegels geldig zijn. in leveren bij den plaatselijken distributiedienst. Zij ontvangen dan in ruil voor de opplakvel len toewijzingen, welke recht geven op het koopen vgn petro leum. Zij, die petroleum voor be drijfsdoeleinden gebruiken en niet in de mogelijkheid verkee- ren hun bedrijf zonder behulp van petroleum vooi-t te zetten, kunnen zich met ingang van heden tot. den plaatselijken dis tx-ibutiedienst wenden ter ver- krijging van een aanvx-aagfor- mulier voor het ontvangen van bestelbonnen, recht gevende op het koopen van peti'oleum. Dit formulier dient, na nauwkeu rig en naar waarheid te zijn in gevuld, wederom bij de distri butiedienst te worden ingele verd. Hetzelfde geldt voor instan ties als gemeentelijke en ande re openbare diensten, zieken huizen, herstellingsdiensten en dergelijke. Een uitzondering geldt echter voor aanvragen voor bedrijfsdoeleinden op het gebied van landbouw, tuin bouw en veeteelt. Deze laatste aanvragen moeten niet worden ingediend bij de plaatselijke distributie diensten, doch door bemidde ling van de plaatselijke bureau houders bij de provinciale voed- selcommissarissen. Aanvraag formulieren zijn met ingang van heden bij de plaatselijke bureauhouders verkrijgbaar. INVENTARISATIE GRANEN, ZADEN EN VEEVOEDER. Het informatiebureau der Ned. Spoorwegen in Arnhem is, ofschoon nog niet geheel klaar, reeds geopend ten gerieve der reizigers WEER EEN „VERGUNNING" MINDER. De heer Chr. Hoogmoed te Van Ewijcksluis heeft vrijwillig afstand gedaan van zijn ver gunningsrecht tot verkoop van sterken drank. Daar het aantal vergunningen nog altijd boven het voor onze gemeente vast gestelde maximum is, wordt deze vergun ning niet weer aan een einder toegekend. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening deelt, met ver wijzing naar Bekendmaking inzake de per 8 Juni a.s. te houden inventarisatie van gx-a- nen, zaden en veevoeder bij handel en industrie, het onder- volgende mede. De voor deze inventarisatie benoodigde aangifteformulieren worden door de Pi'ovinciale Voedselcommissarissen, de Ne derlandsche Meelcentrale en de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale aan de betrokken bedrij ven toegezonden. Het formulier moet in drie voud worden ingevuld. De voor raden moeten woi-dcn opgege ven, zooals die rp 8 Juni 1940 des avonds 24 uur op de be drijven aanwezig zijn. Na 8 Juni a.s. zijn de blauwe bestelbonnen en geleidebiljct- ten niet meer geldig. Op de be stelbonnen en geleidebil jetten, waarop de levering nog niet heeft plaatsgevonden, kan dan niet meer worden afgeleverd. Maatregelen zijn getroffen, dat na 8 Juni de vooi'ziening der bedrijven voortgang kan vinden. Hiervoor worden per 10 Juni a.s. nieuwe bestelbon nen en geleidebiljetten inge voerd. TAPVERBOD OPGEHEVEN. Toen onze polder na den lOdcn Mei over stroomd werd met de eigen Nederlandsche militairen is eerst een algemeen tapverbod uitgevaardigd, dat later zoo gewijzigd werd, dat na 6 uur wel bier en andere zwak-alco- holische dranken getapt mochten wordx. Met ingang van gister is nu het tapverbod weer opgeheven. HALEN EN BRENGEN. Over de maand Mei is op het kantoor alhier f 1233.06 gestort op de Rijkspost spaarbank en f 2964 terugbetaald. Er wer den geen nieuwe boekjes uitgereikt. BENOEMD. De heer Jo Kroon is benoemd tot koster aan de R.K. kerk in de Spoorbuurt. SCHAGEN, 6 Juni. 25 Paarden f 200900, 25 geldekoeien, ma gere f 140180. 70 idem vette f 210285, 15 kalfkoeien f 200 -250, 2 pinken f 75. 87 nuch tere kalveren f 615, 39 vette schapen f 30 —38. 113 overhouders 15—23. 486 lammeren f 612, bikken en geiten f 1.5012, 14 vette varkens per Kg. 60—62 ct.. 54 biggen f 16— 23, konijnen 0.30—1.25, kippen 0.50—1.25. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Juni. Aanvoer: 9400 Kg. aardappelen: Schotsche muizen 10/20—11.90, drielingen 11.70—12.40, kleine 1010.70, 2S00 bos rabarber 11.50, 2478 Kg. tomaten: A 28.80—28.60. B 29.10, CC 18.90.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3