Overgangsmaatregelen Nationaal Hulpcomité 1940 Brand in trein ITALIË STAAT gebeurtenis DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER van Nederland Amsterdam-Helder Meer systematische beperking voor een geweldige Duitsche opmarsch vordert Het Breg bij de deviezen-bescherming Oorlog lol hel uiterste man FRONT BERICHT KONINGSTRAAT 78, DEN. HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 8 J U N I 1940 68e JAARG. No. 8945 slechts bij uitzondering toegestaan. In pan kokend water gevallen droevig ongeval °p texel. Spannende oogenblikken bij het station ZAANDAM reizigers kropen ijlings onder de banken. AUTOBUSDIENSTEN reeds deze week kolenvervoer? Kameraadschappelijke drogisten „Uit het bloedbad van thans zal een nieuw Europa ontstaan" troepen strijden thans op de slagvelden van 1914 en 1918. bomaanvallen in frank rijk. de jeugdherbergen die open blijven. HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder in- en uitreizen Het Verordeningenblad van gisteren be- rat een verordening van den Rijkscommis saris, waarbij wordt bepaald dat het in- en uitreizen uit het bezette Nederlandsche ge bied is verboden en slechts ïn bijzondere uitzonderingsgevallen zal worden toege staan. Op een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie merkte de heer W. Janke, pressedezernent, behoorende tot den staf van den Rijkscommissaris, op, dat deze be perking noodig is, om een te verwachten groote stroom reizigers van en naar Neder land te voorkomen, daar de verbindingen natuurlijk in den laatsten tijd overbelast zijn geweest, terwijl toezicht op de vele, in Nederland verblijf houdende vreemdelingen, gewenscht is. Daarnaast dient, aldus de heer Janke, vermeden te worden, dat een stroom koop lieden uit Duitschland naar Holland komen om hier voorraden in te slaan. En nu is het juist de vooropgezette bedoeling om de vooraden, welke in Nederland aanwezig zijn, aan de Nederlandsche bevolking te laten, opdat hier geen tekort zal optreden. Innige samenwerking tusschen Duitsche en Nederlandsche amb tenaren. Gisteren is in het verordeningenblad een verordening verschenen vanden Rijkscommis caris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende overgangsmaatregelen óp het gebied van deviezenbescherming van 5 Juni 1940. Hierbij wordt bepaald: De uitvoering van de bepalingen van het Koninklijk besluit betreffende deviezennood- maatregelen van 10 Mei 1940 (staatsblad voor het Koninkrijk der Nederlanden nr. 484, Ne derlandsche Staatscourant nr. 91) berust be halve bij de Nederlandsche ambtenaren, ook bij de ambtenaren van het Duitsche devie- zenbeschermingscommando. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Over deze maatregel gaf de juridische ad viseur, Dr. Rabl, gisteren een nadere verkla ring. Hij wees er op, dat de deviezen-nood maatregelen, zooals zij bij K.B. destijds zijn vastgesteld, blijven bestaan. De uitvoering van de bepalingen blijft ook in handen van Nederlandsche ambtenaren, doch de verorde ning is slechts om te bewerkstelligen, dat ook Duitsche ambtenaren aan de uitvoering daarvan deel hebben. Deze bepaling beduidt dus wederom een groote mate van innige samenwerking, daar er hier geen sprake van is dat de Duitsche instantie die uitvoering heeft overgenomen, doch thans slechts mede is ingeschakeld, naast de Nederlandsche autoriteiten. Dr. Rabl liet tenslotte nog uitkomen, dat hot de Rijkscommissaris zelf was geweest, die het initiatief had genomen voor df ze be paling, welke zoozeer het streven tot coöpe ratie typeert. 15 JUNI GROOTE STRAATCOLLECTE VOOR DE GETROFFEN GEBIEDEN. 's GRAVENHAGE. Presse-Dezernent W. Janke deelde nog het vol gende op de persconferentie van 7 Juni mede: Met toesteminq van de bevoegde Duitsche instanties, en wel speciaal van den rijkscommissaris persoonlijk, is opgericht het nationaal hulpcomité 1940. Dit staat onder leiding van personen uit verscheidene kringen, terwijl als voorzitter Mr. Dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken optreedt. Dit nationaal hulpcomité zal ten nauwste samenwerken met het Roode Kruis, en het nationaal fonds voor bijzondere nooden. Het doel van het comité is, in den breede gezegd, daar te helpen waar in de dagen van den oorlog verlies is geleden. Men hoopt de gelden, welke benoodigd zijn voor de leniging van den nood, bijeen te brengen door: 1. Een inzameling, waaraan alle bankinstellingen en hopelijk ook alle dagbladen zullen medewerken. 2. Er zal een groote straatcollecte worden gehouden door het geheele land. waarvoor den datum voorloopig is vastgesteld op Zaterdag 15 Juni. De samenwerking met het Roode Kruis en het nationaal fonds voor bijzondere nooden beteekent, dat van de zijde van deze beide instellingen «een afzonderlijke collecte is te verwachten. Bij deze hulpactie dient nl. alle versplintering te worden voorkomen, zoodat de inzameling centraal kan geschieden. Het ongeveer tweejarig zoontje van de familie Gomes te Den Burg op Texel is gis fenniddag bij het achteruitloopen in een Pan met kokend water gevallen. De kleine overleed spoedig aan de heiige brandwonden, De reizigers van den electrischen trein, welke om 20.19 uur in de noordelijke rich ting (naar Den Helder dus) van het station Zaandam vertrekt, hebben kort nadat de trein het station had verlaten, eenige span nende oogenblikken doorgemaakt. Door kortsluiting ontstond in een derde klasse wagon brand, welke oorzaak werd, dat de geleidbcugel defect geraakte. Het geknetter der vonken verontrustte de reizigers zoo danig, dat zij ijlings dekking gingen zoeken onder de banken, het ergste vreezend. Gelukkig had een van hen nog de tegenwoordigheid van geest aan de noodrem te trekken, waardoor de trein snel tot stilstand kwam. He vig verschrikt baanden de reizigers zich door ramen en deuren een weg naar buiten, waarbij enkele perso nen dusdanig in het nauw kwamen, dat zij schaafwonden en kapotte klee ren opliepen. Terwijl een dokter, die in den trein aan wezig was, de eerste hulp verleende, waar schuwde men den G.G.D. uit Zaandam, wel ke de slachtoffers, die niet ernstig gewond waren, verder behandelde. Ook de brandweer was spoedig ter plaat se. De brand werd gebluscht en de defecte wagon op dood spoor gereden. Met drie kwartier vertraging kon de trein zijn reis voortzetten. Naar het Hdbld. verneemt, is de kans groot, dat het kolenvervoer uit Zuid-Lim- burg naar overig Nederland eind dezer week zal beginnen. Per spoor zullen de kolen tot Venlo vervoerd worden en verder per schip. Men hoopt het Julianakantoor over veer tien dagen weer voor het kolenvervoer be schikbaar te hebben. Kort aa de mare dat verschillende drogis ten te Rotterdam en in andere plaatsen m ons land getroffen waren door hetzij ge heel of gedeeltelijk verlies van hun zaak. is het bestuur van de Federatie van Diogis- tenbonden een hulpactie begonnen onder de zesduizend aangesloten drogisten en detaii- PDe hulp, welke door de erkende drogisten en detail 'verkoopers door tusschen komst van het bestuur van de Federatie va° Dro- eistenbonden wordt gegeven, zal hoofdzake lijk bestaan in het verwerkelijken van pogin gen zich weer als drogist te vestigen, terwijl reeds aan hen, die van alles beroofd waren, hulp in geM i* verstrekt. Onderlinge samenwerking in aan sluiting op spoor- en tramwegen. Het is in verband met de tijds omstandigheden noodzakelijk geble ken, op korten termijn met tijdelijke afwijking van de wet Autovervoer Personen, systematische wijzigingen en beperkingen aaij te brengen in het verkeer door middel van auto busdiensten, waarbij zooveel moge lijk zal moeten worden gestreefd naar samenwerking tusschen de autobusdiensten onderling en aan sluiting op de spoor- en tramweg verbindingen die tot stand konden worden gebracht. De commissie vergunningen personenver voer zal de vereischte regelingen ontwerpen; haar leden zullen daartoe de verschillende districten der Rijksvekeersinspectie bezoe ken om met den Rijksinspecteur van het verkeer, met gemeentebesturen en met autobus- en tramwegondernemingen bespre kingen te voeren. De genoemde besturen en ondernemingen zullen hiervan tijdig per telefoon door den Rijksinspecteur in kennis worden gesteld. In een hoofdartikel vat het Ita liaansche blad, de „Relazioni Inter nazionali" de hoofdlijnen der Ita liaansche politiek in zes nauwkeu riq geformuleerde punten samen Het Italiaansche volk, aldus he blad, staat aan den vooravond van een geweldige gebeurtenis. Men moet de volgende zes punten in het oog houden: 1. Het Italië van Mussolini heeft 18 jaar lang vredespolitiek gevoerd. De politiek van Mussoloni is een rechtvaardige politiek ge weest, die trachtte te effenen en nieuwe, hu mane politieke formules op te stellen. In dien men Mussolini's eisch tot herziening had begrepen, zou thans het bloed van mil- lioenen menschen gespaard zijn. 2. Sedert 18 jaar ontmoet de politiek van Mussolini den tegenstand van Engeland en Frankrijk. Parijs en Londen hebben de Ita liaansche politiek in Midden- en Oost-Eu ropa bestreden, het pact van vier getorpe deerd. de Fransrh-Italiaansche overeenkom sten van 1935 van iedere intrinsieke waarde bproofd en den geest van het Britsch-lta- li'aansche Middellandsche Zee-accoord van T938 vervalscht. 3. Toen het Italiaansche volk land ter bewerking verlangde, werden het woestij nen aangeboden. Toen de Abessijnsche cam pagne werd begonnen, onderging het Ita liaansche volk de nog steeds brandende be- leediging der sancties. Ook voor de erken ning van het Keizerrijk eischten Londen en Parijs een prijs van politieken aard. Musso lini wees dezen schaamteloozen handel ech ter beslist af. 4. Alles, wat van Italië kwam, is steeds door de Franschen en Engelschen verkleind, hetzij op gebied der binnenlandsche politiek, hetzij op internationaal terrein. Door de bestrijding van het fascisme wilden de En gelschen en Franschen de Italiaansche op vatting van Europa bestrijden. Dit nieuwe Europa zal echter uit het bloedbad van thans ontstaan. 5. Een democratisch Europa, dat het Italiaansche volk gehaat en veracht heeft, kan slechts bestreden worden. Het Italiaan sche volk zal den oorlog tegen de pluto-de- mocraten van Londen en Parijs tot 't uiter ste voeren. Ook het geweld heeft zijn hooge moreele waarde, wanneer het ten doel heeft de krachten bijeen te brengen voor even wicht en gerechtigheid. Deze oorlog rau.i voor het Italiaansche volk de oplossing bren gen voor bestaande territoriale kwesties, die nog steeds door de namen Nizza, Corsica, Tunis en Dzjiboeti nauwkeurig gekenmerkt worden. Deze kwesties moeten in hun geheel wor den opgelost. De oorlog heeft echter ook een groot sociaal doel: de bevrijding van Euro pa van de onderdrukking door de mogend heden, die de overheersching voeren, de grondstoffen verzamelen en de monopolies bezitten. 6. Het leven van hef Italiaansche volk is onderworpen aan de FranschEngelsche controle. Het Italiaansche volk moet zijn onafhankelijkheid ter zee, de vrijheid der na tie en het Keizerrijk beveiligen. Het is de eenige rechter van zijn eigen belangen. Met de Engelschen en Franschen echter, die thans nog trachten zich tot Paladijnen der Italiaansche eischen te maken, kan geen re kening gehouden worden. Het is de sj)il Ber lijnRome, die door de zegevierende wape nen den vrede zal afdwingen. Accountantskantoor Lid N. 1. v. B. LEERAAR M. O. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 650 De overblijfselen van een Fransch jachtvliegtuig op een der vliegvelden, dat bij een aanval door Stukas werd verwoest, worden door Duitsche soldaten onderzocht BERLIJN, (D.N.B.) Het frontbericlit van het D.N.B. luidt: de operaties van het Weste lijke Duitsche leger zijn ook op den tweeden dag van den nieuwen slag volgens de ont worpen plannen verloopen. De reeds op den eersten dag in Zuidelijke richting gemaakt* terreinwinst werd aanmerkelijk vergroot. De vertwijfelde pogingen van den tegenstanden om de Weygand-linie te houden werden ven ijdeld. Ook de breedte van het front, waav op de FYansche troepen op eenige punten verbitetrden tegenstand bieden heeft het tem po van den Duitschen opmarsch niet vermo gen te vertragen. Terwijl zij voortdurend vor deringen maken, strijden de Duitsche troe pen op de slagvelden van 1914 en 1918 en zijn er in geslaagd op het geheele front nieu we en voor verdere aanvalsoperaties gunsti ge posities in te nemen. Vijandelijke tegenaanvallen, waarbij ook van pantsereenheden gebruik werd ge maakt konden met krachtdadige hulp van het luchtwajïen met succes worden afgesla gen. In het bijzonder dient gewezen te wor den op de actie van het luchtafweergeschut, dat op den beganen grond wederom ver schillende vijandelijke pantserafdeelingcn vernietigde en op deze wijze opnieuw zijn overwicht tegenover de vijandelijke tanks bewees. In aanvulling op bovenstaand legerbericht wordt medegedeeld: In den afgeloopen nacht deden Duitsche luchteskaders aanvallen op een aantal vlieg velden in Midden- en Oostelijk Frankrijk. Evenals het geval was op de Britsche vlieg velden moet ook thans met de vernietiging van een groot aantal machines rekening worden gehouden. Ondanks het zware vuur van het luchtafweergeschut werd de haven van Cherbourg met talrijke zware bommen bestookt. Op het havenhoofd en op de ka den zijn hevige branden en ontploffingen waargenomen. Het bestuur van de Nederl. Jeugdherberg centrale deelt mede, dat het trekken dezen zomer in Nederland overal mogelijk zal zijn. De volgende jeugdherbergen zijn geopend: Amersfoort, Apeldoorn, Appelsga, Arcen, Ara hem, Assen, Beegden, Beek bij Didam, Ber gen op Zoom, Castricum, Delden, Deventer, Emmen, Emst-Epe, Eindhoven, Geertruiden- berg, Gorinehem, Gouda, Groningen, Haar lem, Heemskerk. Den Helder, Hilvarenheek, Hoogeveen, De Kaag. Kampen. Kortenhoef, Lochem. Lunteren. Nijmegen. Nijverdal, Oost voorne, Oldenbroek, Scheveninggen, Schoorl Sneek (na 15 Juni), Soest, Texel, Yelsen, Vught, Waeringen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1