De H.Z.V.-linie doorbroken JOTTT Den Helder onder vreemd opperbestuur Ingezonden Te A.HILDERINE Abonneert U op dit blad Het kostelijke week-end ver in zee gewaagd Advertentiën Betrekkingen Te huur Te koo Goede ansjovisvangsten Garnalenvisscherij begint heden Maandag 10 Juni 1940 Madlnieuut-ó Goudmijntjes! Salon MANSHANDEN INVALIDITEITS- BEN FAMILIE-ERFSTUK Tweede Blad Te huur of te koop het HEERENHUIS een trouwe helper/ aangeboden aangeboden gevraag f ^utteAtjeb 100 °/c vcrkoopswaardel Burgerlijke stand van Den Helder Badseizoen te Vlissingen geopend Wielrennen YliejuwJ uit Uaü Van toen en nu Uit het politie-rapport De ansjovis-visschers v. d. Waddenzee hebben het de laatste weken goed gehad, in tegen stelling met het vorige voorjaar, toen in stormen zoo goed als al hun netten verloren Üngen. Zij kregen toen nieuwe netten van het comité voor bijzondere nooden. Met deze nieuwe netten hebben zij thans veel succes gehad. Tot Juni werden aan de afslag te Harlingen niet minder dan 43.755 kg. ansjovis aange snoerd en geveild. Besommingen van 31 tot 41 gulden werd gemaakt. Een enkele visser kon zelfs in één etmaal voor 1500 gulden aan den afslag brengen. De eerste drie dagen van Juni werden res- Pectievelijk 4871, 6353 en 7911 kg. aan den afslag te Harlingen geveild. Naar wij vernemen verleenen de Duitsche autoriteiten er medewerking toe, dat de zee- ^isscherij, welke voor velen in ons land een broodwinning is, weer eenigszins op gang ■Wordt gebracht. Met ingang van Maandag 231 van Scheveningen, Katwijk en Zandvoort uit de garnalenvisscherij weder zijn toege staan. De schepen moeten bij zonsondergang binnen zijn. pet is een kostelijk week-end geworden. Zóó kostelijk, dat er wederom sprake was van een uittocht uit Den Helder. Wederom iag men de straten uittrekken, en wederom aanschouwde men complete gezinnen, die de deuren op slot deden en er vandoor gingen. Het was echter een ganschelijk ander schouwspel dan dat van enkele weken gele den. Waren het toen misère en vertwijfeling, die de bevolking op straat brachten, ditmaal was het een. overdadig stralende zon, het was bet kostelijkst denkbare zomerweer en de natuur op haar schoonst, die de bevolking als bet ware met evenzooveel magneten naar buiten trokken. Was daar vroeg in den morgen een kille jeedamp, die zich over den Noordkop der provincie gelegd had, bij het klimmen der zon boorde de dagvorstin zich energiek door den grijzen sluier en zette alles in schoonen zomer glans. En had het den wandelaar en fietser reeds Z dags aan niets ontbroken, in dubbel op zie.^ gold dat voor den Zondag. Een enkele jnaal vreesde men, dat L.t niet zou „houden", maar dit pessimisme bleek ongegrond. En zoo bleef de zon schijnen van vroeg tot laat, heel dien langen zomerdag. Of men er van geprofiteerd heeft! Dubbel, driedubbel! Het leek, alsof men eindelijk weer op dreef gekomen was. Of men eindelijk verlost was van den ban der gebeurtenissen der laatste weken, of men eindelijk de zorgen wilde ver geten en zich geven aan datgene, wat de na tuur ons in zulke rijke cverdaad biedt. Wie een fiets had, zat op dit vehikel, en eerst nu bleek hoe ontzaglijk veel fietsen er wel in Den Helder zijn. Het kleinste grut en de meest grijze ouderdom zag men er op het stalen ros vandoor gaan. -Een leger blinkende en bellende karretjes, die öf langs het Kanaal, óf via den Jan Verfailleweg rolden. Een leger, afgewisseld door de tandems, die men ook in steeds grooter getale gaat aanschouwen. Za gen wij gisteren in Haarlem diverse tandems, waarbij gebruik gemaakt werd van een betaal den „voorrijder", deze moderne rickshaw, zoo als de Haagsche Post deze zich verhurende werklooze chauffeurs noemt, is hier nog niet ingevoerd. Hier doet het mannelijk deel van het echtpaar 't doorgaans nog Honderden Nieuwediepers koesterden zich in het zonnetje aan den duinkant van den weg naar Callantsoog. Het was daar goed tusschen de volop bloeiende duinroosjes, luisterend naar het concert van zoemende bijen, loeiende koeien en kwakende kikkers. Met voor zich het altijd weer boeiend pano rama van Noord-Holland's sappig polder landschap, dat als een eindeloos groen biljart laken naar de horizon gestrekt ligt. Ja, het was er goed. Men verzoende zich Weer met het leven, men werd weer tevreden. Ook Huisduinen kwam weer eenigszins in trek. Menigeen trok in den middag en des avonds naar onze badplaats, en verscheidenen lieten zich verleiden in een der uitspanningen wat lavenis te nemen. Het paviljoen van het Badhotel had, gezien de omstandigheden, niet te klagen. En dat is, met zulk een tot zitten noodend terras, dat zoowel zon als schaduw biedt, niet te verwonderen. Speciaal des avonds kunnen wij een zitje daar adviseeren. Men behoeft er waarlijk niet voor naar Schevenin- Tevreden toog men tegen het invallen van gen te gaan de duisternis huiswaarts. En was men dien morgen bleek en blank van huis gegaan, daar kwam men terug, het gezicht rijkelijk voorzien van sproeten, gebla kerd en verbrand. Hetgeen, gezien de omstandigheid dat de crème's en andere zonnesmeersels nog niet gedistribueerd zijn, wel het minste was waar men zich zorgen over maakte Overigens... nog menig week-end als dit van 8 en 9 Juni! Toeloop van nieuwe leden niet te stuiten. Heldersche Zwemvereeniging H.Z.V. Het witte clubgebouw op den zeedijk. Geen inleggeld. De eerste... De eerste volmaakte zomer-Zondag werd gisteren beleefd en, we zouden haast zeggen, dus moet ook eerste geval van te ver in zee zwemmen gesignaleerd wor den. Deze weinig prettige sensatie beleefde gisterenavond, te omstreeks kwart voor 9, Huisduinen. Vlak voor het badhuis was de heer Zeeman van Julianadorp in zee ge gaan, en waarschijnlijk gelokt door het stille water, had hij zich naar het einde der pieren begeven. Ondanks het feit, dat er reeds sedert jaar en dag gewaar schuwd wordt om niet zoo ver te gaan, deea de man zulks toch; toen hij echter bij den kop van den pier gekomen was, kreeg de stroom hem te pakken en het duurde niet lang of de man voelde dat zijn krachten niet tegen dezen stroom op gewassen bleek. Hij was toen zoo verstandig vroegtijdig om hulp te roepen, welk geroep door voorbij gangers gehoord werd. Terstond nam men maatregelen. De buffetchef van het badpa viljoen haalde den badmeester, terwijl de ge rant van het Zeebad, de heer Van den Berg, met een aantal andere burgers, met vereende krachten de op den dijk klaarliggende vlet te water brachten. Zoo snel mogelijk roeiden toen Maarten van 't Hert en Antoon Groen naar den kop van de pier en hier was het, dat men in niet denkbeeldig levensgevaar ver- keerende zwemmer binnen boord trok. De man bleek zich nog boven water te kunnen houden, doch was dankbaar dat men ter hulp gekomen was. Overigens een goede waarschuwing voor anderen, die eveneens met plannen rond- loopen zich buiten de pieren te begeven. Men stelt zichzelve en anderen daarbij aan ernstig levensgevaar bloot. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden voorwerpen: Een roozenkrans, een ring met sleutels, een speer, een bril, een heerenpolshorloge, met armband, een paar kinderschoentjes, een roeispaan, een. bruine portemonnaie, een fan tasie armband, een pakje rekeningen, een stamkaart. Verloren voorwerpen: Een donkerbruine portemonnaie met inh., een polshorloge met lederen armband, een notitieboekje, een ring met sleutels, drie dis tributiestamkaarten, een heerenpantalon, een dames portemonnaie, een etui met rekeningen, een doublé ketting, een bruine heeren porte monnaie. Verloofd: MA BEL NASH en A. S. VAX VELSEX, 2de Luit. der Mariniers. Hoofdgracht 66, Den Helder. Museumpark 1, Rotterdam. 9 Juni 1940. Tijd. adres Erikalaan 19, Den Haag. Dames Kapper Heeren Slakman Bossestraat 65 Telefoon 514 voor Marinepersoneel Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 Javastraat 100. Centrale verwanning. Ruime garage. InlichtingenHoofdgracht 18. Van geslacht op geslacht blijft het loo'n degelijke naaimachine non SP00RSTR.88-90 DEN HELDE TEL. 449 Te huur 2 Woonhuizen Molen gracht 22, 5.00 p. w.; Brood- steeg 1, 4.00 p. w. Adres: T. J. DEKKER, Koning dwarsstraat 41. Te huur fl. Burgerwoonhuis Westgracht 48 4.75 p. w. water vr|j. Adres H. RIEMERS. Rujghweg 97. Bej. Dame zoekt HELP in de huishouding, gereformeerd, leef tijd 4050 jaar. Adres: Bureau van dit blad. Mevr. KANNEWASSER. Kei zerstraat 3 huis, vraagt nette zelfstandige DAG-DIENSTBODE v.g.g.v. Ruime ZIT en SLAAPKAMER te huur met volledig pension. Adres: Spuistraat 22. Te huur: Perceel Hoogstraat 31. Adres: J. in 't Veltstraat 2. RUSTIG SLAPEN. Gemeub. Zit- en Slaapkamer aangeboden, eventueel met pension. Adres: Drieboomlaan 13, Hoorn. Te koop gevraagd in zeer goe den staat verkeerend Salon- Ameublement, benevens een Keukenfornuis. Brieven onder no. 18 aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd: Een goede 2e h. Heerenfiets. Adres: Bureau van dit blad. van 8 Juni 1940. BEVALLEN: A. B. Kip—Bakker d. OVERLEDENJ. Ekkers—Proost, v., 71 jaar 1 overleden te Schagen)S. Wijngaarden, m„ 52 jaar; J. M. Uytenhoudt, m„ 35 jaar (overleden te Den Haag); W. A. van Dijk, m„ 2 maanden (overleden te A'dam). Zaterdag heeft de burgemeester van Vlis singen, de heer C. A. van Woelderen, het zeebadbedrijf officieel geopend. Daar de zee boulevard ongeschonden is, en alle daar ge vestigde hotels, o.a. Brittania hun bedrijf op normale wijze voortzetten, heeft men hoop, dat deze zomer vrij gunstig zal verloopen. Men verwacht, dat voornamelijk Zeeuwsche families dit jaar haar vacanties te Vlissingen zullen doorbrengen. D.O.K.-NIEUWS Na een pauze van een paar weken is D.O.K. haar training op den weg weer be gonnen, voor de A-klasse over een afstand van 54% km.; 1. W. Zoons 1 u. 22 m. 10 sec.; 2. Steigstra, 1 lengte; 3. Huurman; 4. Sibun; 5. Snijders. B-klasse, afstand 36 km.: 1. W. Bruin; 2. Nannings; 3. Jano. Volgènde week de wedstrijd over 73 km. VISSCHERIJ. Urk, 7 Juni. Door 54 vaartuigen werd aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan gevoerd: 5460 pond Kuilpaling, van 40450 pond per vaartuig, prijs 1416% ct. 925 pond Lijn- of beugaal, 2129 ct. 620 pond Kubaal, 14%18% ct. en 225 pond Snoek baars, 1213 ct, alles per pond. Het is thans niet de eerste keer, dat an dere dan Nederlandsche vlaggen wapperen op de stellingen rond Den Helder. Dat is ook ge beurd in den Franschen tijd, toen Napoleon half Europa aan zich wist te onderwerpen. Toen was het de tricolore, die zijn banen ontplooide in onzen frisschen wind. Toch is die t|jd voor onze toen zoo jonge veste in vele opzichten niet on gunstig geweest. Van een onaanzienlijk visschersdorp groeide deze plaats in dien korten t|jd tot een belangrijker vesti ging. De officieren en manschappen der Franschen brachten hier vertier. Groote werken werden uitgevoerd: De forten Erfprins, Falga, Dirks Admiraal, Oost en Westoever werden gebouwd, de haven- dijk aangelegd. Natuurlijk bracht deze nieuwe toestand ook zijn bezwaren mede. Immers de wal- vischvaart van Huisduinen en Den Helder kon niet plaats vinden, omdat Engeland het continent blokkeerde. Zoo had het Fransche bewind vóór en nadeelen. En zou het thans onder Duitsche opperleiding anders zijn? We mogen om te beginhen blij zijn, dat de ves ting Holland en de stelling van Den Helder heeft gecapituleerd voor een gediciplineerd leger. En zij die met de Duitschers in aan raking zijn geweest moeten zelfs erkennen, dat de houding van de nieuw gekomenen welwillend was. Ja, ook thans zijn er voor Den Helder wel nadeelen aan te wijzen. Is niet de Nederlandsche vloot, die met Nieuwe- diep saamgegroeid was, uit onze haven verdwenen? Sommigen vragen zich af, wat dat hier worden moet op economisch gebied! Doch had van 1810 tot 1813 het povere visschersdorp reeds de aandacht der toen malige overheid, hoeveel te meer zal Den Helder van 1940 deze hebben; de fleurige, bescheiden stad, die zich in dit schoone voorjaar op z'n mooist heeft getooid, met haar stralende parken en spiegelende grach ten. Men zal nu in Nederland aan den slag gaan om de afschuwelijke werkloosheid te doen verdwijnen. Moge ook Den Helder daar in zijn aandeel ontvangen. Er zijn hier men- schen genoeg, die nog op vervulling in dit opzicht wachten. We noemen slechts de in normale tijden noodzakelijke havenuitbreiding, het vervangen van oude versleten bruggen door fiksche nieuwe, het verplaatsen van het station. Nu, dat is al meer dan genoeg. Indien deze zaken tot stand zouden komen, dan heeft ook deze t|jd zijn nut gehad. Daarbij komt het ons voor, dat hoe de strjjd ook zal uitvallen, de Neder landen groot belang zullen houden b|j Ne- derl. Indië, zoodat vroeg of laat Den Helder de positie die deze stad ten opzichte van Nederl. Indië had weer zal kunnen innemen. Bovendien garandeert de afwezigheid van maritieme strijdkrachten en de groote af stand tot het tegenwoordige eigenlijke ge- vechtsgebied ons in zekere mate, dat wij hier verder in betrekkelijke rust zullen kunnen leven. Laten wij in dezen tijd van staatkundige veranderingen vooral niet vergeten té letten op onze echt Holland- sche en Nieuwediepsche voorjaarsontplooi ing. Door de lawine van gebeurtenissen af geleid zou men het schoone, dat dit jaar wel zeer voor de hand ligt voorbij zien. Wat ziet alles er sappig groen uit. Dit jaar zijn er geen zwart gewaaide prille blaadjes, die reeds sterven voor ze geheel ontloken zijn. De natuur lijkt wel extra haar best te doen om ons er op te wijzen, dat 's werelds ellende niet voor verantwoording van den Schepper ligt. Als je kunt. geniet dan van al dat schoone, dat er in en bij onze woon- of geboortestad te vinden is. fBuiten verantwoordelijkheid van de Redact!* Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) OPTIMISME. Geachte Redactie, Met zeer veel belangstelling las ik in uw blad van jl. Vrijdag 7 dezer uw artikel, onder het opschrift „Optimisme", 't Is zeer verdien stelijk, door middel van een openbaar blad, een aanmoediging te vernemen, 't geen geest en energie opwekt, met de verwachting „hierna beter"! De vele geruchten over de toekomst onzer stad zijn schrikbarend en werkten negatief. Uit een negatieve gedach- tengang ontwaakt geen positieve werkelijk heid. Ik zelf ga uit van de gedachte, dat juist een plaats als de onze, door het wereldgebeu ren een betere en vastere toekomst tegemoet gaat. Ik zou hierop nog wel wat uitvoeriger kunnen ingaan, doch acht zooiets momenteel minder gewenscht. Maar waar ik wel de aan dacht op wensch te vestigen is, dat men al leen door eendrachtige samenwerking het optimisme levensvatbaarheid geven kan. Is dat aanwezig. 't Spijt mij geachte redactie, daaraan te moeten twijfelen. Men dient bezielt te zijn met de nooden van velen onzer medeburgers. Féiten? Wanneer men weet, datbv. een gla- zenwasscher niet meer in staat is, zelfs zijn huishuur te verdienen en deze op zijn verzoek om eenigen steun, een afwijzende beschikking krijgt; kleine winkeliers contant moeten koo- pen, om hun bedrijfje gaande te houden, ja, waar er zelfs bij zijn, die de spaarpot van de kinderen moeten leegen, om hun gebroken rui ten te laten maken, och, geachte Redactie, dan wordt het mij bang te moede en raakt men in vertwijfeling over het verwachte „Optimisme". Laat men toch in vredesnaam de helpende hand uitsteken, door bv. voorschotten te geven en deze zoo noodig, straks, wanneer dan werkelijk het optimisme zegeviert, een gedeelte daarvan, door middel van het belastingpapier, terug vor deren. Eerst dan, geachte Redactie, kan men de toekomsthoopvol tegemoet zien. Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. Den Helder, 7 Juni 1940. De problemen, waarvoor de overheid zich op het oogenblik geplaatst ziet, zijn vele en velerlei en het zou inderdaad te optimistisch zijn om te meenen, dat alle vraagstukken, die zich in dezen chaotischen tijd voordoen, in een handomdraai opgelost zouden kunnen worden. Dat er hier en daar nog wat stroef heid bij verschillende instanties gevonden wordt, is een feit, dat we zelf geconstateerd hebben. Hulp aan verschillende van onze midden standers, die zoo ernstig gedupeerd zjjn, dat ze de aan hun zaak aangerichte schade mo menteel zelf niet kunnen betalen, is ge wenscht. Het middel van een voorschot is misschien een oplossing, die door de eerste moeilijkheden heen helpt. Dichtgetimmerde middenstandszaken ver- hoogen het aanzien van onze stad niet. Dat moet zoo snel mogelijk veranderen, want dat is het belang van onze middenstand zelf. We herhalen: ieder moet begrijpen, dat we gezamenlijk de moeihjkheden het hoofd moe ten bieden en trachten te overwinnen en het is een gelukkig verschijnsel van onzen tijd, dat het gemeenschapsbesef sterk ontwikkeld is. Dat geeft ons reden tot optimisme. Red. Held. Crt. BELEEDIGIXG. Een bewoonster van de Middenstraat werd door een echtpaar uit diezelfde straat belee- digd en... mishandeld. Hieruit blijkt wel, dat het op deze wereld nog geen koek en ei is. DAT GING TE HARD. Zaterdagmorgen is het „eeuwige vuur" op het gemeentelijke vuilnisterrein aan den Rijks weg te veel energie gaan toonen, waardoor de brandweerauto moest uitrukken om den brand aan de vereischte banden te leggen. Inmiddels wist „men" zeker te weten, dat op De Kooij een brandbom was gegooid. BEKEURINGEN. Bekeuringen werden opgemaakt tegen een banketbakker inzake overtreding van de Ar beidswet en tegen een persoon wegens het onnoodig stilstaan op den hoek van twee straten. Nacht der Schamele n. Roman door Frederic Prokosch. N.V. Em. Querido's Uit gevers Mij. Amsterdam. Dit boek geeft de beschrijving van het leven der Amerikaansche „tramps", werkloozen, werkzoekenden, vagebonden, die met een mini mum van, of in het geheel geen geld alle mogelijkheden uitbuiten om te komen waar zij heenwillen. Meerijden met alle soorten voertui gen. als verstekeling in spoorwagons, in „ge vonden" vaartuigjes de rivieren afzakkend en, wanneer het niet anders kan, als voetganger eindelooze afstanden loopend op verteerd schoeisel en gewonde voeten; hier en daar eenige dagen werkend voor de kost en anders bedelend. Lijdend onder, genietend soms van hetgeen hen wedervaart. De tramp in dit boek is een onbevangen jongen, op de garens van jongelingschap en mannelijkheid, die door het harde leven, de kennismaking met veel oudere menschen, ook vrouwen, zijn aanraking met politie en justitie en vreemde, soms schrikkelijke avonturen, langzaam rijpt tot man. Deze eigenaardige kant van het Amerikaan sche leven met de psychologie van den tramp, de poezie van het vaak onbezorgde en vrije leven, maar ook de dramatiek van zijn meestal bittere ellende wordt door Prokosch op voor beeldige wijze geschilderd en tot een echte „tramp-roman" verwerkt. Olga Andrejevna, door Marika Stiern- stedt. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Een nieuwe variatie op een oud thema; Russische grootheden, door de revolutie ver nederd en verdrukt, verlaagd tot paupers en in voortdurende angst voor vrijheid of leven. Het lijden der hoofdfiguren uit dit boek treft nog te meer, waar zij beschouwd kunnen worden als zeldzame uitzonderingen op den gewonen regel, welke op den vroegeren Rus- sischen adel kon toegepast worden. Zij bezitten en toonen dit ook. daadwerkelijk een groote liefde voor het vaderland en ook voor zijn be volking. Dit laatste is dan ook de oorzaak, dat eenige dier personen hun toekomst en verdere levensrichting vinden in het Rusland van Sowjet en Gepoe. In eenvoudigen, doch wel indrukmakenden trant beschrijft de verhaalster het tijdperk van 1914 tot 1934 in Rusland, de geweldige veranderingen welke daar plaatsgrepen en de algeheele ommekeer van het vroegere leven. Een zeer Interessant boek. De pastorale taak van den ouderling. De Hervormde kerk is een presbyteriale kerk, d.w.z. dat de ouderling in het kerkelijk bestel een belangrijke plaats inneemt. Toch is aan velen niet duidelijk, welke functie zoo'n presbyter eigenlijk heeft. Een predikant, ja dat weet men; een diaken doet het werk van barmhartigheid, maar wat doet een ouderling Dat vertelt Prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Strenkel op alleronderhoudenste wijze in een boekje over de „pastorale taak van den ouderling". Op een wjjze, die ook den niet-direct-betrok- kene boeit, zet schr. uiteen, wat belijdenis en kerkelijke reglementen zeggen over plaats en taak van den presbyter. „Hervormd Nederland" (N.Z. Voorburgwal 171, A'dam) bewijst niet alleen door dc voort zetting van het blad van dien naam in den ouden vorm en het oude formaat, dat het onder de nieuwe omstandigheden zijn werk tot opbouw van de Hervormde kerk w 1 voort zetten, het toont dit ook door de uitgave van dit boekje van Prof. Berkelbach. Het boekje kost veertig cent. P. Louwerse. Geïllustreerde Vaderlandsche Geschiedenis (bewerkt en voortgezet door J. J. Moerman), geïll. door J. H. Isings, Uitg. Van Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam. Geb. 3.90. Het reeds oude boek van Louwerse heeft hiermee een nieuwe gedaante gekregen en een heel mooie gedaante. Keurige illustraties van Isings verlevendigen de tekst. Jammer genoeg staan er een paar op de verkeerde plaats. De druk en het papier zijn keurig, de prijs niet te hoog. En wat nu nog verder van den inhoud. Niet beter of slechter dan andere boeken in dit genre. Een beetje cliché-achtig, een beetje naar oud recept, met hier en daar kleine onjuistheden, die nu wel niet zoo'n grooten afbreuk doen aan het geheel, maar die toch eindelijk eens moesten verdwijnen. Het zijn voornamelijk verklaringen van fei ten of toestanden, die wel eens te kort schie ten, wel eens wat al te simplistisch een moei lijke zaak voorstellen. Nogmaals, het blijft een aardig boek voor de jeugd en voor ieder, die z|jn vaderlandsche geschiedenis eens wil opfrisschen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5