samenwerking Telefoonverbindingen hersteld DE STOET DER RUSTELOOZEN Vlaamsche vluchtelingen worden opgejaagd DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Monumenten moeten hersteld worden Geen afzonderlijke vrede" Zeer spoedig brooddistributie TEGEN DE WERKLOOSHEID DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL- GOEDEREN Een droevig oorlogsbeeld KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) tt Rijkscommissaris Rijks minister Seyss Inquart biedt Duitschlands hulp aan Speel niet met vuur WO E N SD AG 12 J U NI 1940 68e JAARG. No. 8948 Veevoedervoorziening in oorlogstijd Nachtelijke gevechten ter zee Oorlog tegea Engeland en Frankrijk te winnen Luchtaanval te Rome )k heldersche courant Naar wij vernemen, is thans zeer spoedig ie beslissing over de brooddistributie te ver wachten. De geheele regeling ligt tot in on- derdeelen voor uitvoering gereed; het wach ten is slechts op het iiat der bevoegde Duit- sche instantie. Zooals wij reeds hebben gemeld, kan men wel rekenen op een rantsoen van 2 K.G. per persoon per week, Dit is gemiddeld 285 gram per dag. Naar wij vernemen, zal dezer dagen een aanvang worden gemaakt met de uitvoering yan de reeds aangekondigde sociale maatre gelen in grooten stijl, vanwege den Rijks commissaris ontworpen, welke allereerst krachtige bstrijding van de werkloosheid beoogen, daarnaast ook het doorvoeren van zekere sociale verbeteringen. Binnenkort zal een regeling worden inge voerd tot rationaliseering van den verkoop van textielgoederen, waardoor beter nog dan tot dusver met de vrijwillige regeling van „kleine hoeveelheden", hamsteren van deze goederen zal kunnen worden tegengegaan. Deze maatregel wordt genomen vooral in het belang van de menschen met kleine pe riodieke inkomsten, zonder hamsterkapitaal Voor vrees, dat de hier aanwezige voorraden naar Duitschland worden of zijn gevoerd, bestaat geen aanlei ding. Dit werd ons van bevoegde Duitsche zijde verzekerd. Het gaat uitsluitend om een rechtmatige en rechtvaardige, zooveel mogelijk gelijke verdeeling van hetgeen beschikbaar is en verder vervaardigd wordt „Wij zijn bereid tot Vandaag heeft Rijkscommissaris Rijksmi nister Seyss-Inquart een inspectiereis ge maakt naar Zeeland. Hij werd daarbij ver gezeld door den Rijksarchivaris, Mr. A. Meer. kamp van- Einden, die een uiteenzetting gaf over de historische waarde der beschadigde bouwwerken. Rede van Rijkscommisaris Rijksmi nister Seyss-lnquart. Na te hebben bedankt voor de vriendelij ke woorden van welkom en de heldere uit eenzetting door den Rijksarchivaris, hield de Rijkscommisaris-Rijksminister de volgen de rede; „Wanneer ik op mijn eerste inspectiereis naar Zeeland en Middelburg ben gekomen, dan is dit om te toonen, dat ik, overeen komstig den opdracht, welke ik van den Fiihrer van het Groot-Duitsche rijk heb ontvangen, op de eerste plaats mijn aan dacht en mijn zorg wil geven aan die ge bieden, welke schelde hebben geleden door de verwarringen van den oorlog. In het bijzonder is dit het geval niet Middelburg, aangezien hier een aantal his torische gebouwen staan. Wij kunnen ons uw gevoelens indenken, waarmede gij thans door de puinhoopen van uw stad gaat. Het was alleen de harde en ijzeren noodzaak welke ons dwong van Middelburg het too- ueel van den strijd te maken, niet tegen de Nederlanders, doch tegen de Franschen. Middelburg is een stad van historische ge bouwen en wij zullen ernaar streven alles te herstellen, wat slechts eenigermate kan ■worden hersteld. Historische gebouwen zijn de getuigen van de wil van een volk zijn pedachten vorm te geven. Middelburg tre den wij met bijzondere hoogachting tege "toet, omdat zijn bouwwerken herinneren »an een tijdperk in de geschiedenis, wmnn wij allen bewogen werden door dezelfde (feestelijke krachten. Zij zijn getuigen van gemeenschappelijke geschiedkundige ge beurtenissen. De wederopbouw van Nederland is een zaas welke voor alles de Uwe is. Wij matigen ons "iet aan, u hierbij bevelen te willen geven, "tl willen U hierbij helpen en raadgeven. Ik zou nu voor willen stellen, dat een centrale in het leven wordt ge roepen voor den wederopbouw, wel ke in het bijzonder wordt belast met de verzorging van de monumenten der bouwkunst. De taak van deze centrale zou.dan moeten zijn de ge leden schade zoo snel mogelijk vast te stellen en goede plannen te or.twer pen, opdat behouden blijft, wat de moeite waard is om behouden te worden. Ik wil een verbindingsman aanstellen, die ervoor zal zorgen, dat alles wordt gedaan, wat gij noodig acht, in samenwerking met alle burgerlijke en militaire autoriteiten van Duitschland. Wanneer U uit onze houding wilt opmaken dat wij U een genoegen willen doen, dan is dit in zooverre juist, dat wij U welwillend heid willen toonen, niet in den zin van een beschermheerschap, doch in den zin van een bereid staan tot samenwerking. De voor naamste reden is evenwel de eerbied, welke wij hebben voor wat in het volk leeft en de acntmg, welke wij kosteren voor de werke lijke uitdrukking van zijn innerlijke kracht Koor dezen geest bezield staan wij tegenover het Nederlandsche volk Weest overtuigd, dat alles zal geschieden, nat door ons kan wordt n gedaan." Bosch- en heidebrand te Orde- broek. Groot stuk natuur schoon verwoest. Zwolle. Het spelen met vuur door kin deren heeft te Oldebroek een groote bosch- en heidebrand veroorzaakt, waardoor een groot stuk natuurschoon is verwoest. De brand ontstond gisteren om circa half twee vrijwel op twee plaatsen tegelijk tus- schen de spoorbaan van de lijn Amersfoort en den Noordweg. Het blusschingswerk was uiterst moeilijk, daar de vlammen zich door de droogte dei- laatste dagen gemakkelijk voort konden planten aangew'akkerd door den kraclitigen wind. Eerst na twee en een half uur zwoe gen kon het vuur bij den Noordweg worden ^Het'bleek toen, dat een complex boschter- i-ein en heide, beplant met vijftienjarige vliegdennen, ter grootte van dertien h.a. het welk aan het departement van defensie toe behoort, verloren was gegaan. Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Het geheele land weder tele fonisch en telegrafisch bereik baar. Het geheele land op 1 platte landsnetje bij Nijmegen en via klei ne netten in Zeeuwsch Vlaanderen na is thans weder telefonisch be reikbaar. Het automatisch (jistf'cts verkeer en ook circa 75 procent der automatische intcrdistrictsvérbin- dingen, zooals deze voor den oorlog hestonden, is thans weder hersteld. Aan de verbetering van het lange- afstandsverkeer wordt hard ge werkt. Hoewel op enkele lijnen reeds een aanzienlijke verbetering is tot stand gebracht, moet, vooral wat de verbindingen met Zeeuwsch Vlaanderen on enkele grensgebieden betreft, nog met groote vertraging gerekend worden. Ook het telegraaf verkeer beweegt zich wederom in meer nornrihlc banen. Het wordt thans weder geheel langs den draad (telegrafisch, resp. telefonisch) af gewikkeld. De telegrammen voor Zeeuwsch Vlaanderen en andere grensgebieden ondervinden nog steeds vertraging, welke zich echter tot enkele uren beperkt. Een soepele regeling. 's-GRAVENHAGE, 11 JUNI Het Rijksbu reau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd deelt mede, dat in verband met het feit, dat het vervoer onder de gegeven omstan digheden zoo economisch mogelijk moet ge schieden, vanaf heden wordt goedgevonden, dat de witte veehoudersbonnen een week voordat de hierop vermelde geldigheidsduur introedt, reeds hij den handel kunnen wor den aangeboden om het hierop vermelde voe der te betrekken. De regeling wordt dus zoo, dat bon 1 van een bepaalde distributieperiode reeds de week voor de eerste week van de betref fende distributieperiode geldig is. Bon 2 is dus geldig in de eerste en tweede week; bon 3 in de tweede en derde week en bon 4 in de derde en vierde week van de distributie- periode. In de vierde week van de distributieperio de zal dus ook reeds bon 1 van de komende distributieperiode geldig zijn. Op deze wijze is het mogelijk, dat de vee houders in den vervolge voor 14 dagen voe der gelijktijdig kunnen betrekken hetgeen on getwijfeld onnoodige transporten zal voor komen. Bij de Britsche Oostkust. Van bevoegde militaire zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Bij operaties van Duitsche groepen motor- torpedobooten tegen de Britsche Oostkust is het tot hevige nachtelijke gevechten geko men tusschen onze motortorpedobooten en Britsche torpedobootjagers. De Duitsche sche pen keerden voltallig terug. Zij liepen met duizenden, met tien duizenden over de Vlaamsche we gen: de vluchtelingen. Zij sjokten van stad tot stad en van dorp tot dorp in de richting van de kust en later naar Frankrijk. Uren aan een stuk kon men deze treurige stoet de Vlaamsche universiteitsstad zien doortrekken. Duizenden Gentenaren sloten zich bij deze droeven colonne aan. De overheid beval het, auto riteiten en vooraanstaande ingezete nen gaven het voorbeeld, massa's burgers volgden. De regeering decre teerde, dat alle jongemannen van 16 tot 35 jaar naar Frankrijk moes ten en practisch was er geen vader en geen moeder, die hun zonen van 16 tot 17 alleen lieten gaan. Naarmate deze groote schare, die van Oost naar West door Vlaanderen sjokte, de kust naderde, Werd zij grooter. Honderd duizenden vonden in de Vlaamsche bad plaatsen en in de dorpen daar rondomheen een vriendelijk onthaal. Maar ook hier wa ren ze niet veilig, ook hier vonden ze geen rust, want de oorlog in onze dagen is die van 1914 niet. Duitsche bommenwerpers zoemden over de hoofden dier armzaligen heen. Zij vlogen naar het Westen, naar de Vlaamsche kust, om den vijand, die in aantocht was, met vuur en staal te bestoken, daar, waar ze hem maar bestoken kon. Moe en afgemat sjouwden de afgesloofde mannen en vrou wen zichzelve en hun zware vrachten ver der, builende kinderen gingen voor hen uit. Nu was het doel Frankrijk, het land der bondgenooten, daar zou rust cp veiligheid zijn. In die vasle overtuiging bereikten dui zenden de" grens, maar ach, wat een bittere ontgoocheling: het land der bondgenooten, Frankrijk, was voor hen gesloten. De oorlog was toen nog maar enkele dagen oud, van een Duitsche doorbraak naar de Fransche kust was nog geen sprake en aan het hoofd van het Belgische leger bood Koning Leo- pold nog moedig en hardnekkig verzet. De druk der vluchtelingen op de Fransche grens werd grooter. Tenslotte ging de grenspaal open. Was het welkom dus reeds een bitte re ontgoochelingspil, de ontvangst was nog veel erger. Hier in Frankrijk kwam de oude wrok tusschen Waal en Vlaming tot uitbarsting en kwam de tegenstelling tusschen twee volken, die in een staat zijn vercenigd onder wel zeer droeve omstandigheden aan het licht. Nu terwijl men gezamenlijk optrok tegen een genieenschappelijken vijand had men toch zeker mogen verwachten dat de oude strijdbijl begraven zou zijn. Maar zoo was het niet. Geen Fransch café, geen Fransche woning en geen Fransche boeren hoeve stond voor de Vlaamsche vluchtelin gen open. Op vele plaatsen werd hun 2 tot 4 Franc voor een glas water gevraagd x voor een stuk brood 5 tot 10 franc. Het is moeilijk om dit alles te gelooven. Toch is het waar. Waren het slechts enkele vluchtelingen geweest, die ons deze bittere ontvangst medegedeeld hadden, we zouden er inderdaad geen aandacht aan geschon ken hebben. De feiten zijn echter anders. Geen enkele vluchteling, waar we hem of haar ook ontmoetten, in Gent. in Dixmuiden, op den langen strandweg langs de kust of elders beklaagde zich niet over de ontvangst in Frankrijk. Kan men zich dan voorstellen, dat al die honderdduizenden blij waren in het eigen land vveei terug te zijn, ook al wa ren hun haardsteden voor een belangrijk deel door het oorlogsgeweld verwoest of be schadigd en dat vooral de ouderen onder hen en het waren er honderden met wee moed gedacht hebebn aan de ontvangst, die hun ten doel viel in 1914 in het toen neu trale Nederland? Duitschlands doel is; In verscheidene buitenlandsche bladen zijn in artikelen van hun Berlijnsche cor respondenten meeningen verkondigd over de vermoedelijke oorlogsdoeleinden van Duitschland en o.a. is de meening geuit, dat Duitschland bereid zou zijn met Frank rijk een afzonderlijken vrede te sluiten. Daar deze meeningen geenszins het Duit sche standpunt weergeven, is er van be voegde Duiische zijde opnieuw op gewezen, dat Duitschland voorloopig slechts één doel heeft en wel den oorlog -tegen Engeland en Frankrijk te winnen. Van een afzonderlij ken vrede kan beslist geen sprake zijn. De „volkomen onpathetische. oorlogvoering" is een waarborg is voor, dat pas na beëindi ging der gevechtasandelingen over vrede en vredesdoeleinden gesproken kan worden. Voordien is het volkomen doelloos en mis plaatst, gissingen te uiten over de Duitse!* oorlogsdoeleinden. Stad in de diepste duisternis. ROME, 12 JUNI (D.N.B.) In den afgeloopen nacht te 1.39 uur is te Ro me voor het eerst na de Italiaan- sche oorlogsverklaring luchtalarm gemaakt. Op hetzelfde oogenblik werd de gedeeltelijke verlichting ge dooid, zoodat de stad in de diepste duisternis lag. Een daad van naastenliefde. Honderden Nederlandsche vrachtauto's rijden thans door België, om de vluchtelingen naar hun woonplaatsen terug te brengen. Een groepje op weg naar huis in de nabijheid van Brussel

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1