De positie van Egypte Vervolging derFransche legers voortgezet Roosevelts rede De trekschuit Geknoei met belastingaangifte Geen reden tot wanhoop Geen plaats voor kastenheerschappij Geen ontslag uit militairen dienst komt weer in eere Verzoek om Parijs niet te verdedigen Anti-Italiaansche uitbarstingen RIJWIELLICHT- AFSCHERMING FRONTBERICHT in Engeland cn Frankrijk Pierre Cot doodgeschoten 1 Persstemmen uit verschillende landen BRAZILIË Er loopen geruchten, dat reserve-officieren en onder bepaalde omstandigheden ook zelfs beroepsofficieren, op een daartoe in te die nen verzoek ontslag zouden kunnen verkrij gen uit den militairen dienst. Bij informatie te bevoegder plaatse is ons gebleken, dat de ze gerdchten, althans voorloopïg, eiken grond missen. Hetzelfde geldt voor het la gere kader. Niemand wordt op het oogenblik ontsla gen,, reeds daarom niet, omdat het aantal groot verlofgangers, dat wegens werkloos heid terugkomt, zeer wel nog belangrijk kan toenemen en omdat nog niet is bepaald, wat in de toekomst met al deze menschen zal geschieden. Ook overigens is er zoo vernamen wij geen sprake van een ontslag in eeniger- lei vorm, van den eed van trouw aan de Ko ningin ten aanzien van het officierscorps waaromtrent in de kringen van belangheb benden reeds veronderstellingen liepen. Niet blauw, maar zwart, met eea lichtspleet. In Den Haag mogen de wielrijders voor- loopig zonder licht rijden. Er komt nl. vanwege de Inspectie voor de Luchtbescherming een algemeene regeling, voor het geheele land geldend, tenaanzien van de afscherming van rijwiellampen, zoo wel koplamp als rood achterlichtje. Tot zoolang mag dit laatste in geen geval branden en afscherming met blauw, ook van de voorlamp, is niet overeenkomstig de in Duitschland geldende regeling. Wie niet qeheel zonder licht wil rijden, moet dan ook met z w ar t afschermen, waarbij zich even boven het brandpunt van de voorlantaarn een lichtdooi'latende hori zontale spleet bevindt, maximaal een halve c.M. breed en drie c.M. lang. Dit is echter een voorloopige regeling, in afwachting van de boven aangekondigde de finitieve voorziening. Naar wij vernemen, zal er nu wel dra een geheel nieuwe regeling ko men van het vraagstuk van het auto vervoer en van de verdeeling der be schikbare benzine. De regeling wordt, in haar uitvoe ring gecentraliseerd in Den Haag, bij de Rijksinspectie van het Verkeer, zoodat dan de benzinevergunningen niet meer door den Burgemeester zul len worden verleend. Tot zoolang geldt de bestaande regeling met oranjekaart voor vracht-, en groene kaart voor personenvervoer. Wat het vervoer met auto's betreft, moet rekening worden gehouden met een zeer sterke inperking, hetgeen uiteindelijk wel zal neerkomen op een „pool" van vracht autovervoerders, teneinde te verzekeren, dat niet anders dan volgeladen vrachtauto's langs volledig economisch verantwoorde trajecten rijden. Overigens zal de binnenscheepvaart een zeer groot deel van het binncnlandseh ver- ,voer op zich moeten nemen; in de eerste plaats het sleenkolenvervoer, docli ook ver der zal de oud-vaderlandscbe scheepvaart ongetwijfeld weer een eerste plaats gaan in nemen. Mogelijk zal ook hier het paard eenige- mate den motor moeten vervangen en zal zoo de trekschuit ook in eere worden hersteld. Koopman en procuratiehouder voor Gerechtshof. Het Gerechtshof heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen een Amsterdamschen koopman en zijn procuratiehouder, die het Rijk voor groote bedragen hadden benadeeld, doordat de koopman zijn inkomen en zijn vermogen volkomen onjuist had opgegeven. De procuratiehouder had de aangiftebiljet ten ingevuld en per procuratie onderteekend, wetende dat de aangiften onjuist waren. De koopman had reeds jarenlang geknoeid. Voor het jaar 19341935 had hij als inko men nihil opgegeven, ofschoon hij 40.000 gulden had verdien^. Het volgende jaar ver klaarde hij 12.000 gulden te hebben ver diend, maar dat inkomen had hij moeten afschrijven om het verlies van 15.000 gulden .van het vorige jaar te dekken, zooals zijn procuratiehouder verklaarde. De werkelijk heid was weer geheel anders. Hij had ruim een halve ton, namelijk 58.000 gulden ver diend. Bij zijn aangifte voor de vermogens belasting had hii doen opgeven, dat hij een vermogen van 7820 gulden had in 1934. In werkelijkheid bezat hij 320.000 gulden. Het volgende jaar zeide hij nog minder kapitaal- te bezitten dan het vorige iaar. doch toen was zijn bezit 370.000 gulden. De fiscus had hem 132.000 gulden hoete opgelegd en de rechtbank veroordeelde hem tot zes maan den gevangenisstraf. De grocuratiehouder. die op last van den koopman de onjuiste aangiften gedaan had, werd tot drie maan den veroo&'teeid. In hooeer beroep voor het Gerechtshot eischte de procureur-generaal tegen den koopman vier maanden en tegen den procu ratiehouder twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Muller-Massis bepleitte de uiterste clementie: een voorwaardelijke gevangenisstraf, gecombineerd met een geld boete. Het Hof, arrest wijzende, veroordeel Er zijn nog meer krijgsgevangenen in Duitschland, Ook Neder- landsche miltiairen in Frankrijk. De terugkeer van duizenden Nederland- sche militairen uit de Duitsche krijgsgevan genschap heeft zeer velen gerustgesteld. In duizenden huizen heerschen vreugde en dankbaarheid. In andere gezinnen echter, en bij andere ouders is de onzekerheid dubbel drukkend geworden, omdat van hun man of zoon nog niet» is vernomen. Van bevoegde zijde verklaart men met nadruk, dat in deze ge vallen voor bijzondere ongerustheid geen aanleiding bestaat. Uit bepaalde Dutsclie kampen voor krijgs gevangenen zijn thans de Nederlanders te ruggekeerd. Er zijn echter nog in andere Duitsche kamjjen ondergebracht. De bedoe ling is, dat ook deaen binenkort de vrijheid zullen krijgen, naar huis terug te keeren. Bovendien zijn er Nederlandsche militairen teruggeweken naar Frankijk. Over dezen zijn uiteraard niet onmiddellijk inlichtin gen te verkrijgen, doch men mag hopen, dat ook zij te eeniger tijd zullen terugkee- ren. In ieder geval is er dus geen reden, voor barige conclusies te trekken ten aanzien van het lot jan die Nederlandsche militai ren. wier verblijfplaats op het oogenblik nog onbekend is. Parijs, 11 Juni (D.N\B.) Minister-presi dent Reynaud heeft bezoek gehad van een delegatie van het Parijsche Gemeentebe stuur, die Reynaud dringend hebben ver- zocht, opdracht te geven voor het staken der militaire voorbereidingen in de hoofdstad. De delegatie hield Reynaud voor oogen, dat Parijs door deze militaire maatregelen oor logsgebied wordt en daardoor bloot staat aan vernietiging.' Reynaud antwoordde op deze vragen eerst met een duidelijk neen, doch op de aanhou dende verzoeken der delegatie zeide hij toe, dat hij zijn beslissing nog eenmaal zou over wegen. Korten tijd later verscheen de Brit- sche ambassadeur Campbell bij Reynaud. Na een half uur werd aan de bij den ingang van het ministerie wachtende delegatie het onherroepelijke antwoord gegeven, dat de militaire belangen het noodzakelijk maakten de militaire voorbereidingen in Parijs voort gang te doen vinden. Men heeft den indruk, dat dit definitieve besluit door den Engel- schen ambassadeur is afgedwongen. stellen. Ook de grondwettige rechten van den koning zullen worden opgeheven en de ko ning zelf zal worden overgebracht naar een veilig oord, zonder dat hem noch eenigen invloed zal worden toegekendl. Naar verder verluidt vinden thans te Cairo, achter de schermen, reeds dramatische gedaantewis selingen plaats tusschen de Engelsche auto riteiten en de Egyptische regeering, waarbij reeds de vraag naar voren is gekomen of Cairo tot open stad zal worden verklaard. De Egyptische regeering wenschte, dat de En gelsche legeronderdeelen zich uit Cairo zou den terugtrekken en dat Cairo tot open stad zou worden verklaard. Italiaansche gezant blijft te Cairo. Overeenkomstig de verklaring van den Duce, dat Egypte beschouwd wordt als bui ten het ItaliaanschEngelsche conflict te staan, is de Italiaansche gezant, graaf Mazzo- lini, in Cairo gebleven. VOOR HET LAND IS EEN GEHEEL NIEUWE TOESTAND ONTSTAAN. HET ENGELSCH—EGYPTISCHE VERDRAG. Van de Egyptische grens, 11 Juni (D.N.B.): Als gevolg van de verklaring van den Duce, dat Egypte niet door het ItaliaanschEngelsche conflict ge troffen wordt en hier buiten staat, is voor Egypte een geheel nieuwe toe stand ontstaan. In Cairo wordt toe gegeven, dat Italië de zelfstandigheid van Egypte heeft erkend. Men legt er den nadruk op, dat de Engelschen hierdoor in een moeilijken toestand zijn geraakt. Volgens het Engelsch Egyptische verdrag komt een ge- mecnschappel ij k Enge 1 schEgy p ti sche militaire actie slechts dan in aanmerking, indien Egypte wordt aangevallen. Voor alle andere geval len voorziet het verdrag slechts in een ter beschikking stellen van de Egyptische verkeersmiddelen, ha vens en luchthavens om doortocht te verleenen aan Engelsche troepen. Zoo mag b.v. de Britsche vloot de haven van Alexandrië alleen als doorgangsnaven gebruiken -voor het uitvaren tegen de Ita liaansche vloot. Zij mag echter, naar men verklaart, na het gevecht niet naar Alexan drië terugkeeren om daar te blijven. Nu de Duce beslist heeft, dat Egypte niet door Italië zal worden aangevallen, zoolang het van zijn kant geen oorlogshandelingen tegen Italië verricht, kunnen de Engelschen, volgens het verdrag met betrekking tot hun oorlogvoering tegen Italië voor zoover Egyp- isch gebied in aanmerking komt, niets doen. Indien Engeland handelingen zou plegen, die uitgaan boveft de verdragsbepalingen met Egypte en zou Egypte hierdoor tegen zijn wil met Italië in een conflict géraken, dan zal, naar men in Egyptische nationa listische kringen verklaart, de geheele vij andschap in de Egyptische en Arabische we reld tegen Engeland gericht zijn. Hierdoor zou een overeenkomstige reactie in de gehee le Arabische wereld worden veroorzaakt. Spanning. Naar het D.N.B. uit Cairo meldt, nemen de Engelsche plannen die op een staatsgreep in Egypte aansturen, steeds vastere vormen aan. In welingelichte kringen verneemt men, dat de Engelschen niet alleen van plan zijn het reeds lang gekoesterde voornemen, den met verlof gezonden chef van den Egypti- schen generalen staf Masri Pasje te arrestee ren, thans uit te voeren, maar dat zij bo vendien de geheele Egyptische regeering, met minister president Ali Maher Pasje aan het hoofd wil afzetten en gevangen nemen en de Egyptische grondwet buiten werking de den koopman tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De procuratiehouder werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden, benevens tot een geldboete van 1000 gulden. VERBITTERDE GEVECHTEN TUS SCHEN REIMS EN DE ARGONNEN. Hoofdkwartier van den Führer. 11 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: De groote slag tusschen de kust van het Kanaal en de Maas is nog steeds in vollen gang. Op den rechtervleugel en in het midden wordt de achtervolging van de ver slagen Fransch" legers rusteloos voortgezet. Tusschen Reims en de Argonnen wordt nog verbitterd maar met succes gestreden. Op verscheidene plaatsen zijn sterke vijan delijke strijdkrachten verstrooid en omsin geld. Zij gaan hun vernietiging tegemoet. Ten gevolge van de hevige bloedige verlie zen. het groote aantal krijgsgevangenen en de rijken buit van allerlei soort, vermin dert de kracht van den vijandelijken tegen stand zienderoogen. Eenheden gevechtsvliegtuigen en stuka's ondernamen opnieuw aanvallen op de ha ven en de kaden van Le Havre, vernielden de sluizen, brachten een torpedojager tot zinken en beschadigden andere schepen, waaronder een torpedojager en twee trans portschepen van. 10.000 ton door zware bom treffers. In de lucht. Behalve de dichte colonnes van den terug- trekkenden vijand, transporten, concentra ties, batterijstellingen, die met bommen be stookt werden, gelukte het aan het luchtwa pen ook verscheidene bruggen over de Mar- ne en den benedenloop van de Oise te tref fen en deels te vernielen, en aldus den vij andelijken aftocht gevoelig te belemmeren. Op 9 Juni werden in de noordzee een krui ser en vier transportschepen met bommen aangevallen en zoo zwaar getroffen, dat de mcesten van deze schepen uitbrandden. Vijandelijke vliegtuigen wierpen weer, be schei-nul door de duisternis enkele bommen uit hoven Noord- en West-Duitschland. Er werd geen schade van beteekenis aangericht Do totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 29 vliegtuigen. Daar van werden er in luchtgevechten 19, door luchtdoelgeschut 6 neergeschoten. De overi gen werden op den grond vernield. Voorts werden drie kabelballons neergehaald. Acht eigen vliegtuigen worden vermist. De eerste luitenant en chef eener compag nie in een regiment infanterie, Volker Pae- ckelmann, heeft aan het hoofd van zijn com pagnie door voorbeeldige koelbloedigheid acht aanvallende vijandelijke gepantserde gevechtswagens tot overgave gedwongen. ROME 11 JUNI (D.N.B.) In geheel Italië hebben de anti-Italiaansche ^et0?g'"gp"nk. incidenten, waarmee in Lngdand en rijk de rede van Mussolini beantwoord is, een golf van verontwaardiging e T „nden «ijl, naar de „Giornale d Italia uit Londen verneemt, in politieke kringen aldaar de oor logsverklaring met goed gehuuheld g tenheid werd opgenomen, hebben zoowel in de Engelsche hoofdstad als in talrij re Engelsche steden gewelddadigheden Italiaansche zaken en Italiaansche om nen plaats gevonden. Van de laatsten- J gisteren bovendien nog honderden gnva g genomen en naar elders weggevoerd. In Londensche stadswijk Sano is het tot ^ec - partijen en vuurgevechten gekomen, welke de politie noodzaakten in te grijpen. Ook in Edinburg heeft de Britsche politie tegen cte menigte moeten optreden, terwijl in Liv er- pool verschillende aan Italianen toebehooren de zaken ernstig werden beschadigd. Uit Frankrijk heeft het blad berichten ontvan gen over 900 arrestaties in Marseille en over demonstraties voor het Italiaansche consu laat te Bordeaux, waar de ruiten werden in geslagen en de wapenschilden weerden afge rukt, De „Giornale d' Italia" legt er den na druk op, dat de plutocratische rijken zeer ze ker niet kunnen hopen, door deze uitbarstin gen den oorlog te winnen. Ten hoogste kun nen de westelijke mogendheden er op reke nen na den nederlaag een gepeperde reke ning te zullen moeten betalen. Italië houdt van alles nauwkeurig aanteekening en zal te gelegenertijd zijn rekening aanbieden. Italianen in Canada gearresteerd Interneeringen en andere maat regelen. NEW YORK (D.N.B.) Naar uit Ottawa «*ordt gemeld, heeft de Canadeesche politie in geheel Canada honderden Italianen gear resteerd en geinterneerd Het in de monding van de St. Lawrencerivier liggende Italiaan sche schip Capo Noli van 4000 ton is, nadat Canada aan Italië den oorlog had verklaard op het strand gezet, waar het door de eigen bemanning in brand werd gestoken. In de on middellijke nabijheid van het Italiaansche schip lag een Canadeesche mijnenveger, die het schip na zijn vertrek uit Montreal was gevolgd. Volgens aan de Fransche grens ontvangen berichten, is de voormalige minister voor Luchtvaart, Pierre Cot, door een groep Fran sche vliegers in zijn woning overvallen en buiten Parijs doodgeschoten. ITALIë. De Italiaansche bladen wijdden gisteren bijna al hun pagina's aan Italië's toetre ding tot den oorlog. In hun commentaren wijzen de bladen op het gulden woord van den Duce: „Overwinnen". De „Messaggero" schrijft, dat Italië weet, dat de overwinning niet ge makkelijk en niet zonder zware offers te be halen is. Tot de Italiaansche inmenging is besloten, toen de uitslag van het conflict nog onzeker was. Men moet vooral beden ken. dat de BritschFransche strijdkrach ten in de Middellandsche Zee ongeschon den zijn. De asgenooten zullen overwinen, omdat de jeugd, de gewaande arbeid en de ge rechtigheid het altijd winnen. Het blad her innert aan de plechtige waarschuwing, welke Mussolini gegeven heeft aan Zwit serland, Joegoslavië, Griekenland, Turkije en Egvpte en merkt op, dat Italië gaat op letten of die landen verstandiger zullen zijn dan Polen, Noorwegen, Nederland en België. "Het katholieke dagblad „Italia" merkt op. dat Italië voor de derde maal de wa pens opvat voor een rechtvaardigen vrede, vastbesloten zich een toekomst te vezeke- ren welke het in staat stelt zij-n beschaven de taak in de wereld te ontplooien. Italië is eensgezind in zijn aanhankelijkheid je gens den Koning-Keizer en gehoorzaam aan de bevelen van den Duce. Geen enkel be sluit zal zijn geweldige solidariteit kunnen doen splijten. Ten slotte roept het blad den zegen des Hemels af over het sterke en nobele Italië. ZWEDEN. Het Zweedsche blad „Stockholms Tidnin- gen" schrijft o.a. dat het ingrijpen van Ita lië op het juiste psychologische oogenblik is gekomen. Er is alle reden voor om een Duitsche overwinning te verwachten, die door het samengaan van Italië met Duitsch land slechts bespoedigd kan worden, en waardoor Duitschland thans voor de be- slisende phase een waardevolle ondersteu ning krijgt. „Svenska Dagbladet" schrijft dat Frankrijk sedert het begin der Middel eeuwen niet meer in een dergelijk doods gevaar verkeerd heeft. JAPAN. Japansche militaire kringen spreken van een beslissenden factor in den Europee- schen oorlog en rekenen op de mogelijkheid dat Italië in een snellen aanval de Gealli eerde strijdkrachten in de Middellandsche Zee door gebruik te maken van duikboo- tcn, snelle motorbooten en vliegtuigen, ver nietigt. De pers ziet verband tusschen de Italiaansche oorlogsverklaring en de plotse linge regeling van het grensincident tus schen Japan en Rusland. Japans histori sche taak, zegt de „Yomioeri Sjimhoen". ligt in de verdediging naar het Noorden en in de uitbreiding naar het Zuiden met Hainan als uiteangspunt. De „Hotsji Sjim hoen verwacht een uitbreiding van de be trekkingen van vriendschap tusschen Japan en Rusland en acht het niet onmogelijk, dat er een RussischJapansch pact tot stand komt. K m ROEMENIë. De Roemeensche bladen leggen er bij zonder den nadruk op, dat Roemenië-ook na de oorlogsverklaring van Italië zijn neutraliteit zal handhaven. De „Timpul" schrijft dat de oorlogsverkla ring van Italië, zooals uit de rede van Mussolini blijkt, de veiligheid van het Bal- kangebied niet in gevaar brengt. De „Uni versul" schrijft, dat Mussolini de bedoeling van Ttalië heeft bekend gemaakt, n l- op den Balkan en in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee een zone vdn rust te scheppen, waarvan de handhaving afhankelijk is van de direct hierbij be trokken landen. De deelneming van Italië verspert de normale verkeerswegen van de Middellandsche Zee en dwingt de Bal- Iri zijn aangekondigde redevoering te CL» lotteville (Virginia) heeft President velt o.a. verklaard: Volk en regeering van de Vereenigde ten hebben het bericht over de Italiaans,?; deelneming aan den oorlog met het ste leedwezen en ernstige verontrusting v.1' nomen. De sympathieën van de AmeriJc.A sche republieken staan aan den kant "J PRESIDENT ROOSEVELT. de geallieerden. De Ver. Staten zutlen twu duidelijke richtsnoeren volgen: zij zullen deQ geallieerden de materieele hulpbronnen der Ver. Staten ter beschikking stellen en teveni het gebruik van deze hulpbronnen bespoe. digen, opdat de Ver. Staten op het Amerj. kaansche continent zelf de uitrusting en 't materiaal bezitten, welke zijn opgewassen tegen elk gevaar en eiken verdedigenden taak. Roosevelt verzocht den Amerikaan, schen burgers aan dezen taak mede te wen ken. In het tweede deel van zijn rede uitte Roo, sevelt verwijten tegen Italië. REDE VAN DEN PRESIDENT VAN BRAZILIë. Bij een marineplechtigheid aan boord van het vlaggeschip „Minasgeraes" heeft de Bra- ziliaansche president Vargas, een rede jze- houden, waarin hij zeide: „Door een snelle verandering beleeft de menschheid een his torisch oogenblik, dat groote gevolgen zal hebben. Wij gaan een toekomst tegemoet, die verschilt van alles, wat wij op het ge bied van economische, sociale en politieke organisatie kenden. Wij voelen, dat oude stelsels en verouderde formules vervallen. Dit beteekent echter niet, zooals pessimis< ten en verstokte conservatieven beweren, 't einde der beschaving, doch de stormachtige en vruchtbare dageraad van een nieuw tijd perk. PRESIDENT VARGAS. Wij moeten onzen tijd begrijpen en het puin van doode denkbeelden en onvrucht bare idealen opruimen. Wij beleven het hoog' tepunt van het nationalisme. Sterke volken doen zich gelden met hun, op vadei-landsliefde berus tende organisatie en door het over tuigd zijn v>an eigen superioriteit. Het tilHnorlr von l iW»r.alicTYlft lujku ai in van eigen supenoriteii. tijdperk van kortzichtig liberalisme en onvruchtbare demagogie is voor bij. De politieke democratie wordt vervangen door een economische \ervangen door een econonuscue democratie, waarbij de staatsmacht den arbeid organiseert als bron van nationale grootheid en niet als voor werp van uitbuiting. Er is geen plaats meer voor een van voorrechten en kastenheerschapP'J' Slechts zij kunnen blijven leven, die n geheele volk gelijke plichten opleggen e, het gelijke sociale gerechtigheid en leven kansen .bieden. Gelukkig hebben wij in Brazilië een systeem geschapen, dat aan onze beboette beantwoordt. Dat is het regime van Bi® liaansche orde. Brazilaanschen vrede, beantwoordt aan den geest en de tradun? van ons volk, dat ons in staat stelt, n0,ï??te Ier voorwaarts te gaan en onze veiligheid waarborgen". tot kan en de Donaustaten zich te beperken hun eigen economische mogelijkheden. SPANJE. In Spaansche politieke kringen verklaard, dat de Italiaansche oorloSsVe klaring aan de handhaving der Spaan**1 neutraliteit niets verandert. De Italiaan5 deelneming noemen de bladen een tes sende wending. De Italiaansche ainhas- ontving uit verschillende kringen der .volking spontane gelukwenschen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2