Ons Indisch hoekje Mijn-schade te Oudeschild wordt gedeeltelijk vergoed Nieuwe distributie regeling van petroleum De brandstoffen vrij Kinderen vinden gevulde patronen De krant later Woensdag 12 Juni 1940 MadinieuiM Verduisterd en toch op de bon Gemeenteraadsvergadering Texel Kermis gaat niet door De dokter en de benzine distributie Welke autobusdiensten rijden er? Neem geenDuitsch zilver geld aan Burgerlijke Stand van Den Helder Uit het politie-rapport Tweede Blad KeA& en Tjenduiq, Tot 15 einden. Juni vrij voor kookdoel- Tengevolge van de gewijzigde omstandig heden is het noodzakelijk geworden de op het punt der petroleumdistributie getroffen maat regelen te doen vervallen, hetgeen mede brengt, dat de reeds uitgereikte petroleum distributiekaarten geheel waardeloos zijn en de petroleumverkoopers daarop dus geen petroleum mogen afleveren. De nieuwe distributie ten aanzien van petroleum dient rekening te houden met de geringe beschikbare hoeveelheid pe troleum, zoodat de uiterste zuinigheid behoort te worden betracht. In verband daarmede is het verbruik van petroleum in het huishouden uitsluitend toegestaan voor kookdoeleinden en dan nog slechts, indien niet wordt beschikt over eenige installatie om zonder petroleum te koken. Zij, wier woningen b.v. zijn aangesloten aan de gasleiding, of in het bezit zijn van een installatie om electrisch te koken of een ko- lenfornuis bezitten zullen zich geen petro leum meer kunnen aanschaffen. Alleen hoofden van gezinnen of zij die een woning of een gedeelte daarvan, krachtens afzonderlijke verhuring zelfstandig bewonen en die voor kookdoeleinden geheel zijn aan gewezen op het gebruik van petroleum ko men in aanmerking voor petroleumzegels. Voor het verkrijgen van deze zegels ver- Wijzen wij naar de elders in dit nummer voorkomende openbare bekendmaking. De zegels zullen worden afgegeven op ver toon van de stamkaarten (alle stamkaarten van het gezin dienen te worden getoond) en na onderteekening van een verklaring, waar in betrokkene o.m. meedeelt, dat hij voor kookdoeleinden uitsluitend is aangewezen op het gebruik van petroleum en hij dus niet be schikt over eenige installatie om zonder hulp van petroleum te koken; voorts het aantal personen waarvoor te zijnen huize dagelijks wordt gekookt en de verklaring van het aan tal zegels dat hij van den plaatselijken dis- tributiedienst heeft ontvangen en dat het hem bekend is, dat hij verplicht is de hem uitge reikte petroleumzegels weder bij den plaatse lijken distributiedienst in te leveren, zoodra hij voor kookdoeleinden niet meer, of niet ge heel meer is aangewezen op het gebruik van petroleum. Met nadruk wordt er op gewezen, dat onderteekening van deze verklaring in strijd met de waarheid strafbaar is. Men denke hierover niet te licht. Het Con trole systeem van onzen plaatselijken distri butiedienst, wij hebben hierop reeds eerder gewezen, werkt uitstekend en elke overtre ding wordt achterhaald. Men zij derhalve ge waarschuwd. Zij, die alleen met gebruik van petroleum kunnen koken ontvangen voor een gezin van 1 t/m 4 personen 4 stel zegels en voor een gezin van meer dan 4 personen 5 stel zegels. Elk stel zegels bevat 10 stuks, genummerd le t/m 10e periode. Op elke zegel kan na geldig verklaring twee liter petroleum wor den betrokken. Petroleum voor bedrijven. Zij, die petroleum voor bedrijfsdoeleinden gebruiken en niet in de mogelijkheid verkee- ren hun bedrijf zonder behulp van petroleum voort te zetten, kunnen zich met ingang van heden tot den plaatselijken distributiedienst wenden ter verkrijging van een aanvraagfor mulier voor het ontvangen van bestelbonnen, recht gevende op het koopen van petroleum. Dit formulier dient, na nauwkeurig en naar waarheid te zijn ingevuld, wederom bij den distributiedienst te worden ingeleverd. Hetzelfde geldt voor instanties als gemeen telijke en andere openbare diensten, zieken huizen, herstellingsdiensten en dergelijke. Petroleum voor landbouw, tuin bouw en veeteelt. Zij die petroleum voor den landbouw, tuin bouw en veeteelt gebruiken kunnen zich eveneens tot den plaatselijken distributie dienst wenden ter verkrijging van een aan vraagformulier, welk formulier na invulling en onderteekeningen dient te worden opge zonden aan den Provincialen Voedsel Com missaris, Kerkplein 13 te Alkmaar. Uitsluitend voor kookdoeleinden en industrie. De brandstoffen, tot een hoeveelheid van een halve hectoliter per week, zijn weer vrÜ, met dien verstande echter, dat de kolen alleen geleverd mogen worden aan hen, die geen andere ge legenheid hebben hun eten te verzor gen. Wie dus gas of petroleum heeft, bljjft nog verstoken van brandstoffen. Voor industriegebruik zijn de brand stoffen ook vrij gegeven. Van den heer Slager, bestuurslid der afdeeling Centrum van de speeltuinver- eeniging, vernamen wij, dat gedurende de laatste dagen steeds weer jongens ko men aandragen met gevulde en onge vulde mitrailleurkogels, die zij vinden in de omgeving van den speeltuin aan de Crocusstraat. De kinderen brengen de uiterst gevaarlijke projectielen aan, en hun is met den grootsten nadruk gezegd dat zij in geen geval met deze voorwer pen moeten spelen, zooals enkele malen voor gekomen is. Ons komt eveneens ter oore, dat jon gens bezig geweest zijn met het visschen in de sloten bij Doggersvaart naar zich daarin bevindende patronen. Het behoeft geen betoog, dat dit een wel bij uitstek gevaarlijk spel is, dat doodelijke gevolgen kan hebben. Met klem werd ons verzocht, nogmaals de ouders er op te wijzen, dat zij hier hun kinderen met den meesten nadruk op het gevaar dienen te wijzen. Twee stadgenooten, de naaister Jantine K. en L. v. E., zonder beroep, meenden op Za terdag 1 Juni volkomen in de lijn van de uit gegeven verordeningen te handelen toen zij op den avond van dien dag, de een om half twaalf in de Paardenstraat, de ander om 12 uur in de P. H. Laan, zonder licht op hun fiets reden. Er was immers verduistering voorgeschreven, zoo redeneerden ze, dus laat de lamp dan niet branden. Ze hadden echter niet de voorschriften gelezen, die de overheid voor het rijden op een fiets heeft uitgegeven, anders hadden ze kunnen weten, dat de agent, die hen op die verschillende stadsdeelen, zon der licht tegenkwam, verplicht was proces verbaal op te maken. Gisteren stonden ze nu voor het Kanton gerecht terecht en de ambtenaar van het O.M., Mr. Franken eischte een boete van 5 gulden, subs. 5 dagen. De waarn. kantonrech ter, Mr. A. Veltman, toonde zijn gevoel voor de werkelijkheid, door de straf te bepalen op 2 gulden of 1 dag. Hij voegde er aan toe, dat het beter was om 's avonds niet op de fiets te rijden, als het donker is, omdat het vervullen van de voorschriften niet zoo een voudig is. Onze abonné's hebben de laatste dagen de krant later in de bus gekregen, dan ze dat gewend waren. De vervoersgelegenheid is voor ons ook een geringe handicap, zoodat de loopers een half uur later de deur uitgaan dan gewoonlijk. Zoodra ons dat echter moge lijk is, zullen we er weer voor zorgen, dat de krant vóór half twee de meeste abonné's weer bereikt. Op het oogenblik is dat voor allen niet mogelijk. Men wil dit dus wel ver ontschuldigen en den bezorger geen verwijt maken als hij later komt dan men wel zou wenschen. De Raadsvergadering viel gistermiddag een slecht bezoek ten deel, bij aanvang waren niet minder dan 4 leden afwezig, nl. de heeren Kager, Parievliet, Leber en Joh. A. Eelman, laatstgenoemde kwam later ter vergadering. De Voorzitter betuigde bij opening zijn deel neming aan de nabestaanden van degenen die in den oorlog zijn gevallen en verzocht een oogenblik stilte om de nagedachtenis van de gevallenen te herdenken. Daarna bracht de Burgemeester dank aan het administratief en techn. personeel, aan Gem. en Rijkspolitie en aan den Vrijw. Luchtbeschermingsdienst, voor de uitste kende wijze waarop allen hun plicht heb ben vervuld in deze moeilijke dagen. Mede gedeeld werd, dat de Burgemeester den heer Goenga benoemd had tot Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Op de Notulen, die ter visie hadden gelegen, waren geen aanmerkingen ingekomen, zoodat deze onveranderd werden goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat van den heer Kager een schrijven was ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat hij verhinderd was deze bij eenkomst bij te wonen. Verder deelde de Burgemeester mede, dat van Defensie mededeeling was ontvangen, dat de mijnschade te Oudeschild, voor zoo ver de ingezetenen zelf deze niet in staat zijn te betalen, vergoed zal worden. Van de heeren Broere, Kievits, J. Kikkert Nz. en H. C. Remmers was bericht ingekomen van aanneming benoeming tot lid der Com missie tot Wering van Schoolverzuim. Van den heer Den Braven te Oudeschild was het verzoek ingekomen om te De Koog een rioleëring aan te brengen. De Voorzitter wees er op, dat alle raadsleden wel van het nut van rioleering op dat dorp overtuigd zijn, doch daar materialen niet zijn te bekomen, werd voorge steld dit verzoek aan te houden. Van mej. J. de Jong was een verzoek tot ontslag als onderwijzeres te Den Hoorn inge komen, wegens benoeming te Den Helder, daar evenwel niet zeker is of de school aldaar blijft bestaan, was daarna het verzoek ingekomen de ontslag-aanvrage te doen vervallen. Als punt 3 kwam in behandeling het sluiten van een hernieuwde Rekening-Courant-over- eenkomst met de N.V. Rotterdamsche Bank- vereeniging. Deze nieuwe overeenkomst was geheel gelijkluidend met de bestaande, zoodat ze zonder bespreking werd goedgekeurd. De Kermis 1940 gaat niet door. Volgens de bestaande verordening in deze gemeente zou de kermis dit jaar wor den gehouden in de week van 24 t.m. 30 Juni. In verband met de tijdsomstandig heden werd zonder eenige bespreking be sloten, dit jaar geen kermis te houden. Het kohier Hondenbelasting werd vastgesteld op 1565.en het Suppl. kohier op 20.—. betreffende grond bij den Haffeler weg. Ten tweede verkoop van grond aan het Rijk voor bouw van een gebouwtje bij het Postkantoor te De Koog. Het Rijk heeft zich bereid verklaard de gevraagde koopsom van 250 te betalen voor een terreintje groot ongeveer 9 x 11 m. De Voorzitter deelde nog mede, dat de heer J. J. Vonk bereid was 443 m2 aan het Kooger- eind te koopen voor 1.85 per m2. Voor nadere besprekingen over dit punt werd de openbare zitting nog ongeveer een kwartier opgeheven. Bij heropening deelde de Voorzitter ook nog mede, dat besloten was met den heer Jac. Roe per een overeenkomst voor grondruiling aan te gaan in verband met het maken van een weg over gemeentegrond. Bij ruiling zou de heer Roeper ongeveer 390 m2 krijgen. De gemeente pl.m. 330 m2. Verder stonden op de agenda Financieele Regelingen. De Voorzitter deelde mede, dat de openbare vergadering tot deze besprekingen werd gesloten en niet weder zou worden her opend. Rondvraag werd niet gehouden. Ontslag aanvrage van Plomp. den Heer Nu door de benzine-rantsoeneering het den artsen maar zeer sporadisch mogelijk is van hun auto gebruik te maken, moet het publiek de medische verzorging mede helpen bevorde ren door zooveel zulks mogelijk is den arts in voorkomende gevallen op het spreekuur te raadplegen en, als de patiënt niet buiten huis kan komen, den dokter vroegtijdig aanvrage Voor bezoek te doen toekomen. Voor de leden van de Ziekenfondsen bestond altijd reeds de reglementaire verplichting dit te doen, doch thans moet ieder zich er aan hou den de boodschap 's morgens vóór half tien ai te geven, opdat de dokter in staat zg ook m minder gunstige weersomstandigheden zijn patiënten denzelfden dag te bezoeken. Men wachte dus niet tot den avond om onder het motto „we durven den nacht er met mee in", den dokter te laten komen. In die gevallen moet men er toch den "ac mee in, en verreweg de meeste van zulke oo schappen kunnen evengoed den volgenden mor gen komen. Het spreekt vanzelf, dat bijzondere gevallen, ongevallen, bevallingen, etc., steeds, als altijd, zullen worden geholpen. Wellicht zijn er verscheidene van onze abonné's, die geïnteresseerd zijn voor het rij den van autobussen in een of andere plaats. Wij hebben op kantoor een lijst liggen van alle autobusdiensten, die op het oogenblik weer in ons land in dienst gesteld zijn en wij zijn gaarne bereid deze aan belangheb benden, op ons kantoor ter inzage te geven. Wie dus op reis gaat en niet zeker is of hij door middel van trein en autobus de plaats kan bereiken, die hij moest bezoeken, kan daarover op ons kantoor inlichtingen krijgen. Enkele winkeliers hebben de laatste dagen van Duitsche militairen Duitsch zilvergeld in ontvangst genomen, o.m. vijf mark stukken en halve marken. Dit geld is niet inwisselbaar en men doet dus verstandig deze geldstukken te weigeren. De Duitsche soldaten zijn met deze bepaling op de hoogte gebracht. Geldig is alleen het papiergeld en wel de .Reichskassenscheine". van 11 Juni 1940. ONDERTROUWD; F. Pronk en H. E. Boogaard; L. Romkes en G. Boven; J. Tim merman en T. Keetman; A. Vink en N. van Garderen; J. A. Oord en A. Zeeman; J. Hak- steen en J. H. Koridon; Th. van der Klaauw en M. G. Duin; J. Visser en W. E. Bosmann; R. A. Steeman en H. Cybulski. BEVALLEN: H. Th. Schendelaarvan Put ten d.; A. Ambuul—Kindt z.; J. H. L. Bier bekervan Gerth van Wijk d.; M. van den Brink—van Ewijk d. De heer C. M. Plomp, hoofd der school te Midden-Eierland, verzoekt ontslag als hoofd dier school, wegens benoeming in gelijke be trekking aan een school te Wageningen. Op voorstel van den Voorzitter op de meest eer volle wijze verleend, op door B. en W. vast te stellen datum. Wijziging Rechtspositie ambtena ren en personeel op arbeidscontract Voor het personeel in dienst van het Rijk zijn in de rechtspositieregeling eenige wijzigingen aangebracht, welke betrekking hebben op ge lijktijdig genot van burgerlijke en militaire be looning voor gemobiliseerden. De Regeering acht het gewenscht, dat de rechtspositie voor Prov. en Gem. ambtenaren ook in dien zin wordt gewijzigd. In verband hiermede wordt zonder bespreking goedgekeurd een wijziging aan te brengen in Art. 10 van het Arbeidsover- eenkomstenbesluit dezer gemeente. Extra hulp aan werkloozen. Gezien de circulaire van den Minister van Sociale Zaken mag in deze gemeente ten hoogste 131 maal 7.90 tot extra hulp aan werkloozen worden besteed en 7 maal 3.95 voor kleine boeren en tuinders. Op voordracht van B. en W. wordt besloten om van genoemd bedrag 7.90 per werkelooze 2.beschikbaar te stellen met dien ver stande, dat Sociale Zaken 5.90 voor zijn rekening zal nemen; van -et bedrag 3.95 voor kleine boeren en tuinders 1.in dien Sociale Zaken 2.95 beschikbaar stelt. Kwijtschelding Pacht aan den heer C. de Wit. Aan den heer C. de Wit is indertijd het luchtvaartterrein Texel verpacht voor 1725 nl. 275 voor nagras 1937 en 1450.voor grasgewas 1938. Bij aanvang der pachtovereenkomst kon de heer De Wit niet vermoeden, dat van het Landingsterrein door militairen een druk gebruik zou worden gemaakt. De ge meente heeft op haar verzoek hiervoor van het Rijk 450 vergoeding ontvangen. De pachter is over 1938 nog 450 van de pachtsom achterstallig op voorstel van B. en W. en wordt zonder bespreking besloten den heer De Wit dit achterstallig bedrag kwijt te schelden. Verkoop van grond Het betrof hier twee verkoopen. Ten eerste ALWEER MIS. Niet zoodra is de toestand wat Den Helder betreft wat rustiger geworden of de kleine ruzietjes komen weer voor den dag. Vandaag moeten wij reeds het tweede geval melden. Iemand in de Keizerstraat was beleedigd door een medeingezetene van ons schoon Nieuwe- diep. VAN DE BOTER GESNOEPT. Een man kon in de Prins Hendriklaan z'n handen niet thuis houden, toen hij daar een vrachtauto zag staan, waarop o.a. boter ge laden was. Hij kwam echter niet ver met z'n buit. De politie zorgde, dat de man voorloopig geen boter meer kan gappen. VRIJ EGOÏSTISCH. Een juffrouw, die loon ontving voor arbeid door haar en haar medewerksters verricht, kon het blijkbaar niet over haar hart ver krijgen het haar ter hand gesteld bedrag onder haar collega's te verdeelen en hield het dus zelf maar. Natuurlijk bleef dit geval niet onder de domper en werd het een politiezaak. RIJWIELEN VERDWENEN Ook gisteren zijn weer twee rijwielen ont vreemd. Met houde zijn fiets in de gaten! VOORBEDE VOOR H. M. DE KONINGIN. In .JDe Heraut" voor de Gereformeerde ker ken in Nederland) schrijft prof. H. H. Kuijper; ,J)e vraag werd ons gesteld, of we in onze voorbede in de kerk ook onze Koningin geden ken mogen en of die voorbede evenzeer geschie den moet voor degenen, die nu het bewind voe ren over ons volk. Ons antwoord op die beide vragen is bevestigend. De banden van liefde met onze Koningin, die veertig jaar met zoo veel trouwe zorg over ons geregeerd heeft, zyn niet verbroken, omdat zg ons land verlaten moest. Wat Oranje voor Nederland gedaan heeft, kan en mag door ons nooit vergeten wor den. En in den diepen weemoed, die haar hart vervult, nu zg van haar volk gescheiden leven moet, hebben we haar in ons gebed voor God te gedenken, al zal men dit met voorzichtigheid hebben te doen. En wat het bewind betreft, dat thans over ons gesteld is, hebben we ons te houden aan het woord des Apostels, dat er voorbidding nwet geschieden voor allen, die in hoogheid zijn, opdat we een gerust en stil leven leiden mogen in alle godzaligheid en eerbaarheid. De eerste Christenen hebben zelfs gebeden voor de kei zers, die hen vervolgden, en van vervolging der Christenen is nu geen sprake. Er is geen macht, leert de Apostel ons, dan van God, en waar Gods bestel onder deze macht ons gesteld heeft, hebben we aan haar onderworpen te zijn, zoo lang het God behaagt. De beste vorm voor deze voorbede zou daarom zgn in aansluiting aan onze oude liturgie aldus te bidden: Wi; bidden U voor degenen, die gij over ons gesteld hebt; geef dat hunne regeering daartoe gericht zij, dat wij onder hen een gerust en stil leven lei den mogen in alle godzaligheid en eerbaar heid". Die voorbede stemt geheel overeen met icat de Apostel Paulus ons voorschrijft. DE DOOP DER PRINSES IRENE. Vit Londen komt naar ,fie Heraut" schrijft, het bericht, dat prinses Irene daar den heiligen doop ontvangen heeft. Prof. H. H. Kuijper voegt hieraan toe: „Dit is een verblijdende tijding. Het lange uitstellen van den doop der prinses heeft velen verwonderd en smart gedaan, vooral in deze zorgelijke tijden. Des te meer verheugt het ons, dat thans deze doopsbediening heeft plaats ge vonden. Moge Gods genade de verbondsbelofte in den doop haar bezegeld bij haar opwassen tot rijke vrucht voor haar doen zijn". VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JEUGDCENTRALE. De leiding van de zomerkampen van de Vrij zinnig Christelijke Jeugd Centrale maakt be kend, dat deze zomer haar kampen in gewjj- zigden vorm zooveel mogelijk zullen doorgaan. Nadere mededeelingen zullen hen, die zich reeds voor een kamp opgaven, binnenkort be reiken. JOHANNES DE HEER. In den toestand van den bekenden leider der Maranatha-bewegingJohannes de Heer, is eenige verbetering ingetreden. De hartaanval len hebben zich niet herhaald. De heer De Heer vertoeft in zijn woning te Driebergen-Rijsen- burg. De Papoea's van het verre Hollandia (ruim een maand van Batavia) zwierven met hun vlerkprauwen om ons groote schip. Ze visch- ten naar pakjes tabak, die wij, aan lange „hengels" gebonden, buiten boord hielden. Onze hofmeester verkocht twee soorten van die pakjes: „echte", van de weduwe Van Nelle en een concurreerend merk, dat er heel veel op geleek, maar waarvan het drukwerk kleine verschillen vertoonde. De „wilden" lieten zich niet verschalken! Ze zagen het verschil onmid- Die strootjes zijn conisch van vorm, zoodat ze niet fabriekmatig kunnen worden gemaakt. Het is alles handwerk. Per jaar wordt er pl.m. 10.000.000 in omgezet. Elke gulden komt overeen met pl.m. 500 stuks, zoodat er in het geheel op Java pl.m. 5.000.000.000 verrookt worden. Ongeveer 52.000.000 wordt er in Indië in rook omgezet. Dit is een hoog bedrag, maar per persoon toch maar 0.80 per jaar. Het is hier in Nederland veel en veel hooger! Dit neemt niet weg, dat het rooken al. een overeenkomst met den heer J. C. Rab 1 leveren voor een cent, dellijk. Ze wilden die „Ersatztabak" nog wel cadeau hebben, maar inruilen tegen pisangs (bananen) of andere vruchten, daar was geen sprake van! In Indië rookt iedereen: mannen, vrouwen, kinderen. Ik heb kinderen van een jaar of drie het eene oogenblik zien rooken. het andere naar de moeder zien gaan... voor de borst. Men rookt sigaretten, heel zelden een pijpje. Die sigaretten bestaan uit tabak, gerold in een stuk van boom- of palmblad. Soms ondergaat die tabak geen enkele verwerking op kerven na. Smaak is er dan volgens onze begrippen niet aan. Dit is vooral op Borneo het geval; op Java, vooral in het Oostelijk gedeelte, rookt de- Javaan met voorliefde zijn „strootje". Dit bestaat uit een sterk gedroogd schutblad van maiskolven, waarin tabak, gemengd met poe der van kruidnagelen, is gerold. Het strootje heeft nu een aangenaam aroma gekregen en tevens ontstaat er door die toevoeging bij het rooken een zwak knetterend geluid, dat de rooker prettig vindt. Klanknabootsend is het strootje „krètèk" gedoopt. Een fabrikant heeft zelfs kans gezien een pakje a 14 krètèks te heel wat menschen nuttigen arbeid verschaft! Te Koedoes (Midden-Java) heeft een Ja vaan een modelfabriek voor het fabriceeren van sigaretten, krétéks, rooktabak, shag. enz. opgericht, die werkt met plm. 1000 man. Hij heeft ook verschillende sociale voorzieningen getroffen. Dit is een mooi voorbeeld, dat tot navolgen uitnoodigt. De tabak wordt op Java verbouwd door Javanen op eigen gronden en door Europee- sche ondernemingen op gehuurde velden. (Een niet-inheemsche kan geen gronden in eigen dom verkrijgen. Dit is een zeer wijze maat regel!) Een groot deel van die tabak wordt uitgevoerd. Ze wordt gesorteerd op kleur (5 a 6 soorten) en drie lengten. Dat is vrou wenwerk (zie foto). Tabak is zeer onder hevig aan ziekten en plagen en wat hoedanig heid betreft afhankelijk van klimaat en bo dem. Uit Delizaad, uitgezaaid op Java, groeit geen Deli-tabak! Een zeer goeden grond voor tabak levert de helling van den vulkaan Merapi. Evenals dit het geval is bij thee, suiker, rubber, kan de tabak de hulp en voorlichting van de wetenschap niet missen. H. F. TILLEMA.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3