OOST-INDIË? Engelsche bomaanvallen op Duitsche steden 2 ton schade Generaal Winkelman regelt de demobilisatie Dakloozc Rotterdammers worden geëvacueerd DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wat gebeurt er in Britsche soldaten geland Parijs zal niet verdedigd worden Amerika is niet aan te vallen Nog 50.000 dakloozen JAPANSCHE BELANGSTELLING Dank aan Duitsche troepen in Noorwegen Alle Fransche reservisten opgeroepen BANREN-M0RAT0RIUM OPGEHEVEN! Mariniers paleiswacht in het Noordeinde Collecte „Hulpcomité 1940" uitgesteld Duitsch commissaris voor de uitvoering Gevaar voor AARDAPPELZIEKTE KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 14 JUNI 1940 68e JAARG. No. 8950 De bomaanslag in Den Helder Gedwongen inkwartiering, noodwoningen en kinderuitzending HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.Mt) Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Volgens een extrabericht van het blad „Tokio Nitsji Nitsji" uit Soera- baja, zouden de autoriteiten van Ned.-lndië, ondanks de aan Japan gegeven verzekeringen, Engelsche bescherming hebben ingeroepen. Britsche troepen, ter sterkte van 2000 man, zouden reeds op het Oostelijk deel van Java geland zijn en in een dorp zijn ondergebracht. Hoewel de regeering van Ned.-lndië de aanwezigheid van Britsche troe pen streng geheim houdt, is het feit door een Engelschen oiiicier bekend geworden. In zake deze door Japansche bladen gemelde gebeurtenissen in Ned-In- dië, heeit de woordvoerder van het Japansche departement van Marine verklaard, dat de beschieting van Japansche visschersbooten en de landing van Britsche troepen in het Oostelijk deel van Java nog niet be vestigd zijn. Mochten de berichten evenwel juist blij ken te zijn, dan kan Japan, aldus de woordvoerder, deze gebeurtenis sen niet voorbijzien, want juist op het oogenblik zou hieraan als „pre cedent" de grootste beteekenis moe ten gehecht worden. De beschieting van de visschers- boot. Volgens een bericht aan het blad Tokio Nitsji Nitsji uit Soerabaye, is een Japansche yisschersboot in straat Gaspar tusschen de eilanden Banka en Billiton door een Neder- landsch-*-Indisch watervliegtuig met een machinegeweer beschoten. Later verscheen een patrouillevaartuig, dat de Japansche visschersboot aanhield en de boot, alsmede de uit twaalf koppen bestaande bemanning Dagorder van den Führer. In een dagorder van den Fuhrer aan solda ten, die in Noorwegen hebben gestreden, Wordt o.a. gezegd. De Britsche poging, zich meester te maken van dit voor Duitschland vitale gebied, is mislukt dank zij uw doodsverachting, uw moed, uw zelfopoffering en uw taaie volhar- dink. Ik heb aan u de hoogste eischen moe ten stellen. Gij hebt meer gedaan. Ik betuig de leiding mijn erkentelijkheid en mijn dank; ik betuig mijn dank en erkentelijkheid aan alle soldaten van leger, marine en luchtmacht, die door hun dapperheid en hun offervaardigheid voor het Duitsche rijk heb ben geholpen bij het afwenden van een groot gevaar. Ik richt dezen dank in het bijzonder tot die naamlooze soldaten, wier heldenmoed helaas zoo vaak voor de wereld verborgen blijft. Ik vertolk den strijders van Narvik do trotsche bewondering van het Duitsche volk. Zij allen, die daar in het hooge noorden schouder aan schouder hebben gestaan, sol daten van de bergen der Ostmark, beman ningen onzer oorlogsschepen, valscherm troepen, gevechtsvliegers en bestuurders van transportvliegtuigen, zullen in de ge schiedenis genoemd worden als de beste ver tegenwoordigers van het hoogste Duitsche soldatendom. Brandbommen in Westfalen. In den nacht van 12 Juni, aldus het D.N. B> hebben vijandelijke vliegers, met voisi - Ken minachting voor de regels van het banrecht- zich opnieuw op bijzonder krasse )yyze schuldig gemaakt aan een aanval op de burgerbevolking. Midden in de stad Soest Westfalen hebben zij eenige br*ndbom- ,n geworpen, waardoor een aafttal para zere huizen geheel in vlammen opginft. aze aanval met brandbommen leverde g nkel militair voordeel op. T Zoo echter door toeval slechts mateneeie f}ade werd aangericht, zal ook deze. onc schending van het volkenrecht, ondernomen raai, niet worden vergeten, aldus deel ™en m bevoegde Duitsche kringen mede. onderzocht. Het Japansche vaartuig kon daarop zijn reis voortzetten. Naar hierover verder gemeld wordt, heeft het Japansche departement van buitenland- sche zaken reeds stappen ondernomen om, na het verkrijgen van bijzonderheden, een protest te laten hooren. (Wij. herinneren er aan, dat reeds eerder moeilijkheden zijn gerezen over Japansche visschersvartuigen, die in strijd met de ver bodsbepalingen in de Nederl. Indische "terri toriale wateren vischten.) Japansche belangstelling. Ja pansche oudminister naar Ned. Indië. Volgens het blad Miyako Sjimboen zal de vroegere Japansche minister van buiten- landsche zaken, admiraal Nomoera, op den tienden Juli naar Nederlandsch-Indië en de Philippijnen reizen om, „met het oog op de niet gerechtvaardigde zenuwachtige stem ming in deze landen, wegens aan Japan toe geschreven voornemens in het zuidoostelijk deel van den Stillen Oceaan", met de lei ders der regeeringen aldaar contact te ne men. Koortsachtig wordt Parijs ver sterkt. Berichten van de Fransche grens melden, volgens het D.N.B., dat in Frankrijk thans alle lichtingen reservisten, inclusief de strij ders, uit den vorigen oorlog, zijn opgeroepen. Koortsachtig wordt aan 't oprichten v. vestin gen bij Parijs gewerkt, waartoe alle beschik bare arbeidskrachten gebruikt worden. Van de bevolking heeft zich een diepe neerslach tigheid meester gemaakt, omdat zij vreest, dat de hoofdstad tot oorlogstooncel zal wor den. Hier en daar weer verschijnende bladen, die blijkbaar ergens in de provincie gedrukt worden, daar de Paiujsche redacties stil lig gen, wijzen op den geweldigen ernst van den toestand. Zoo schrijft de Jour, dat Frank- rijks geschiedenis nog nooit zulk een ernstig uur beleefd heeft als thans. In de Action Francaise stelt Charles Maurras de besluite loosheid van de Fransche politiek verant woordelijk. Voor deze „misdaad", zoo zegt hij, zal het democratische bewind ter ver antwoording geroepen worden. De secretaris-generaal van het De partement van Financiën heeft op een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied, besloten tot opheffing van het bankenmoratorium, met in gang van 11 Juni 1940. In de installatievergadering van het comité voor de nationale collecte op 22 Juni a.s., deelde burgemeester Rit- meester gisterenavond mede, dat de directe schade, tengevolge van den bomaanslag te Den Helder op 14 Mei, naar schatting 200.000 gulden be draagt. Sedert het einde van den oorlog was er geen militaire wacht meer voor het Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhagc. Sedert gisteren heb ben echter de mariniers hier de wacht betrokken en zoo ziet men thans doorloopend twee „blauwen" op post staan. Zij hebben hier de po litieagenten vervangen evenals el ders de landmacht posten heeft over genomen van de politie maar het publiek beschouwt deze mariniers- wacht als een verdiende onderschei ding voor het dappere optreden van het corps tijdens de oorlogsdaden. WAARSCHIJNLIJK NU OP 22 JUNL Men deelt ons van officieele zijde mede; De openbare straatcollecte ten be hoeve van het „Nationale Hulpcomité 1940", welke aanvankelijk Zaterdag 15 Juni zou worden gehouden, is, om technische redenen, uitgesteld. Deze collecte zal thans naar alle waarschijnlijkheid worden gehouden op Zaterdag 22 Juni. VERSCHE VISCH. 15 kustvaarders varen uit. Naar wij vernemen, kan men met reden verwachten, dat a.s. Maandag van Scheve- ningen uit ongeveer 15 kustvisschers zullen mogen uitvaren ter versche-vischvangst. De schepen moeten voor het invallen van de duisternis binnen zijn. Men kan dus verwach ten, dat Dinsdag a.s. weer versche visch aan de markt zal zijn. GROOTE VERLIEZEN AAN PANT SERWAGENS DOOR DE GEALLI EERDEN. OFFICIEEL WORDT DOOR HET FRANSCHE OPPERBEVEL BEKEND GEMAAKT. DAT PARIJS NIET ZAL WORDEN VERDEDIGD. Aan het geheele aanvalsfront in Frankrijk zijn de operaties snel aan het ontwikkelen, waarbij een bijzonder markant succes aan het middendeel van het front kan worden waargenomen, zoo wordt van bevoegde mi litaire zijde aan het D.N.B. medegedeeld. Daar werd de Marne op vele plaatsen in den strijd overschreden en de in Champag ne optredende Duitsche divisies hebben bij de achtervolging van den vijand reeds de belangrijke stad Chalons sur Marne inge nomen. Chalons vormt niet alleen een uiterst be langrijke overgang van de Marne. maar is tevens een knooppunt van wegen en spoor lijnen van den eersten rang voor alle van Parijs naar Verdun, Metz en Nancy, dus de voornaamste plaatsen in Oost-Frankrijk, leidende verbindingen. Bovendien heeft de Duitsche aanval ook in de Argonnen en aan de Maas terrein gewonnen. De Duitsche druk wordt daarmee nu ook in den rug van de Maginotlinie steeds merkbaarder. Met de vernietiging en verovering van de vele vijandelijke pantserwagens wordt dui delijk zichtbaar, dat niet alleen het Duit sche pantsermateriaal superieur is aan dat van den tegenstander, maar dat vooral ook de ongebreidelde aanvalseeest en de voortreffelijke seholtng der Duitsche afweer- wapens in staat is met succes klaar te ko men met de vijandelijke iantserwaeens. Ook het optreden der Italiaansche lucht en zeestrijdkrachten in de Middellandsche Zee doet zich voor de Westelijke mogendhe den reeds zeer storend gevoelen. De tijd zal snel leeren, wat de vereenigde Duitsche en Italiaansche wapens vermogen te pres- teeren. De verliezen aan pantserwagens hij den tegenstander in den loop der laatste opera ties moeten buitengewoon groot genoemd worden. Terwijl gisteren reeds werd gemeld, dat het een eenheid luchtafweergeschut in den loop der operaties tot dusverre was ge lukt 200 vijandelijke pantserwagens te ver nietigen. constateert het legerberieht van he den, dat bovendien alleen twee legercorpsen aan den Westelijken vleugel met deelneming van alle wanensoorten van het leger veel meer dan 200 pantserwagens zijn vernield of veroverd. Dat zijn verliezen aan zwaar oorlogstuig, die in het geheel niet meer vervangen kun nen worden door de voorhanden en tot wer ken in staat zijnde productiemogelijkheden van Franrkijk. Daarbij moet er de nadruk op worden gelegd, dat de succesvolle strijd te gen de Fransche pantserformaties geenszins alleen met artilleristische middelen is uit gevochten, maar dat ook de infanterie en de pioniers met hun wapens groote successen hadden te hoeken. De Opperbevelhebber van de Duit sche Weermacht in Nederland deelt mede, dat de taak van den Opper bevelhebber van de in staat van de mobilisatie zijnde Nederlandsche land- en zeemacht, generaal Winkel man, zich uitsluitend uitstrekt tot de demobilisatie van de Nederland sche weermacht. In verband hiermede wordt de volgende verklaring van generaal Winkelman van 12 Juni 1940 gepubliceerd: „In opdracht van de Duitsche regeering in het bezette gebied, deel ik u mede, dat verscheidene bevelen en instruaties, die ik u na 3 Juni 19-10 heb doen toekomen, niet behooren tot de taak, die mij van dien dag af is opgedragen. Deze taak omvat uitslui tend geleidelijke militaire demobilisatie van de Nederlandsche weermacht volgens de instructies van den Opperbevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland. Met het oog hierop trek ik de bevelen en instructies, die betrekking hebben op de werkwijze van de industrieele bedrijven, overeenkomstig art. 52 van het Haagsche Reglement in." Voorts wordt er op gewezen, dat de Op- Rotterdam telt thans nog vijftigduizend personen, die geen woning hebben, waarvan een gedeelte bij familie, vrienden of ken nissen worden verzorgd, ofwel in de ver schillende noodtehuizen, die overal in de stad zijn opgericht, tijdelijk werden onder gebracht. Het meerendeel hunner moet naar andore plaatsen worden geëvacueerd, waar zij beter dan in Rotterdam kunnen worden verzorgd. Eerste evacuatie. Reeds op Woensdag 15 Mei begon men met het evacueeren van diegenen, die - waren en den vorigen nacht onder den blooten hemel ofwel in kelders hadden ooori^bracl ver]€en<je men mede werking, zoodat de eerste vluchtelingen m Schiedam, Delft, Vlaardingen en nog enkele andere gemeenten onderdak vonden. Met zoodra was de eerste schrik verdwenen of de stroom van vluchtelingen slonk. Blijk baar verkoos meil een bekrompen en onmo gelijk verblijf te midden van de puinhoo- boven een behoorlijke huisvesting elders Ook waren er. die bij de eerstvolgende ge legenheid weer terugkeerden om te trach ten bij familie of vrienden onderdak te vin den. Na een goede telling komt men thans tot de slotsom, dat er nog meer dan 50.000 personen dakloos zijn te wier behoeve maat regelen moeten worden genomen. Dit zal binnen een half jaar moeten ge schieden, opd^t men den winter met ver trouwen tegemoet kan gaan. Vrees voor evacuatie. De evacuatie gaat met groote moeilijkhe den gepaard, mede omdat de achtergebleve nen, die voor evacuatie in aanmerking ko men eerst moeten worden overtuigd van de noodzakelijkheid om onder de huidige om standigheden niet in de stad te blijven. Daar om heeft men ook de gemeentelijken woning dienst in het plan ingeschakeld. Zij, die nog arbeid of een redelijken kans daarop hebben kunnen in Rotterdam blijven en voor hen wordt voor een onderkomen in minder dicht bevolkte wijken gezorgd. Hoewel er reeds aanbiedingen voor huis vesting van medeburgers inkwamen is het aantal bij lange na niet voldoende om in de behoefte te voorzien, zoodat men waarschijn lijk binnenkort tot gedwongen inkwartiering zal moeten overgaan, zooals reeds op ver schillende plaatsen in de omgeving is ge schied. Er wordt zooveel doenlijk naar ge streefd personen van eenzelfden stand bij elkander te brengen. Er bestaan plannen tot het oprichten van een aantal noodwonin gen, terwijl met de militaire autoriteiten on derhandelingen worden gevoerd over het af staan van een aantal barakken, welke tot kampen zullen worden ingericht Noodtehuizen. Ook hierbij zag men zich vaak voor moei lijkheden geplaatst zoowel met betrekking tot de inrichting als met het personeel. Velen die in de eerste dagen zich hiermede hadden belast moesten weer tot hun normalen arbeid terugkeeren, zoodat men menschen tekort kwam. Langzamerhand konden deze moeilijk heden worden opgelost en kon de voedsel voorziening worden geregeld. Kinderuitzending. De kinderuitzending staat onder leiding van het evacuatiebureau. De eerste groep vertrol^ reeds naar het BioirVacantieoord te Bergen aan Zee. Ook kinderen uit niet-getroffen gezinnen zullen zoo noodig worden uitgezonden. Van alle kanten kwamen uitnoodigingen binnen uit verschillende kringen, welke getuigden van groote kinderliefde en hulpvaardigheid. Afleiding en zakgeld. Het comité is in staat met hulp van het Rijk aan volwassenen een klein zakgeld toe te kennen. Voor voldoende afleiding wordt gezorgd en ook op dit gebied is er veel me dewerking o.a. van den radiodistributie- dienst, theaterdirecteuren en de bevolking, die voor boeken en couranten voor ouderen en voor speelgoed teu> behoeve van kinderen zorg dragen. Uit alles blijkt, dat ondanks de doorstane angsten en het geleden verlies de vluchtelin gen nog ongebroken menschen zijn en zij die alsnog evacueeren kunnen profiteeren van een goed georganiseerden dienst, die het hun mogelijk zal maken om zoo spoedig mogelijk weer mede werken aan den verderen opbouw van Rotterdam, waarmede zij zich zoo nauw verbonden gevoelen. perbevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland als Duitsch commissaris voor de ten uitvoerlegging van de demobilisatie der Nederlandsche land- en zeemacht heeft aangewezen kolonel I. G. Schwabedissen, chef van den staf van den opperbevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland. Van de zijde van het Rijkscommissariaat wordt voorts medegedeeld, dat de aangele genheden van het ministerie voor de Lands verdediging voor zoover zij betrekking heb ben op de demobilisatie van de Nederland sche land- en zeemacht, zullen ressortecren onder den Duitschen bevelhebber der Weer- maoht in Nederland. Lindbergh over den Europeeschen oorlog. Groenland geen geschik te luchtvaartbasis. Op een conferentie, waaraan vooral werd deelgenomen door isolationistische leden van het congres, heeft kolonel Lindbergh als luchtvaartdeskundige gesproken over de beteekenis van den Europeeschen oorlog voor de Vereenigde Staten. Gedurende onze generatie, aldus verklaarde hij volgens As sociated Press, kunnen de Vereenigde Sla- ten niet met succes worden aangevallen. LINDBERGH. Lindbergh. die indertijd op Groenland naar geschikte landingsterreinen voor een ver- keersluchtdienst op Europa heeft gezocht, zeide, dat de omstandigheden voor de lucht vaart daar zóó ongunstig zijn, dat het on- noozel is te verwachten, dat een land, het welk een inval in de Vereenigde Staten zou willen doen, op Groenland bases zou kunnen inrichten. Wat een inval in Zuid-Amerika betreft, een eventueele vijand zou daar niet alleen luchtbases, maar ook werkplaatsen en fa brieken noodig hebben. Morgen zal Londbergh opnieuw een radio rede over „Onze weg tegen den oorlog" houden. Weersgesteldheid critiek geweest DE BILT 13 Juni In het etmaal van *s avonds 11 tot 's avonds 12 Juni is de weers gesteldheid in Groningen, in Noordholland tusschen Hoorn en Enkhuizen en in het mid den van het land kritiek geweest voor h« optreden van aardappelziekte.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1