dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Bij den nieuwen Napoleon ^flEAvan EUROPA SPANJE bezet Tanger Geen nieuw Versailles Breg man Vrije verkoop van huispantoffels „De internationale klieken moeten weg' KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 15 JUNI 194G 68e JAARG. No. 8951 pe positie van het beroepspersoneel der Weermacht Kunstzijde voor katoen Algemeene gezondheidstoestand gunstig geen voornemen tot vernieti ging van het britsche wereld rijk. LEERAAR M. O" E LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ZATERDAG In verband met het naar huis zen den der 263 Indische cadetten ver nemen wij, dat dit noq niet een defi nitieve maatregel is. De positie van de K.M.A. is een zaak, welke noq in behandelinq is in het qrooter ver band van het overleq nopens hetqeen te zijner tijd met de onderscheiden categorieën van het beroepsperso neel der weermacht zal geschieden. Hieromtrent is noq geen princi- pieele beslissing genomen en in be voegde kringen wordt deze ook voor- loopiq noq niet verwacht. Het niet gedemobiliseerde deel van het leger heeft in den eerstkomenden tijd noq een taak bij het opruimingswerk en hiervoor blijft encadreerinq noodig. Voorloopig zal zelfs een niet onbe langrijk deel van 't reserve-kader noq niet kunnen worden gemist. Geen distributiebon noodig. De Secretaris-Generaal, waarne mend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, maakt bekend, dat met in gang van heden de verkoop van huis- pantoiefls is toegestaan, zonder dat daarbij een distributiebon behoeft te worden ingeleverd. Gevolg van productiebeperking. Naar wij vernemen heeft het Rijkstextiel- fcureau de textielindustrie een aanmerkelij ke productiebeperking opgelegd. Bij daar door in aanmerking komende artikelen, spe ciaal interlock, wordt de katoen voor 50 door kunstzijde vervangen. De prijzen ver anderen niet en de goederen blijven er even goed uitzien. „NOORD-WEST AT RIK A BEHOORT TOT DE SPAANSCHE LEVENS RUIMTE." VREUGDE IN DE HOOFDSTEDEN. Gistermorgen bij het aanbreken van den dag, heeft een Spaansch expeditiecorps, be staande uit gemotoriseerde troepen, cavale rie. artillerie en luchtafwcerbatterijcn, cn komende uit de naburige Spaansche zóne, zonder incidenten de zóne cn de internatio nale stad Tanger, in Xoord-Afrika, tegen over Gibraltar, bezet Vlootstrijdkrachtcn bezetten de haven der stad De bezetting is met geestdriftige vreugde begroet door de Spaansche kolonie en de inboorlingen, terwijl voor de F.ngelschc en Franschc autoriteiten en koloniën de ver rassing en teleurstelling allergrootst waren en openlijk getoond werden Uif de eerste berichten blijkt, dat tot de bezetting werd besloten,' omdat de Engelschen en Franschen bezig waren een overval voor te bereiden op de internationale stad. Volgens het D.N'.B. is de bezetting ge schied door 1200 SpaanschMarokkaansche soldaten die zich genesteld hebben op de \oornaamstc strategische punten. Een ofiiciecle mededeeling. Officieel wordt medegedeeld, dat. ten ein de de neutraliteit der zone cn der stad Tan ger te waarborgen, de Spaansche regeering besloten heeft zich vooloopig te belasten met de bewakingsdiensten der politie cn de veiligheid in de internationale zóne, met dit doel zijn gistermorgen Marokkaansche troepen in Tanger aangekomen. Alle dien sten functionneeren regelmatig. Vlaggen. Gisteren zijn te Madrid nationale betoo gingen gehouden en te Barcelona wapperen de vlaggen als op groote feestdagen. 'Uit alle Spaansche' steden komen "berichten bin nen over betoogingen der bevolking, die uiting geeft aan haar vreugde over de be zetting van Tanger en aan haar voldoening over de groote Duitsche successen. Iedere Duitscher of Italiaan is het voor- Werp vair geestdriftige vriendschapsbetui gingen. Bij alle Duitsche bueaux werden voortdurend telefonische gclukwenschcn ont vangen. In de hoofdstraat verzamelde zich 'n reusachtige menigte, die steeds weer riep: „Tangger is ons, Gibraltar zal ons zijn". Ook werden ovaties aan Duitscliland en Italië en hun leiders gebracht. N.W. Afrika behoort tot de Spaansche le vensruimte. aldus -telt de „Solidaridad Xa- cional'' rast. Het blad wijst op de histori sche banden, die Spanje met Xoord-Afrika verbinden. Tusschen beide gebieden is de dolk Gibraltar gestoken door lieden, die noch tot Spanje, noch tot Afrika behooren I hans is een toestand geschapen, dien Spanje waakzaam als niet oorlogvoerende gadeslaat, om op het juiste oogenKlilr zijn rechten te doen gelden. GEEN TYPHUS IN DEN HAAG. (Van onzen Haagschen correspondent.) Ook in Den Haag is men natuurlijk voor bereid op het gevaar van uitbrekende be smettelijke ziekten, dat nu eenmaal in oor logstijd veel grooter is. Tot dusver echter is nog geen enkel geval van typhus in de Hof stad voorgekomen en ook het getal van an dere besmettelijke ziekten is zeker niet on rustbarend. Er wordt strenge controle uitge oefend door den G.G.D., doch het ext'ra lraaic zomerweer heelt daarbij ook allerlei ziekte kiemen verhinderd, tot ontwikkeling te ko men. De gemeente geeft dagelijks gelegenheid, zich gratis tegen buiktyphus te laten inentan, waarvan door velen reeds gebruik is ge maakt. Ook onder de Rotterdamsche geëvacueer- den, die nog in grooten getale in Den Haag en naaste omstreken zijn ondergebracht, is de algemeene gezondheidstoestand goed. Bij eenige kinderen is dyphteritis gebleken, waarna bijna alle anderen hiertegen zijn in geënt. Wij vernemen voorts nog, dat ook verder in het land de hygiënische en gezondheids toestand, ondanks hier cn daar bestaande, ongunstige omstandigheden, zeer bevredi gend te noemen is. Natuurlijk blijft waakzaamheid, naarmate het warme weer aanhoudt, geboden. HIILER De bekende Amerikaansche publicist Karl von Wiegand, heeft met den Führer een interview gehad, waarover hij het vol gende meldt. Het is het eerste interview geweest, dat Hitier in dezen oorlog heeft verleend. Onze ontmoeting, aldus v. Wiegand, heeft plaats gevonden in het kleine kasteel van een Bel gischen edelman. j ^roolijk, met het stralend gezicht en niet glanzende oogen van een man, die weet nat hij groote overwinningen heeft behaald eu dat hij veel bereikt heeft, doch met een neren eenvoud in zijn optreden, heeft Hit- er mij begroet. Wij namen plaats in de ont vangstkamer. De minister van buitenland- j:lie zaken von Ribbentrop, dr. Dietrieh, ge- Zant Schniidt en anderen waren eveneens aanwezig De Führer had er op gestaan zijn antwoor- ven op mijn vragen schriftelijk te formulee- Ien- Dit document hield hij in de hand en "bna een uur heeft hij niet mij daarover ge sproken. Hij begon met de positie van Amerika te genover Duitschland en met de positie, door wiu Ze'f ingenomen tegenover Amerika. J c'e mij er aan herinneren, dat „Duits j lm een van He weinige staten is, die zl' 1 v nu toe van elke inmenging in de Amen «aansche verhoudingen heeft onthouden. W, Kens stelde hij vast: „Duitschland thans evenmin als yroeger territoriale of politieke belangen op het Amerikaansche vasteland. Wie het tegendeel beweert, liegt opzettelijk, uit welk motief dan ook. Het was niet alleen het doel der Monroe- leer, te verhinderen, dat Europeesche Staten zich mengen in Amerikaansche aangelegen heden wat overigens Engeland, dat zelf reusachtige territoriale en politieke belangen in Amerika heeft, voortdurend doet maar ook, dat Amerika zich niet met Europeesche aangelegenheden bemoeit. Het feit, dat Geor- ge Washington zelf een waarschuwing van dien aard tot het Amerikaansche volk richt te, bevestigt de logica en het verstandige van deze uitlegging. Ik zeg daarom: Amerika voor de Amerikanen, Europa voor de Euro peanen! Ik trachtte den Fuehrer te polsen over zijn opvattinq ten aanzien van den verkoop van Amerikaansch oorlogsmateriaal aan de westelijke mogendheden. Hij verklarade met groote beslistheid: „De tusschen- komst van Amerika met massa-le veranties van vliegtuigen en oorlogs materiaal kan den afloop van dezen oorlog niet veranderen Motieven daar voor behoef ik niet aan te voeren. De werkelijkheid zal daarover be slissen". Op mijn vraag naar de „vijfde colonne zeide Hitier met een zweem van sarcasme. Ik kan mij van de zoogenaamde nfde co lonne in het geheel geen voorstelling ma ken omdat deze colonne, behalve in het brem van fantasten of als een door gewe- tenlooze propaganda voor doorzichtige doel einden uitgevonden spookbeeld, niet be gaat. Wanneer onbekwame regeenngen haar volken eerst in den oorlog lapen c» dan een jammerlijke ineenstorting beleven, is 't te begrijpen, dat zij de schuld liever op anderen schuiven. Dit slagwoord heeft echter in de eerste plaats ten doel, een formeel begrip voor de oppositie, die natuur lijk in alle landen bestaat, te pchep pen. Deze oppositie heeft met Duitschland niets uitstaande. Het te gendeel is eerder waar. Het zijn óf de radicaalste nationalisten of inter nationaal georiënteerde communis ten of pacifisten of andere tegen standers van oorlog. Alleen omdat deze politici het niet klaarspelen, met hun eigen oppositie op tantsoen- lijke wijze af te rekenen, beschuldi- geri zij die elementen van landver raad. Ik kon mij inderdaad nauwelijks realisee- ren, aldus vervolgt Wiegand, dat ik hier te zamen was niet den nieuwen Napoleon van Europa op het gebied van staats- en oorlogs leiding. Waarbij deze man eenvoudiger ge- kleer was dan menigeen uit zijn gevolg geen schouderbedekkingen of distinctieven, doch alleen hei ijzeren kruis en liet party-insigne droeg, en dat deze man den loop der geschie denis cn het lot van Europa in nieuwe banen leidde. Ikvroeg hem, of het zijn doel was het Brit- sche wereldrijk te vernietigen, waarop hij antwoordde: „het was nooit mijn voornemen of doel, het Britsche wereldrijk te vernieti gen." Met klem zeide hij: „Integendeel, ik heb nog voor het uitbreken van den oorlog de Engelsche regecring voorstellen gedaan, waarin ik zoo ver ging, de hulp van liet Duit sche Rijk voor het bestaan van het Engelsche rijk aan te bieden, ^tijn aanbod werd met minachting afgewezen. Ik had van Engeland niets meer verlangd, dan dat Duitschland als gelijk in rechten beschouwd cn behandeld zou worden, dat Engeland de Duitsche kus ten zou beschermen, voor liet geval Duitsch land in een oorlog gewikkeld zou worden, en tenslotte, dat men mij de Duitsche koloniën zou teruggeven. En ik zal ze ook krijgen. Men heeft in Londen openlijk verklaard en geschreven, dat het nationaal-socialisme vernietigd moest worden, dat Duitschland verdeeld en volkomen ontwapend en mach teloos gemaakt moest worden. Xooit heb ik dergelijke bedoelingen en voornemens ten aanzien van Engeland geuit. In dezen oorlog zal niettemin iets vernie tigd worden, namelijk een kapitalistische clique, die bereid was en is, voor haar laag hartige persoonlijke belangen niillioenen menschen te laten omkomen. Doch dit zal, daarvan ben ik overtuigd, niet door ons, maar door hun eigen volken gedaan wor den". De Fuehrer verklaarde, dat deze oorlog on getwijfeld het stelsel van controle ter zee, zooals' die thans door Engeland wordt uitge oefend, uit den weg zal ruimen en dat dit in de toekomst een groote zegen voor de geheele wereld zal zijn." Duitschland heeft noch territoriale noch politieke belangen in de Middellandsche Zee. In het algemeen wijst het Duitsche volk op- Bezitter» van open auto's zijn te Amsterdam door de Duitsche overheid in de gelegenheid gesteld, hun wagen ten verkoop aan te bieden. Velen maakten hiervan gebruik, om hun wagen, welke in dit benzinelooze tijdperk van geen nut is, van de hand te doen Hetstadhuis van Leuven is onbeschadigd gebleven en verheft zich sierlijk temidden van de andere historische gebouwen der stad vattingen, volgens welke ieder het recht dient te hebben, overal en op iedere plaats te mogen of te moeten meespreken, van de hand. Wanneer eenige volken Engeland en Frankrijk aan het hoofd, verklaren, uitslui tend in de geheele wereld belangen te heb ben, dan is dit een aanspraak op wereldheer schappij die de ontwakende volken zich op den duur niet laten welgevallen. Duitschland bijvoorbeeld zal niet dulden, dat in zijn le vensruimte een andere mogendheid het voor het zeggen heelt. De komende vrede. Ik vroeg den Führer, of hij mij niet in kor te trekken zijn voorstelling van den toekom- stigen vrede zou willen meedeelen. Hij was niet geneigd, zich over dit thema nader uit te laten en zeide slechts: het Duitsche doel komt eigenlijk slechts hierop neer: Herstel van den vrede. Want Duitschland heeft niet Frankrijk en Engeland den oorlog verklaard doch Engeland en Frankrijk zijn onder de belachelijkste voorwendsels den oorlog te gen Duitschland begonnen. Het principieele van dezen vrede echter zal steeds het besei zijn, dat er geen werkelijke toestand van vrede kan zijn zonder dat rekening gehou den wordt met de levensbehoeften van de groote volken en dat slechts een absolute domkop zich kan ver beelden, dat een nieuw Versailies be ter zou zijn dan Veisailles was. Accountantskantoor Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracbt 72 - Tel. 650 Als belangrijkste oorlogsdoel echter zie ik het uit den weg ruimen van de internationa le klieken, die van het ophitsen der volken leven of die de gevolgen van hun eigen poli tiekc onbekwaamheid of vaii hun econo misch onvermogen door oorlog te verbergen of zelfs te herstellen trachten. Het is mij ech ter wel duidelijk, dat dit doel niet uitslui tend door verdragen kan worden bereikt, doch door het zich baanbrekende gezond verstand der volken zelf. Aan dit gezond ver stand geloof ik echter ondanks alle hyste risch geschreeuw en alle pogingen tot ver doeming, ondanks alle sprookjes- en gruwel propaganda, ondanks „vijfde colonnes", „neer gekomen valschernmonuen" enz. En wan neer de militaire nederlaag van Engeland en Frankrijk dit gezond verstand ook daar zal doen zegevieren, dan zijn met het oog op de verdere toekomst der wereld de offers van dezen oorlog toch niet zoo vergeefsch ge weest als het op het eerste gezicht zou kun nen schijnen."

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1