De terugkeer van Dr. X Vooral! My0SW@©MMM Krijgt de Nederlandsche film haar groote kans Rialto Theater een gezellige avond Uit het politie-rapport Ongewenschte sollicitaties bij de Duitsche overheid TtK&lteh nieuw-ö Burgerlijke Stand van Texel Predikbeurten ïlieuuM uil ÏOik Visscherij Tijdschriften CORSAGES VESTEN KRAGEN CEINTUURS KNOPEN GESPEN GALONS IN KEIZERSTR.7Ö Het blijft steeds weer merkwaardig, hoe zeer een groot deel van het film bezoekend publiek, van welke nationali teit ook. een soort „hang" heeft naar het lugubere, en sinistere. Het genre dat men met „thriller" aanduidt, omvat deze lugu bere films niet ten volle. De eerste de beste detective-story, goed in scène ge zet en bezittende een behoorlijke dosis originaliteit, kan een prima „thriller" zijn, waarbij men zich in spanning van den eersten tot den laatsten meter af vraagt, wie nu eigenlijk de moordenaar of de dief is. En bij een goede regie wordt die „thriller" automatisch tot een hoogte punt opgevoerd. Bg het andere genre (men zou het 't Fran- kenstein-genre kunnen noemen) staan de zaken iets anders. Hier maakt men gebruik van die brengen eigenschap van tal van menschen, die zich afvragen wat nu eigenlijk het „leven" is. Die trachten een antwoord op de vraag te krijgen, waaruit het raadsel, dat „leven" heet nu toch eigenlijk bestaat en of er misschien menschelijke mogelijkheden be staan doode stof tot leven te brengen. Vragenzoo oud als de wereld, vragen waarmede de oudste filosophie en de modern ste wijsbegeerte zich bezighouden. Vragen, waarop geen antwoord gegeven wordt. Want dit is het groote wereld-probleem, het ontzag lijk onbegrijpelijke in de schepping der we reld geweest. De boeken waarin dit motief behandeld wordt zijn legio. Men heeft er goede onder, doch deze zijn verre in de minderheid. Het meerendeel bestaat uit sensaUoneele prullaria, een namaak-wetenschappelijk theoretiseeren over vraagstukken, die zich niet leenen voor profaan gebruik in het eerste het beste keu kenmeiden-romannetje. In de film „De terugkeer van Dr. X" wordt eveneens het vraagstuk van het leven be handeld. Een geleerde experimenteert met kunstmatig bloed en meent in staat te zijn met gebruikmaking daarvan gestorven die ren weer het leven terug te geven. Voorts meent hij in staat te zijn. dat ook met men schen dezelfde resultaten bereikt kunnen worden. Hem ontbreekt echter iets. Het is het iets. wat door hem aan het einde der film „het mysterieuze element" genoemd wordt. Het element, dat men ook „de steen der wijzen" zou kunnen noemen. Deze film bezit een zeer spannenden inslag. Er is zeer veel actie, terwijl de aandacht van het publiek niet noodeloos in beslag geno men wordt met kwasi-geleerde opmerkingen en beschouwingen. Integendeel, het geheel heeft de verdiensten van een vlot-gespeelden speurders-roman, waarin diverse malen ook de humor niet ontbreekt. De lugubere scènes zijn met veel fantasie weergegeven en enkele malen zijn er zelfs staaltjes van knappe regie. Een dosis nonsens op wetenschappelijk gebied neemt men. ook in de geschiedenis van dr. X, tenslotte gaarne op den koop toe. De hoofdrollen zijn in handen van enkele prominente Warner-artisten. Wij noemen van hen Humphrey Bogart. Rosemary Lane en Wayne Morris. Zij bleken besef te hebben van sfeer en uitbeelding en laten diverse malen goed samenspel zien. Een film. niet zonder gebreken, maar die het als „thriller" met luguberen inslag on getwijfeld haar verdiensten heeft. Speciaal mogen wij vermelden het Polygoon-nieuws, waarin men opnamen ziet van de verwoestingen in Nederland. Een document, dat een verbasterende ac tualiteit bezit. Enkele „shorts" completeeren dit Rialto- menu. Rosemary Lane en Humphrey Bogart in de „thriller" ,J)e Terugkeer van Dokter X" In een vorig artikel hadden wij gelegenheid er op te wijzen, dat een groot deel der wereld- filmmarkt thans voor den Nederlandschen filmdistribuant gesloten is. De Engelsche en Fransche markten zijn hermetisch dicht en hoe de strijd zich in die landen ook moge ont wikkelen, men kan er wel van overtuigd zijn, dat de cinematografie daar voorloopig in het niet zal zinken. Het zal jaren duren, voor en aleer men weer (en wij denken hier in het bijzonder aan Frankrijk) dat hooge artistieke niveau bereikt zal hebben, hetgeen den laat sten tijd het geval was. Waar echter ook de Amerikaansche film centra practisch geen enkele film meer kun nen aanvoeren, is men voorloopig aangewe zen op Duitsche films en op de films, waarvan de Nederlandsche distributie-kantoren nog copieën in hun bezit hebben. Dit aantal moet. dunkt ons, vrij groot zjjn. en wij her halen onze hoop dat men (en dit geldt ook voor Den Helder) ons inplaats van waarde- looze „kitsch" de nog in bezit zijnde goede films zal vertoonen. Ook al zijn die dan „oud". Beter een „oude" film tweemaal zien, dan een waardeloos prul als première. Uit een en ander volgt o.i. logischer wijze, dat de Nederlandsche filmprodu centen de handen in elkaar moeten slaan en zelf aan het werk tijgen. Zoo ooit, dan is er nu een kans voor de Nederland sche film. Reeds tweemaal heeft men getracht de nationale film ingang te doen vinden en hoewel het hart is dit hier neer te schrijven, beide malen werd het een fiasco. Wellicht dat men er met enkele films geldelijk uitgesprongen is, in artistiek en film-technisch opzicht sloeg men een droevig fiasco, zoozeer zelfs, dat er in enkele filmbladen reeds stemmen opgingen, die de meening in gang trachtten te doen vinden, dat het filmen den Nederlander blijkbaar niet lag en dat hij bezig was goed geld naar kwaad geld te smijten. En dit is het nu, wat wij in de laatste plaats zouden willen beweren. Er is daar voor evenwel iets noodig. wat men nog nim mer in filmend Nederland bezeten heeft: en wel het besef dat alleen bij een samengaan van alle beschikbare technische en artistieke Of 'n geslaagd feest Natuurlijk bij „De Toelast" geweest krachten iets te bereiken valt, dat men zich nu eindelijk moet gaan realiseeren, dat filmen „scheppen", iets creëeren is en niet het na- fotografeeren van boeken van A. M. de Jong en Brusse, en dat men tenslotte niet van de eerste tot de laatste meter afgedraaid celluloid moet speculeeren op de volksche (wan)-smaak van Jan Publiek. Hetgeen uiteraard niet wil zeggen, dat de films dus maar moeten zijn voor een beperkt groepje intellectueelen. Het tegendeel is waar, maar men vergete niet. dat de film nog een jong kunst-medium is. Dat de film nog tè veel misbruikt wordt tot sentimenteele karakiet-kast voor mil- lioenen, die zich eens per week in anderhalf uur illusie willen wentelen. Dit geldt voor iedere loopende-band film. voor ieder pro duct, waarvan de affiche's u mooie beenen, blonde haren en „world sweethaerts" laten zien. Neen, de film heeft nog een andere taak dan alleen die van droomfabriek. Een taak tot opvoeding van goeden smaak en artistiek inzicht. De film kan een cultuurbrengster zijn en tal van specimina der Engelsche, Fransche en Duitsche films mochten dit em bleem dAgen. Helaas waren deze films verre in de minderheid en behoorden zij tot de zeldzame uitzonderingen. Hopen wij, dat men dit alles zal besef fen in Nederland, nu de derde en grootste kans voor de vaderlandsche film-indu strie waarschijnlijk aangebroken is. Hopen wij, dat voor eens en altijd gebroken is met de Boefjes, de Bleeke Betten en al die andere gruwelijke nonsens, die het publiek accepteerde, omdat de bekende acteur zus, en de van de radio befaamde actrice zoo. er toch zoo aardig in speel den, maar die met werkelijke film vol strekt niets van doen hadden. Wat wij vragen is dit: een combinatie van frissche, energieke jonge filmers, die ge zamenlijk de hand aan de ploeg slaan. Jonge menschen met initiatief en cultureel inzicht. Zij moeten het zijn, die de Neder landsche film opheffen uit het moeras der sentimentaliteit en meest grove onwaarach tigheid. Een kans. waarvan wij oprecht hopen dat gebruik gemaakt zal worden. Niet alleen ten bate van de Nederlandsche industrie op cinematografisch gebied, maar in belangrijker mate nog ten bate van enkele millioenen Nederlanders, wier smaak reeds te lang beleedigd werd met het film-afval dat men „nationale film kunst" noemde. Opbouw... dat is een woord, dat men in deze dagen op alle toonaarden hoort spreken. Laat er ook voor de Nederlandsche film een waardige „opbouw" mogelijk zijn. voo'kome men: verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaa* zijn van aambeien, rheumatiek. vale onrene huid, hoofdpijnen, enz door grond-ge zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Een weldaad voor het oi^anltme' Flacon I i.M. Dubbtla flacon f i.FS bij apotft«fc*fft an vakdrogisten KINDERFIETSJE ONTVREEMD. Een dame gaf kennis, dat een driewielig fietsje van haar zoontje door een andere on bekende jongen was afgenomen en niet terug gebracht. FIETSEN'. Aan het adres Kanaalweg 23 en aan het Hoofdbureau van Politie zijn rijwielen terug te bekomen. Aan het laatstgenoemde adres betreft het een Legerfiets. Gevonden en Verloren voorwerpen GEVONDEN'. 1 Kinderwagenkussen: I wit hondje; 1 kin derschoentje met sokje; 1 half kunstgebit; 1 touw met haken; 1 breede armband: 1 porte- monnaie met inhoud; 1 autoped, blauw met luchtbanden; 1 zakmes; 1 nikkel polshorloge. VERLOREN. 5 Distributiestamkaarten; 1 badmantel; 1 portemonnaie inh. vischhoekjes; 1 brood kaart; 2 portemonnaies met inhoud; 1 hond (spaniel); 1 vulpotlood; 1 diploma E.H.B.O. en pas van den mil.-geneeskundigen dienst; 1 hondenhalsband. Het schijnt, dat velen meenen, door het indienen van sollicitaties bij de Duitsche over heid aan baantjes geholpen te kunnen wor den. Naar wij vernemen, wordt het „Pr&sidial- buro" van den Rijkscommissaris overstroomd met dergelijke verzoeken. Deze zijn volkomen overbodig. De Duitsche autoriteiten moeten eerst zelf een overzicht hebben van de moge lijkheden, alvorens aanstellingen zullen kun nen geschieden. Wanneer het zoover is, zal worden be kend gemaakt voor welke functies gega digden zich zullen kunnen aanmelden. Thans is dit doelloos en belemmerd zelfs het werk op genoemd bureau. Vandaar het dringend verzoek dergelijke ontijdige aanbiedingen achterwege te laten. DE REGENVAL VOOR TEXEL JUIST OP TIJD. De overvloedige regenval Is op Texel juist op tijd gekomen. De zeer vele hooggelegen landerijen begonnen reeds danig den invloed der aanhoudende droogte te ondervinden; een etmaal volop regen, zooals wjj nu gehad heb ben is voldoende geweest om de landerijen weder een frisch groene kleur te geven. Ook voor het graan en de bieten in de bouwpolders was de regen zeer welkom. VAN" DE LEIDSCHE MARKT. van bevoegde zijde vernemen, de prgzen ïeis minder dan vorige week. OPGEPAST. Nog steeds wordt krachtig controle uitge oefend op verduistering in de «omnge zonsondergang. Enkele personen hebben reeds boete opgeloopen: één die meermalen g schuwd was, moest 10.boete beta.cn. dient dus te zorgen, dat des avonds geen licht naar buiten uitstraalt. INGEKOMEN PERSONEN. Francisca A. van Nijnatten, C 4 (De Cocks- dorp) van Den Helder 2e Emmadwarsstr. b. Geertruida van Twisk, De Koog 175 van Am sterdam. Lairessestraat 137; Cornelis Loi, Weverstraat 175 van Den Helder, Acnter- stiaat 75; Gizella Hönigesz. Weverstraat 95, Den Burg van Hilversum, Surinamelaan 31: Gerritje van Polen. Julianastraat 9 van Bus- sem Talmalaan 19; Meida Roeper (echtge- noote van G. J. C. Smit) en twee kinderen, Waalderstraat 47 van Hilversum, Multatuli- laan 12. VERTROKKEN' PERSONEN". Margaretha W. van Zijl. van H 21 (Den Hoorn) naar Wieringen, Slingerweg, Hypoli- tushoef; Wietze Vermeer, echtgenoote en twee kinderen van Oudeschild 125 naar Leeuwar den, Petersliestraat 26; Willem Jozef Seders van Den Burg, Gravenstraat 24 naar Zand- voort, Hoogeweg 48. van 8 tot en met 14 Juni 1940. GEBOREN: Hendrika, d. v. P. Mosk en H. Dekker. ONDERTROUWD: J. F. Dekker en H. Bis schop; K. Maas en M. Daalder. GETROUUWD: J. de Graaf en M. Mulder; R. Bremer en E. Dros. OVERLEDEN; Gerard Antonius Gomes, oud 21 maanden. POLITIE. Gevonden: Een shawl, een wandelstok, een polshorloge, 2 sleuteltjes. ZONDAG 16 JUNI 1940. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 9.45 u. Ds. Wesseldijk, maand- collecte. Oosterend v.m. 10.30 Ds. Kok. De Waal v.m. 11 u. Ds. v. t. Hooft. Den Hoorn v.m. 11 u. Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp v.m. 10.30 u. Ds. Saint. Zuid-Eierland nm. 7.30 u. Ds. Salm. De Koog n.m. 7.30 u. Ds. Kok. Oudeschild v.m. lö u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde gemeente. Den Burg v.m. 10.30 Ds. Gorter. Geref. kerk. Den Burg v.m. geen dienst. Den Burg (geb. fanfare) n.m. 4 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10.30 en n.m. 3.30 Ds. v. d. Leer, H. Avondmaal. Geref. kerk H.V. Oosterend v.m. 10.30 en n.m. 3.30 Leesdienst. Leger des Heils. 10.30 uur v.m.: Heiligingsdienst. 3.30 uur n.m.: Openlucht in de Waal. 7.30 uur n.m.: Verlossingsbijeenkomst. Dinsdag: Leiders: Luit. D. Pieters en Kdt. Luit. Th. Plomp. 8 uur: Heiligingsdienst. Donderdag: 8 uur: Soldatensamenkomst. Horizontaal. 1. Kluchtig, raar persoon. 6. F(jne aarde of stof. 9. Deel van een station. 11. Vreemde. 12. Voegwoord en bijwoord. 13. Substantie. meestal uit erts verkregen. 16. De onbekende. 18. Zuivelproduct. 20. Insect. 22. Schijngestalte van de maan. 23. Soort vaartuig. 25. Opschrift, benaming. 26. Vuurverschijnsel. 28. Afgekorte naam van be kend dagblad. 29. Pers. voorn, woord. 31. Bevel. 32. Jongensnaam (afk.). 34. Mondwater. 36. Huisdier. 38. Onderdeden van een hals snoer. Ooklucht- of vet- deeltjes. 41. Land in Azië. 43. Afstandmaat op zee. 45. Bekend graafschap uit de Ned. historie. 47. Enkelvoudig. 48. Zware vracht. 49. Panische wedloop 50. Tegen werker (2e en 3e letter verwis selen. Verticaal. 1. Vast gedeelte of geraamte van zeker zeedier. 2. Gasvormig ele ment, ook benut voor verlichting. 3. Als Hor. 23. 4. Vervoermiddel. 5. Bak of schaal. 6. Voorbeeld. 7. Stad uit de grijze oudheid. 8. Buitenl. munt. 10. Lichaamsdeel. 11. Soort, geslacht. 14. Aantal, hoeveel heid. 15. Schip. 17. Half god uit de Grieksche en Ro- meinsche fabelleer. 19. Streep (door de rekening). 20. Aanwijzend voor naamwoord. 21. Herrie. 23. Bijwoord of voeg woord. 24. Inrichting voor of ficiersopleiding (afk.). 27. Groot vertrek. 29. Meisjesnaam. 30. Diepe kuil of put. 33. Aftrek wegens emballage, enz. 34. Buitenl. munt. 35. Vergrootglas. 37. Soort hond. 38. Waterweg in Zuid-Holland. 39. Bewoner van een Europeesch rijk. 40. Grootmoeder. 42. Meisjesnaam (afk.). 44. Boomsoort. 46. Thans. Voor Zondag 16 Juni Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat)( Geen dienst Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklaar, Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 10 uur: Ds. Veenhuizen. n.m. 5 uur: Cand. A. Plaatsman. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur: Cand. A. Plaatsman, n.m. 5 uur: Ds. Veenhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uu, Leesdienst. Donderdag a.s„ 's avonds 7.15 uur, Hennephof van Scheveningen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) v.m. 10 uur en n.m. 5 uur de heer J. Rebel, Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meineri, Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 u.: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat s' Morgens 10 uur, dienst, Pastoor H. J, Verhcy. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Evangeilsatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur: Samenkomst, 's avonds half 8 Samenkomst. Leger des Heils V.m. 10. uur: Heiligingssamenkomst. N.m. 7.30 uur: Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw str 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIAN ADORP Ned. Herv. Gemeente V.m. 10.30: Ds. M. v. Wichen. H. Doop Zendingsgebouw „De Ster der Hope" N.m. 7 u.: de heer I. Kuiper van Utrecht CALLANTSOOG. v.m. 10.30 Ds. J. L. Springer. Dienst voor mil. en burgers. De prijs werd gewonnen door den heer J. PIETERSE, Parallelweg 9. Horizontaal. 1. Melis; 5. Hondo; 10. Edik; 12. Pulp; 13. Wet; 15. Es; 17. Belet; 18. Mi; 19. Nuk; 21. Fee; 22. Ierkelder: 23. P.T.T.; 24. Zes; 26. Re; 27. Baron; 29. La| 31. Ger; 33. Arie; 36. Mode; 38. Lento; 39. Hamel. Verticaal. 1 Meden; 2. Ed; 3 Lis- 4 Ik 6. Op; 7. Nuf; 8. d. L.; 9. Optie; li WeP 20 Ke^f' w' Teo,°°r: 16 Suite; 18- Merel'; 20. Ket, 21. Fez; 23. Praal; 25. Sabel- 28 ?fU; ,7°'r^in: 32' M°m; 34' Re; 35- Et; 36 Ma; 37. De. URK, 13 Juni. Door 19 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 920 pond Kuilpaling, van 30240 pond per vaartuig, prijs 1719ct.; 530 pond Lyn- of Beugaal 2429 eet.; 520 pond Snoekbaars, 1623'/^ ct. en 362 pond Kuilaal, 19^—20 Ct. per pond. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer Sjoerd van den Berg, zoon van Jurie v. d. Berg, slaagde Vrij dag voor het onderwijzersexamen aan de Kweekschool te Sneek. „Autokampioen". Het jongste nummer van den Autokampioen brengt wederom een aan tal zeer lezenswaardige bijdragen en tevens het bewijs, dat, ook al rijden 'er dan vrijwel geen auto's meer, de Autokampioen-redactie toch in staat is den automobilist-lezer een alleszins geslaagde editie voor te leggen. Daar is het interessante artikel over gas generatoren en generatorgas, voorts noemen wij de bijdragen over assurantieproblemen voor rijdende en opgelegde auto's, de beschou- wing van Koolhaas Revers over „De ver traagde versnelling" en het relaas over den Rechtskundigen dienst van den A.N.W.B., welke schier wordt overstelpt met arbeid in verband met zoekgeraakte auto's en motor rijwielen. OORLOGSSCHADE DER NEDERLAND SCHE HERVORMDE KERK. In een der bladen is een totaalbedrag ge noemd der oorlogsschade, die de Nederland sche Hervormde kerk getroffen heeft. Het be drag liep in de millioenen Wij zijn gemach tigd te verklaren, dat het voorshands onmoge lijk is een eenigszins juiste schatting te maken van de in het land geleden schade, zoodat be- i ichten, die reeds een totaalcijfer noemen op fantasie berusten. zonder stamkaart cS°S den helder

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6