als allen meedoen G IR O FRISSCHE HEEL NEDERLAND KWEEKER VAN ZONNEBLOEMEN? weer normaal Zaterdag 15 Juni 1940 Derde blad L Sterilisatie van keukenafval 2. Teelt van zonnebloemen, ter verwerking tot veekoeken Veelbelovend vooruitzicht De aardappelstoomer waarin de purée ge maakt zal worden LUCHTBESCHERMING ondernemingsgeest in ons land Olficieele tegenspraak van Ned. Indische regeering Nog honderd meisjes uit Breda zoek De Ortskommandanturen opgeheven De kliek krijgt beter lot BURGEMEESTER VAN ZAANDAM NEEMT INITIATIEF VOOR TWEE PLANNEN TOT VERSTERKING VAN ONZE VEEVOEDERPOSITIE: IN SAMENWERKING MET IR. LIE- NESCH EN DE DIENST VAN WA- GENINGEN AARDAPPELSTOO- MERS TER BESCHIKKING. (Van onzen eigen verslaggever.) DE energieke burgemeester van Zaandam, mr. J. in 't Veld, laat het er niet bij zitten! Zoodra bleek, dat onze krachtvoederpositie door de uitscha keling van den invoer in het nauw zal komen, heeft hij liet initiatief genomen om het keukenafval in zijn stad, voor zoo veer mogelijk te be nutten voor den veestapel, met de bedoeling een voorbeeld te scheppen voor een landelijke actie. Men zal zich herinneren dat wij ons in ons artikel „Tusschen schillenkoeien en kliekjesvarkens" voor een centralisa tie van den ophaaldienst voor derge lijke bedrijven uitspraken. Tijdens een onderhoud, dat wij met Zaan- dams burgemeester hadden, bleek ons, dat yoor Zaandam de plannen daartoe reeds in een vergevorderd stadium verkeeren en wel licht deze stad de primeur zal hebben van de „eenheidsvuilnisbak". Ik had de gedachte, aldus mr. In 't Veld, om 's zomers de schillen enzoovoort op te sparen en de koeien die 's zomers schillen krijgen, te laten weiden. Maar uit een on- BURGEMEESTER Mr. J. IN 'T VELD VAN ZAANDAM. derhoud met den heer Brinkman, den voor zitter van den bond van melkveehouders bleek al gauw dat dit niet doenlijk was. W e lijden om Zaandam aan gebrek aan weiland. dus als we de schillenkoeien 'stomers de wei injagen, zouden we te kort hooiland overhouden en 's winters wèl schillen, maar geen hooi hebben. „„miion Er komen in Zaandam wel wat schillen boeren en 't is hier zoo. dat de schillen wer kelijk naar de koeien gaan en niet voor ko nijnen enzoovoort worden gebruikt, t niet onze bedoeling dit bed™f st°P z®*~ ten, wat direct vervoerd wordt laten we zoo, er schijnt hier echter nog een groot terrein als 't ware braak te liggen. Wel hebben we een verordening uitgevaardigd - we zijn den raad vooruit geloopen, maar die keurt het wel goed - dat de schillenophalers vóór 20 Juni nauwkeurige inlichtin gen moeten geven over hun bedrijf en speciaal over de bestemming \an de schillen. De resultaten van deze en(iuete zullen we zoo gauw mogelijk nuttig n soorl doel. We zullen dan trachten eenheidsvuilnisbak in omloop te brengen, waarin Dii"brood thuis al de afval sorteeren. schillen, biooa en groenvoer apart. En natuurlijk Ietten op de scherpe voorwerpen. En dan gaan we de zaak steriliseeren. Met den heer Ir. Lie- nesch, den productie-commissaris hebben we daarvoor ook een plan reeds geheel opge maakt, we kunnen meteen gaan draaien. De dienst in Wageningen heeft ons alle me dewerking toegezegd, we krijgen gratis de beschikking over een aardappelstoomer en daar gaan we purée van maken om in te kuilen, althans zoo te bewaren dat het zaakje goed blijft. Maar U voelt natuurlijk wel, als Zaandam het alleen doet, haalt het niet veel uit. Als alle gemeenten echter ook in dezen geest werken, zie ik er veel goeds uit voortkomen. Centralisatie beteekent dit niet in de laatste plaats kostenbesparing, samen werken is nu eenmaal goedkooper dan al leen! En toen deed de burgemeester van Zaandam ons nog mededeeling van een andere vondst om het gebrek aan veevoer te helpen opheifen. Het vermalen van zonnebloemen tot veekoeken. Mr. in 't Veld had zich herinnerd dat in den vorigen oorlog in België een poging in die richtinf was ondernomen en stelde zich eens in verbinding met enkele deskundigen uit de oliewereld. De zen achtten een plan tot het gebruik van zonnebloemen voor veevoer zeer zeker practisch uitvoerbaar. En nu zijn we bezig aldus mr. In 't Veld, het voor elkaar te krijgen, dat heel Nederland op alle beschikbare grond zonne bloemen gaat kweeken. Niet natuurlijk op den cultuurgrond, maar op alle overgescho ten hoekjes. De natuur wacht er niet op, of de verordeningen enzoovoort van alle kanten zijn bekeken, éérst zaaien is het parool. Dan zullen we wel zien hoe we ons doel op de meest practische manier verder berei ken. Een deskundige kan U daar meer van vertellen. Deze deskundige vonden wij in Amster dam en wel in den persoon van den heer Bertels, directeur van de Bertels oliefabrie- ken aan den Omval, welke o.a. de bekende „Bertels kunstkorrel" fabriceeren. Oliefabrieken zonder moeite in te schakelen. De heer Bertels vertelde dat het heel geen moeite zou zijn, de oliefabrieken in te scha kelen, de technische installaties kunnen zonder ombouw het product maken. Maarzei de heer Bertels, 't moet alleen anders met zonnepit dan we gewend zijn. We verwerken het al heel lang, maar tot dusverre krij gen we de pitten uitgepeld hier. Voornamelijk uit Roemenië, Bulga rije en Argentinië. Hoe ze daar pre cies de pit uit het hart krijgen weet ik ook niet en 't lijkt me niet doen lijk om dat hier te gaan probeeren. Beter is dus het heele hart maar te ver malen. De ruwe vezelstof, waar de pitten in zitten, is wel geen krachtvoer, maar de her kauwers lusten het wel. Er gaat natuurlijk wel wat olie verloren, anders winnen we uit de zuivere pit 18 tot 20 maar wan neer de vezel wordt meegemalen dringt daar zeker olie in. De smaak van de koek zal er niet slechter door worden, t is zoetig, en dat lusten de koeien graag. 't Is bovendien gezond eten, er zit heel wat eiwit in. Hier heeft u de analyse zoo ongeveer 23.4 eiwitachtige stoffen en 9.9 vet. In Denemarken wordt dergelijk voer al ja ren gebruikt en nu ziet u meteen eens een frappant verschil tusschen den Deenschen en den Hollandschen boer. De Hollandsche boer wilde van zonnepitkoeken nooit veel weten - dus als de vezel meegemalen is zal hij er heelemaal wel raar tegen op kijken, en de Deensche boer kocht ze bij voorkeur. De Hollandsche boer keek naar het uiterlijk, de Deensche boer lette op de intrinsieke waarde. De Hollandsche boer zal we! w-ijzer Het principe van de aardappel- stoomers is zeer eenvoudig. De aardappelen eventueel dus de „kliek" wordt in een ruimte ge stort, door welke, na afsluiting, stoom wordt geleid. Deze stoom sti- riliseert de massa, die na tien mi nuten slechts nog wat nagestoomd moet worden om geheel gereed te zijn voor het doel: het inkuilen. Men voert de aardappelen af naar vaten, die steeds aansluiten, zoodat men in continubedrijf onder constante druk kan werken. De stoomers zijn in 15 minuten in vol bedrijf te brengen en zij kunnen 10001300 Ko. aardappelen in een uur gaar stoomen. Geen overdreven verwachting. Nu moet men van deze zonncpittcrij geen overdreven verwachtingen hebben, vervolg de de heer Bertels. In den vorigen oorlog heeft men zich met ware woede op de beu- kenootjes geworpen en daar kwam ook zoo veel niet van terecht. Voor de oliewinning als geheel speelt deze zaak ook geen rol, men moet ze beschouwen in het raam van de zen tijd, waarin alle beetjes helpen. Zonnebloemen daen het overal, en slechts als allen meewerken, blijft het niet bij een aardigheidje! Dan kan het groot practisch nut hebben. Nieuw is dit alles overigens niet. In Duitschland gebruikt men alle overschot aan oliehoudende zaden, als koolzaad, lijn zaad, enzoovoort in de eerste plaats om de vetproductie te verbeteren en dan verder voor veevoer. Dus mijnheer Bertels, heel Nederland zon- nebloemenkweeker? Inderdaad, heel Nederland zonnebloemen- kweeker. Maar spoedig, want eigenlijk had mien begin Mei al moeten zaaien. gaarne aansluiten bij de verzuchting die èn burgemeester in 't Veld. èn de lieer Ir. Lie- nesch èn de heer Bertels slaakten. Als Sint Bureaucratius zich er maar niet mee be moeit. Inderdaad aan „op papier" heeft Neder land niets, het heeft alles aan „in den maag" van mensch en dier. En verplich ting nu nog, tot uitzaai van zonnebloem pitten in alle particuliere tuinen en verlo ren hoekjes, zou misschien veel menschen en dierenleed in den komenden winter kun nen voorkomen. worden! \4et belangstelling mogen zeker de resul taten van de afvalactie en de zonnebloem- actie worden afgewacht, waarbij we ons (Van onzen Haagschen correspondent). Voor de luchtbescherming zijn in Den Haag van den aanvang af te weinig vrij willigere beschikbaar geweest. Daarom zijn onder de steuntrekkenden de noodige menschen voor 't bezetten van vaste posten, voor bewaking van schuilloopgraven e.d., opgeroepen, die verplicht zijn per etmaal 4 uur dienst te doen. Hiernaast wordt nu in alle wijken een aantal hiervoor geschikte menschen aan geschreven, zich voor de zelfbescherming in het bijzonder voor controle van de af doende verduistering van de huizen be schikbaar te stellen. Hiertoe is een Gezins registratie aangelegd en van de gezins hoofden wordt verwacht, dat zij zich niet zullen onttrekken at"1 dit werk ten bate der gemeenschap dat hen waarschijnlijk slechts een tweetal uren per week in beslag zal ne men. Alle betalingen mogelijk. De directeur van den postcheque- en giro dienst deelt voor zooveel noodig aan de hou ders van postrekeningen mede, dat in ver band met de intrekking van het „besluit bankenmoratorium", de beperkende bepalin gen betreffende het beschikken over bedra gen door middel van chéques, zijn vervallen. De rekeninghouders kunnen derhalve, thans eVenals voorheen, zoowel door overschrijving als met chéques weder alle betalingen door tusschenkomst van hunne rekeningen ver richten en, binnen de grenzen van hun te goed, onbeperkte bedragen in gereed geld opnemen. Het aantal werkolozen van 300.000 neemt snel af. Waren er op 1 Juni 1940 nog bijna 300.000 werkloozen in ons land, dit aantal neemt snel af. Bij opruimingswerkzaamheden vin den duizenden bezigheid en zelfs is hier en daar weer ijverig begonnen aan den wederopbouw. De werkzaamheden in land- en tuinbouw zijn toegenomen en alles wijst er op, dat de vraag naar ar beiders in deze bedrijfstakken nog sterk vermeerderen ^al. Door het wegvallen van de motor- tractie zal veel meer handenarbeid moeten geschieden, dan voorheen het geval was. Dit heeft vooral zijn uitwerking in die streken, waar het akkerbouwbedrijf zich op zeer mo dernen leest geschoeid heeft. Daarbij komt, dat ieder begrijpt, van hoe groot gewicht het thans is de oogst zoo groot mogelijk te doen zijn en zoo goed mogelijk binnen te krijgen. De vooruitzichten zijn, wat de arbeidsgelegenheid betreft, hier dan ook zeker niet ongunstig. Hetzelfde kan gezegd worden van de werkgelegenheid in het mijnbe drijf. De mijnen zetten er alles op om de productie tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. In de veenderijen wordt thans meer geproduceerd dan aanvankelijk het voor nemen was, hetgeen tegelijkertijd de te werkstelling van veel meer arbeidskrachten beteekent. Er openbaart zich alom een frissche on dernemingsgeest en groote bereidheid om de moeilijkheden te helpen overwinnen. Behalve de binnenlandsche arbeidsmarkt, waarvan hierboven eenige perspectieven werden gegeven, is er de toenemende vraag naar arbeidskrachten in Duitschland. Te verwachten is. dat zeer velen van de gele genheid om aldaar goed betaalden arbeid aan te vatten, gebruik zullen maken. De berichten in de Japansche bla den, vclgens welke tweeduizend man Britsche troepen nit Singapore hei melijk geland zouden zijn in Neder- landsch-lndië, zijn gisteren volgens het Japansche persbureau door de Nederlandsch-Indische regeering of ficieel tegengesproken. In Barcelona? Nog steeds komen te Breda berichten bin nen betreffende stadgenooten of groepen stad genooten, die op Eersten Pinksterdag geëva cueerd zijn en die sindsdien ijiet zijn weer gekeerd. Zoo verkeerde men in groote onge rustheid over een groep van virca honderd vrouwen en meisjes, bestaande uit omstreeks negentig leerlingen van den cursus, die op kasteel Bouvigne te Ginneken wordt gege ven om R.K. meisjes op te leiden tot dienst bode en hulp in de huishouding, alsmede twaalf leidsters. De leiding van Bouvigne, waarvan direc teur is mgr. F. Frencken, heeft thans zeker heid gekregen, dat de groep in goeden wel stand te Parijs is aangekomen en vandaar is vertrokken. Na het vertrek uit Parijs heeft men evenwel geen betrouwbaar bericht meer over de meisjes gekregen, zoodat de ouders en verdere verwanten in groote ongerust heid verkeeren. Zoowel door bemiddeling van het Roode Kruis als langs diplomatieken weg heeft men getracht te weten te komen, waarheen de meisjes en haar leidsters zijn gegaan en of er mogelijkheid is baar te doen terug- keeren. Tot nu toe lreschikt men, volgens liet Hsli., slechts over een onbevestigd ge rucht, dat de groep de wijk zou hebben genomen naar Barcelona. Zekerheid hier omtrent heeft men niet. De burgemeesters weer recht streeks onder den Commissaris der Koningin. Krachtens de bestuursorganisaties, welke door Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- lnquatl is ingesteld, berust liet Duitsche bur gerlijke gezag in de provincies, thans bij de provinciale gevolmachtigden, die ingevolge de verordening hun zetel hebben in dezelfde plaats als de Conjmissaris der Koningin. Deze gevolmachtigden houden voeling met den Commissaris der Koningin en een ge volg van deze regeling is, dat alle burge meesters weer zooals vroeger onder den Com missaris staan. Het civiele gezag is hier door gecentraliseerd in de hoofdsteden dei- provincies en in verband hiermee zijn de Ortskommandanturen opgeheven. De graanschepen nabij de meelfabrieken te Leuven zijn het slachtoffer van den oorlog geworden. Om dezen buit niet in handen te laten vallen van de naderende Duitsche troepen, werden de vaartuigen in brand geschoten en tot zinken gebracht Thans zijn de schepen gelicht en tracht men van den kostbaren inhoud nog te redden, wat te redden valt

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9