dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier tusschen Führer en Duce ENGELAND Nog geen staking van den strijd Over het Fransch verzoek tot wapenstilstand Spaaosch schip opgebracht HITLER EN MUSSOLINI WEER UIT MüNCHEN VERTROKKEN München juicht heeft Frankrijk reeds afgeschreven V I e e s c h- en vet distributie op komst FRANKRIJK Eerst na een wapenstilstands verdrag KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WO E N SD AG 19 JUNI 1940 68e JAARG. No. 8954 De intocht der Duitsche troepen in Parijs. Een colonne passeert de militaire autoriteiten, die zich op de Place de la Concorde hebben opgesteld Een kustvloot, bestaande uit 18 visschersschepen, is uit Scheveningen uitgevaren ter vangst. Een rijke buit wordt zicht baar., als het net boven den waterspiegel wordt getrokken HELDERSCHE COURANT OVEREENSTEMMING De Führer en de Duce zijn gisteren in een conferentie te Mun- chen tot overeenstemming gekomen over het standpunt van de beide verbonden regeeringen ten aanzien van het Fransche verzoek om een wapenstilstand. Om vier uur gistermiddag begaf de Duce zich, in gezelschap van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, van het Prinz Karl-pa- leis, waar de Italiaansche regeeringschef zijn intrek had genomen, naar den „Führerbau" aan den Neuen Königlichen Platz. Hier be groette de Führer den Duce en diens minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano. In de werkkamer van den rijkskanselier werd daarop onmiddel lijk met de besprekingen begonnen. Na de beëindiging van deze be sprekingen hebben de Duce en de Führer München verlaten. Uitgave der Ultg.-MiJ. Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder De Duce arriveerde tegen drie uur op het Centraal-Station te München, in gezelschap van «raaf Ciano, den chef van zijn kabinet, Sebastianini, gezant Buti en den plaatsvervangen- genden chef van den generalen staf, generaal Roatta. Om 14 uur 58 pre cies reed de trein van den Duce lang zaam onder de overkapping van het hoofdstation binnen. Terwijl de „Gio- vinezza- weerklonk, verliet Musso lini zijn salonwagen. De Führer begroette den Italiaan- schen regeeringschef, die de uniform van maarschalk van het imperium droeg, op hartelijke wijze en heette hem in München welkom. Vervolgens begroette rijkskanselier Hitier den minister van Buitelandsche Zaken, graaf Ciano, die in majoorsuniform van het luchtwapen gekleed was. De Duce richtte daarop woorden van be groeting tot den rijkeminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben- trop, en den chef van het opperbe vel van de weermacht, General-oberst Keitel. Terwijl de Italiaansche hymne weerklonk, inspecteerden de Führer en de Duce de eere compagnieën van het leger, het luchtwapen en de S.S. Ononderbroken daverde het „Heil"-geroep van de vele duizenden, die ge komen waren om getuige te zijn van de his torische ontmoeting. Het geheele stations plein en de -omgeving daarvan waren het tooneel van jubelende geestdrift. Onder een geweldig gejuich, dat den ganschen weg zou aanhouden, verlieten Hitier en Mussolini t stationsgeboüw en reden naar het Prinz Karl-paleis, waar de Duce wederom zijn in trek heeft genomen. De bevolking van München bereidde den Duce tijdens dien rit met den rijkskanselier door de straten van haar stad, een onbe schrijfelijke ontvangst. Naast elkander ston den de beide regeeringschefs in hun wagen, zonder ophouden de enthousiaste menigte groeiend. Reeds om i uur besprekingen be gonnen. Om vier uur reeds begonnen de besprekin gen tusschen den Führer en den Duce, waar aan van Duitsche zijde nog werd deelge nomen door den minister van Buitenland sche Zaken, von Ribbentrop en Generalobei'st Keitel. Omtrent de conferentie meldt het D. N. B. het volgende: Terwijl in den Führerbau op het Konink lijke Plein de besprekingen zijn begonnen tusschen den Führer en den Duce, aan wel- ae besprekingen ook de rijksminister van buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, deelnemen en waarbij gezant dr. Sehmidt als tolk ter beschikking staat, ziet men de overige heeren van de staven van Mussolini en Adolf Hitier in druk gesprek gewikkeld. Geweldige huldebetuigingen. ^"adat de besprekingen in den Führerbau aren afgeloopen, verschenen de Führer en de Duce op het balcon van den Führerbau. He Duce en den Führer, die naast elkaar op het balcon van het monumentale gebouw stonden, werden met een onbeschrijfelijke geestdrift en minutenlang durend heilgeroep d°or de ontzaggelijke menigte begroet, trenlang had de bevolking van zeer dicht bij deze wereldhistorische bijeenkomst af gewacht Nog eenmaal bedankte de Duce en de Führer met den rechterarm omhoog geheven naar alle kanten. Toen werden de deuren achter hen gesloten, terwijl de aangedane menigte in spontane geestdrift de volksliede ren der beide verbonden landen en de strijd liederen zong. De Führer heeft Mussolini van het Prinz- Karl paleis naar liet centraal station van .München vergezeld. Nogmaals schreden de beide leiders der verbonden volken langs het front der op het stationsplein aangetre den eerecompag'nieën en groetten zij de geestdriftige menigte. De weinige minuten voor het vertrek van den trein benutte Mus solini nog voor een levendig gesprek met Adolf Hitier. Kort na het vertrek van den Italiaanschen specialen trein verliet ook de speciale trein van den Führer de hoofdstad der beweging. BERLIJN, 18 Juni (D.N.B.) Uit de in structie van de Britsche admiraliteit, dat alle in haar machtsbereik varende koop vaardijschepen, waaronder ook Nederland- sche, Poolsche en Noorsche, die op het oogemblik. op weg zijn naar Fransche ha vens, zich onverwijld naar Britsche havens moeten begeven, trekt men van Duitsche zijde de conclusie, dat Engeland zijn bond genoot Frankrijk dus reeds afgeschreven heeft en ondanks alle andersluidende pro- pagandaberichten van zijn pers en zijn radio zelf niet meer aan voortzetting van den oorlog in Frankrijk gelooft. Het snelle stopzetten van iederen toevoer voor Frank rijk bewijst opnieuw, hoe Engeland alle landen van het oogenblik af, dat zij hun taak in het Engelsche oorlogsplan niet meer kunnen vervullen, terstond ook eco nomisch in den steek laat. Ook boter op de bon. Naar wij vernemen, is over eenige weken de uitvoering te verwachten van een distri butieregeling voor boter, spijsvetten en oliën. Een definitieve beslissing is nog niet geno men, doch naar verluidt zou het gezamenlijk rantsoen ongeveer 600 gram per persoon en per week worden. Ook een vleeschdistributie is in voorberei ding, in welk verband in bevoegde kringen een wekelijksch rantsoen van 4 tot 5 ons wordt genoemd. Het verbod van verkoop van vleeschconserven e.d. is ook een aanwij zing dat deze distributie niet lang meer op zich zal laten wachten. In verband met de veevoederpositie en de lage marktprijzen, is de Veehouderij Cen trale weder begonnen met het opkoopen van varkens, wekelijks ongeveer 5000 voor inblik ken en nog een paar duzend voor invriezen. In overweging is voorts, in het najaar over te gaan tot het uit de markt nemen van oude melkkoeien. Bij gebrek aan voeder zullen in den loop van den zomer waarschijnlijk ook veel kip pen moeten worden aigeslacht, hetgeen zich uiteraard weer zal doen gevoelen op de eierenmarkten. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De radiotoespraak van Maarschalk Pétain, met de niededeeling, dat Frankrijk de wa pens moet neerleggen, is veelal zoo opgevat, dat nu terstond de gevechtsbedrijvigheid aan het geheele DuitschFransche front zou op houden. of moest ophouden. De Duitschèrs zetten overal in snel oprok ken de achtervolging van den tegestander voort. De gevechtshandelingen kunnen eerst gestaakt worden, wanneer een wapenstil standsverdrag tot stand is gekomen. In dit verband moge er aan herinnerd wor den, dat in 1918 het Duitsche streven naar neerleggen der wapens, dat op 5 October be gon, eerst op 11 November tot een resultaat leidde. De teekenen van een snel verminderde weerstandskracht en van de ineenstorting van de P'ransche legers,, nemen van uur tot uur in aantal toe. Met de snelle inneming der vesting Metz heeft de Duitsche leiding een buitengewoon belangrijke positie in den rug der Maginotlinie gewonnen, die nu ook in dezen sector onhoudbaar is geworden, vooral daar zij uit de groote voorraadschu ren van Metz voortdurend van het noodige werd voorzien. Voor de oorlogsindustrie van Frankrijk is de bezetting van Le Creusbót van beslissende beteekenis. Le Creusot beteekent voor de Fransche bewapeningsindustrie evenveel als het Ruhrgebied voor Duitschland. De gewel dige verliezen der Franschen aan wapens ei oorlogstuig kunnen thans niet meer vervan gen worden. Terwijl de vesting Dijon ponder strijd bezet kon worden, werd Colmar door een aanval ingenomen. In welken omvang de heerschappij in do lucht kon worden veroverd, wordt het best gekenmerkt door de lage verliescijfer®. Maar ook de geweldige luchtaanvallen op het station van Rennes in Noord West Frankrijk, evenals die op de vijandelijke transportschepen in de monding van de Loire, zijn hiervoor kenmerkend. FRANSCHE AANVAL AFGESLAGEN. Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt door D.N.B. medegedeeld, dat een ge deelte van de in den Elzas en in Lotharin gen ingesloten Fransche troepen bij Vesoul in de richting van de hoogvlakte van Lan- gres een wanhopige poging tot doorbraak heeft ondernomen. De aanval werd met zeer zware verliezen voor den vijand af geslagen. De Duitschèrs maakten 20.000 gevangenen. De Duitsche troepen hebben, zooals reeds in het legerbericht van het opperbevel van de weermacht gemeld, de Loire, boven Or- leans tot Nevers én tert Zuidoosten daarvan bereikt. Onder het oorlogsmateriaal, dat buitgemaakt werd, bevonden zich bij Nevers meer dan honderd gepantserde gevechtswa gens. waaronder zes zeer zware pantser wagens met een gewicht van 70 ton. Deze wagen® zijn hier voor de eerste en tevens voor de laatste maal in den strijd geworpen. In de Straat van Gibraltar door de Engelschen aangehouden. De Spaansche scheepvaartmaatschappij Ibarra, die ter vervanging van drie tijdens den burgeroorlog verloren gegane schepen in de Vereenigdc Staten drie nieuwe schepen met een totale tonnage van 20.000 ton had gekocht om den passagiersdienst van Spanje naar Argentinië te kunnen voortzetten, heeft de Spaansche regeering medegedeeld, dat het eerste dezer schepen in de Straat van Gibraltar door de Engelschen aangehouden en naar de haven vgn Gibraltar opgebracht is. De regeering heeft te Londen een krachtig protest ingediend. (D.N.B.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1